Positie bloembollenbedrijf optimistischer beoordeeld. MAANDAG 2! DECEMBER T9S5 H A A REE M'S D A' G BEAD Wat zal het resultaat zijn der hearings in Washington Vergadering Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. Heden, begon in het Krelagehuis te 11 uur de algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Aan de "openingsrede van den voorzitter, dr. A J. Verhage. is het volgende ont leend: Spr. begon met. Ihet herdenken van de sedert de vorige bijeenkomst overleden leden der vereenigïng, wijlen de heeren R. Veld- huyzen van Zanten, J. Pijnacker, C. Ludwig, C. Warmenhoven, A. H. Vreugdenhil, R. H. Beerhorst Jr. en A. Koper. Vervolgens herinnerde dr. Verhage aan den ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Zooals bekend heeft het Centraal Bloembollen Comité, namens het geheele vak. aan het vorstelijk bruidspaar een bloem- bollenbeplanting voor het Paleis te Soestdijk aangeboden. Thans werd op voorstel van den voorzitter het volsend telegram aan het Prinselijk paar verzonden: ..De Alg. Vereen voor Bloembollencultuur, in algemeene vergadering bijeen, wil uiting geven aan de vreugde, die zij in deze blijde bruidsdagen voelt en haar aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis betuigen" Zij. die voor onze volksgemeenschap be langrijke nadeelen van de devaluatie vrees den. zoo vervolgde spr.. hebben tot dusverre hun vrees gelukkig niet bewerkelijkl gezien. Voor de exportbedrijven heeft deze nieuwe monetaire politiek de opluchting gegeven, die er van verwacht werd. Een opluchting, die velen een last van de schouders heeft ge nomen Dientengevolge wordt ook de positie van hel b'oembollcnbedrijf ootimistischer beoor deeld en, naar ik meen, met redht. Ons vak is pracrtïsch ge'heel en al afhankelijk van den exDort, en het is volkomen begrijpelijk, dat men de toekomst weer met een geruster hart tegemoet gaat. Toen bekend geworden was, dat de Regeering het stelsel der minimum prijzen zou handhaven een maatregel, die door onze vereeniging bestreden is aan de hand van de uitspraak der in Juni ge houden algemeene vergadering, waarin alle richtingen in ons vak hxin stem hebben doen gelden wierp zich de vraag op. of de mi nimumprijzen in buitenlandseh geld verlaagd moesten worden dan we! srelijk moesten wor den gehouden. Een beslissing in den laatsten gee<=t is genomen, omdat van een prijsver- latrng geen overeenkomstige afzetvergroo- werd verwacht en omdat men meende maarregelen van het buitenland op deze Wh'ze zooveel mogelijk te kunnen voorko men. De devaluatie van den gulden is voor ons vak 00'een gunstig tijdstip gekomen, om- dft het overgroote deel der verzendingen had plaats gehad. Nu de prijzen verhoogd zijn. verwacht men voor het volgend jaar ook betere uitkomsten voor het, Ikweekersbedrijf, wat. overigens ook dringend noodig is; •Hoezeer ik dus de betere toekom s tv e rw ach - tineen deel, toch zou ik willen waarschuwen tegen eeri overdreven optimisme. De mensch is'te vlug gen ei ad r>m de duisternis donker der te zien, dan deze is. vooral als anen uit het licht komt. maar ook, om het licht beller te-vinden, dan het in werkelijkheid is. vooral a's men uit de duisternis komt. Laat men in ons vak hiervoor toch oppassen. De verhoogde prijzen, die nu een gevolg zullen worden van de devaluatie van den gulden, moeten nog gemaakt worden en zul len eerst in Mei 1938 direct in de zakken der kweekers komen. In dien tusschentijd kan ook op monetair gebied nog veel gebeuren; on dit oogenblik kan nog niemand dit bekij ken. Zoolang er geen vaste verhoxxding is tusschen de" wereldvaluta's den dollar, het pond sterling en daaraan hangende valu ta's weet men niet. wat ons op dit terrein nog te wachten staat. De politieke wereld situatie is bovendien nog onzeker, en niet te voorspellen valt. welke verrassingen ook daar in nog verscholen liggen. Hetzelfde geldt voor den ecnnomischen oorlog, die de laatste ja ren helaas gevoerd wordt. Alle mogelijke moeite wordt aangewend om onze uitvoer- imoaeliikheid te behouden en te vergrooten Ik behoef als voorbeeld sleehts te wijzen op de groote opofferingen, die het bloembollen- vak zich heeft moeten getroosten om den exnort van ons artikel naar Denemarken nog e enigszins in stand te houden. Tot nu toe hebben deze pogingen wanneer we onzen uitvoer vergeliiken met die van andere pro ducten in betrekkelijke mate een succes opgeleverd. Maar desondanks ondervindt oo'- de uitvoer van ons artikel belangrijke bemoeiliikingen, en niet te zeggen is. of in de toekomst niet andere belemmeringen ons de-! zullen zijn. Ik breng dit alles niet naar voren, om den gang van zaken pessimistisch te beoordeelen. Integendeel, ik voel me ook optimistischer gestemd. Maar ik wil slechts waarschuwen tegen te hoog gespannen verwachtingen, die ik in sommiee kringen van ons vak meen waar te nemen. Wanneer ik me optimistischer voel, wil dat alleen zeggen, dat naar mijn meening de toestand wat gunstiger beoordeeld moet wor den dan in de afgeloopen zeer moeilijke ja ren. Wanneer Ik over mogelijke bemoeilijkin gen van ons product in cle toekomst, spreek, gaan onwillekeurig anijn gedachten uit naar de vorige week in Amerika gehouden hearing, waar ons vak vertegenwoordigd was door een u allen bekend driemanschap, dat met opoffering van eieen belangen en eigen ver langens ons vak daar dient. Narcisseninvoer in Amerika. Na de opheffing van het Amerikaansche embargo op narcissen, die ons zooveel reden tot vreugde heeft, gegeven, werden we on aangenaam verrast met de plannen voor warmwaterbehandeling bij invoer, waardoor deze zeer bemoeilijkt zou worden. Daar wij overtuigd zijn van de gezondheid der Neder- landsche narcissencultuur werd deze maat regel hier te lande als een overbodige voor zorgsmaatregel beschouwd. Toen kwam plotseling de verrassende me dedeling. dat op 15 en 16 December in "Washington hearings zouden worden gehou den met, betrekking tot de bestrijding van het aaltjesziek, niet alleen in narcissen, maar oo'- in andere bolgewassen. Hieronder wer den zelfs tulpen genoemd, waarin hier te lande nimmer aaltjes worden aangetroffen. Het resultaat van deze hearings is heden nog niet bekend. Al het moge lijke is in het werk gesteld om de be langen van ons vak ook in deze kwestie te behartigen; afgewacht moet worden, wat hiervan de resul taten zullen zijn. Ik wil de hoop uit spreken, dat men in Amerika zal in zien, dat de besproken voorzorgs maatregel, die onzen export zeer veel nadeel zou doen. om phyto-sani- taire redenen inderdaad niet noodig is. en dat men dus niet zal overgaan tot warmwaterbehandeling bij in voer. Ook de onderlinge handel in het binnen land heeft nog steeds onze aandiacht noodig. Een goede regeling van dezen ouderlingen handel is steeds een der belangrijkste doel stellingen onzer vereeniging geweest. Omdat de omstandigheden zich vaak zeer snel wij zigen, zijn in het Handelsreglement, dat hiervoor zeer belangrijk is, in den loop der tijden vele en velerlei wijzigingen gekomen Bij de laatste herziening in 1934 zijn maat regelen getroffen, die ten doel hadden een ongemotiveerd overdragen van risico's die de exporteurs behoorten te dragen, op de kweekers, tegen te gaan. De practij:k heeft geleerd, dat de toen hiervoor getroffen maatregelen weinig hebben uitgewerkt, en dat het euvel, dat men wilde ondervangen, is blijven voortbestaan, ook al worden nu de gewraakte clausules op de voorzijde van het koopbriefje gedrukt. Het hoofdbestuur heeft dit, nu met de laatste herziening eenige jaren practijk is opgedaan, nader overwogen, met als resul taat. dat met medewerking van den Bond van Bloembollenh andelaren en het Hol- landsch Bloembollenkweekers Genootschap een commissie is ingesteld, die de opdracht heeft rapport uit te brengen over de moge lijkheid van zoodanige wijzigingen, dat de bovengenoemde, minder gewenschte toestan den uit wen weg worden geruimd. Over het rapport dezer commissie, die nog slechts kort geleden haar werkzaamheden is begonnen, valt nog niets te zeggen; dit rapport zal naar menschelijke berekening echter binnen zeer afzienbaren tijd worden uitgebracht. STADS BIBLIOHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Godsdienst. Andel, van en Slotemaker de Bruine. Mor genrood. Luther. Werke. Ritter Jr.. Over Joh. de Heer. Witlox. Pater Damiaan de Veuster; de held van Molokaï apostel der melaatschen. Sociale Wetenschappen. Bruin, de. Gemeenten en maatschappelijk hulpbetooxx. Flieringa. De zorg voor de volkshuisvesting ln de stadsgemeenten in Nederl. O.-Indië. Snethlage. Sovjet-Rusland zegt mij'iets. Wessem, van. De opstanding van Neder land; Landbouw. Lantinga. Altijd bloemen in de tuin. Kinkma Boltjes. Onderzoekingen over ni- trificeerende bacteriën. Krelage. Het gouden jubileum der Darwin- tulpen. Roelfsema. De champignoncultuur. Beeldende kunsten. Bennett. Beformen in Eisenbeton. Domburg, van. Levende schaduwen. Schulze, Der Ziegelbau. Troche. Italienische Malerei des 14 und 15 Jahrhunderts. Fransche romans. Aveline. Le prisonnier. Kessel. Une balie perdue. Vercel. Lena. Dood langs den weg gevonden. Misdrijf of ongeluk? In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men te De Krim in de buurtschap de Scheere een vreeselijke ontdekking gedaan. Het betrof een geval, dat men dienzelfden nacht niet heeft kunnen ophelderen, hoewel de rijks veldwachter Schuring, geassisteerd door mare chaussees, oogenblikkelijk een diepgaand on derzoek instelden. De 60-jarige arbeider Jan Booi had zich des avonds te voet naar Coevorden begeven, vermoedelijk om getuige te zijn van de fees telijkheden in die plaats ter gelegenheid van de vorstelijke ondertrouw. Vrij laat in den avond keerde de man huiswaarts. Te bijna middernacht vond men den man nabij de woning van den arbeider Meierink levenloos midden op dën weg met een geheel ver pletterde schedel. Voorbijgangers uit Slag haren hebben direct de noodige stappen ge daan, opdat een onderzoek ingesteld zou kunnen worden. Een ontboden geneesheer kon niet anders dan den dood constateer en, die volgens hem was ingetreden door geweld. Ei- was echter geen enkel vaststaand spoor waar te nemen waarmede dit geweld was aan gedaan, hoewel men onmiddellijk heeft ge dacht aan een auto. Geen enkel autospoor, dat eenige opheldering gaf, kon men evenwel in de nabijheid van het slachtoffer aantreffen. Het eigenaardige van het geval is bovendien, dat de man. die van de richting Coevorden kwam. voorover met zijn hoofd naar Coe vorden lag. Zulk een zwaai tengevolge van een auto-aanrijding is moeilijk verklaarbaar, hoewel niet uitgesloten, raarnaast trof nog weer het vreemde, dat het lijk even op de rechterhelft van den weg lag, gerekend in de richting van Slagharen naar Coevorden. De politie heeft zich onmiddellijk met ver schillende plaatsen in verbinding gesteld om op het autoverkeer te letten. Daar het slachtoffer bekend stond als iemand, die nogal eens een borrel gebruikte, heeft men direct een nauwkeurig onderzoek in die richting ingesteld, doch bij den man kon men geen enkel spoor van alcoholgebruik waarnemen, terwijl van betrouwbare zijde werd medegedeeld, dat de man zich den laat sten tijd van alcoholgebruik onthield. Des nachts kreeg de politie nog een mededeeling, die haar aanleiding gaf het onderzoek voort, te zetten. De overledene iaat een vrouw en twee vol wassen kinderen achter. I TWEE INBRAKEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men zich door verbreking van een ruit aan de achterzijde toegang verschaft tot een woning aan de Zonnelaan. Via den gemeenschappelij- ken tuin van deze huizen had men den ach tergevel bereikt. Er wordt niets vermist. Zaterdagavond ontdekte een bewoner van de Kennemerstraat, dat ongewenschte gasten een bezoek aan zijn woning hadden gebracht. De voordeur is vermoedelijk met een valschen sleutel geopend. Er wordt voor een bedrag van f 20 aan sieraden vermist. HEEMSTEDE Kindje door tram gegrepen en gedood. maakt met het opzetten van een met groen versierden en schitterende verlichten eereboog geflankeerd door twee kleinere boogen, ter wijl aan weerszijden van de Julianalaan guir landes van dennengroen, opgevroolijkt door een groot aantal oranjewimpels aan de boo- men zullen worden opgehangen. Aan het begin en het einde van de Juliana laan worden twee lichtzuilen geplaatst, elk voorzien van vier schijnwerpers. De electri- sche verlichting en illuminatie van het ge heel zal worden ontstoken van 1 tot en met 7 Januari a.s. terwijl zoo mogelijk luidspre kers vroolijke wijsjes en toepasselijke feest programma's ten gehoore zullen brengen. Waar in het park van het aangrenzende Ju- lianaplein namens het gemeentebestuur een Julianaboom geplant zal worden, belooft de Julianalaan evenals het Raadhuisplein een der brandpunten te worden van de komende festiviteiten te Heemstede. BLOEMENDAAL bijstand voor het Zuiderbad, is die commis sie er niet voor, dat de pachtsom van het café wordt verlaagd, en het toestaan van vier optiejaren heeft evenmin de instem ming van de commissie. Zij heeft er echter geen bezwaar tegen, dat het bestaande con tract tot en met 1942 wordt verlengd, waar door de afschrijvingen over een langer tijd vak kunnen worden verdeeld. B. en W. kunnen zich niet geheel met het advies van de commissie vereenigen. Zij wil len in het onderhavige geval een korting van 10 pet. op den pachtprijs toestaan, alleen over het jaar 1936, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de exploitatie over de volgende jaren een gunstiger beeld zal ver- toonen. Aan het toestaan van vier optiejaren wen- sc'nen B. en W. niet mede te werken, omdat daardoor aan den exploitant eenzijdig een recht wordt gegeven, waarvan hij uiteraard alleen gebruik zal maken indien dit voor hem aantrekkelijk is. Wel willen B. en W de overeenkomst, die in 1934 met den heer H. A. Klein Jr. werd gesloten, met alle daarin vervatte bepalingen verlengen met vier jaar, derhalve tot en met 1944. Tragisch ongeluk op den Glipperweg. HEEMSTEDE Maandag. Zaterdagmiddag is aan den Glip, tegenover het hof jé Eensgezind een doodelijk ongeluk geschied, waarvan een 3-jarig meisje het slachtoffer werd. Een 12-jarig dochtertje van de fam. J. Turnhout, zou uitgaan met het dochtertje van haar schoonzuster, welke laat ste woont op huize Eensgezind. Bij haar wa ren twee meisjes, dochtertjes van de fam, Vader, een meisje van 6 jaar en een meisje van drie jaar, wonende Glipperweg no. 13. Toen de kinderen aan de woning der fam. Turnhout kwamen, kregen zij de boodschap dat zij nog even moesten wachten, voordat de kleine mee kan gaan. In dien tusschentijd vermaakten de kinde ren zich met spelletjes op 't trottoir ten wes ten van den Glipperweg. Tot eindelijk de moeder, mej. Turnhout kwam met haar baby in den kinderwagen. De klein 3-jarige Brechietje Vader zag haar naderen met heb kindje en vol verlangen den kleine in de wagen te zien vloog zij opeens van het trottoir over den rijweg om dan nog over de trambaan naar mej. Turnhout te gaan. Terzelfder tijd naderde de tram Leiden Haarlem, welke om 1,21 uur van Bennebroek vertrekt. Mej. v. Turnhout zag vlak voor zich het ongeluk aankomen, maar kon het niet meer voorkomen, alleen probeerde zij de kleine nog te waarschuwen, op den weg te blijven, echter zonder succes. Ook de andere kinderen, nog druk in hun spel, zagen het groote gevaar niet, dat de kleine tegemoet snelde. Pas op zeer korten afstand zag de wagenvoerder het gevaar. Hij remde uit alle macht met zandstrooiers en luchtrem, maar zonder succes, wat te begrijpen is, daar de tram op die plaats een snelheid mag hebben van 60 K.M. Het kindje zal wel direct gedood zijn door den baan-schuiver, waardoor het tegen den grond is geslagen. Daar op dezen plaats veld- spoor is en de ruimte tusschen het onderstel van den wagen en den grond vrij groot is, is de tram verder over haar heen gegaan, en werd het lijkje gevonden achter de tram. Nadat Dr. v. Aalst uit Bennebroek, die spoedig ter plaatse aanwezig was, den dood had geconstateerd, werd het stoffelijk over schot naar het lijkenhuisje op de openbare begraafplaats overgebracht. De politie stelt een' onderzoek in. LIEFDADIGHEIDSPREDIKATIE. Na een liefdadigheidspredika-tie in de R.K. kerk aan het Valkenburger plein, ten bate van de St. Elisabethvereeniging, door Prof. Lau rier, van het Seminarie Hageveld, bracht de collecte f 613 op. KERSTGAVE VOOR DE R.-K. GEORGA NISEERDE WERKLOOZEN. De collecte aan de uitgangen der R.K. ker ken, ten bate van een kerstgave van de R.K georganiseerde werkloozen heeft opgebracht f 230.—. AUTO-BOTSING. Zaterdagavond had op het kruispunt Rem brandlaanJohan Vermeerstraat een bot sing plaats tusschen een auto bestuurd door C. Maulijn, wonende te Heemstede en een auto, bestuurd door den heer Snoeck uit Am sterdam. Daar beide bestuurders licht- en geen geluidssignalen gaven merkten zij elkander te laat. met het gevolg dat de auto's met elkander in botsing kwamen. De auto van den heer Snoeck sloeg om en kwam op het trottoir te liggen. Een mede-inzittende, de heer E. M. Snoeck liep daarbij een lichte schouderverwonding op, maar kon, na door Dr. Luin behandeld te zijn, naar zijn wo ning in Haarlem vervoerd worden. De Amsterdamsche auto werd ernstig, de andere licht beschadigd. De politie maakte proces-verbaal op, PLECHTIGE EERSTE H. MIS. Zaterdag is op het Seminarie te Warmond onze vroegere plaatsgenoot Hubertus Hees terbeek tot R.K. Priester gewijd. Na de wijding kwam de jonge priester Za terdag naar Heemstede om in de Parochie kerk St. Bavo zijn eerste H. Mis op te dragen. Begeleid door misdienaars en bruidjes deed de neomist Zaterdagavond zijn intrede in de kerk aan den Heerenweg. Toen hij voor het versierde altaar had plaats genomen, sprak de Pastoor der kerk hem woorden van wel kom toe en wenschte hem tevens geluk. Bij zijn intrede in het kerkgebouw zongen de talrijke aanwezigen hem een welkomstlied toe. Hierna celebreerde de jonge priester een plechtig Lof, daarbij geassisteerd door kape laans der parochie. Zondagmorgen om 9 uur droeg de neomist zijn plechtige eerste H. Mis op, daarbij geas sisteerd door Pastoor Chr. v. Mierlo als Pres- bijter-assistent, kapelaan A. Schaaper, uit Rotterdam als diaken, kap. H. Groeneveld. uit Nootdorp als sub-diaken en kap. J. Fran sen als ceremoniarius. Onder de H. Mis hield een oom van den neomist, Pater Heesterbeek, de feestrede. Des middiags kwamen zeer velen den jon gen priester hun gelukwenschen aanbieden, waarbij ook stoffelijke blijken van belangstel ling werden aangeboden De dag werd beslo ten met een plechtig Lof, eveneens in dp parochiekerk van den H. Bavo. Aan het R.K. Vereenigingsgebouw waar de neomist met zijn familie in den avond eenigen tijd vertoefden, bracht de Harmonie „St. Mi- chaël"' een serenade. Het huwelijk van Prinses Juliana. Het „Feestcomité Juliana" Heemstede, ge steund door bijdragen van bewoners van de Julianalaan, de Heemsteedsche Dreef en aangrenzende straten en pleinen heeft onder deskundige leiding van den heer C. Kwak Jr., een plan ontworpen ter waardige viering van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Maandag 28 dezer wordt een aanvang ge BLOEMENDAAL IN FEESTTOOI. Onze gemeente bood Zaterdag een fleuri- gen aanblik op den eersten bruidsdag van het Vorstelijk Paar. Het algemeene mede leven kwam vooral tot uiting in het groot aantal vlaggen. Vooral in de Dorpsstraat werd druk gevlagd, 's Avonds kwam voor den d:ag of eigenlijk aan het licht wat de gemeente in alle stilte had voorbereid. Alle lampen van de Donkere Laan af en verder de Bloemendaalsche Weg, Zandvoor- terpad, Zandvoortsche Laan, enz. straalden een Oranjelicht uit. De groote belangstelling ging uit naar de Provinciale Bedrijven in het Kinheimpark. Beide gebouwen met de tusschenliggende heerenhuizen, waren in een dichten gordel van kleurige wimpels gevat en de verlichting van beide gebouwen was buitengewoon fraai. Groote stralenbundels verlichtten de con touren en vooral het Waterleidinggebouw deed het door zijn gevelvorm schitterend. Buitengewoon fraai zijn ook de palen met guirlandes van gekleurde lichtende bollen terwijl de verlichte vijver met zijn honder den tweekleurige lampen een tooverachtigen aanblik bood. Men deelde ons mede, dat de verlichting tot de Kerstdagen zal duren en daarna weder in Januari van 710 uur. TWEE FEESTVOORSTELLINGEN. Het gemeentebestuur van BLoemendaa! heeft een tweetal feestvoorstellingen aange boden in den Stadsschouwburg te Haarlem aan de leerlingen van de U. L. O. scholen. Scholen voor M. O. en Voorbereidend H. O.. en wel op Donderdag 24 December voor le en de klassen en op Dinsdag 5 Jan. voor de hoogere klassen. Op den eersten dag wordt gegeven „In Hol land staat een Huis", van de N.V. Amster damsche tooneelvereeniging (A. v. Dalsum) en op 5 Januari „Uit het leven der Oranjes" van het Hofstadtooneel (Cor v. d. Lugt Mel- sert). De wethouder van sociale zaken, de heer H. Hogenbirk zal op Woensdag 23 December verhinderd zijn, spreekuur te houden. HILLECOM DE FEEST-COLLECTE. De Zaterdagmiddag met medewerking der beide muziekkorpsen gehouden collecte heeft f 375 opgebracht, een bedrag dat meer is dan waar men op gerekend had. Naar wij ver nemen komt het, comité hedenavond bij elkaar, om de definitieve plannen in elkan der te zetten. De aanteekendag is hier heel kalm verloo- pen: de beide „Oranjebals" in Flora en Sis- re^mans waren zeer druk bezocht. Nog nooit hebben wij het geheele dorp zoo in vlaggen- tooi gezien. Verschillende bloemist-firma's hebben hun gebouwen in het licht van felle schijnwerpers gezet. DE WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week toonde het werkloos heidscijfer wederom een sterke stijging, na melijk van 621 op 707, waaronder 494 bloe mistarbeiders. Verleden jaar bedroeg het totaal over hetzelfde tijdvak 681. DE HUWELIJKSFEESTEN. Nog steeds zijn er geen definitieve plannen bekend wat hier ter plaatse zal geschieden ter gelegenheid van het aanstaand Koninklijk hu welijk. Gisteravond hebben de verschillende vereenigingen op het gemeentehuis vergaderd en hun voorloopige plannen ter tafel gebracht. Het werkcomité zal hieruit trachten een defi nitief plan samen te stellen, doch de uitvoe ring daarvan zal geheel afhangen van de op brengst der heden middag te houden collecte. ZANDVOORT SUBSIDIE V. V. V. In de raadsvergadering van 9 December 1936 werd ingesteld een commissie-ad-hoc. om den raad van advies te dienen ten aanzien van de vraag op welke wijze het bedrag van f 2000 zal worden besteed dat op de gemeente- begrooting voor 1937 is uitgetrokken voor subsidie aan de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. In de eerste vergadering van de commissie werden verschillende denkbeelden naar voren gebracht aangaande de organisatie van het vreemdelingenverkeer en de financieele me dewerking van de gemeente. In verband met den betrekkelijk korten tijd welke ons nog scheid van het volgende sei zoen geeft de commissie er de voorkeur aan niet met ingrijpende voorstellen te komen. Dit is ook moeiolijk in verband met het alhier te houden congres van de Algemeene Nederland- sche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, waarvan de voorbereiding uiteraard moet ge schieden door de plaatselijke vereeniging. Aan den raad wordt geadviseerd aan Vreem delingenverkeer voor 1937 een gemeentelijk subsidie, groot f2000, toe te kennen, onder voorwaarde, dat dit bedrag door de vereenigïng wordt besteed in overleg met burgemeester en wethouders. Te zijner tijd hoopt de commissie den raad te adviseeren aangaande de verder te nemen maatregelen PACHT CAFé ZUIDERBAD. De heer H. A. Klein Jr. heeft een adres aan den raad gericht met een tweeledig ver zoek, namelijk om de door hem als pachter van het café van de gemeentelijke zee- en zonnebadinrichting „Zuiderbad" verschul digde pacht, ook over het afgeloopen seizoen te verminderen en voorts om hem na het eindigen van de bestaande pachtovereen komst. derhalve na 1940, nog 4 optiejaren toe te staan. Bl'ijikens het advies van de commissie van EXPLOITATIE VAN HET ZUIDERBAD. In de raadsvergadering van 8 December j.ï. werd in handen van B.enW. om prae-advies gesteld het voorstel van het raadslid Joustra, om de gemeentelijke exploitatie van het Zui derbad stop te zetten en het gebouw in zijn geheel te verpachten. De commissie van bijstand geeft B. en W. in overweging den raad voor te stellen, het voorstel-Joustra te verwerpen. B. en W. kunnen zich met dit advies vereenig-en. ORGANISATIE MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. De directeur van den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon heeft bij bet college van B. en W. voorstellen inge diend betreffende de organisatie van dien dienst. De voorstellen komen in hoofdzaak hierop neer. dat de naam van den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon wordt gewijzigd in dien van gemeentelijke in stelling voor maatschappelijk hulpbetoon. Voorts wordt ingesteld een gemeentelijke dienst voor sociale zaken, aan welken wordt opgedragen a. het verleenen van administratieven bij stand aan de gemeentelijke instelling voor maatsch, hulpbetoon; b. het werkzaam zijn als agentschap der ar beidsbemiddeling en het als zoodanig verlee nen van bemiddeling aan werkgevers en werk nemers bij het zoeken naar arbeidskrachten en naar arbeidsgelegenheid volgens de ge meentelijke verordening; c. de uitvoering van het werkloosheidsbe- sluit-1917, voor zoover die uitvoering be hoort tot de bemoeiingen van het gemeente bestuur en zij niet uitsluitend aan B. en W. is opgedragen; d. uitvoering van de steunregeling voor werkloozen als orgaan van steunverleening; e. het verrichten van andere door B. en W. aan te wijzen werkzaamheden van socialen aard. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. De heer B. van Rijnberk heeft het volgen de voorstel bij den gemeenteraad ingediend: De Raad der gemeente Zanddvoort verzoekt het college van B. en W. maatregelen te ne men ter voorbereiding van openbare werken in de gemeente, met het oog op de moge lijkheid, dat na de verkiezingen een regeering zou optreden die op zeer ruime schaal over zou gaan tot bestrijding der werkloosheid, door openbare werken. In de toelichting wordt o.a. gezegd, dat het voor Zandvoort, met zijn talrijke werkloozen en zijn vele openbare werken die op uit voering wachten, van belang is zich nu reeds te beijveren, om eventueel geholpen te wor den. Hierbij wordt gedacht aan verbreeding van de Zandvoortschelaan, die op drukke dagen te smal is voor auto- en fietsverkeer, aan een verbindingsweg van dezen weg met het einde van de Brederodestraat achter 's Zomers Buiten om, aan den verbreeding van de Noord-Boulevard van het Grand Hotel tot den Bloemendaalschen Zeeweg. De weg door Plan-Noord heeft reeds jaren een wegdek noodig. De betonnen brug over de spoor baan bij het terrein van de vroegere Pas sage, een vuilverbrandingsoven en andere werken bij de belt. een andere wijze voor het zuiveren van afvalwater, verandering van de rioleering, dit alles is noodzakelijk. De welvaart van onze gemeente nu en in de toekomst is hiermede ten nauwste ver bonden. Daarom moet het gemeentebestuur tijdig zijn maatregelen nemen om op een zeker oogenblik niet achter te staan bij an deren. ONDERHOUD STRAATVERLICHTING, Krachtens raadsbesluit van 15 December 1932 werd na gehouden openbare aanbeste ding aan J. H. van Keulen te Zandvoort opge dragen het'onderhoud van de straatverlich ting gedurende de jaren 1932/1935. Ook voor 1936 werd dit onderhoud aan Van Keulen op gedragen. B. en W zijn van oordeel, dat het aanbe veling verdient, dit onderhoud opnieuw aan te besteden voor de jaren 1937 tot en met 1939. De gelegenheid tot inschrijving zal worden opengesteld voor de te Zandvoort gevestigde erkende installateurs. VERWERKING VAN BELTVUIL. Het verwerken van beltvuil werd bij raads besluit voor het jaar 1936 opgedragen aan R. Rudolph us en Q. v. d. Meulen te Zandvoort voor een bedrag van 2500 per jaar. Genoemde heeren hebben zich thans tot het college van B. en W. gewend met het ver zoek hun bovengenoemd werk onder de thans geldende condities opnieuw op te dragen, en wel voor den tijd van twee of drie jaar, B. en W. hebben er geen bezwaar tegen dat de bestaande overeenkomst onder de huidige voorwaarden wordt verlengd. Zij stellen echter voor niet verder te gaan dan verlenging voor den tijd van één jaar, derhalve voor 1937. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den raad der ge meente Zandvoort op Dinsdag 22 December 1936, des middags 7,30 uur ten raadhuize. De volgende agenda zal worden behandeld: 1. Ingekomen stukken 2. Prae-advies op het voorstel-Toustra in zake de exploitatie van de gemeentelijke zee- en zonnebadinrïchtlng ..Zuiderbad". 3. Voorstel inzake de pacht van het café van de gemeentelijke zee- en zonnebadinrich ting „Zuiderbad". 4. Vaststelling van een verordening on den gemeentelijken dienst voor sociale zaken en van een reglement voor de gemeentebike in stelling voor maatschappelijk hulnbetoon. 5. Voorstel inzake de verwerking van het beltvuil. 6. Voorstel betreffende het onderhoud van de straatverlichting. 7. Voorstel van de commissie-ad hoe inzake het gemeentelijk subsidie aan cle vereeniging. voor vreemdelingenverkeer te Zandvoort.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10