De Stille Armen. Eenzame Vaart. lu 1 2 5 0 4 |M Hei Bdmftiikste 54e Jaargang No. 16405 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 14 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72& Bureaux: Groote Houtstraat 93 O Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger /30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 14 December. Bemiddeling in Spanje. De Duitsche regeering heeft een toeschie telijk antwoord gegeven op de Britsch-Fran- sche voorstellen, tot .bemiddeling in Spanje. Op alle punten is zij bereid tot medewerking Weliswaar merkt zij op, ,,dat zij door haar erkenning van Franco's regeering reeds tot uiting gebracht heeft, dait zij naast deze re- geering geen ander lichaam dn Spanje ziet, dat er nog aanspraak op zou kunnen maken het Spaansohe volk te vertegenwoordigen" maar aan deze opmerking verbindt zij vol strekt geen voorwaarden. Men zou zich dus kunnen voorstellen dat de Duitsche regee ring morgen ook iets in de situatie zou lrun- nen zien, dat zij er tot dusver nog niet in ge zien had. Een of andere vorm van tijdelijke voogdij der andere mogendheden over Span je zal wellicht de eeriige uitvoerbare oplos sing blijken. In den laatsten tijd is trou wens al wel de indruk gewekt, dait de steun- v\an-buiten er voor beide strijdende par tijen niet grooter op wordt. En de strijd zelf is zoozeer verflauwd, dat men wel moet aan nemen dat de uitputting aan beide zijden zeer groot is. Het vraagstuk der bemiddeling schijnt overigens netelig genoeg. Natuurlijk is het resultaat van den oorlog, dat beide partijen, die elkaar van de vreeselijkste gruweldaden beschuldigen en vermoedelijk daarin beide voor een zeker percentage gelijk hebben want zoo gaat het in oorlogen altijd, van weerszijden elkaar dieper haten dan ooit. Derhalve is het niet al te duidelijk welke waarde men aan den uitslag van een te hou den volksstemming (door Frankrijk en En geland voorgesteld) zcu moeten toekennen. De Duitsche regeering spreekt eenigen twij fel uit omtrent de mogelijkheid van een goed verloop van een plebisciet. Dien twijfel kan men deelen, maar oplossingen schijnen denk baar. Ook in het Saargebied heeft men een goede oplossing gevonden en toegepast. Ik her inner aan de reis van onze vierhonderd Ne- derlandsche burgemeesters en aan de inter nationale troepenmacht w.o. onze mariniers, die de orde handhaafde. Iets dergelijks is ook in Spanje denkbaar, al zou het natuurlijk veel moeilijker zijn in een groot land met een be volking van 20 millioen. Maar als men het plebisciet regelmatig doet verloopen is man er nog niet. Wat moet men met den uitslag doen? Stel dat het Volksfront zou winnenzullen Italië en Duitschland zich daarbij neerleggen? Trouwens: wie heb ben nu eigenlijk de meerderheid in het Volks front? Bij de laatste verkiezingen waren het volstrekt niet de communisten, die tijdens den oorlog leidende posities in zijn gaan nemen, en evenmin de anarcho-syndicalisten. Dat waren allebei slechts kleine groepen. Het Volksfront is zeer verdeeld. Mocht de Franco-partij winnen, die bestaat uit ambi tieuze generaals, monarchisten in twee soor ten en fascisten en derhalve ook zeer verdeeld is, zou Sovjet-Rusland zich dan daarbij neer leggen? En tenslotte komt de vraag als een der beide partijen een sterke meerderheid bij de volksstemming haalde, hoe lang zou de andere haar dan ongestoord laten regeeren, zelfs als het buitenland zich afzijdig hield? Te moeilijker is het regeeren van Spanje geworden door de financiëele en materiëele uitputting van het land en door de ontwrich ting van alle behoorlijke organisatie. Boven dien blijft het groote nadeel, dat Spanje geen sterken middenstand bezit waarop een bewind zich zou kunnen verlaten, zooals in andere landen. Het is ontwricht en het is 18e eeuwsch. De staatkundige invloed van de kleine univer- siteits-kern is tot dusver gelijk geweest aan nul. Een zeer groot deel der bevolking bestaat uit analphabeten. Het bemiddelingsplan is natuurlijk schoon, en wij mogen allemaal blij zijn als het de blussching van dezen laaienden vuurhaard- in-Europa tengevolge heeft. Maar wat wil men daarna beginnen? Hoe wil men voorko men dat het vuur opnieuw uitbreekt tenzij men Spanje onder voogdij van het buitenland stelt? Het is een belangwekkend raadsel. R. P. Nieuw haringcontract met Rusland. Voor 13000 Schotsche tonnen. *8 GRAVENHAGE14 December. De reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft heden een vierde haringcontract met Rusland afgesloten. Het betreft ditmaal een kwantum van 13.000 Schotsche tonnen. De totale hoeveelheid der export naar Rus land voor het se'zoen 1936 is hiermede opge- loopen tot 91.800 Schotsche tonnen, zoodat de 100.000 in het zicht komen. (Op 6 Mei 1932 is de nu 19-jarige Duitscher Oskar Speck per op- vouwbare kano naar Australië ver dokken. Dezer dagen arriveerde hij op de terugreis te Tandjong Priok en het zal nog wel een jaar tje duren voor hij weer thuis is.) Zoo varen over 't watervlak, De wijde, wijde wereld in, Zonder belasting, zonder vak En zonder zorg voor een gezin Zoo dacht ik weieens in mijn stoel Gezeten bij den warmen haard; Hebt u nog nooit eens een gevoel Gehad van soortgelijken aard? Vrij als een vogel in de lucht Lijkt zoo'n gelukkig peddelaar Aan allen druk en strijd ontvlucht, Zoo'n zwerver om den evenaar Een kort bezoek waar 't niet bevalt Een lang verblijf waar 't je goed lijkt Zelf baas over vooruit en halt, Dat is wat, als je 't zoo bekijkt, Een palmeneiland, in den glans Zich badend van de tropenzon, Ach, denk ik, had ik maar -de kans, Dat ik daar ook eens komen kon. Er zullen ook wel dingen zijn Van minder aangename soort Je wordt eens ziek, je krijgt eens pijn, Ook haaien, stormweer enzoovoort. Maar och, dat hoort nou daar weer bij; Geen mensch krijgt alles naar zijn zin De hoofdzaak lijkt, me, je bent vrij En hoeveel heerlijks zit daar in. 'k Heb wel gedacht en zelfs gezegd: Dit iijkt me toch een fijn idee, Maar ben j' er niet voor aangelegd, Dan valt het denk ik ook niet mee. Daar ligt een schat van avontuur Maar daar ligt nooit, op slot van stuk, Tenminste op den langen duur Het ware menschelijk geluk. Ik blijf na rijp beraad, maar hier, Al is 't niet altijd mooi en goed, Er is hier toch weer veel plezier Dat j' in een kano missen moet. P. GASUS. Het Nationaal Huwelijks geschenk. Bijdragen kunnen heden en morgen nog gestort worden. De aanteekendag onzer Prinses nadert en dus in verband hiermede de sluitingsdatum tot het storten van giften voor het Nationaal huwelijksgeschenk. Mochten er nog Haarlem mers zijn wien het om de een of andere: reden nog niet mogelijk was hun bijdrage voor het Nationaal huwelijksgeschenk te zenden, dan bestaat daartoe heden en morgen nog gelegenheid ten kantore der firma Guépin en Van der Vlugt of op giro No. 2292 dier firma met vermelding, Nat. Huwelijksgeschenk, comité Haarlem. Indien men nog handteekeningen wil plaat sen op de lijsten, die aan de Prinses worden gezonden, dan bestaat daartoe gelegenheid ten huize van mevr. Mouthaan, Florapark No. 11. OP HET PERRON OVERLEDEN. Zondagmiddag is op het perron te Haarlem een 67-jarige inwoner van Haarlem, die op weg was naar Groningen, plotseling ineenge zakt en overleden. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisa- bethsgasthuis vervoerd. DE ORDENING IN HET BAKKERSBEDRIJF. De Algem. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkersbe- drijf heeft dezer dagen een spoedvergadering gehouden in de CenCVale te Haarlem, onder leiding van den heer J. Geerlings. Velen hadden aan de oproeping van het be stuur gehoor gegeven. De voorzitter deelde mede, dat reeds ber- ;en werk zijn verzet en nog verzet moeten worden om aan de Haarlemsche bakkerij- bedrijven te besparen wat vele in de groote steden moeten ondergaan. Het belangrijkste punt van de agenda was de vraag: „Is het de taak van den vakbond ordenend op te treden?" De voorzitter zette uiteen hoe de toe stand in de Haarlemsche bedrijven thans is en zeide dat alle krachten aangewend moeten worden om te houden wat bestaat. Ook in Haarlem heeft men met prijsknoeiers en Ar beidswet-overtreders te kampen (maar lang niet in die mate als elders) en het spreekt vanzelf dat de bona-fide bedrijven hieronder te lijden hebben. Er zal dan ook met alle ten dienste staande middelen actie gevoerd worden. De vraag werd gesteld, kunnen de patroons zelf niet krachtiger optreden? Waarop de voorzitter antwoordde, dat men de zaak van twee kanton moet bekijken: een gezond en joed geordend bedrijf is de basis voor be hoorlijke arbeidsvoorwaarden en het is de taak der gezellen hieraan medewerking te ver leenen. Op dezen weg wordt reeds uitstekend werk gedaan. De vergadering gaf blijk te willen doorgaan op den weg. die door het bestuur is ingeslagen. *De heer Van Es (penningmeester) zeide nog. dat wat nu gedaan wordt de eerste stappen zijn naar de ordening, zooals die in het Plan van den Arbeid is omschreven. Autobus te water gereden. Gladheid van den weg vermoedelijk de oorzaak. HOOFDDORP Maandag. Zondagavond kon de bestuurder van een autobus van de firma Leo Kors uit Heemstede, komende van Schip hol. vermoedelijk door de plotselinge gladheid van den weg op den hoek van den Hoofdweg en den Vijfhuizerweg alhier, het stuur niet meer meester blijven, met het gevolg, dat de bus in de Hoofdvaart terecht kwam. De chauffeur en twee passagiers kwamen er, behoudens eenige lichte verwondingen, nogal goed af. De auto bus werd hedenmorgen met een kraanwagen weder op het droge ge bracht. INBRAAK IN DE SPOORWEGSTRAAT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tijdens afwezigheid van de bewoners inge broken in een woning in de Spoorwegstraat. De deur, die alleen met het dagslot gesloten was, is waarschijnlijk door middel van een looper geopend. Eenige kasten werden door zocht. Uit den muntmeter van het electrisch licht werd 20 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN WIELRIJDER. Zaterdagmiddag om tien minuten voor vier is op de Amsterdamsche Vaart bij de Poort straat een wielrijder, die in de richting Haar lem reed, in botsing gekomen met een bestel auto, die de tegenovergestelde richting uit reed. De wielrijder, een Haarlemsche piano stemmer, kwam te vallen en brak het rechter- onderbeen. Na door leden van den Ongevallen- dienst verbonden te zijn, werd hij per zieken auto naar het St. Elisabethsgasthuis over- ebracht. Naar de schuldvraag wordt door de politie een nader, onderzoek ingesteld. Jongeman bij twist neer gestoken. Getroffene overleed na enkele minuten. GOES, 14 December. Gisteravond tien uur is in een café te Goes de ongeveer 22-jarige N. Mieras uit 's Gravenpolder door den even eens 22-jarigen J. M. uit Nieuwdorp na een woordenwisseling met een dolk in den buik gestoken. Beide personen verkeerden onder in vloed van sterken drank. De getroffene overleed na enkele minuten De dader, die per fiets de vlucht nam, is van nacht te Nieuwdorp door de politie van Goes en de burgemeesters van Goes en 's Heer Arendskerke van zijn bed gelicht. Hij legde een volledige bekentenis af. M. is in het politie bureau te Goes ingesloten. Het lijk is in beslag genomen George VI wordt vandaag 41 jaar. Geen feestelijkheden. Dit is de tijd voor snert met kluif En spek met bruine 'ooonen eten. Voor rookworst en voor boerenkool En hutspot, ook niet te vergeten. De tijd voor wollen ondergoed. Voor wanten en voor winterjassen, En als je 't zonder bontkraag doet. Dan toch de tijd voor wollen dassen. Voorts zijn een bord vol roode kool, Een kachel vol met roode kolen, Een extra deken op het bed, Voor dezen tijd ook aanbevolen, 't Is heerlijk als je dat dan ook Niet slechts kunt zeggen en kunt denken, Maar van dit alles het genot, Jezelf en je gezin kunt schenken. Helaas, er zijn er echter ook, Die dat in dezen tijd niet kunnen, Hoezeer u 't hun. ik weet het wel. Van ganscher harte graag zou gunnen. Natuurlijk kimt u niet voorzien In alle zorg en alle nooden. Maar om een kleinigheid te doen, Wordt u gelegenheid geboden. Voor Kerstmis kunt ook u een groep Wat helpen voeden en verwarmen, Wij doep op u weer een beroep: Geeft ook wat voor de Stille Armen. P. GASUS. Zij mogen met de Kerstdagen niet in duisternis zitten. LONDEN, 14 Dec. (A.N.P.) Koning George VI viert vandaag zijn 41sten verjaardag. Aangezien Hij pas drie dagen koning is, zul len de voor deze verjaardagen gebruikelijke plechtigheden ditmaal achteiwege blijven. DE HERTOG VAN WINDSOR MET KERSTMIS NAAR BOEDAPEST. BOEDAPEST 14 Dec. (Stefani'A.N.P.) Naar men verzekert zal de hertog van Windsor met Kerstmis naar Boedapest gaan en eenigen tijd in Hongarije doorbrengen. Wij zijn overtuigd dat mits maar voldoen de wordt verteld hoe groot de ellende der Stille Armen is. er voldoende bijdragen voor de Kerstinzameling zullen komen om dit leed eenigszins te verzachten. Daarom dat wij trachten eiken dag iets te onthullen van de kommer en zorgen die zooveel mogelijk be dekt gehouden worden door de zorgvuldig ge sloten gordijnen van verscheidene groote huizen. De directeur van den Incassodlenst der ge meente Haarlem komt ambtshalve veel me+ de droeve omstandigheden van vele Stille Ar men in aanraking. De heer J. H. Borger, dien wij kennen als een gevoelvol man, vertelde ons, dat de gevallen vaak zóó schrijnend zijn dat het kennisnemen daarvan tot diep mede- liiden dwingen. Eerst worden de kwitanties voor gas. water en elecbriciteit traag betaald, ook al is. bij het vroegere verbruik vergeleken reeds uiterste zuinigheid betracht. Maar dan komt het mo ment, dat zelfs na uitstel de betaling achter wege blijft. De verordening schrijft dan af snijding voor, maar gelukkig kan in vele ge vallen nog een middenweg bewandeld worden. Als aan den strengen regel werd vastgehouden geen gas, elektriciteit en water meer voor de oude schuld voldaan is, dan zouden er tallooze Stille Armen ook in letterlijken zin in duister nis zitten. Als na een onderzoek ook in deze het kaf van het koren gescheiden is, als in derdaad blijkt, dat absolute onmacht en geen onwil in het spel is, dan wordt soepelheid be tracht. De oude schuld wordt voorloopig in de boeken aangeteekend en de Stille Arme krijgt, zonder dat de buren het weten, een muntme ter die dus alleen tegen contante betaling levert. Niet klein is het aantal groote huizen waarin thans zoo'n muntmeter geplaatst isHet zijn meestal menschen die in hun goede dagen flinke klanten van de gemeentebedrijven wa ren, maar die nu tot de allerkleinste afnemers jerekend moeten worden. De door de crisis getroffenen blijven noodgedwongen in hun groote huizen wonen (bij de gratie van de hy potheekhouders) maar er is hoogstens en dan nog maar eens af en toe één kamer spaarzaam verlicht. Het is immers moeilijk om voor een gulden licht te koopen als er weinig eten in de kast is. Daarom kan men er van verzekerd zijn, dat van personen die in de Kerstinzameling voor de Stille Armen zullen deelen er zeer velen zul len zijn, die van het kleine bedrag dat zij zullen ontvangep, een gulden zullen moeten bestemmen om in den muntmeter te werpen, om althans te bereiken, dat zij met de Kerst dagen niet in duisternis zullen zitten. Het Kerstfeest is het feest van het Licht. Laten daarom allen die iets kunnen offeren onze Kerst-inzameling steunen om daardoor te bewerken dat zeer vele Stille Armen een uit- L JO talies vmc U=A 0 Cttotcalz {/e-civatmtHfr. Urllo GROOIE HOUTSTRAAT 187 (Adv. ingez. Med.) Het woord is aan Emanuel Werfheimer: Als men jegens de men schen medelijden gaat koes teren beoordeelt men hen rechtvaardiger. keering krijgen. Dan behoeven zij die feest dagen niet in de duisternis te zitten, en zal het ook mogelijk zijn zooveel voedsel en brand stof te koopen, dat even de drukkende zorgen van allen dag vergeten kunnen worden. Voor zoover vergeten in die omstandigheden mo gelijk is.. Giften voor de Kerstinzameling kunnen af gegeven worden aan onze bureaux Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37- Ons Giro-nummer is 38810. op het stortingsbiljet vermelden „voor de Stille Armen". Zesde verantwoording van bij ons blad bin nengekomen giften. C. A. V. f 10; Mevr. A. de J.—I. f 1; S. R. f2.50; J. L. P. f2; Mej. H. v. M. f3; K. A. C. f 1; Mevr. C. C. v. O.—U. f 1; Mej. A. C. v. O. f 1; N. N. f 10; G. H. f0.50; N. N. f0.25;- T. D. f 1; D. B. f 1; J. S. f 1.50; J. K. f2.50; W. J. B. fl; Spaarpot Jopie en Rudi fl; L. K. f5; J. D. f 1; fam. S. f 5; Dames H. J. f 5; B. W. en M. C. W. f2; fam. V. f2.50; J. K. en B. L. f2.50; N. N. f 0.50; W. V. f 10; G. S. B. f 10; Mevr. H. M. v. L. f 1; J. P. H. f 0.50; W. B. f2.50; P. G. f 1; B. E. te O. f 0.30; E. S. f2.50; J. A. P. f2.50; A. B. V. Overveen f50; H. J. D.S. f40; Mej. J. B. van B. f 25; fam. v. E. f 12.50; C. H. A.E. f 10; J. H. A. E. f 10; M. J.K. f 10; N. N. te O. f 10; W. H. M. f 10; Z. W. J. f10; Ir. F. C. P. W. M. f 5; S. P. B. f 5; W. K. f5; Mevr. Wed. H. v. d. H. f5; N. T. f5; L. D.C. f2.50; J. R. v. B. f 2.50. H. T. J v. V. f 2.50, J. v. d. W. f 2.50. H. v. d. V. f 2.50, T. B.—H. f 2.50 H. H. v. A. f 2.50, J. L. W. v. A. f 1, Mej. C. J. L. f 1, J. A. v. d. V. R. f 1, L. f 1, N. H. B. f 1, Mej. J. R. f 1, Mevr. S. f 1, fam. B. f 1. Mej. D. S. D. f 1, M. de G. f 1, P. K. f 0.50, V. G. f 1, Mevr. R. f 2.50, N.N. f 5, M. H. f 1, M. M. f 2. 50. P. M. H. f 1, J. Tersm. f 0.50, Jeane f 1, Noortje f 1, Tilly f 0.50, NN. f 1. P. J. te O, f 1.50, Dr. A. de J. f 5, T. K. f 2, V. N. f 2.50, Mej. J. J. v. H. f 1, Mej. C. M. V. f 2.50; J. V. f 1. Dames J. en G. V. f 2.50 J. A. en P. K. 2. Totaal zijn thans bij ons ingekomen 511 giften tot een totaalbedrag van f 2613.11. Giften kunnen aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 worden af gegeven. Ook kunnen zij worden gestort op" onze postgirorekening (no. 38810) onder ver melding ..Voor de stille Armen". Bij het Comité kwam nog binnen: N.N. f 40, Haarl. Zwemvereeniging „De Delft" f 16; Schoenmakerij „De C." 5 bons ad. f 2 voor reparatie. Bij de Twentsche Bank werd gestort: In opdracht van J. S. f 5, idem M. G. B. f 10. DE FIRMA TEN BOOM OP 1 JANUARI A.S. 100 JAAR. Naar wij vernemen zal de zaak van den heer C. ten Boom. chronometer- en horlogemaker, in de Barteljorisstraat op 1 Januari a.s. 100 jaar hebben bestaan. Engeland's nieuwe koning George VI wordt bij aankomst voor zijn woning in Piccadilly door een dichte menschenmenigte geestdriftig toegejuicht. Engeland's nieuwe koning is Zaterdag met de gebruikelijke praal uitgeroepen. pag. 4 In het Verre Oosten is nieuwe spanning ont staan door de gevangenneming van Tsjang Kai Sjek door opstandige troepen, pag. 4 Ex-koning Edward bevindt zich thans in Oostenrijk. pag. 4 In de Catalaansche regeering is een crisis ontstaan. pag. 4 Minister Slingenberg acht ons land onvol doende tegen de pokken beschermd, pag. 3 Bij Nieuwe Wetering is een auto over den kop geslagen en in een sloot geraakt; de be-* stuurder is verdronken. pag. 3 De N. S. B. heeft Zaterdag haar eerste lus trum te Amsterdam gevierd. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Bemiddeling in Spanje. pag. 1 Friedrich Ege: Pehr Evind Svinhufvud 75 jaar. pag. j K. de Jong: Zondagnamiddagconcert der H. O. V. pag. ij G. J. Kalt: Heemsteedsch Fanfarekorps „Ex celsior". pag i2 J. B. Schuil over „Het getrouwde school meisje". pag 13 Langs de Straat: Polly. pag. 3 Criticus over den wedstrijd KennemersBloe- mendaal. pag. 9 Sport in 't Kort. pa.g. j II. D. Vertelling: Een wraakneming oag° 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1