WeetwatUeet! Snot's AumBakketiien ka k M Hei Snelheid. De Kerstinzameling voor de Stille Armen. WEIHNACHTSTOLLEN KERSTKRANSEN Een nieuw feuilleton. BERICHT Voor de Stille Armen 54e Jaargang No. 16408 VerscHijnt dagelijks, KeKalve op Zon- en Feestdageri Donderdag 17 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franeo p. post 0.1214. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij:. 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger ƒ150-, Elke andere vinger ƒ50.-, Arm- of Beenbreuk ƒ30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 11 December. De Bewapening. Nog steeds breiden de bewapeningen van alle mogendheden zich uit. De bewapenings wedstrijd zet zich voort en het merkwaar dige van dezen wedstrijd is, dat zij geen zichtbaar eindpunt heeft. De kans op een nieuwen wereldoorlog schijnt gering, zoo lang men geen afdoende defensie tegen het vijfde wapen, de luchtvaart, heeft uitge vonden. Immers, agressie komt nimmer tot uiting als de aanvaller niet de overtuiging heeft, dat hij sterker is dan de tegenpartij en dus meent, van (hem te zullen winnen. Die overtuiging bezit geen der zwaarbewa pende grootmachten. Alle zijn zich wel be wust van de uiterste kwetsbaarheid hunner groote steden. De gruwel van het vijfde wa pen vormt, merkwaardigerwijze, op dit mo ment tevens een bescherming tegen het uit breken van een grooten oorlog. Want niet alleen zou het ontzaglijke vernietiging aan richten, maar bovendien zou het de hart aders der organisatie van de betrokken lan den treffen en waarschijnlijk revoluties doen uitbreken. Zooals de zaken thans staan kan men dus de oorlog, anders het normale resultaat van een wedstrijd in bewapening, niet als het eindpunt zien. Waar ligt dat dan? De financieele capaciteiten van de groote mogendheden hebben blijkbaar weinig met den omvang der bewapening uitstaande. Men betaalt den wedstrijd „uit zijn tekorten". Dit geschiedt in verscheidene gevallen nu al ja ren lang en de hoopvolle verwachting dat er van zelf wel een eind aan zou komen is niet bewaarheid. Of een staat geld heeft om zich verder te bewapenen doet er blijkbaar niets meer toe. En voldoende bewapend is men natuurlijk naar de meening der eigen deskundige ad viseurs nooit. Dat zou men immers pas zijn als men zich positief sterker wist dan de mogelijke tegenpartij! En eer men dat is niet alleen maar met zijn waarschijnlijke bondigenooten te zamen heeft de tegen partij alweer gereageerd door zich harer zijds ook opnieuw te versterken. Normaal is daarbij, dat een aanbouw van b.v. 150 nieuwe bommenwerpers beantwoord wondt met een inbouw van 200, dat twintig nieuwe duik- >ooten er dertig aan de'overzijde provocee- ren, enzoovoortszoodat men telkens weer opnieuw beginnen kan, ten uitsluitenden voordeele van de wapenindustrie en zonder ooit een eindpunt in het gezicht te. krijgen. De eeltige kans op uitkomst schijnt inder daad te liggen in de financieele moeilijkhe den, waarin schier alle groote mogendheden thans verkeeren en daarom leest men met belangstelling dat Frankrijk bereid is Duitscbland financieel te helpen, als het In een algemeene vermindering van bewape ning wil deelnemen. Ook de Engelsche mi nister Eden heeft iets dergelijks verklaard. Men moet nu maar hopen dat op deze wijze een eindpaal voor alle deelnemers in den bewapeningswedstrijd opgericht zal kunnen worden. Als het plan er niet zoo zakelijk uit zag, zou men de hoop in verwachting om zetten. Maar we weten nu allang dat deze dingen niet door zakelijke redeneeringen beheerscht worden. Het blijft dus bij een nieuw sprankje hoop; meer niet. Onze eigen minister van Defensie heeft aan de Tweede Kamer een eenigszins ingewikkel de „politieke figuur" voorgedragen, toen hij dezer dagen gezegd heeft dat hij voor verster king der bewapening was in die mate, dat wij in een grooten oorlog de steun van machtige bondgenooten waard zouden zijn als wij aan gevallen werden, maar dat de Nederlandsehe regeering niet aan een bewapeningswedstrijd ad infinitum zou meedoen en den staat zeker niet uit zijn tekorten zou gaan bewapenen. Hij wil de tering naar de nering blijven zet ten zooals we dat van hem gewend zijn. Maar hoe klopt dat op zijn eerste opvatting? Ver scheidene andere deelnemers bewapenen wèl verder uit nieuwe tekorten, zoodat wij bij voortzetting van de race steeds meer zouden achter moeten raken. En de race zet zich voort! Heeft ook dr. Colijn hoop op een spoedigen finish in den zin als door zijn Engelsche en Fransche collega's-ministerpresidenten is aangegeven? Ook dit spx-ankje hoop kunnen we liefderijk koesteren. De sprankjes zijn het waard- Hoe men er anders, zonder oorlog, ooit een eind aan wil krijgen begrijp ik niet. Ik heb het in den laatsten tijd aan vele knappe men- schen gevraagd. Die begrepen het ook niet. Het is een nogal dolzinnige toestand. R. P. VLIEGTUIGONGELUK IN DE VER. STATEN EISCHT ZEVEN DO ODEN. NEW-YORK, 17 December (Stefani-A.N.P.) Een naar Chicago vertrokken vliegtuig, waar over men niets meer vernomen had, is nabij Salt Lake City, totaal vernield terug gevon den. De zeven inzittenden bleken te zijn om gekomen. (De grootste snelheid, met een vliegtuig bereikt, is thans 745 K.M. per uur, maar men verwacht, dat deze nog wel tot 1000 K.M. kan worden opgevoerd.) Het gaat in de wereld al sneller en sneller, Ons leven wordt al ongeduriger, feller, Wij razen maar steeds harder voort; De snelheid is tot onzen afgod verheven, De rust voor bezinning, zoo noodig in 't leven. Is blijkbaar voor altijd verstoord. Wij bouwen motoren van steeds grooter krachten, Weer harder en harder, wij suizen en jachten. Hoe sneller, hoe minder voldaan; Wij hebben de kalme beheersching verloren, Door "t wreed tyrannieke geweld der motoren, De gangmakers van ons bestaan. Geen eeuw nog geleden beheerschten de paarden, De snelheid van menschlijk bewegen op aarde, De klop van hun hart was de grens; Men had nog niet anders en was dus tevreden, Be mensch had 'n drie, vier geslachten geleden, In snelheid geen hoogeren wensch. Maar nu waarom zouden wij ergens nog stoppen, 't Mechanische hart kan nog veel sneller kloppen, Straks 'duizend per uur met gemak; De tijd vliegt, zoo zegt men, wij willen de tijden Al vliegende met eigen wapen bestrijden, Aan risico hebben wij lak. Wij zullen ons tot d' allersnelsten verheffen, Ons mogen slechts licht en geluid overtreffen, Wij buigen ons nog voor die twee; Maar of wij daarmee het geluk ook bereiken, Veel sneller dan vroeger, dat moet nog maar blijken, Geluk is geen snelheidstrofee. P. GASUS. Die wonen in groote en kleine huizen. Een lezer schrijft ons: „Ik stem toe, dat er veel geleden wordt in de gezinnen van de Stille Armen. Maar ook in vele kleine huizen heerscht ontzet tende ellende. Wordt daaraan niet gedacht door het Comité voor de Herstinzameling voor de Stille Ai-men? Ik heb altijd hard gewerkt en nu ik 62 jaar geworden ben heeft de zorg mij zenuw ziek gemaakt. Ik moet'met mijn vrouw van 10 gulden in de week leven. Dat is niet te veel; droog brood, geen voldoende verwarming en bovendien nog te weinig kleeding Van die 10 gulden moet immers alles af, huis huur, belasting, ziekenfonds, begrafenisfonds enzoovoort. Een held in het vragen ben ik niet, maar een extratje zou bij mij met de Kerstdagen even welkom zijn als bij de Stille Armen. Ik ben al een paar jaar ziek Tot zoover deze lezer, die zoo'n stille arme is, dat hij vergeet zijn adres te vermelden. Als hij dit alsnog doet zullen wij zijn naam en adres aan het Comité opgeven opdat on derzocht kan worden of er ook termen zijn hem een Kerstgave thuis te sturen. Er bestaat over de Kerstinzameling blijk baar eenig misverstand. Men behoeft niet in een groot huis te wonen om ingedeeld te worden bij de groep Stille Armen. Het Comité zal ook gaarne hulp verleenen aan bewones van kleine huizen die in zorgelijke omstan digheden verkeeren. Alleen worden van de Kerstinzameling uit gesloten de werkloozen die onder de gewone steunmaatregelen van de Overheid vallen. Niet omdat het Comité meent dat ook daar zijn Kerstgave niet welkom zou zijn, maar omdat anders de binnen gekomen gelden in zooveel partjes verdeeld zouden moeten wor den, dat de geboden hulp weinig beteekenis zou hebben. Bovendien heeft de Overheid be paald, dat de gesteunden 25 pet. van den steun extra zullen ontvangen als Kerst gave. Natuurlijk wil het niet zeggen, dat alle gesteunden van hulp door het Comité worden uitgesloten. Als er bijzondere redenen zijn om op hulp van het Comité aanspraak te maken, zooals in het geval van dezen lezer die al eenige jaren ziek is, wat natuurlijk ook extra financieele zorgen met zich mee brengt, dan zal dit in overweging genomen worden. De secretaris van het comité (Mr. P. E. Barbas, kantoor Armenraad, Jansweg 39) is bereid opgaven van zulke gezinnen te ont vangen. Onze lezers zullen beseffen dat het Comité wil het den nood ledigen van de Stille Armen in groote en kleine huizen, er veel geld noodig is. Reeds is er veel ingekomen, maar er ontbreekt ook nog veel. Bijdragen worden gaarne in ontvangst genomen aan onze kantoren Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. Ons Giro-num mer is 38810. EN Uitsluitend met roomboter bereid! Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193 (Adv. Ingez. Med.) yHet geluk ligt in de sneeuw Hoewel het thans loopende („De landver rader") nog niet geëindigd is, beginnen wij heden reeds met de plaatsing van een nieuwe feuilleton. „Het geluk ligt in de sneeuw" is een span nende roman van Peter Krayenbühl, die ons verplaatst in een centrum van de winter sport. Interessante ski-avonturen zijn samen - geweven met liefdesgeschiedenissen, terwijl ook de misdaad niet ontbreekt. Straatversiering bij het Huwelijksfeest. Slechts op enkele punten. Van de versiering van de straten door de straatvereenigingen zal te Haarlem blijkbaar niet veel komen. Tot heden vernamen wij al leen dat de Kruisstraat-Kruiswegvereeniging het voornemen heeft om, als de gemeente me dewerkt, de Kruisbrug te versieren en te ver lichten. Verder is de „Bobarkei" van plan om de Botermarkt, Barrevoetestraat en Keizer straat te versieren en te illumineeren. Hier mede heeft men reeds een aanvang gemaakt. Het ligt in de bedoeling, dat de feestverlichting Zaterdagavond reeds voor het eerst zal bran den. Tot en met den huwelijksdag blijven deze straten dan in feesttooi. Natuurlijk zullen de besturen der straat vereenigingen hun leden wel opwekken om algemeen te vlaggen. Bovendien is te verwach ten dat verschillende winkeliers en particu lieren zelfstandige versieringen en verlichtin gen zullen aanbrengen. Het bestuur der Groote Houtstraatvereeni- ging overweegt om eenige dagen voor den hu welijksdag op een avond een herdenkings bijeenkomst te houden, uitsluitend toeganke-1 lijk voor leden en huisgenooten. In ons vorige nummer deelden wij reeds mede dat het Stadhuis versierd zal worden. Ook de woning van den Commissaris der Ko ningin in N. Holland aan de Nieuwe Gracht zal worden versierd. RECHTBANK Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De botsing op de Nagtzaam- brug. De Haarlemsche bestuurder van een ver- huisauto stond gisteren voor de Haarlem sche Rechtbank omdat het aan zijn schuld te wijten zou zijn, dat een 23-jarige Hagenaar zwaar lichamelijk letsel had opgeloopen. Op 20 Mei van dit jaar reed verdachte dooi de Kruistochtstraat. Op den hoek bij de Nagt- en ongeveer gelijk met hem aankwam. De gevolgen van die botsing waren vooi den motorrijder zoo ernstig, dat hij nu nos op krukken de zaal binnen moest strompe len. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver dachte niet hard had gereden, maar ook, da de motorrijder eveneens met matige snel heid was aangekomen. Dit laatste nu was vol gens de beweringvan verdachte niet juist. hebben. In de tweede plaats voerde verdacl oorzaak van de botsing aan, dat hij in zijn cabine slecht zicht naar rechts had. Daar be vond zich een balk van 12 cM. dikte, die het uitzicht belemmerde. Mr. Semeyns de Vries van Doesburg, meen de dat dit laatste toch geen excuus mocht heeten. Er was ruimte genoeg geweest. Aan den anderen kant was wel gebleken dat ver dachte niet roekeloos gereden had. De eisch luidde: f 75 subs drie weken hechtenis. De uitspraak is op 29 December a.s. Plaatjesdieven en helers. De ware epidemie van diefstallen van be lastingplaatjes, fietslantaarns e.a. is eenigszins tot een eind gekomen en het laatste be drijf heeft zich hedenmorgen afgespeeld voor de Haarlemsche rechtbank. Nadat een drietal jongelui voor den kinder rechter waren gebracht, begon de openbare terechtzitting waarbij allereerst een 31-jarige Haarlemsche rijwielherstellier terecht stond voor heling. Twee van de voor den kinderrechter als verdachte jongens getuigden, waarbij zij verklaarden min of meer op aanstoken van verdachte een lantaarn van een fiets ge stolen te hebben. Aanvankelijk was verdachte vervolgd voor heling van rijwielplaatjes. Bij zijn verhoor had hij toen o.a. gezegd dat hij een lantaarn had gekocht en tot slot was hij daarvoor vervolgd. De verdediger, Mr. Nan nes Gorter, maakte aanmerking op de instructie. Aanvankelijk is verdachte -gearresteerd voor het helen van belastingplaatjes. In het bevel van gevangen houding stond heelemaal niet, wat voor heling, alleen maar „heling" en nu blijkt het verder te gaan over de heling van een lan taarn. Dan had de officier toch een nadere vordering moeten doen, daar het een ge heel ander feit is. Op grond daarvan vroeg pl. onmiddellijke invrijheidstelling. Het bewijs vachtte pl. zwak, daarom vroeg hij vrijspraak. Na raadkamer deelde de president mede dat verdachte in vrijheid moest worden ge steld. De uitspraak zelf volgt over 14 dagen. Twee jongelui stonden daarop terecht we gens diefstal van belastingplaatjes. Zij be kenden, dat zij ze gestolen hadden. De oudste zei dat hij wel zou oppassen, dat hij nooit meer zooiets zou doen. Hij was nu eenmaal gedetineerd geweest en wist nu wat dat beteekende. De eisch luidde tegen hem acht maanden, tegen den ander vijf maanden. Een werkloos varensgast stond voor helin; terecht. Jeugdige dieven hadden hem rijwiel- plaatjes verkocht. Hij had niet geweten, dat ze gestojen waren. De eisch luidde 3 maan den. Een jonge Heemstedenaar stond eveneens wegens heling terecht. Tegen hem werd drie maanden geëischt. Tenslotte stond een Haarlemmer te- terecht, die ook bij het complot betrokken was. Tegen hem eischte de officier Mr. An- dringa eveneens drie maanden. 1 2 5 0 4 IntO dtoncutierfe- AntUcaüet Mo 1/U.dzcl. pA&duct li uo GROOTE HOUTSTRAAT 187 (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan William Penn: Wie ongelijk heeft wordt het eerst boos. Negende verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. Fam. J. E. M. 1.50; E. E. J.—H. ƒ0.50: Moe ders verjaardag ƒ1.A. J. W. ƒ10.S. A. ƒ0.25; Hrl. Tehuis v. Ouden van Dagen ƒ5. D. C. ƒ1.—; N. J. ƒ2.—; G. M. ƒ1.—; C. S. te A. ƒ5.—; N. N. ƒ1.—: J. J. B. ƒ1.—; N. R. ƒ1.—; fam. P. R. ƒ10.—; T. en J. ƒ5.—: J. G. V. 1.—; W. J. W. ƒ2.50: M. G. ƒ2.50: Mevr. J. E. de V. B. ƒ2.50; N. N. ƒ1.—: B. R. ƒ5.—; N. N. ƒ1.—: A. D. ƒ0.50; M. F. 1.—N. N. ƒ1.—; A. L. ƒ50.—; J .F. ƒ1.—: Mr. H. O. D. ƒ5.—; A. d. B. ƒ2.—; A. d. V. /5.—: H. ƒ2.—; C. K. ƒ1.—; F. V. ƒ2.50; v. P. ƒ0.50; Dames M. ƒ2.—; S. K. ƒ1.— N. N. te Bl'daal ƒ1.—; fam. P. L. ƒ2.50; H. R. ƒ2.50; B, B. ƒ1.—; Wed. K. 1.D. s. ƒ0.50; H. K. ƒ1.—; A. C. f 1; M. H, L. te O. f 50; v. H. Aerden- hout f 26; J. S f 25; Haarlemsche Hulpbank f 25; Mr. W. C. K. f 25; fam. T. !B. f 20; Ir. A. P. P. f 15; N.N. f 15; BI. Br. Club Bid, f 14.14; R. N. f 12; J. E. van Z. t. M. f 10; N. S. f 10; P. V. f 10; Mevr. S. f 10; A. N. J. B. te Hst. f 10; Bridgeclub H. W. f 7.50; E. van Z. f 5; W. G. C. G. f 5; fam. W. te H'st. f 5; N.N. f5: J. F. S. f 2.50; G. J. A. M.-K. f 2.50; P. S. f 2.50; P. J. W. B. f 2.50: I. C. f 2.50; G. W. f 2.50; Garage „Den Hout" f 2.50: H. H. f 2.50; Ir. H. van M. B. f 2.50; v. d. S. A. f 2.50; Mevr. J. C. B. f 2,50; W. C. B. f 1; W. H. v. H. f 2;'Mevr. Sohr, K. f 2; M. v. d. W. f 2: J. S. f 2; Mevr. H. v. A. f 2; K. L. E. f 1; E.W. V. f 1; Mevr. W. A. V.-K. f 1; Mej. A. C. t. C. f 1; C. K. f 1; A. E. f 1; H. J, K. f 1; D. f 1; Mej. A. B. f 1; Mevr. Wed. A. C. G. H.—M. f 1; E. S. fl; A. W. f 0,50; C. M. f 0,50; Mevr. L. f 1,50; Uit de spaarpot van Simon, Henniè en Rob bert f 0,45; C. P. F. f2,50; R. de V. fl; S. C. f2; P. N. Q. v. U. f 10; Mevr. G. R. fl; N. H. f2,50; J. G. W. f 10: P. R. f5 J. J. v. N. f2,50; Mej. A. W. f 0,50; N. N. fl; C. J. B. fl; A. f2,50; Mevr. P. en B. f10; Mevr. A. M. W. f7,50; Mej. A. W. f2,50; fam. F. S. E. f3; Lous f 1. Totaal zijn thans bij ons ingekomen 850 gif ten tot een bedrag van f 4007,21. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Tevens kunnen zij worden gestort op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Aanrijding te Haarlem voor het Amsterdamsche Hof. AMSTERDAM, 17 Dec. Het Hof veroor deelde een automobilist wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld tot twee maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Op 22 September van het vorige jaar was verdachte die eenige glazen bier had gedron ken, op den hoek van de Kruistochtstraat en Van Keulenstraat met zijn auto in botsing gekomen met een motorrijwiel. De motor rijder werd ernstig gewond, korten tijd later overleed hij. De rechtbank te Haarlem had den man tot één maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar veroor deeld. De prc'amatie van den hertog van York tot koning George VI geschiedde ook in Schotland in grooten stijl. Sir Francis Grant spreekt. Zal Tokio in China ingrijpen? pag. 4 Bij een bombardement op Madrid zouden 80 a 90 dooden gevallen zijn. pag. 4 Onze scheepsbouw heeft weer belangrijke op drachten gekregen. pag. 3 Prins Bernhard wordt op 23 December be- eedigd. pag 3 De belastingen brengen meer op dan in 1935, maar blijven beneden de raming. Pag. 3 Vele Tweede Kamerleden oordeelen, dat de landbouwsteun niet gemist kan worden, zoo lang de prijzen niet sty'gen. Pag. 3 Te Haarlem zullen ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk op enkele punten straat versieringen worden aangebracht. Pag 1 ARTIKELEN, ENZ. P.:" De bewapening. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Don'k^De veroordeeling van David Frankfurtur. pag. 4 J. B. Schuil over de dansgroep „Günther". Amy Groskampton Have: '*mnw schrijft! H.D. Vertelling: De inbreker. Pa<* 6 Voor de Vrouw. pag° 10 Schaakrubriek. pae g De Burgerlijke Stand van Haarlem U opffe- nomen op pag. 7. pag. 1{

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1