ÜÖOW 77 Ook onze kleine meisjes zien er graag mooi uit! SA W 1:1 DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBIAD 10 Fluweel en andere velours-soorten ver heugen zich op het oogenblik in een groote populariteit. Dit is mede te danken aan het feit, dat men er eindelijk in geslaagd is kreuk- en pletvrij fluweel te vervaardigen. Fluweel komt het mooist uit, wanneer het in soepele plooien valt en rijk gedrapeerd is. Daaraan is bij de modellen op onze af beelding geen gebrek. Links: avondjapon van paars velours chif fon. Mouwen en vocvpand zijn geheel inge- rimpeld. De rok loopt naar onderen toe klok kend uit. Midden: elegante japon van zwart velours transparant. Het lijfje, met de vierkante hals uitsnijding, is geheel recht. Apart zijn de wijde mouwen. De rok bestaat uit zes ba nen. Rechts: apart model voor een middag japon van fluweel. De rok bestaat uit vier banen. BIJ-DE-HANTE VROUWEN „Bij-de-hand" dat is een term die al leen voor vrouwen en meisjes wordt gebruikt, wie heeft ooit gehoord van een bij-de-hanfe jongen of man? En toch kunt u er wel op rekenen, dat er minder mannen en jongens zijn die zich de kaas van "het brood laten eten, dan vrouwen en meisjes. Hoe komt dan die uitdrukking „bij-de- hand", die er op duidt dat men met vinnig heid of anders minstens met felle vastbera denheid optreedt, zoo specifiek vrouwelijk? Eensdeels ligt dat aan de vrouwen zelf: zij treden vaak feller en met meer heftigheid op dan noodig is om het gestelde doel te be reiken. Maar ook komt het, doordat de man nen al spoedig een vrouw, die weet wat zij wil, bij-de-hand noemen omdat zij hun hulp en steun, aangeboden of niet, in het geheel niet noodig schijnt te hebben. Vooral de ongetrouwde, werkende vrouw wordt nog wel eens van bij-de-hand-zijn be ticht. Maar is het zoo'n .wonder: in ons in gewikkelde maatschappelijke stelsel moet zij voor alles en nog wat alleen optreden, en juist wanneer haar dat moeilijk afgaat, zal zij bij-de-hand zijn om zich te pantseren met een schijnbare flinkheid, die haar het optre den vergemakkelijkt. Ook moeders met groote gezinnen, vrou wen wier man veel op reis is uit hoofde van zijn beroep, die dus voor man en vrouw te gelijk moeten optreden, al deze menschen zijn op bepaalde oogenblikken genoodzaakt om doortastend een besluit te nemen en uit te voeren. En wanneer zulk handelen dan niet strookt met haar karakter, dan is het uiterst moeilijk om de echt vrouwelijke waar digheid te bewaren en niet van zich af te bijtén. Al is dit bij-de-hand-zijn niet direct nood zakelijk, toch is het heel begrijpelijk, en wie even verder ziet dan de oppervlakte, kan het niet anders dan doodgewoon, als gevolg van de omstandigheden, aanvaarden. Iets anders wordt het evenwel, wanneer vrouwen en ook jonge meisjes zoo maar zon der reden overal hun 'bij-de-handigheid ten beste geven, wanneer zij als haantje de voor ste altijd de eerste zijn. En dat mannen daaraan een hekel heb ben. behoeft niemand te verbazen, want deze vrouwen wekken wrevel bij haar eigen sekse- genooten. Dat zijn de vrouwen, die altijd na een con cert of schouwburgvoorstelling het eerst triomfantelijk hun mantel aan de vestiaire weten te bemachtigen, die altijd een zit plaats in de tram hebben, die bij elke open bare feestelijkheid wel een ver familielid of een nog verdere kennis hebben, die hun een mooi plaatsje kan geven, die den kellner een standje geven, wanneer hij niet dadelijk hun bestelling komt opnemen, die in een woord overal haantje de voorste zijn. Nu is dat niet zoo erg. wanneer zij alleen zijn. maar minder prettig wordt het al voor de vriendin of het familielid die „mee mo gen". Voor een man is zoo'n bij-de-hande vrouw rondweg een straf, zij ontneemt hem ongevraagd wat hij als zijn plioht voelt te genover de vrouw die hem vergezelt, en het gevolg is dat hij er met een ongelukkig en vaak norsch gezicht achteraan hangt Het kwetst zijn gevoel van eigenwaarde wan neer hij als ,.de man van zijn vrouw" wordt gedoodverfd, en wanneer het niet zijn eigen vrouw betreft, zweert hij zichzelf dure eeden. dat dit de laatste maal is. dat men van hem kan zeggen „dat hij ook mee mag", zoo als dat dan heet. In het openbaar treedit de man graag op voor de vrouw, die hem vergezelt; het ar gument dat dit ons vrouwen tot afhanke lijke ponpen maakt, gaat in onzen tijd aller minst meer op, er zijn gelegenheden in over vloed. waarbij de vrouw in het openbaar alleen moet optreden, en er zijn dus kansen genoeg om haar zelfstandigheid te bewaren. Natuurlijk zijn er mannen die het wel ge makkelijk vinden als hun, vrouw optreedt, er zijn er ook die het zich laten aanleunen, maar de meesten hebben er toch een hekel aan. Men moet het echter de bij-de-hante vrouwen dde een man hebben, welke het best ls toevertrouwd om voor ze op te komen, vaak niet al te kwalijk nemen: zij hebben misschien een snellen geest die tot onmid dellijk handelen aanzet, en wanneer zij dan een druk leven hebben, handelen zij vaak zelf, voordat haar man die niet zoo snel is, de kans heeft gehad om haar voor ite zijn. Deze middenweg die optreden vereischt wanneer men alleen is, en die om een be scheiden plaatsje vraagt wanneer de man er bij is. is voor sommigen uitermate moei lijk te bewandelen. Wie zich daarvan niet zeker voelt, moet haar eigen uitingen en da den, direct nadat ze verricht zijn, eens in haar hoofd laten naklinken: misschien zal zij dan tot de slotsom komen, hoe bij-de- hand dat aan een vreemde geschenen moet hebben en hoe noodig het is om den midden weg weer te gaan opzoeken, E. E. J.—P. 'T GEEFT GEZELLIGHEID Zoo'n mooi gedekte tafel met hagelwit, glanzend tafelgoed. Zorgt, mevrouw, dat Uw tafel er ook zóó uitzietUw huisgenooten waardeeren dat BIJVOET geeft Uw tafellinnen de prima waschbehandeling, die het noodig heeft, waar door het er zoo prachtig helder en glanzend uitziet. BIJVOET - BLOEMENDAAL TELEFOON 22016. (Adv. ingez. Mea.i HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag. Macaronisoep Wiener Schnitzel. Groentesla. Pommes frites. Spaansche Crème. Maandag: Bruine boonen Spek Aardappelen Appelmoes. Dinsdag: Boonencroquetjes Rijst met pruimen Woensdag: Runderrolletjes Savoyekool Macaroni in een schoteltje Vruchten. Donderdag: Varkensfricandeau Brusselsch lof -Aardappelen Kaiserschmarren. Vrijdag. Rijstschoteltje met kerry Gekookte griet Worteltjes Aardappelen Zaterdag: Snij boonen met witte boonen Klapstuk Aardappelen Vruchten RECEPTEN. Spaansche Crème y2 L. melk 4 eieren, 2 eidooiers 40 gr. suiker, Schil van een halve citroen. Laat de melk met de suiker langzaam met het citroenschilletje trekken, klop de eieren los, zeef ze en giet ze voorzichtig, onder voortdurend roeren bij de melk die van het vuur is genomen. Laat de crème gedurende drie kwartier in een waterbad met lauw warm water trekken. Als de crème is afge koeld. wordt ze gestort en met slagroom versierd. Men serveert het gerecht zoo koud mogelijk. Boonencroquetten. 2y2 dL. rauwe bruine boonen, boter, een uit, fijn gehakte peterselie. Reken voor deze hoeveelheid 5 dL. ge kookte bruine boonen, die in dit geval dus tegelijk met de boonen van het menu van Maandag zijn meegekookt. Vermeng de boonen zeer fijn gehakt, met het gefruite uitje, de peterselie en een smaakje en vorm er croquetjes van. Paneer deze dubbel en bak ze in heet frituurvet bruin en knappend Kaiserschmarren. 4 eieren, 40 gr. tarwebloem, l^jdL. melk. Suiker en boter. Maak van de eieren met de bloem en de melk een beslag, bak hiervan een omelet in boter. Neem de omelet uit de pan, snijd hem in stukken, bestrooi deze met suiker en bak ze opnieuw in boter. Dien ze warm op. Eau de Cologne Het universeele Verfrisschings- middel in be roep, bij sport op reis. iceft Uw huid de zoo jbegeerde zacht matte teint. De beste onderlaag voor poeder. (Adv. ingez. Med.) Wenken voor de Huisvrouw. Wanneer men een tapijt met frissche, hel dere kleuren goed wil reinigen, doet men dit het best door er sterk verdund salmiak azijnwater over heen te wrijven. Ook vochtige theebladen, waarmede men het tapijt afveegt, bewijzen goede diensten, doch zijn minder aan te bevelen bij lichte kleuren. Crapauds, bekleed met katoen damast, reinigt men op de volgende wijze: In een halven emmer water lost men een kopje salmiak en een kopje spiritus op. Als men een gedeelte schoon heeft gekregen, wrijft men het na met een doek, gedoopt in koud water. Zijn de meubels over hun geheele op pervlak behandeld, dan laat men ze rustiE drogen. Alle vettige sporen zijn dan verdwenen. Men wrijft het voorwerp op met een linnen doekje, dat men in krijt, aangemaakt met olijfolie bevochtigt. Daarna gaat men er nog eens flink over met de palm van de hand. V Gezondh. en Schoonheids- Instituut. Geopend 106 uur en volgens afspraak. C. VINK—KRIJGSMAN. Gedipl. Verpl., Huid- en Schoonh.-spec. WAGENWEG 2 A rd. Telefoon 15694 Geen vroegtijdige rimpels! Geen ontsierende haren meerGezichtsbeh. m. maskers en stoombad. Electr. ontharing volgens nieuwste methode. - Vermageringsmassage (ook para- fine beh.). - Hand- en voetverz. incl. massage. Verrassende resultaten bij Nerveuse of Rheu- matische aandoeningen. (Adv. Ingez. Med.) Terracotta kan men behandelen als porse lein. Wasch het dus af in een :-:eepsopje en spoel het af in schoon water. Voorzichtigheid i blijft echter een eerste eisch. 1 Het is een alleraardigst gezicht: kleine meisjes in rose blauwe of witte feestjurkjes van dunne wollen crêpe, batist of voile. Deze gelegenheidsjurkjes moeten altijd eenvoudig gemaakt zijn. De illustratie toont u een vier tal aardige modellen. Links: jurkje voor een klein meisje van 2 tot 4 jaar. De kraag loopt van voren door in een paar lange slippen, die op de rug ge strikt worden. Een geplisseerde strook langs kraag en zoom vormt de garneering. 't Jurkje daarnaast is geschikt voor meisjes van 5 tot 7 jaar. Ook hier is plissee de voornaamste garneering. Eenvoudiger is het jurkje van de tleine buurdame, die denzelfden leeftijd heeft. Mouwtjes en bovenlijfje zijn voorzien zien van smalle plooitjes, die naar onderen toe openspringen. Het laatste jurkje is van batist vervaar digd. Zoom en schouderpas zijn gegarneei\ met een ruche van hetzelfde materiaal. Di: modelletje is bestemd voor meisjes van 2 tot 4 jaar. ONZE KNIPPATRONEN Nr. 771: leuke, gekleede jurk, te vervaar» digen van stof of zijde. Bijzondere aandacht verdient de aparte mouw. Het kraagje kan desgewenscht van wit piqué of witte zijde vervaardigd worden. Be- noodigd materiaal: 4 meter van 100 centi meter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 46: bovenwijdte: 107 centimeter, taillewijdte: 90 centimeter, heupwijdte 120 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs 30 ets. per stuk. Nr. 754: keurige jas van wollen stof of laken Het model is eenvoudig en toch apart. De hals is afgewerkt met een bontkraag in een bijkomende tint. Men kan de jas voeren, als men dit wil; wanneer men echter heel dikke stof kiest, is dat niet noodig. Benoodigd mate riaal: 3.50 meter van 130 centimeter breedte en evenveel voering van 100 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 46. Zie boven. Prijs van het patroon 30 ets. per stuk. Deze patronen zijn te verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ets. portokos ten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geen. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de verzending. Bovenstaanded modellen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijzen zijn dan: nr. 71 70 ets., nr. 754 85 ets. per stuk. We leveren niet alleen patronen van de gepubliceerde modellen, doch van ieder ge- wenscht model. Toezending van een afbeel ding of schetsje met. vermelding van maten !s voldoende. Prijzen van deze patronen naar maat zijn: een mantel: 85 ets., een japon: 70 ets., lingerie en kinderkleeding: 45 ets., blouse: 40 ets., en rok: 35 ets. per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8