Talrijke dooden op den weg. vHAAR: BREEMEN EEN KOOI IS )OL KOLEN VAN ZIJN IDEAAL DE SPROOKJESSTAD AAN DE ZAAN. MAANDAG 28 DECEMBER 1936 H A A R Tl E M'S DS'GBCAD Twee auto's te water geraakt. Ernstige botsing op onbewaakten overweg. Het is dezen keer wel een heel droeve lijst van hen, die op den weg den dood hebben gevonden. Zij telt negen namen, negen menschen, wier levensdraad ontijdig is afgesneden. Zondagmiddag omstreeks half een is een personenauto, waarin vier personen gezeten waren, bestuurd door den heer K. Rubingh uit Stadskanaal, nabij de Gasselternijeveen- schebocht in het kanaal gereden. De bestuurder moest uitwijken voor eenige kinderen, die op den weg aan het spelen wa ren. De wagen slipte, kantelde en kwam in het kanaal terecht. Direct was hulp ter plaatse en men slaagde er in drie der inzit tenden, den heer Moesker, diens eoJhtigenoote en den heer Bartels, allen uit Stadskanaal, spoedig op het droge te brengen. Zij waren echter zoodanig geschrokken, dat zij verga ten mede te deelen, dat de bestuurder, de heer Rubingh, nog in den wagen zat. Deze is, ongeveer een half uur later, toen men den wagen opgehaald had, levenloos achter het stuur vandaan gehaald. Onbesuisde jongeman ver oorzaakt auto-ongeluk. Zondagmorgen omstreeks kwart over tien reed op den Schaesbergerwe.g te Schaesberg de 17-jarige S. uit Heerlen, anet de auto van zijn vader met een vaart van naar schat ting 60 tot 70 K.M. naar Heerlen. Toen hij voor zich uit een aantal wielrijders zag rij den, remde hij plotseling, zonder dat daartoe eenige noodzaak aanwezig was, met het ge volg, dat de wagen slipte, het trottoir op vloog en vervolgens nog driemaal heen en weer over den weg zeulde. Eén der wielrij ders. de heer Bührmann, werd door de auto gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij zeer spoedig daarna overleed. Een tweede, de schoonzoon van den heer Bührmann, liep een hoofdwonde op en eenige schaafwonden, terwijl een derde, de heer Mannings, eenige kleine kneuzingen opliep Van nog 'n vierden wielrijder werd het rijwiel totaal vernield, doch de man zelf bleef ongedeerd. De auto schoot na deze verrichtingen in een heg en bleef daar steken. De jongeman kwam er met den schrik af. Hij is in arrest gesteld en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Chauffeur lijdt door. Zaterdagochtend omstreeks elf uur werd op den Delfgauwsoheweg nabij den Pauwmo len bij Delft, de wielrijder M. van der Steen hoven uit Delft, door een auto aangereden. Ofschoon de verwondingen zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien, is het slachtoffer Zondag in het gasthuis te Delft aan zijn kwetsuren overleden. De bestuurder van de auto, welke de aanrijding veroorzaakt had, is na het ongeval doorgereden. Voetganger op slag gedood. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den weg tusschen Vlissingen en Koudekerke de arbeider Kopejan, die daar wandelde, door een personenauto aangereden en op slag gedood. Het slechtoffer, dat te Koude kerke woonde, was ongeveer 35 jaar. Twee gewonden. Zondagmorgen zijn ten gevolge van den dikken mist twee auto's, reap, bestuurd door de chauffeurs J. N. te Scheveningen en W. R. uit de Appelstraat te Den Haag, met vrij groote vaart tegen elkaar gereden. De slag was zoo hevig, .dat beide wagens geheel in elkaai; gedrukt werden. De chauf feur J. N. was er zeer ernstig aan toe Met een schedelbasisfracbuur en inwendige kneu zingen is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. W. R had slechts lichte kwetsuren opge- loopen. Twee dames verdronken. De mist heeft in den nacht van Zaterdag op Zondagtwee Slachtoffers geëischt. Omstreeks één uur begaven twee dames en heeren uit Goes, die den Tweeden Kerstdag te Middelburg hadden doorgebracht, zich per taxi naar hun woonplaats. Op den hoek van de Maisibaai en de Loskade te Middelburg is de auto, die bestuurd werd door den heer J. Pantus uit Goes, in het kanaal gereden. De bestuurder en de twee zich in de auto be vindende heeren J, Braam en G. de Pan. konden zich door het verbrijzelen van de voorruit uit het voertuig bevrijden. Zij wer den door een voorbijganger, die op het hoo- ren van den slag in het water was toege sneld. door handreiking op den wal getrok ken worden. De beide dames die zich in den wagen bevonden, de 29-jarige M. van Hoorn, echtgenoote van den heer de Pan en haar 21-jarige zuster, C. van Hoorn, konden niet uit de auto ko men en verdronken. Mevrouw de Pan-van Hoorn was moeder van zes kinderen. Haar zuster was onge huwd. Drie dooden op onbewaakten spoorwegovergang. Zaterdagmiddag is een doodelijk ongeluk gebeurd op den onbewaak ten spoorwegovergang aan de Keins te Schagen. De sneltrein, vrelke omstreeks 12 uur uit Den Helder vertrekt en 12.13 te Schagen moet aankomen, kwam op hovengenoemden spoorweg in botsing met een Ford-automobiel. De auto werd aan de achterzijde ge grepen en ongeveer 50 Meter verder aan den voet van den dijk neerge worpen. Twee der inzittenden, mej. A. Reu vers uit Dirksliorn en mej. J. de Reus uit Winkel, werden op slag ge dood. Mej. N. Hopman, uit Warmen- huizen werd zwaar gewond en met den trein naar Alkmaar vervoerd, in den trein was toevallig aanwezig dok ter Schuringa uit Den Helder, die met een eveneens in den trein aan wezige pleegzuster de eerste hulp verleende. Het ongeluk is te wijten aan den zwaren mist, welke Zaterdagmorgen over Schagen hing. Mej. Hopman is later in het zie kenhuis te Alkmaar overleden. Personenauto door tractor gegrepen. Een huurauto met vijf inzittenden is Don derdagavond om ruim kwart over acht op den onbewaakten spoorwegovergang, van het lijntje Volendam-Kwadijk, dat den'rijksweg AmsterdamHoorn kruist, gegrepen door een passeerenden tractor met goederenwa gen. De auto werd geheel in elkaar gereden. De gevolgen waren gelukkig minder ernstig dan men aanvankelijk meende. Drie perso nen waaronder de bestuurder, waren vrijwel zonder letsel gebleven, doch de overige twee hadden vrij. ernstige verwondingen opgeloo- pen. f 20.000 sieraden ontvreemd. Uit Haagschen juwelierswinkel. Gedurende de afwezigheid van den eigenaar hebben inbrekers zich Za terdagavond tusschen 8 en 11 uur toe gang verschaft tot een juwelierswin kel in de Boekhorststraat te 's-Gra- venhage en voor een bedrag van on geveer f 20.000.— aan gouden siera den, juweelen horloges enz. ontvreemd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de daders via het dak van een belen dend perceel en door het breken van een ruit in het zolderraam op de bo venverdieping van de bewuste zaak zijn binnengekomen. Toen ze in den winkel daarna hun slag sloegen, hebben ze, opdat ze niet in hun werk gestoord zouden worden, de buitendeur gegrendeld en het rol luik voor de vitrine laten zakken. Nadat ze wat van hun gading was, ingepakt hadden, zijn ze vermoedelijk weer op dezelfde wijze waarop ze ge komen waren, verdwenen. (Adv. Ingez. Med.) Vorstelijk bruidspaar bij hofprediker Weiter. Zaterdagmiddag te vier uur hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard een bezoek ge bracht ten huize van den oud-hofprediker, ds. W. L. Weiter en diens dochter aan de Jan van Nassaustraat, met wie de vorstelijke bezoekers zich ongeveer een half uur onderhielden. Zoo als bekend, zal ds. Weiter het a.s. huwelijk van het vorstelijk paar inzegenen. D. KOELEWIJN. HAARLEM Maandag In den ouderdom van 67 jaar is hier ter stede overleden de heer D. Koelewijn, oud directeur van de Chr. Kweekschool te Djokja. De overledene was o.m. hoofd van de Chr. school te Koog-Zaandijk en diende meer dan een kwart-eeuw de Keucheniusschool te Djokja als directeur. Deze school, uitgaande van de zending der Geref. Kerken werd om redenen van bezuiniging bij het gouvernement opge heven. Bij het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd keerde de heer Koelewijn naar Holland terug en vestigde zien metter woon alhier. Groote brand in Haarlemmermeer. Boerenhofstede met oogstopbrengst in de asch gelegd. Donderdagmiddag omstreeks half twee werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in de boerenhofstede „Wildenhorst" van den land bouwer A. Knibbe aan den Sloterweg bij den Spaarnwouderweg nabij Schiphol. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de groote dubbele landbouwschuur waar in een groot gedeelte van de opbrengsten van den graanoogst en den aardappeloogst (on geveer 14 hektaren) en verschillende land bouwwerktuigen geborgen waren weldra in lichter laaie stond, zoodat aan redden daarvan niet meer te denken viel. De in den stal aan wezige paarden konden intijds in veiligheid worden gebracht. Toen de brandweer, die met de autospuit spoedig ter plaatse verscheen, het blusschings- werk ter hand nam, behoefde de reeds uit Badhoevedorp gearriveerde spuit geen dienst meer te doen. Doordat er zich tengevolge van den lagen waterstand in den Haarlemmermeerpolder weinig water in de nabij de boerderij gelegen slooten bevond, was de voorraad water vrij spoedig zoo gering geworden, dat daarmede zeer zuinig moest worden omgesprongen, met het oog op het nat houden van het in de on middellijke nabijheid staande woonhuis, waar van hier en daar door de felle hitte de verf was afgebladderd en eenige ruiten waren ge sprongen. Ondanks de omstandigheid dat het blusschingswerk door dit watergebrek werd bemoeilijkt, kon het verder gespaard blijven. De groote landbouwschuur, die een oppervlak te had van ongeveer 900 M2, is echter met alles wat zich daarin bevond, tot den grond toe afgebrand. De brandweer had zich verder in hoofdzaak te bepalen tot het uit elkaar halen van de compacte massa's graan en stroo en het tref fen van die maatregelen, welke noodig waren om het gevaar voor uitbreiding van den brand afgewend te houden. Met een en ander is de brandweer meer dan 24 uur in actie geweest. De oorzaak moet vermoedelijk worden toe geschreven aan het wegspringen van vonken uit een stookfornuis, dat in een hoek van de groote tas stond en met hout was aangemaakt om er water op te koken. De schade wordt door verzekering gedekt. De geweldige vuurzee was op verren afstand zichtbaar, zoodat de toeloop van nieuwsgie rigen uit verschillende richtingen zeer groot was. Vele toeschouwers arriveerden per auto en lieten hun wagen langs den kant van den weg staan. De krioelende menigte was ook op den Sloterweg ten slotte zoo groot, dat aan vankelijk gevreesd werd, dat het drukke ver keer op dezen weg een belangrijke stagnatie zou ondervinden. Dank zij de politie-maatre gelen liep het echter nogal mee. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Bij het examen voor het diploma van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymna stiek en massage zijn te 's-Gravenhage ge slaagd: mej. A. H. v. Waveren te Aerdenhout en de heer L. A. Hansma te Heemstede. Heel Nederland viert feest. Maar de Zaanstreek viert feest in over treffende trap. Van Zaandam tot Wormerveer wapperen tallooize vlag gen in den Decemberwind en gloeien lichtjes langs gevels en daken. Heel de Zaanstreek heeft zich in een feestdos gestoken, een feestdos, die hem wonderwel kleedt. Ook het ophaalbruggetje op Rusteiiburg heeft een metamorfose ondergaan. Het begin al in Wormerveer, waar slingers dennegroen over de straten zijn gespannen, waar kleurige palen den weg omzoomen en op het Stationsplein een reusachtige fontein staat opgesteld. En dan volgt de heele rij van Zaandorpen, waar huis aan huis het rood-wit-tolauw of oranje-blanje-bleu uit hangt, waar de gevels sc'huil gaan achter het dennegroen en de portretten van het Prinse lijk Paar ons toelachen. De chauffeur komt handen te kort, om ons op al dat moois opmerkzaam te maken, en wij weten nauwelijks, waarheen we de blik ken moeten wenden. Bij de Julianabrug staat een reusachtige kerstboom opgesteld, en de toegang tot de brug zelf, wordt ge vormd door een fraaie eerepoort. Rechts is een flits van een straat, vol vlaggen en groen, dan is er links weer een gemeente huis, met schilden en slingers, en rechts weel een notarishuis, waar de oranjeappeltjes vroolijk tusschen het dennegroen glanzen. We passeeren een origineele versiering, van rood-wit-blauw geschilderde tonnen, aan weerszijden van den weg. Dan komen we aan Zaandam Dan blijkt, dat alles wat we tot nu toe za gen nog imaar een inleiding was tot de me- Een feest van kleur en lijn. 's Avonds gloeien duizende lampjes. tamorphose, die deze stad heeft ondergaan. Links van den weg wordt onze aandacht ge trokken door een stijlvolle versiering van lichtzuilen. rechts zijn telkens weer straten, die als met vlaggen behangen lijken. In de Stationsstraat staat aan weerszijde een lange rij smaakvolle lichtzuilen, en de Dam is één feest van kleur en lijn. Overal het rood-wit- blauw. het oranje, en het Lippisohe geel rood. Portretten van het bruidspaar, inéén- gestrengelde J's en B's, en kleurige bloem- en vlindermotieven. En telkens weer herhaalt de chauffeur: „O. maar dat is nog niets, dan moet u vanavond komen!" Het wordt avond. Het wordt avond. De schemer sluipt aan, en verandert de fleurige oranje-groene slin ger-s in grauwe, troostelooze dingen. Alles wordt grauw en vormeloos, en alle fleur en glans die de zon er op tooverde, is verdwe nen, Zwaar en massief liggen de gebouwen en fabrieken in den avond. Mat spiegelen de lichte venstervlaklcen in het donkere water van de Zaan. Een machtig silhouet van de fabrieksstad, tegen den nog even lichten avondhemel. Dan gloeiden plotseling duizen den, neen. honderdduizenden kleu rige lichtjes aan. en een sprookjes- stad uit de Duizend-en-één-Nacht ligt voor onze verbaasde oogen. Overal glanzen en flonkeren en sprankelen lichtjes. Hier een kroon, ginds een ruisohend fontein, daar een lichtzuil. Ergens, in een duister straatje een sierlijk torentje, hel af stekend tegen den duisteren avond hemel. Soms zijn het schijnwerpers, die een gevel fel belichten, een an dermaal zijn het duizenden glinste rende lampjes, die de sierlijke lijnen van een geveltje volgen, en het doen oplichten uit het duister. Zelfs aan de takken der winter-kale hoo rnen rijpen plotseling kleurige-licht-vruch- ten. Als een glinsterende, kleurige slang ligt Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 28 December: De veelbesproken Zigeunerstroep is thans gelegerd tusschen Eijsden en Mouland op Belgisch grondgebied, waar de Nederlandsche maréchaussèe haar belet weder naar Nederland en de Bel gische gendarmes verder België in te dringen. De troep wordt door de grens bewoners van beide landen van levens middelen voorzien. Zware mistbank over Europa. Veel vliegtuigen landden te Eelde. Het internationale vliegverkeer was op Tweeden Kerstdag ernstig gehandicapt als gevolg van een zware mistbank, welke boven een groot deel van Europa hing en welke zich ook over oirs land uitstrekte. Schiphol, Waal haven, Vlissingen en Twente zaten reeds in de ochtenduren potdicht en dat was ook het geval met Brussel. Later op den dag gingen ook Eelde en Parijs in den nevel schuil. De K.L.M.-machines Toekan en Sperwer, die resp. van Londen en Parijs kwamen, zijn in plaats van op Schiphol te Eelde geland. Ook de Koetilang. die van Malmö op weg was naar Parijs, is daar neergestreken om korten tijd daarna de reis voort te zetten. Voorts daalde te Eelde de „Wilhelm Koerty" van de Deutsche Luft Hansa van den dienst BerlijnAmster dam v.v. Het toestel is in den loop van den dag naar de Duitsche hoofdstad teruggekeerd. De „Norrland" van de Zweedsche maatschap pij „A.BA.", die op Schiphol voor de aanslui ting zorgt met Kopenhagen en Malmö, is naar Eelde gevlogen om daar de doorgaande reizi gers van de Toekan en Sperwer over te nemen. Een en ander bracht op het vliegveld Eelde een groote drukte teweeg, aangezien men op deze landingen niet was voorbereid. De douane moest uit Haren naar Eelde komen, terwijl het in het restaurant zoo vol was, dat hulp personeel moest worden gerequireerd. De pas sagiers, bagage en post werden ten deele per auto naar Groningen vervoerd. Enkele lucht reizigers zijn met den avondsneltrein naar Amsterdam doorgegaan. Kerstrede ir. J. W. AlbArda. De fraai versierde Damstraat in Zaandam. de sprookjesstad daar langs het donkere wa ter, waarin alles nog eens weerkaatst. Daar de feestelijke straten beweegt zich een druk ke, vroolijke menigte. De winkeliers hebben hun beste beentje voorgezet, en de étalages doen voor de versieringen niet onder. Als we in den trein zitten, zien we nog telkens, tusschen de huizen door, of hoog daarboven uit, hel verlichte gevels, glinsterende reclames. Ergens, op het dak van een fabriek, staat een vlag, fel-belicht door het flood light De Zaan viert feest. En duizenden komen naar de sprookjesstad, die daar stralend en glinsterend ligt in den duisteren avond. De eerepoort bij de Julianabrug te Zaan- iijk, met zinnebeeldige voorstellingen betref fende handel, nijver heid, industrie en scheepvaart. Democratie contra dictatuur. De federatie Amsterdam van de S.D.A.P. heeft Vrijdag in de Apollo-hal haar jaarlijk- sche openbare Kerstvergadering gehouden, waar de politieke leider der partij ir. J. W. Albarda, een rede heeft uitgesproken. De groote ruimte was met eenige duizenden toehoorders gevuld. Ir. Albarda deed eerst uitkomen, dat de botsing tusschen fascisme en democratie in Spanje, waarin een groot volk ten onder gaat, zelfs in zijn oorsprong niet een strijd is tegen het katholicisme, het is een strijd, waarin de jonge Spaansche democratie met den moed der vertwijfeling vecht voor haar behoud en voor dat van de democratie in Europa. Het wordt immers een poging van Duitschland om zich ten zuiden van Frankrijk een machts positie te verzekeren, waarvan het in den ko menden oorlog gebruik kan maken, als de democratie in Europa niet ten onder gaat, zal dat aan den moed der Spaansche arbeiders te danken zijn. Terwijl het fascisme, oorlog en armoede ln zijn armen dragend, zich in zijn ware gedaante toont, is de vredesgezindheid van het Nederlandsche volk grooter dan ooit. Het eenige wat het kan doen om den oorlog af te wenden is mede te werken aan de be scherming van den Volkenbond. Ook in ons land is de tegenstelling fascismedemocratie. Niet tusschen fascisme en communisme. Ver geefs pogen Mussert eenerzijds en L. de Visser anderzijds die valsche tegentelllngen ook voor Nederland te construeeren. Nog altijd vinden het fascisme en het communisme tezamen vier vijfde van ons volk tegen zich. De tijd is nog niet gekomen, dat het com munisme en het fascisme zullen uitvechten aan welk soort dictatuur de vrijheid van Nederland ten prooi aal vallen. De groote meerderheid van ons volk wil noch de eene, noch de andere dictatuur, maar alleen de vrij heid en de democratie. Ep wat de S.D.A.P. be treft, zij blijft bedanken voor het haar door de communisten al zoo dikwijls vergeefs op gedrongen eenheidsfront.. Onze beweging, aldus ir. Albarda verder, is een politieke macht geworden, welke door niemand is weg te cijfe ren. In den verkiezingsstrijd is zij op een zware proef gesteld, zij heeft deze glansrijk door staan en haar hechtheid bewezen. Zij draagt verantwoordelijkheid voor het lot van het volk, en moet bereid zijn nog grootere verantwoor delijkheid te aanvaarden. In dit besef, met ons Plan van den Arbeid, dat den weg wijst naar herstel van de wel vaart, gaan wij den verkiezingsstrijd tegemoet. Het beste hervormingsplan blijft een spel van machtelooze woorden als niet eerst het evenwicht van de staatsfinanciën en het eco nomische leven hersteld worden. Ook hiervan diep doordrongen, zullen wij den verkiezingsstrijd met groot vertrouwen voeren. Ook Kerstvergadering in Den Haag. De federatie Den Haag van de S.D.A.P. hield op Tweeden Kerstdag twee bijeenkomsten, n.l. in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen en in den Dierentuin, beide des ochtends te tien uur. Beide zalen waren nagenoeg ge heel gevuld. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen sprak de voorzitter der partij, de heer Koos Vorrink. De heer Vorrink beval het Plan van den Arbeid aan, nu iemand als mr. Trip, de presi dent van de Nederlandsche Bank na de deva luatie heeft gezegd, dat wel gebleken is, hoe zeer Nederland een rijk land mag worden ge noemd, ontkende spr., dat het geld, voor dat plan benoodlgd, in Nederland niet zou zijn te vinden. Voorts zeide spr., dat de liberale politiek heeft afgedaan en dat daarvoor een ordening, zooals in Amerika en Zweden in de plaats dient te treden. In het tweede deel van zijn rede zeide spreker, dat de oorlogsgeest groeiende is. Mus solini heeft getuigd, dat Italië een oorlogsge- zind land is. Goering betoogde, dat erts een land sterk en dat vet den buik dik kan maken, Hitler in „Mein Kampf", dat de verloren ge bieden niet met vriendelijke woorden terug gewonnen kunnen worden. Onze taak is, zoo zeide spreker, aan het extremisme zijn voedingsbodem te ontnemen en hij deed daarbij een beroep op de mede werking van dfe katholieke arbeiders, om te besluiten met den wensch dat de strijders voor vrijheid, vrede en democratie mochten over winnen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5