H.D. STEGEMANS ABDIJSIROOP VERTELLING Rubriek voor Vragen WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 T-T A A R Ti E M'S D A" G B E A D 6 Vergadering Comité „Hulp aan Spanje". Sprekers van verschillende politieke richting:. Het Comité „Hulp aan Spanje" had gister avond in het gebouw van den Protestanten bond een openbare vergadering belegd, waar het woord werd gevoerd door Ds. N. Padt. predikant te Zutfen, Mr. N. A. Stempels, lid van het Hoofdbestuur van den Vrijheidsbond, en Dr. W. van Ravesteyn. Deze laatste was het eerst aan het woord. De laatste kwarteeuw is de menschheid zich gaan gewennen aan gruwelen en geweld, zoo ving de spreker aan. Na den wereldoorlog is men thans in Spanje weer wat. verder af gedaald in barbaarschheid. Een zeer groot deel van de publieke opinie in Europa ziet den gruwelijken burgeroorlog in Spanje met koele onverschilligheid aan. Teneinde een begrip te geven van de oor zaken van den Spaanschen burgeroorlog, ging spr. in 't kort de historie van het Iberisch schiereiland in de laatste eeuwen na. Steeds heeft het Spaansche volk ellende geleden on der zijn tyrannieke heersehers. In de Napo leontische oorlogen werd de kiem gelegd voor het nieuwe Spanje, door de militairen, aldus Dr. van Ravesteyn. Deze militairen waren toen, wat men noemde liberaal. In de 19de eeuw breidden de officieren hun macht aan zienlijk uit met vele nadeelige gevolgen. Tot voor zeer kort heerschte in Spanje nog steeds het feodale stelsel. Daarom moést er vernieu wing komen. De hooge officieren echter waren reeds bij de stichting der republiek in 1931 vast beslo ten. dit nieuwe stelsel te vernietigen. Van het begin af aan organiseerden zij den opstand. Eerst probeerden zij het langs legalen weg en toen dat mislukte, ontbrandde in Juli van dit jaar de gewapende revolutie. Deze opstand dei- militairen wordt financieel gesteund door Duitschland en Italië, aldus spr. Rusland heeft Spanje aanvankelijk niet ge steund. zoo verzekerde Dr. van Ravesteyn. Eerst toen de hulpverleening van Duitschland en Italië vast stond, is de Russische steun ge komen. Daarmee is de Spaansche burgeroor log een Europeesche aangelegenheid gewor den. Indien het Spaansche volk den strijd niet wint. dan zijn wij binnenkort gewikkeld in een nieuwen wereldoorlog, aldus spr. Na de rede van Dr. van Ravesteyn was het woord aan Mr. Stempels, die vertelde van zijn ervaringen, op zijn reis door Spanje opgedaan. De voorstanders van vrijheid en gerechtigheid hadden van den aanvang af spr.'s sympathie. Jtfen moet dit beschouwen onafhankelijk van practische partijpolitiek. De regeeringaanhangers in Spanje behoo- ren trouwens tot zeer uiteenloopende poli tieke richtingen. Als democraat is spr. naar Spanje gegaan, want met de democratie staat in Europa het voortbestaan van de Westersche beschaving op het spel, aldus Mr Stempels. Zoowel Ds. Padt als spr. zelf hebben op hun gezamenlijke reis geconstateerd, dat de Spaansche regeering in 't geheel geen „anar chistische bende" is, zooais wel beweerd wordt. Beiden werden steeds met de groot ste voorkomendheid behandeld. De steun, door Rusland verleend, heeft dit rijk in Spanje zeer populair gemaakt, het geen niets te maken heeft met den Russi sch en regeerrngsYorm. Over zijn Spaansche reis en in 't bijzon der over de gruwelen van het bombarde ment van Madrid vertelde Mr. Stempels ver volgens aangrijpende bijzonderheden. On danks de verschrikkingen van de luchtaan vallen blijft de bevolking van de Spaansche hoofdstad moedig. De bedoeling van deze strijdwijze: de be volking te demoraliseeren. is dus allerminst bereikt, aldus spr. Wanneer men een derge- liïk luchtbombardement heeft meegemaakt, zon zeide Mr. Stempels, dan kan men het besluit van den K.LM.-vlieger Viruly eerst op zijn volle waarde schatten. Tegen deze gruwelen diende een storm van verontwaardiging door alle landen te gaan. Wat er in Spanje gebeurt, mag niemand onverschillig laten, zoo besloot spr.. want cultuur, beschaving en anenschelijkheid staan hier op het spel. Na de pauze voerde Ds. N. Padt het woord. Ook deze spreker verhaalde van de ontzet tende gruwelen, die hij in het geteisterde Spanje en vooral in Madrid heeft gezien. De Spaansche hoofdstad is een en al verschrik king. aldus Ds. Padt. Wanneer men dit ziet. schaamt men zich mensch te zijn. En waar moet dat heen? zoo vroeg spr. zich af. Want de strijd kan ontzettend lang duren. In ieder geval is elk een in Spanje bezield met vastberadenheid en huivering wekkende haat. Ds. Padt vroeg zich met angst af, wat er van een maatschappij, waarin deze haat heerscht, worden moet. In deze wereld is de plaats van de barmhartigheid ingenomen door de haat. Het opgroeiende geslacht wordt langzaam maar zeker vergiftigd. Hoelang nog moet onze generatie lijden aan deze daemonische pijnen? De bevolking van Madrid bewaart een be wonderenswaardige kalmte, rust en waar digheid, zoo vertelde Ds. Padt vervolgens. De spr. besloot zijn - rede met een opwek king aan allen, den Spaanschen vrouwen en 'kinderen hulp te verleenen, en zich bewust te worden van de gevaren, die ook ons be dreigen. FILIAAL STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL Aanwinsten Aanwinsten van het filiaal Stads-Bibliotheek en Leeszaal „Huis te Zaanen": Toegepaste wetenschappen. Casson. Succesvolle handelsbrieven. Casson. Zaken doen. Gross. Reclame in den kleinhandel. Idzerda. Kleurenfotografie in de praktijk. Roulhac Hamilton, De. Henry Ford. Geestelijke geneesmethode. Kojc. Het leerboek des levens. Kunst. Janssen, Miek. Jan Toorop's kruiswegsta ties. Justi. Diego Velazquez. Land- en Volkenkunde. Hedin. De groote karavaan. Stead. Japan. Wagenvoort. Oostersche monumenten aan den Nijl. Geschiedenis, Blankenstein, Van, en Cohen. Het jaar 1935. Carter en Mace. Het graf van Tut-Anch- Amon; 2 dln. Rasch. Ons volksleven. Nederlandsche en in het Ned. vertaalde romans. Douglas. Het groene licht Praag. Van. Madame de Pompadour. Rachmanowa, Alja. Liefde, Tscheka en dood. Rachmanowa. Alja. Mijn huwelijk in rooden storm. Roselaar. Het geldschip. (Chr.) Zielens. Nu begint het leven. Fransche romans Chardonne. L'épithalame. Nemirovskv. Le vin de solitude. NIEUW LID VAN PROV. STATEN. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten maakt- bekend, dat bij zijn be sluit van heden tot lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland is benoemd verklaard de heer A, Langkemper te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan doordat de heer P. J. Schmidt heeft bericht, dat hij ontslag neemt als lid dier Staten. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van Politie Smedestraat. Uit sluitend tusschen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen, muilkorf, Po litiebureau, Smedestraat; bustehouder. Zand- stra, Wichmanstraat 27; roeiboot, Dikmans, Harmenjansweg 87; geldstuk, v. Duin, Ba- rendsestraat 41; hond, Smit, Lombardsteeg 3,-idem, Maas. Oranjestraat 21; idem, Ken nel Fauna, Fr. Varkensmarkt; dameshorloge Comaita. Gd. Oudegracht 121handbescher mer. v. Drunen, Da Costastraat 16: kinder jasje. Beek. Zijlweg 115; katten. Kennel Fau na. Fr. Varkensmarkt; laars. Breed, Slacht huisstraat 40 rd.; medaille, Smink. Schalk- wijkerweg 149; oorbelletje, v. Elten. Pope- lingstraat 11: portemonnaie met inhoud, v. d. Wiste, Timorstraat 114; hondenriem met penning, Rap. Klarenbeekstraat 42 rd.: rij wielplaatje. v. d. Gevel. Stuijvesantplein 12; idem. Staats, geb. Out, Stationsweg no. 220, te Hillegom; idem, I-Iuizinga, Dutrystraat 7; Rozenkrans, Veth, Kloosterstraat 52 rd.; tasch met inh., v. d. Vossen, Floresstraat 76, idem, de Lugt, Timorstraat 182; idem, Ro- mijn. Olycanstraat 42; idem. Franken. Plein 2A. idem, Oosterbaan, Oranjeboomstraat 192. Verkoudheid, hoesi, bronchitis en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zijn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdüsiroop die honderdduizenden hun levens-bljjlieid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de horst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los. de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uwborst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". AKKER's versièrkle Verlaagde prijzen: f 0.75,11.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon (Adv. Ingez. Med.) i De Afrekening. door J. P. BAL Jé Mary Woods wierp een nieuw houtblok op het vuur, dat de blokhut maar nauwelijks ver mocht te verwarmen, keek dan voor de tiende maal dien avond naar de klok: acht uur, Jim had nu toch al lang thuis kunnen zijn! Twee dagen geleden had hij hun eenzaam gelegen hut verlaten, om de pelzen naar de naeste nederzetting te brengen en tegelijker tijd één en ander voor hun Kerstboompje mee te brengen: versierselen, een paar verrassingen voor haar en wat speelgoed voor hun boy van vijf jaar. Overmoedig had hij met de zweep geknald, toen hij zijn slede in beweging zette en luchtig had hij haar nog toegeroepen, dat hij op den Eersten Kerstdag voor zes uur thuis zou zijn. Lang had ze hem nagestaard en in haar hart had ze een vreemd gevoel van angst gehad, toen ze zijn gestalte steeds kleiner zag worden, een gevoel, dat ze had trachten weg te redeneeren, doch dat die beide dagen ge bleven was. zonder dat zij zichzelf een ver klaring ervan had kunnen geven. En hoe meer het uur van Jim's terugkomst genaderd was, hoe sterker het angstgevoel was gewor den. Ze had getracht zichzelf moed in te spre ken, door telkens en telkens weer Dick, hun boy te verzekeren, dat pappie straks zou ko- pien met veel, heel veel moois. Doch toen het zes uur werd, en Jim nog steeds niet was te ruggekomen, had ze ook dat niet meer ge kund. Toen was de sneeuwstorm komen opsteken en gierde de ijskoude wind om hun blokhut, zoodat ze telkens nieuwe houtblokken op het vuur moest werpen, om het vertrek op tempe ratuur te houden. Dick had ze naar z'n bedje gebracht; onder de dikke wollen dekens zou di? tenminste geen last van de kou hebben! Stil was ze toen bij de tafel gaan zitten, haar wijdopen angst-oogen op de deur gericht, ho pend daarin Jim's gestalte te zien verschijnen. Doch zij hoorde het blaffen der honden niet, dat zijn komst moest aankondigen. Het eenige geluid was het knappen der houtblokken in de primitieve haard, meestentijds overstemd door het gieren van den stormwind, die rukte aan de kleine blokhut, en haar angst nog ver grootte. Zoo werd het acht uur, half negen Juist dekte ze Dick nog eens extra toe, toen plotseling een ijskoude windvlaag door de hut streek, die haar zei, dat de deur geopend werd. Met een kreet van vreugde op de lip pen keerde zij zich om, wild wilde ze op Jim toesnellen/doch de kreet bestierf haar op de lippen; als versteend bleef zij staan en slap vielen haar uitgespreide armen langs haar lichaam Vóór haar, met zijn rug geleund tegen de deur, die hij weer gesloten had, zijn kleeren bedekt met een bevroren sneeuwkorst, en een satanische lich om de lippen stondSteve Brown! Haar blikken vlogen naar een hoek van het vertrek, doch Brown had haar blik ge volgd en met een paar stappen was hij bij het geweer, dat daar hing. In zijn hand blonk een revolver. Zonder zich te overhaasten nam hij het geweer van den wand en ontlaadde het. Toen nam hij een stoel, dien hij bij het vuur PROGRAMMA VOOR DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 10 DECEMBER. Pro gr. 1: Hilversum I (Huizen). Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. Concert door het West-Duitsche Kamerorkest olv. Hermann Hagestedt. 9.05 Tijdsein. Nieuwsberichten. Wa- terstandberichten. 9.20 Volksliederen. 11.20 Parijs Radio. Concert door het omroeporkest olv. Paul Letombe. 11.50 Causerie voor boe ren. 12.05 Causerie voor Protestanten. 12.35 Vervolg Concert. 1.05 Vlaamsch Brussel. „Inde Witte Moriaenen is 't jongstig te versaemen". 1.15 Salonorkest. 1.20 Gesproken dagblad van het NIR. 1.30 Populair concert olv. Karei Wal pot, 1.50 „Inde witte Moriaenen". 2.00 Gramo foonmuziek. Verzoekprogramma 2.20 Diversen. 2.55 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 3.50 Lon don Regional. Het orkest van Z.M. Kon Marine Afd. Plymouth olv. Capt. Ricketts. 4.50 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 5.20 Vlaamsch Brussel. Populair concert olv. Karei Walpot. 6.05 Kinderuur. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Berlijn. Berichten. Wir teilen mit7.30 „Mein Herz macht Musik". Hans Bund en zijn orkest. 9.05 Parijs Radio. Concert d.h. Orches- tre national olv. D. E. Inghelbrecht. Weber- Concert 11.05 Berichten. 11.20 Dansmuziek door het Victor Pascal-orkest. 11.50 Populair concert door het Pascal-orkest. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag. Gramofoonplaat. 8.45 Gesproken dagblad van het NIR. 9.00 Gramo foonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 London Re gional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 BBC Northern orkest van N.-Ierland olv. P. Montgomery. 12.10 Orgelconcert door Jack Helyer. 12.o0 Het Trocaderi Cinema, orkest olv. A. van Dam. 1.35 Orgelrecital door Eric Harri son. 2.20 Gramofoonmuziek „Drury Lane" (19251936). 2.50 BBC Empire orkest olv. Eric Fogg 3.35 Droitwich. Het stedelijk orkest van Bournemouth olv. Richard Austin. 5.05 Gra mofoonmuziek. 5.35 Lou Preanger en zijn orkest. 6.20 Diversen. 7.00 Droitwich. Caroll Levis met 'zijn ontdekkingen 7.50 BBC Schotsch orkest olv. Ian Whyte. 8.50 Pauze. 8.55 Boedapest of diversen. Zigeunermuziek door Bréla Bodrics. 9.20 Droitwich. Tijdsein van Greenwich. Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Fransch Brussel. Concert olv. Franz An- dré. 10.20 Droitwich. Korte Kerkdienst in St. Muchael's, Chester Square olv. Rev. Eliott. 10.40 Pauze. 10.45 London Regional. Lew Stone en zijn orkest in Café de Paris. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Potpourri's. 1. Kai- serwalzer, Danskapel; 2. Was spielt die Welt, Jazzorkest. 3. Frohsinn im 3/4 Takt, Dans kapel; 4. Polka potpourri, Orkest; 5. Wir sind richtig, Adalbert Lutter. 6. Rheinlander pot pourri. Groot blaasorkest met zang. 7. Eine lustige Sehlagerfahrt. Oscar Joost's dans- orkest. 8. Wiener Volksmuziek. Dajos Bela Orkest. 8.001200 Diversen. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Pandpoort, Koningstraat. De stormen over land en zee Ze brachten toch St. Nieolaas mee, De bevoorrechten kregen wellicht te veel. Toe, zorgt voor onze armen, geeft hen een deel. Postgiro 212793. Telefoon 11855 i schoof en nam plaats, alsof hij hier thuis hoorde. Voor het eerst opende Mary haar lippen en in haar stem lag diepe minachting, toen ze zei: „Ik gelast je, Steve Brown, onmiddellijk deze hut te verlaten. Jim kan ieder oogenblik thuis komen en als hij je hier treft Als eenig antwoord kwam een schaterlach over Brown's lippen. Hij zette zich nóg ge makkelijker en speelde nonchalant met z'n revolver. Toen wierp hij haar een onaangena- men blik toe, en uit zijn woorden klonk een juichende triomf, toen hij hard ze: „Je hoeft niet langer te wachten, Mary Woods. Je man komt niet terug Doodsbleek greep Mary zich aan het bedje van haar jongen vast en met oogen, groot van ontzetting, keek zij naar den indringer, van wiens gelaat het valsche lachje geen seconde verdween. En toen zag ze ook het verband om zijn linkerhand, dat roodgekleurd was door bloed „Heb jehem vermoordvroeg ze heesch. „Hoho, niet zulke groote woorden, kindlief. Het was een eerlijk gevecht: we loerden al lang op elkaar en eindelijk hebben we elkaar ge vonden. Beiden hebben we geschoten, alleen ik mikte beter!" Weer lachte hij koud en hard. Meer dan een minuut bleef het stil in de hut, alleen de kleine Dick bewoog zich onrus tig in zijn slaap. Mary stond roerloos tegen zijn bedje geleund, het gelaat lijkbleek, de donkere oogen in sombere gloeiing op Steve Brown gericht. Eindelijk maakte deze een« ongeduldige beweging. „Je bent een slechte gastvrouw", zei hij sar castisch, „zie je niet dat ik honger heb? Breng ook whisky!" Nog altijd kwam er geen beweging in de roerlooze vrouwengestalte. „Hoor je me niet?" vroeg Brown ongeduldig. „Ik zei, dat ik whiskey moet hebben. En ik raad je aan het mij direct te brengen, als het leven van je jongen je wat waard is!" Eerst toen bewoog ze zich. Een nieuwe angst maakte zich van haar meester en als bescher mend plaatste zij zich nog meer vóór het bedje. Haar oogen vonkten, doch ze zag haar mach teloosheid in. Gebogen liep ze op een kast toe. mechanisch plaatste ze een flesch whisky en een glas voor den moordenaar van haar man. Haastig en gulzig dronk deze een paar gla zen, intusschen Mary niet uit het oog verlie zend. Een eigenaardige apathie had zich van haar meester gemaakt. Het was, alsof alle ge dachten uit haar hoofd verdwenen waren.. Willoos sneed ze wat boterhammen, terwijl haar leege oogen over Brown heen staarden. Nadat deze zich aan het maaltje tegoed had gedaan, veegde hij zijn lippen af en schonk zich nog een paar maal in. Toen keek hij de hut eens rond, en opnieuw lachte hij kort. „Wel, wel, wat hebben we daar? Een Kerst boom? Sjonge, ik had er niet op gerekend, zoo'n gezelligen Kerstavond te hebben. Wat denk je er van, zou het geen tijd zijn, de lichtjes eens op te steken? Dat brengt wat sfeer, wat gezelligheid!" Even scheen het, alsof Mary zich weer ver zetten wilde, doch een korte blik van Brown naar Dick's bedje brak haar tegenstand. Als iemand die slaapwandelt ontstak zij de kaarsjes. „Zoo, nou wordt het pas knus", grapte Brown, een pijp aanstekend, ,,'t Is lang, heel lang geleden, dat ik Kerstavond vierde bij den Kerstboom. Dan moet ik zeker vijfentwintig jaar in mijn herinnering teruggaan. Maar als m'n geheugen goed is, wordt er bij den Kerst boom ook altijd gezongen. Wat zou je ervan zeggen, als jij dat eens deed?" Een rilling ging door Mary's gestalte. Haar £23 (Adv. Ingez. Med.) GalaschouwburgvoorstelHng bij het Vorstelijk Huwelijk. De Vereenigingen „Koninginnedag" te Haarlem, Bloemendaal en Heemstede verzor gen in samenwerking op Dinsdag 5 Januari a.s. een galaschouwburgvoorstelling ter of- ficieele viering van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het Hofstad-tooneel, onder directie van Cor v. d. Lugt Melsert, zal dien avond opvoeren: „Uit het leven der Oranjes", een stuk, waarin verschillende historische tafereelen ten toöneele worden gebracht. Bij de première van dit stuk, welke te 's Gravenhage gegeven wordt, zal de Konink lijke familie aanwezig zijn. De officieele opvoering te Haarlem op 5 Januari is een mooie inleiding, tot de open bare feesten, welke op 6 en 7 Januari worden gegeven. LEZING VOOR „DE VRIJHEIDSBOND". Voor de afdeelingen Haarlem, Heemstede en Bloemendaal van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" zal de heer W. Lubberink op Maandag 14 December spreken over „Trotskisme en Stalinisme, de tegenstelling in het Bolsjewisme". De lezing wordt gehouden in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw en begint te 8.30 uur.. Mllllll|]lll!!llllliill:lli!lilllll[lill!ll!l oogen gleden langs Brown's revolver, die on der het bereik van zijn hand lag, en ze be greep dat ze in zijn macht was. Als ze alleen was geweest, zou ze zich op hem hebben ge worpen, zou ze gevochten hebben als een kat. Geen revolver had haar dan terug kunnen houden! Maar ze dacht aan Dick enzong! Ze zong met trillende stem, terwijl de tranen langzaam langs haar wangen gleden en haar hart door een felle pijn werd saamgeknepen. Ze zong liedjes, die ze ieder jaar met Kerstmis had gezongen, en de herinnering aan vorige Kerstdagen deed haar bijna bezwijmen van smart, terwijl Brown dronk en lachte Toen de flesch leeg was, stond hij wankelend op. Hij stootte tegen de tafel en het glas viel aan scherven. Dat geluid bracht Mary tot de werkelijkheid terug. Ze zag, hoe Brown haar naderde en werktuigelijk liep ze achteruit. Met verwilderde oogen staarde zij naar den halfdronken kerel en een diepe afschuw tee- kende zich op haar gelaat af. /Schurk", siste ze, „laffe moordenaar Brown vloekte en trad op haar toe. Zijn ruwe handen grepen haar en rukten haar te gen zich aan. Hij perste zijn mond op haar mond. Doch op datzelfde oogenblik kwam er een koude tocht naar binnen, die hem ver wonderd deed omzien. Zijn oogen werden groot van ontzetting. In de deuropening stond Jim Woods!! Diens gelaat was nauwelijks herkenbaar, een roode bloedkorst had er zich op vastge zet, maar uit dat gelaat straalden twee oogen die zich als priemen in die van Brown boor den. Sneeuwvlokken vlogen hot vertrek binnen, de wind deed het lamplicht wild flikkeren en op de wanden teekenden zich spookachtige schaduwen af. Zonder zich te overhaasten en met onnatuurlijke kalmte wierp Woods de deur dicht, en trad toen twee stappen het vertrek in. Met een smak wierp hij de tafel, waarop nog altijd Brown's revolver lag, opzij, zoodat zich thans niets meer tusschen hem en zijn doodsvijand bevond. „Ziezoo", zei hij, en zijn stem klonk koud als ijs, „nu kunnen we afrekenen. En dit maal staan we belden zonder wapens, en. heb ik je niet in mijn rug!" Brown stiet een gebrul uit, dat niets men- schelijks had, en als een tijger viel hij op Woods aan. Zijn gelaat was van woede ver wrongen, zijn oogen waren met bloed doorloo- pen. De botsing was hevig en de mannen rolden over den grond. Mary zag nog juist, hoe hun handen eikaars keel zochten. Toen zakte ze bewusteloos ineen Toen Mary weer bij kwam, lag ze in bed en keek ze in het strakbleeke gelaat van haar man, die over haar heengebogen stond. Krampachtig greep ze zijn hand, en afge broken kwamen de woorden over haar drogp lippen: „Jim, jongen, ik.ik dacht, dat je dood was. Hethet was toch zoo vreeselijk. nooit vergeet ik dezen Kerstavond. Hoe kwam het, dat je nog leefde „Hij lag in een hinderlaag en viel me in den rug aan", verklaarde Woods. „Zijn eerste schot miste, maar toen ik me omdraaide en in de richting vuurde, vanwaar ik meende, dat het schot gekomen was, trof zijn tweede kogel mij. Precies langs mijn slaap. Oogenschijnlijk was het een doodelijke wond, maar het was alleen een schampschot, dat me veel bloed deed verliezen en me even bewusteloos maak te. De koude deed me bijkomen. Ik heb me toen hierheen gesleept. En nu is alles weer goed". Hij kuste hnp>- wM,. doch ze maakte zich los en angstig vroeg ze: „En. waar is hij nu....?" Een grimmige trek kwam om Jim's mond Nijdig knikte hij in de richting van de deur „Daar buiten!" zei hij kort. „Ik denk, dat de wolven niet veel van hem zullen overlaten" De sportvlucht van Heymans en Sluyter. Donderdagmiddag op Schiphol verwacht. ROME, 8 December (ANP) De sportvlie gers Heymans en Sluyter hebben vanmorgen om 8.12 uur pl. t. Tunis verlaten om hun tocht voort te zetten. Zij landden te Cata nia, dat zij om 12,12 uur verlieten met be stemming voor Rome. hier zijn de vliegers om 15.30 uur aangekomen. Donderdagmiddag hopen de heeren Heymans en Sluyter om één uur op Schiphol aan te komen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van Haarlem's Dagblad xcorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeien worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Kunt u mij een goed recept voor olie bollen geven? ANTWOORD: Benoodigd: 250 gram tarwe bloem, 15 gram gist, ongeveer 2 y2 d.l. lauwe mellc, 50 gram krenten, 50 gram rozijnen, 25 gram su kade, 1 gesnipperde appel, 3 gram zout, sap van een halve citroen, een ijzeren potje met olie. Maak een stevig dik beslag van de gist met de lauwe melk, de bloem, de krenten en rozijnen, de sukade, den gesnipperden appel, het citroensap en het zout. Laat het beslag op een lauwe plaats dichtgedekt 1 uur rijzen. Zorg dat in dien tijd een ijzeren potje met boterolie of Delftsche sla olie flink heet is geworden. Laat tusschen twee lepels kleine hoeveelheden van het deeg in het heete vet vallen. Bak de bollen lichtbruin en gaar, ongeveer 5 minuten (de oliebollen zijn gaar, als een stopnaald of een vork er na het inprikkeri droog uitgehaald wordt) en laat ze daarna op' een stuk grauw papier uitlekken. Zorg dat het vet niet langzamerhand te heet wordt, daar dah de bollen zouden branden, voordat ze gaar zijn. Stapel de bollen op en bestrooi ze met gestampt^ suiker. VRAAG: 1. Wat is het recept voor: a. zoute stengels; b» balletjes; c. krakelingen? 2. T-Ioe maak ik marsepein? i ANTWOORD: la. Zoute stengels. Benoodigd:] een lapje bladerdeeg, zout, geklopt ei met water. (Voor bladerdeeg benoodigd: 100 gr. bloem, 10® gr. boter, wat zout, pl.m. een derde tot een halvé liter water). Snijd vlug en luchtig met twee mesjes de boter in de bloem in kleine stukjes. Voeg er het zout bij, (maak het deeg wat extra zout) en zooveel water, dat bloem en boter een samenhangend deeg gaan vormen. Rol dit deeg op een met bloem besmeerde plank met een eveneens bepoe derde deegrol luchtig uit. Draal telkens de lajj om en leg haar op een ander plaatsje. Vouvfl het deeg dubbel, rol het uit. vouw het weer dub* bel, en rol nog eens uit. Laat het deeg hiernaj luchtig dubbel geslagen, eenigen tijd rusten, op dat het afkoelt en bij de verdere bewerking niet aan elkaar zal plakken. Herhaal het 3 maal uit rollen en opvouwen, laat het deeg wéér rusted en rol het nogmaals 3 x uit. Werk bij den laatsten keer opvouwen en weer uitrollen, wat zout in het deeg en geef aan hefi deeg den vorm van een lapje. Laat deze lap deeg nog een kwartiertje rusten,- voor er verder mee te gaan. Vorm er tenslotte een smalle reep van, pl.m. anderhalven centime ter dik en 5 c.M. breed. Snijd hiervan met eed in bloem gedoopt mesje 1 cM. breede reepjes. Leg de reepjes op een bevochtigd bakblik, be strijk ze met geklopt ei met water, en bestrooi zé met wat fijn zout. Bak ze in een heeten oven, het blik even bo ven het midden van den oven geplaatst, in onge veer 20 min. bruin en gaar. b. Balletjes. Recept ons onbekend. c. Krakelingen. Benoodigd: 100 gr. boter, 200 gr. bloem, 100 gr. suiker, één groot ei, 7 gr. bak poeder, wat zout, de geraspte schil van een halve) citroen. Zeef de bloem in een kom met het bakpoeder; verdeel hierin de boter in kleine stukjes, voeg dé suiker, wat zout, de gei-aspte citroenschil en het geklopte ei toe. Roer dit met een houten lepel dooreen en kneed er vervolgens met een koele hand een deeg van, dat van de kom loslaat. Be strooi een tafel met wat bloem, maak van het deeg eerst een bal en dan een overal even dikke rol. Snijd deze in gelijke stukjes, zóó dat van elk een klein rolletje gedraaid kan worden, van pl.m, 10 cM. lengte. Wrijf hiervoor ook de handen met bloem in. Leg de rolletjes in den vorm van een krakeling op een beboterd bakblik, niet te dicht naast elkaar, omdat ze gedurende het bakken uitvloeien en bak ze dadelijk In een matig war men oven ongeveer een kwartier licht bruin. 2. Ons niet bekend. VRAAG: Hoe kan ik witte twisted-matten reinigen? ANTWOORD: Goed afboenen met warm sopje. Met heet water goed naspoelen en tenslotte met doek stevig afwrijven. BELASTING ZAKEN VRAAG: Kan ik een auto zonder wegenbelas ting naar verschillende automarkten laten slee pen? ANTWOORD: Neen. u moet een wegenkaart hebben. DIVERSEN VRAAG: Wanneer is het Flora-theater in Am sterdam afgebrand? ANTWOORD: 12 Februari 1929. VRAAG: Hoe moet ik een wit konijnenvel pre pareeren ANTWOORD: Span de huid glad op een plankje met den vleeschkant naar boven (vastmaken met punaises). Schaaf voorzichtig alle vleeschdeeltjes met een mes af. Los vervolgens twee theelepels aluin en een theelepel zout in een kopje water op en smeer met deze vloeistof het huidje flink in. Laat de vloeistof een dag in de huid trekken en schaaf met het mes de huid weer zoo schoon mo gelijk. Smeer daarna weer met de vloeistof in en laat weer een dag intrekken, waarna ge voor den derden keer met het mes schoonschaaft. Daarna neemt ge de huid van de plank en klopt met een hamer den haarkant. zoo lang, tot het huidje soe pel is. Het soepel worden kunt ge beoordeelen door den vleeschkant met een stokje ongezouten boter in te wrijven en te kneden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10