Expositie K.LM.-toestel neergestort De Stille Armen. Bij het vertrek van Croydon. Geen City-Theater! Vliegramp. 54e Jaargang- No. 16401 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 9 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: e. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Ver het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 50-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Hedenmorgen kort na het vertrek van het vliegveld Croydon om 10.30 uur is een K. L. M.-vliegtuig brandend neergestort. Bij deze ramp zijn twaalf personen om het leven gekomen. Aan boord van het toestel bevonden zich veertien passagiers en drie leden van de bemanning. Piloot was de vlieger L. Hautzmayer. Het ongeluk is waar schijnlijk een gevolg van den dikken mist, welke over het vliegveld hing ten tijde van het vertrek van het toestel. Kort nadat het van den grond was is het neergestort. Bij den brand deelde het vuur zich ook aan onmiddellijk in de nabijheid staande huizen mede. Vijf der in zittenden heeft men uit de vuurzee weten te redden. Twaalf menschen om het leven gekomen. Vijf personen gered. De mist vermoedelijk oorzaak van het ongeluk. Het K.L.M.-toestel, dat vanmorgen te 10.30 uur van Croydon opsteeg en bestuurd werd door den piloot L. Hautzmayer is in de onmiddellijke nabijheid neergestort en in brand ge vlogen. In het toestel zaten 14 passagiers, alsmede een bemanning van drie koppen. Vijf passagiers konden uit het brandende vliegtuig komen. Zij wer den echter ernstig gewond en over dekt met brandwonden naar het hospitaal vervoerd. De stewardess van het vliegtuig is eveneens gered en minder ernstig gewond. Het ongeluk heeft vermoedelijk als oorzaak den dikken mist, welke boven het vliegveld hing. Het vuur van het neergestorte vliegtuig deelde zich aan in de nabijheid staande huizen mede. Naar nader gemeldt wordt bestond de bemanning uit den piloot L. Hautz mayer, radio-telegrafist Van Beu- mei, mecanicien Verkerk en de stewardes mej. Bongertman. Onder de passagiers bevond zich La Cierva, de bekende uitvinder van de autogiro. Men gelooft ook, dat de Zweedsche oud-premier, admiraal Lindmann een der passagiers van het verongelukte toestel was. Verder bevonden zich onder de passagiers o.a. Gelius, Fin; Hoene, Pool; mevrouw Hoene, Duitsche; baron Hohenberg, Duitscher; Schu- back, Duitscher; Merger. Duitscher; Donke laar, Nederlander; Dickson, Zweed. „Toekan" of „Lijster". Hedenmiddag te ruim twaalf uur was men er op het hoofdkantoor der K.L.M. nog niet zeker van welke machine op Croydon door de ramp was getroffen. Het stond vrijwel vast, dat het een der Douglas DC 2-toestellen moest zijn en wel de „Toekan" of de Lijster". Door dat een der machines gisteravond tengevolge van den mist niet van Croydon kon vertrek ken waren er twee toestellen gedurende den nacht te Londen gebleven. Men was er vanmorgen niet zeker van. welke machine het eerst naar Amsterdam was ge start. omdat dit in overleg met den Londen- schen vertegenwoordiger der K.L.M. wordt geregeld. De verongelukte piloot Hautzmayer was sinds 1 April van dit jaar in dienst van de K.L.M. Hij woonde te Heemstede en werd den 15den April 1893 te Furstenfeld in 'f i geboren. Brandend op een huis terecht gekomen. LONDEN, 9 December (A.N.P.) Korten tijd na de ramp met het K. L. M.-toestel had den wij een onderhoud met een bewoner uit de omgeving van de plaats, waar het toestel was neergestort. Deze vertelde ons het vol gende: Ik hoorde een slag en rende de straat in. Ik zag, dat een vliegtuig neergestort was op het dak van een leeg huis. Het toestel was in brand gevlogen en dientengevolge geraakte ook het huis in brand. Het huis brandde ge heel af. Een andere ooggetuige, mevr. Latham, ver telde ons het volgende: Ik hoorde een vreeselijken slag en toen ik in de richting keek, waar de slag veroorzaakt Opnieuw is onze K. L. M. door een zwaren slag getroffen. Ruim een jaar heeft deze Ne- derlandsche maatschappij zonder ongelukken gevlogen, nadat zij een uiterst zware serie rampen had doorgemaakt, en thans is weel een toestel neergestort, een gebeuren, dat aan menschen het leven heeft gekost. De ze morgen zal met een zwarte kool worden aangeteekend in de annalen van de K. L. M., maar ook in de harten van alle Nederlanders. Want wij leven sterk mede met onze piloten, of zij zich op de Indië-route bevinden, of dat zij een Europeesche lijn bevliegen. Zij dragen den naam van ons kleine land uit over de we reld en zij weten dien naam hoog te houden. Daarom voelen wij allen dezen slag ook zoo zwaar. Volgens de eerste berichten zou de oude vijand van de luchtvaart, de mist, weer de oorzaak van deze ramp zijn. Onze toestellen zijn de beste, welke er ter wereld zijn, met de beste instrumenten uitgerust, onze vliegtuig bestuurders kunnen zich met iedereen meten, hun voorzichtigheid is bekend, doch de strijd tegen dezen tegenstander is moeilijk. Nu is een van de K. L. M. vogels zijn slachtoffer ge worden, doch onze menschen zullen er niet om versagen. Zij zullen hun werk moedig blij ven voortzetten en zij weten zich daarbij ge dragen door het medeleven van een gansch volk. was, zag ik een brandend vliegtuig op een huis. Ook het huis vloog in brand en ik holde ver schrikt weg. De hitte was zoo hevig, dat men niet bij liet vliegtuig kon komen. Het vliegtuig viel van het daBjjaf, kantelde en sloeg den top van een grooten boom af. De brand nam onmiddellijk een grooten om vang aan, waarschijnlijk doordat de benzine tanks in brand vlogen en het vliegtuig bij het vertrek een groote lading benzine aan boord had. Naar thans officieel uit Londen ge meld wordt zijn bij de ramp 12 per sonen ge£aod e» vijf gewond. Het beroep van den heer Canis is verworpen. De beslissing in het hooger beroep van den heer G. Canis in zake het openen van een nieuwe bioscoop aan de Parklaan, is thans gevallen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft afwijzend be schikt, zoodat de plannen tot sluiting van het Spaarne Sound-theater en opening van een nieuw City-theater niet verwezenlijkt kunnen worden. Nieuw tennispark aan den Wagenweg. Tegenover den Hout. Op een ruim voormalig kweekerijterrein aan den Wagenweg tegenover den Hout is men druk bezig met den aanleg van een groot nieuw tennispark, genaamd „Eindenhout". Er worden niet minder dan acht banen aangelegd, waar op men 's winters kan schaatsenrijden, want dan worden ze onder water gezet. Er komen een ruime parkeergelegenheid en rijwielstal ling. Ook zal er een nieuw clubgebouw verrij zen. Gehoopt wordt, dat dit tennispark over eenige maanden gereed zal zijn. Haarlemsch Comité schenkt geen handwerken aan de Prinses. Det dagelijksch bestuur van het comité Haarlem, onderdeel van het Noord-Hollandsch Comité voor het Nationaal Huwelijksgeschenk, vestigt er de aandacht op, teneinde misver stand te voorkomen, dat het initiatief tot het vervaardigen van een handwerk bij de firma Corbière niet door het comité is genomen, maar geheel los staat van het Haarlemsch Comité. Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. Tiende verantwoording van bij ons blad ingekomen giften: N.N. f 1, N.N. f 0.25, G. B. H'stede f 5, A. de J. H'stede f 2.50; D. G. f 2. G. R. f 1.15; Trio f 0.75; H. H. f 0.25; E. T. W. f 0.50; B. B. f 1; Dames E. f 1; Dames S. f 1.50, Mej. t. B. H. f 1, C. S. f 0.25, J. C. f 0.50. v. d. B. f 0.25. N.N. f 0.50, A. N. V. S. f 1, N. N. f 0.25, T. H. f 1. fam. de M. f 1, v. d. K. f 0.50, L. f 0.50 X. f 0.50. B. B. f 5, B. J. f 1, N. N. f 0.50, W. S. f 2.50. J. K. W. f 2, N. N. f 0.25. N. N. f 0.50, N. N.'f 0.25, N. N. f 0.25, D. H. V. f 0.50. DE SAN-MARCO VAN VENETIë WORDT GERESTAUREERD. Reeds langen tijd heeft Venetië zich bezorgd gemaakt over het verval van haar beroemde basiliek, en in de lagunenstad is men reeds be zig, de hoogst noodige restauratie aan 't be roemde bouwwerk te laten verrichten. Verschil lende muren zijn gestut, en eveneens zijn en kele dringende herstellingswerken uitgevoerd aan de plafonds, welke restaureering wegens ;ebrek aan geldmiddelen echter niet kon wor den voortgezet. In de Italiaansche Kamer heeft de afgevaardigde Suppiej een gloedvolle rede gehouden over de historische en cultu- reele beteekenis van de San Marco te Venetië, waar de bemanning van de beroemde Vene- tiaansche vloot voor iederen tocht de be scherming des hemels kwam afsmeken. De Ka mer heeft hierna besloten het bouwerk op staatskosten te laten restaureeren, en heeft hiervoor een bedrag van 1.500.000 lire be schikbaar gesteld. (K. W. P.). Het 25-jarig bestaan van „Bloemenlust". Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der veilingsvereeniging „Bloemenlust" te Aalsmeer is Dinsdagmiddag door het be stuur een receptie gehouden, welke zeer-druk bezocht was. Namens den minister van landbouw en vis- scherij werd het woord gevoerd door ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuin bouw en het tuinbouwonderwijs, waarbij hij de gelukwenschen der regeering overbracht en tevens mededeelde dat de voorzitter, de heer J. vaar der Meer Pzn., benoemd was tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Voor de gemeente Aalsmeer voerde de burgemees ter, de heer J. Kastelein het woord, die me moreerde hoe nauw de veilingsvereeniging met de financieele positie van de gemeente verbonden is. Verder werd nog gesproken door een vijf tiental sprekers van allerlei tuinbouworga nisaties in den lande, o.m. door den regee- ringscommissaris, den heer F. Valstar. Het jubileum werd des avonds besloten met een feest. van artikelen voor de wintersporten. Ski- pakken, ski-schoenen, pullovers, truien, sokken handschoenen, schaatsen, v. dames en heeren. SPORTHUIS „HAARLEM" GROOTE HOUTSTRAAT 123, TELEF. 12215 (Adv. Ingez. Med.) Weer heeft de dood van 't luchtverkeer Op 't onverwachtst een tol geheven, Een vliegtuig stortte brandend neer En velen kwamen om het leven. Weer heeft een zwarte onheilswolk De zon der K.L.M. verduisterd. Een huivering vaart door ons volk, Er wordt een woord van rouw gefluisterd. En eens te meer blijkt, hoe men werk Van menschen altijd broos moet achten, Al lijkt het ons zoo hecht en sterk, 't Wordt steeds bedreigd door grooter krachten. Wij blijven even treurend staan, Dan zullen wij weer op gaan stijgen, Het leven dwingt tot verder gaan. Met de gevaren, die ons dreigen. Defensie-cijfers voor Nederland en Indië. 's-GRAVENHAGE, 8 December. In aan sluiting op de cijfers, in de memorie van ant woord op de begrooting van defensie over de militaire uitgaven voor land- en zeemacht (zonder pensioenen) gegeven, waaruit blijkt dat deze ten laste van de rijksbegrooting voor 1937 geraamd zijn op rond 94 millioen en ten laste van de Indische begrooting op f 72 millioen, wordt er van bevoegde zijde de aan dacht op gevestigd dat, wil men uitrekenen welke defensie-uitgaven respectievelijk ten behoeve van Nederland (en de West) zijn ge daan en welke ten behoeve van Nederlandsch- Indië, men in aanmerking zal moeten nemen, dat bepaalde uitgaven, op de rijksbegrooting geplaatst (totaal rond 14 millioen). betrek king hebben op bijdragen van Nederland in de defensie-uitgaven van Nederl.-Indië. Doet men dit, dan worden de cijfers: ten behoeve van Nederland 'en de West) rond 80 mil lioen en ten behoeve van Nederlandsch Indië rond 86 millioen. Hoe zij bekend worden. Tot de passagiers van het verongelukte K. L. M.-toestel behoorde de bekende Spaansche vlieger, markies De la Cierva, uitvinder van de auto-giro. De heer E. van der Wall. Rijksontvanger, die zeer actief deelneemt aan de particuliere Armenzorg en ook lid van den Armenraad is. zendt ons het volgende ter plaatsing: Het Comité voor „Stille Armen" mocht het vorig jaar ruim f 11000 ontvangen ter uitdee- ling aan onze medemenschen, die niet bij een der vele Instellingen van Weldadigheid hier ter stede om hulp en steun aankloppen of niet voldoende door een van deze Instellingen kunnen worden geholpen. Niet minder dan 600 personen kregen een uitkeering. De zeer vele dankbetuigingen, welke bij het Comité het vorig jaar inkwamen, zijn even- zoovele bewijzen van de ellende, waarin de vroegere welgestelden zich toen en helaas ook thans nog, bevinden. Wij behoeven niet te vragen naar de oor zaken van dat leed, doch constateeren slechts de kommervolle omstandigheden, waarin de „nieuwe Armen" verkeeren. Zij, die niet persoonlijk hebben ervaren wat het beteekent. eens tot de welgestelden te heb ben behoord en nu niet te weten hoe van den eenen dag in den anderen, rond te moeten komen en toch him ellende voor anderen trachten te verbergen, mogen van geluk spre ken en zij zullen zich wellicht afvragen hoe het dan mogelijk is, dat die gezinnen der Stille Armen toch bekend zijn. Op die vraag kunnen allereerst de leden van het Comité een antwoord geven. En niet alleen de Comitéleden, maar ook een dokter, een wijkzuster, een notaris en zoovele anderen, die een glimp van het in stilte gedragen leed hebben opgevangen, ook zij weten wel de adressen, waar een bijdrage een zonnestraal is in het wel zeer moeilijke bestaan van de .Stille Ai-men". En dan zullen ongetwijfeld de harten worden bewogen, dan zullen de beur zen worden geopend en men zal meewerken het leed te verzachten. Sinds verleden jaar is het aantal Stille Ar men weer toegenomen. Daarom hoopt het Comité dat er nog meer geld inkomt dan in 1935. anders zou het helaas niet mogelijk zijn aan allen die daar voor in aanmerking komen hulp te verleen en. Wijlen Generaal Booth zei eens: „Een koejt met een ander gedeeld, smaakt dubbel zoo lekker". Door een bij drage zal men het genoegen smaken anderen en zichzelf een paar heerlijke Kerstdagen te hebben bezorgd! Mogen bij Haarlem's Dagblad de giften ook ditmaal rijkelijk stroomen en het ontvangen bedrag, dat van het vorig jaar verre over treffen! r~ Het woord is aan Berkeley; Weinigen denkentoch trillen allen meeningen héb ben. De Gastentoonstelling te Haarlem. Vermoedelijk in September 1937. Zooals wij reeds eeder mededeelden zal het 2 Januari 1937 juist 100 jaar gele den zijn, dat te Haarlem het eerst gas ge produceerd werd (door een Engelsche Maat schappij) voor verlichting. Ook weten onze lezers reeds, dat B. en W. aan den directeur der Gemeentelijke Gasfabriek opdracht ge geven hebben een gastentoonstelling te orga- niseeren in verband met dit eeuwfeest. Aanvankelijk was de bedoeling deze tentoonstelling in het voorjaar van 1937 te houden. Bijzondere omstan digheden maken het evenwel noodig den datum later te stellen, zoodat het waarschijnlijk is, dat de tentoon stelling pas in September zal plaats hebben. Het parkeeren te Zandvoort. Tien cent per dag. De gemeenteraad van Zandvoort heeft Dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming het parkeergeld voor auto's op tien cents per dag gesteld. Hd BettusêeiiksU BIJ EEN VLIEGTUIGONGELUK BIJ CROY DON, WAAR EEN K. L. M. TOESTEL IS NEERGESTORT. ZIJN 12 MENSCHEN OM HET LEVEN GEKOMEN. pag. 1 In parlementaire kringen te Londen ver wacht men, dat de constitutioneele crisis heden zal worden opgelost. pag. 4 De Belgische Frontisten en de Katholieke Partij hebben een overeenkomst gesloten. pag. 4 Een Noorsch vrachtschip is door een Spaan sche bom getroffen. pag. 4 Minister van Lidth de Jeude heeft een wets ontwerp inzake de lintbebouwing aange kondigd. pag.3 De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van het octrooi der Nedcrlandsche Bank aangenomen. pag. 3 De Amsterdamsche politie gelooft den dader van den roofmoord in handen te hebben. pag. 3 Zaterdag worden Zuid en Noord door opening van de nieuwe Moerdijkbrug nauwer ver bonden. pag. 3 Voor de Spaansche regeerïng zouden in ons land soldaten geronseld worden. pag. 9 Bijzonderheden over de belastingraming over 1937 voor Haarlem en omliggende ge meenten. pag. 2 In verband met de inbraken te Haarlem zijn nog meer verdachten aangehouden. pag. 11 Het Haarlemsche gemeentearchief is ver huisd. pag. 11 De gastentoonstelling-1937 te Haarlem zal vermoedelijk in de maand September wor den gehouden. pag. 1 Engeland wint de eerste testmatch met 322 runs; Australië maakte in de tweede in nings slechts 58. pag. 9 Schaakrubriek. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ., Herinneringen aan het huwelijk van Konin gin Wilhelmina. pag. 7 Een Nederlandsche handelsmissie gaat naar Argentinië. Wat kunnen wij er leveren? pag. 7 Ko Zweeres: In het zog van Raven Floki. pag. 7 Van onzen Weensclien correspondent: Vlag- genweelde in Oostenrijk. pag. 11 Van onzen Londenschen correspondent: Lon den en de Spaansche burgeroorlog, pag. 4 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit, pag. 3 J. B. Schuil: De wedstrijd van Cremer. pag. 11 K. de Jong: Derde Bachconcert. pag. 11 H. D. Vertelling: De afrekening. pag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1