FRANKEN De donkere dagen. WEIHNACHTSTOLLEN KERSTKRANSEN FRANKEN'S KERSTBROOD De Kerstinzameling voor de Stille Armen. M. 1 2 5 0 4 U TUO 54e Jaargang No. 15411 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageri Maandag 21 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franeo p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkèrü:-10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.», Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 21 December. Een Rijmprent. Er is een Rijmprent geschapen die op den zevenden Januari van regeeringswege uitge reikt zal worden aan de gansehe Nederland- sche schooljeugd, van 6- tot 18-jarigen leef tijd dus. Hetzelfde is geschied in 1913. De huidige Rijmprent, draagt een gedicht van dr. P. C. Boutens, die een onzer grootste levende dichters is. Dit zij eerbiedig erkend. Tevens wordt vastgesteld, dat ook wij instemmen met de oorspronke lijke gedachte, de schooljeugd door het uit reiken van een Rijmprent een blijvende her innering te geven aan de blijde dagen die Ne derland thans beleeftaan het huwelijk der Prinses, dat zooveel nieuwe belofte voor de toekomst inhoudt. Noch de eerbiedige erkenning van de geniale gaven van dr. P. C. Boutens noch onze instem ming met de Rijmprent-gedachte kunnen ons evenwel den plicht opleggen, dit gedicht, ge- heeten „Een Nieuwe Lente op Hollands Erf" te bewonderen. Er is een vermaard woord, ge sproten uit een oudere en thans verouderde Hollandsche dichtkunst, dat zegt: „Men reek'ne d'uitslag niet, maar teil' het doel al leen". Dit woord betrof evenwel niet de dicht kunst, zelfs niet die van Tollens' tijd, en ook niet de Nederlandsche schooljeugd, maar de overwintering van Heemskerk en Barendsz op Nova Zembla. Te dien aanzien was het schoon. Men kan het niet doen gelden als men zich ten doel stelt, kinderen van 6 tot 18 jaar te doen meeleven met een nationale ge beurtenis. Alen dient, zich dit doel stellend, met den uitslag rekening te houden. Ik koes ter daaraan geen oogenblik twijfel: de kin deren van 6 tot 15 jaar zullen van dit gedicht niets begrijpen en die van 15 tot 18 zullen er hoogstens, met zeer variabele resultaten, iets van opsteken als hun leeraren en leeraressen er een uitvoerige analysevan geven. Ook de meeste volwassenen zullen trouwens, tenzij zij over een aanmerkelijke litteraire eruditie be schikken, er zeer veel moeite mee hebben als zij inderdaad de waarde en beteekenis van ieder woord willen bevatten. Het is niet onbegrijpelijk dat dr. P. C. Bou tens geen wensch heeft gevoeld af te dalen tot het genre rijmprent dat bevattelijk is voor anderhalf millioen kinderen. Al betrof het volwassenen, dan nog zou men met de grootste zekerheid moeten vast stellen dat de bevattelijkheid van de poëzie eens Boutensen zich begrenst tot een wel zeer veel kleineren kring dan een van an derhalf millioen. A/Laar waarom heeft men deze opdracht niet gegeven aan een dier vele, en in hun zooveel nederiger genre lang niet alle onverdienstelijke menschen, die wel be vattelijk kunnen rijmen voor anderhalf mil lioen kinderen? De Haagsche autoriteiten achten blijkbaar „de oplossing" een gelukkige omdat dr. Bou tens zijn rijm „heeft gesteld in de sfeer van het sprookje". Ook het sprookje kan evenwel gegoten worden in een vorm, die slechts voor weinigen toegankelijk is. De Haagsche autori teiten hebben er voorts aan gedacht, „dat de jongeren de rijmprent later wel meer zullen gaan waardeeren", maar is de jeugd blij met geschenken, die zij voor de verre toekomst moet bewaren, om hun beteekenis te be vroeden? En had niet juist het streven dienen te zijn, haar nü, bij deze gelegenheid, iets te laten be grijpen? Het schijnt evenwel dat men voor een gelegenheidsgedicht niets voelde, hetgeen niet logisch klinkt, want bijzondere gelegen heden leiden nu eenmaal tot gelegenheids poëzie, al staat deze onvermijdelijk beneden de hooge dichtkunst der hoogste inspiratie, die trouwens immer de grenzen van het kin derlijk bevattingsvermogen zal overschrijden Op al deze gronden kan ik de verwezenlij king van de Rijmprent-gedachte met den besten wil ter wereld niet bewonderen. En wat de waarde van het gedicht betreft, losgemaakt van zijn bestemming, moet dan nog gezegd worden dat dr. P. C. Bouters wel zeer veel hooger hoogten in zijn oeuvre bereikt heeft dan in deze verzen, behoudens mijn bewonde ring voor het allereerste. Het Prinselijk Huwelijk. De Hertog van Kent tegenwoordig. DEN HAAG Maandag. Naar wij vernemen, heeft de Hertog van Kent het voornemen te kennen gegeven, het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard 'bij te wonen. Hij zal daartoe enkele dagen vóór de^ plechtigheid in de residentie arrilveeren. Wij leven in een speciale periode, De donkere dagen vóór Kerstmis, nietwaar? Maar blijft Vader Tijd ook getrouw aan zijn mode, Het beeld is toch duidelijk anders dit jaar. 't Is niet dat de zon, als we gaan vergelijken, Des ochtends wat vroeger in 't Oosten verschijnt, Of feller van gloed aan den hemel komt prijken, Of later dan anders in 't Westen verdwijnt, 't Is niet, dat de lucht minder grauwig van tint is. Of dat er ons nevel of mist wordt bespaard, Of dat ons God Pluvius beter gezind is, Dat deze verandering logisch verklaart, 't Is kil, zooals steeds in December 't geval is. Wij stoken de kachel ook op tot haar plicht, Er zitten nog velen van ons in de dalles. En toch is er dit jaar belangrijk meer licht Het vlaggendoek wappert, de harten gaan open Voor 't feest van het prinselijk huuwlijk, nietwaar, Wij moeten de „donkere dagen" herdoopen Tot „kleurige dagen vóór Kerstmis", dit jaar. P. GASUS. Iets moois VOORDEBABY voor Kerstmis Babyhuis JaC. van Weert gierstraat 20 - Telef. 14651 Adv. ingez. MeL.) KERSTFEEST IN DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. In de St. Raphaëlskerk, Popellaan, Kinheim- park te Bloemendaal, zal in den nacht van 24 op 25 December om 12 uur een Hoogmis opge dragen en door Priester Ko Borsten een toe spraak worden gehouden. DE STEM DES VOLKS. De Gemengde Arbeiders Zangvereeniging „De Stem des Volks" geeft in samenwerking met het kinderkoor „De Kleine Stem" een concert in de Gemeentelijke Concertzaal op Woensdag 23 Deceouber. Ü/eelwatUeet! EN Uitsluitend met roomboter bereid! SmU'sJluxeBalilietiieti Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193 (Adv. Ingez. Med.) De heer A. Funke 26 Dec. 75 jaar. ■mmm i a een roombotergebak (Adv. Ingez. Med.) I Op 26 December a.s., Tweeden Kerstdag, zal de heer A. Funke, eigenaar en stichter der bekende zaak van F. Wisbrun en Liff- mann, A. Funke en Zoon, den 75-jarigen leeftijd (bereiken. In 1888 kwam de heer Funke, die thans Nederlander is, als jonge man, uit Duitsch- land naar Nederland en in Maart van dat jaar begon hij te Haarlem, in een klein win keltje in het perceel Anegang 3, een zaak in garneeringen en zijden stoffen. Later kwa men daarbij wollen stoffen en confectie, maar dat was eerst nadat de zaak een flinke uitbreiding had ondergaan, door aankoop van aangrenzende perceelen. Gedurende vele jaren had „Wisbrun en Liffmann" ook een zaak in de Anegang, tegenover de oorspron kelijke zaak, maar nadat vijf jaar geleden de kroon op het werk was gezet door den bouw van het ruime, mooie winkelgebouw op den hoek van de Groote Houtstraat en de Anegang, waarmede de heer Funke een il lusie verwezenlijkt zag, werd de winkel aan de overzijde, in de Anegang, opgeheven. Vroeger had de heer Funke ook nog zaken in andere plaatsen van ons land, maar nu bestaat alleen nog het filiaal te Bloemen daal. De heer Funke heeft altijd geleefd en ge werkt voor zijn bedrijf. Tot voor 5 jaar. dus tot zijn 70e jaar, was hij nog iederen morgen te 8 uur in de zaak aanwezig. Dit is nu ver anderd in9 uur. Een verschil van één uur Nog een paar dagen.... Er Is een fleurig frissche geest, Van vreugde en van vroolijk feest In 't landje aan de zee; De vlaggen waaien kleurig uit, Want Juliaantje is de bruid. Wij vieren 't met haar mee. En Kerstmis, altijd warm festijn, Zal ditmaal extra feestlïjk zijn, Met zet den kerstboom klaar; De kaarsjes flonkren in het groen, En brengen licht in dit seizoen, Het donkerste van 't jaar. Nog enkle dagen duurt het maar, Dan is het groote feest weer daar, Van vrede en menschen min, En 't is natuurlijk ook u w wensch. Dat het een feest zij voor elk mensch, En in elk huisgezin. Nog enkle dagen duurt het maar Veel Stille Armen hunkren naar Een beetje vreugd en licht; Voor hen zij 't ook met Kerstmis feest, Hebt gij, die deze woorden leest, Uw storting reeds verricht? P. GASUS. Nog veel moet binnen komen. Nog enkele dagen dan zuilen de Kerstklok ken luiden. Zal er dan ook Kerstvreugde kun nen zijn in de huizen van alle Stille Armen in Haarlem en omgeving? Daarvoor is tot op heden nog niet genoeg geld op de Kerstinza meling binnengekomen. Maar wij en ook het comité hopen dat in de komende dagen nog velen die tot heden verzuimden hun offertje voor dit mooie doel Kerstlicht te ontste ken in de duisternis die de Stille Armen om geeft te brengen, daartoe zullen besluiten. Zoo er iemand in staat is om het vele leed der Stille Armen te peilen dan is het de direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haar lem. De heer S.G. de Haas van Dorsser, dien wij om eenige indrukken daarover vroegen zei: Ach het leed is zoo ontzettend groot, dat het feitelijk niet te beschrijven is. Bij verleden jaar vergeleken is het weer sterk toegenomen. Niet alleen is het aantal Stille Armen groo- ter geworden, maar in tallooze gevallen zijn de kommervolle omstandigheden van vele Stille Armen in dat tijdsbestek nog verergerd ko ko Bc.tktök&S UOOC Centrale Vccivacfnitig.. GROOTE HOUTSTRAAT 187 Adv. Ingez. Med.) dus! Waarlijk een prestatie voor een bijna 75-jarige. „En ik wilde, dat ik het nog maar wat drukker had", zoo zeide ons de aan staande jubilaris, wien men zijn leeftijd niet aanziet, „maar daar zijn helaas de tijden niet naar!" Sedert een 15-tal jaren deelt de heer Funke de zorgen voor zijn bedrijf met zijn zoon, die als mede-eigenaar in de zaak is opgenomen. In het particuliere leven heeft de heer Funke zich nooit opgehouden met vereeni- gings- of organisatie-aangelegenheden; hij had daarvoor als hoofd van een groot be drijf geen tijd. Alleen heeft hij indertijd het initiatief genomen voor de oprichting van de Deutsche Hilfsverein, die naar aanleiding van de Ruhrbezetting werd gesticht om hulp te verleenen aan de bevolking van het Ruhr- gebied. Van deze vereeniging is hij eenigen tijd penningmeester geweest. Daar straks spraken wij van het bereiken van een illusie door den heer Funke. Maar in ons leven wordt de eene illusie altijd da delijk weer door een andere vervangen. En nu koestert de heer Funke weer dezen wensch: dat het hem gegeven zal worden, het 50-jarig bestaan van zijn zaak, in Maart 1938. te beleven. En waarom zou deze krachtige, levenslus tige man dit feit, dat voor hem van zooveel (beteekenis is, niet beleven? Wij wenschen het hem van harte toe! Het woord is aan Coethe: Er bestaat geen patriotti sche Kunst en geen patriot tische Wetenschap. Daarom verheugt het mij zoo vervolgde de directeur dat er ook nu weer een Kerst inzameling voor de Stille Armen wordt ge houden. Ik hoop van ganscher harte dat er weer zeer veel binnenkomt, want er zal ont zettend veel noodig zijn om in staat te zijn het leed ook maar eenigszins te verzachten. Ieder die zijn bijdrage geeft, een kwartje, een gulden, een rijksdaalder of een bankbiljet, kan overtuigd zijn, dat die zeer goed besteed worden. Het comité heeft veel adressen waar ongetwijfeld reeds met- spanning wordt uitge zien naar de Kerstuitdeeling. Die verwachting mag niet teleurgesteld worden. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden gestort op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Twaalfde verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften. Mevr. J. d. R.M. 1.Mevr. G. v. d. W. ƒ2.50; A. K. ƒ2.—; G. A. L. ƒ1.—; J. A. ƒ0.50; C. A. ƒ2.50; P. H. ƒ1.—; C. D. v. D. ƒ2.50; N. N. 1.—; D. G. ƒ2.50; R. B. 1.—; M. d. J. ƒ1.50; Mej. A. M. ƒ1.—; Tom ƒ1.—; A. V. 1.—; A. W. P. 1.—; W. N. 1.—; N. N. 1.—; R. R. 1.—; L. 1.—; P. J. D. 2.50; v. d. K. 1.—; v. d. W. 1.—; M. v. S. 1.—; Nog eens Jack ƒ5.—; H. B. ƒ1.— Sch. 1.—Mevr. S. te Overveen ƒ2.50; N. N. ƒ0.25; Mappie, Gon- nie en Willie ƒ1.50; N. N. 2.50; Mevr. V. 0.50; Mevr. v. d. S. 1.—; R .ƒ1.50; Kinderen S. ƒ1.—; Mej. S. /0.50; N. N. ƒ2.50. A. T. f 5,1. C. f 2.50, S. P. H. f 3.50, B. te H'stede f 2.50, W. v. R. f 1, H. A. f 10, H. S. f 1, Mevr. A. G.—t. T. f2.50, N. N. f2, W. v. V. f5, A. B. J. B. fl, Mevr. de Wed. P. fl, fam. F. R. fl, H. E. f 2'.50, Mej. J. de V. f 1, N. N. f0.50, T. Z. T. H'st. fl, X. f50, E. P f25, A. J. B. f7.50, F. W. S. f5, v. N. f3, S. H. f2.50. Mevr. St. f 2.50, fam. B K. f 2.50, H. F. f 2.50, Jhr. A. R. f2.50. O. V. f2.50, L. G. f2.50, J. M. K— H. f2.50, M, D. v. D. f2.50, Tj. D. f2.50, A. C. D. f2.50, J. G. F. f2.50, J. M. K. f 2'.50, C. J. W. de R. f2, H. B. f 1.50, L. v. O. f 1, N N. f 1, Mevr. L. J. F. v. d. M—P. f 1, H. W. M. f 1, Mevr. G. H. M.—U. f 1, Wed. M. W.—V. f 1, J. V.—A. f 1, Mevr. J. v. d. S.—E. f 1, F. H. f 2.50, Dames L. f 2, Mej. M. J. D. BI. f 1, W N. S. f 1, P. v. D. f 0.25,C. R. f 2, F. A. D. f 1. v R. f 2, Mevr. v. 't W. f 2.50, P. P. P. f 2.50. L. J. de L. f 2.50, H. II. f 2, Wed. H. G. f 0.50. N. N. f 1, N. S. f 0.50, M. f 1, N. L. f 1, fam. W. f 1. J. V. f 0.50, C. W. O. f 2.50, Kilometervreter f 0.35, Dames de G. f 1, H. K. J. Z. f 2.50. Totaal zijn thans bij ons ingekomen 1164 giften tot een bedrag van f 4828.19. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houstraat 93 en Soendaplein 37 of gestort worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Het vreugdevuur op het Juliana-monument in Den Haag werd door Prins Bernhard met een langen fakkel ontstoken. Hti Bc&üêeêisiikste Tsjang Kai Sjek nog niet in vrijheid gesteld. pag. 4 De staat San Salvador is door een ernstige aardbeving getroffen. pag. 4 De „beslissende aanval" op Madrid wordt nog dit jaar venvacht. pag. 4 Groote vreugde in het land en speciaal in den Haag in verband met den ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard. pag. 3 Aan de schooljeugd wordt een rijmprent uit gereikt, in verband met het vorstelijk hu welijk, met een gedicht van dr. p. C. Boutens pag- 3 Sociale Zaken waarschuwen tegen gebruik van niet-hardgekookte eendeneieren. pag. 3 De tentoonstelling van ontwerpen voor uit breiding voor het Haarlemsche stadhuis. pag 6 Australië maakte in de 1ste innings 80 en in de trveede innings 1451 pag. 10 Dr. Verhage oordeelt de positie van het bloem bollenbedrijf wat optimistischer. pag. 6 De gemcentebcgrooting van Heemstede wees voor 1937 aanvankelijk een tekort aan van f 200.000 B. en W. stellen voor een straat belasting te heffen. pag. 14 De heer A. Funke wordt 26 December 75 jaar. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een rijmprent. pag. j Mr. E. Elias: Het vreugdevuur is ontstoken. pag. 1 J. B. Schuil: Nationale Avond. pa". 5 K. de Jong: Haarlem's Postaal Mannenkoor. pag. 5 K. de Jong: Concert der H. O. V. pao- 5 K. de Jong: Kerstu-'tvoering. r>aT 5 G. J. Kalt: Kerstavond Ver. tot bevordering der belangen van sleclithoorenden. pag. 5 G. J. Kalt: Weihnachtsoratorium van Hein- rich Schütz. pag 5 H. D. Vertelling: Het groote geheim pag. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1