LUX TOILET ZEEP VERTELLING ABDIJSIROOP WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD De waardeering der Middelbare Technici. Lezing- en filmavond in café-restaurant Brinkmann. De contactkring Amsterdam—Haarlem van den Bond van Midd. Technische Ambtenaren in Overheidsdienst heeft gisteravond in de mu ziekzaal van café-restaurant Brinkmann een lezing- en filmavond gehouden. De voorzitter, de heer Van Unnik, heette de vele aanwezigen welkom. De heer H. L. Engberts, bondsvoorzitter uit Den Haag sprak over „De maatschaopelijke waardeering van de Middelbare Technici in onzen tijd, speciaal van de zijde der Overheid". De waardeering, die wij ondervinden, kun nen wij splitsen in moreele en materieele waar deering, zoo ving de spreker zijn rede aan. Wanneer een groot werk tot stand gekomen is, geven de autoriteiten veelal uiting aan hun bewondering voor den arbeid van de ingenieurs, de arbeiders en de aannemers. De Middelbare Technici worden steeds vergeten. Materieele waardeering ontbreekt vaak door onjuiste plaatsing in bezoldiging en functie. De 'over heid kent een behoorlijke rangindeeling, maar in de laatste jaren worden de jongeren onder ons geplaatst in voor hen te lage rangen. Vaak verrichten de middelbare technici het werk van subalterne ingenieurs, maar dien rang bekleeden zij niet. De ingenieurs genieten in ons land een zeer goede moreele en materieele waardeering. Het particuliere bedrijf daarentegen hecht meer waarde aan de arbeidsprestatie dan aan de opleiding,hetgeen een veel zuiverder stand punt is. Dit verschil in waardeering is voor een groot deel het gevolg van de hechte aaneen sluiting onder de ingenieurs. De middelbare technici zijn echter steeds in vele organisaties versnipperd geweest. Bij vele overheidsdiensten is de salarisrege- ling voor de middelbare technici zeer verward. Het is nu onze taak aldus spr., deze misken ning van onzen arbeid weg te nemen. Aller eerst moet de corpsgeest onder de middelbare technici bevorderd worden. Er moet naar bui ten uit eenheid heerschen. Het is thans gelukt hex. Ned. Instituut van Middelb. Technici te stichten. Bij de opening van de Moerdijkbrug is ons corps voor het eerst erkend. Zoo is er gelukkig kentering merkbaar. Het N. I. v. M. T. is krachtig; het telt 4500 a 5000 leden, maar het zou er 10.000 kunnen tellen, wanneer alle Middelbare Technici zich aansloten. Zoowel op moreel als op materieel terrein voert de hond krachtige actie. Met een propagandistisch woord sloot de 6preker zijn rede. Tot slot van den avond werden eenige tech nische en cultureele geluidsfilms vertoond, o.a. van den bouw van het Feijenoord-stadion, de nieuwe P.E.G.E.M.-centrale en van het aan brengen van de laatste overspanning der Moer dijkbrug. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Bril, v. Vreeden, Pieters Kies- straat 19 A. Hond, Portegies, Timorstraat 88; Hond, Kennel Haerlem, Amsterdamsche- vaart no. 320; Hond, Fiering, Reigerstraat 49; Hond, Kennel Thornwood, Van 't Hoff- slraat 93; Armbandhorloge, Wempe, Hof van Egmond 9; dameshorloge, Samson. Gierstraat 44; Heerenhoed, Romers," Hofmeierstraat 8; Handbeschermer; Hoevers, Oost-Indiëstraat 98; Kettingslot, Tekske, L. Meijerstraat 22; Nummerbord, Groeneveld, v. O. de Bruijn- straat 183, Oorbelletje, Peschar, Voorhelm straat 49 zw., portemonnaie met inhoud, Roth, Prins Hendriklaan 19 te Overveen; Portemonnaie met inhoud, Carels, Gr. Hout straat 102; Rijwielplaatje; Meijer, Haarlem- merliedestraat 19; Rozenkrans in étui, Kroons berg, Ged. Raamgracht 29. Tompouce, Carels, Gr. Houtstraat 102; Bouwkundige teekenin- gen; Woude, KI. Heiligland 61; Vulpotlood, Visser, Van Loostraat 12. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit- gespioken op Dinsdag 15 December 1936: 1. K. R. Slot, melkhandelaar, wonende te Heemstede, Jan van Goyenstraat no. 7. Curator mr. J. Lieuwen, wonende te Pur- merend. 2. C. W. van Hummel, rijwielhersteller, wo nende te Hillegom, Meerstraat 42. Curatrice mevr. mr. C. L. VisSanders, wo nende te Haarlem. 3. J. I. Jansen, rijwielhersteller, wonende te Haarlem, Aelbertsbergstraat 49 boven. Curatrice mej. mr. C. H. Deknatel, wonende te Haarlem. 4. F. H. H. Schrijber, kapper, wonende te Haarlem, Schoterweg *8. Curator jhr. mr. W. A. Baud, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten mr. L. Vliegenthart, wonende te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. C. L. van Laer, rijwielhandelaar, wonen de te IJmuiden-Oost, Cederstraat 39. Curator Mr. W. S. A. N. Gorter, wonende te Haarlem. 2. J. Huisman, koopman in huishoudelijke artikelen, wonende te Zaandam, Zuiddijk 171. Curator mr. H. M. C. Dekhuyzen, wonende te Zaandam. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: 1. G. Haasnoot, Kuiper, wonende te Aals meer, Weteringstraat 26. Curator mr. G. J. Paré, wonende te Haarlem. 2. M. Castien, timmerman, wonende te Zandvoort, van Kinsbergenstraat no. 9. Curator mr. G. E. Mellema, wonende te Haarlem. 3. P. Groot, bakker, wonende te Haarlem, Balistraat 2. Curator mr. J. H. C. Slotemaker, wonende te Haarlem. 4. J. Verbraeck, garagehouder, wonende te Haarlem, Leidschevaart 342. Curator mr. W. Briët, wonende te Haarlem. 5. Tj. v. d. Zee, garagehouder, wonende te Haarlem, Leidschevaart 342. Curator mr. W. Briët, wonende te Haarlem. 6. L. A. W. G. de Kam, ambtenaar, wonende te Haarlem, Hedastraat 20. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, Wonende te Haarlem. 7. (na verzet tegen de eenige uitdeelings lijst) L. van Bergen, bloemenkoopman, wonen de te Haarlem, Koningstraat 58. Curator mr. S. Groen, wonende te Haarlem. Op 15 December 1936 is gehomologeerd het accoord in de aan Klaas Hille. aannemer, wo nende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, op 27 November 1934 verleende surseance van betaling. Bewindvoerder mr. E. H. P. Rosenboom, wo nende te Amsterdam. Lux Toilet Zeep in feestgewaad! 4 stukken van erkende kwaliteit met nog een keurig shantung zakdoekje er bijBreng bij Uw kennissen gratis iets geurigs en fleurigs in huis! Geef Lux Toilet Zeep in feestverpakking I Slechts 50 ets. (Adv. Ingez. Mad.) De waarde van goede reclame. „Hoe kan ik met weinig geld goed adverteeren?" Het Centraal Bureau voor Courantenpubli citeit van de Nederlandsche Dagbladpers „Ce- buco", Dam 2A, Amsterdam, heeft een boekje uitgegeven onder den titel: „Hoe kan ik met weinig geld goed adverteeren?" Het boekje werd speciaal geschreven, om het adverteeren van middenstandszaken in couranten te bevorderen en geeft den winke liers verschillende wenken, op welke wijze het machtige middel van courantenreclame met de grootste kans op succes kan worden toege past. Het wordt gratis toegezonden aan aan vragers, die tot de genoemde groep van ad verteerders behooren. In een inleiding wordt de aandacht geves tigd op het groote belang van b 1 ij v e n ad verteeren. De bekende kauwgumfabrikant William Wrigley zeide eens: „De reclame is de locomotief, de motorische kracht, die m'n za ken in beweging houdt". Aan de reclame mag niet minder aandacht worden besteed dan aan andere onderdeelen van een bedrijf. En het risico, zoo lezen wij een paar bladzijden verder, is niet groot; de practijk heeft bewe zen, dat niets zoo'n klein risico meebrengt als goed adverteeren. Goed adverteeren. Hoe hij dit doen kan, leert de middenstander uit dit boekje. Van de vele wijze lessen, die hem gegeven worden, wil len wij er eenige noemen. Laten zij, die nog niet zoo'n groot vertrouwen hebben in de ze kere uitwerking van goede reclame, beginnen met een proef te nemen op korten termijn, maar dan zóó, dat er redelijkerwijs gevolg van mag verwacht worden. Maar verwacht dan niet na de eerste advertentie den volgen den dag een vollen winkel! Men moet niet nu en dan adverteeren, maar systematisch en zoo vaak men maar kan. Be steed niet alleen zorg aan den tekst van de advertentie, maar ook aan indeeling, opmaak, zetwijze. Men geve aan iedere advertentie bepaalde „familie-kenmerken" mede, om het herken nen gemakkelijk te maken. Teekeningen in advertenties van klein for maat moeten eenvoudig zijn en zooveel moge lijk beperkt tot hoofdlijnen. Hoed u voor te veel details. Er moet veel wit zijn in de illustra ties van annonces; er moet ook veel wit zijn in den tekst: het lezen van de advertentie pagina's is dan niet zoo vermoeiend. De re clame moet vooral nuchter blijven en gewoon; zoek niet uw kracht in „verheven" vergelij kingen enz. om de advertentie „extra mooi" te maken. Een waardevolle opmerking is nog deze, dat voor Sint Nicolaas- en voor Kerstcadeaux over het algemeen te laat met adverteeren wordt begonnen. In andere landen, zooals Amerika en Engeland, ziet men de reclame voor Kerst cadeaux geruimen tijd vroeger in de bladen verschijnen dan hier te lande het geval is. Ook in dit geval heeft dus de winkelier, die geregeld door adverteert, een voorsprong op zijn collega's, omdat maanden te voren vaak al wordt besloten: ik zal dit of dat voor mijn St. Nicolaas vragen. Ten slotte nog deze wenk: adverteer alleen in een dag- of nieuwsblad, dat vrijwel uitslui tend betalende abonnés heeft. Alleen zoo'n orgaan waarborgt u, dat uw advertentie wer kelijk gelezen wordt: men betaalt er immers voor! Het boekje, dat verdient in handen van iederen zakenman te komen, geeft tal van voorbeelden van goede en slechte adver tenties. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll ■■innii ii m Frans. Lucie, de mooie, vol fantasieën zittende Lucie. heeft in Nice het volgende beleefd: Ik trof haar op een wandeling en op mijn onbescheiden vraag, waar zij vandaan kwam, vertelde zij: „Ik ben bij Frans geweest". „Frans? Wie is Fii.ns?" „Och. misschien heet hij anders, maar ik noem hem Frans". „Wel, wel, en is hij een aanbidder?" „Neen". „Je slaaf dan?" Een oogenblik zweeg zij om dan te zeggen: „Laten we even op het terras van dit restau rant gaan zitten, dan zal ik je alles vertellen". Ik nam de uitnoodiging aan. „Ik ben hierheen gekomen", vertelde Lucie, „om vrij te zijn, om alleen te zijn, om een paar weken te leven, zooals ik wil. Ge durende twee weken ging alles goed. Er waren wel enkele mannen een beetje brutaal, zij spraken mij aan. Zij interesseerden mij niet, of beter gezegd, ik had van al deze soort suc- cesjes genoeg. Ik verlangde geen avonturen. En tochlach niet. Het was iets heel bij zonders. Ik liep te wandelen en verveelde mij erg. Daardoor kwam ik op de gedachte, nog eens naar het museum te gaan. waar enkele van mijn schilderijen hangen. Voor de eene, je weet wel, dat kleine zelfportret, stond een jongeman; hij was eenvoudig gekleed. Maar zijn oogenzijn oogen glansden zooals ik nog nooit mannenoogen heb zien glanzen; in een woord: hy hypnotiseerde mij. Ik ben nu eenmaal een idealiste en ging dus naar hem toe en-vroeg: „Interesseert u dit portret?" „Voor deze vrouw zou ik willen sterven", antwoordde hij met bevende stem. „Nou, dan zou ik toch maar liever voor haar leven", antwoordde ik. De Lichthoeve te Santpoort. Twee jubilea. Vrijdag 18 December zal het I2V2 jaar ge leden zijn, dat Zuster Berghuys, bekend als „tante Greet", op Lichthoeve haar intrede deed. Veel lief en leed is sedert dien gepas seerd; het Lichthoevewerk is in den loop van dien tijd zeer uitgegroeid en in alles heeft tante Greet hoewel op de haar eigen be scheiden wijze, een belangrijk aandeel gehad; 2ij is naast de beide moeders van het groote gezin, de vraagbaak en toevlucht van de kin deren geweest. Het ligt geheel in den aard van zuster Greet, den wensch uit te spreken, dit feit alleen te midden van de kinderen te her denken. We weten echter ook, dat velen buitenshuis eveneens in dezen met de Licht hoeve medeleven en gaarne in staat worden gesteld, hieraan uiting te geven, temeer om dat op denzelfden dag in herinnering zal worden gebracht dat tante Tallien (haar of- ficieele naam is zuster Stuit) op 3 October j.l 10 jaar daar werkzaam was. Het ondenk baar, op een of andere wijze met dit werk in aanraking te komen zonder daarbij tevens kennis te maken met de zorgzame tante Tal lien, het centrum van de huishoudelijke be moeienissen, zorgzaam voor klein en groot van dit huisgezin. Rekening houdende met den wensch van de jubileerende zusters (er is van St. Nicolaas nog wel wat overgebleven om de kinderen te kunnen tracteeren), zal men Vrijdag 18 De cember. des middags tusschen half drie en half vier, in de Lichthoeve (Kweekerslaan te Santpoort), gelukwenschen kunnen aanbie den. Kou geval op de luchtpijpen? Die snijdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! VerzorgU daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, dé nieuwe versterkte Abdijairoop. Dat is een natuurlijk kruiden-middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is In de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingende stol codeine, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis toestaan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zbn bijzondere samenstelling ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", want de werking bij Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma is werkelijk verbazlng-wek- kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. AKKER's verslèrkle Verlaagde prijzen: 75 ct. f 1.25, f 2.-, f 3.60 p. lfacon. (Adv. Ingez. Med.) Hij glimlachte: „Dat zal onmogelijk zijn. Ik zal er genoegen mee moeten nemen, slechts het portret dezer vrouw te bewonderen". „Arme jongen!" Ik lachte. Hij keerde zich om, keek mij aanverbaasdkon geen woorden vinden en wilde weggaan. Maar ik hield hem terug en zei: „Mijnheer, een toeval heeft mij uw hart doen ontdekken. U hebt u verraden en u is mij dank schuldig". „Ik begrijp u niet". „Dat geeft niets. Ik zal u gelegenheid geven dit binnenkort wel te doen". Den volgenden dag ontmoetten wij elkander in een café; hij verklaarde mij zijn liefde, vroeg of ik ook van hem hield en eenige dagen later deed hij mij reeds vertrouwelijke mede- deelingen. Hij is van goede familie, wat men trouwens aan al zijn manieren kan zien. Maar het eenige wat hem nog van een groot fortuin overbleef was een groote collectie schitterende antiquiteiten en een perfecte opvoeding. Daar hij niet voldoende verdient om te leven, ver koopt hij geleidelijk aan zijn antiquiteiten. Hij woont vreeselijk bescheiden, en nu komt het grappige; hij verkoopt zijn stukken aan nie mand anders danaan mij! Natuurlijk weet hij niet. dat ik ze aUex houdt en denkt, dat ik ze, dank zij mijn re laties, beter verder verkoopen kan dan hij. Het zijn stukken van groote waarde, zoo b.v. een halsdoek van Napoleon, den dolk. waar mede Ma rat vermoord werd. een theeservies van Philips den Tweede, enfin, in één woord: het is schitterend. De waarde is natuurlijk niet te schatten, zij zijn voor den liefhebber van onbeschrijfelijke waarde en zoodoende heb ik er reeds een derde van mijn fortuin aan geof ferd. Maar Frans is een schat, en lederen keer, dat ik iets voor hem „verkoop", stuurt hij mij bloemen. Hij noemt mij zijn „redster" en zou voor mijn door het vuur gaanin het water springenenfin, een ideaal man. Nu vraag je je misschien af. hoe lang dat spel nog duren zal, en of ik er mee door zal gaan. zijn onuitputtelijke collectie op te koopen? Neen. hoor, pvermorgen is Frans jarig. Dan wil ik alles, wat ik hem afgekocht heb. opnieuw in zijn kamer laten zetten, want ik veronderstel, dat hij reeds een groot ge deelte van het Ingekomen geld heeft uitge geven, en van niets kan hij tenslotte niet le- Een Nederlandsche Opera? Voorloopige besprekingen. Naar wij vernemen, bestaan er plannen waarvoor oa. ook besprekingen te Haarlem zijn gevoerd, voor oprichting van een Neder landsche Opera. De plannen zijn op het oogenblik nog niet in zulk een stadium, dat ons nadere mede- deelingen konden worden gedaan. Tuinbouw en Plantkunde. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 17 DECEMBER. Progr. 1: Hilversum I (Huizen). Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. Uit Koningsbergen. Het kl. omroeporkest olv. Eugen Wilke. 9.05 Tijdsein. Berichten. Waterstandsberichten. 9.20 Volksliederen. 9.50 Radio Parijs. Orgelconcert door Léonce de St. Martin. 11.20 Concert d- h. omroeporkest olv. Elie Schuyer. 11.50 Causerie voor Boeren. 12.05 Causerie voor Protestanten. 12.35 Vervolg concert. 1.05 Vlaamsch Brussel. „Inde witte Moriaenen is 't jongstig te versaemen". 1.15 Populair concert vervolg. 1.20 Gesproken dag blad van het N.I.R. 130 Bioscooporgelspel door Jos Vaes. 1.50 „Inde witte Moriaenen" 2.00 Bioscooporgelspel door Jos Vaes. 2.20 Diversen 2.55 Parijs Radio, Gramofoonmuziek. 3.50 Lon don Regional. Het orkest van Z.M. Kon Lucht macht olv. Luit. R. P. O'Donnell. 4.50 Het Nor- bert Wethmar Trio. 5.20 Keulen. Blaasmuziek olv. Otto Schwügerl. 6.20 London Regional. BBC orkest olv. Montague Philips. 7.20 Berlijn Berichten. Wir teilen mit. 7.30 Progr. van Hamburg (Und abends wird getanzt) 9.20 Di versen. 9.50 Berlijn Progr. van Stuttgart. Con cert. 11.20 Parijs Radio. Dansmuziek door het Victor Pascal-orkest. 11.35 Populair con cert door het Pascal-orkest. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuizek. 8.30 Kroniek van den dag. Gramofoonplaat. 8.45 Gesproken dagblad van het NIR. 9.00 Gramo foonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Re- ional Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Het BBC orkest v. N. Ierland olv. P. Montgomery. 12.05 Orgelconcert door Harold Coombs; 12.35 Trocadero Cinema orkest olv. Alfred van Dam. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.20 Orgelconcert door Tom Jenkins. 2.50 Het Cellini Trio. Mae Cra ven, sopraan. 3.35 Droitwich. Het Stedelijk orkest van Bournemouth 5.05 Gramofoonmu ziek 5.35 George Scott Wood met zijn „Six Swingers". 6.20 Diversen. 7.00 Droitwich. Orgel concert door Reginald Foort. 8.20 De viool in Italië 1650—1750. 8.50 Frank Birch „The free man in society" 9.20 Tijdsein van Green wich. Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Fred Hartley and his Novelty Quintet. 10.20 Korte kerkdienst in de Royal Albert Hall olv. Rev. W. H. Eliott. 10.40 BBC orkest olv. Frank Bridge. 11.35 Lew Stone enzijn orkest in Café de Paris. 11.50 Dansmuziek gr. pi. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplaten programma. Zang. 1. Schlös- ser die im Monde liegen, Richard Tauber; 2. Sailor beware, Bing Crosby. 3. Erst eine Walzer nacht, Martha Eggerth; 4. Warum hast du mir Weh getan, Tatjana Blrkigt; 5. Vilja lied, Richard Tauber; 6. My heart and I, Bing Crosby; 7. Ich bin heut' so froh, Martha Eg- gerth; 8. Wo ist der Mann, Tatjana Birkigt; 9. On treasure Island, Bing Crosby; 10. Die ganze Welt dreht sich um Liebe, Martha Eg- Eggerth; 11. Nur eine Stunde. Tatjana Birkigt; 12. Take me back, Bing Crosby; 13. Schau mich an, Martha Eggerth; 14. Zwischen Heute und Morgen, Tatjana Birkigt; 15. Avé Maria, Leise fliehen meine Lieder, Martha Eggerth; 8.0012.00 Diversen. Een Juliana-boom en een voettocht door de Harz. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield gisteravond haar laatste vergadering van dit jaar in hotel Lion d'Or. De voorzitter, de heer J. L. Bouwer opende de jaarvergadering met een kort woord van welkom, waarna de secretaris, de heer R. M. van der Hart de notulen van de vorige ver gadering voorlas. Ingekomen was een adres van het hoofdbe stuur om zooveel mogelijk medewerking te verleenen tot het planten van een eik op den dag van het huwelijk van het vorstelijk paar. Over de plaats waar deze boom geplant zal worden, ontstond eenige discussie, maar ten slotte werd besloten, dat dit in samenwerking met de gemeente en de Vereen. Koninginne dag zal worden vastgesteld. Verder zal de Maatschappij haar boom aan de Vereen. Ko ninginnedag aanbieden, welke hem dan weer namens de Maatschappij aan de gemeente zal overdragen. Tenslotte werd het plan geopperd, dat er op meerdere, ver uiteenllggende plaatsen in onze gemeente, b.v. Spaarndam. boomen ge plant zullen worden. Dit plan zal in verband met het vergevorderde tijdstip, waarschijnlijk niet uitgevoerd kunnen worden. Verder werd besloten een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen voor de ten toonstelling welke in Januari In Aalsmeer zal worden gehouden. De daarna gehouden onderlinge tentoon stelling van Kerst-bloemwerk, leverde de vol- ende resultaten op: 1 vaas Poinsett ia's. 8 pnt.; 1 mand Poin- settia's 10 p., A. Koper: l groep Cyclamen 10 pnt., 1 mand Cyclamen 10 pnt., Bloemenmaga zijn Annie Wigman; 1 drijfschaal 10 pnt.. mej. M. D. Braak; 1 groep Cyprepedium 10 pnt.. J. J. van Crayningen; 1 groep Cyclamen ter op luistering van 't Bloemenhuis. Na de pauze hield de heer R. M. van der Hart een causerie over de begroeiing van de Harz. geïllustreerd met fraaie gekleurde lan taarnplaatjes. De Harz, aldus de heer Van der Hart, behoort tot de zeer oude deelen van Europa. Dit is van invloed op de begroei ing. Opvallend is de weelderige digitalis- vegetatie in de Westharz, waar weinig kalk in den bodem zit. Op enthousiaste wijze schilderd spr. de schoonheid van dit gebied, waar hij dezen zomer een voettocht maakte. De voorzitter, de heer Bouwer, dankte den spreker voor zijn boeiende en leerzame cause rie. ven. Hij zal mijn vrijgevigheid niet genoeg kunnen waardeeren, zal mij opzoeken, en dan zal ik toegeven, dat ik hem heb bedrogen, dat ik niets verkochthij zal ontroerd zijn, zoodat hij het weinige, dat hem nog van zijn persoonlijkheid overbleef, verliezen zal en zich totaal aan mij zal onderwerpen. Dat wilde ik trouwens bereiken Tot zoover mijn eerste onderhoud met Lu cie. Twee dagen later, op Frans' verjaardag, wandelde ik op den grooten boulevard, toen ik de auto van Lucie zag aankomen. Zij zat naast den chauffeur en droeg een reis-costuumpje Achter in den wagen stonden verschillende koffers. Toen zij mij zag liet zij stoppen en wenkte mij. „Breng mij even naar het station, zeg?" „Ga je weg?.... AlleenZonder ,.Ja, het is beter zoo!" En plotseling begon zij erbarmelijk te snik ken. „O, spreek me alsjeblieft nooit meer van hem. Deze Frans!" „Is hij dan met je cadeaux niet tevreden geweest?" Lucie droogde haar tranen. Dan vertelde zij: „Dat weet ik niet; maar er is iets anders. Stel je voor. ik ben er vanmorgen geweest. Frans was er niet, maar zijn vriend deed open. Hij liet mij binnen. Ik wist niet wat ik zag... hoe zal ik het uitleggenvoor mij zag ik een echte antiquiteiten-zaak Minstens vijfentwintig dolken, zooals die waarmede men Marat gedood heeftlagen kris-kras op een leunstoeltweehonderd halsdoeken, zooals die van Napoleoneen half dozijn theeserviezen, zooals dat van Phi lips den Tweede, stonden op tafels en stoe len en nog een massa andere dingen, alles serie-gewijze!" Lucie was dood-ongelukkig. Wat moest ik doen? Ik keerde mij om en holde de trap af. ging naar mijn hotel en pakte mijn koffers. Dit is immers de beste manier om uit zulk een -ituatie te geraken? Ik had medelijden met de arme Lucie. En om haar te troosten, gaf ik haar maar gelijk. (Uit het Fransch vertaald door Marcelle Schlomed.) MJN/T INlLTÏtREN^j MUZIEK 2e CALACONCERT DER H.O.V. Verschafte het 1ste Galaconcert ons vier eerste kennismakingen, n.l. met den dirigent Ed. Flipse, den pianist Hans Bork, het Rotter- damsche Philharmonische Koor en een be langrijk werk van Roussel, op het 2de werden alleen werken, die elke trouwe bezoeker van de concerten der H. O. V. goed kent ten gehoore gebracht en zoowel de dirigent Carl Dammer als de solist Bernhard Leszmann hadden reeds ln het vorige concertseizoen hun entree in Haarlem gemaakt. Carl Dammer leidde toen een der in onzen Stadsschouwburg gegeven Galaconcerten; zijn imposante reproductie van Brahms' Eerste Symphonie is ons daar van in levendige herinnering gebleven. Bern hard Leszmann speelde eens onvoorziens als invaller op een der concerten in de Gem. Con certzaal Beethoven's Vioolconcert. Het orkest had een gelukkigen avond. Afge zien van een jaar minder goede momenten, als b.v. het begin van Brahms' Vioolconcert, gaven zoowel het samenspel als de talrijke bla- zers-soli slechts reden tot tevredenheid, zelfs tot bewondering. De hobo-solo, waarmee het Andante van het Vioolconcert aanvangt klonk zeer mooi, de hoornsolo in het Andante van Tchaikovsky's Vijfde Symphonic eveneens, de clarinettist Strikkers bekoorde door zijn flu- weelen toon en niet minder door zijn kunst om pianissimo te blazen: zijn pijp klonk nog on vergelijkelijk teerder en zachter dan het vijf voudige p van zijn Concertgebouw-collega de vorige week op het Bachconcert! En het flad derende figuurtje in de Inleiding der Oberon- Ouverture werd tot een onovertrefbaar exem pel van gelijkheid. De dirigent Carl Dammer was dan ook na afloop vol lof over ons orkest, dat hij als een willig Instrument ln de hand van een leider noemde, wat men zeker niet van alle orkesten, waaronder zelfs van groote en beroemde, ge tuigen kan. We mogen dus aannemen, dat de orkestprestaties Dammer's artistieke bedoe lingen verwezenlijkten, zoodat zij een zuivere beoordeeling daarvan mogelijk maken. Dat Dammer een dirigent van groote ervaring is, blijkt reeds uit zijn staat van dienst en be hoeft dus geen afzonderlijke vermelding. Dat hij den inhoud der vertolkte partituur volko men kent en beheerscht is ons Dinsdagavond opnieuw gebleken. Daarbij toonde hij een le vendig en warm temperament, dat zich even wel maar zelden tot extremen van tempo ver leiden laat De versnellingen ln het eerste hoofdstuk der Symphonie leken tot de grens opgedreven, maar aan den anderen kant dempte hij vele contrasten, die soms tot ge- weldadig effectbejag aanleiding geven, eer af dan dat hij ze versterkte. Het klankevenwicht dat hij in het orkest teweegbracht, veroorloof de een duidelijk volgen van schier elk onder deel der partituur. Prachtig was de sappige klank van het strijkersensemble ln den aan vang van het Andante der Symphonie en de dirigent bracht In dit hoofddeel en in de Finale zeer mooie stijgingen aan. De Valse be hield, trots het tempo dat in de 16de figuren hooge eischen aan de spelers stelde, volkomen de vereischte doorzichtigheid. De Oberon- Ouverture werd zeer frisch gespeeld, en de samenstelling van het orkest met de soloviool in Brahms' Vioolconcert was op een enkel oogenblik na uitstekend. De violist Bernhard Leszmann had helaas te kampen met een rheumatische aandoening der rugspieren, die hem in de vrije beweging van zijn linkerarm belemmerde, en bovendien benadeelde vochtigheid het aanspreken der snaren. Ondanks dit klonken vele gedeelten, o.a. het Adagio, voortreffelijk en heeft Lesz mann zich wederom als een uitstekend violist doen kennen, dien we ook eens onder voor hem volkomen gunstige omstandigheden hopen te hooren. Voor dit gala-concert bestond evenals voor het 1ste groote belangstelling, en de erkente lijkheid voor hetgeen dirigent, solist en orkest gepresteerd hadden uitte zich in warme en langdurige bijvalsbetuigingen. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7