De Koe. .WEERBERICHT ECHTE WALES ANTHRACIET Belasting-raming in 1937. Voor de Stille Armen WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 HAAREEM'S DAGBEAD Teraardebestelling Mauritz. Onder zeer groote belangstelling, vooral van do zijde van de collega's van den overledene, van patiënten en uit maatschappelijke kringen, is hedenmorgen op de begraafplaats Wester- veld ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen dokter M. Mauritz. Aanwezig waren o.a. Dr. L. O. Kersbergen, namens de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst; Jhr. C. G. J. von Winning, arts, voorzitter der afd. Haar lem van die Maatschappij; Dr. H. J. W. Droog- leever Fortuyn, secretaris en Dr. A. Th. Plan ten, oud-voorzitter der afd. Haarlem van de Ned. Mij. tot Bev. d. Geneesk.; verschillende geneesheeren uit Haarlem en omgeving; de heer W. B. Smit, arts. directeur van den Ge- meentslijken Geneeskundigen en Gezond heidsdiénst: de heer Joh. M. Schmidt, voor zitter der Haarl. Reddingsbrigade en de hee- den J. P. André, mr. W. G. Veenhoven en A. Braam, leden van den Raad van Beheer van het Sportfondsenbad; mevr. C. E. Schmidt- Musler, bedrijfsleidster van het Sportfondsen- bad en het personeel dier instelling; de heeren A. A. Bierlee en A. J. Meyerink, namens den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen; de heer I. Koster, voorzitter van de Apothe- kers-Vereeniging. De Haarlemsche Reddingsbrigade was verder nog vertegenwoordigd door de heeren P. Wnpstra. secretaris; j. Kemner. A. G. J. van den Berg, mevr. A. Perry en mej. H. Haase. In de ontvangkamer die zich geheel met belangstellenden had gevuld, sprak eerst dr. L. C. Kersberger, die wees op de groote versla genheid die de plotselinge dood van den heer Mauritz had teweeg gebracht. Voor wie hem naderbij stond kwam dit ein de niet zoo onverwacht. Wie hem kenden wis ten dat hij niet meer was zooals vroeger, dat hem veel koud liet, wat hem vroeger interes seerde. Het heeft ons verbaasd, dat hij ondanks den ernst van zijn toestand, doorging zijn plicht te doen. Wij hebben het niet begrepen. Kwam het, omdat het leven van Mauritz niet anders beteekenóe dan werken. Zijn belangstelling ging uit naar allerlei on derwerpen, ook op maatschappelijk terrein. Zoo heeft spr. hem gekend als bestuurslid der Haarlemsche Vereen, tot Bestrijding der Tu berculose en ook op sportgebied was hij een bekende figuur. Maar voor alles vervolgde spr. was het ons medisch vereenigingsleven, dat zijn groote belangstelling had. Ook voor de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst voelde hij veel. In alle vraagstukken heeft hij zich ingewerkt en daarbij getoond dat zijn ta lenten grooter waren, dan voor het Haarlem sche werk alléén noodig was. En ^zoo werd hij een waardig lid van het hoofdbestuur welke functie hij gedurende vijf jaren bekleedde. Dit waren de gloriejaren van zijn leven, vooral toen hij een jaar lang als voorzitter het hoofd bestuur mocht leiden. Spr. bracht den over ledene hulde en dank voor alles wat hij heeft gedaan. Dr. C. G. J. von Winning, voorzitter der afd. Haarlem van de Maatschappij sprak daarna: Op tragische wijze is onze hooggeachte Mau ritz uit ons midden weggenomen, In elke groote of kleine samenleving komt men af en toe per sonen tegen, die hun stempel drukken op den tijd, waarin zij leven. Een van dezulke was dokter Mauritz, die naast zijn plichten als ge neesheer, in de afdeel-in® een rol vervulde als weinig anderen. De functies die hij in de af dee ling bekleedde legden daarvan getuigenis af. Mauritz was de man, waar wij heengingen, als wij voor vraagstukken kwamen te staan, die wij niet konden oplossen. Het was hem nooit om dankbaarheid te doen. Niet dit alleen heeft hem gestempeld tot wat hij is geweest. Hij heeft deze plaats ingenomen door zijn hoog idealisme voor zijn ambt gesteund. Hij was niet iemand, die zich afvroeg: Wat kan ons voor deel zijn. Hij stelde zijn taak hooger. „Wij zullen je missen, maar je werk zal blijven voortleven. Het zal van voordeel zijn, niet voor ons, maar voor onze kinderen en kindskinderen." Mr. F. van der Goot sprak namens allen die hem na zijn geweest. In het bijzonder richtte spr. zich tot de oude moeder van den overle dene, die thans haar zoon op zijn vijftigsten geboortedag wegdraagt. Bij iedereen is een groote dank bijgebleven. Tenslotte sprak mr. v. d. Goot tot den zoon, wien hij zijn vader tot voorbeeld stelde. Hij was een stille man, laten wij ook stil zijn in het herinneren en in het herdenken. (Op het Vreeburg te Utrecht staat op een reclamezuil een levens- groote koe, in verband met de Kerstvee- en Slagersvaktentoon stelling.) Daar staat ze op haar hooge post, het trouwe beest der boeren. Op 't Vreeburg als, een levensgroot en vredig monument, Ze staat er eenzaam in de kou maar stil te koe-keloeren En blikt er neer op het gewoel, dat z' in de wei niet kent. De gulle geefster van de lap, de biefstuk en de lende De koemest en de koepok en de koe-koek en het leer, Het ribstuk, de rollade en de rosbief und kein Ende, De melk, de boter en de kaas, het hoorn en nog veel meer. Zij doet haar plicht van Koedijk via Koegras en Koekange, Kauwt en herkauwt met al haar magen en vraagt nimmer dank. Dien zij per slot van rekening van ons toch mag verlangen, Wij gaan met haar wel aan gebrek aan appreciatie mank. Zij is den mensch een dienares reeds sinds het grijs verleden. Ik wijdde, als ik dichten kon, haar gaarne een sonnet Wij hebben nu het gouden kalf al eeuwen lang aanbeden, 't Werd tijd dat eens de moeder op een voetstuk werd gezet P. GASUS. Politie-agenten voor het Hof. In hooger beroep bevestiging van het veroordeelend vonnis geëischt. Dr. J. W. Lindenbergh sprak namers het, bestuur van het Haarlemsch Ziekenfonds. Hij wees op het vele dat de overledene belange loos voor de menschheid heeft gedaan. Onder zijn bezielende leiding is het. Haarlemsch Zie kenfonds gegroeid tot wat het thans is. Wij zullen hem niet meer hooren, maar zijn werk zullen wij nooit vergeten. Namens het bestuur van het Sportfondsen- bad, sprak mr. Bierenbroodspot. Deze schet ste de belangrijke plaats die dokter Mauritz in het Sportfondsenbad heeft ingenomen. Dok ter Mauritz was 'n buitengewoon sympathieke figuur, die moeilijk te vervangen zal zijn. Wij zijn hem dankbaar voor wat hij heeft gedaan. Nadat een patiënte eenige hartelijke woorden had gesproken, sprak de heer Joh. M. Schmidt namens de Haarlemsche Reddingsbrigade woorden van dank voor den grooten steun en de groote vriendschap die de brigade van den overledene heeft mogen ondervinden. Hij heeft ons gesteund met woord en daad. Kleine kwes ties in het bestuur en in -de Brigade, die hem werden voorgelegd, wist hij steeds op te lossen. Voor den Ongevallen Dienst mochten wij steeds op hem rekenen.. Was er een ongeval geschied, dan zeiden we: „Dokter Mauritz zal wel weer direct komen!" En dokter Mau ritz kwam. De Haarlemsche Reddingsbrigade zal hem missen. Zij is hem zeer dankbaar voor den grooten steun en de groote liefde, die zij van hem heeft mogen ondervinden. Onder orgelspel werd de baar daarna uit de ontvangkamer gedragen, naar het graf, waar Mr. A. J. R. Mauritz, een neef van den overledene heeft bedankt voor de groote be langstelling en voor het gesprokene, dat van zooveel genegenheid en waardeering voor dok ter Mauritz ge-tuigde. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Voor deze organisatie zal hedenavond in het gebouw van den H.K.B. spreken P. C. Boone over het boek: .Burgers in Nood" van H. M. van Randwijk. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Op den werkavond van 10 December der Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeni- ging zal, in het vereenigingsgebouw aan de Ged. Oude Gracht, worden voortgegaan met den cursus „Het maken van Stillevens bij kunstlicht". Op dezen avond zullen wederom stillevens worden opgebouwd en opgenomen EN TnnwrT?j.VFREENIGING „EVERYBODY". De secretaris van de Dans- en Tooneelver- eeniging ..Everybody" verzoekt ons, te mei- Op 30 September veroordeelde de Amster- damsche Rechtbank twee Amsterdamsche agenten wegens inbraak in een kiosk op het Mercatorplein in de hoofdstad, gepleegd op 4 Juni j.l. ieder tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De arrestatie van deze beide agenten ver wekte kort na de inbraak groote opschud ding. Beide mannen, reeds geruimen tijd ir dienst van de gemeentelijke politie, ont kenden hardnekkig iets met het misdrijf te maken te hebben. Er waren echter zeer sterke aanwijzingen tegen het tweetal: een van de agenten was dien nacht buiten zijn wijk ge weest. Bovendien had een bewoner van het Mercatorplein, die aan slapeloosheid lijdt, de agenten gezien toen ze bij de kiosk stonden Dit wekte zoo zeer de argwaan van den be woner en diens vrouw, dat eerstgenoemde zijn buurman wekte. Zij bleven achter hun raam de wacht houden. Tegen den morgen kwamen de agenten terug en een van hen ging toen de kiosk binnen. Den volgenden ochtend bleek, dat een geld kistje met f 10 was verdwenen. De officier van justitie, die een jaar te gen deze beide onbetrouwbare ordebewaker: had gerequireerd, teekende, evenals de ver dachten, hooger beroep aan. Thans werd bevestiging van het vonnis ge vraagd. LEZING OVER PORTUGAL. A.s. Zaterdagavond zal in het gebouw van den Protestantenbond voor de Volksuniver siteit een lezing over Portugal gehouden wor den. De sprekers zijn twee jongelui, de heeren Koenraads en Dinger, Leidsche studenten, die met camera en tent een kampeertocht door dit nog zoo weinig bekende land, dat zij .Europa's Paradijs" noemen, hebben gemaakt. De lezing wordt door lichtbeelden geïllustreerd alsmede door reproductie van „fado's" (volks liedjes) op gramofoonplaten. OPVOEDING IN DE PUBERTEIT. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft, in samenwerking met de Soc. Dem. Vrouwenclub", een tweetal lezingen georga niseerd, over het belangrijke onderwerp: „Op voeding in de puberteit". De inleider van dezen cursus is de heer P. de Boer uit Amsterdam. De bijeenkomsten vinden plaats op Donder dag 10 en 17 December, ze worden gehouden in het gebouw de Nijverheid, Jansstraat. DE GEBEURTENISSEN IN ENGELAND In het Luxor-theater wordt vanaf heden een filmpje vertoond van de gebeurtenissen, wel ke zich in de laatste dagen in Engeland af spelen. Men krijgt een beeld van de omgeving van den Koning, de verschillende ministers, welke bij deze gebeurtenissen een rol spelen, en de groote belangstelling bij Downing- street. Daar dit op het oogenblik in het middel punt van de belangstelling staat, zullen de bezoekers van het Luxor-theater deze ser vice ongetwijfeld op prijs stellen. FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 8 December 1936. 1. de Vennootschap onder de firma Gebrs. Felix, gevestigd te Haarlem, Wagenweg 31. Curator Mr. D. de Jong, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top te Haarlem; 2. I. E. de Vries, bananenhandelaar, wo nende te Haarlem, Schoterweg 2 A, zaak doende Bakenessergracht 89, Curator Mr. J H. C. Slotemaker, wonende te Haarlem. 3. A. A. Kamphuis, vertegenwoordiger van buitenlandsche huizen, wonende te IJmuiden- Oost, Palmenstraat 5. Curator Mr. Dr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden-Oost; 4. J. P. de Pijper, rijwielhandelaar, wonende te IJmuiden-Oost, Dennestraat 15. Curator Mr. dr. A. van der Flier, wonende te IJmui den-Oost. Rechter-Commissaris in de faillissementen sub 2o. 3o en 4o Mr. L. Vliegenthart, te Haar lem. Door het verbindend worden der eenige Uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Ch. W. J. B. Kroskinski, winkelier, wo nende te Haarlem Curator Mr J. H. van Gel deren, wonende te Haarlem: 2. H. Jansen, vertegenwoordiger, wonende te Heemstede. Curator Mr B. Slingenberg. wo nende te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d 24 November 1936 is Vernietigd het faillissement van H. van Marselis Hartslnk makelaar in koffie, wonende te Haarlem, Klei den dat genoemde vereenigmg niets met po- ne Houtweg 53, Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet litiek te maken heeft, doch uitsluitend een wonende te Haarlem; uitgesproken 10 No- pmusementsvereeniging is vember 1936 door de Arr. Rechtb. te Haarlem. GOED ZIET men eerst dan Met een bril van FEDERMANN f GR. HOUTSTRAAT 37, TELEFOON 11059 Leverancier van alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt Zwakken wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaar of halfbewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. BAROMETERSTAND Hoogste 777.3 m.M. te Warschau, Laagste 735.7 m.M. te Isafjord. De koude luchtmassa's welke het vasteland gisteren bedekten strekken zich ook in onze omgeving tot grooter hoogte uit dan gisteren vermoed werd, zoodat de verwachte neerslag in den vorm van sneeuw viel. De hooge druk king in het zuidwesten is plotseling afge nomen en heeft zich slechts zwak over de Britsche Eilanden ontwikkeld, een secundaire depressie vormde zich in de Golf van Biscaye. Daarentegen nam op het vasteland de hooge drukking toe en vormde een kern boven 775 mM. in Polen. Door al deze omstandigheden bleef westelijke wind van eenige beteekenis uit en steeg de temperatuur hier te lande slechts even boven het vriespunt. Op de Brit sche Eilanden kwam plaatselijk weer vorst voor, de wind werd er zeer zwak. In Frankrijk en Duitschland is in het midden en oosten de vorst toegenomen en komt vrij veel mist voor. In Scandinavië is de vorst slechts weinig af- .enomen, aan de Noorsche kust waait een krachtige westelijke wind, die in het noorden sneeuw brengt. Bij zwakken wind uit zuidelijke richtingen is hier te lande mist met temperatuur om het vriespunt te wachten die bij opklaring in de bo venlucht in lichte vorst kan overgaan. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 770 m.M. Stand van gisteren 769 m.M. Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 0,22 uur; n.m. 12.43 uur. Strand berijdbaar van 5.3010.45 uur. o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67a. TELEF. 16100 Bijzonderheden over Haarlem en omliggende gemeenten. Als het jaar ten einde spoedt en de colleges van B. en W. de gemeentebegrootingen voor het volgende jaar voorbereiden bestaat er natuurlijk veel belangstelling voor de be lastingramingen. Dan komen de wethouders van financiën met hun hoofdambtenaren naar het kantoor van den hoofdinspecteur der belastingen op het Klem Heiligland te Haar lem omdat hier de eenige bron gevonden wordt die daarover definitieve mededeelingen kan cloen. Naar wij vernemen zijn de voor uitzichten in het jaar 1937 nog verre van gunstig. Dit geldt zoowel de In komsten- als de Personeele Belasting. Dit komt omdat, in het jaar 1937 belasting betaald moet worden naar het inkomen dat men in 1935 heeft genoten. In het algemeen is dat inkomen weer belangrijk lager ge weest dan in 1934, dat diende voor de be lastingaanslag over 1936. Er is in den laatsten tijd wel eenige opleving te constateeren, de waarde van effecten en aandeelen is gestegen en er zijn belangrijke winsten aan de beurs gemaakt, maar die verbeteringen zullen op zijn vroegst pas ef fect hebben voor het belastingjaar 1938. Wel bestaat de gegronde hoop, dat 1937 het laatste jaar van daling zal zijn, als althans de nu geconsta teerde opleving niet door een nieuwe hi zinking gevolgd wordt. Voor de verschillende gemeenten die tot de inspectie Haarlem behooren kunnen wij nog de volgende bijzonderheden mededeelen. Haarlem. De Personeele Belasting zal voor Haarlem in 1937 vermoedelijk weer minder opbrengen dan in 1936. De teruggang wordt getaxeerd op 5 pet. Die teruggang is een gevolg van het feit. dat de wonmghuren in dit jaar nog naar beneden gegaan zijn. Thans is er blijk- (Adv. Ingez. Med.) Aanbestedingen. Door de N.V. Simon de Wit te Zaandam werd hedenmorgen aanbesteed: het verbou wen van een dubbel Woonhuis tot Winkel, magazijn en bovenwoningen aan den Rijks straatweg no. 6264 te Haarlem. Het laagst werd ingeschreven door de firma Waleveld en Co. te Amsterdam (metalen pui) 'oor f 6036. In het bureel van de Genie te Haarlem wer den vanmorgen de volgende bestekken aanbe steed: Bestek 27: het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken in Den Helder (laagste inschrijver W. Veenstra in Den Hel der voor f 13.938). Bestek 28; Idem van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden (laagste inschrijver P. H. van Essen te Halfweg voor f 8936.). Bestek 37: Idem ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder (laagste in schrijver F. Hes te Sint Pancras voor f 8624). Bestek 38: Idem te Haarlem (laagste in schrijver Aann. Mij. v.h. Strijland te Uithoorn voor f 11.100.) SCHOOLMONDVERZ ORGING TE HAARLEM? Dezer dagen had ten stadhuize een bijeen komst plaats van eenige bestuursleden van de Nederlandsche Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde met verschillende autoritei ten, o.a. den wethouder voor het onderwijs, den heer Boes, eenige leden der commissie van bijstand voor de openbare gezondheid, den directeur van den geneeskundigen dienst Dr. Smit. den chef van den Incassodienst, een vertegenwoordiger der vereeniging van hoofden van scholen (de inspecteur van het onderwijs had bericht van verhindering ge zonden) en den tandarts Bouwer als verte genwoordiger van de afd. Haarlem van de Mij. voor Tandheelkunde, ter bespreking van de mogelijkheid der oprichting van een ver eeniging. die zou trachten te voorzien in het ontbreken van geregelde mondverzorging der kinderen als gevolg van de opheffing van den schooltandartsendienst. De voorzitter der genoemde vereeniging, Prof. Heringa uit Amsterdam, toonde met klemmende voorbeelden en cijfers de nood zakelijkheid aan, om zoo vroeg mogelijk, reeds op het tweede levensjaar, met gere gelde zorg voor het gebit te beginnen en hij wees er op. dat de kosten niet zoo hoog be hoeven te zijn, als men dat groepsgewijs doet, wat vooral op de school mogelijk is. Na een uitvoerige bespreking werd beslo ten. dat de aanwezigen in de maand Januari een groote openbare vergadering zullen be leggen, waartoe alle organisaties, die geacht kunnen worden bij deze zaak belang te heb ben of daarin belang te stellen, zullen wor den uitgenoodigd. waar Prof. Heringa een inleiding zal houden en waar getracht zal worden tot de oprichting eener vereeniging als de bedoelde te komen. De wethouder verklaarde zich bereid, het voorzitterschap dezer vergadering op zich te zullen nemen Tweede verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. C. v. A. f 2.50, P. H.—B. f 5.—, H. V. D. f 1.—, van oud militair f 2.50, A. v. H. f 1.K. J. f5.—, E. E. J. P. f5.—, R. L. f5.—. J. V. W. f 0.50, Fam. H. B. f 2.50, Mevr. P f 2.50, ,3oy- tokie" f 2.50, N.N. f 1.66, een werklooze f 0.50, Mevr. J. P. J. K.—L. f 10.—L. P. G. f 10.— A. P. V. R. f5.—, J. T. f5.—, J. B. R. f3.50, J. v. G. f2.50, A. J. B. f2.50, A. K.—T. f2.50, v. Sc.h.—K. f 1.—, Wed. W. v. E. f 1'.—, Mevr. d. W. f 2.50, de L. f 0.25, N. N. f 0.25, Mi*. F. A. B. flO.—A. en J. 't H. f 1.T. V. f2—, B. O. f2.50, H. U. f 1.—G. M. H. f0.75, T. H. H'st. flO.—P. V. f0.25, v. M. fl.—de M. f 0.25, B. f 0.25, S. f 0.25, v. H. f0.25, T. f 0.50. v. D. f 0.25: v. K. f 0 25; W. f 0.25; C. J. H. H. f 5; J. C. K. f 2; A. S. f 1; A. K. f 0.50; N.N. f 1; mej. A. v. V. f 1; G P. v. V. f 1; N.N. f 1.50; mej. L. J. P. v. D. f 5; mevr, B. f 10; B. S. f 2.50; J. v, G. f 0.50; N.N. f 1; Wed. B. L, f 10; mej. L. D. f 1; H. C. f 5; mevr. J. C. f 1; N.N. f 10; P. T. f 8; L. M. B. f 50. Giften kunnen aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 afgegeven worden. Gok kunnen zij op onze Giro-reke ning (38810) gestort worden onder vermel ding „Voor de Stille Armen". De huur van Werkloozen. Maatschappelijk Hulpbetoon en de huurinhoudingen. Door Maatschappelijk Hulpbetoon wordt van verschillende ondersteunden de huishuur van de ondersteuning ingehouden in vele gevallen na overleg van den huiseigenaar en den huurder-ondersteunde doch ook. indien de ondersteunde nalatig is in de huurbetaling en de huiseigenaar zich ten einde raad tot den Directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon richt, om de huishuur van de onder steuning in te doen houden, welke maatregel de Minister van Sociale Zaken in geval van wanbetaling heeft voorgeschreven. Tot heden ontving evenwel de ondersteunde geen enkel bewijs van de huurinhouding en dus in die gevallen ook geen enkele huur- kwitantie, wat wel eens tot moeilijkheden tus- schen den huurder en den verhuurder aan leiding gaf. Door Maatschappelijk Hulpbetoon is thans besloten dat met ingang van Donderdag 10 December voor de ingehouden bedragen bons zullen worden afgegeven. Deze bons worden bij het uitbetalen van den steun uitgereikt. De bons moeten door de ondersteunden aan de huiseigenaren ter voldoening van de ver schuldigde huur worden afgedragen, terwijl deze slechts tegen overlegging van deze bons de huur ten kantore van Maatschappelijk Hulpbetoon kan ontvangen. f 500 AAN EEN FAILLISSEMENT ONTTROKKEN. Een 53-jarige man te Haarlem, die kort ge leden failliet werd verklaard, wordt verdacht f 500 aan dit faillissement te hebben ont trokken. De curator deed hiervan aangifte bij de politie, die den man Dinsdag heeft aan gehouden. Hij is voor een onderzoek in ver zekerde bewaring gesteld. tt nr STA ATSrou*? NT Bij Kon besluit van 7 December 1936 is met Ingang van 1 Jan. 1937 benoemd tot bur gemeester der gemeente Tie!- N. F. Cambiei van Nooten, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Zaltbommel. Wielrijder door autobus aangereden. Wie heeft dat gezien? Dinsdagnamiddag zes uur heeft op den Jansweg nabij den schouwburg een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van de N Z. H. en een 31-jarigen wielrijder, die beiden in de richting van het staion reden. De fietser werd gewond aan de linkerknie, die door leden van den Ongevallendienst verbonden werd. waarna hij per ziekenauto eerst naar zijn huisdokter en vervolgens naar zijn woning werd vervoerd. De fietser beweert, dat hij door de autobus is aangereden, maar de chauffeur zegt, dat de wielrijder, die vóór hem reed "lipte. De politie stelt daarnaar een onderzoek :n. Aan hen, die deze aanrijding gezien heb ben, wordt verzocht, zich voor het verstrek ken van inlichtingen aan het politiebureau Smedestraat aan te melden. baar een stilstand gekomen in dien teruggang van huren, maar dat zal pas invloed hebben op de belasting van 1938. Bovendien moet veel van de Personeele Belasting afgeschre ven worden omdat er practisch weinig be lasting binnenkomt van het groote aantal werkloozen dat Haarlem heeft. Met die „kwade posten" wordt reeds rekening gehouden met de raming van de belastingopbrengst. Haarlem heeft over 1936 185 opcenten op de Personeele Belasting geheven. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat voor 1937 een verhooging tot 200 opcenten dreigde, maar dat het college van B. en W er naar streefde om alsnog te bereiken, dat van die verhooging kon worden afgezien. De indruk in deskundige kringen is ook dat men het aantal opcenten op een zekere belasting niet kan opvoeren, waardoor op papier een hoogere raming aan ontvangsten verkregen wordt, maar dat wil daarom nog niet zeggen, dat die geraamde bedragen dan ook in de practijk binnen komen. Het zou zeer de vraag zi>n of Haarlem door het nog hooger opvoeren van de opcenten op de Per soneele Belasting aan een hoogere opbrengst zou komen. Reeds nu komen zeer veel aanvragen tot opheffing binnen. Daaronder zijn er in het bijzonder zeer veel van het café- en restau rantbedrijf, waaruit wel blijkt, dat die be drijven te zwaar belast zijn. Van verschil lende zijden is indertijd al op een verlaging aangedrongen. Het vermoeden is. dat de opbrengst van de Inkomstenbelasting te Haar lem in 1937 weer 10 pet. lager zal zijn dan in 1936. Het beschreven inkomen toont,, bij 1936 vergeleken, een iets mindere daling dan 10 pet., maar dat komt omdat daling in de hoo gere inkomens veel invloed heeft op de be- lastingopbrengt door de progressie-regeling. Bloemendaal. De opbrengst van de Inkomstenbelasting te Bloemendaai zal in 1937 ook weer iets lager zijn dan in 1936. Een aanvankelijke raming kwam tot een verlaging van slechts 2%, maar het is wel zeker, dat dit percentage nog wat hooger zal worden omdat het kohier nog niet volledig is. Iets sterker zal voor Bloemendaal de daling van de opbrengst der Personeele Belasting zijn. 193i, was al 5% lager geraamd dan 1935, maar voor 1937 moet ook zeker op 5daling gerekend worden. Bloemendaal heeft zeer veel groote perceelen en reeds in het afgeloopen jaar is van verschillende panden de huur waarde naar beneden gebracht moeten worden. Heemstede Voor Heemstede zijn de verwachtingen iets gunstiger, r mag verondersteld worden dat 1937 dezelfde opbrengst zal geven voor de inkomstenbelasting als 1936, omdat de da ling van het inkomen gecompenseerd wordt door de toeneming van het aantal bewoners. Wel zal Heemstede moeten rekenen met eenigen teruggang van de opbrengst der Per soneele Belasting omdat Heemstede den laat sten tijd wat „overbouwd" is, wat invloed heeft gehad op de daling van de huren van vele huizen. Zandvoort. Voor Zandvoort is de daling van de op brengst der Personeel Belasting voor 1937 op 7 pet. geraamd. Bovendien moet gevreesd worden dat het aantal kwade posten vrij be langrijk zal zijn, omdat veel Zandvoorters in dure huizen wonen niet omdat zij een flink inkomen hebben, maar omdat zij hopen in den zomer pensiongasten te kunnen krijgen. Om dat Zandvoort nu reeds twee slechte seizoenen achter elkaar gehad heeft, moet gevreesd wor den, dat er nog al wat als oninbaar zal moe ten worden afgeschreven. Daartegenover kunnen wij de Zandvoort- sche autoriteiten troosten met de mededee- ling, dat de opbrengst van de Inkomstenbe lasting in 1937 wel niet lager zal worden dan die in 1936. Dit klinkt na de slechte seizoenen eenigszins eigenaardig, maar de verwachting blijkt gerechtvaardigd als men weet, dat in Zandvoort den laatsten tijd nog al eenige personen achterhaald zijn die hun inkomen te laag hadden opgegeven. Bovendien wonen te Zandvoort verschillende commissionnairs in effecten die goede zaken hebben gemaakt en ook andere forensen die geen schade ge had hebben van de slechte exploitatie van het badseizoen Bennebroek. In Bennebroek zal in 1937 vermoedelijk de zelfde opbrengt aan Inkomstenbelasting ver kregen worden als in 1936. Wel is een kleine daling van de opbrengst der Personeele Belasting te verwachten. Lange nachten, korte dagen, Banqe luchten, weinig zon Wat gelukkig, dat PERQUIN U Puike BRANDSTOF brengen kon (Adv. Ingez Med.) AGENDA. Heden: WOENSDAG 9 DECEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rotterd.-Hof stad Tooneel met „Het Doktersgeheim", 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereld nieuws. Frans Hals Theater: „Mayerling", met Charles Boyer en Daniella Darrieux, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Meisjeslyceum" met Simone Simon 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Engel der Duisternis" met Frederic March en Merle Oberon, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Nacht in New York" met Franchot Tone. 2.30. 7 en 9.15 uur Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan- dass Toegang vrij N.V. Mij. tot voortzetting der zaken gedre ven onder den naam Klaas Tilly. Alg. vergad. van aan dee1 b Ten kantore. DONDERDAG 10 DECEMBER Alg. Coöp. Begrafenisvereen v. Haarl. en omstr. Alg. ledenvergadering in de Soc, .Ver eeniging". 8.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereld nieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2