AMSTERDAMSCHE BEURS Verongelukte toestel is de „Lijster". WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 HAARD EM'S DAGBEAD a lAAT/ït EIRICHTIN De piloot L. Hautzmeyer. i 's-GRAVENHAGE, 9 December. Het volgende bericht is hedenmiddag telefonisch uit Croydon bij de directie der K. L. M. binnengekomen: Hedenmorgen vertrok op den dienst van 10 uur uit Croydon het Douglas- vliegtuig, de DC2 P.H.-A.K.L. („Lijster") onder commando van den bestuurder Hautzmeyer, vergezeld van den marconist Van Bemmel, den werktuigkundige Verkerk en de ste wardess mej. Bongertman. De volgende passagiers bevonden zich aan boord: Mevr. Hoene (Poolsche), mej. Lipsy (Zuid-Afrika), de heeren Hoene (Pool) Baron van Hoehenberg (Duitscher) Merser 'Duitscher), Schubach (Duit scher). ir. A. van Donkelaar (Neder lander), Vigelius (Fin), Dickson (Zweed), Lindmann (Zweed), Pearson 'Engelschman), La Cierva (Span jaard), Stent nationaliteit onbe kend). Het zicht was gering, waarom het toestel met een tractor werd ge bracht op de witte lijn, waarlangs de vliegtuigen onder zulke omstandig heden volgens voorschrift moeten vertrekken. Kort na het vertrek van het vlieg- tu\ heeft dit blijkbaar, om nog on bekende redenen, een scherpe bocht naar links gemaakt, omstreeks 90 - graden op den oorspronkelijken koers en is daarbij in aanraking gekomen met het dak van twee huizen, waar na brand uitbrak. Van de opvarenden is de stewardess mejuffrouw Bongertman, licht ge kwetst, terwijl de overige leden van de bemanning omgekomen zijn. Van de 13 passagiers zijn er 8 om gekomen en vijf naar het ziekenhuis vervoerd. Van dezen Is de toestand van tweè hopeloos. Helaas kan op dit oogenblik nog niet worden medege deeld, welke de namen der 5 overle venden zijn, omdat tengevolge van het ongeval de plaatselijke telefoon verbinding verbroken is. Capt. Leverton, de vertegenwoordiger van de K. L. M., begaf zich onmiddellijk met zijn personeel naar de,plaats van de ramp, waar reeds de brandweer aanwezig was. AMSTERDAM, 9 Dec. Op Schiphol ver keerde men te ongeveer een uur hedenmiddag nog in het onzekere, omtrent de juiste toe dracht van de ramp. De „Toekan" die onge veer kwart over twaalf had moeten binnen komen, was nog steeds niet geland, zoodat men nog niet over de gegevens van ooggetui gen beschikte. De verslagenheid is onder het personeel van de luchthaven en onder de col lega's van de omgekomen bemanning wel zeer groot. De gegevens waarover men op dat uur op Schiphol beschikte, waren de volgende: Het K.L.M.-toestel „Lijster", een Douglas D.C. 2, dat de registratieletters P.H.-A.K.L. draagt, was gisteravond naar Londen ver trokken. Er waren 13 passagiers geboekt. Voor zoover men hier op Schiphol kon nagaan, waren alle passagiers zgn. transito-passagiers, met een verder liggende reisbestemming dan Amster dam. Bij het vertrek van het toestel, waren de weersomstandigheden zeer slecht. Er hing over het .vliegveld een dikke mist- laag, zoodat het vliegtuig moest starten langs den mistpeil. een tegelbaan bedoeld om hou vast te geven bij den aanloop. Enkele minu ten na den start, men weet niet zeker of het drie of zes minuten was, is het vliegtuig zij waarts van de startrichtmg in den tuin van een huis terecht gekomen. Na de botsing brak er brand uit. De gezagvoerder Hautzmayer, de radiotelegrafist van Bemmel, en de werk tuigkundige Verkerk, benevens acht passagiers zijn daarbij om het leven gekomen. Vijf pas sagiers zijn naar het ziekenhuis vervoerd, met ernstige brandwonden, evenals mej. Bon gertman. die licht werd gewond. Te ongeveer kwart voor 1 werd op het stationsgebouw te Schiphol de vlag halfstok geheschen en kort daarna was het droeve nieuws bij allen op Schiphol bekend, ook in het restaurant, waar verscheidene personen op 't vertrekuur van de vliegtuigen wachtten. Naar wij nader van de zijde der K. L. M. vernemen, behoort tot de ge redden de radiotelegrafist Van Bem mel. Zijn toestand is echter zeer ern stig. Verder is in het ziekenhuis nog opgenomen de geredde Duitsche passagier Schubach. Mej. Bongert man vertoeft ook in het ziekenhuis, doch haar mankeert zoo goed als niets. Nadere mededeelingen van den heer Plesman. 's-GRAVENHAGE, 9 December. Heden middag om 1.15 uur heeft de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M., die zeer onder den indruk van de ramp was, enkele aanvullen de mededeelingen gedaan, welke betrekking hebben op het communiqué dat de K.L.M. en kele oogenblikken tevoren had uitgegeven. De heer Plesman deelde mede, dat hij om kwart voor elf vernam dat een K.L.M.-toestel in de nabijheid van het vliegveld Croydon zou zijn neergestort. Hij heeft toen onmiddellijk kapi tein Leverton, vertegenwoordiger van de K. L. M. op Croydon opgebeld. Deze was echter reeds met zijn staf naar de plaats des onheils vertrokken. Na eenigen tijd heeft kapitein Leverton de Hoogsche directie opgebeld en medegedeeld dat het zich in Croydon hedenmorgen zeer gering was. Het vliegtuig is dan ook, hetgeen zeer normaal is, „blind gestart", d. w. z. dat het toestel op de witte startlijn wordt ge bracht en op zijn instrumenten start. Na den start zou het dan 90 graden zijn afgeweken en dichtbij het vliegveld op de daken van twee huizen gestort zijn. Onmiddellijk na de ramp heeft kapitein Leverton mej. Bongert man, head-stewardess van de K. L. M. gespro ken. Zij was slechts licht gekwetst. Blijkens mededeeling van den heer Kauf- mann, vertegenwoordiger van de KL.M. in Londen, is het vliegtuig zes K.M. van Croydon af neergestort. Wanneer dit juist is, aldus de heer Plesman, zou het ongeluk 2 minuten na de start gebeurd zijn. Voorts vernemen wij nog, dat ir. van Donkelaar van wien nog niet bekend is of hij is omgekomen dan wel in leven is, werkzaam was bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij. De Zweed Lind mann is naar de heer Plesman mededeelde admiraal en hoofd van de Conservatieve Partij in Zweden. Hij is een zeer bekende persoon lijkheid in zijn land. Uit Haarlem's Gemeenteraad Heden, Woensdagmiddag, vergaderde de raad der gemeente Haarlem. Ingekomen was een advies van de vereeni- ging van Hoofden van scholen om punt 18 (overplaatsing van twee schoolhoofden) aan te houden tot de volgende vergadering. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomesn stukken. Th. A. van Westerhoven vraagt eervol ont slag als leeraar aan de Gem. Avondschool voor Handelsonderwijs. Wordt verleend. Zonder discussie werden de volgende voor stellen aangenomen: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van enkele kohieren. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van stemlokalen. Voorstel van B. en W. inzake het opne men van kasgeld in 1937. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking tot het aanschaffen van leer middelen voor het instituut „Oranje-Nas- sau". Voorstel van B. en W. tot toekenning van vergaderingen ingevolge art. 100 der L.O.-wet aan twee bijzondgre scholen. Voorstel van B. en W. totverkoop van grond: a. Prins Mauritslaan (W. J. Peereboom). b. Const. Huijgensstraat (N. V. Vondel- kwartier.) c. Bisschop Callierstraat (C. M. v. d. Beek). d. Saturnusstraat (R. Mulder). e. Stalp. v. d. Wielenstraat (N.V. Haarl. Grond- en Huizenexpl.) Voorstel van B. en W. tot aankoop van perceelen in de Oranjeboomstraat. PUNT 13. Politiepersoneel. Voorstel van B. en W. tot nadere vaststel ling van de verordeningen regelende de rechtspositie van het politiepersoneel. Gemeenterekening 1935. B. en W. stelden voor de rekening der ge meente over 1935 goed te keuren. De heer Westerveld (s.d.a.p.) maakte eenige opmerkingen met instemming van zijn fractie. Het is een tijd voor bezuiniging. Die is niet betracht door den burgemeester, die in 1935 f 1000 heeft laten uitgeven voor autovervoer voor zijn persoon. De heer Roodenburg (c.-h.) zei dat het college van B. en W. overtuigd is, dat dit vervoer alleen in het belang der gemeente is geweest. B. en W. zullen de zaak evenwel nog eens bekijken. De voorzitter zei, dat het cijfer hem ook getroffen had. Alle vervoer was in dienst der gemeente. Persoonlijk wil spreker even wel medewerken om tot bezuiniging te ko men. PUNT 10. Onbewoonbaarverklaring. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarver- Onroerende goederen Hypotheken- Assurantiën Administratie en Beheer Van Vermogens Kantoor: Verspronckweg 89 Telefoon 11701 - Haarlem lAav. mgez. Med.) klaring van de perceelen Heerensingel 163 ad en 165 ad. De heer Peper (communist) was het er mede eens, dat deze perceelen onbewoonbaar worden verklaard. Worden er evenwel maat regelen genomen dat de bewoners betere goed koope huizen kunnen huren? De heer R e i 11 a 1 d a (S. D. A. P.) wethou der, zei dat B. en W. medewerking zullen ver leenen, daartoe verplicht trouwens de Wo ningwet. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Aanplakzuilen. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot verpachting van de aanplakzuilen. De heer van Kessel (R.K.) maakte eenige opmerkingen over de voorwaarden. Moet de pachter aan den vorigen pachter Russ een uitkeering garandeeren? Kunnen B. en W. niet beter de uitkeering aan den vroegeren pachter uitkeeren uit de opbrengst van de pachting? De heer Van Tetering? (R.-K.) drong aan op een goede regeling der verpachting. Is de raming van 2500 pacht niet te hoog? De heer Roodenburg (C.-H.)wethouder, vond de raming niet te hoog, misschien komt er wat meer uit. B. en W. zijn aan Russ niet gebonden, hij is immers niet pensioengerech tigd. Maar B. en W. willen indertijd wel iets voor hem doen en dat is weer gevonden in de voorwaarden van de verpachting. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. PUNT 12. W achtgeldregeling. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de wachtgeldregeling en het ambtenarenregle ment. De bedoeling van dit voorstel is de jaarwedden voor verschillende opgeheven functies waarop wachtgeld is verleend te ver iagen en op hetzelfde peil te brengen als de tegenwoordige salarissen, waardoor ook de uit te betalen wachtgelden zullen verminde ren. De heer Peper (Communist) vroeg hoe veel bezuiniging met dit voorstel gemoeid is. Menschen die indertijd tegen hun wil op wachtgeld zijn gesteld, moeten nu niet op nieuw getroffen worden. De heer Reinalda (S. D. A. P.) zei dat dit voorstel een billijke regeling beoogt. De functies waarvoor de verlaging zal gelden zijn in het voorstel van B. en W. genoemd. De communisten stemden tegen het voor stel van B. en W. Capitulanten - verordening. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de capitulantenverordening. De heer Schaafsma (C.D.U.) vond verschillende verkeerde kanten aan het ca- pitulanten-stelsel. Er worden zekere perso nen door bevoordeeld. Het stel wordt aan de gemeenten door het rijk opgelegd, maar spreker zal tegen de verordening stemmen. De heer Van Engelen (K.D.P.) vrees de dat er nu een militariseering van het ambtenarencorps in de toekomst is te vree zen. Hij zal tegen de verordening stemmen. De heer Noordewier (communist) meen de ook dat door dit stelsel geen gemeentebe lang wordt gediend. Het belang der gemeente eischt, dat het aantal capitulanten zooveel mogelijk beperkt wordt. De kansen van de Haarlemmers om eens in gemeentedienst te komen, wordt kleiner, de militairen zullen namelijk voorgaan. Blijkbaar hebben B. en W er ook naar gestreefd het aantal capitulanten zooveel mogelijk te beperken. Kunnen B. en W. evenwel niet meer doen? De heer Noordhoff (s.d.a.p.) wees er op. dat de Kamer nu eenmaal de Capitulan- tenwet heeft aangenomen. De gemeente moet de wet uitvoeren. De gemeente moet alleen trachten de gemeenteregeling zoo goed mogelijk te maken. De heer Klein (r.-k.) was overtuigd, dat het college van B. en W. heeft willen berei ken wat de woordvoerders in dezen raad be oogen. De heer Reinalda (s.d.a.p.)wethouder zei, dat hij in beginsel ook geen voorstander van dit capitulantenstelsel is. maar die zaak staat er nu buiten B. en W. hebben getracht in overleg met de organisaties een regeling te maken die de wet nakomt, maar toch zoo veel mogelijk rekening houdt met de ge meentebelangen. In de functies worden alleen vakbekwame militairen benoemd. Het voorstel van B. W. werd met enkele stemmen tegen aangenomen. Het voorstel betreffende het schenken van een aandenken aan de schoolkinderen ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana werd aangenomen met de stemmen der communisten tegen. (Ongecorrigeerd.) (De zitting duurt voort.) Hei verongelukte toestel „Lijster De Indische salarissen. BATAVIA, 9 December (Aneta) Zoowel het „Bat. Nieuwsblad" als de „Java-Bode" bevat een bericht volgens hetwelk aan de regeering zou zijn voorgesteld om alle maatregelen strekkende tot een verdere vermindering dei- salarissen, in welken vorm ook, die op 1 Januari 1937 zouden worden ingevoerd, niet door te voeren. Surséance der Koninklijke Hollandsche Lloyd. Verlengd voor den tijd van anderhalf jaar. AMSTERDAM, 9 December. De derde kamer der arrondissements rechtbank alhier heeft heden beslist inzake het verzoek van den Koninklijken Hollandschen Lloyd tot ver lenging der surseance van betaling, welke tot November j.l. was verleend. De rechtbank verlengde de surseance voor den tijd van anderhalf jaar. RECTIFICATIE. Gisteren vermeldden wij dat tot dirigent van het Gereformeerd Koor „Door Zang Vriendschap" is benoemd de heer A. F. de Breel. Dit moet zijn de heer A. F. de Braai. T. SCHELTENS. t Hedenmorgen is alhier na een ziekte van enkele weken overleden de heer T. Scheltens, firmant van de uitgeverij Scheltens en Giitay en lid der directie van het weekblad „Het Leven". NIEUW ECONOMISCHE GROEP. Op Vrijdag 11 December houdt de af deeling Haarlem van De Nieuw Economische Groep een bijeenkomst in een bovenzaal van Café Restaurant Lido. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De lompenkoopman B. Houtwipper, wonende t.e Beverwijk, die Maandagavond te Santpoort met zijn driewieler door een auto werd aange reden en in zorgwekkenden toestand naar het Antonius Ziekenhuis werd overgebracht is gisteren in den loop van den dag aan de ge volgen overleden. Houtwipper was 65 jaar en ongehuwd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.00 uur. Londen 9.00 15/16. Berlijn 73.921/2. Parijs 8.57. Brussel 31.08. Zwitserland 42.23. Kopenhagen 40.25. Stockholm 46.45. Oslo 45.30. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 9 December. Ondertrouwd 8 December: Chr. de Jong en C. van Oord. 9 Decenfber: W. C. M. Philippo en C. Schip pers; J. Wories en M. Chr. Visser; Th. H. J. de Droog en J. C. Annokker; J. J. van Dansik en E. Baas; W. K. Claudius en H. F. van Dus- schoten; J. Hensen en E. F. Haasbeek; Chr. H. Verstappen en E. 'Th. Siemion; H. F. W. Albers en M. C. Frese; J. F. T. Roetemeijer en J. Heij- blom; T. N. A. v. d. Maat en P. M. E. Hitten- hausen. Getrouwd 9 December: P. W. Klooster en G. H. Elfrink; N. P. Kerkhof en M. Duk; Th. H. Cramer en L. Hoogendoorn; M. Moerkerk en H. Deen; W. M. A. O. Haccou en N. Toepoel; W. J. van Es en A. Surma; H. J. Kok en A. J. C. M. Hageliiken; A. de Droog en G. C. Faase; J. van Leersum en C. C. Lichtenveldt; IJ. Braaksma en H. Zuidam. Bevallen 8 December: E. du Meedu Mee, d.; 9 December: C. de MesKistemaker, d. Overleden: 7 December: C. S. H. A. v. d. PantEzerman, 79 j., Hasselaersplein; G. van Bottenburg, 82 j.. Vooruitgangstraat; 8 Dec.: C. de Frel, 66 j„ Jansstraat. VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN pl.ni. 1.30 pl.m 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 n 100% 4 pCt. Nederl. Indië 100*4 3 pCt. Nederland STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5% pet. Duitschlandl930 20 (Youngleening) 19% Youngleening (met ver 21% klaring 22 B ANK - TNSTFLLINGEN. Amsterd Bank 152 Handel Mpij. Cert van 166 f 250 Koloniale Bank 67% -• 67% 67% 67 Ned. Ind. Handelsbank 13S 37 Rotterd. Bank 134% INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie. 46 *4 46 46% 46 46*4 v. Berkels Patent 52 Calvé Delft Cert 80% Ned. Ford ex 40 afst 242*4 240 Philips Gloeil.Gem.Bezit 267 269%4 268% 269%4 269% 154% 155% 155% 155*4 155% TABAKKEN. Deli Batavia 237 235 237 237 Deli Maatschappij 30iy2 303 304 305 Senembab 262 264% 264% 405 SCHEEPVAARTEN. 95 Kon. Ned. Stoomboot 96*4 Scheepvaart Unie 91% 91% 92 91% Koninkl. Paketvaart 140% Rotterdamsche Lloyd 86% 87 87 Maatschappij Nederland 85 85}4 84% 85% HollandAmerika lijn 124*4 125 125 PETROLEUM. 398% 397% 397i/4 39S 399*4 Per lak Petr 90% 90 Shell Union 20% 20% 20% 20% Continental Oil 29% 20 V 'Ar, 29*/? Tidewater 15% lK3v xoAe 15% 15% CULTUUR MAATSCH. H V- A. 42514 427 426*4 427 428 Java Cultuur 167 162 162 Ned. Ind. Suiker Unie 133% 131*4 Vorstenlanden 31 32% 32% INDUSTR. OND. BUÏTENL. Intern Tel and Tel 914 Anaconda 36% 36 J 36% 36*4 36% Bethleh Steel 53 Ï43/8 54% 54% 54% Cities Service 3 - Gew Steel 56% 56% U. S Steel 56J4 56% Kennec Copper 43% 433/g 433/8 8% RUBBERS. Amsterd Rubber 84% 286 287 ,87 S614 Deli Bat Rubber 171 Indische Rubber 183 Mi - Kendeng Lemboe 2'5% Serbadjadi 145% Rotterdam Tapanoeli 77% Bandar Rubber 207 - 203 Preanger Rubber 87%, - Java Caoutch 147 147 Sumatra Rubber 244 AMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific 30%8 30% Wabash Railroad 2% 2% Union Pacific 95 A - Chic Milwaukee Missouri Kansas Texas 5% - MIJNBOUW. Alg Explor Mij. 168 - Redjang Lebong 10 Bilüton n PROLONGATIE. m -

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8