a SS D a Hf III A P 1' 4i JIJ fSf^ 8 lil ii SCHAAKRUBRIEK Q)e tyioote \adiO' gabmhienls NEDERLAND IN SPANNING m kW, m m m m MIKT GUMMIN WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 9 SPORT EN SPEL CRICKET IN AUSTRALIë. Engeland wint de eerste test- match met 322 runs! Australië voor 58 aan den kant gezet. Brisbane, 9 Dee. Na den stand op den vierden dag werden aan het Engelsche team de beste kansen voor de overwinning gegeven. Dat Woensdagmorgen de match in slechts 12 overs beslist zou zijn. had zeker niemand verwacht. Na regenval gedurende den nacht van Dinsdag op Woens dag zou Verity een prachtige kans krijgen en men verwachtte algemeen den Yorkshire- spinbowler den aanval te zien openen. De Engelsche captain Allen en Voce knap ten evenwel de zaak op. Op den 2den bal van Allen werd Badcock op second slipjioor Pi gevangen. Oldfield werd nu door' Bradman ingestuurd, met de bedoeling stand te hou den tot het wicket opgedroogd was. In de 2de over van Allen viel Sievers' wicket. De fast- bowlers kwamen zeer snel tvan de pitch en ook Bradman was niet in staat, één run te scoren. Hij verdween op dezelfde wijze als Badcock. Met 5 wickets neer voor 17 was Australië een geslagen team. Alleen Oldfield haalde het eerst de dubbele cijfers; het was Chipperfield, die toonde dat er toch wel runs te maken waren door met 26 not out te blij ven. Australië zat in de 2de innings voor slechts 58 runs aan den kant. Engeland won na een slechten start de eerste testmatch welverdiend met 322 runs. G. O. Allen met 3—71 en 5—36, Voce het 6—41 en 416 hebben door hun schitterend bowlen dat door brilliant fielden gesteund werd een belangrijk aandeel in de overwinning ge nomen. Allen scoorde bovendien 103 runs, naast zijn meesterlijke captaincy een all round prestatie die niet spoedig te verbete ren zal zijn. Deze testmatch was de 135ste in totaal, de stand is met 53 overwinningen en 29 draws voor beide partijen gelijk gekomen. Scores: Engeland 358 en 256. Australië 234 en 58 Australië 2e innings: Fingleton b. Voce 0 Badcock c. Fagg, b. Allen 0 Sievers c. Voce b. Allen 5 Oldfield b. Voce 10 Bradman c. Fagg b. Allen 0 Mc. Cabp c. Ley land b. Allen 7 Robinson c. Hammond b. Voce 3 O'Reilly b. Allen 0 Chipperfield not out. 26 Ward b. Voce 1 Mc. Cormick did not bat Extra's 6 G. O. Allen Voce 58 M. R. W. 0 36 5 0 16 4 SCHAKEN. DE ROCHA.DE III—KIJK UIT IV. In café Suisse" aan den Rijksstraatweg te Haarlem speelde' het derde tiental van de Schaakclub „De Rochade" een competitie wedstrijd tegen het vierde van de Schaak club „Kijk Uit" uit Halfweg. De uitslag was: De Rochade III—'Kijk Uit IV. W. J. Hofkes—G. Herfst 10 C. KaayK. v. Beem y2 P E. KolderieM. Huitema "o1 W A. J. de MolC. H. Lamboo 01 C. J. H. RademakerA. Troost Sr. 01 A. FrijnW. J. Cornelissen 10 W. KuyperR. Boomgaardt 01 W. OosterbroekC. J. v. d. Hooft 10 G. A. BakkerC. Slooteri 01 W. BlokkerH. Spelt 01 Totaal 3 J/26'A DAMES-HOCKEY. BEKERWEDSTRIJDEN. De Nederl. Dames Hockey Bond heeft bij zijn zilveren jubileum de beschikking gekre gen over twee bekers, welke als wisselbeker verspeeld zouden worden op een door den Bond vast te stellen wijze. Thans heeft de Bond bepaald dat de inschrijving voor den „Walen"-beker zal openstaan voor clubs uit de eerste en de overgangsklasse. Deze beker is beschikbaar gesteld door mevr. Jannette Walen, de eerste secretaresse-penningmees- teresse van den bond. De eerste ronde van deze bekerwedstrijden wordt gespeeld op 20 December. Negentien vereenigingen hebben ingeschreven; het pro gramma is bij loting als volgt vastgesteld: Breda: T. H. O. R.—H. O. C. Zutphen: ZutphenH. D. M. Leeuwarden: L. H. C.Rood Wit Enschedé: P W.—B. D. H. C. Deventer: DeventerAmsterdam Groningen: GroningenGooi BredaBredaKieviten. Bussum: Gooi 2—H. H. IJ. C. Leiden, Amsterdam 2 en Hilversum zijn vrij in de eerste ronde. De „Amsterdam"-beker is een jubileumge schenk van de Amsterdamsche Hockey- en Bandyclub, en zal verspeeld worden tusschen clubs uit afdeelingen, lager dan de over gangsklasse. Deze „Amsterdam"-beker wordt nooit definitief bezit, maar blijft voortdurend wisselbeker. Veertig vereenigingen nemen deel aan den strijd om dezen wisselprijs, die eveneens op 20 December begint, en waarvoor de loting- het volgende programma heeft opgeleverd: Enschedé: D. K. S.Be Fair 1 Deventer: Deventer 2Amersfoort 1 BI'daal: B. D. I-I. C. 3—Laren R'dam: Victoria 2S. C. H. C. 2 A'dam: FamosSchaerweyde 2 Zeist: Schaerweyde 1—H. B. S. Delft: I-IuditoRood Wit 3 Heemstede: Rood Wit 2—De Vierde Utrecht: S. C. H. C. 1—Togo 1 Hilversum: Hilversum 2Victoria 1 A'dam: A'dam 4Leiden 2 Den Haag: H. D. M. 2—A'dam 3 Zandvoort: ZandvoortH. H. IJ. C 2 Driehuis: Strawberries 1Gooi 2 A'dam: Amudo—Strawberries 3 Bussum: Be Fair 2Gooi 4 Amersfoort: Amersfoort 2-A'dam 5 Heemstede: Rood Wit 4Leonidas Den Haag: Togo 2A. M. V. J. (R'dam). Den Haag: H O. C 2—Kameleon Er wordt volgens bekersysteem gespeeld, zoodat de verliezers direct zijn. uitgescha keld, terwijl bij gelijk spel de bezoekende club wint. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 885. (No. 1 van den wedstrijd, 42e ladder). ZWEMMEN. RIE MASTENBROEK VERBETERT EEN ENGELSCH RECORD. Uit Liverpool: Maandagavond werden te Liverpool lief dadigheidswedstrijden gehouden. Rie Mas tenbroek was uitgenoodigd te probeeren het. Engelsche record over 500 yards borstscrawl te verbeteren: zij is daarin geslaagd. Zij legde dezen afstand af in 6 min. 211/5 sec., waar mede zij het oude Engelsche record van mevr. Badcock met niet minder dan 22 2/5 sec. ver beterde. Rie Mastenbroek verliet na afloop van haar bijzondere prestatie volkomen frisch het water. Tot verbazing van de talrijke toe schouwers toonde de Nederlandsche zwem ster geen spoor van uitputting. KRACHTSPORT. NIEUW WERELDRECORD TWFEHANDIG TREKKEN ZWAARGEWICHT. Uit Londen: Tijdens de Engelsche kampioenschappen gewichtheffen slaagde Ronald Walker er in, een nieuw wereldrecord tweehandig trek ken in het zwaargewicht te vestigen door het oude wereldrecord, dat de Duitscher Josef Manger op 14 November j.l. te Berlijn met 1311/2 K.G. had gevestigd, te verbeteren met niet minder dan 3 1/2 K.G. zoodat hij het thans op 135 K.G. bracht. BILJARTEN. NED. KAMPIOENSCHAPPEN 2e KLASSE GAAN NIET DOOR. Naai' wij vernemen zullen de Nederlandsche kampioenschappen tweede klasse groot bil jart, welke Vrijdag 11 Zaterdag 12 en Zon dag 13 December te Rotterdam zouden wor den gehouden, geen doorgang vinden in verband met het feit, dat slechts twee in schrijvingen zijn binnengekomen. DAMMEN. DAMCLUB „OOSTERKWARTIER". In het clubgebouw van bovengenoemde ver- eeniging werd door den clubkampioen van „Oosterkwartier", den heer A. de Jong, een simultaanséance gegeven aan 24 borden. Hiervan won hij 16 partijen; verloor er 4 te gen J. Balke Y. de Jong, W. Bel en J. Luiten en speelde 4 remise tegen J. Nelen, J. Felink, W. Pelt en H. van Berk. In de pauze had de prijsuitreiking plaats. Als extra-prijs werd den clubkampioen een fraaie schemerlamp overhandigd. In herin nering werd gebracht de spannende herkamp om den titel tusschen A. de Jong en -J. P. van Eijk. De eerste prijs in den wedstrijd voor niet- leden werd gewonnen door J. Luiten. Deze dankte het bestuur van „Oosterkwartier" voor ZALDOOI3 HÉÉL GEVOLGD WORDEN Ilmidi Ittaandaijcwrmd ttOecctnlcA a-S. \IRUJ (Adv. Ingez. Med.) de organisatie van dezen interessanten wed strijd. Aan Y. de Jong, W. de Jong en J. v. d. Kodde werden resp. de eerste, tweede en derde prijs behaald in den onderlingen wedstrijd, uitgereikt. Verder nog een prijs voor hun prestaties in den wedstrijd voor niet-leden: J. Luiten. Borgmeier, de Jong, Wals, Berkhout en -Nele, De nieuwe onderlinge wedstrijd zal op 10 December beginnen. AUTOMOBILISME. DE RALLYE MONTE CARLO. Het aantal deelnemers aan de 16e Rallye Monte Carlo groeit nog steeds. Ook van Hol- landsche zijde blijkt er weer veel belangstel ling voor dezen geweldigen betrouwbaarheids- rit te bestaan. Tot de jongste inschrijvers be hoort de heer H. P. Verkamman van Keulen te 's Gravenhage met onzen stadgenoot, den heer G. Sillevis als tweede bestuurder. Zij rijden op Opel Olympia en hebben Amsterdam als start plaats gekozen. Griep in het garnizoen te Amersfoort. Geen reden tot ongerustheid. Onder de te Amersfoort in garnizoen liggen de manschappen van de infanterie en van de bereden wapens heerscht een griep-epidemie. Tot dusver is geen enkel geval van ernstigen aard geconstateerd en er bestaat dan ook, zoo als ons van militair-geneeskundige zijde werd verzekerd, geen reden tot ongerustheid. Een aantal patiënten is opgenomen in het militair hospitaal, de anderen verblijven in de kazernes. In verband met de vele ziektegevallen is het uitrukken van de troepen zooveel mo gelijk beperkt. Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kb4, Da7. Lf4, Lh3, Pe7. Zwart: Kfó, Pa8. „Lasker zegt:- „Von nehmen wird man nicht arm"; ik daarentegen waarschuw ieder met „Waeck U Saeck". J. HOOGEVEEN. PROBLEEM No. 886. (No. 2 van den wedstrijd, 42e ladder). <- Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kh8, Dgl. Tc7, Tfl, Lb8. Pf6, Pf8, e2,e6,{ Zwart: Ke5, Ldö. Pe3 Pg2. 17, g5. PHILIDOR OVER HET SCHAAKSPEL (Slot). Dat wijders dit voortreffelijke Spel, niet al léén een Edel, maar alomme Geoorloofd en bovendien een zeer Nuttig spel is, zal nie mand, deskundig, kunnen betwisten: Edel, naardien het niet alléén, zo wel in de vroegere als laatere Eeuwen, tot een' opmerkzaame 'tijdverlediging aan veele Doorlugtige Helden en beroemde Mannen heeft verstrekt gehad, maar thans nog zo sterk als ooit, de aandagt van voornaame en aanzienlijke Lie den verdient. Geoorloofd, dewijl het niet al léén van de Hoog-Overigheid geleden, maar zelfs ook van de Geestlijkheid in 't bijzonder een Spel is, waaruit geen twist noch moeijelijk- aangeprezen en geöeffend werdt, overmits het heid kan ontstaan, alzo Winst en Verlies, aan elks eigen wetenschap of onkunde, of wel aan wederzijdsche ervarentheid of verzuim, moet toegeschreven worden. Nuttig, doordien het een Spel is, waarin de geest en 't vernuft vol komen werkzaam moeten zijn, buiten 't welke onze vorderingen daarin zeer gering zouden wezen. Daarom is het niet alléén aanprijzens- waardig aan perzoonen va.n allerlei stand en staat, maar inzonderheid aan Militaire Krijgs- bedienden, die, in navolging der aloude Grie ken, dit spel bij een Bataille of Veldslag ver gelijkende, daaruit de schikking, de aanvoe ring, de verdediging en verdere verrichtingen van een Leger kunnen leeren; en buiten dien niet minder dienstig voor Ingenieurs of de zo- dani-gen, die met de Belegering ot venveering eener Vesting gelast zijn; welke omstandigheid men in 't bijzonder kan vergelijken bij d'e. wanneer men in dit Spel de Koning" .Schaak mat poogt te zetten; waaromtrent den aanval of Attaque, met zeer veel beleid en voorz.g'-ig- heid moet worden gewerkstelligd. en de De fensie of afweering, met geen minder overleg en kundigheid dient te geschieden, en dies- halven een' volstrekte leerzaamheid en bevin ding aan den beoefenaar geeft. Om verder te oordeelen van de aangelegen heid van dit Spel, behoeft men maar te letten, dat het door Briefwisselingen zelf kan ge speeld worden, al waren de perzoonen tot in de vergelegenste Werelddeelen afwezig, of dui zenden mijlen van elkander afgescheiden; hebbende zich telkens maar met een' Briev te berichten, welke Zet zij tot hunnent op het Schaakbord komen te doen, gelijk wij, buiten alle tegenspraak, durven verzekeren, dat me- nigmaalen geschied is, en ook nog daaglijks onder de Liefhebberen van dit Spel plaats heeft. Daarenboven is het niet minder aan merkelijk, hoe de oude Grieken het zelve, op hunne Peesten en Hoogtijden, met leevende menschen op den grond plagten te speelen. en zich daarmede zo voldoenende te vermaaken, als men thans op de Saletten en in de Gezel schappen met kaart, en dobbelsteenen doet. Zij hielden daartoe bijzondere vertrekken be stemd, en kleedden zich naar evenredigheid van de voorwerpen of personagiën, die zij in dit Spel moesten verbeelden, om volkomen kenbaar te zijn; niet oneigentlijk de overéén komst hebbende met eene Maskerade. Men zegt zelf, dat de Egyptenaren, dit Spel onder het getal der grootste Wetenschappen stelden, ze kerlijk, om dat niemand buiten hen, toen maals de kunst bezaten, van het te kunnen speelen." ONZE TWEE EN VEERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. Heden begint onze twee en veertigste lad derwedstrijd, welke acht weken zal duren. In bedoeld tijdvak zullen 6 twee-zetters, 3 drie-, zetters, 1 eindspelstudie, 1 vierzetter en'een schertsprobleem worden geplaatst. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen; minder ge routineerde of beginnende oplossers kunnen hun krachten aan de tweezettige problemen beproeven. Wanneer men geregeld eenige problemen goed oplost, zal eenmaal de top van de ladder worden bereikt, ook al behaalt men in eiken wedstrijd derhalve niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 118. Aan den termijn van inzending der oplossin gen, welken wij op veler verzoek op veertien dagen hebben gesteld, zullen de oplossers zich stipt moeten houden aangezien voor te laat ingezonden goede oplossingen geen punten meer worden toegekend. DE WEDSTRIJDBEPALINGEN. 1. De wedstrijd omvat èèn af deeling, waarin, in den regel tweemaandelijks, 12 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend, z.g. ladder- systeem, iedereen kan zich te allen tijde als oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing worden pun ten toegekend en wel: voor twee-zetters 2 punten, voor drie-zetters 3 punten, voor vier- zetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor schertsproblemen 1 punt. 4. Nevenoplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet opzettelijk ge plaatst. Mocht een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of studie on oplosbaar of nevenoplosbaar is dan worden hem (haar) 2 extra punten voor tweez-etters en 3 extrapunten voar de overige problemen en studies toegekend. Voor Scherstproblemen kan in bedoeld geval één extrapunt worden toegekend, (zie art. 11). Iedere foutieve bewering omtrent nevenop losbaarheid of onoplosbaarheid kan worden gestraft met één punt. Iedereen heeft natuurlijk het recht de be doelde bewering binnen den gestelden termijn zie art. 10) te herroepen. De auteursoplossingen blijven echter, ten opzichte van het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst- op- jemaaakt volgens het totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde aantal punten wordt bij het totaal van de vorige lijst opge teld. 6. Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5. (schaakboek of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, reisschaakspel, enz. enz. naar keuze van den winner) Indien er minder dan 55 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. Men kan niet een prijs winnen in een tijd vak, waarin men niet beeft opgelost. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het punten- aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij, die door het lot afvie len voor den tweemaandelijkschen prijs, be houden echter het puntenaantal, dat gevoegd wordt bij he.l totaal aantal punten, even tueel door hén behaald in het volgende twee- maandelijksch tijdvak. 8. Het puntenaantal van, deelnemers, die gedurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost wordt geannuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet van twee- zetters is voldoende. Voor 3-zetters moeten echter de eerste 2 zetten, voor 4-zetters de eerste 3 zetten, benevens alle varianten, wor den opgegeven. Onvolledige oplossingen kun nen voor den wedstrijd als niet geldig wor den aangemerkt. Bij eindspelstudies zal steeds vermeld worden of de uitwerking geheel of ten deele wordt verlangd. 10. Uiterlijk 14 dagen na den datum van verschijning van de schaakrubriek, waarin de opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen, zoo noodig, eerst in de volgende ranglijst worden verantwoord. 11. Over foutieve oplossingen kan niet wor den gecorrespondeerd. Zij, die meenen neven oplossingen te hebben gevonden, zullen die voor alle opgaven volledig moeten inzenden, daar zij anders zonder meer te zijde worden gelegd. 12. In bijzondere of onvoorziene gevallen be slist de schaakredacteur. Oplossing Schertsprobleem No. 78. (No. 6 van den wedstrijd, 41e ladder). Stand der stukken: Wit: Kal. Ld7. Lg5, Pe6r Pf3, e2. Zwart: Ke4, c4. (Th. Her 1 in, f). 1. Pe6c5t, Ke4d5; 2. Lg5—e7, c4—c3; 3. Ld7ib5, c3c2; 4. e2e4+. OPLOSSING PROBLEEM No. 880. (No. 7 van den wedstrijd, 41e ladder). Stand der stukken Wit: Kg3, Dhl, Tg4, Tg6, Lcö. Lg5, Pd6, Pel, a4, c7, f2. f7. Zwart: Ke5, Db8, Ta5, Ta7, Lal, Le2, Pc5, f3. (Ch. Mauritius, Luxemburg). 1. Tg4d4, enz. 1. Tg4b4 faalt na 1.Pc5—e6. 1. Lg5e7 faalt na 1.Db8c8. 1. Dhlh5 faalt na 1.Db8c8. 1. Dhlxf3 faalt na 1.Pc5e6. 1. Dhlh2 faalt na 1.Pc5e6. 1. Tg4c4 faalt na 1.Pcoe6. Bij wijze van St. Nicolaasverrassing ontvin gen wij 20 foutieve oplossingen van dezen fraaien Iwee-zet. Wij verwijzen deze oplossers naar het bovenstaande, waarbij wij de door hen gemaakte fout hebben' aangegeven. Beide problemen goed opgelost door: J. Vermeer, te Bloemendaal; J. J. H. Bauer, H. en J. Blokker, C. v. Dort, H. W. v. Dort, H. W. Germeraad, J. Hillebrand, F. W. Hooger- beets, J. ten Hove, J. ten Hove Jr., G. Huizing Jr., A. v. Leeuwen, J. v. Lunenburg, J. H. Mei link, A. J. Mooy, J. J. Piers, K. H. R. Pluim Mentz, P. Rotteveel, J. W. Schipper. A. Sier- veld, mevr. J. Smit—Bückmann. B. A. Snelle- man, A. Veerman, C. Warlé, J. v. d. Water en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem: F. D. Kat, te Heemstede; H. F. Antonisse, J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen drie punten). Voorts is Schertsprobleem no. 78 goed opge lost door: H. J. S. Beck en H. S.^Bogaardt, beiden te Bloemendaal; C. Koster, te Ede (Gld.); Th. J. Beumer, R. Hommers en Joh. B. Pennock, allen te Haarlem; L. A. Patoir, te Heemstede; H. F. Zeijlstra te Santpoort (ook nog Probleem no. 876, drie punten), allen één punt. Tenslotte is Probleem no. 880 goed opgelost door: B. Amelung, F. F. Groos, P. A. Hoogen- doorn, B. Hoogroef, K. Koedooder, A. Krijn. H. F. Lijnbac-h, G. Rosies en C. F. Weber, allen te Haarlem (allen twee punten). Werkloozen voor Spanje geronseld? Verschillende Nederlanders zouden naat Madrid zyn vertrokken. CORRESPONDENTIE. Ede (Gld.) C. K. Blijkbaar heeft u de oplos sing vergeten in te zenden, want deze stond niet in de ontvangen brieven of briefkaarten vermeld, terwijl die een aaneengesloten reeks vormen. Zoolang U in militairen dienst is, krijgt u uiterlijk 3 weken tijd voor het inzen den der oplossingen. H. B. Uw partij zullen wij onderzoeken. H. W. v. D. Uw 3-zet zullen wij onderzoeken. G. M. N. De oplossingen van de Nos. 876 en 877 wei-den door u respectievelijk ongeveer 6 en 5 weken na plaatsing der problemen inge zonden! Hoewel ook uw oplossingen van de Nos. 878 en 879 bijna 2 weken te laat kwamen, hebben wij u voor die problemen alsnog 5 punten toegekend. Een hernieuwde opgave van de Nos. 880 en 881 (op 25 Nov.) zou nutteloos geweest zijn, want voor deze problemen was op 26 November den inzendingstermijn verstroken. H. J. S. Als prijs in onzen ladderwedstrijd hebben wij u een Staunton-schaakspel doen i toekomen. Naar het A.N.P. verneemt, hebben de cen trale recherche te Amsterdam geruchten be reikt. dat enkele te Amsterdam woonachtige personen zich zouden schuldig maken aan het strafbare feit van het ronselen van werk loozen. die dan naar Madrid zouden worden gezonden om dienst te doen in het Spaan- sche leger. De recherche heeft in deze geruchten aan leiding gevonden om na te gaan of zij op waarheid berusten. Tot dusver beschikt zij echter nog niet over eenigerlei positieve ge- &6V6ns Tot zooverre dit A.N.P.-bericht. ..De Tele graaf" weet intusschen uitvoerige bijzonder heden te melden over dit geval Het blad weet in welk lokaal zitting is gehouden om werkloozen aan te werven voor Spanje, waar bij aanvankelijk zou worden eezegd. dat men voor de menschen een baantje weet op een Spaansch schip. Indien men hiervoor iets voelt, zou men volgens dit blad wat geld krij gen om met een aangegeven trein naar Pa rijs te vertrekken. Daar aangekomen komt men dan met menschen van allerlei slag en van allerlei nationaliteiten in aanraking en wordt duidelijk gezegd, dat de bedoeling is soldaten te werven voor de Spaansche re- geeringstroepen. Naar het Amsterdamsche blad meent te weten, zouden reeds verschil lende Nederlanders naar Parijs zijn gegaan, verlokt door de aanbieding, dat er werk zou zijn, en vandaar naar Spanje zijn vertrok ken. Van de mannen, die zoo een reis naar Spanje maakten, zou men tot nu toe niets meer hebben gehoord. Het blad schrijft, dat de mannen niet al leen in Amsterdam, maar ook in Rotterdam worden geronseld en dat er vrij velen op de verlokkende aanbieding ingaan. Slechts de verstandigen. die inzien, waarvoor zij zullen worden gebruikt, nl. om in de voorste gele deren van de Spaansche regeeringstroepen te strijden, zouden in Parijs niet verder op de zaak ingaan en weer naar Nederland terug keeren. Er zouden echter ook heel wat ont moedigden zijn, die in ons land geen kans zien om aan den slag te komen en daarom maar de 50 Fransche francs aanvaarden voor de reis naar de Spaansche grens Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12G44 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN9—11 en 1—2, Dinsdags avonds 6.308.30 (Adv. ingez. Med.) AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 9 Dec. 1936. 224 vette kalveren, le kwaliteit 58J64 ct.f 2e kw. 5057 c., 3e kw. 4549 o., per K.G. levendgewicht. 45 nuchtere kalveren f 7f 10 per stuk. 182 varkens: vleschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5051 ct., zware varkens 4950 ct., vette varkens 4849 ct. per K.G. slacht- gewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren: matige aanvoer, handel: vlug en goed prijshoudend, enkele zeer beste 4'6 cent boven noteering. Nuchtere kalveren: korte aanvoer, zeer vlugge handel en prijzen constant. Varkens: korte aanvoer, „handel zeer ge drukt, prijzen als Maandag-^ 1. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling pluimvee. Oude kippen f 0.70—1.30 per stuk. Jonge hanen f 0.501.10 per stuk. Oude eenden f 0.40-7-0.50 per stuk. Kiloprijs oude kippen f 0.40—0.46. Kiloprijs jonge hanen f 0.600.70. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 172 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk. Totaal 7740 stuks, wa gende 69660 K.G. Prijs met R.M., le soort f 21 tot f 22,50. 2e soort f 18.50 tot f 20. Handel matig, zware tot f 23. ROTTERDAM. Veemarkt. Totaal aanvoer 3875. Paarden 189. Veulens 1. Vette rundex-en 754. Vette kalveren 85. Gras kalveren 259. Nuchtere kalveren 981. Schapen en lammeren 545. Varkens 35. Bokken en gei ten 93. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwaliteit- 60, 2e kwaliteit 54, 3e kwaliteit 38—46. Vette ossen le kw. 55, 2e kw. 50, 3e kw. 44—48. Stieren le kw. 56, 2e kw. 48, 3e kw. 44. Vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 80, 3e kw. 55—65. Schapen le kw. 45, 2e kw. 38, 3e kw. 29. Lammeren le kw. 44, 2e kw. 34, 3e kw. 28. Graskalveren le kw. 52, 2e kw. 42. Nuchtere kalveren le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35. Slachtpaarden le kw. 44, 2e kw. 35, 3e kw. 32. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 24, 2e kw. 16. 3e kw. 12. Lammeren le kw. 17, 2e kw. 12, 3e kw. 10. Nuchtere slachtkalveren le kw. 12, 2e kw. 9, 3e kw. 6. Nuchtere fokkalveren le kw. 17, 2e kw. 15. 3e kw. 13. Slachtpaarden le kw. 180, 2e kw. 135, 3e kw. 80. Werkpaarden le kw. 230, 2e kw. 140, 3e kw. 100. Hitten le kw. 130, 2e kw. 105, 3e kw. 70. Stieren le kw. 275, 2e kw. 220, 3e kw. 120. Kalfkoeien le kw. 230, 2e kw. 185, 3e kw. 120. Melkkoeien le kw. 240, 2e kw. 190, 3e kw. 135. Varekoeien le kw. 155, 2e kw. 125, 3e kw. 95. Vaarzen le kw. 140, 2e kw. 95, 3e kw. 75. Pinken le-kw, 110, 2e kw. 85, 3e kw. 70. Gi-askalveren le kw. 60, 2e kw. 40, 3e kw. 20. Bokken en geiten le kw. 9, 2e kw. 6, 3e kw. 3. Vette koeien en ossen aanvoer grooter, han del levendig. Stieren aanv. weinig, handel ta melijk, prijzen prijshoudend. Vette kalveren aanv. kort, handel vlug, pr. hooger. Schapen en lammeren aanv. als vor. week, handel ma tig, pr. als gisteren. Nuchtere slacht- en fok- kalveren aanv. ruimer, handel willig, pr. om hooggaand. Paarden aanv. iets grooter, handel tamelijk. Kalf- en melkkoeien aanv. als vor. week, handel kalm. Varekoelen aanv. klein, handel vlot, pr. prijshoudend. Vaarzen en pin ken aanv. iets ruimer, handel matig, pr. niet hooger. Graskalveren aanv grooter. handel redelijk, pr. stijgend. Bokken en geiten aanv. groot, handel tamelijk, pr. iets minder. MARKT WOERDEN. Aanvoer 118 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. f20—f22. Met rijks- merk 2e kw. f 18f 19.50. Handel matig.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7