.WEERBERICHT De Stille Armen. Den Haag aan den vooravond. A PRIMA BOEKHOUDER RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 H A A R Ti E M'S D A G B E A D 2 Thé-Ko-uurtje voor „Het Babyhuis" Hedenmorgen geopend. Evenals vorige jaren is ook hu weer in de bovenzalen van Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt ten bate van „Het Babyhuis" aan de Boekenrodestraat 26 het Thé-Ko-uurtje met daaraan verbonden bazar georganiseerd. En ook nu weer zal het een genot zijn, er eenige uren te vertoeven, want er zijn wederom vele mooie en nuttige voor werpen door de dames van het werkcomité vervaardigd, die groote belangstelling en kooplust verdienen. De sfeer van het Kerstfeest hangt in de zalen, niet alleen door de fraaie en smaak vol opgetuigde Kerstboomen en de Kerstver sieringen, maar ook door de stand in de hal, waar men een keur van artikelen, ge schikt om op de aanstaande feestdagen ten geschenke te geven, kan vinden. In de groote zaal is o.a. een stand ingericht voor fraaie handwerken, waar de bezoeksters wel meer dan een half uur noodig zullen heb ben om alles te bekijken. En het zal bij kijken heusch niet blijven, want de dames hebben voor deze gelegenheid weer extra haar best gedaan. Het is haast ondoenlijk alle voor werpen te noemen, die hier met zoo vaardige hand geëtaleerd zijn, zooals zijden dekens, theemutsen, kleedjes enz. In een hoek van de zaal staat een stand met wild en fruit om van te watertanden. Er hangen zes fazanten, die doorPrins Bernhard tijdens een jachtpartij op de Veluwe geschoten zijn. Als dat niet trekt, trekt niets! Ze zullen verkocht of verloot worden. Die zul len dus wel wat opbrengen. Verder staat in de zaal een groote Oranje boom, die een waar prachtstuk is. Aan dezen boom zijn de namen van Prinses Juliana en Prins Bernhard gegeven. Het comité hoopt natuurlijk dat de dingen, die er omheen ge groepeerd liggen, gretig aftrek zullen vinden We twijfelen er niet aan. Op een lange tafel liggen allerlei heerlijk heden uitgestald, die men gaarne zal proeven en mee naar huis nemen, zooals appelbeignets, cakes enz. Tenslotte is er een stand uitsluitend voor kunstvoorwerpen. We zagen er fraaie schil derstukken, aquarellen en allerlei dingen, die het in de woning zoo gezellig kunnen maken. Nietswaardige prullr zal men er niet vin den. Natuurlijk wordt er ook een groote ver loting gehouden. Als men de voorwerpen ziet. die daarvoor beschikbaar zijn gesteld, o.a. een schitterende pop in een donzen bed, is het te begrijpen, dat deze verloting een groot suc ces is geworden. En dan zijn er de onmisbare attracties, zoo als het rad van avontuur, een hengelspel en het fraaie dorp, dat op den laatsten bazar in het wijksebouw aan de Leidschestraat zoozeer de aandacht heeft getrokken en dat de ver vaardiger, de heer L. W. Zuurendonk, ook voon deze gelegenheid welwillend ter beschikking heeft gesteld. De bezoekers mogen voor één dubbeltje raden, in welk van de knusse huis jes de dorpsveldwachter verscholen zit. Hedenmorgen elf uur is het Thé-Ko-uurtje in tegenwoordigheid van een groot aantal ge- noodigen (o.a. waren er ook zusters en help sters met eenige babies aanwezig) namens het werkcomité door mevrouw L. M. A. van Dijk Van Lieshout met een rede geopend. Zij sprak eerst een hartelijk welkomstwoord, waarna zij er haar blijdschap over uitsprak, dat_ het comité haar weer opgedragen had, dit Thé-Ko_ uurtjes ten bate van het Babyhuis aan de Boe kenrodestraat te organiseeren. Zij mocht hier bij wederom den zeer gewaardeerden steun van vele dames ontvangen, waarvoor zaj haar dank bracht. ..Het is weer gebleken", zei me vrouw Van Dijk", „dat veler hart warm klopt voor de twintig babies van veertien dagen tot vier jaar, die dag en nacht door de zusters en haar helpsters in het Babyhuis aan de Boe kenrodestraat met zooveel zorg en liefde ver zorgd worden. En dat is heel gelukkig, wan neer men bedenkt, dat al deze kinderen de hulp van hun moeder moeten missen; er zijn kinderen bij, die alleen een moeder hebben, maar die moet uit werken gaan om den kost te verdienen; een vader hebben ze niet. Ver der zijn er, die een zieke of heelemaal geen moeder bezitten. Het zijn dus allemaal stak kertjes in deze maatschappij. En als ge naar uw eigen goedverzorgde kinderen ziet, zult ge ongetwijfeld mild gestemd worden en van uw medelijden daadwerkelijk doen blijken". Mevrouw Van Dijk overhandigde aan de penningmeester esse van het comité, mevrouw Van der ValkWijnands, een bedrag van f250 als opbrengst van den verkoop der dui zend loten van een kwartje, waarmee spreek ster den bazar voor geopend verklaarde. De bazar is heden geopend tot vijf uur en Donderdag van 's morgens half elf tot vijf uur. 's Middags vier uur houdt mevrouw Ruth Tobi met haar jongste leerlingen een demonstratie van rythmisehe gymnastiek en Donderdag middag vier uur heeft de trekking van de groote verloting plaats. Gaarne wekken we onze lezers op er een kopje koffie of thee te gaan drinken. Ze zul len ongetwijfeld opgewekt worden, het menschlievende werk t-e steunen. „HERMAN HEIJERMANS". De tooneelvereeniging „Herman Heijermans" geeft Zaterdag 19 December haar tweede uit voering in dit seizoen in het gebouw „St.-Ba- vo". Opgevoerd zal worden „Gebroeders Kal koen", blijspel in drie bedrijven, van G. Nie- len. De avond zal besloten worden met een bal, onder leiding van den heer Fortgens, AGENDA. Heden: WOENSDAG 16 DECEMBER Stadsschouwburg; Günther Ballet. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Sutter's goud", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een lied van de aarde", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De drie Musketiers" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Klokslag 12". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 17 DECEMBER Stadsschouwburg, Wilsonspleinde danse res La Teresina voor „Kunst aan het Volk", 8.15 uur. Broedertoerk, Parklaan 34: Opwekkingssa menkomst- 8 uur. Café „Het Bolwerk": Jaarvergadering IJs- vereeniging Haarlem en Omstreken, 8.30 uur. Palace Filmac: li—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Bloemen daal: Vergadering van den gemeenteraad, 2 uur. Overal groen en oranje. Overal verwachting en vreugde. Overal versiering' en licht. Zaterdag gaan wij beginnen. In onze goede, anders zoo voorzichtig langs de lijnen der geleidelijkheid voortschuifelen- de Den Haag, is een danige verandering ge komen. Onze stad is anders altijd zoo'n beetje het particuliere jachtterrein van strambee- nige uiterst correcte heefen en dames die niet veel anders te doen hebben dan aan zich zelve te denken Een jachtterrein dat grenst aan de eeuwige jachtvelden. De opper vlakkige beschouwer van onze stad denkt wel eens dat er niet anders dan keurig-nette, uiterst-correcte, maar niet zoo bijster amu sante dames en heeren wonen, mitsgaders een aantal jongelieden, wier eenigszins ge zwollen vocabularium dikker is dian de wei- tasch hunner prestatiën. De oppervlakkige beschouwer, zeg ik. Want er wonen hier heusch wel door-de-weeksche menschen óók. Hardwerkende, aan de diepere dingen des levens deelhebbende mannen en vrouwen, die waarlijk wel wat anders te doen hebben dan alleen maar cocktail-parties, premières. Men gelberg concerten en dinertjes na te loopen. Het uiterlijk bedriegt wel eens, al kan men zich voorstellen dat de provinciaal bij het hooren van den naam ,,\s-Gravenhage", een indruk krijgt van een keurige douairière met een vleugje lavendel om ihare breekbare stoffelijkheid Maar nü is de douairière dan tocJh een vroolijke, rappe jonge vrouw geworden, die met de potjes en pannetjes der schoonheids cultuur wei raad weet en den ganschen dag in de weer is, om zich te kleeden voor den grooten dag. Het is werkelijk verbijsterend te zien hoe Den Haag zich versiert en hoe de guirlandes van groen en oranje als het ware boven de straten opbloeien. Er is vrijwel geen straat, zoowel in het centrum als in de vele en uit gestrekte buitenwijken, die niet de laatste hand aan haar „bruidstoilet" legt. Overal tintelt en geurt het sparregroen tegen en tusschen de huizen, overal verrijzen .kleurige oranje-masten met oranje wimpels en oran je-ballons. De Spuistraat bijvoorbeeld heeft een heel dak van oranje gekregen. Het Noordeinde heeft zich gesmukt met forsche eerepoorten. De Groenmarkt waar niets dan benijdenswaardige mensohen wonen, want daar worden de vensters met goud be hangen (hoorde ik niet 'n zacht prijsje van f 1000 per raam noemen?t de Groenmarkt moet indrukwekkend-mooi worden en wat men vertelt over het Binnenhof is in staat, de hoogste verwachtingen bij ons te wek ken. Dit moet ge beschouwen als een voorloopigen indruk. Wanneer alles gereed is, ga ik een lange reis door onze uitgebreide stad maken, om u een getrouw verslag van de makelij van haar bruidsjapon te geven. Overal en op alle gebied zijn de voorberei dingen in vollen gang. Wij hebben plotseling een stuk of tien tijdelijke restaurants in het midden der stad erbij gekregen. En men kan nu reeds met een gerust gemoed voorspellen dat die op 7 Januari stampvol zullen zijn en goede zaken zullen doen. De Cinéac nummer 2 opent eerstdaags haar deuren. Tijdelijk onbe woonde en al maanden te huur staande hui zen worden plotseling van gordijnen en meu bilair voorzien of staan volgebouwd met tribu nes, die zóó ver naar achteren uitwijken, dat het onbegrijpelijk is, dat de toekomstige „be zitters" der goedkoope plaatsen nog een glimp van den stoet zullen opvangen. En alom schit teren 's avonds de vele proef-illuminaties, die den Haag nü reeds een ongekend feestelijk aanzien geven. Eerlijkheidshalve moet ik er nu toch óók bij zeggen, dat niet alle verwachtingen verwer kelijkt zullen worden. Zoo vernam ik van be trouwbare zijde, dat het met den verkoop van plaateen op de „officieele" tribunes langs de bruidsronde niet zoo vlot als de exploitanten wel gehoopt hadden. Dat komt hierdoor, dat de menschen die op een tientje meer of minder niet behoeven te kijken zich reeds sedert ge- ruimen tijd van vensterplaatsen hebben voor zien én dat voor hen, voor wie tien gulden een héél bedrag vertegenwoordigt, de prijzen die voor tribuneplaatsen gevraagd worden véél en véél te hoog zijn. De exploitanten hebben blijkbaar vergeten, dat 95 percent van de be volking niet zóó maar f 25 of f 50 kan uitge ven, waardoor het zich laat aanzien dat die heeren, die aan de gemeente alléén voor grond- huur f 90.000 betaald hebben (waarbij dan nog de werkloonen, de tribunes, het personeel komt) wel eens een verlies zouden kunnen lijden, dat ik hun allerminst gun, al moet mij de opmerking van het hart dat men wel zéér optimistisch omtrent de draagkracht zijner medeburgers geoordeeld heeft. En dan komt daar nog wat bij: nu de uiterst gestrenge po litiemaatregelen bekend zijn geworden, dringt het tot het publiek door dat men op den groo ten dag op zijn minst van negen uur 's och tends tot drie uur des middags gedwongen zal zijn op-de-plaats-rust te maken. Dat is op een open tribune, op een Januari-dag geen on verdeeld genoegen! Dit alles in aanmerking genomen mag men misschien wel verwachten, dat de prijzen nog aanmerkelijk zullen gaan dalen, zoodat velen er dan ook de voorkeur aan geven de kat uit de tribune te kijken. Inmiddels zullen Zaterdag, den dag der aanteekening van het vorstelijk huwelijk, de feestelijkheden binnenshuis eerst recht be ginnen. Er komt een groot officiersbal in de Ridderzaal, waarnaar vele jonge harten po pelen. En dien avond is er gala-première van het Oranje-stuk dat Cor van der Lugt Melsert ten tooneele gaat voeren. Alom worden de avondjurken, de x-okcostuums en de ridder- orden verfraaid, gestreken en opgepoetst. Zoo wel de „vrouwelijke" als de „mannelijke" kleei-makers beleven een gulden tijd. Maandag was de zaal reeds besproken uitverkocht. Het wordt de inzet van het groote feest, waarvan Ik u natuurlijk verslag hoop te doen, opdat gij die niet het actueele voorrecht hebt Hage naar te zijn in deze welhaast historische da gen, niettemin, zij het via de courant, een blik kunt slaan binnen de feestzalen, die tezamen en in vereeniging, het huidige den Haag vormen. De oude, trage douairière is verdwenen. Een jeugdig deerntje met blozend-gepoetste wan getjes heeft haar plaats ingenomen. En zoo, dat zelfs de grijsaards ter Witte er tierig van worden Mr. E. ELLAS. ZILVEREN JUBILEUM. Op Maandag 21 December a.s. hoopt de heer P. C. de Wilde, snelpersdrukker, den dag te herdenken waarop hij vóói<?25 jaar als zooda nig in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen alhier. HOUTENS CACAO (Adv. Ingez. Med.) De Bilt Voorspelt Stormachtigen tot krachtigen Zuidelij ken tot Zuidwestelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkt, met tijdelijk regen. Later opklarend. Aanvankelijk zachter, later iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 767.7 rnJVI. te Budapest. Laagste 712.6 m.M. te Thorshavn. Stormachtig en zacht. De sterke barometerdalingen, die gister morgen reeds gemeld werden door schepen op den Oceaan op onze breedte en omstreeks 25 graden W.L., kondigden de nadering aan van een nieuwen storm na de opklaring van giste ren. Tusschen IJsland en Schotland daalde de barometer weer tot onder 710 m.M. en in het geheele Westen waait de wind weer met storm kracht. In het binnenland van Europa hield het ge bied van hoogen luchtdruk stand. De storm achtige winden brengen de luchtmassa's van hooge temperatuur tot hoog in het Noorden. In Noord-Scandinavië zijn de temperaturen meer dan 10 graden boven normaal en tot ver binnen den Poolcirkel zijn de temperaturen boven het vriespunt. Daartegenover brengen in het Noordwesten winden .uit het Poolgebied de arctische koude naar het Zuiden, zoodat het op IJsland zeer koud is. In Centraal-Europa komt practisch geen vorst meer voor. In het niveau der Alpen is de temperatuur boven 1500 meter onder het vriespunt en valt lichte sneeuw (Santis: min 10 graden, Jung- fraujoch; min 12 graden, Zugspitze: min 9 graden). Het is te voorzien, dat het stormachtige en betrekkelijk zachte weer zal aan houden. -- BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur .751 m.M. Stand van gisteren'' 750 'm.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 4.48 uur; n.m. 17.02 uur. Strand berijdbaar van 9.4515.00 uur. W ij verwerken dagelijks sta pels en stapels brieven, binnen gekomen op „Groentjes". Driemaal per dag worden zij per auto thuis bezorgd. Beter bediening is niet denkbaar. Beter advertentie dan een Groen tje ook niet. Valsche schilderden op Amsterdamsche veiling. Aantal werken aan de veiling onttrokken. Op de gistermiddag in het Leesmuseum te Amsterdam gehouden veiling van schilderijen zijn een twaalftal doeken, die geveild zouden worden als werken van o.a. Josef Israels, Jacob en Willem Maris, Mauve en Mesdag, door den veilingmeester aan de veiling ont trokken, nadat enkele Amsterdamsche kunst handelaren en restaurateurs deze werken voor onecht laadden verklaard. Begrijpelijkerwijze heeft dit voorval de noodige beroering in de hoofdstad teweeggebi-acht, evenals dit eenige jaren geleden het geval was. toen zich een dergelijk feit op nog grooter schaal voordeed. Wij hebben naai- aanleiding van het gebeur de inlichtingen ingewonnen in kringen van bekende kunsthandelaars, van welke zijde men er in dit verband onze aandacht op vestigde, dat de kunsthandel zelf geheel buiten derge lijke transacties in onechte kunst staat. De begrippen kunsthandelaar en veilingmeester dient men geheel van elkander te scheiden. Wanneer een kunsthandelaar aan een cliënt bijv. een Rembrandt verkoopt, wordt daarvan mededeeling gedaan op de factuur, zoodat, in dien later mocht blijken dat van een Rem brandt geen sprake is, de cliënt altijd verhaal heeft op den verkooper. Ten aanzien van den veilinghouder is de zaak echter geheel anders, omdat volgens de Nederlandsche wetgeving een veilinghouder niet aansprakelijk is voor hetgeen hij ver koopt, en dus op geen enkele wijze tegenover den kooper gebonden is, zulks in tegenstelling met de Fransche wetgeving, welke ten deze zeer strenge eischen stelt. Fransche catalogi van veilingen leveren daarvan het bewijs, door dat men er o.a. hei-haaldelijk uitdrukkingen in aantreft als „toegeschreven aan", of „werk uit de Hollandsche school" e.d. Overigens deed men uitkomen, dat koopers met kennis van zaken, wanneer zij veilingen bezoeken, altijd bedacht zijn op „vei-rassin- gen", zooals zich gisteren hebben voorgedaan en vrijwel alleen de „nieuwelingen" kans loo pen. dat hun bijv. een Mesdag wordt thuisbe zorgd. die in werkelijk door een anderen, on bekenden schilder is geschilderd. Het Fruitteeltdemonstratie- bedrijf in Haarlemmermeer. Voorstel van Ged. Staten met sympathie begroet. De voordracht van Ged. Staten inzake aan koop van grond in de Haarlemmermeer voor stichting van een demonstratiebedrijf voor fruitteelt heeft in de betrokken Commissie van Prov. Staten tot uitvoerige besprekingen geleid. Alle aanwezigen hebben in principe het voorstel met sympathie begroet. Verschillende leden stelden de vraag of in deze aangelegen heid advies is ingewonnen bij de tuinbouw- inspectie, de tuinbouwconsulenten en den pomologischen dienst en of bij de vei'dere uit werking der plannen deze instanties geraad pleegd zullen worden, hoe het bedrijf zal wor den geëxploiteerd, of de Provincie de exploi tatie zelve ter hand neemt of haar aan een ander lichaam zal opdragen en hoe de finan ciering zal geschieden. Enkele leden waren van meening, dat niet te groote verwachtingen gekoesterd moesten worden betreffende uitbreiding van werkge legenheid, terwijl de vrees werd uitgesproken, dat het in het leven roepen van dit bedrijf wex-kverplaatsing tengevolge zal kunnen heb ben, b.v. vermindering van import en daardoor vermindering van export, zoodat voorzichtig heid is geboden. Een lid was dan ook van oor deel, dat men voorloopig het bij dit bedrijf moet laten, terwijl een ander lid de i-eserve maakte, dat zijn medegaan met deze voor dracht niet beteekent, dat hij met een even- tueele latere voordracht tot stichting van een nieuw dergelijk bedrijf elders accoord zal gaan. Weer een ander lid was van oordeel, dat de grond in Ilpendam minder geschikt is en bij eventueele volgende soortgelijke voorstellen goed op de grondsoort moet worden gelet. Er werd betoogd, dat aanneming dezer voor dracht den bouwer zal bemoedigen, dat zij omscholing van groenteteelt kan bewerken en vakbekwaamheid zal bijbrengen. Een ander lid waarschuwde, vooral geen politiek van autarchie te voeren. Een der aanwezige leden van Ged. Staten sprak zijn vi-eugde uit over het feit, dat deze voordracht in beginsel de sympathie van alle aanwezigen had. Naar aanleiding van de gestelde vragen deelde hij mede. dat, in tegenstelling met het bedrijf in Ilpendam, terzake waarvan geen advies is gevraagd bij den tuinbouwconsulent, omdat het advies der Heidemaatschappij vol doende werd geacht, bij deze voordracht de directeur van den Econ.-Technologischen dienst zich in verbinding heeft gesteld met den rijkstuinbouwconsulent te Hoorn, het cen trum van fruitcultuur in onze provincie. Deze achtte zich tot het geven van volledig advies in dit geval niet bevoegd, omdat het betrof de stichting van een demonstratiebedrijf bui ten zijn ambtsgebied, doch' heeft niettemin nuttige wenken gegeven. De rijkstuinbouw consulent te Aalsmeer heeft nog het vorig jaar in een landbouwvergaderhig te Haarlem mermeer een voordracht gehouden, waarin hij bevordering van de fruitteelt aldaar zeer heeft aangemoedigd. Ged. Staten waren dus. wat het beginsel betreft, niet alleen van de zijde van de Heidemaatschappij, maar ook overi gens zeer voldoende georiënteerd. Verder ligt het in het voornemen, dat over de inrichting van het bedrijf zeer zeker de.tuinbouwinspec- tie geraadpleegd zal worden, terwijl ook met de Heidemaatschappij overleg gepleegd zal worden. Ged. Staten zullen de resultaten van deze raadpleging en dit overleg zoo spoedig mogelijk ter kennis van de Provinciale Staten brengen. Wat de financiering betreft, merkte het lid van Ged. Staten op, dat de kosten vermoede lijk niet blijvend gefinancierd zullen worden uit de werkverschaffingsgelden, doch later betaald zullen worden uit een speciale post der begrooting, waarover dan bij de behan deling van de provinciale begrooting de be slissing ligt in handen van de Staten. Alles zal echter zoo economisch en voordeelig mogelijk worden uitgevoerd. Vermoedelijk zal omtrent het voeren van de exploitatie een overeen komst worden gesloten met de Nederlandsche Heidemaatschappij Betreffende de al of niet hooge verwachtin gen staan Ged. Staten in het midden. Zij heb ben geen overdreven verwachtingen. Er kan nog gegeven worden. De groote belangstelling welke de laatste dagen bestond voor het storten van bijdra gen voor het Nationaal Huwelijksgeschenk en het teekenen op de lijsten, is aanleiding ge weest de sluitingsdatum op te schuiven tot Maandag 21 December. Tot dien dag, dus ook Zondag, bestaat er nog gelegenheir om de lijsten ten huize van mevr. Mouthaan, Florapark 11. te teeke nen. Armoede in groote huizen De meeste menschen beseffen misschien nog niet voldoende, dat de nood onder de Stille Armen zeer groot is. Dat komt, omdait dieze menschen aan de buitenwacht niet la ten merken, hoe nijpend hun armoede eigen lijk is, Gezinixen, die vroeger ha zeer goede doen waren, zijn thans dikwijls zoo verarmd, dat het allernoodzakelijkste er ontbreekt. Mevr. N. Dyserinck-van Gilse van der Pais, de leidster van de Keiastinzameling voor be hoeftige gezinnen, uitgaande van de Ver. van Huisvrouwen, was zoo vriendelijk oias het een en ander over haar eiwaringen in dit werk mede te deelen. Slechts door bijzondere omstandigheden komen deze stille armen oioder onze aan dacht, zoo vertelde zij. Zelf houden zij, uit valsche schaamte of uit een begrijpelijk eer gevoel, huia armoede verborgen. Zelfs wan neer hun er naar gevraagd wordt, geven zij aanvankelijk ontwijkende antwoorden en pas na lang aandringen leggen zij eindelijk hun ontzettenden toestand bloot. Heel vaak zijia het gezinnen, die vroeger in zeer gunstige omsstandigheden leefden en die door allerlei tegenslag tot armoede zijn gebracht. De man probeeit van alles om aan den slag te komen, maar niets lukt Dikwijls heerscht in groote villa's in Aer- denhout de grootste ellende. Men blijft in die gi'oote huizeia wonen, eenvoudig, omdat meia ze ïaiet verhuurd of verkocht kaaa krij gen. De voorbijganger, die bewoiaderend naai die groote huizen opziet, vermoedt niet, dat daar achter die hoogde spiegelruiten het spook van de armoede grijnst. Soms, in de gunstigste gevallen, zijn ei familieleden, die nog wat kunneia doen, maar dikwijls verkeeren ook deze in minder gun stige positie of wel zijn zij zelf geheel be hoeftig. Dan sluipt de ellende bhonen, wanl alle steun ontbreekt. De lezer zal na dit droevige relaas var Mevr. Dyserinck begrijpen, hoe noodig hel is deze Stille Armen te helpen. Laat eer ieder naar zijn vermogen onze Kerstinzame ling voor deze, in schrijnened armoede ge dompelde gezinnen steunen. Bezorg dezer menscheia althans ophet Kerstfeest, hel feest van het licht, eenig geluk. Aan onze kantoren kunt u uw gaveia bren gen. Ook via onze postrekening 38810 (er bi- vermelden: Voor de Stille Armen) kunt t onze actie steunen. PENSIOEN OUD-LEDEN VAN GED. STATEN De voordracht van Ged. Staten inzakt wachtgeld en ouderdomspensioen van oud ledeia van Ged. Stateia en het peaasioen voo: weduwen en weezen van leden «a oud-ledei van Ged. Staten werd in de betrokken com missie van Prov. Staten behandeld. Eén lid wenscht aaaigeteekend te zien, da hij zijn bezwaren handhaaft welke reeds tij' deias de behandeling van de begrooting voo: het jaar 1937, in openbare zitting zijn ken baar gemaakt. Enkele leden verzoeken kennis te mogen ne men van de bezwaren, door de Regeering. tex aanzieia van de verordening, betreffende he verleenen van wachtgeld aan leden en oud leden van Ged. Staten, geopperd. Het aanwezige lid van Ged. Staten deeldi mede, dat de Regeering het besluit van 1' Juli 1936 art.-2, 4e lid, in strijd acht met he tei'zake bepaalde in de Anti-cuniulatiewet. Een lid stelde de vraag, of de wooi'den „Het pensioen vervalt door huwelijk.uit sluitend betrekking heeft op het weduwen pensioen, welke vraag door het lid van Ged Staten in bevestigenden zin werd beant woord CONTR6LE OP RESTAURATIE WERKZAAMHEDEN. Naar aanleiding van het voorstel van Gec Staten, f14.000 wegens bijdrage ten behopv van de restauratie van de Noorderkerk t Hooria te voteeren, verzocht een der leden vai Pi-ov. Staten iia de betrokken commissie t worden ingelicht over de wijze, waarop hie controle wordt uitgeoefend. Het aanwezige lid vaia Ged. Staten wees e op, dat het in het oiaderhavige geval een uit sluitend administratieven maatregel betref'' gebaseerd op de artikelen van de Provincial Wet, welke voorschrijven, dat, ingeval in ee: bepaald dienstjaar een zeker bedrag slecht gedeeltelijk is gebruikt en meaa de overgeble ven som toch voor verdere uitvoering behoeft deze overgebleven som moet worden overge schreven naar het volgende dienstjaar. Ten aanzien van de controle, deelde het 11 van Ged. Staten mede, dat daariia is voorzie: in door den Minister vaia Onderwijs. Kunstei en Wetenschappen vastgestelde „Voorwaarder waarop Rijkssubsidies worden verleend voo de instandhouding vaia monumenten van ge schiedenis en kunst". Het pi-ovinciaal subsidie wordt eerst uitbe taald, indien van Rijkswege de verklaring i ontvangen, dat het werk naar wensch is uit gevoerd en afgeleverd. VLAGGEN STOKKEN HOUDERS Het goedkoopst bij SPORÏTIÜIS VISSER GEN. CRONJéSTRAAT 170 Telefoon 10902 b. z. a. voor bijwerken en inrich ten van boeken v. bill. cond. Kle verparkweg 80, Tel. 16107 ACCOUNTANCY - BELASTINGZAK J. DRAGT Lid Ned. Unie van Accountants. (Ook Indische praktijk) HEEMSTEDE Franz Schubertlaan 47 - Telefoon 29145. TANDHEELKUNDIGE INRICHTIb IORDENSSTRAAT 60 TELEFOON 15160 KLINIEK SPREEKUUR: j Se^Srl: l ook a1 KUNSTGEBITTEN, le klas materiaal, met garantie, pijnloos trekken inbegrepen 3( PARTICULIER SPREEKUUR, dagelijks 2—3 uur. Gelukkig Kerstfeest, geen wensch De Radio-Centrale, daar komt het alleen, vandaan, Maar in het bereik van iedereen. Intiem, gezellig, komt, sluit U aan. IS NIET TE OVERTREFFEN. Nieuwe Gracht 5 - Tel. 10010

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2