T-ZOhUch, faaUt WeetwdUeet! StnU's JhuteBakketiieu De Kerstinzameling. BERICHT Voor de Stille Armen 54e Jaargang No. 16415 Verschijnt dageliilcs, behalve Op Zon- en Feestdagen Maandag 28 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COÜRANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 .-, Verlies Duim 175.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 28 December. De Chineesche Stijl. De maarschalk Tsjiang Kai-Sjek, die de groote man van de Chineesche Republiek is, was door soldaten van Tsjang Hsu-Liang, bij genaamd „de jonge maarschalk", op 12 De cember gevangen genomen en gehouden. De heele Oostersche wereld was erover in op schudding en de heele Westersche wereld schudde al mee, omdat zij haar Chineesche belangen opnieuw bedreigd zag en zichzelf al teveel ellende heeft bezorgd om dit er nog bij te kunnen hebben. Maar het is tenslotte erg meegevallen. Bin nen de veertien dagen heeft de jonge maar schalk den Grooten Maarschalk niet alleen met gevolg en al losgelaten, zonder eenige voorwaarden te stellen, maar bovendien zich zelf berouwvol ter beschikking van de regee ring gesteld, om zijn straf te ondergaan. Een en ander is weer geschied in een Chineeschen stijl, waarom wij Westerlingen altijd moeten lachen, maar die toch ook wel eenigszins tot nadenken stemt. Want niet alleen mist het Westen in dergelijke situaties de onloochen bare élégance van de Chineesche methoden, maar bovendien doet het zulke dingen op een veel grover, ruwer en demagogischer manier. De maarschalk Tsjiang-Kai-Sjek heeft vóór zijn vertrek uit Sianfoe, dus bij zijn invrij heidstelling, een brief van tweeduizend woor den tot Tsjang-Hsu-Liang en den commissa ris voor de pacificatie der provincie Sjensi ge richt, waarin hij zegt: „Gij zijt beïnvloed door reactionnairen, doch gij zijt bereid uw fout te herstellen. Gij zijt verantwoordelijk voor den opstand, doch daar ik uw opperbevelhebber ben, ben ik niet zonder schuld voor de ver slapping der discipline, waarvoor ik de natie mijn verontschuldigingen aanbied. Ik verzoek u beiden u aan 4e regeering te onderwerpen, opdat gij gestraft kunt worden, doch ik be loof u voor u op te komen, want gij betreurt oprecht uw vergissing". Stel u den Westerschen opperbevelhebber of staatsman voor die in een dergelijk geval zul ke termen zou bezigen! Die zichzelf zou be schuldigen en excuses maken tegenover de natiewegens wat dan ook! Die den man, die hem gevangen genomen had, zou berich ten: „Ik zal voor u opkomen, want gij betreurt oprecht uw vergissing". Merkwaardiger is het misschien nog, dat de Oostersche mentaliteit dit alles aanvaardt. Zij schijnt de schoone gevoelens, in dezen brief tot uiting komend erkenning van eigen dwaling en vergevens gezindheid hooger te stellen dan de ver- geldingsidée, die naar ik vrees in de Wester sche wereld de menige gedachte zou zijn. En dan Tsjiang-Kai-Sjek's erkenning: „Mijn vrijheid heb ik grootendeels aan den moed en de tact van mijn vrouw te danken". Zou een Europeesche grootmogende zich kunnen ver oorloven zooiets bekend te maken? Zelfs daar aan dient te worden getwijfeld. Tsjang-Hsu-Liang van zijn kant zegt dat het alles een misverstand is geweest. Hij dacht ten onrechte dat Tsjiang-Kai-Sjek hem wou afzetten en zijn leger ontbinden. Hij dacht ook dat de regeering te Nanking de soldij voor zijn troepen niet betaalde, maar dat geld blijkt door een van zijn on dergeschikten gestolen te zijn. Hij is overi gens zeer berouwvol en schrijft aan Tsjiang- Kai-Sjek: „Ik ben natuurlijk een ruwe, on beschaafde boer en daarom heb ik deze on beschaamde misdaad gepleegd. Berouwvol ben ik u nu naar Nanking gevolgd om daar te wachten op de straf die mij toekomt. Ik ben zelfs bereid den dood te aanvaarden, in dien dit tot voordeel van mijn land strekt. Laten geen gevoelens van vriendschap u weerhouden te handelen zooals ik dat ver dien". Ook dit is weer schoon. Weer vraag ik u, u dergelijke taal in een dergelijke siuatie in de Westersche wereld voor te stellen. Een maarschalk die zegt: „Ik ben maar een ruwe, onbeschaafde boer"! Nooit! De bereidwillig heid den dood te aanvaarden is in Wester sche begrippen nog veel denikibaarder dan deze zelfbeschuldiging. En dan dat „laten geen gevoelens van vriendschap u weerhou den De Chineesche stijl verdient beter dan in het Westen hilariteit op te wekken. Verwacht wordt nu blijkbaar, dat Tsjiang- Kai-Sjek zal verklaren dat „de jonge maar schalk en de „pacificator van Sjensi" de centrale regeering trouw zijn en dat hun daden niet beschouwd moeten worden als opstand of muiterij. Hij zal ook ontkennen dat het conflict „langs financieelen weg" zou zijn bijgelegd. Tweehonderdduizend menschen hebben Tsjiang-Kai-Sjek bij zijn terugkeer-per-vlieg- tuig te Nanking geestdriftig toegejuicht. Vreugde heerscht in het gansche land. Merk waardig land, waar de grootste mannen te genover de openbare meening niet alleen dur ven toegeven dat zij menschen zijn, maar ook Het feest is weer voorbij, het werk gaat weder voort En na de „Stille Nacht" volgen weer drukke dagen, Een jaar lang wordt het oude lied niet meer gehoord, 't Decor van sparregroen en kaarsen gaat vervagen. De teere glazen sier wordt van den boom geplukt, En voor het volgend jaar voorzichtig opgeborgen, Drie dagen heeft de last van 't leven licht gedrukt, Het Kerstfeest is voorbij, nu komen weer de zorgen. De een heeft van zijn maag wat al te veel gevraagd, Doordat hij aan de gans haast tot ongansch zijn smulde, De ander wordt misschien ook door zijn maag geplaagd, Maar dan doordat hij haar slechts onvoldoende vulde. De groen en roode hulst, eerst zulk een lust voor 't oog, Wordt door de huisvrouw nu weer schielijk weggenomen, De besjes rimplen al, de blaadjes werden droog, En strakjes zal de vuilnisman er wel om komen. De kerstboom blijft misschien nog even hier en daar. Maar met de meeste maakt men toch wel korte metten, En wel geen enkle overleeft het oude jaar, 't Wordt nu weer tijd om andre boomen op te zetten. Het is een droevig ding, dat het weer is gedaan, De tijd snelt voort en wij wij worden meegedreven, 't Zou niet zoo erg zijn, dat de kerstboom moet vergaan, Wanneer de kerst gedachte zeker voort zou leven. P. GASUS. dat zij dus fouten makenen daarover hun berouw durven toonen en hun excuses durven maken. Er zit wat in. In China althans is succes niet het eenige, dat succes heeft R. P. Een dankbetuiging. Vandaag plaatsen wij, omdat nog eenige gif ten zijn nagekomen, een laatste verantwoor ding van de bij ons blad binnengekomen gel den ten bate van de Kerstinzameling voor de Stille Armen in Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal. De lezers van dit blad hebben in to taal 5467.74 voor dit doel geofferd. Het is een zeer mooi bedrag en wij betuigen allen gevers onzen hartelijken dank voor hun medewer king. Hun aantal is zeer groot, veel grooter dan het aantal giften, omdat verscheidene gif ten namens het personeel van een bedrijf of namens de leden van een club of vereeniging zijn gegeven. Daarom meenen wij te mogen spreken van duizenden gevers. Het is verheu gend dat zoovelen blijk van hun medegevoel met het lijden der Stille Armen hebben gege ven; in zeer vele gevallen heeft dat, in een tijd als deze, het opofferen van een eigen wensch," een eigen genoegen beteekend. De Kerstuitdeeling aan de Stille Armen. 724 gezinnen gelukkig gemaakt. Het comité voor de Kerstinzameling voor de Stille Armen deelt ons mede, dat voor de feest dagen aan 724 gezinnen een Kerstgave is uit gereikt. Er moeten nog enkele laat binnenge komen lijsten verwerkt wordt, maar er is nog een klein bedrag in reserve gehouden om ook die personen, voor zoover zij daarvoor in aan merking komen, een uitdeeling te doen toeko men. Comitéleden die persoonlijk de Kerstgave overhandigden verzekerden ons, dat zij de overtuiging gekregen nebben, dat hulp in die gezinnen zeer noodzakelijk was, zoodat, onze lezers, die veel bijgedragen hebben aan deze inzameling, de zekerheid hebben, dat daarmee een goede daad is verricht. Het totaalbedrag der inzameling is nog niet op te geven, omdat nog enkele later gekomen giften verantwoord moeten worden. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een perceel aan de Kampersingel ingebro ken. De indringer is over de schutting aan de achterzijde van het huis geklommen. Hij heeft toen een ruitje van de buitendeur ingedrukt. Vermist worden een spaarpotje, inhoudende ongeveer drie gulden en enkele sieraden, ter waarde van f 7, fllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllW voor den Oudejaarsavond Kerstkrans Kerstbrood Tulband Saucijzebroodjes Croquetten Kaaspasteitjes. Ragoutbroodjes Hambroodjes Pasteitjes Berliner Bollen Appelflappen Beignets Appelbollen Sneeuwballen Oliebollen Cano's en nog vele andere lekkernijen! piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (Adv. Ingez. Med.) Aankoop van tien millioen landbouwproducten. Voor Duitschland. Geste van Sir Henry Deferding. Naar „Het Volk" verneemt is sir Henry De- terding voornemens om ten behoeve der Duitsche voedselvoorziening voor een bedrag van tien millioen gulden aan Nederlandsch vee en Nederiandsche landbouwproducten aan te koopen. Hij zou deze voedselvoorraden ter gelegenheid van zijn heengaan uit het di rectoraat van de „Koninklijke" geheel be langeloos ter beschikking van de Duitsche re geering stellen, en anderzijds de aankoop daarvan in Nederland als een geste bij zijn afscheid bedoelen. Officieel zou van een en ander nog vóór l Januari, de datum van zijn aftreden, kennis gegeven worden. Het blad kan echter reeds thans mededeelen, dat de aankoop neer zal komen op een uitvoer van 700 wagons landbouwproducten. De aankoop daarvan zal via afzonderlijk daartoe gestichte provinciale inkoopbureaux geschieden. Het centrale in koopbureau zal te Haarlem gevestigd worden en onder leiding staan van dr. M. D. Dijt, die thans de Duitsche landgoederen van sir Henry beheert, aldus meldt het blad. Het A. N. P. deelt ons in verband met dit bericht mede, dat sir Henry Deterding, be gaan met de moeilijkheden, waarin de Ne deriandsche landbouw verkeert en onder den indruk van de bezwaren, die de voedselvoor ziening aan Duitschland baart besloten heeft buiten de Nederlandsch-Duitsche clearing om, middelen ten bedrage van eenige millloenen guldens beschikbaar te stellen voor den aan koop van Nederiandsche landbouwproducten, die binnenkort naar Duitschland zullen wor den geëxporteerd. De Nederiandsche regeering heeft haar me dewerking in zooverre verleend, dat de noo- dige vergunningen voor de uitvoering van deze transacties, die een extra uitvoer naar Duitschland beteekent verstrekt zullen wor den. Uiteraard kan over de grootte van het be drag niets positiefs worden medegedeeld. Dr. M. D. Dijt te Haarlem kon ons heden nog niet veel nadere bijzonderheden over de plan nen mededeelen, omdat nog veel in een sta dium van voorbereiding verkeert. Het Centrale Inkoopbureau wordt te Haar lem gevestigd, daar de leiding daarvan bij hem berust en hij te Haarlem woont. Het bu reau zal den inkoop over het geheele land or- ganiseeren en verdeelen. Het is de bedoeling alleen levensmiddelen te koopen. Welke arti kelen gekocht zullen worden, staat nog niet vast, omdat eerst onderzocht moet worden wat er te koop is. Voor den afzet van onze produc ten zullen de inkoopen, die het bureau zal doen, natuurlijk van groote beteekenis zijn. Dr. J. D. Bierens de Haan onderscheiden. Officier in de Kroonorde van België. Zondagmiddag heeft Z. E. Ch. Maskens, ge zant van België, met ziin echtgenoote een be zoek gebracht aan Dr. J. D. Bierens de Haan. te Aerdenhout. In het bijzijn van enkele ge- noodigden, heeft de heer Maskens dr. Bierens de Haan het officierskruis van de Kroonorde van België overhandigd. In een korte toespraak schetste Z.E. de beteekenis van dr. Bierens de Haan als wetenso^annehik denker torwü' hij wees op den invloed, welken hij als voorzitter van de Nederiandsche P.E.N.-club uitoefent. Dr. Bierens de Haan dankte met enkele wel gekozen bewoordingen voor deze onderschei ding. G. J. Droste Jr. t De „fabriek van Droste" vlagt halfstok. Zondag is n.l. op 65-jarigen leeftijd na een korte ongesteldheid vrij plotseling overleden de heer Gerardus Johannes Droste Jr., presi dent-directeur der N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken alhier, ridder in de orde van Oranje Nassau. Sedert 1 Januari 1932 was de heer Droste voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Ook is de overledene penxxingmeester (van 1913 tot 1917) en daarna verscheidene jaren voorzitter geweest van het Departement Haarlem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. De heer Droste was lid van de Vrijmetse laarsloge „Ad lucem et pacem", alhier, waarvan hij vier jaar geleden gedurende één jaar voor zitter was. (De leden van die loge bekleeden bij toerbeurt den voorzitterszetel). Voorts was de overledene Rotarian, voorzitter van de Ned. Vereen, van Cacao- en chocolade-fabrikanten en sedert 1921 commissaris van de Nuts- Spaarbank. De heer Droste werd geboren 26 Mei 1871. w> G. J. Droste Jr. De fabriek door zijn vader in 1890 ge sticht is klein begonnen, werd voortdurend vergroot en uitgebreid en is xiu een der groot ste van het land. De chocolade van Droste is vermaard in binixen- en buitenland. In een tijd toen het moeilijk was, de qualiteit van voedings- en genotmiddelen op peil te houden, heeft de heer Droste daartoe den moed gehad en daarmede, zij het waarschijnlijk met ge deeltelijke derving van tijdelijke winst, zijn fabrikaat een reputatie verleend, waarvan het nu nog profiteert. Met den heer Droste is heengegaan een bekwaam exi degelijk industrieel, een buiten- gewoon humaan patroon, een eenvoudig, eer lijk en vriendelijk man, die in verschillende kringen hooggeacht en gewaardeerd werd. Deze hoogachting en waardeering kwamen op ondubbelzinnige wijze tot uiting bij gele genheid vaix het 40-jarig jubileum der fa briek in 1930. De crematie zal Woensdag a.s. op Wester- veld plaats hebben na aankomst van trein 14.14. Herdenking in de Kamer van Koophandel. Eerst bestond het voornemen, de Kamer van Koophandel in een spoedvergadering bijeen te roepen, maar daarvan moest wor den afgezien omdat bij navraag bleek dat ongeveer de helft van het aantal leden ziek is, terwijl eenige andere leden om andere redenen verhinderd waren te komen. Daarom is besloten een bijeenkomst te houden op 12 Januari, waar de vice-voorzitter, A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol een her denkingsrede zal houden. In diezelfde vergadering zal ook een op volger van den heer' Droste als voorzitter ge kozen moeten worden. In Droste verliest Haarlem niet alleen een van zijn voornaamste en meest energieke in- dustriëelen, maar ook een man van voortref felijke karaktereigenschappen, die in een tijd van veel verwording de hoogste opvattingen in het zakenbeleid bleef huldigen en algemeen respect genoot. Zijn vele vrienden en kennis sen waardeerden hem niet het minst om zijn eenvoud en vriendelijke natuur; zijn perso neel, natuurlijk in de eerste plaats zijn directe medewerkers verliest in hem een vriend zoo wel als een uitstekend leider, die hart lxad voor zijn menschen, zijn vak door en door kende en ondanks het klimmen der jaren vol vitali teit en ondernemingsgeest bleef, waarbij hij de voortreffelijkheid van het gehalte zijner fabrieks-producten steeds als primaire voor waarde heeft gehandhaafd. Velen zullen zijn heengaan diep betreuren. Door zijn gaven en eigenschappen was hij de geboren leider van een groot bedrijf met al de zorgen en moei lijkheden, die zulk een verantwoordelijke taak immer meebrengt. Bij zijn groote succes in zijn loopbaan bleef hij een eenvoudig man, die veel voor anderen over had. F. DE KONINK t Te Haarlem is overleden de heer F. de Ko- nink, oud-directeur van het Telegraafkantoor te Tilburg. De begrafenis heeft Dinsdag om kwart voor één plaats op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan Zij, die zich met ingang van 1 Januar ~»er kwartaal abonneeren, ontvanger de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Het woord is aan Santayana: De menschen zijn er ge woonlijk vaster van over tuigd dat hun meeningen ivaarde hebben dan dat ze ivaar zijn. Zestiende verantwoording van de bij ons blad ingekomen giften. J E f 1.—, P W f 0.50, Mej. M C Sp f 1.—. v d B f 1.50, X Y f 1.—, No. 42 f 1-—M V S f 1.—, Anki en Atti f 5.—, H M B f 25.—, Uit de spaar pot van Henkje en Jantje f 1.C B M f 10. M T—W f5.—, J W f4.—, d B K f2.50, P V de W f 2.50, G v S—v E f 1.—, J B f 1.—, N ÏT f 1.— Totaal bij Haarlem's Dagblad ingekomen 1355 gifen tot een totaalbedrag van f 5467.74. De inschrijving is gesloten, giften kunnen dus niet meer worden aangenomen. De griep te Haarlem. Wel veel gevallen maar geen ernstige Naar wij van den directeur van den Genees kundigen Dienst te Haarlem vernamen is in de laatste dagen het aantal griepgevallen te Haax'lem nog al toegenomen. De ziekte komt nu vrij veel voor. Er kan evenwel geconsta teerd worden dat gelukkig meest lichte geval len geconstateerd worden. De patiënten voelen zich ziek, wat gepaard gaat met tempera- tuursverhooging, maar na enkele dagen in bed geweest te zijn komt het herstel spoedig. In enkele gevallen is bij kinderen, als een gevolg van de griep, een lichte longontsteking waargenomen, maar de directeur van den Ge neeskundigen Dienst had tot heden van geen enkel sterfgeval tengevolge van de griep ge hoord. De doktoren en apothekers hebben nu even wel zeer drukke dagen. OUDE JA ARS AVONDDIENST GROOTE KERK De Ou de jaarsavonddienst van de Ned. Her- voxmxde kerk welke eenige jaren in de Nieuwe kerk werd gehouden zal dit jaar wederom in de Groote kerk, des avonds te 7 uur plaats hebben. Voorganger is Ds.v Waardenburg en organist de heer George Robert. op Oudejaarsavond» APPELBEIGNETS APPELFLAPPEN BERLINER BOLLEN SNEEUWBALLEN idem met slagroom Uitsluitend met roomboter bereid! Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193 (Adv. Ingez. Med.) Maarschalk Tsjang Kai Sjck is op Eersten Kerstdag in vrijheid gesteld. pag. 4 De bekende organisator van de Duitsche Rijksweer, generaal von Seeckt, is overleden pag. 4 Een ontploffing op een Italiaansch schip eischte vele slachtoffers. pag. 4 Engeland en Frankrijk hebben in vier hoofd steden démarches gedaan met het doel den toevloed van vrijwilligers naar Spanje te stuiten. pag. 4 In de Berlijnsche „ondergrondsche" heeft een brand groote schade aangericht. pag. 4 Tijdens de afgeloopen feestdagen zijn vele verkeersongelukken gebeurd. pag. 3 Bij een inbraak in een Ilaagschen juweliers winkel is voor f 20.000 aan sici-aden buit gemaakt. pag. 3 Sprookjesstad aan de Zaan. pag 3 De heer G. J. Droste Jr. te Haarlem is Zon dag overleden. pag, 1 Er zijn te Haarlem wel veel griepgevallen, maar geen ernstige. pag. 1 Het nieuwe Haarlemsche gemeente-archief is hedenmorgen officieel geopend. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Chineesche stijl. pag. 1 T. B. Schuil: In Holland staat een huis. Dag, 2 Criticus over den wedstrijd E. D. O.Spar taan. pag g H. D. Vertelling: Hertha. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem i opge nomen op pag. 10

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1