Defensiekosten stijgen sterk. Per jaar f 45 millioen meer noodig geacht. Haarlem's Kunstbezit. Man te Amsterdam doodgestoken. Ned. Bank krijgt goud terug. Amsterdam krijgt Wereldtentoonstelling. WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAA'lr.R J. i. C. van ilijk (A.RJ Unkooy tC P-H.» Meer dienstplichtigen tevens Minister Colijn wil echter realist blijven. DEN HAAG Dinsdag. Ware cmze weermacht-sterkte evenredig aan het aantal spreeklustige afgevaardigden bij Hoofdstuk VIII, dan zou er hier bepaald aan leiding tot de klacht van overbewapening zijn. Maar daarvan is. b.v. als men den a.-r oud-Minister van Oor log v. D ij k hoort, geen sprake. Volgens hem zijn leger en vloot aan bloedar moede gaan lijden, terwijl, naar de Mi nister ook erkent, bo vendien zoowel aan de paraatheid als aan de toerusting van de luchtmacht veel ontbreekt. In de gegeven in ternationale verhou dingen bleek verster king van onze weermacht noodzakelijk. Uit breiding van het contingent en verlenging van den eersten oefentijd zijn onontbeerlijk; dit laatste tevens met het oog op versterking der grensbewaking ten einde o.a. aan verras singen het hoofd te kunnen bieden. In tegenstelling met verschillende andere sprekers achtte de heer v. Dijk de kruisers „Java" en „Sumatra", dank zij hun moder- niseeriiig, heel bruikbare schepen. Overigens betreurde hij het, dat de Minister met betrek king tot het kruiser-vraagstuk nog niet zijn definitief standpunt bepaald heeft. Het aan tal zeevliegtuigen wenscht deze afgevaardig de van 60 op 72 gebracht te zien. Ir. Albarda had met zijn jongste rede ge toond thans voor de nuchtere werkelijkheid der feiten niet langer blind te zijn, maar hij dorst de consequenties hieruit nog niet te trekken, wat wel eens de zooveelsbe vergis sing van den leider der SD.A.P. kan zijn. De heer Wijnkoop (connm.) trok nogal wat aandacht en oogstte veel lachsuc ces toen hij betoog de, dat zijn partij een katholiek-socia listisch kabinet heel goed zou vinden en zou willen steunen, wanneer een derge lijk blok zou dienen ter bestrijding van 't fascisme. Daartegen moet zi. ook het le ger aangewend wor den, maar deze ver dediging der idemocra tie behoort te geschieden niet met het geld der arbeiders, maar met dat van de rijken. De communisten zijn voor collectieve veilig heid, mits aldus aangewend, dait de vrede niet doorbroken wordt. Als de iheer Wijnkoop zich keert tegen de N.S.B., die z.i. hier de voorhoede wil vormen van een vreemde mogendheid, vraagt Mr. D u y s (partijloos) per interruptie den voor zitter of deze dit zoo maar toelaat, waarop Mr. Aalberse den ex-sociaal-democraat verzoekt de orde-bandhaving maar aan hem, den President, over te laten. De communistische woordvoerder legde tenslotte den nadruk op de dreigende ge varen voor Indië waartegen energieke maat regelen noodig zijn. De heer v. Poll (r.-k.) zette o.m. uiteen, dat na overdrijving, vroeger in de rich ting van te weinig voor de weermacht te willen 'doen sommigen (zooals b.v. Mr. Wen- delaar) aiu naar den anderen kant door slaan en de waarde van wat wij aan de- fenslemiddeien in In dië hebben onder schatten. Daar zijn we b.v. op het gebied van de ViSSftSS1 vliegtuigen beter uit gerust dan Japan. Bo vendien verkeert dit land in deze nadeelige positie, dat het zoo ver verwijderd ligt van Nederlandsch-Indië, wat voor luchtaanvallen een groote belemmering vormt, terwijl een zeemacht geenszins zoo maar een, twee. drie in Indië zou kunnen komen om Ihaar slag te slaan. De heer Snee vliet (revol. soc.) wijdde het. grootste deel van zijn rede aan een po litiek vechtpartijtje tegen de principieel van standpunt veranderd zijnde sociaal-demo craten en Stalinisten aanduiding voor de communistische fractie De heer v. Kempen (lib.) kon in het nieuwe plan, dat nu ter tafel lgt, geen voor stellen tot versterking, doch alleen een in perking van verzwak king zien. Met een be roep op zijn langdurige Indische ervaring acht deze afgevaardigde bovenal zee vliegtuigen voor een snel ver plaatsbare weermacht (en daaraan heeft In dië juist behoefte) te verkiezen boven land- vliegtuigen. Ook wat de kosten betreft valt voor uitbreiding met O. i. tSA Keiapen dit materiaal alles te zeggen. Eer Minister Colijn in de avondvergadering aan het woord kon komen, lieten zich nog verschillende afgevaardigden hooren. De Minister besprak eerst eenige kleinere puntjes o.m. wees hij er Mr. Westerman op, dat de N. S. B. ware zij aan het bewind, zeker niet. zulk een houding zou aannemen tegen over hen, die het gezag belachelijk willen ma ken, als de huidige regeering tegenover der gelijke lieden iN. S. B.-ers) doet. Van uitsluiting van het capitulantenstelsel voor sociaal democraten zal geen sprake zijn. Op die manier immers zou de voor Defensie geldende uitsluiting ook tot andere departe menten worden uitgebreid en dat ware on billijk. Na een blik te hebben geworpen op hetgeen men vroeger wel en niet voor defensie meende te moeten doen, kwam de Minister aan het heden, dat weer eens 'n periode van een „razenden bewapeningswedloop" laat zien te midden van een wereld vol wantrouwen en spanningen. Een en ander noopt Nederland onder aan vaarding der feiten in 1936 liefst 37 millioen meer voor defensie uit te geven dan in 1935, terwijl voor 1937 46 millioen meer zijn aan gevraagd dan voor 1936. Het is aldus Dr. Colijn onze plicht de noodige maatregelen te treffen ten einde bin nen het bereik van ons kunnen te voorkomen, dat we meegesleept worden in een ramp van ongekenden omvang. Wij dienen er voor te zorgen, dat onze weerkracht voldoende is om een lichtvaardigen aanval op ons grondge bied te voorkomen. Tevens moet ons defensie apparaat genoegzame beteekenis hebben, op dat we de hulp van anderen waardig zullen worden geacht. In dit verband gaf de Minister te verstaan vooralsnog waarde aan de collec tieve veiligheid te hechten, al wees hij er te gelijkertijd op, dat deze minder gaat betee- kenen naarmate de medewerking van ande ren afneemt, wat dan ook meteen meer lasten oplegt. Zoodat er wel eens 'n oogenblik zou kunnen aanbreken, waarop de nadeelen de voordeelen van de collectieve veiligheid zou den overtreffen. Minister Colijn bleek realist genoeg om zich te keeren tegen 't standpunt-Wendelaar, dat eenvoudig hierop neerkomt, dat de vraag of we bepaalde defensie-uitgaven wel kunnen bekostigen, niet ter zake zou zijn. De bewinds man achter de groene tafel deelt die stelling met. Wij mogen, zoo zeide hij, niet alles ach terstellen bij militaire voorzieningen. De Re geering is hiertoe niet bereid. Vandaar b.v. dat er van onderzeeërs voor de Nederlandsche kustverdediging geen sprake kan zijn. Het vlootplan, dat thans wordt voorgesteld zal jaarlijks 22 a 23 millioen meer kosten dan nu voor de Marine is uitgetrokken. Hierin ligt meteen voldoende antwoord opgesloten op de vraag of er wel genoeg gedaan wordt voor de maritieme verdediging van Indië. Dr. Colijn zette vervolgens nader uiteen waarom snellere bouw van het nieuwe vloot- materiaal niet goed mogelijk is en wees er voorts op, dat eerst in 1942, 1943 over ver vanging van de „Java" en de „Sumatra" ge sproken hoeft te worden. Voor zijn persoon lijke meening zullen we echter in den archi pel wel degelijk kruisers noodig blijven heb ben. Aan land-vliegtuigen geeft hij de voor keur boven zeevliegtuigen, die niet kunnen opereeren buiten verband met de vloot. Het belangrijkste uit 's Ministers rede was ongetwijfel zijn mededeeling, dat z.i. het con tingent zeker voor de eerste 15 jaar van 19000 op eventjes 32000 man gebracht zal moeten worden. Om de lichtingen te houden op de hoogte der mobilisatie-organi satie moet de bestaande lichting reeds ver hoogd met 5000 man worden. Bovendien zijn 1500 man extra noodig met 't oog op de nieu we wapens (luohtartillerie, infanteriegeschut enz.) Maar daarmee zou gedurende 15 jaar die organisatie der nieuwe wapens in mobili satie-tijd onvolledig zijn. Om hierin nu bin nen enkele jaren te voorzien, dient de lichting nog eens met 1000 man uitgebreid, die dan na 15 jaar weer van 't contingent afgevoerd zouden kunnen worden, Ook zou men 't aantal lich tingen kunnen verminderen, b.v. tot 12. Aan 't slot zijner rede kondigde Minister Colijn aan, dat hij voor de verkiezingen zijn plan nen (o.m. ten aanzien van den eersten oefen tijd) gereed hoopt te hebben en te puiblicee- ren, terwijl hij dan eveneens de kosten ruwweg geschat zullen die wel op 45 millioen per jaar meer neerkomen hoopt bekend te maken. Voorlichting der kiezers omtrent dit alles, eer ze ter stembus trekken achtte de Minister zedelijk geboden. Behalve Hoofdstuk VIII en de versterking der Indische Marine, waarover Woensdag ge stemd zal worden, gingen de overige begroo- tingsontwerpen er glad door evenals „Kolo niën". Met het verdwijnen van het Museum-Van Stolk in de Jansstraat is Haarlem één der beide openbare verzamelingen waarin zich vroeg-Nederlandsche plastiek bevond, kwijt geraakt. De andere, het Bisschoppelijk Mu seum aan de overzijde in dezelfde straat, bleef over, en is rijk aan mooie en typische over blijfselen dier zeldzaam geworden kunstsoort. Het is met dat vroege beeldhouwwerk zóó gesteld, dat het niet-kunsthistorisch onder legde publiek er een beetje onwennig tegen over staat. Een schilderij of teekening is voor dat publiek veel gemakkelijker te waardeeren; men kent bijna altijd met vrij groote zeker heid den maker er van, door veel spreken en schrijven over schilderkunst zijn haar uitingen J ons vertrouwd geraakt, terwijl voor het „zien" van plastische kunstwerken, die training ont breekt. Laten wij nu maar, ter gedeeltelijke verklaring, dadelijk met de deur in huis vallen en verklappen dat men, zelfs in de wereld der kunstgeleerden, over die materie nog macr zeer zuinig met absolute zekerheden werken kan. Hoe vroeger het werk waarschijnlijk ontstaan is, des te minder weet men van zijn oorsprong. De makers hebben er hun naam niet opgezet, oorkonden over die vroege kunstenaars zijn in de laatste jaren slechts bij stukjes en beetjes opgediept en om dien oorsprong bij benade ring te bepalen moet men zich vergenoegen met het aanduiden van geheele landstreken, waarvan men weet. dat de beeldindustrie er beoefend is. Die beeldhouwkunst van het vroege tijdperk der Nederlandsche geschiedenis heeft, dat kan men wel zeggen, in hoofdzaak in dienst der kerk gearbeid. Afgezien van enkele latere graf monumenten zijn het meerendeels voorstellin gen van heiligen en hun historiën, voorstel lingen van Maria en Christus ook, die als kerk- versiering en opwekking tot piëteit hebben dienst gedaan. Meerendeels in hout uitge voerd, is veel daarvan verloren gegaan of uit zijn verband gerukt in den loop der tijden. En waar bij een enkel overgebleven fragment uit allervroegsten tijd, als bij het steenen relief uit de Egmondsche abdij, dat uit de twaalfde eeuw moet zijn, en in het Rijksmuseum be waard wordt, een bepaalde voorstelling ver- Een ander gewond. In een woning aan de Bootstraat te Am sterdam hebben Dinsdagmiddag een 32-ja rige bloemenkoopman en een 51-jarige ha venarbeider ruzie gekregen, welke door een handgemeen is gevolgd. Volgens de verkla ringen van den havenarbeider waren de mannen bij elkaar gekomen om een bespre king te hebben Het gesprek kreeg tenslotte een vijandelijk karakter, waarbij de bloe menkoopman, volgens de verklaringen van den havenarbeider een mes zou hebben ge trokken en zijn tegenstander zou hebben gestoken. Deze zou daarop uit noodweer ook een mes hebben gegrepen en daarmee den bloemenkoopman in hoofd èn borst hebben gesboken. Deze laatste werd zoo zwaar ge wond, dat hij korten tijd later is overleden. De havenarbeider is door de politie in arrest gesteld. Hij verklaarde, dat hij de geschei den man is van de vrouw, die tot voor kort bij zijn tegenstander in de Bootstraat heeft gewoond, doch nu in het ziekenhuis ligt. Bei de mannen hadden afgesproken bij elkaar te komen om te spreken over de kinderen van de gescheiden vrouw. Uitvoer-percentages voor rubber gewijzigd. In zijn Dinsdag gehouden vergadering heeft het International Rubber Regulation Committee zijn beslissing herzien, welke werd aangekondigd in het communiqué van 27 October j.l. en de volgende gewijzigde per centages van de basis-quota vastgesteld als toelaatbaren uitvoer voor 1937: Voor de maanden Januari, Februari en Maart: 75 pet., voor de maanden April, Mei en Juni: 80 pet. Het comittee kan, op grond van de bepa lingen van het restrictie-schema zijn beslis sing inzake de toelaatbare uitvoer-hoeveel heid van tijd tot tijd herzien, indien dit naar de meening van het committee om de een of andere reden wenschelijk zou zijn. De eerstvolgende vergadering is thans vast gesteld op 26 Januari. Van hef Egalisatiefonds. De goudvoorraad van de Neder landsche Bank is volgens den per 14 dezer opgemaalcten weekstaat der Ned. Bank toegenomen van f 569.8 millioen tot f 669.5 millioen, een ver meerdering dus van bijna f 100 mil lioen. Zeer waarschijnlijk zal deze toe neming wel een gevolg zijn van een transactie met het op 30 September j.l. ingestelde Egalisatiefonds, dat met een werkkapitaal van f 100 mil lioen is begonnen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM geen Commissie geeft haar plannen op. In eerste 8 jaar volgens verdrag nog niet aan de beurt. Een halve eeuw geleden Naar wij vernemen heeft de commissie welke de mogelijkheid van het houden van een tentoonstelling te Amsterdam in een der eerstvolgende jaren heeft onderzocht, zich ervan vergewist, of de regeering na de be kende motie in de Tweede Kamer, bereid is tót het verleenen van een subsidie om de reeds ontworpen plannen aan welke het ge meentebestuur van Amsterdam krachtigen steun toezegde, tot verwezenlijking te bren gen. Naar aan de commissie bleek, kan echter de ministerraad geen vrijheid vinden aan het verlangen van de meerderheid der Tweede Kamer tegemoet te komen. Wel is door den minister van handel, die zich persoonlijk moeite heeft gegeven om wegen te vinden teneinde de plannen tot uitvoering te bren gen, op de mogelijkheid gewezen om langs particulieren weg middelen bijeen te bren gen, maar de commissie acht het uitgesloten om van uitsluitend particuliere zijde de daar voor vereischte gelden te verkrijgen. Intusschen is aan de commissie dui delijk geworden, dat, wat een inter nationale tentoonstelling aangaat, in verband met de bepalingen van het internationale tentoonstellingsver drag Parijs 1928 thans de tijd voorbij is om nog met kans op succes aan te dringen op toelating van Nederland tot het houden van een internatio nale tentoonstelling binnen de eerste 8 jaren. Mitsdien heeft de commis sie, tot haar leedwezen, moeten beslui ten de plannen op te geven. PROF. TELDERS BENOEMD TOT GEWOON HOOGLEERAAR. Bij K.B. van 14 December 1936 is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de volkenkunde en de inleiding tot de rechtsweten schap: mr. B. M. Telders, thans buitengewoon hoogleeraar. PROF. RÜMKE BENOEMD TOT GEWOON HOOGLEER AAR. Bij K.B. van 14 December 1936 is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om on derwijs te geven in de psychiatrie: dr. H. C. Rümke, conservator in de ontwikkelingspsychologie aan deze universiteit. Politiehond aan vorstelijk bruidspaar aangeboden. Op voorstel van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Politiehondvereeniging, werd in de algemeene vergadering, te Utrecht gehouden, onder davex-end applaus besloten, aan het vor stelijk bruidspaar, als eerbiedige hulde der vereeniging, aan te bieden een volledig afge richten politiehond. Daarvoor werd gekozen de bouvier „Dona" van den heer J. Semler te Eindhoven, welke op de jaarlijksche keuring, dit jaar, het hoogst aantal punten behaalde en daardoor verwierf de groote zilveren medaille, beschikbaar ge steld door H.M. de Koningin, beschermvrouwe dezer vereeniging, voor den hond welke het hoogst geplaatst werd bij de keuring van politiehonden in 1936 door de Kon. Ned. Politie hondvereeniging gehouden. Het hoofdbestuur heeft namens Prinses Ju liana bereids bericht ontvangen, dat het ge schenk gaarne zal worden aanvaard. moed mag worden, is die toch door dienzelf den Tijd zoodanig aangetast, dat het aesthe- tisch genot dat er van kon uitgaan danig ver mindert. Met de latere houtplastiek staat het geval anders. Van het beeld van den heiligen Franciscus. dat hierbij wordt afgebeeld en dat door de geleerden thans als werk uit 1480 on geveer wordt aangeduid, kan men. ook zonder verdere bekommernis om den maker, aesthe- tisch genieten om den sterken eenvoud waar mee plooien van overkleed en mantel verbeeld zijn. om den simpelen ernst die in de uitdruk king van den kop is gelegd. Maar die aangegeven periode van het ont staan, het laatst der vijftiende eeuw. is nog steeds éen, die omtrent de persoon van den maker geen licht verschaft. Pas in het begin der zestiende eeuw komt er een naam van een kunstenaar de materie verlevendigen, doordat hij zijn tee ken aan zijn werk hecht en men uit oorkonden weet, met wien men te doen heeft, dat is dan een zekere Van der Borgh, die door zijn arbeid aan den Utreehtschen Dom bekend is. Maar die naam staat nog vrij wel alleen in de kunsthistorie. Wel is door de I geleerden langzamerhand hier en daar ge schift en zijn bepaalde beelden en groepen aan| één en denzelfden maker toegeschreven, maar daar moest het voorloopig toch bij blijven. Zoo spreekt men bijvoorbeeld van den Meester van Joachim en Anna, zooals men in de prent kunst spreekt van den Meester met de bande rollen, enz. enz. Het blijven natuurlijk sup posities. veronderstellingen, die een ander weer betwisten kan, zoolang geen historische documenten de zaak zeker stellen, maar al schiftend krijgt men op die wijze toch een zekere ordening in den chaos. Hoe wankel die vroege kunsthistorie nog ter been is wordt wel bewezen door het feit. dat Claus Sluter, dien men tot voor kort nog met nationalen trots als den eersten belangrijken grooten artist der Noord Hollandsche beeld houwers beschouwde (hij zou uit Hattem bij Zwolle geboortig zijn) misschien heelemaal ;een Noord-Nederlander geweest is. De beeldindustrie van vóór 1500, bloeit en dat staat tenminste vast in de Maasvallei en het aangrenzende Rijnland. Men kan zich een lijn denken, die bij Venlo begint en langs Maastricht, Luik. Dinant loopt met vertakkin gen tot in Holland en Vlaanderen (zie Devigne La sculpture Mosane, 1932). Parallel daarmee de Rijnsche plastiek uit de buurt van Keulen vooral, met vertakkingen weer verder Duitsch- land in. Beeldsnijders van beide groepen, trek ken over en weer om arbeid te vinden en op drachten uit te voeren. Zoodat aanvankelijk typeerende kenmerken zich met die van de buren gaan vermengen althans waarschijn lijk kan men dat zoo zien. Nu zal zelfs de leek begrijpen, hoe moeilijk het wordt zelfs een be paald groepsverband te ontdekken en staande te houden. De kunsthistorie is hier nog pas aan den aanvang van een arbeid, die in ieder geval hoogst belangwekkend is. En die voor de Haarlemmers misschien nog onverwachte re sultaten kan opleveren. Volgens Prof. Vogel sang is het namelijk niet onmogelijk, dat één dier vele vertakkingen, een zeer speciaal en eigenaardig karakter heeft aangenomen, waar van men de sporen in de buurt van Haar lem te zoeken zal hebben. Nu. op deze wijze ook ons lokaal-patriotisme in het geding kan ko men, zullen onze stadgenooten misschien eer der eens naar de Jansstraat wandelen en er zich voorloopig vast, in de bijzondere dingen daar, oriënteeren. Hetgeen steeds de moeite"' loont. J. H. DE BOIS Uil Haarlem's Dagblad van I 16 December De campagne van de suikerfabriek „Holland" te Houtrijk en Polanen (Halfweg), zal over 14 dagen geëindigd zijn. De aanvoer ter verwerking bedroeg ongeveer 14 millioen kilogrammen bie ten, welke meerendeels uit de omliggen de polders werden gedolven. Griep in garnizoen te Amersfoort. Een derde deel der militairen aangetast. Het aantal der te Amersfoort, in gar nizoen liggende militairen, die aan griep lijden, neemt dagelijks toe. On geveer een derde deel van hen, die onder de wapenen zijn, is ongesteld. Ernstige gevallen hebben zich tot dusver evenwel niet voorgedaan. Niet alleen de gymnastiek- en schermzalen in de kazernes, doch oók diverse z.g. schoollokalen zijn als noodziekenzaal ingericht. Ook worden veel dienstplichtigen in het hospitaal en thuis verpleegd. Grijsaard bij aanrijding gedood. Weifelde bij het oversteken. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is in de Spanjaardslaan te Leeuwarden de 87-jarige heer Cremer. oud-hoofd eener school, doordat deze aarzelde bij het oversteken, door een auto aangereden. De heer C. werd door den bumper gegrepen, kwam met het hoofd op den motorkap terecht viel daarna tegen den grond. Met een schedelbasisbreuk en enkele wonden aan het hoofd werd het slachtoffer opgenomen en naar het Diaconessenhuis ver voerd, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Duitsche Sportvliegtuigen maken noodlandingen in ons land. Eén te Ootmarsum en één te Arnhem. Dinsdagmiddag moest de Duitsche sport- vliegen Jocan van de vliegschool te Detmold met zijn toestel, gemerkt D.E.-A.L.Y. in de nabijheid van de lichtmast, welke te Ootmar sum is opgesteld in de vliegroute naar Han nover, een noodlanding maken. Bij de poging om het toestel veilig op den grond te zetten, kwam het in aanraking met een paal, waar door de kop van het vliegtuig zich in den grond boorde en de schroef brak. De bestuur der kwam er zonder letsel af. De politie te Denekamp nam den vlieger een verhoor af. waarbij hij verklaarde, door het slechte zicht gedwongen te zijn tot lan den. De vlieger dacht in de nabijheid van de lichtmast te Brandlecht op Duitsch grond gebied te zijn. Het toestel is onder bewaking gesteld. Ook een noodlanding nabij Arnhem. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur heeft een Duitsche sportvlieger van de vliegschool te Oldenburg met zijn eenmotorige tweedek ker, gemerkt D.-A.R.E. 212 aan de overzijde van de Rijnbrug te Arnhem nabij het De Monchy-monument een goed geslaagde nood landing gemaakt, De vlieger was den koers kwijtgeraakt. Het toestel is onder bewaking van de politie gesteld. De ramp van de „Lijster". Coroner stelt een onderzoek in. Slachtoffers hebben niet geleden. LONDEN 15 Dec. (Reuter). Dinsdag morgen is te Bandon Hill (Surrey) een onder zoek van den coroner geopend naar de ramp van de „Lijster", waarbij in totaal 15 personen om het leven zijn gekomen. De coroner ver klaarde dat hij zich voorstelde vandaag uit sluitend formeele getuigenverklaringen te vragen, waarna het onderzoek verdaagd zou worden in afwachting van het resultaat van het door deskundigen ondernomen onderzoek. Dr. Lancaster, die als ooggetuige verklarin gen aflegde, besloot zijn uiteenzettingen met te zeggen, dat een aantal van zijn medebewo ners op den heuvelrug aandrang op hem heb ben uitgeoefend te verklaren, dat zoolang het vliegveld in zijn huidige ligging blijft er maat regelen genomen moeten worden tot dwingen de beperking, afgescheiden van de wenschen van passagiers en piloten, waardoor voorko men zou kunnen worden, dat vliegtuigen star ten onder omstandigheden, die gekenmerkt worden door een onmiskenbaar slecht zicht. De door dr. Lancaster genoemde heuvelrug is de plaats waar de ramp van de „Lijster" zich heeft voorgedaan. De politiedokter Gardner verklaarde vervol gens. dat alle passagiers ernstige brandwonden hadden gekregen aan armen en beenen. maar dat de lichamen, gedeeltelijk beschermd door de kleeren. minder verbrand waren. Het bloed der slachtoffers was. naar getuige heeft ge constateerd. tot 70 procent verzadigd met koolmonoxyde-gas. De bewusteloosheid ten gevolge van dit gas, trad waarschijnlijk bin nen enkele seconden op en in dit verband is het opmerkelijk, dat na het ongeluk van nie mand der inzittenden eenig geluid gehoord is. De coroner verklaarde, alvorens het onder zoek te verdagen, tot 12 Januari a.s., er zeker van te zijn dat allen zich bij hem zouden aan sluiten, wanneer hij uiting gaf aan zijn diep ste en meest oprechte sympathie met de per sonen en landen, die op zoo plotselinge en droeve wijze een verlies hadden geleden. Er ligt echter eenige troost in de wetenschap, dat deze kostbare levens verloren zijn gegaan zonder dat de slachtoffers geleden hebben. De aanwezige vertegenwoordiger van de K.L.M. de heer I Aler sloot zich aan bij de woorden van den coroner. Bij de sluiting der zitting speelde zich nog een ontroerende scène af. toen aan de verwan ten en vertegenwoordigers der slachtoffers de persoonlijke eigendommen der omgekomenen welke uit het wrak gered waren, overhandigd werden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5