H.D.« WENSCHT- GELUKKIG NIEUWJAAR HAARLEM'S DAGBLAD na r ROOKEN Hl VERTELLING MOOIE FOTO'S Het Geluk ligt in de Sneeuw MAANDAG 28 DECEMBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 9 Kerstvergadering S. D. A. P. De krachten tier liefde zullen het geweld overwinnen. De traditioneele Kerstvergadering der S. D. A. P. werd op Tweeden Kerstdag gehouden in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw, onder leiding van den voorzitter der Federatie Haarlem van de S. D. A. P., den heer S. P. Doek, die in zijn openingswoord de aanwe zigen opwekte tot het verleenen van fiixan- cieelen en moreelen steun aan het Verkie zingsfonds 1937. Spreker was dr. W. Banning. Welke beginselen beheerschen het tegen woordige wereldleven? zoo begon spr. te vra gen. Wij zien steeds meer verafgoding van den Staat en van het eigen volk. De Staat heeft het recht, het leven van den mensch, in het lichamelijke en het geestelijke, te beheerschen, zegt Mussolini. En het Duitsch nat.-socialis- me: de Staat heeft het recht ook op de zielen. Mussolini getuigde van de heiligheid van het egoïsme. Dit egoïsme kwam voor den dag in den oorlog tusschen Italië en Abessynië en nu ook weer in den strijd tusschen democratie en fascisme in Spanje. Wat daar in Spanje ge streden wordt Is niet meer een Spaansehe strijd, het is een wereldstrijd. Zal men het we- reldfascisme aan de overwinning helpen door middel van burgeroorlogen misschien ook in Frankrijk? omdat men den grooten we reldoorlog vreest? Er woedt niet alleen in het oude Europa een storm, maar over de geheele wereld. De ge kleurde rassen gaan zich keeren tegen hun onderdrukkers; dit zou rassenoorlog kunnen beteekenen. De houding van Italië tegenover Abessynië: het uitlokken van conflicten, zeggen dat men voor den vrede is en intusschen den oorlog met kracht voorbereiden, is niet nieuw, maar nieuw is, dat men zich op die houding verhoo- vaardigt en er brutaal voor uitkomt, zooals Mussolini en De Bono in het boek van den laatste doen. En velen zeggen ten slotte: Die Mussolini is toch een mannetjesputter! Hier uit blijkt, dat er met het wereldgeweten iets niet in orde is. Baldwin deelde vóór de verkie zingen in Engeland mede, dat Engeland niet verder zou bewapenen. Maar na de verkie zingen was dit woord vergeten! Dit is het systeem van het bedrog. Aan zulke verklaringen hecht spr. dan ook geen waarde en hij zeide met nadruk, dat de socialistische beweging in Nederland de groo te macht moet blijven, die het militairisme bestrijdt. Het nieuwe heidendom, zooals dat in Duitschland tot uiting komt, is de macht van den harden haat en zal uitloopen op het nieu we militairisme. Het militaire geweld is op het oogenblik ontzaglijk veel grooter dan het in 1914 was. En nu is ook het geloof in het geweld geko men, de wil tot den oorlog, omdat velen nu wéér verwachten dat er iets goeds uit zal voortkomen. Heeft men dan niets geleerd in 1914—1918? Wat valt van deze werkelijkheden te zeg gen, wanneer wij ze toetsen aan de beginse len van het Kerst-Evangelie? Twee werelden staan hier onverzoenlijk tegenover elkaar. Het oude kerstverhaal spreekt van de aanbidding van een kind in de kribbe. De krachten van de liefde zullen het ten Yotte winnen in de we reld. Niet het geweld, niet de harde haat, - maar de barmhartigheid. De wereld van den geest, de wereld van het licht komt in.de we- reld der duisternis, 'niet pas veel later. Dé eeuwige- beginselen werken in den t ij d. Het „licht blinkt in de'*duisternisse", zooals Vondel het zeide. Behalve de Herodes-krach ten werken er gelukkig nog andere, één daar van is het socialisme, dat nooit iets anders is geweest dan de wil tot gerechtigheid, de roep naar een broederlijke gemeenschap, welke wenschen zijn voortgekomen uit het Christen dom. En het is te betreuren, dat in de 19de eeuw de ouders: het Christendom en het kind: het socialisme, door verschillende oor zaken zoo vijandig tegenover elkander heb ben gestaan. Waar zijn de la-achten die den waanzin de zer wereld zullen keeren? Zij zijn er, maar zij zijn verdeeld. Een nieuwe wereld zal moeten worden opgebouwd op den wil tot gerechtig heid, op de zedelijke beginselen van het Evan gelie, van het oude Christendom. Het socia lisme is niets dan de maatschappelijke vorm van eenige zedejijke beginselen van het chris tendom. De goddelijke krachten van de lief de, van den vrede en van de gerechtigheid zullen het winnen op deze aarde. Het is toch Kertsmis, al is de ellende van de bestialiteit en het geweld nog groot! De rede van dr. Banning werd met groote aandacht aangehoord. De bijeenkomst werd opgeluisterd door vioolspel van den heer A. Bleekrode, die, be geleid door den heer Anton Krelage, een drie tal nummers ten gehoore bracht, en door zang van de Arbeiders-zangvereeniging „De Stem des Volks" onder leiding van den heer .Anton Krelage. De belangstelling voor deze Kerstvergade ring was als altijd zeer groot: zaal en gaande rij waren geheel gevuld. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 875 porties, Overtonstraat 967 por ties, Byzantiumstraat 519 porties, Eemstraat 730 porties, Kamperstraat 513 porties. Boven dien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 110 porties verstrekt. UW vrienden en cliëntèle een door middel van Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van DONDERDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUWJAARSWENSCHEN in Haarlem's Dagblad opnemen volgens het tarief van 60 cent voor het minimum van vier regels, elke regel meer 15 cent. Men zende ons slechts de plaatsings opdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu. Nieuws van de Wereld jamboree 1937. Er wordt hard doorgewerkt. Men schrijft ons: Het bestuur van de Stichting Wereldjam boree 1937, onder voorzitterschap van den Hoofdverkenner J. J. Rambonnet heeft zich als volgt gereconstrueerd: J. J. Rambonnet, voorzitter, H. Behrens, pl.v. voorzitter, C. W. Becking, penninmeester-secretaris. A. Ooster- lee en Ir. P. Telder nterwijl de heer A Blussé van Oud Alblas zich bereid heeft verklaard, als kampleider tijdens de Jamboree in Voge lenzang op te treden. Door deze maatregelen is den ontstane moei lijkheden het hoofd geboden en vol vertrou wen gaat de Hoofdverkenner in samenwer king met zijn medewerkers met de voorberei dingen voor de Jamboree door. Plet kan niet ontkend worden, dat deze ge durende de afgeloopen weken stagnatie heb ben ondervonden, doch het Bestuur der Stichting wensclit er nadrukkelijk op te wij zen, dat. van stopzetten der werkzaamheden geen sprake is gewëest. Er is integendeel'hard gewérkt. Het bestuur Van de vereeniging „De Neder landsche'Padvmdei-s" deelt mede, dat op de gehouden vergadering bleek, dat in de ver eeniging een eensgezind verlangen bestaat om trouw te zijn aan de vereeniging „De Neder- landsche Padvinders" en de uiterste krachten in te spannen voor het doen slagen van de Wereld Jamboree. De firma Thos Cook Son Ltd. te London, die aangesteld zijn, om het transport der Engelsche deelnemers te verzorgen, zijn er thans in geslaagd, in samenwerking met de commissie voor pers, propaganda en verkeer en de Nederlandsche Spoorwegen het trans port van maximum 10.000 padvinders als volgt te regelen: 4 schepen met ongeveer 4000 jongens en geleiders steken Vrijdagnacht 30 Juli over naar Hoek van Holland; 1 schip met ca. 600 jongens steekt Donder dagnacht 29 Juli naar Hoek van Holland over; 1 boot met ongeveer 1000 jongens komt Vrij dag 30 Juli van Engeland naar Hoek van Hol land; 2 extra booten varen Vrijdagnacht 30 Juli van Dover naar Calais met 2300 jongens; in denzelfden nacht vertrekken twee extra booten van Folkestone naar Calais met circa 2000 jongens. De laatste twee transporten zullen met on geveer 10 extra treinen van Calais via Lille en Esschen naar Vogelenzang vervoerd worden. Het is mogelijk, dat gedurende de Jamboree een deel van het Engelsche contingent ver vangen zal worden, zoodat dan na een week bijvoorbeeld 2500 jongens naar Engeland te rug gaan en een éven groot aantal padvinders weer van Engeland naar Nederland vervoerd moet worden. JUBILEA BIJ DE N.Z.H.T.M. In 1937 zullen de volgende jubilea bij de N.Z.H.T.M. gevierd worden door personen uit Haarlem en omstreken: 40 jaar: 15 Juli W. v. Zomeren, wagenvoer der; 25 jaar; H. D. Jansen, ambachtsman, 26 Februari; S. P. Tames, conducteur, 1 Maart; M. Keur. onderhoudsman, 11 Maart, J. Elfering, remisechef Schoten, 9 April; H. v. d. Vecht, conducteur, 9 April; J. M. v. d. Berg, conduc teur, 6 Mei; E. Rudolphy, conducteur, 1 Juni. J. F. Kruys, conducteur, 17 Juni; J. H. h! Heytmeyer, commies, 23 Juli; A. Steedskamp, chef de bureau, 15 Augustus; N. Bakker, con ducteur, 23 Augustus; W. v. d. Heuvel, am bachtsman. 4 November. S.D.A.P. Het bestuur van de Soc. Dem. Arb. Partij af deeling I, houdt Woensdag 30 December a.s. een Oudejaarsavond in het gebouw „Ro- sehaghe", Hoofmanstraat, waar gesproken zal worden over de verwezenlijking van het „Plan van den Arbeid". Een serie lichtbeelden zal het gesprokene verduidelijken. De avond zal opgeluisterd worden door declamatie en mu ziek. TOONEELAVOND „GYSBERT JAPICX". Het „Fr'ysk Selskip Gysbert Japicx" te Haar lem houdt op Zaterdag.'2 Januari des avonds om 8 uur een tooneelavond in den Stads schouwburg aan het Wilsonsplein. Opgevoerd wordt Hwa 't ienris Stroffelet,(Wie eens struikeldeeen tooneelstuk in vier bedrij- van van S. D. de Jong. De avond zal worden besloten met een ge zéllig bal. Verzachten de keel. Hebben een frissche smaak en geven EEN FRISSCHE ADEMT (Adv. Ingez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Wijsbegeerte Veer, van der. Reiniging en reinheid bij Plato; With a summary in english. Vogel, de. Een keerpunt in Plato's denken. Zuidema. De philosophic van Occam in zijn Commentaar op de Sententiën, 2 din. Opvoeding en Ondenoijs Banning, Over religieuze opvoeding in het gezin. Elzinga. De hogere burgerschool als school gemeenschap; rede. Mollema. Van padvinders uit vroeger eeuwen. Nieuwhoff Sr. Gids voor oudercommissiën bij het openbaar lager onderwijs in Neder land. Gerieeskunde; Gezondheidszorg; Sport; Spel: Glucker. Frisch mad frei! Gymnastiek der Frau in allen Lebensaltern. Glucker. Stark und froh! Gymnastik des Mannes in allen Lebensaltern. Kramer. Lichaamscultuur en sport in Sovjet- Rusland. Pietersen. Thrombose en embolie. Folklore Sluyters. IJslands volksgeloof. Retzlaff. Deutsche Trachten. Ven, van der. Zeeuwsch volk ha Zeeuwsehe dracht. Aardrijks-, Land- en Volkenkunde Ponder. Java's pracht eia praal. Schiedam; gids. Steggerda. Bantoe-moraial volgens hun ver halen. Nederl. en in het Nederl. vert. rojnans: Doolaard, den. De groote verwildering. Jong, de. De goede dood. (Merijaatje Gijzen's jonge jaren, 2). NesUilkens, vaaa. Eerwaarde. Nes—Uilkens, vaaa. Nieuwe paden (verv. op: Eerwaarde) ■■■li Hertha. Zie liep slentereiad door de stad eaa was aan het winkels kijken. Kalverstraat, Munt, Re- guliersbreestraat en zoo langzaam aan bij de Utrechtschestraat gekomeix dacht ze, ik kon wel eens naar het Amstelveld gaan. Joop had het Zaterdagavond er weer over gehad, dat hij een hond zou willen hebben. Als ik er nu eens ging kijken of ik er niet eentje op het Amstelveld kon koopen, Wat een verrassing zou het zijia als hij 's avonds van kantoor thuis kwam. Plan de campagne was al gemaakt. Oogjes dicht, wat zou hij blij zijn. Zoo nadenkend slenterde ze naar het Am stelveld en bleef bij den honden koopman stil staan. Wat een schattige hondjes, vooral dat jonge herdertje daar. De koopman bemerkte gauw dat de juffrouw hateresse voor 'ia hond je had en kwam dichterbij. Eeia hondje? Ja, wat moet dat herdertje kosten? vroeg ze. 3 Gulden, omdat u het bent. Man, hoe kom je er bij, antwooi-dde ze, de helft, meer niet. Na wat heen en weer gepraat te hebbeaa, kwamen ze deia prijs overeen en ze vertrok met haar hondje. Was het nu maar half zes, dan kwam Joop thuis. Eindelijk was het zoo laat. Dag vrouwtje, hoe gaat het? Jog, ik heb een verrassinkje voor je! Je mag niet de kamer in, alleen met oogjes dicht. Ze leidde hem de kamer binnen. „Open", zei ze. „O, wat een lekker mormeltje, pupl Hoe kom je daaraan?" „Heb ik voor jou op het Amstelveld ge kocht. Vind je hem niet leuk?" „Nou en of! En hoe moeten we haar noe men?" „Bob, vind je dat niet een leuke naam voor haar?" „Hè nee, laten we haar naar jouw vroegeren hoaad noemen, „Hertha"! „Dat's leuk van je jog". Èn gauw was het Hartha voor en Hertha na. „Als we haar maar nu in het leven houden Zij is zoo magertjes en als zij maar door de hondeixziekte heen komt", zei hij. „Och jij, pessimist", repliceerde ze. „Jij zult eens zien, wat een lekker beest het wordt." Zoo begon Hertha haar nieuwe bestaan. Vaaa alles werd er voor haar aaxxgeschaft, boekjes over honden gekocht, om vooral toch maar te weten, dat zij niets verkeea-ds kreeg. En Hertha was zoo dankbaar. Eerst miste zij haar moeder nog wel, maar haar vrouwtje zorgde zoo uitstekend voor haar, dat zij het verlies gauw vergat. De vrouw timmerde een bed voor haar met een fijn wiiadkussen er in. Overal waar de vrouw of baas heen ging, mocht zij mee. zoodat toen zij nog geen twee maanden oud was, zij reeds in de trein, tram. bioscoop enz. was geweest. Buiten haar, Hertha konden ze toch niet. Eei'st werd zij netjes in de tasch meegedragen, totdat zij iets ouder werd. toen liep zij mee aaax het leid sel. Ze hadden haar echter nog nauwelijks 4 weken, of de eerste ziekteverschijnselen dedeaa zich voor. Maar Hertha was sterk. Zij kwam er waarschijnlijk wel doorheeia. Zij werd weer vroolijk, eaa stoeide weer naar hartelust. Boel stukmaken en af en toe nog eens ondeu gend zijn wat de zindelijkheid betrof. Maar bet vi'ouwtje ruimde alles lachend op. Totdat de critieke dag kwam en zij niet meer de mand uitkwam. Niet eteaa eaa ïaiet drinken. Een paar dagen werd het aangezien, totdat zij zoo kortademig werd, dat besloten werd een veearts te i-aadplegen. De vrouw toog met het beestje, goed ingepakt ïaaar den veearts, maar, och wee, toen ze terugkwam. „Nou", vroeg Joop, „wat heeft de dokter ge zegd?" „Huilend kwam het er uit: „Zware loxxgont- steking en misschien is zij naorgen al dood! Zij moet om de drie uur natte compressen hébbera en haar neus met zout water deppen en haar oogen schoonhoudeaa. Hij heeft haar ook nog injecties gegeveia". Den volgenden morgen leefde zij echter nog. Wat een feest! De ademhaliaag was weer wat rustiger. „Wat zou je denken, jog?" vroeg ze. „Zij haalt het misschien nog wel", was zijn antwoord, ofschoon hij dacht,, als die injec ties uitgewerkt zijn, dan,... Den volgenden morgen (het was een stralende Zaterdag) leefde zij ïaog. Zij had iets gedroixken en gegeten, 's Avonds echter werd zij weer zoo benauwd en 's nachts, och wat had het beestje het te kwaad. Zij kwam, wat zij nog niet gedaaia had, bij het bed vaaa het vrouw tje rechtop staan, eaa het was of zij afscheid wilde aaemeaa. Zij besloteia haar maar weer compressen te geven, wplke zij 's aaachts aaiet mocht hebbeaa, naissclaieia vermiaaderde dat ïaog wat de pijn. En inderdaad, zij werd wat rustiger. Zoo kwam de Zondagmorgen. De baas moest even een boodschap doen en de vrouw had Hertha met bak en al in het, zonnetje gezet, juist op de plaats waar zij de eerste keer zat toen de baas haar gevon den had. Toen de baas thuis kwam, was het eerste wat hij vi'oeg, hoe is het met Hertha? Sa men gingen ze naar de bak en hij riep: „Hertha, waar ben je?" Hertha keek nog een maal naar hen, toen blies zij de laatste adem uit. Tranen sprongen in beider oogen. Je was, al had je haar pas 7 weken, zoo aan haar gehecht. Alle eigenschappen werden opge noemd. Het was net alsof zij op de thuiskomst van de baas had gewacht. Nu dat zij dood was, moest zij begraven worden en zij besloten haar in de bak waar zij in gestorven was te begraven. Bij kennis sen, die een tuin hadden, werd een hoekje ge vraagd en daar werd Hertha op Zondagmor gen, het was juist een prachtige najaarsdag, aan de schoot van moeder aarde toever trouwd. „Rust ha vrede", waren de woorden van vrouw en baas, toen de kuil dichtgeworpen werd. (Historisch.) L. MORREE. Vakkundige Afwerking en gebruik van prima materiaal geven Laat ons 1 maal Uw Film ontw. en afdrukken en U BLIJFT klant. N.V. Fotohandel v.h. R. v. d. Werf Groote Houtstraat 102. Grootste keuze Camera's enz. Camera's vanaf f 2.50 (Adv Ingez. Med.) Fotografische schoonheid in onze Tijdingzaal. De tweede Kerstsalon van den Kennemer Fotokring. Terecht kon de voorzitter van den Kenne mer Fotokring, de heer J. C. Uhlenbroék, bij de opening van de Tentoonstelling in onze Tijdingzaal, zijn voldoening over laèt peil der inzendingen uitspreken en diegenen onder de bezoekers, die eenigszins met de huidige amateurfotografie op de hoogte zijn, hebben mèt hem kunnen constateeren, dat deze tweede Kerstsalon van den K.F.K. als vol komen geslaagd mag worden genoemd. Hier was inderdaad een prachtige collectie foto materiaal aanwezig, een collectie, die op een ruime belangstelling aanspraak maakte en deze gelukkig ook gekregen heeft. Bovenal heeft de expositie ons geleerd, hoezeer de anaateurfotografie de serieuze amateurfoto grafie wel te verstaan! zich gestadig ontwikkelt en het is verblijdend te weten, dat er vereenigingen zijn, die deze ontwikkeling in het juiste spoor leiden. Het is óók ver blijdend te weten, dat de tijd der willekeurige plaatjesmakerij gelukkig ver achter ons ligt. De amateurfotograaf is niet langer de man van de afgezaagde en banale motieven, hij is schoonheidszoeker geworden en zijn ge bied grenst zeer dicht aan dat van den beel denden kunstenaar. Hij vindt zijn inspiratie zoowel in de levende als in de doode dingen des levens, gedachtig aan het woord van den dichter, dat poëzie óveral schuiltEn dit is ongetwijfeld de tweede belangrijke les, die de expositie den bezoeker heeft meegegeven. De deskundigen zullen zeer zeker met veel interesse de prestaties met de „klein'oeeld" camera in oogenschouw hebben genomen, waarvan verscheidene specimens aanwezig waxen, het oorspronkelijke formaat aanschou welijk naast de vex-grooting. De expositie on derscheidde zich verder door een groote varia tie in de onderwerpen: het landschap, het portret, het stilleven, studies van groote en kleine menschen en brokjes natuur, er was afwisseling te over, zoodat er ook voor den leek inderdaad heel wat „te kijken" viel. De opening geschiedde Donderdagavond in tegenwoordiglxeid van een aantal genoodigden door den heer J. C. Uhlenbroek, zooals in den aanvang gemeld. Deze heette in het bijzonder welkom de heeren Gerhard, secretaris van den Bond van Nederlandsche Amateurfotografen- ver eenigingen, Elzinga van de afd. Haarlem van de Nederlandsche Smalfilmliga, Schaap en Spaander, resp. voorzitter en secretaris vaix de Haarlemsche Amateurfotografexx vereeni ging en bracht dank aan de directie van Haarlem s Dagblad, die de Tijdingzaal weder om ter beschikking had gesteld en aan allen die hun medewerking haddeix verleend. Spreker pleitte voor een verdere aaneenslui- tiixg der amateurfotografen ten behoeve van de foto als kunstobject. De heer Gerhard sprak vervolgens eenige waardeerende woorden over de inzendingen, waarna de heer B. Schaap namens de Haarlemsche zustervex-eenigïng zijn beste wenschen voor de toekomst van den K.F.K. tot uitdrukking bracht. De jury beoordeelde de inzendhxgen als volgt: le prijs meesterklasse: K. Hoogeboom; le pr. H. Nijland Visser: 2e prijs: A. G. C. Meyer, J. Stoelman; 3e prijs: mevr. Greiner, J. C. Ulhen- broek, G. Oppenheim. De tentoonstelling blijft heden tot vijf uur geopend. HAARL. JEUGD LUCHTVAART CLUB. De Haarlemsche Jeugd Luchtvaart Club, aangesloten bij de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, heeft haar propaganda-etalage, welke zij reeds eenigen tijd in de Anegang 2 heeft gevestigd, geheel veranderd. Zeer de aandacht trekt het zweefmodel, eigen ontwerp van den heer A. Vinkx. Een waardige etalage tijdens de feestver siering in de Anegang. BRIDGE CLUB „HAARLEM 1932". Op tweeden Kerstdag werd een Kerstdrive gehouden in het gebouw van de Sociëteit Ver eeniging volgens het Mitchell systeem. De wedstrijd had een spannend verloop door de dikwijls eigenaardige distributie der spellen De totaal uitslag luidde: O-W. lijn: 1. heer en mevr. Cohen. 2. heer en nxevr. Hoepermans. 3. heer en mevr. Vreeken 4. heer en mevr. Boetje. 1 N.Z lijn; 1. heer en mevr. de Wreede, 2. Mevr. Lotgens en de heer Noordhoff. 3. Heeren Bnkenhager 4 Dames Bakker en Dona. FEUILLETON Een Wintersportroman. 8) van PETER KRAYENBÜHL. (Nadruk verboden.) Een hopeloos geval, deze korte, dikke heer, want bij eeix dei-gelijken lichaamsomvang is skiën een onding. Dieter weet het; deson danks echter biedt hij zijn hulp aan, terwijl hij zich in stilte afvraagt waaraan dat mis plaatste enthousiasme voor de sport bij een zoo. in alle opzichten voldanen man, kan zijn toe te schrijvenWaarschijnlijk weer eens: Cherchez la femme!? Nee jongedame, ik zie het al: die riem zit niet goed. Mag ik u helpen? Alleen bij hooge uitzondering; das gibt's nur einmal und kommt nicht-wieder! U moet dat alles zelf veel beter kruinen! De mensch zij vóór alles zelfstandig en toch goed Dr. Muschle? Nee, heelemaal zonder steun en staf komt men niet door het leven Hallo, boy, loop eens vlug naar de hal, waal meneer zijn skiestokken heeft laten staan Niet ongeduldig worden,' mevrouw, dit is nog maar een cursus voor beginners, wendt Dieter zich tot een rijzige Friezin met een vuurroode wollen sjaal om den hals, die haar verveling tevergeefs met spiegel en poederdoos tracht te bestrijden. Zijn we allemaal zoo ver? Prachtig! He laas ligt het oefenterrein daai-boven achter het hotel. Laten we dus moedig trachten het te bestormen. Nee, zóó vlug heb ik me dat niet voor gesteld, waarde heer. Daar ligt u nu al Mag ik u ovei-eind helpen? Ja, dat is nu een maal niet anders, des levens hoogte wil be streden zijn. Den volgenden keer moet u al leen kunnen opstaan.... Voorwaarts, met de heele divisie op den vijand 't is wel zoo goed als u uw ski's parallel zet doctor, zet Dieter tot den Saksischen ju rist, terwijl hij hem op de been helpt. Dan blijft u langer overeind. De bonte rij skisabels kruist den grooten weg; kox-t daarop slaat; men ïxaar links af, waar het nog steeds vlak is en dan volgt de stijging naar het oefentex-rein, de z.g.n. „Ski- wiese", door de meer gevorderden hatelijk „Idiotenheuvel" en „Kalverweide" genoemd. Het is maar een betrekkelijk kleiixe heuvel nxet een flauwe hellixxg en de sxxeeuw is er zeer goed en los, zoodat men maar weinig glijdt, Aansluiten alstublieft! En nu kijkt u allen eens naar mijZoo allemaal met het gezicht hierheen alstublieft, zoodat we den berg aan onze rechterhand hebben Doet u mij maar naStaaix we allemaal? Eenige liggeix nog of alweer. Dan de volgende oefening: Omkeeren! 't- Beste doexx we dat zoo: Linkerbeen ophef fen, skie iix de sneeuw steunen, de punt ach terover, rechterski er overheeix halexx. 't Gaat heel goed in drie étappes Linksom- draaien! Linker-hoog! Overheen-bij zetten! Hebt u het gezien? Mooi, dan zal ik parade af nemen. Engeland verwacht dat elke man zijn plicht doetMag ik u verzoeken me vrouw? Dat is werkelijk keurig zooals u hem dat lapt De volgendeNee, nee, u moet er vooral geen polka van maken; 't moet meer op een wals lijkenGoed zoo, wie volgt compliceerd gaat? Nog eens over, alstublieft. Waarom zoo eenvoudig, meneer, als 't ook ge- maar dan wat minder hartstochtelijk.Zoo is 't goedWie volgtVoorzichtig Nou, u boft, dat ik geen Alexander ben die zou zoo'n Gordiaansche knoop eeixvoudig doorhakken! Nog eens wat kalmer, alstu blieftJa. 't is beter, als u de stokken mee neemt op reis Als geheel is het een vrij zonderling gezel schap, dat Dieter da ai' lnspecteei-t. Een groot aantal deelnemers maakt den indruk, alsof zij om een prijs strijden, uitgeloofd voor hem of haar, die zich het onhandigste gedraagt De onmogelijkste kunststukjes, de meest in gewikkelde lichaamsbewegingen en acrobati sche toeren worden er ten toen gespreid ei. slechts weinigen schijnen in te zien, dat reeds de helft daarvan voldoende zou zijn om de eenvoudige oefening goed te doen. Dieter doet alle mogelijke moeite om den dikken commissaris o /er het hoofd te zien. maar deze dringt zijn rondbollige verschij ning oaxvei-biddellijk naar voren. Het worden eexxige pijnlijke oogenblikken en waarlijk niet alleen voor Dieter. tot de dikkerd eindelijk in ziet, dat het bij zijn lichaamsomvang eenvou dig onmogelijk is zijn beexx zóó hoog op te heffen als noodig is om de ski te kunnen steunen. Dr. Muschle.... U wenscht Neemt u me niet kwalijk, meneere, Prausnitz, daar schiet me plotseling te bin nenstottert de griffier, rood als een kal- koensche haan, ik heb wat vergeteax, ik moet onmiddellijk telefoneeren Hij heeft zijn ski's al. afgebonden. Misschien mag ik deze les later inhalen? Dieter ziet hoe dr. Muschle zich haastig uit de voeten maakt. Hij begrijpt hem niet De man is toch werkelijk niet zoo onhandig- die onschuldige draai-oefening kan hem toch niet op de vlucht hebbeaa gedreven? Even later bemerkt Dieter echter dat Brigitte en Baron Girsholm zich bij de schare toeschou wers hebbeaa gevoegd Heeft iedereen een beurt gehad? Mooi. dan staken we deze oefening. Ik mag u zeker wel op het hart drukken flink voor u zelf te oefeixen, anders komen we niet vooruit. En nu de hoofdzaak voor vandaag: de °"lij-oefe ning! Allemaal in de rij alstublieft! De ski punten in dalende richting en u even goed opletten: Rechterbeen iets naar voren de knie buigen het lichaam voorover. Dieter doet het driemaal voor; dan moet elk op zijn beurt volgen. Geen koorddanserij alstublieft, mevrouw, niet zoo met uw armen door de lucht, propelle- ren. de handen tegen de knieën en de stokken naar buiten De blonde Friezin suist omlaag en komt daarbij in een sierlijken bocht. Nochtans weet zij zich op de been te houden, zoodat ze in goeden stand beneden aankomt. Ze doet. als of het zoo hoort, maar Dieter weet, dat het slechts een gelukkig toeval is Slechts een zeer gering percentage komt beneden aan, zooals men boven vertrokken is. De dikke commissaris demonstreert ette lijke malen iets, dat hijzelf voor een diepe kniebuiging houdt en glijdt dan toch noa on verwacht en volkomen tegen zijn wil op zij weg. waardoor hij juist in de baan van een in volle vaart op ski's naderende jongedame terecht komt. Hij landt op zijn rite beide ?ki's als een St. Andrieskruis in de lucht. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7