flmSTLEVEÏl H.D.* VERTELLING DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 HAAEEEITS D A G B E A D 6 Luchtvaartonderwijs op de Haarlemsche scholen. Een groot succes. De Persdienst van de K. L. M. schrijft ons: Nu de luchtvaartlessen in onze gemeente geëindigd zijn, komt het ons gewenscht voor, nog eens de aandacht te vestigen op de wel willendheid van het Haarlemsche gemeente bestuur tegenover het voorstel van de K. L. M. om gedurende enkele weken aan dit bijzon dere onderwijs leiding te mogen geven. De wethouder van onderwijs, de heer Boes, be toonde zich in dezen zoo voortvarend, dat de eerste „tournée" bij de Haarlemsche instel lingen van middelbaar, uitgebreid en meer uitgebreid onderwijs, voor de „luchtvaart- leeraren" der K. L. AL de heeren A. J. van Ginkel en R Surink, een ware zegetocht is geworden. De schoolgaande jeugd bleek dit uitermate belangwekkende onderwerp zóó zeer ter harte te gaan, dat ran 26 November tot 8 Decem ber niet minder dan 26 scholen werden be zocht en de heeren van Ginkel en Surink een gehoor hebben kunnen tellen van 5600 leer lingen. Schiphol is altijd een gastvrij oord voor de jeugd geweest en wij kunnen dezen zomer dan ook een waren uittocht van de Haarlem sche scholen naar Amsterdams luchthaven verwachten. TWEEDE SUPPL. BEGROOTING PROV. WATERLEIDINGBEDRIJF. Met groote belangstelling namen de leden van Prov. Staten in de betrokken commissie kennis van deze tweede suppletoire begrooting van het Waterleidingbedrijf voor het jaar 1936 Algemeen was men van oordeel, dat het van een juist beleid getuigt als men, zoodra noo- dig, het buizennet vergroot. De in de Commis sie gevoerde beschouwingen waren dan ook bijna uitsluitend van technischen aard. Ver schillende leden vroegen waarom die vernieu wing tot stand moest worden gebracht en achtten de toelichting van Ged. Staten te sober. Een ander lid vroeg, of men hier met een proef te doen had. Zoo ja, dan achtte hij die proefneming niet van gevaar ontbloot. Is de trekvastheid van asbest-cementbuizen wel voldoende? Waarom, zoo vroeg een ander lid, heeft men geen bestelling gedaan, althans prijsopgaven gevraagd aan het Hoogovenbedrijf, hetwelk in de provincie is gelegen en voor Noord-Holland van belang is? Eerstdaags wordt een nieuwe fabriek geopend, die zich speciaal op derge lijke leveringen wenscht toe te leggen. Het lid van Ged. Staten gaf hierop de ge- wenschte inlichtingen. Hij meende allereerst te mogen wijzen op het cijferverloop van het watergebruik, waaruit de groote toeneming kan blijken. Het afvoervermogen wordt zwaar op de proef gesteld. De technische vragen beantwoordend, wees het lid van Gedeputeerde Staten er op, dat men met de eigenaardige bodemgesteldheid rekening moet houden. Graphiteering treedt bij ijzeren buizen sterk op. Eterniet (asbest- cement) ls lichter dan ijzer; een eterniet- leiding is soepeler den een ijzeren leiding. Een leiding van eterniet gaat als het ware met de bodemzetting eenigszins mede. Nu kan men het ijzer wel tegen aantastende bodeminvloe den beschermen, doch dit maakt de toch reeds duurdere ijzeren leidingen nog kostbaarder. Deze bescherming is bij asbest-cement on- noodig. Het Hoogovenbedrijf ls een Inrichting, waar mede het P.E.N. In den loop van den tijd Innige samenwerking heeft verkregen, doch dat beteekent niet, dat men ouizen van het bedrijf moet betrekken, als de sooft te leveren buizen niet, wat prijs en geschiktheid voor den bodem aangaat, In aanmerking komen. KERSTAVOND. Hetbestuur der Vereeniging voor Slecht- hoorenden verzoekt ons mede te deelen, dat de Kerstavond op a.s. Zaterdag vrij toeganke lijk is voor slechthoorenden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP VRIJDAG 18 DEC. Progr. 1: Hilversum I (Huizen). Progr. 2: Hilversum II. Progr. IH: 8.— Keulen. Uit Munchen. Con cert. 9.05 Tijdsein. Berichten. Waterstands- berichten 9.20 Programma van den Deutsch- land Sender. 10.10 Spielturnen im Kinderg. 11 20 Keulen. Uit Stuttgart.Concert olv. Her mann Abendrot 12.05 Parijs Radio. Causerie voor Israëlieten. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.05 Vlaamsch Brussel. Dansmuziek olv. Stan Brenders 1.20 Gesproken dagblad van het NIR 1.30 Salonorkest olv. Walter Feron 1.50 Gramofoonmuziek 2.20 Diversen 2.55 London Regional. BBC Wels orkest olv. Idris Lewis 3.05 Pianorecital door Dorothea Aspinall 3.35 Gramofoonmuziek 4.20 Parijs Radio. Kamer concert d. h. strijkkwartet van Philharm. or kest van Berlijn. 5.20 Keulen. Populair con cert d. h. kl. omroeporkest olv. Leo Eysoldt 6.20 Vlaamsch Brussel Zangrecital door Ré Koster. 6.35 Leipzig Herdenking sterfdag C. M. von Weber. „Der Freischiïtz" volksopera in drie bedrijven. 9.20 Beromunstei\ Repor tage uit een sier- en zangvogeltentoonstelling 9.35 Fransch Brussel. Concert. 10.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het NIR. 10.30 Fransch Brussel. Door de luisteraars gevraagde gramofoonplaten. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.20 Parijs Radio. Concert olv. Marius Frangois Gaillard. Progr. IV: 8.Vlaamsch Brussel. Gym nastiekles. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag. 8.40 Gramofoon- plaat 8.45 Gesproken dagblad van het NIR 9.Gramofoonmuziek 9.20 Diversen 10.35 London Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Orgelconcert door Reginald Dixon. 11.50 Droitwich. Gramofoonmuziek 12.05 Orgel re cital door Albert Taylor 12.50 Het BBC dans- orkest olv. Henry Hall 1.20 Ooggetuige-ver slag v. d. Tweede test match Australië-Enge land 1.40 Het Birmingham strijkorkest olv. Johan Hoek 2.20 Jos Q. Atkinson met zijn Kwintet en Paula Blake 2.50 Gramofoonmu ziek 3 20 Het Arthur Dulay Kwintet. Arthur Reckless, bariton 4.20 Het BBC Midland or kest olv. H. Foster Clark 5.35 „The Continen tals" met Carmen del Rio. 6.20 Diversen 6.45 Droitwich BBC Northern orkest olv. T. M. Morrison 7.30 Ernest Newman: Music and the ordinary listener 7.50 De viool in Italië 16501750 8.20 Diversen 10.London Regio nal. Greta Keller zingt populaire liederen. 10.10 Het BBC Variété orkest olv. Ern. Long- straffe 10.20 Weer-, nieuws- en sportberich ten. 10.45 Lou Preager en zijn orkest. Progr. V: 8.007.Diversen. 7.008. Eigen gramofoonplatenconcert: Populaire Edith Lorand: 1. Acceleration en, Joh. Strauss 2. Allegro van Kreisler 3. Humoreske van Dvorak 4. Tambour in Chinois van Kreisler 5. Czardas van Monti. Dajos Bela: 6. Puppe und Hampelmann 7. Die kleine patrouille 8. Tee bei Maikafer 9 Nachtliche Heerschau. Wiener Bohème Orkest: 10. Hofballtanze. 11. Ballgeflüster 12. Donausagen 13. Das ist Jo- hann Strauss 14. Liebestraum nach dem Balie. 8.0012.Diversen. Een wereld i - vol vreugde geluk en zonneschijn dat is 't, wat Ge Uw kind in i armpjes zoudt willen leggen. Daar zorgt en werkt U voor: 't geluk van vrouw en kinderen. Wat een prachtig hulpmiddel is dan een polis van Amstleven. Wat een geruststelling te weten, dat 't gezin daarmee verzorgd is, wanneer U, waar alles om draait, eens iets mocht over komen. Of wanneer eens „de oude dag" komt, dat U dan kunt rusten en genieten zonder zorg. Dat kan en hoe eerder U zoo'n polis neemt, hoe beter! Laat Amstleven U eens voor rekenen, hoe weinig het kost per maand, per drie maanden, per jaar, om de Uwen veilig te stellen en voor een rustigen ouden dag te zorgen. Wij zullen ook voor U gaarne een plan uitwerken, dat geheel aangepast is aan Uw persoon lijke omstandigheden. Natuurlijk zonder eenige verplichting! N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING NIEUWE SPIEGELSTRAAT 17 - AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) HET CAPITULANTENREGLEMENT 1935 EN DE WATERSCHAPPEN. In de betrokken commissie van Prov. Staten werd de voordracht van Ged. Staten behan deld inzake de uitvoering van het Capitulan- tenreglement 1935 met betrekking tot water schappen. Niet weersproken werd de door enkele leden geuite meening, dat noch de Staten noch de Waterschapsbesturen er ooit aan gedacht zou den hebben een regeling te maken, waarbij zij in geval van benoemingen van personeel de voorkeur moesten geven aan militairen. Het Rijk moge van meening zijn, dat een dergelijke regeling uit bezuinigingsoverwegingen en om het belang van defensie aanbeveling verdient, die redenen gelden voor Staten noch Water schappen. Voor d.eze lichamen is de getroffen regeling een ernstige beperking van hun zelf bestuur en terecht werd het opleggen daarvan in de Tweede Kamer genoemd een staatsrech telijk monstrum. Met het vaststellen van deze voordracht ver vullen de Staten een weinig aangenamen plicht. Zooals reeds werd opgemerkt, kunnen zij zich daaraan echter niet onttrekken. Alge meen was de. Commissie van oordeel, dat Ged. Staten er ernstig naar hebben gestreefd to make the best of it en dat zij 'daarin ook voor een goed deel zijn geslaagd. Eenige leden, die meenden, dat artikel 6 van deze „Capitulantenverordening Waterschap pen" zwakker is dan artikel 3a van de „Ca pitulantenverordening Noordholland", drongen er op aan, dat het eerstgenoemde in overeen stemming met het tweede zou worden ge bracht. De Commissie adviseert in groote meerder heid de voordracht aan te nemen. Illllllllllllllllllilllllllllllllilllllll De Inbreker GLUTS BETLEM Jr. Het laad heel wat voeten in de aard gehad, voordat de heer Berkelmans er toe was be sloten, zich een hond aan te schaffen. Hij was geen liefhebber van dieren, en z'n vrouw evenmin. Och. als je zoo'n beetje op leeftijd begint te geraken, heb je niet bepaald be hoefte aan zoo'n levenmaker in huis. en het was nu nèt zoo rustig met z'n tweetjes en Antje, de reeds vijf jaar getrouwe dienstbode. En dan, hij was juist voor z'n rust buiten gaan wonen, maarjahet was nu eenmaal noodzakelijk gebleken. Tweemaal reeds was er dien winter inge broken in het rustige dorpje en zelfs dien laatsten keer vlak bij, misschien een huis of vier verder. Dat was toch wel wat kras vond ook mijnheer Berkelmans. en toen dan ook on een morgen al het waschgoed, dat Antje'keurig op het grasveld achter het huis had uitgespreid, was verdwenen, en mevrouw Berkelmans pertinent verklaarde, onmiddel lijk weer naar de stad terug te willen, als hij nu niet een revolver of een hond kocht, was het er eindelijk dan maar van geko men. O. neen. géén revolver. Met vuurwape nen kon de heer Berkelmans niet overweg, dan nog liever een hond. een goede waak hond! Dat was dan van twee kwaden het minst erge. En zoo had Pluto zijn Intrede gedaan in het rustige huisje aan den Daeleweg, waar op met gouden letters stond geschreven: Villa Weltevreden, weliswaar geen origineele. maar overigens alleszins toepasselijke naam welke volkomen den aard der bewoners ken merkte. Aanvankelijk was de verhouding tusschen de familie Berkelmans, en het groote, ge weldige beest niet al te best. Zeker, de heer Berkelmans sloofde zich uit in het bedenken Haarlemsche Jeugd Luchtvaartclub. De Haarlemsche Jeuigd Luchitviaiart Cluib hield Woensdagavond een algemeen© leden vergadering in Café Rest. Brinkmiann, aan de Groote Markt. Als voorzitter werd gekozen M. Vinckx; als wijkpenningmeester voor Haarlem en Heem stede werd met algemeene stemmen Paul Kammeijer gekozen. Als leider voor pers- en propaganda werd gekozen L. W. J. van Deutekom. Volgde een uiteenzetting over het clublo kaal, waarna een bespreking plaats had over het eventueel meedoen aan den llchtstoet op 7 Januari. Besloten werd om de propaganda voort te zetten, o.a. door middel van étalages. Alleen jongens boven 14 jaar kunnen als lid worden toegelaten. Het secretariaat is gevestigd Ber kenlaan 10, te Bloemendaal. Fit en Sterk voor Uw werk door brood van VAN DER LINDEN (Adv. Ingez. Med.) Illlllllllllll van vriendelijke, streelende benamingen, als brave, beste Pluto goed r— lief beest en pas jij maar goed op de vrouw en den baas dooh meestentijds werden deze liefe lijkheden van verren afstand toegeroepen..., daar hij het voor zijn veiligheid beter acht te, het ilieve dier niet al te dicht te naderen. Allengs echter scheen ook Pluto aan de omgeving te wennen en. na ongeveer een maand, was hij dan ook volkomen in geburgerd in het kleine gezin. Aan één ding echter had de heer Berkelmans nog steeds een geweldigen hekel, nl. aan het uitlaten van den hond. en zoo gauw het dier dan ook, naar zijn idee. voldoende aan de om geving was gewend, stuurde hij het des avonds alleen de straat op, waarna hij na een kwartier, den hond weer binnen riep. Zoo verliepen eenige weken ln volkomen rust totdat op een avond Stil eens. man met die krant fluisterde eensklaps mevrouw Berkelmans, terwijl ze met haar hand een gebiedende be weging maakte in de richting van den zetel harer echtgenoot. De heer Berkelmans schrok. Natuurlijk, wie zou niet schrikken, als je op zoo'n heerlij ken rustigen avond, terwijl je verdiept bent in je lectuur, iets dergelijks wordt toege- f luisterd Wat is er vrouw? vroeg hij, terwijl hij angstig tot haar opblikte. Stil nou! siste deze enkel, terwijl ze nog maals een ongeduldige beweging maakte De heer Berkelmans voelde iéts propperigs in z'n keel, slikte, en hield z'n adem in. Het was doodstil in huis. angstig, beklem mend stil. Antje was reeds een kwartier ge leden naar bed gegaan. Nou. wat was er nou? vroeg mijnheer, iets harder thans, om de stilte te breken. Ik dacht, dat ik wat hoorde, meende mevrouw. Weer zaten belden eenige oogen- blikken roerloos, doch het bleef stil. Och. je hebt het je verbeeld, natuurlijk, en meneer nam de krant weer op. Op dat moment klonk duidelijk, heel dui delijk zelfs, een zacht gerammel aan de achterdeur. O. man. zuchtte mevrouw, terwijl ze angstig opblikte naar de bleeke, ineengedron gen gedaante van mijnheer, als verwachtte ze alles van hem. Ja, bibberde deze, wat nou? Inbrekers, natuurlijk! Nou, vlug dan, haastte, zenuwachtig. Omgang met dieren. Causerie van den heer Jan Luberti. Gisteravond hield de afd. Haarlem van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereenigin]. een lezing, waarop de heer Jan Luberti uit Wassenaar sprak over „Roofdieren in eigen hof". De heer Luberti werd met een kort woord ingeleid door den voorzitter der afdeeling, den heer G. A. van Schaick. De aanleiding tot het houden van kleine roofdieren was eigenlijk een filmcamera, die de heer Luberti ten geschenke kreeg. Omdat hij verschillende dieren op de rolprent wilde vast leggen, verzamelde hij hen om zijn woning. De eerste kleine acteur was een neusbeertje, dat de heer Luberti, ondanks alle onbetrouw bare mededeelingen van den vorigen eigenaar, kocht. En hij had niet verkeerd gezien, want Nelly werd een van de gezelligste speelkame raadjes, dat spoedig gezelschap kreeg. De neusberenfamilie werd uitgebreid met een waschbeertje, dat natuurlijk ook weer ka meraadjes kreeg. Toen de laatst aangekome- nen zes jongen kregen, begon het al een heele menagerie te worden. De volgende gast was een waterhaas, een ongezellige knorrepot, die ook al spoedig door een vriendelijker behandeling ontdooide, en onder de „huisgenooten" werd opgenomen. Vervolgens werd een slangendooder, de Britsch-Indische „mongoose", aan de verza meling toegevoegd. Al deze dieren spelen met elkaar, en deze spelen werden op de film vast gelegd, met oneindig geduld, en soms ook, met een beetje geluk. Op uitmuntende wijze demonstreerde de film hoe harmonieus de omgang van mensch en dier kan zijn, mits deze uitgaat van een zucht tot begrijpen en waardeeren. Doch ook de dieren onderling zijn de beste maatjes en stoeiden en ravotten, zonder elkaar ook maar even pijn te doen. Heel mooi was ook het filmpje, van een buizerd, die door onoordeelkundige behande ling in een miserabelen toestand bij den heer Luberti aankwam, doch dank zij een liefde rijke verpleging in nog geen jaar tijd tot een fraaien, volwaardigen vogel opgroeide. Een warm pleidooi voor het werk van den heer Luberti. PERSONALIA Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam is de heer H. Terwey, te Overveen, geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. BEVAARBAAR HOUDEN VAN HET NOORD ZEEKANAAL BIJ VORST. Bij de behandeling in de Commissie Uit Prov. Staten van de voordracht van Ged. Sta ten inzake het bevaarbaar houden van het Noordzeekanaal bij vorst, gaven enkele leden te kennen, dat zij een vaste jaarlijksche bijdrage van f4500,— nogal hoog vonden, ge zien het geringe aantal winters met een eenigs zins belangrijke vorstperiode. Andere leden, krachtig gesteund door het aanwezige lid van Ged. Staten, betoogden, dat de Vereeniging voor Algemeene Scheepvaartbelangen nooit zal mogen speculeeren op het uitblijven van strenge vorst en zij dus dient te zorgen, dat bij het begin van eiken winter en gedurende hetgeheele seizoen paraat blijft om het Noord- zeekanaal bevaarbaar te houden. Eene her haling van 1890, toen de haven van Amsterdam maanden lang van het wereldverkeer lag af gesloten, mag zich, voor zoover menschelijke krachten dit kunnen tegenhouden, niet voor doen. Dit maakt echter dat de Vereeniging, vorst of geen vorst, zit met zware vaste lasten, wat stellig een flink bedrag aan vast subsidié rechtvaardigt, omdat het bevaarbaar houden van het Noordzeekanaal niet slechts van be lang is voor Amsterdam, maar evenzeer voor de Provincie en het Rijk. Ten einde tegemoet te komen aan den door enkele leden geuiten wensch om nader aan gaande den financieelen toestand der Ver eeniging te worden geïnformeerd, zullen de laatste balans en winst- en verliesrekening worden opgevraagd. Behalve het vaste subsidie ln de vaste lasten, geniet de Vereeniging een wisselend subsidie tot een bedrag van een derde der exploitatie kosten, evenwel niet meer dan ten hoogste f4.500,per jaar. Volgens de mededeeling van het lid van Ged. Staten bedroeg het bij de jongste verrekening omstreeks f 2.500, Op een vraag of het bevaarbaar houden bij vorst zich ook uitstrekte tot andere wateren dan het Noordzeekanaal, moest het antwoord ontkennend luiden. Uwe Commissie adviseert, deze voordracht te aanvaarden. mevrouw, waar heb je Pluto, haal Pluto dan! Pluto? Mijnheer schrok. Pluto is heb ikisuit! Uit? kermde mevrouw uit? Ja, natuurlijk, uit! Die hond moet toch uit, 's avonds, anders Ja, dat weet ik ook wel, anders... praat te mevrouw hem na. Maar wie doet er nu zoo'n hond uit, -nét als je hem noodig hebt. Heb je hem daarvoor gkocht? Om hem uit te sturen als er Inbrekers zijn? Nou ja, suste mijnheer, dat kan ik toch niet vooruit weten, en..hier rammel de opnieuw de achterdeur. Het leek wel of er aan het slot werd gedraaid. Nou, maar dat houd ik niet uit, ver klaarde mevrouw. Ga dan toch kijken, man. voordat ze binnenkomendan is het te laat! Mijnheer echter voelde daartoe al heel weinig lust, doch eensklaps kreeg hij een idee. Ik weet het. onderbrak hij een nieuwen woordenvloed van 'n vrouw, ik weet het. Ik ga Pluto roepen, natuurlijk voor aan de straat, en danen de daad bij het woord voegende stond de heer Berkelmans voorzichtig uit z'n stoel op. Zachtjes opende hij de kamerdeur en sloop op z'n teenen door de gang. Je kon nooit weten, als ze hem hoorden, schoten ze misschien wel lukraak de gang in. uit wraak, dat de insluiping natuurlijk ging mislukken! Voorzichtigheidshalve keek hij nog even door het kleine gangraampje op straat. Niets te zien. Dan. de deur zachtjes open doende, floot hij, floot nog eens. Het gerammel aan de achterdeur werd heviger. Die hond noudie vervloekte hond. als je hem hebben moest, was ie er natuur lijk niet. en altijd kwam hij direct! Nogmaals floot hij. Bonk! ging het tegen de achterdeur. Pluto, Pluto. riep mijnheer thans in vertwijfeling, Pluto. hiér! en opeens, tus schen twee hernieuwde aanvallen op de ge sloten achterdeur, schoot hoog-uit een blij gejank van den hond, wijl zijn meester hem eindelijk scheen te hebben gehoord, en kwis pelstaartend holde hij naar binnen, nadat de heer Berkelmans. weifelend nog. de gren dels van de keukendeur had weggeschoven, om het dier in te laten. Want Pluto, die niet gewend was. langer dan een kwartier buiten te bij ven, had zich, via het open tuinhek van de buren toegang verschaft tot den tuin in de hoop, de achterdeur open te vinden. tam sdmjft. De kleeren maken...; de vrouw. Kleeren spelen een voorname rol in het leven van de meeste vrouwen. Kleeren beteekenen in het leven van een vrouw zooveel meer dan alleen „bekleeding", zooals het in het leven des mans is (dat maakt hij ons tenminste wijs!). De vrouw, die niet om kleeren geeft, denkt: wanneer ik een goeden indruk wil maken, dan dient dat te geschieden door mijn gedrag, mijn optreden, mijn gesprekken en manieren, kort om door mijn persoonlijkheid en niet door hetgeen ik toevallig aan heb. Zeker, daar Is wel iets voor te zeggen. Daar is zelfs heel veel voor te zeggen. Maar: wij dienen ook den anderen kant van de zaak te bezien en deze is: Zijn de menschen die ons voor de eerste maal ontmoeten, er altijd dadelijk op uit om ons karakter te ontleden, onze persoonlijkheid te toetsen en ons intellect te peilen? Neen immers! „De eerste indruk is de ware" zegt het spreekwoord en zooals alle spreekwoorden be rust ook dit op een grond van waarheid: de eerste indruk is een indruk, waargenomen met het oog en betreft dus ons uiterlijk. Wat is er dan natuurlijker dan dat wij zor gen voor een welverzorgd, aangenaam uiter lijk? Een vrouw, die een goeden indruk wil maken, dient zich smaakvol en passend te kleeden. Let wel: smaakvol en passend betee kent niet: duur of opzichtig. Een smaakvol en voor de gelegenheid pas send geheel is veel moeilijker samen te stel len dan de eerste de beste japon waarvan de eenige verdienste is: de hooge prijs! Een gastvrouw vergete nimmer, dat zij vrienden of kennissen bij zich noodigt om hun een prettigen avond of middag te bezorgen. Het eerst aangewezen doel is hier: het genoe gen van anderen. Een toilet, dat, hoewel smaakvol, zóó is, dat alle gasten erdoor in de schaduw worden gesteld, is reeds een belem mering voor het vervullen van de eerste voor waarde. De kleeren maken de vrouw.d. w. z. haar reputatie! Als ge rondloopt met een knoop van uw mantel en een gaatje in uw kous en een hand schoen waar een vingertop doorkijkt, dan zal men achter uw rug al spoedig uw man bekla gen en het vermoeden uitspreken, „dat hij het ook wel niet gezellig zal hebben" en „dat het eten wel nooit op tijd klaar zal zijn" enz. enz. Een volgende meening laat gemakshalve de veronderstelling eruit en weldra wordt gij algemeen bestempeld als een huisvrouw „die den boel den boel maar laat". Daar gaat uw reputatie! Het meeste wat „men" zegt is sterk over dreven of onwaar. Maar soms heeft het een kern van waarheid. Men verlieze dus nimmer uit het oog, dat het begin van een onverdiend slechte reputa tie maar al te dikwijls is te zoeken in.een verwaarloosd uiterlijk! AMY GROSKAMP—TEN HAVE N. S .B.-vergadering in het Concertgebouw. Rede van den heer G. F. Vlekke. De Nationaal-Sooialistisclae Beweging heeft gisteravond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een openbare vergadering gehouden, waar als spreker optrad de heer G. F. Vlekke, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Wij leven in die periode van voorbereiding voor den verkiezingsstrijd, zoo ving deze spreker zijn rede aan. De N.S.B. kent die periode echter niet. Zij streeft als eenige op lossing den nationaal-socialistischen staat na. Hiervoor zullen wij op de bres moeten staan. Aan Colijn en zijn medewerkers moeten wij thans rekenschap van zijn bewind vra gen. Door de aanpassingspolitiek is de „kan ker" der werkloosheid voortgewoekerd, aldus spr. Nog erger: de veeteelt, land- en tuin bouw, visscherij, industrie en middenstand, zijn stuk gemaakt. Als lapmiddel is toen de steun gekomen, in plaats van dat deze re geering den toestand gezond maakte. Van dit alles vragen wij rekenschap. De regee ring had voor onze kinderen een toekomst moeten scheppen. Een kabinet in dit stelsel is een kabinet der politieke partijen, zoo vervolgde spr En deze politieke partijen stellen wij dus ver antwoordelijk. Het nat.-socialisme is de vijand van dit politieke stelsel. Men begrijpt dit daar ook. Vandaar de inferieure bestrijding van onze beweging. .Als een bunzing in het nauw zit, stinkt hij ook", zoo zeide de heer Vlekke. De spreker oefende vervolgens uitvoerig critiek uit op de SDA.P. en de veranderin gen in de politiek van deze partij. Het. Plan van den Arbeid noemde hij het ergste ver raad aan de arbeidersklasse van Nederland, dat ooit gepleegd is. Het grootkapitaal zal er zeer mee gebaat zijn. Ook de R.-K. Staatspartij, de A.-R. partij, en de Vrijheidsbond werden door den spre ker gecritiseerd. Wij nat.-socialisten willen dat deze pair tijen ons volk los laten. Wij staan op de bres voor volk en vaderland. Onze tegenstanders vormen tegenover de N.S.B. een eenheid; allen tegen één, omdat die één tegen allen is. Wanneer onze tegenstanders inferieure maatregelen nemen, dan zullen wij ons met alle kracht tegen hen verzetten. De man, die in ons land in dezen ti.id historie maakt, is Mussert, aldus de heer Vlekke. In hem zien wij de rots van ons ver trouwen. Hij heeft den stoot gegeven tot de beweging, die het huidige stelsel ten onder zal brengen. En is dat stelsel eenmaal ver dwenen. dan is de weg vrij. Op een nieuwe fundeering zal een nieuw gebouw verrijzen. Die nieuwe fundeering is de eenheid van het volk. Hiertoe stelde spr. Duitschland als voorbeeld. In nat.-socialistisch Nederland zal er geen groep van permanente werkloozen zijn. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. DE CONTINGENTEERING VAN BOTER WORDT OPGEHEVEN. 's-GRAVENHAGE, 16 December. De con- tingenteering van boter zal, na afloop van de huidige contingenteeringsperiode op 31 De cember 1936, niet worden voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10