Toestand in China nog verward. Zal Japan ingrijpen? Buitenlandsch overzicht Thijs IJs en de taart van Dickie Dons De veroordeeling van David Frankfurter l - -y DONDERDAG 17 DECEMBER 1938 T-T A"A R E E M'S D 7C 'G B E A D" Hoe Tsjang Kai Sjek gevangen genomen werd. Soeng, de zwager van Tsjang Kai Sjek. [heeft medegedeeld, dat hij vandaag via Nanking naar Sianfoe zal vertrekken op nit- noodiging van Tsjang Sjoe Liang. Men meent hier'alt te moeten opmaken, dat imevr. Tsjang Kai Sjek de onderliandelingen wil hei-vatten ondanks de beslissing van den een Ir alen po- litieken raad. Men gelooft, dat deze beslissing voor een groot- deel is bewerkt door de generaals Ho Yin.g Tsjin en Feng Yoeh Siang. De laatste de bekende christen-generaal, is president van het hooge militaire comité bij ontsten tenis van Tsjang Kai Sjek. Koeng, de eerste minister ad interim en zwager van mevrouw Tsjang Kai Sjek, verzette zich heftig tegen het besluit. Algemeen wordt voorspeld, dat Feng of Ho Ylng Tsjin, Tsjang Kai Sjek zal opvolgen indien deze zou verdwijnen. Men vreest echter, dat in dat geval die zich ver zettende militaire leiders niet tot rede kun nen worden gebracht, zoodat een nieuw tijd perk van burgeroorlogen zou aanbreken. Ja pansehe kringen zijn beducht voor een nieu we golf van nationalistisch terrorisme in China Volgens te Nanking ontvangen berichten rukken de troepen der centrale regeering steeds verder op. zoodat Sianfoe nauwer in gesloten wordt. Belangrijke afdeelingen wan het leger van Tsjang Sjoe Liang zouden zich reeds hebben overgegeven. Zijn artillerie troepen te Hoeaying. Loyang, Hsoechau en Saiohau langs den Loenghai-spoorweg en te Kankou zouden ontwapend zijn, omdat zij het bevel tot opstand niet zouden hebben op gevolgd. Volgens het eerste ooggetuigenverslag van het gevangen nemen van Tsjang Kai Sjek werd de maarschalk plotseling door de mui ters omringd, 'toen hij in zijn auto wilde stappen om van een nabijgelegen plaats naar Sianfoe te gaan Zijn lijfwacht vormde snel een kring om Tsjang en bood weerstand. Zij gaf zich eerst over toen de overweldigers te sterk bleken en men vreesde dat Tsjang door een verdwaalden kogel zou worden getrof fen. Een officier van de lijfwacht slaagde er m naar Sien Yang te ontsnappen en waar schuwde het garnizoen. Toen de muiters drie uur later de stad bereikten vonden zij de verdedigers ot> hun hoede. Verder wordt ge meld dat Sjaoy Nan Tsjoeng. een der tien gijzelaars die te Sianfoe gevangen worden gehouden, is overleden. De chef van den inlichtingendienst van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft het agentschap Domei telegrafisch me degedeeld. dat Tsang Kai Sjek ongedeerd te Sianfoe is en „een goed moreel" heeft. De vrouw van Tsjang Kai Sjek heeft den Austra- lischen bemiddelaar Donald een telegram gezonden, waarin zij hem verzoekt naar Nan king terug té keeren in plaats van naar Sianfoe te gaan, zooals hij dat van plan was. Volgens berichten uit Sjanghai paart zich in China aan de zorg voor den binnenlandschen toestand thans een zekere ongerustheid in verband met de mogelijkheid van een Ja- pansch ingrijpen. Uit goede bron wordt te Sjanghai vernomen, dat de Jap arische marine aanzienlijke voorbereidselen treft, In Noord-China vooral in de omgeving van Tientsin, zijn troepenbewe gingen waargenomen, terwijl ook de luchtmacht in actie is. Andere kringen zijn van oordeel, dat To kio niet spoedig zal ingrijpen, aangezien hier uit een ongebreidelde oorlog' in China zou ikunnen voortvloeien, Het gevaar bestaat evenwel, dat het Japan- sche Kwantoeng-leger op eigen gelegenheid optreedt. Uit Japansehe bron verluidt, dat te Nan king one enigheid zou zijn ontstaan over het al of niet uitzenden van een directe straf expeditie. Sommige figuren te Nanking blij ven voorstander van het aannemen van een afwachtende houding. Te Hwashien op 65 K M. ten Oosten van Sianfoe zou een gevecht zijn ontstaan. Verscheidene gevechten schij nen in Kansoe te worden geleverd, vooral in het gebied van Lantsjoe. België Reorganisatie van het kabinet? Het dagblad ..Le Soir" maakt melding van geruchten betreffende een reorganisatie van het kabinet, welke tegen het einde van Januari zou worden tot stand gebracht, aan het einde van de parlementaire vacanties en bij den terugkeer van Van Zeeland, die binnenkort vertrekt om eenigen tijd rust te nemen in Zwitserland. Em geland Regeering bestudeert de situatie in Abessynië. De minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft gisteren in het La gerhuis op een desbetreffende waag medegedeeld, dat de kwestie der En- gelsche vertegenwoordiging in het bezette Abessynië reeds eenigen tijd in studie is, met inbegrip van de pro blemen, die voortvloeien uit het be houd van een diplomatieke missie, welke geaccrediteerd is bij een regee ring, die geenierlei plaatselij k gezag meer uitoefent. In ieder geval ligt het niet in het voornemen van de Brit- sche regeering de jure de erkenning van de annexatie van Abessynië te verleenen. In antwoord op een andere waag verklaar de Eden, dat op 12 September de Britsche zaakgelastigde te Rome, overeenkomstig in structies van Eden, den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken. Ciano, er van in kennis heeft gesteld, dat iedere wijziging "w.status ouo in het westen van de Mid- c 'd-che zee de kwestie zou zijn, die ten nauwste de Britsche regeering zou raken. Ciano gaf toen den Britschen zaakgelastigde de verzekering, dat de Italiaansche regeering zich vóór noch na den aanvang der Spaan- sche revolutie had begeven in eenigerlei on derhandelingen met Franco, waardoor de status quo in de Middellandsche Zee zou wor den gewijzigd. Evenmin zou de Spaansche regeering zich in de toekomst met onderhan delingen inlaten. Dit is wederom bevestigd tegenover den Britschen vlootat-taché te Rome door den minister van marine, terwijl de Ita liaansche ambassadeur te Londen bij ver scheidene gelegenheden dergelijke verkla ringen heeft gegeven. Zwaar bombardement op Madrid. 80 a 100 dooden? Vier toestellen der rechtschen neergeschoten. De Spaansche minister van oorlog deelt, naar Havas meldt, mede, dat aan het cen traal front geen belangrijke operaties heb ben plaats gehad, het geweer- en artillerie vuur was van weinig belang. Verscheidene opstandelingen zijn met hun wapens overge- loopen naar de regeerinigsllnies, De artillerie der regeering bombardeerde de achterhoede der opstandelingen. De operaties, welke eenige dagen geleden aan het front Boadilla zijn begonnen werden gisteren voortgezet. De luchtmacht der opstandelingen bombar deerde de civiele bevolking met 25 toestel len. De jachtvliegtuigen der regeering dreven de opstandelingen op de vlucht, vier van hun toestellen werden omlaag geschoten, twee kwamen binnen de linies der regeeringstroe- pen terecht; de beide anderen vielen op de stellingen der opstandelingen. Het schijnt, dat het bombardement een groot aantal slachtoffers heeft geëïscht. Reeds wordt gesproken van 80 tot 100 dooden. De overlevenden hebben een toe vlucht in de tunnels van de metro, gezocht. Franco roept reserve-officieren onder de wapenen. Generaal Franco heeft de reserve-officie ren van de lichting 1931 onder de wapenen geroepen. Zij moeten over 5 dagen in hun mobilisatie-centra aanwezig zijn, en zich ge reed houden de manschappen van hun lich ting instructie te geven. Aanval op Oviedo. Berichten uit Gijon melden, dat de regee- ringstroepen een hevigen aanval op Oviedo hebben gedaan. De artillerie vernielde het krankzinnigengesticht Cabellada, dat de stad beheerscht en waarvan de opstandelin gen een ware vesting hadden gemaakt. De opstandelingen moesten ook de Pelayo-ka- zerne, 'n andere haard van tegenstand verla ten. Een tegenaanval van de opstandelingen, welke ten doel had den weg naar Oviedo af te snijden, werd na hevigen "strijd afgeslagen. Humaniseering van den Spaanschen burgeroorlog. Uit Londen: Lord Robert Cecil heeft aangekondigd, dat een comité 'is opgericht, dat fondsen bijeen moet brengen, teneinde den burgeroorlog in Spanje te humaniseeren. Dit comité onder vindt veel steun in de city, het vertegenwoor digt geen enkele partij en staat onder be scherming van den aartsbisschop van Canter bury, den katholieken aartsbisschop van West minster, den moderator van de Presbyteriaan- sehe kerk en den opperrabbijn. Ossietzky heeft het ziekenhuis verlaten. Naar gisteravond werd vernomen heeft Carl von Ossietzky Maandag het We sten d-zieken huis te Berlijn verlaten. De geneesheeren, die hem behandelen zou den hem hebben aangeraden in het sanato rium te blijven, in verband met het slechte weer, doch hij zou er de) voorkeur aan hebben gegeven naar zijn familie terug te keeren. Men weet niet. waar hij zich op het oogenblik be vindt. Verder verluidt, dat zijn vrouw en doch ter op het oogenblik in Hamburg zouden ver toeven. De Fuehrer heeft gisteren dr. Sahm, den Duitschen gezant te Oslo, ontvangen in ver band met het toekennen van den Nobel prijs aan Ossietzky. De binnenlandsche situatie in China blijft, zooals dat bij vele kwesties in het Verre Oos ten het geval is, voorloopig een vrij ondui delijk beeld bieden. Nadeel ig voor de eens gezindheid in den lande is ongetwijfeld het feit, dat in den politieken raad van Nan king oneenigheid is ontstaan over liet zenden van een speciale strafexpeditie naar Sianfoe onder leiding van den minister van oorlog en den bekenden generaal Feng, die plaats vervangend chef van den oppersten militai ren raad is. Minister Koeng, een zwager van mevrouw Tsjang Kai Sjek. moet zich sterk tegen dit besluit verzet hebben. Hij zou zeer bevreesd zijn. dat wanneer de beide generaals er niet in mochten slagen Tsjang Kai Sjek te be vrijden en de laatste zou worden omgebracht, een van hen beiden Tsjang Kai Sjek op zou volgen en niet sterk genoeg zou blijken om de muiterij te onderdrukkenzooals Tsjang Kai Sjek dit gedaan zou hebben. Het gevolg hiervan zou dan het uitbreken van den bur geroorlog zijn. Inmiddels begint men zich thans in China ongerust te maken over de mogelijkheid van een Japansehe inmenging. Rechtvaardiging voor deze vrees ziet men in het feit, dat de Japansehe marine bepaalde voorbereidingen treft, terwijl in Noord-China troepenbewe gingen plaats vinden en activiteit van de luchtmacht te constateeren is. Niet onmoge lijk is en ook in officieele kringen te Sjanghai is men deze meening toegedaan dat Japan dit machtsvertoon ontplooit voor het geval de crisis eenigen tijd mocht voort duren. De Japansehe regeering kan of wil de ge beurtenissen in China blijkbaar niet anclers zien dan een beweging, die door Sovjet-Rusland geïnspireerd is. Dit blijkt nu weer uit een verklaring van het ministerie van oorlog, waarin er de na druk op wordt gelegd, dat het Japansehe leger een „bolsjewiseering" van China niet zou dulden. Men knoopte er echter den wensch aan vast, dat Nanking de orde met eigen mid delen zou herstellen. Het door de regeering der Vereenigde Sta ten voorgestelde neutraliteitsontwerp. inge diend ter inter-Amerikaansche vredesconfe rentie is veranderd in een conventie, bestemd tot het coördineeren. ontwikkelen en veilig stellen van de uitwerking der verdragen, die de verschillende Amerikaansche staten heb ben onderteekend en ter verzekering van de functionneering dier verdragen. Het langdu rig besproken ontwerp is goedgekeurd, waar bij echter de regeeringen van Argentinië, Co lumbia, Venezuela reserves formuleerden. Het ontwerp bepaalt om. dat de Amerikaan sche naties zich verplichten alle conflicten, die zich onder haar mochten voordoen, langs vreedzamen weg op te lossen. Wanneer niet temin vijandelijkheden uitbreken, zullen de andere Amerikaansche naties in hun kwa liteit van neutrale landen, een gemeenschap pelijke houding aannemen ten aanzien van het conflict. De Amerikaansche staten be vestigen in de conventie den trouw aan de pacten van Briand-Kellogg en Saavedra La mas en besluiten, dat zij in geval van een oorlogsverklaring onmiddellijk als neutralen een gemeenschappelijke en solidaire houding zullen aannemen ten aanzien van het ver bod tot verkoop van wapens. Uitspraken van de Rechtbank. HAARLEM Donderdag. Hedenmorgen deed de Haarlemsche recht bank uitspraak in de volgende zaken: De jongeman uit Haarlem, die verdacht werd, een Gazellemerk te hebben aange bracht op een rijwiel, dat geen product van die fabriek was, we'rd vrijgesproken. De eisch was geweest f 25 boete. De 23-jarige inwoner van Heemstede, die een fiets gestolen zou hebben in de Lange Annastraat, doch zeide, deze gekocht te heb ben van een onbekende, werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. De chauffeur die de aanrijdding op de Oostvest had veroozaakt, werd veroordeeld tot een boete van f 50 subs 30 dagen en 6 maanden intrekking van het rijbewijs. COLLECTE VOOR HET HUWELIJKS GESCHENK. HAARLEM Donderdag. De collecten voor het huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bemhard heeft te Bloemendaal ruim f4600, te Heemstede onge veer f 1000 opgebracht. PERSONALIA. HAARLEM Donderdag. Woensdagmiddag is te Amsterdam ge slaagd voor het apothekers-examen onze stadgenoote mevr. C. J. ten Hagen-Cramer. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs en Dickie zijn in de allerbeste stemming op weg gegaan. Wat is het nu mooi buiten! De boomen prijken met hun vollen zomer tooi en de bloemen geuren dat het een lust is. Thijs heeft een goed gevulde mand bij zich, maar hij is hier in de prachtige natuur zoo in zijn schik, dat hij het gewicht er van nauwelijks voelt. Dickie draaft maar op en neer. Dan ziet hij weer dit, dan weer dat en alles vindt hij even interessant en van alles moet hij het fijne weten. En daarbij kraait hij het hoogste lied uit. Thijs is erg in zijn schik, dat het ventje zich zoo geweldig amuseert. Het strafproces te Chur tegen den moordenaar van den leider der Duitsche nationaal-socialisten in Zwitserland. Moord of doodslag? Was Frankfurter het werktuig eener Joodsch-communistische organisatie? (Van onzen correspondent). GENèVE, 15 December 1936. De groote meerderheid van het Zwitser- sche volk heeft zeker met instemming ken nis genomen van het gisterenavond bekend gemaakte vonnis van de rechtbank van het kanton Graubunden, te Chur, waarbij David Frankfurter wegens de vermoording van Wilhelm Gustloff, den leider der Duitsche nationaal-socialisten in Zwitserland, tot een tuchthuisstraf van 18 jaren Is veroordeeld. De rechtbank van Chur heeft door deze veroordeeling het gevoelen weergegeven van de groote meerderheid der Zwitsers, dat ook een door politieke overwegingen begane moord toch niets anders dan „moord" is en als zoodanig streng moet worden bestraft. De veroordeeling is in overeenstemming met het rechtsgevoel van den Zwitser, die eer bied heeft voor het menschelijke leven en die wenscht, dat dit leven ook door politieke tegenstanders wordt geëerbiedigd. Het ver- oordeelend vonnis van Clhur heeft boven dien ook hierom een vrij algemeene instem ming verkregen, omdat een vrijspraak of een al te milde straf de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Zwitserland en Duitsch- land bedenkelijk zou hebben geschaad. De Zwitsers zijn zeker geen goedpraters ten aan zien van alle toestanden en voorvallen in het groote naburige Derde Rijk. Ook de Duitsch- Zwitsers hebben hun eigen oordeel hierom trent behouden: De omstandigheid, dat 'bijna alle groote Duitsch-Zwitsers-clie bladen in Dui'tschland verboden zijn, is in dit opzicht overtuigend. En de Jodenvervolgingen in Duitschland hebben zeker bij het verdraag zame en menschelijk-voelende Zwitsersche volk allerminst instemming gevonden. Doch desniettemin stelt het Zwitsersche volk op een goede verstandhouding met Duitschland prijs en os het verheugd, dat de afloop van het proces tegen Frankfurter, die goede ver standhouding niet in gevaar brengt. De oorzaak tot het strafproces-Frankfurter vertoont groote overeenstemming met die van het strafproces-Conradi een kleine vijf tien jaar geleden. Zooals Frankfurter den vertegenwoordiger van het door hem gehate nationaal-socialistische Duitschland onver hoeds te Davos heeft doodgeschoten, zoo deed Conradi dit in 1922 tijdens de vredes conferentie van Lausanne ten aanzien van den vertegenwoordiger aldaar van de door hem zoo gehate Sovjetregeering. Doch hoe verschillend was gelukkig het verloop en het einde van deze strafprocessen! In Lausanne moest de moordenaar Con radi verschijnen voor het gezworenen-hof van het kanton Waadtland. Een jury, groo- tendeels uit eenvoudige boertjes van dit boe- renkanton samengesteld, moest daar het oordeel uitspreken. De president van het Hof en het openbaar ministerie hadden niets gedaan om aan het strafproces zooveel mogelijk zijn politieke bij karakter te ont nemen: de verdediger en de civiele partij hadden tientallen personen als getuigen ge dagvaard, die dag in dag uit de bolsjewisti sche gruwelen, resp. de zegeningen van het Sovjetbewind den juryleden kwamen vertel len. Tenslotte beeldden de brave lieden van de jury zich in, dat de wereld van hen een oordeel over het Bolsjewisme wachtte. Het gevolg was een vrijspraak van den moorde naar en natuurlijk een storm van veront waardiging tegen Zwitserland in Sovjet- Rusland. Toen een paar jaar later de Sovjetregeering in beginsel bereid was aan Volkenbondscon ferenties deel te nemen, is heel wat Fransche overreding noodig geweest, om de Sovjetre geering erteo te bewegen gedelegeerden naar Zwitserland te zenden waar Sovjetgede- legeerden blijkens het vrijsprekend vonnis van Lausanne „vogelvrij" schenen te zijn. -Hoe geheel anders ging het te Chur. Het kanton Graubunden is een der weinige Zwit sersche kantons, waar de strafrechtspi'aak niet door een jury, doch door een rechts college van vijf juristen wordt uitgeoefend. Dit gaf reeds een geheel andere atmosfeer als te Lausanne! Bovendien hadden de pre sident van de rechtbank en het openbaar ministerie bepaald, dat slechts één getuige zou mogen worden gedagvaard, de weduwe van Gustloff, die den moordenaar op dien tragischen avond van 4 Februari van dit j aai de deur van haar woning en van Gustloffs studeervertrek, waar de moord begaan werd, had .geopend. Alle beschouwingen over de Jodenvervolgingen in Duitschland, die den haat van den Joodschen moordenaar tegen de Duitsche machthebbenden hadden opge wekt en zijn gewelddaad eenigszins konden verklaren, moesten, evenals de beschouwin - gen over de zonden van het Jodendom in de wereld, die een voorbeeldige straf tegen dezen moordenaar zouden rechtvaardigen, samen gevat worden in het pleidooi resp. van den verdediger van Frankfurter en van den raads man der civiele partij, mevrouw Gustloff! Het gevolg van deze wijze beperking van het strafproces was, dat de rechters niet de in beelding kregen het Jodendom of de Joden vervolgingen te moeten veroordeelen en dat zij een doodgewoon on-politiek vonnis gaven, waarbij de moordenaar, zonder rekening te houden met zijn politieke beweegredenen, zwaar gestraft werd en het eenige punt van twijfel eigenlijk slechts in de vraag gelegen was: heeft Frankfurter met voorbedachten rade de daad begaan, zoodat hij aan „moord" schuldig is of geschiedde de daad in een oogenblik van veront- aardigde opwelling, zoodat iher alleen van „doodslag" kan worden gesproken? Voor de strafmate was de beantwoording van deze vraag niet onverschillig. Volgens het kan tonale recht van Graubunden zou Frankfurter in 't ééne geval met een tuchthuisstraf van minstens 15 jaar moeten gestraft worden, terwijl in het andere geval de straf zich tus schen 6 jaar als minimum en 15 jaar als maximum zou kunnen bewegen. Hoezeer Frankfurter in de eerste opwin ding na zijn daad ook verklaarde „trotsch" erop te zijn en geenerlei poging deed, om zijn opzet te ontkennen, in de gevangenis schijnt de jonge ziekelijke Zuid-Slavische student toch wel tot het inzicht te zijn gekomen, dat het de moeite waard was te loochenen, dat hij „met voorbedachten rade" gehandeld had. om aldus eenige jaren minder tucht huisstraf te ondergaan te hebben. Hij ver klaarde dus. dat hij, in gedrukte stemming zijnde niet slechts over het lot der Joden in Duitschland, doch ook over zijn betrekkin gen tot zijn vader, wien hij examensuccessen gemeld had, die in werkelijkheid niet beston den voortdurend geaarzeld had tusschen zelfmoord of vermoording van Gustloff. Vol gens zijn bewering had hij. toen hij bij Gust loff aanbelde, nog niet beslist geweten, of hij den nationaal-socialistischen leider zou doodschieten. De vriendelijke ontvangst door mevrouw Gustloff had zijn aarzelingen nog versterkt, medelijden had hem bevangen Eerst toen hij in Gustloffs werkkamer de portretten van Adolf Hitler en andere Duit sche leiders zag en bovendien nog hoorde, hoe Gustloff in zijn aangrenzende zitkamer tele fonisch van „zwijnen van Joden" sprak (me vrouw Gustloff ontkende, dat dit de laatste woorden van haar man geweest zouden zijn, ten stelligste), viel in een laatste opwelling van toorn zijn besluit, om onmiddellijk op den binnenkomende Gustloff te schieten. De rechtbank van Chur heeft echter in over eenstemming mot den officier van justitie zich aan de vroegere verklaringen van Frank furter gehouden en hem de straf opgelegd, die op moord met voorbedachten rade staat. Dat deze straf tot 18 jaar beperkt bleef, was een gevolg van het advies van den psychia- trischen deskundige, die Frankfurter welis waar voor volkomen toerekeningsvatbaar hield, doch toch meende, dat zijn zedelijke weerstandskracht ondermijnd was door zijn ziekelijke gestel en het daarmede sa menhangende mislukken zijner studie. Hier door was Frankfurter in een gemoedstoe stand gebracht, die tot zelfmoord zou geleid hebben, indien niet zijn verontwaardiging over het lot der Joden aan zijn vertwijfeling een anderen uitweg gegeven had. De Duitsche pers, die zóó talrijk versche nen was, dat velen zich afvroegen of hier een posing tot beïnvloeding der rechters aanwezig was, was eerst woedend, omdat de officier van justitie „slechts" achttien jaar geëischt had. Het kostte eenige moeite den Duitschers, aan het verstand te brengen, dat het kanton Graubunden, dat reeds een halve eeuw geleden de doodstraf afschafte, deze toch niet ter wille van Duitschland weder kon invoeren, opdat de „Jood" zijn moord tegen den Duitschen leider eveneens met den dood zou boeten! Ten slotte waren de Duit- schers met de straf tevreden. Doch niet met het feit, dat de Zwitsers bij het onderzoek hoegenaamd geen aanwijzing gevonden had den van een „complot". „Zonder twijfel heeft Frankfurtur op bevel van een Joodsch-com- munistische organisatie gehandeld!" blijven de Duitschers herhalen, ondanks alle ontken ningen van Frankfurter, ondanks het ad vies van den psychiater in den,zelfden nega tieven zin, ondanks het vergeefsche van alle zoeken van de Zwitsersche politie en justitie naar de „mannen achter de schermen". De Duitschers zijn thans zoo" vriendelijk toe te geven, dat de Zwitsers hun best hébben ge daan. Zij hebben eenvoudig niet de midde len het complot te ontdekken! Duitschland zal thans zelf de opsporing der hoofdschul digen ter hand nemen. Wij zijn nieuwsgierig hoe en met welk succes! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. RACM, PROESAMMA VRIJDAG 18 DECEMBER HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.— Schriftlezing 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst 11.00—12.— Cello en piano 12.15 Gram.pl. 1.Ensemble v. d. Horst 2.30 Chr. Lectuur 3.00—3,45 Orgelspel 4.— Sopraan en piano 5.„De Gooilanders" en voordracht. 6.30 Plantkundige causerie. 7.— Berichten. 7.15 Literair halfuur 7.45 Reportage 8.— Be richten ANP. 8.15 Ned. B-achvereen. mmv. so listen en het Utr. Sted. Orkest (Om 9.30 De clamatie) 10.30 Berichten ANP 10.3511.30 Gram.pl. Hierna Schriftlezing. HILVERSUM n, 301 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.15 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA. 8.— Gram.pl. 10.Morgenwijding 10.20 Voordracht en Gram.pl. 12.Gram.pl. 12.30 Het Aeolian-orkest 1.30 Gram.pl. 2.Win- tersportpraatje. 2.30 Orgel en zang. 3.15 AVRO Dansorkest 4.Gram.pl. 5.Voor de kinde ren. 5.30 Orgelspel 6.30 Politiek radiojournaal 6.50 Gram.pl. 7.— Paedagogisehe causerie. 7.20 Graan.pl. 7.30 „Weldadigheidspostzegels" 7.35 „Wat dunkt U van de mensch?" 8.— Hol- landsch Strijkkwartet. 8.30 „Menschen en dieren" 9.— C. Steyn's Accordeonorkest. 9.20 Gram pl. 9.50 Ramblers 10.30 Berichten AN1P 10.40 Avondwijding. 11.Jazzmuziek (Gr.pl.), 11.30—12.— Gram.pl. DROITWICH, 1500 RL 11.05 Medische causerie 11.20 Gram.pl. 12 05 Orgelconcert 1250 BBC Dansorkest 1.40 Bir- minghamsch Philh. Strijkorkest en solisten 2.20 Het Atkinson-kwintet, en soliste. 2.50 Gram.pl. 3.20 Dulay-kwintet, en solist. 4 20 BBC-Midland-orkest 5.35 De Continentals en soliste. 6.20 Berichten 6.40 Landbouwpraatje 6.45 BB'C-Northern orkest. 7.30 Muzik. cau serie. 7.50 Viool en piano 8.20 Gevar. progr. 9.20 Berichten 9.40 Luchtvaartcauserie 10. Opera-uitzending 11.20 Lou Preager en zijn Band 11.50—12.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.40 en 11.20 en 12.35 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 en 3.20 Gram.pl. 4.20 Berl. Philh. Strijkkwartet. 5.50 Pasdeloup-kamerorkest. 8.20 Pianorecital 9.05 Gevar. concert 11.20— I.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair concert 7.50 Omroep-Amuse mentsorkest 11.20 Omroeporkest. 12.35 Om- roepkleinorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Li- terair-muzikaal programma. 5.20 Omroep- kleinorkest 6.20 Herinnering aan de 11de Olympiade. 9.50 Zang met gitaar 10.2011.20 Omroep-Amusementsorkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Onnroepdansorkest 1.30 Omroepsalonorkest 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroepdansorkest 6.20 Zang. 6.50 Graan.pl. 7.20 Zang 8.20 Operette-uitzending 10.30 II.20 Gramofoonplaten. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.40 Zang 12.50 Omroepsa lonorkest. 1.30 Omroepdansorkest 1.50 Zang. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Declamatie en gra- mofoonpl. 5.50 Accordeonmuziek 6.35 en 7.10 Gram.pl. 7.35 Zang. 8.20 OmroeDsymphonie- orkest en soliste 10.30—11.20 Gram.pl. DKUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 C. Woitschach's Blaasorkest. 8.20 Om roeporkest en -koor 9.20 Berichten. 9 50— 11.20 Omroep-Amusementsorkest (Om 10 05 Weerbericht.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6