ir I Gemeente-Archief verhuisd. Derde Bachconcert. BSnBMI KENNEMER PENSION- HOUDERSBOND WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Een halve eeuw geleden Dit Haarlem's Dagblad van 1886 9 December: De Rijkskweekschool voor Onderwij zers zal den 6den Januari e.k. 25 jaar hebben bestaan. Op den 23en December hopen oud-kweekelingen een reünie te houden, om op feestelijke wijze het feit te herdenken, terwijl bij de leeraren dier inrichting het plan bestaat om den 6den Januari den jongelieden een feestje aan te bieden. De eenige, die op' laatstge noemden datum 25 jaar aan de kweek school is werkzaam geweest, is de tegen woordige directeur, de heer Slangen. Huisvesting aanzienlijk verbeterd. Gisteren is de laatste partij boeken van het gemeente-archief van het oude gebouw over gebracht naar de nieuwe behuizing in de janskerk. Een omvangrijk werk is hiermede geëindigd. Thans is men nog druk bezig met de inrichting van het archief in de nieuwe omgeving. Hiermede zal nog wel twee weken gemoeid zijn, voordat er geheel en al orde geschapen is in den chaos. Maar dan zal het archief ook veel beter gehuisvest zijn dan voorheen. Niet alleen is de beschik bare ruimte veel grooter dan in het oude gebouw, maar ook zal de verhui zing zeer ten goede komen aan de overzichtelijkheid van het archief. Waarschijnlijk zal het herboren gemeente archief min of meer officieel geopend worden, al staat hieromtrent nog niets vast. Het is, zooals gezegd, een enorm karwei ge weest, de tallooze paperassen en boeken van het Prinsenhof naar de Janskerk over te brengen. Men bedenke maar eens, dat het gewicht van alle documenten, die in het ge meente-archief berusten, ongeveer 75 ton be draagt. In 23 karrevrachten is deze geweldi ge stapel papier verhuisd. Men had hiervoor in totaal ongeveer 514 a 6 weken noodig. Het nieuw-ingerichte archief beschikt over een planklengte van niet minder dan 2 km., aanzienlijk meer dan in het vorige gebouw. In deze historische omgeving onder het oude dak van de fraaie Janskerk is ons ge meente-archief zeer zeker goed op zijn plaats Hier zullen de oude, stoffige folianten, die vertellen van Haarlem's glansrijke historie de stemmen van het verleden vernemen uit de eeuwenoude steenen van de Janskerk. Hier zullen de vergeelde boeken zich beter op hun gemak voelen dan in een hyper-modern, in nieuwe zakelijkheidsstijl opgetrokken gebouw, hoeveel practische voordeelen zulk een nieu- werwetsche inrichting wellicht ook zou ople veren. Maar de ouderdom hoort niet thuis bij de jeugd. Hier vindt hij de sfeer van vroeger, van heel lang vóór radio, vliegtuig en gas- oorlog, terug. Hier rusten de papieren, die de geschiedenis van eeuwen boekstaven, onder het dak, dat den storm der jaren heeft ge trotseerd De inbraken te Haarlem. Nog meer verdachten aangehouden. De 23-jarige inbreker, die alhier is aange houden in verband met de inbraak in een kleermakerswerkplaats aan de Joh. de Breuk straat, heeft verder nog bekend, op Zondag avond 22 November zich met behulp van een valsclien sleutel toegang te hebben verschaft tot een woning aan de Jan Huygenstraat, waar een spaarpot met ongeveer dertig stuivertjes en een oud gouden horloge ontvreemd werden. Bij die inbraak was hij in gezelschap van een 30-jarigen bankwerker uit Haarlem, die Dins dag door de politie is aangehouden en in ver zekerde bewaring werd gesteld. De jeugdige in breker heeft ook bekend dat hij omstreeks Juni j.l. aan de Nassaulaan twee nieuwe rij wielen te hebben gestolen. Toen was hij in gezelschap van een 37-jarigen koopman, ge domicilieerd te Haarlem. Ook deze laatste is Dinsdag door de Haarlemsche politie aange houden. De twee rijwielen hadden ze te Am sterdam verkocht. In verband daarmee stelde de politie aldaar een onderzoek in. Als ver dacht van heling werd de 42-jarige beheerder van een rijwielstalling aangehouden en naar Haarlem overgebracht. Een jas, die vermoe delijk op een der gestolen fietsen had geze ten, en twee inkoopregisters zijn bij laatstge noemde in beslag genomen. Het gouden horloge had de 23-jarige inbre ker ten verkoop gegeven aan een 56-jarigen koopman te Haarlem, die het horloge heeft verkocht, maar die de opbrengst niet aan den dief had afgedragen. Hij had het geld ver dronken. Ook hij is Dinsdag gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. De winter nadert De heer A. J. Meijerink schrijft ons: hi verband met de naderende vorst is het gewenscht de aandacht te vestigen op het vormen van ijswachten. De Bond heeft, om het aantal gevallen van dood door verdrinking bij ijsongelukken te doen verminderen, een schema vastgesteld voor de samenstelling van „Vrijwillige IJs- wachten". Een ijswacht bestaat uit ploegen van vier personen, waarvan in iedere ploeg één als leider fungeert. Hei, aantal ploegen word*- geregeld naar de plaatselijke omstan digheden. De functies worden als volgt verdeeld: A. De leider overziet den toestand en regelt 2iin orders naar de omstandigheden. Hij dient zwemmend redder te zijn en bekend met E. H. B. O.: ook verdeelt hij de functies. Hii is voorzien van een luid klinkend fluitje en ook van een megafoon (voor aanwijzing bij een redding, als ook voor het aanroepen van publiek om een dokter te waarschuwen). B. treedt op als redder en moet dus zwem mend redder zijn, C. en W. zijn de helpers. Zij verzorgen ook het materiaal en handelen bij een redding op aanwijzing van den leider. Het reddingsmateriaal van een ijswacht be staat uit de bekende ijsladder, bijtlijn, red dingsgarnituur. Gewenscht is het bezit van een niet dichtklapbaar mes. dat ook dienst kan doen bij het opensnijden der kleeren, in dien dit noodzakelijk is. Voorts.: wollen of moltondekens, spalken en doeken voor arm- of beenbreuken, verbandmiddelen, fleschje met watten, die gedrenkt zijn in ammoniak, borstels en natuurlijk een tongklem of tong- tcuwtje. De patiënt wordt voorloopig behan deld totdat een dokter de taak overneemt. Het verdient aanbeveling een ploeg om de vier uur af te lossen; ook is het wenschelijk dat de leden van een ijswacht kenbaar zijn aan een herkenningsteken, bijv. armband. De plaats waar het reddingsmateriaal wordt ge reed gehouden wordt kenbaar gemaakt door een bord, vermeldend het woord: IJswacht. Overplaatsing Hoofden van Scholen. Bezwaren der Vereen, van Hoofden van Scholen. Nadere overweging van het voorstel van B. en W. verzocht. De voorzitter en le secretaris der afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland hebben in overleg met den voorzitter en len secretaris van het Hoofdbestuur van genoemde Vereeniging. een adres aan den Gemeenteraad gericht, waarin gezegd wordt, dat genoemde afdeeling met verbazing het voorstel van B. en W. heeft ge zien. om 2 hoofden van openbare scholen over te plaatsen, beiden lid der vereeniging. De afdeeling is van oordeel, dat met aan neming van dit voorstel ten aanzien van één harer leden, n.l. den heer H. M. W. Bandel, een groote onrechtvaardigheid zou worden begaan die ook haar terugslag zou hebben op de positie van alle andere hoofden van openbare scholen in Haarlem; waarom zij verzoeken, de behan deling van bedoeld voorstel tot de volgende vergadering uit te stellen, opdat de betrokke ne, alsmede zijn vakvereeniging, de gelegen heid krygen, hun ernstige bedenkingen en be zwaren aan den Raad kenbaar te maken. Gezagskwestie aan School 41. In hun toelichting zeggen adressanten; Aan School no. 41. hoofd de heer H. M. W. Bandel, is een gezagskwestie ontstaan, doordat het onderwijzend personeel al spoedig tegen over het nieuwe hoofd een vijandige houding heeft aangenomen. Meermalen is het wettige hoofd door enkelen van zijn personeeel op zeer onbehoorlijke manier behandeld en grof beleedigd tot zelfs op een ouderavond. Als thans bij overrompeling door B. en W. het voorstel wordt gedaan, den heer Bandel over te plaatsen, dan zal dat en kan dat niet anders worden beschouwd, dan als een straf maatregel tegen het hoofd en een goedkeuring van houding en gedrag van het personeel. De afdeeling Haarlem der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland betreurt het in de eerste plaats, dat het betrokken hoofd niet van te voren in kennis is gesteld met het besluit van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, om dit voorstel tot overplaat sing aan Uwen Raad te doen en in de tweede plaats, dat de tijd tusschen publicatie van het voorstel en de Raadszitting, waarin het zal worden behandeld, zoo kort is, dat de be schuldigde niet eens de gelegenheid heeft zich te verdedigen en tusschenkomst van zijn vak vereeniging in te roepen. Verder verwacht zij, dat een nader -onderzoek zal aantoonen, dat niet het hoofd, doch één of meer leden van het onderwijzend personeeel een berisping hebben verdiend. De heer Bandel heeft voor zoover ons bekend niets gedaan, dat in strijd is met wet en verordening noch in zijn gedrag jegens het personeel onbehoorlijk geweest. Wanneer door overplaatsing alleen naar het oordeel van B. en W. verbetering in den toestand aan School no. 41 kon komen, dan had deze maatregel toch zeker op een of meer led-en van het personeel moeten worden toe- Wordt het huidige voorstel a.s. Woensdag aangenomen, dan acht de afdeeling dit be sluit van buitengewoon ernstige strekking en gevolgen en dat niet enkel voor den heer Bandel, die er als hoofd feitelijk door onmoge lijk wordt gemaakt, doch ook voor de ambte lijke verhoudingen aan School no. 41, waar men de conclusie zal trekken, dat het hoofd bij de wettige opvatting en behartiging van zijn taak den ruggesteun van het Dagelijksch Bestuur en den Raad der Gemeente niet heeft tenzij hij van die taak een opvatting heeft, als wordt gewenscht door den Bond van Ned. Onderwijzers. En verder zal zoo'n uitspraak van het Gemeentebestuur terugwerken op de ambtelijke verhoudingen in alle Haarlemsche openbare scholen, omdat ze een ondermijning is van het gezag in de school. Om al deze hooge ernstige gevolgen te voor komen, acht de afdeeling het noodzakelijk, dat het besluit niet overijld wordt genomen en dat alle feiten, alsmede het voor en tegen van dit huidige voorstól nog eens nauwgezet worden nagegaan. En dit kan alleen bij uit stel van behandeling tot de volgende Raads zitting. HET BESLAG BIJ DEN „WACHTTOREN" Inzake het -beslag, dat op last van den offi cier van Justitie is gelegd bij het- bijbel- en tractaatgenootschap „De Wachttoren" is door de Rechtbank nog geen uitspi'aak gedaan. Ver moedelijk zal deze uitspraak eerst omstreeks Zaterdag bekend worden. 473ste STAAYSLOlERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Wocnsd~s 3 December 19' Hooge Pryzen 2000.1C018 1500.— 13901 200.— 14854 100.— 1777 12451 18299 Prijzen lan 30. 69 344 520 1349 2098 2567 2638 2939 3267 3433 3690 3926 4037 4089 4435 4674 5141 5224 5779 6136 6264 6392 6892 6946 7209 7652 7734 7876 8472 8632 8SS7 9395 10267 10404 10581 10937 11432 11443 11432 11513 11901 11954 32143 12251 12309 12521 12529 13457 33556 13702 14039 14125 14245 14263 14383 14465 14524 14992 15311 15492 16467 16539 16616 17099 17160 17C30 17374 17675 17761 17SK 18103 18206 18770 18CS3 19522 19542 19747 233'5 £0165 22117 20495 207.'3 9C?:3 Vc.3;'.erin3en £e klas. 2e lijst: 11923 11S33; 16653 m. z. 1GG33. 2783 4256 6202 8377 1077" 1213 136'-; 14601 17081 17965 19954 m. z. IJN/T EN lïTïEREf^j MUZIEK Men zou het derde Bachconcert een avond van verrassingen k-xmnen noemen. Een legaat van het nu sedert eenige dagen weer met on bekende bestemming vertrokken of althans voor het oog der wereld verdwenen Sinter- klazenlegioen? Neen, daarmee stonden ze geen verband. Maar ze waren er, de verrassin gen; ze waren vele en velerlei. Daar was vooreerst het feit, dat Mengel- bei-g, op het dirigeer gestoelte aanwezig, mi nuten lang met het geven van het beginsein moest wachten, totdat de vele te laat gearri veerde bezoekers gezeten waren, en door dit wachten een welwillend begrip voor de over macht der weei'somstandigheden en de daar mee samenhangende onvolprezen Haarlem sche verkeersobstructie toonde. Daar was voox-ts het ontwaren, dat de tijd alweer een paar jaar aan den dirigent spoor loos voorbij gegaan bleek te zijn: jeugdig als altijd stond hij voor ons. Maai- deze en meer dergelijke dingen houden met de muzek eigenlijk weinig ver band. En in de muziek en hax-e vertolking za ten Dinsdagavond ook genoeg verrassingen. Wagenaar's Ouverture „De getemde Feeks" is haast niet anders dan een reeks surprises, een vuxxrwerk, dat, evenals zijn „Cyrano"- Ouverture, van Strauss en Berlioz zijn uit gangspunt te nemen, doch dan door zijn knet teringen en flitsen, zijn opl-aaiïngen en afbre kingen en zijn instrumentale effecten voort durend verrast. Daarna kwam een tot dusver onbekend pia nist het tweede Pianoconcert van Brahms spelen, en deze pianist, Adrian Aesehbacher geheeten. bleek xxog een jongelixxg te zijn. He ls verheugend, te zien, dat er ook onder het jonge geslacht zijn, die zich tot een werk als dat van Brahms aangetrokken voelen en hun gansche kunnen in dienst daarvan stellen. En dat gansche kunnen beteekent in casu Adrian Aesehbacher heel wat. Want deze 23- jarige Zwitser beschikt over een superieure techniek, die hem in staat stelt de tallooze technische problemen van Brahm's Concert x-estloos en in volkomen zuiverheid en duide lijkheid op te lossen. Daarbij blijft het niet: hij beschouwt de vertolking niet als een parade bravourstukje of als een „quantité négliable": hij geeft zich geheel over, is van begin tot eind een en al spanning en veerkracht. Hij heeft alle détails met liefde en toewijding uitge plozen en geeft die in de uiterst denkbare ver zorgdheid weer. Maar dat was voor mijn gevoel dan ook het essentieeie van Aeschbacher's re productie. Voor Bramhs leek zijn spel mij veelal te geraffineerd: te weinig op de groote lijnen van het symphonische werk bedacht. Den ruigen Brarnhs hoe imponeerend moet deze zelf, trots allerlei technische oneffen heden, het destijds gespeeld hebben! hoor den we er zelden in. Sommige gedeelten, b.v. de doorwerking van I, het beruchte octaven- en dubbelgreepstukje in het Trio van het Scherzo en een groot deel -der Finale wei-den met onovertrefbare élégance gegeven, en dit zal dan ook wel van invloed geweest zijn op het geweldige succes, dat zijn voordracht bij het auditorium oogstte, m-aar die élégance was toch niet specifiek voor Brahms geschikt te achten. Ook het langzame openen van het eerste Allegro schijnt me niet geheel in de be doeling van den componist gelegen te heb ben. Echter geven de talrijke voortreffelijke eigenschappen van Aeschbacher's vertolking ons recht nog veel voor de toekomst van hem te verwachten. Techniek muzikaliteit zijn aanwezig; nog wat rijping en het kan zeer groot worden. Plet tweede de ei van den a-vond werd geheel gevuld door Tchaikowsky's Symphonie pathé- tique.Van ouds een van Mengelberg's beroemd- ste lievelingsstukken, was zij de laatste jaren vrijwel door de Vijfde verdrongen, zoodat we haar in lang niet meer van hem hoorden. We konden dus ook hier ven-assingen verwach ten, en die bleven niet uit. De tempowijzigin- gen, die in het eerste Allegi-o al op de spits gedreven schenen, werdén in het Allegretto nog opgevoerd, zoodat aan het slot daarvan de ma ten beurtelings langzaam en snel genomen werden. Het epitheton „pafehétique" bleek geen jjdel woordbij het pathos dat in de noten en de voorschriften van den componist neerge legd is, werd nog dat van de vex-tolking ge voegd. Men kan over de waarde en de nood zakelijkheid daarvan van meening verschillen, xnaar zal moeten toegeven, dat Mengelberg's repi-oductie uiterst suggestief was en boven dien een onovertrefbare pracht en duidelijk heid van den orkestralen klank ontplooide. Daar kwam alles tot zijn recht en bleef geen noot verborgen. Oxxnoodig daarentegen, vooral in verband met het reeds gevorderde uur, schenen de lange pauzen tusschen de opvol gende hoofddeelen, zoodat als laatste verras sing van dit concert het late einde kwam. Daartoe hadden echter de lange ovaties ook bijgedragen. K. DE JONG. HET TOONEEL DE WEDSTRIJD VAN CREMER. HELMERS. DE DUIVEL Op den tweeden wedstrijdavond van Cre- mer was het de bekende Amsterdamsche Re derijkerskamer Helmers, die voor de Cre- mer-leden optrad. Evenals de Hagenaars, die den wedstrijd openden, hadden de Amster dammei-s een der groote successtukken van Verkade voor dezen avond gekozen. Er is overeenkomst maar nog gi-ooter verschil tusschen De Dienstknecht in het Huis en De Duivel. Symboliek is er in beide stukken, maar welk een tegenstelling in de 'personen van den Dienstknecht en den Duivel. Zij zijn de twee antipoden, de groote figuren van het goed en het kwaad, die een eeuwigen strijd voeren om de ziel van den mensch. Ook Molnar's stuk heeft evenals De Dienstknecht een opmerkelijke voorge schiedenis in ons land, voordat het Ver- kade's groot succes werd. Het werd nu ruim 25 jaar geleden door het vroegere „Neerlandsch" te Amsterdam voor het eerst gepeeld met L H. Chrispijn den ..ouden" Chrispijn in de hoofdrol. Maar het stuk viel als een baksteen. Een paar jaar later nam Verkade het op zijn repertoire, en zie. het werd een zijner grootste triomfen, wel een bewijs, wat het persoonlijk spel van een enkel acteur voor de carrière van een stuk waard -kan zijn. Het- was een waag' van den Hongaarschen schrijver om na Faust, nog eens Mephisto in levende lijve ten tooneele te voeren. Ook Ben van Eysselsteyn heeft het later in zijn „Duivel op aarde" aangedurfd en Jan Kalf liet -hem zelfs in De Duivel in Delft in een Hollandsch provinciaal milieu optreden. zooals Fred, van Eeden het reeds in Krui melburg had gedaan. Men kan moeilijk zeg gen, dat de duivel er in die jaren op voor uit is gegaan. Hij moge „moderner" zijn ge worden, bij Goethe's Mephisto moest hij het wel afleggen, ondanks den geest, dien Mol nar hem meegeeft. Nee, dan wist Van Eeden in De Broeders hem van grooter formaat te maken. Maar virtuoos is het stuk van Molnar zeker, al moet de duivel dan ook heel wat moeite doen, voordat hij zijn „voila!" triomfantelijk aan het slot kan zeggen. En Mol nar's duivel die eigenlijk de verpersoon lijking is van 'smenschens innerlijke slechte gedachten en daarom met zijn dialoog altijd precies één slag voor blijft bij de anderen is ongetwijfeld een fascineerende, boeiende tooneelfiguur. Het was gisteren voor het eex-st, dat wij De Duivel door dilettanten zagen spelen. Op de opvoering komen wij later in ons vei-slag over den wedstrijd tenxg. Wij willen nu alleen constateeren, dat Helmers bij de Cremer- leden veel succes had en de spelers aan het slot hartelijk gehuldigd werden. J. B. 60HUIL. HEEMSTEDE DE KINDEREN KRIJGEN EEN HERDENKING SBORD Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard zal aan de leerlingen van alle scholen te Heemstede een fraai herdenkings-wandbord worden uit gereikt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: P. Wit, Iepenlaan 37. donkerblauwe trui: Van Nassau, Rijnstraat 24, kinder handschoen; Bureau van Politie, motorhandschoen, dameshandschoen cein tuur, onderdeel van electrische lantaarn; Sloof, Drieheei-enlaan, damestaschje; Priem, Haem- stedeplein, rozenkx-ans; Van Kampen, 2e Loos- terweg 30 te Hillegom, damesax-mbandhorloge; A. de Bruin, Voorweg 51, mes in étui; Noble, Glipperweg 50, rijwielbelast.ingmerk ln étui; De Jong. woonwagen Meerweg, motox'hand- schoen; Beerthuizen, Bankastraat 86, porte- monnaie met inhoud; Heilen, Rijnstraat 11, paar handschoenen; J. J. Heeringa, deksel van aschketel; D. v. d. Putten, Molenlaan 44, por temonnaie met inhoud; Rot, Bankastraat 56, portemonnaie met inhoud; Ditshuizen, Oude- manslaan 9, rijwielbelastingmerk: Brens, Oude slot, pakje inhoudende directoires; rnej. Booms Madoei-astraat 17, paar dameshandschoenen; Van der Erf, Iepenlaan 13, ceintuur; T. Vester, Heerenweg 108, kraai; Van Seggelen, Soenda- straat 15. medaille; J. Tux-nhout, Glippex-wei_ 15, portemonnaie; N. H. Goossens, Cruqulus- dijk 11, Haarlemmermeer, aktetasch; Leuven, Meerweg 29, portemonnaie met inhoud; M. J, Kramer, Bonxeostraat 2, mestvork; A. Sel- horst, Bankastraat 91, paar dameshand schoenen. Ondertrouwd: J. J. Reijenga en M. Borger- ding; W. J. Pieterse en E. A. W. v. Waalwijk v. Doox-n. Getrouwd: geen. Bevallen: L. H. J. HardersSpecht d.; P. Koopmanv. d. Heiden z.; J. C. Schouten— v. Erpex-s Royaards z.; M. J. v. d. MeerDries- sen z.; A. v. SoestHeuver d.; C. A. J. M. VehmeyerDankelman z. Ovex-leden: J. W. Jansen 72 jaar; G. Oort, Wed. E. Sanders 84 jaar. BLOEMENDAAL FEESTVERLICHTING. Een gedeelte van de Julianalaan is thans verlicht door met oranje-bespoten lampen. Ook de groote lichtmast op den vex-keersheu- vel op 't kniispunt van Julianalaan en Bloe- mendaalsc-he weg heeft dusdanige lampen. RONDOM IN DE VLAGGEN. Dinsdag zijn de eerste vlaggestokken ge plaatst van ae pl m. 150 masten, die op af standen van ongeveer 6 a 7 meter rondom de kantoox-gebouwen van het P.E.N. en het P. W N. zullen geplaatst worden en waaraan vlaggewimpeLs zullen komen te wapperen. Voor wie nog niet begrijpen mocht, met welke bedoeling dit gebeurt, willen we wel verklappen, dat 't is met 't oog op de a.s. feestelijke gebeurtenis in ons vorstenhuis. COMITé BLOEMENDAAL'S HUWELIJKSGESCHENK. Men verzoekt ons te melden: Alhoewel op 26 en 27 November j.l. iedere woning vanwege het comité is bezocht, blijkt achteraf, dat er om redenen van afwezigheid of anderszins, inwoners zijn, die óf al hun biljet met bijdragen hebben klaargelegd, maai bij wie dit niet is afgehaald, óf in het geheel geen biljet hebben ontvangen. Op telefonische aanvragen aan het Raadhuis te Overveen Tel. nrs. 23268 en 23269 zullen gaarne alsnog bil jetten worden toegezonden en ingevulde bil jetten met eventueele bijdragen worden af gehaald. BENNEBROEK ZANGHULDE OP 7 JANUARI 1937. Het feestcomité deelt ons mede. dat nog te weinig zanglustigen aan de zangrepetities voor de zanguitvoeringen op 7 Januari a.s. deel nemen. Nogmaals wordt er derhalve op gewezen dat de repetities Zaterdagsavonds om 8 uur war den gehouden in „Reoboth". Het comité hoopt dat ook dit deel van het programma zal slagen, welke de wensclh alleen vervuld kan worden als de zangeressen en zangers in grooten getale aan de oefeningen deelnemen. FEESTVIERING. Door den bekenden specialist op bloemen- gebied. den heer A. Koper is aangeboden om het raadhuis voor 7 Januari belangloos te ver- siex-en ter gelegenheid van het vorstelijk hu welijk. Het aanbod is door het gemeentebestuur dankbaar aanvaard. DE GELDINZAMELING VOOR DE ORANJEFEESTEN. Zatei-dagmiddag wordt de groote collecte ge houden voor de komende feesten. De leden der feestcommissie zullen met de bus i-ondgaan, terwijl de beide muziekkorpsen hun medewerking zullen verleenen. De commissie rekent op een flinke opbrengst, want hiervan zal het slagen der feestelijkhe den voor een groot deel afhangen. JEUGDBIJEENKOMST IN DE N. H. KERK. Op Zondag 20 December a.s. zal, des avonds om 7 uur in de Nederl. Herv. Kerk een speciale jeugddienst worden gehouden. Voorganger zal zijn Ds. P. L. Kiehl, Ned. Herv. predikant te I-Iazerswoude. Als tekst is gekozen uit Lucas 1 31 b: en zij zullen zijn naam heeten Jezus". BEVERWIJK Van arbeider tot millionnair. Het sprookje wordt Werkelijkheid. Rijk en geen geld. Het was in den morgen van den 13den No vember. dat Beverwijk in opschudding werd gebracht door het gerucht van een millioenen- erfenis. die ten deel gevallen zou zijn aan een eenvoudigen arbeider, werkzaam in een der conservenfabrieken. Het gerucht nam con crete vormen aan; het werd een bericht. Maar het bericht verspreidde zich en bet werd een verhaal, het werd zelfs een fantastische ge schiedenis, die on-Hollandsch was en die zich gewoonlijk alleen maar aan den overkant van den oceaan pleegt af te spelen. En het land van dan dollar was er dan ook bij betrokken. Zelfs voor het slordige bedrag van 18 millioen dollar. Niemand wist er het rechte van. want de geluksvogel, wien het buitenkansje was ten deel gevallen, om in dat- kapitaal „portie" te hebben, was naar Duitschiand vertrokken, teneinde met zijn advocaten in onderhande ling te treden. Hij bleef vier weken weg en in dien tijd deed het verhaal de ronde en de gevolgen bleven niet uit. Want in de nederige woning aan den Rijksstraatweg daalde een kleine lawine op tafel neer van verleidelijke aanbiedingen, waarmede de millionnair-in-spé zijn voordeel kon doen. wanneer hij soms goede geldbeleg gingen zocht. Weer anderen verzochten finan- ciëele hulp, boden aandeelen, fabrieken en wat niet al, aan. Er waren ook lieden, die de zaak van zeer nabij wenschten te onderzoeken en eenige on rustige nachten waren daarvan het gevolg. Eenmaal werd een ruit ingedrukt, maar verder kwamen de onderzoekex-s niet. Den volgenden nacht was er een hevig gerommel op het dak, alsof tien Sinterklazen tegelijk aan het werk waren. De buren werden er wakker van, zij riepen ..kssscht" en ook deze schatgravers zochten een goed heenkomen. Zij hadden trouwens geen kapitaal gevonden, al hadden zij de million- nairswoning binnenste-buiten gekeerd, want de rijke erfgenaam zat hoog en droog in Duitschiand, waai- hij zijn zaak behartigde en en-passant aan den arbeid ging in het expedi tiebedrijf van zijn broers en mede-erfgenamen. Hij bleef vier weken weg-en het geval had al veel van zijn sprookjesachtigen glans verloren. Er waren reeds pessimisten, die de geheele mil- lioenen-affaire naar het rijk der „Duizend-en- één-Nacht" hadden verwezen. Maar er drong een nieuw gerucht tot ons door. ,.De millionnair is terug!" Wij hebben hem geïnterviewd. En het was heelemaal niet erg. Het was zelfs prettig. In het knusse kamertje van zijn woning en in den heerlijken warmtegloed van een gezel lig fornuis, heeft de erfgenaam ons het ver haal van deze kwestie gedaan. Eenvoudig en onopgesmukt, ontdaan van alle buitennissige fantasieën vertelde hii van de rijke tante in Amerika, die ruim twee jaren geleden een ver- mogen naliet, dat toen geschat werd op 18 millioen dollar. Onze zegsman behoorde tot de erfgenamen, maar voorloopig kwam er van een verdeeling van de erfenis niets. Er was namelijk een erfgenaam zoek en de advocaten, die deze zaak behandelden, hadden ook een buitenkansje, want hij bleef twee jaar zoek. En al dien tijd werden de nasporingen verricht. En al dien tijd slonk ook het kapitaal, niet alleen door de honoraria, maai- ook als gevolg van de omstandigheid, dat het kapitaal be legd was in landerijen, en huizen enz., waar van de gezamenlijke waarde toen op 18 mil lioen dollar werd geschat. Deze waarde is nu zeer belangrijk gedaald, de devaluatie deed er ook nog wat af en zoo is het oorspx-onkelijke kapitaal ingekrompen tot, nu ja, tot een be drag, dat nog zeer behoorlijk is te noemen. Deze zaak heeft dus langer dan twee jaar geloopen en zij is nog niet tot een eind ge bracht, want de mede-erfgenaam heeft zijn deel nog niet. Rijken geen geld, dat is inderdaad het geval. Want zooals de man ons mededeelde, is nu eerst uitgemaakt, dat hij zich officieel als mede-erfgenaam mag be schouwen. Dit was een gerechtelijke uitspraak. Maar nog is het px-oces, dat in Amerika, in het bijzonder in Philadelphia, al heel wat pennen in beweging heeft gebracht, niet ten einde. De erfgenamen moeten nu nog wachten op het laatste bericht uit Amerika en dat kan eerst in Maart of April van het volgende jaar worden vex*wacht. De nachtelijke bezoeken aan zijn woning waren dus wel zeer voorbarig, want de dollars zijn zelfs nu nog in Amerika. Wij vroegen den millionnair-in-spé naar zijn plannen. „Werken", zei „gewoon wei-ken. Ik moet wer ken, dat is mijn aard en dat heb ik mijn heele leven gedaan". Hij wil wat met zijn geld gaan doen, iets ondernemen, een zaak, een bedrijf, dat zal nader beslist worden. Maar eerst moet het geld er zijn. want het is beter één dollar in de hand, dan een millioen in Amerika. Zoo denkt hij er over. En dat typeert dezen een voudigen arbeider, die zich door cijfers op pa pier niet laat imponeeren. Hij verti-ekt onmiddellijk weer naar Duitsch. land, zoodra hij zijn zaken hier geregeld heeft. Het is niet zeker, dat Beverwijk, waar hij zich zoo goed thuis gevoelde, hem ooit terug zal zien. Maar het sprookje wordt wel werkelijkheid, al zal het slot van deze fantastische geschie denis zich dan ook niet in Beverwijk afspelen. Waar zoek ik Kamers met Pension? Natuurlijk bij den KONINKLIJK GOEDGEKEURDEN Alléén Kruisweg 4. -eL 1<>750 Omdat dit de Bond is voor goede en beschaatde adressen

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3