CZ D ZWANENBERG5 VERTELLING fftauw scUtijft. VOOR DEN- -POLITIERECHTER De drie Jantjes. ..Jantje zag eens pruimpjes hangen". Zoo begon vader Van Alphen zijn berijmd ver haal over het brave" Jantje, wien, ondanks zijn braafheid, de lust bekroop, pruimpjes van den boom te gappen. Doch het brave overheerschte en Jantje plukte niet, wat hem geen windeieren legde, want hij kreeg een hoed vol pruimen, waarmee hij in galop wegliep. Waarom hij dat deed mag Joost weten, want ieder ander zou begonnen zijn de pruimen op te eten. Nu waren er in Heemstede drie Jantjes, die geen pruimen doch peren zagen hangen, wat op hetzelfde neerkomt en ook bij hen kwam de booze geest een aanval op de braaf heid doen. Helaas leven we niet meer in den tijd van vader Van Alphen en de booze geest won het van de braafheid. Een van de drie heesch zich wat omhoog, steunende op de schouders der anderen, zette een voet op de heg, die daar niet goed tegen kon, zoodat de ligustertakjes braken en kneusden, maar de jongen kon toch eenige peren bemachtigen een stuk of zes zoo hij zei die hij, weer op den beganen grond aangeland broeder lijk met de beide andere Jantjes deelde, waar op zij in galop weg liepen, wat in dit geval wèl te verklaren was. Maar nu wachtte hun geen hoed vol pe ren als belooning; of -ze dien gekregen had den, indien de braafheid had gezegevierd, is trouwens ook zeer twijfelachtig. Hun wacht te een verschijnen voor den politierechter en de officier van justitie vond het heel ver keerd wat de Jantjes gedaan hadden, waar om hij f 10 boete voor den plukker en 6 gul den voor de beide anderen eischte. Mr. Van Gelder, de verdediger, die ook niet uit den tijd van vader Van Alphen is, verklaarde, dat in zijn jeugd er geen brave Jantjes waren en dat hij zich zelf op het punt van peren plukken ook niet geheel vrij van schuld voelde, wat hij nu wel kon zeg gen. want de feiten waren verjaard. De ver dediger gaf toe, dat hij en zijn collega's in dertijd niet altijd ongestraft bleven, maar de straf bestond dan in stok slagen: het justitie apparaat werd niet in werking gesteld. Nu heeft de politierechter niet de bevoegd heid stokslagen uit te deelen en degene, wiens peren gestolen worden, evenmin, zoo dat er nu niets anders op zit dan geldboete of gevangenisstraf. De politierechter meende, dat de Jantjes getoond hadden, een neiging tot oneerlijk heid te hebben, maar omdat het misdrijf zich slechts tot een paar peertjes had uitgestrekt, die langs den weg groeiden, waar de jon gens langs kwamen, was de graad van on eerlijkheid nog maar klein en daarom werd de boete ook klein: 2 gulden voor den pluk ker, één gulden voor de meeëters. Nog een zwakke broeder. Er kwam een Beverwijker jongen voor, wiens begeerigheid zich ook op een natuur product had gericht, maar bij hem was geen spontane behoefte, die hem naar iets deed grijpen. Hij toch was er op uitgegaan om in de buurt van de hoogovens wortels van le lietjes van dalen uit te spitten, welke hij wilde verkoopen. Nu verontschuldigde hij zich met te zeggen, dat hij gemeend had op een terrein van de hoogovens te wezen, welk terrein moest worden afgegraven, zoodat dan toch al de lelietjes van dalen ten doode wa ren opgeschreven, wat een aannemelijk ex cuus ware geweest, als 't waar was, doch de veldwachter zei, dat de hoogovens daar niets te graven hadden en dat de lelietjes van da len tot het natuurschoon aan de gemeente behoorden. De officier voorspelde dat, als ieder in de gemeenteparken naar believen ging plukken en spitten, er weldra een gemeente woestijn zou ontstaan en daarom eischte hij tegen den jongen, die uit winstbejag had gehan deld, een week gevangenisstraf De politierechter vroeg of het mogelijk was. dat de jongen het terrein, waar hij spitte, voor hoogoventerrein had aangezien en de veldwachter zei. dat dit wel mogelijk was, waarop de jongen f 2 boete kreeg. Een zwakke zuster. Er zat een zekere gradatie in de verschil lende gevallen, die behandeld werden; het tweede was wat erger, dan het eerste, het derde weer wat erger dan het tweede. We hadden hier het geval van een zwemlustige dame. die als ze het Sportfondsenbad be zocht, behalve in het water ook in de man telzakken van andere dames dook om. net als de Indische jongens dit bij aankomst van de schepen doen, centen op te diepen. Maar voor de Maleische jongens worden de centen in het water gegooid, terwijl de dame in het Sportfondsenbad het geld niet in de mantelzakken staken, om het door de juffrouw te laten opduiken. Ze waren er zelfs heel niet tevreden mee en gingen het geld merken om te kunnen ontdekken, wie het uit de zakken opvischte. Zoodoende werd de juffrouw zelf aan den kaak gesteld, nadat ze drie kwartjes had opgevischt, moest zij daarvoor thans terecht staan. Ze gaf de schuld aan haar armoede, maar het reclas- seeringsrapport vermeldde, dat de juffrouw meer eisc'hen aan het leven stelde dan ze uit haar inkomsten kon bevredigen; ze hield nog al van mooie kleeren. Dat houden we alle maal wel. maar als we ze niet kunnen beta len. moeten we het maar met minder doen; geld van een ander wegnemen is zeer afkeu renswaardig. Dat meende de officier, die een maand gevangenisstraf eischte. waarop de juffrouw in tranen ging zwommen. De politierechter wilde het nog eens met voorwaardelijk probeeren, omdat de juffrouw nooit was veroordeeld, waarom hij 2 maan den voorwaardelijk gaf met 3 jaar proeftijd en de pen op den neus om dergelijke dingen niet meer te doen, want ook de rechter vond het feit ernstig. ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk Besluit is aan den heer L. M. J. Reijners, te Overveen verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de orde van Leopold 2 van België. OVER COLPORTEURS. Een lezer schrijft ons o.a.: Op straat ziet men geregeld mensehen met couranten en weekbladen colporteeren. On der meer met „Volk en Vaderland". Het ls mij opgevallen dat deze menschen af en toe worden geprovoceerd. Zaterdag was ik er ge tuige van. dat twee jonge colporteurs met „Volk en Vaderland" in de Tempeliersstraat werden gesard door een 20-tal personen, die bliikbaar geen gevoel hadden voor orde. Is het wonder, dat zoo'n colporteur na zoo'n gesar zijn handen uitsteekt om van zich af te slaan? Doet hij dat. dan wordt er spektakel over gemaakt, maar zij die dan dat spektakel maken verzwijgen, dat zoo'n col porteur eerst gesard of zelfs in het gezicht gespuwd is. Ik ben geen N.S.B.'er maar vraag om recht en bescherming voor zulke colporteurs. VLEE5CH- EN GROENTE CONSERVEN (Adv. inqez. Med.) Een geïllustreerde Vader- landsche Geschiedenis. Een kleurig prentenboek. Gisteravond had de Christelijke Oranjever- eeniging „Prins Willem I" een feestavond ge organiseerd in de groote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw, die vrijwel geheel ge vuld was. De voorzitter, dr. W.G. Harrenstein ging voor in het gebed, waarna gezamenlijk het lste en lie vers van psalm 103 gezongen werd. Vervolgens sprak dr. Harrenstein namens het bestuur een woord van welkom. Spr. uitte den wensch, dat door dezen avond de liefde voor het vorstenhuis zoo mogelijk nog warmer en sterker zou worden. Spreker vroeg zich af. of het nog wel noodig was, op te wekken tot liefde voor het vorsten huis. Immers, alom uit zich die liefde. Dit ver wondert spr. bijna, want de Hollander uit zijn liefde zoo moeilijk. Hij kijkt de kat liever eerst eens uit den boom. maar als hij eenmaal in beweging komt dan is die beweging niet ge makkelijk meer te stuiten. Ons volk is nu in beweging gekomen. De liefde voor Oranje blijkt duidelijker dan ooit. Doch niet alleen Nederland en Oranje hooren samen. Het is een bond van drie: God, Neder land en Oranje hooren onverbrekelijk bijeen. Er gaat een mystieke band door ons volk, en zoodra maar eenig gevaar dreigt blijkt steeds weer, hoezeer men op het behoud van dien band gesteld is. Na de pauze werd het groote historische schouwspel „Het stamhuis Oranje-Nassau' opgevoerd, waaraan niet minder dan zestig spelers hun medewerking verleenden. De on bekende auteur hiervan had zich voor de wel zeer zware taak gesteld, om anderhalf uur lang de aandacht- van het publiek geboeid te houden, met niet meer dan een aantal, wel iswaar kleurig uitgedoste, doch zwijgpnde en o zoo stijve figuren. Trouwens ook de rol van de Nederlandsche Maagd vroeg een grooter talent, dan de jonge dame die haar vervulde, bezat. Doch het zou onbillijk zijn, dit een dilettante te verwiiten, vooral, daar de tekst het haar niet gemakke lijker maakte. Maar al ontbrak dan de actie, toch was het een kleurig prentenboek, een geïllustreerde vaderlandsche geschiedenis, met heel veel be kende en vertrouwde gezichten. De aankleeding was over het algemeen zeer voldoende en we willen bierbii in bet bizonder een zeer charmante, jeugdige koningin Emma ;n een scblMerachtieen Prins Maurits noemen. Jammer dat de dame, die de rol van koningin Wilhelmina speelde, een al te vrije op vatting daarvan 'toonde. Het hartelijk applaus aan het slot bewees echter, hoezeer het publiek de voorstelling op prijs stelde. HULDIGING IR. J. A. REUS. Op 2 Januari 1937 zal, zooals wij reeds me dedeelde, Ir. J. 'A. Reus den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden de functie van Di recteur van het Eleetriciteitsbedrijf der ge meente Haarlem aanvaardde. Om 11/ uur des voormiddags zal het gemeentebestuur den heer Reus en zijn familie ten Stadhuize ontvangen. De raadsleden zijn uitgenoodigd bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. lllllllllllllllll Na vijf en twintig jaar door ELSA KAISER. De directeur van het groote Warenhuis, mijnheer Evert Gerardus, was juist bezig over een gewichtig besluit na te denken, toen de eerste typiste, na geklopt te hebben, bin nen. kwam. „Wel?" vroeg mijnheer Gerardus en een gevaarlijke rimpel verscheen tusschen zijn wenkbrauwen. „Een dame wenscht u te spreker", meldde de typiste. „Mevrouw Wolling". Hm!", kuchte de directeur. „Mevrouw Wol ling?" De typiste legde een kaartje op de schrijf tafel van haar chef. En mijnheer Gerardus las met vluchtigen blik: „Ernestine Wolling van Deelen". „Laat mevrouw even wachten", zeide hij, „ik zal schellen!" Ernestine van Deelen, wie was dat ook weer? De directeur stond op en liep peinzend eenige malen het vertrek op en neder. Waarom had mevrouw Wolling op het kaartje den naam „van Deelen" onderstreept. Moest dit iets beteekenen? Ja, natuurlijk moest dit iets be- teekenen. Langzamerhand doken herinneringen bij mijnheer Gerardus op. Ernstine van Deelen. de dochter van zijn vroegeren patroon, toen hij nog een beginnertje, een jonge employé was in de groote zaak van van Deelen. Toen had hij in stilte Ernestine aangebeden, en eens had hij het gewaagd haar dit te zeggen. Zij had die bekentenis niet erg gewaardeerd Weliswaar had zij hem vriendelijk aangehoor- maar haar antwoord was eenige weken na LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T/M. 3 JANUARI 1937. Nederlan-dsch Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Indrapoera 31 Dec. gewone stukken 3.25; mail via Genua per m.s. Jan P.zn. Coen 31 Dec. gew. st. 11.40; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 30 Dec., 2 Jan. gew. st. 3.25. Suriname, vliegdienst New YorkParama ribo 31 Dec. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curasao, vliegdienst vanaf New York 30 Dec. gew. st. 16.45. Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Southampton 30 Dec. gew. st. 16.45; via Cherbourg 31 Dec. gew. st. 16.45; via Liverpool 1 Jan. gew. st. 2.15. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Lon. den 1 Jan. gew. st. 2,15. Argentinië en Brazilië, via Amsterdam 2 Jan. gew. st. 3.25. Pernambuco, Bahia en Uruguay, via Bou logne 2 Jan. gew. st. 3.25; luchtdienst Duit-seh- landZuid Amerika 30 Dec. gew. st. 11.40; luchtdienst FrankrijkZuid Amerika 2 Jan. gew. st. 8.50. China, Japan en Hongkong, via Siberië 31 Dec. gew. st. 18. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 31 Dec. gew. st.' 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via Istanbul/Damaskus 1 Jan. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua/Port Said 31 Dec. gew. st. 11.40; via Piraeus 1 Jan. gew. st. 2.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Brindisi 2 Jan. gew. st. 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Genua 31 Dec. gew. st. 11.40; via Napels 31 Dec. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Genua 31 Dec. gew. st. 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 31 Dec. gew. st. 11.40; via Napels 31 Dec. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Piraeus 28 Dec. gew. st. 22.30; via Genua 31 Dec. gew. st. 11.40;' via Piraeus 1 Jan. gew. st. 2.15; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 30 Dec., 2 Jan. gew. st. 3.25; vlieg dienst Londen—Caïro—Kaapstad 30 Dec. gew. st. 17.30. Oost Afrika, via Marseille 30 Dec. gew. st. 6.via Marseille/Aden 31 Dec. gew. st. 10. vliegdienst Londen—Caïro—Kaapstad 30 Dec. gew. st. 17.30. Zuid Afrika, via Southampton 31 Dec. gew. St. 16.45. Vliegdienst als O'ost-Afrika. Australië, via Marseille/Bombay 31 Dec. gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw-Zeeland, via Cherbourg/S. Francisco 31 Dec. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. PADVINDERIJ. Voor de „Elswoutgroep" der Nederland sche Padvinders Vereeniging zal ook te Bloe- mendaal een film vertoond worden, opgeno men in Den Haag op 7 Januari 1937. Natuur lijk van de bruidsstoet. Op Maandag 11 Jan. a.s. zal deze film tweemaal gedraaid wor den, nl. te acht uur en te half tien. in het Jeugdhuis. Donkere laan te Bloemendaal. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 9II en 12, Dinsdags avonds 6.30—8.30 (Adv. Ingez. Med.) ülllillllllllllllil hun gesprek, een huwelijk geweest. Zij had den fabrikant Wolling getrouwd i Ja. toen was hij. Gerardus, erg ongelukkig geweest, zelfs heel erg ongelukkig. Maar Ernestine was met haar man naar het buiten land gegaan en langzamerhand had Gerardus vergeten De directeur gelastte zijn typiste, door de huistelefoon, om de dame bij hem binnen te laten. Mevrouw Ernestine Wolling trad het vertrek binnen. Vijf en twintig jaar geleden had zij Evert Gerardus voor het laatst gezien. Toen was hij een employé van haar vader geweest. Een jonge man dien zij nauwelijks had aange keken. Maar toch herinnerde zij zich hem nog. Hij was een'beetje schuw en zijn donkere oogen hadden haar eens vleiend en smeekend aangezien. Nu stond zij tegenover een correcten, slan ken man van middelbaren leeftijd, wiens donkere oogen haar koel opnamen. Op zijn markant gezicht, met het bij de slapen even grijzende haar, was een afwijzende uitdruk king. Zijn veranderd uiterlijk ontroerde Erne stine en<even meende zij dat deze heer niet de Evert Gerardus uit haar jeugd was. Maar toen zijn koele zakelijke stem haar verzocht plaats te nemen, herinnerde zij zich opeens den klank van die stem. Zij nam eenigszïns verlegen plaats en sloeg de oogen neer. In dit oogenblik keek Evert Gerardus haar scherp onderzoekend „aan. Ja, dit was Ernestine, de eens zoo ongenaakbare, mooie dochter van zijn vroegeren patroon. Haar schoonheid had in die vijf en twintig jaar veel geleden en zij scheen het financieel ook niet gemakkelijk te hebben, want zij was een voudig, op het armoedige af, gekleed. Eensklaps hief Ernestine de oogen op en keek Evert recht in het gezicht. „U hebt het ver gebrachtEvert", zeide zij. „Ik kan helaas niet hetzelfde van mezelf zeggen, het ging mijn man heel moeilijk later.... en nu ben ik reeds een jaar we I duwe" Evert Gerardus betuigde zijn deelneming en I Het stoomgemaal te Spaarn- dam. Lagere exploitatiekosten. In aansluiting aan het reeds medegedeelde omtrent het ingebruikstellen van het nieuwe Dieselgemaal van het Hoogheemraadschap van Rijnland te Spaarndam, dat het oude stoomgemaal aldaar heeft vervangen, kan nog het volgende worden bericht. De beide door Werkspoor geleverde Dieselmotoren zijn lang zaam loopende. Zij zijn namelijk berekend op 160 a 185 omwentelingen per minuut. De kosten van de door Werkspoor geleverde twee Dieselmotoren met bijbehooren hebben f 113.000 bedragen, terwijl de verbouwing van het oude gemaal, alles inbegrepen f 18.000 heeft gekost. Als gemiddelde opbrengst van het nieuwe Dieselgemaal kan men aannemen 1800 M3. water per minuut of 2 6/10 millioen M3. water per etmaal. Het groote voordeel van het nieuwe gemaal te Spaarndam ligt in de zooveel lagere exploi tatiekosten, terwijl verder de onmiddelijke be- drijfsvaardigheid een belangrijk voordeel is. Wegens de heerschende windrichting wor den de beide noordelijke gemalen van Rijnland (Spaarndam en Halfweg) het meest in werking gesteld. Zij hebben altijd 70 tot 80 pet. van de geheele kunstmatige loozing van Rijnland voor hun rekening genomen. Het was dus van belang om in het Noorden een gemaal met lage exploitatiekosten te hebben. Dat dit be reikt is, blijkt wel uit de volgende cijfers: Terwijl het oude stoomgemaal te Spaarn dam per etmaal malen f205 kostte, is dit be drag voor het nieuwe Dieselgemaal f72.04. Per. 1000 M3. wateropbrengst waren de kosten voor het oude stoomgemaal 9,45 cent voor het nieuwe 2,8 cent. Ook het andere noordelijke stoomgemaal van Rijnland te Halfweg werkt betrekkelijk zuinig, daar te Halfweg één etmaal malen f102 kost en de kosten per 1000 M3. water 5 cent be dragen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Woensdag 30 December 1936. Progr. I Hilversum I (Huizen). Progr. II Hilversum n Progr. IH 8.00 Keulen. Gramofoonmuziek tot 8.50; 9.05 Tijdsein. Berichten. Water- standberiohten; 9.20 Diversen tot 10.50: 11.05 Nat. Progr Orgelconcert door Quentin Mac- Lean; 11.35 Het BBC Wels-orkest o. 1. v. Mansel Thomas; 12.35 Brussel Vlaamseh. On bekend; 1.20 Gesproken dagblad van het N. I. R.: 1.30 Onbekend; 2.20~ Diversen; 2.50 Parijs Radio. Concert, o.l.v. Tomasi m.m.v. Michlin, cello; 4.20 Keulen. Concert o.l.v. Wilhelm Schüohter; 4.50 Parijs Radio. Gra mofoonmuziek; 5.20 Diversen; 5.50 Keulen. Nora Ehlert, viool. Hermann Hildebrandt, piano; 6.20 Het kleine omroeporkest o.l.v. Leo Eysoldt; 6.50 Weenen. Vroolijke liederen van Alexander Krakauer; 9.30 London Regional. Gramofoonmuziek; 9.50 Berlijn. Populaire- en dansmuziek o.l.v. Willy Steiner; 11.20 Pa rijs Radio. Dansmuziek door het Hean Ibos- orkest; 11.50 Populair concert door het Ibos- orkest. Progr. IV. 8.00 Brussel Vlaamseh. Gymnas tiekles: 8.20 Gramofoonmuziek: 8.30 Kroniek van den dag: 8.40 Gramofoonplaat; 8.45 Ge sproken dagblad van het N.I.R.; 9.00—9.20 Gramofoonmuziek; 9.30 Diversen; 10.35 Lon don Regional. Korte godsdienstoefening; 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht; 11.05 Gramofoonmuziek; 11.50 Sege Krish met zijn orkest: 12.50 Luigi Voselli met zijn Hon- gaarsch .orkest en Brenda Gordon; 1.35 Or gelrecital door G, D, Cunningham; 2.20 Nat. program. Jazz at Present gr.platen; 2.50 Het fanfare-orkest van N. Ierland o.l.v. Edw. ■Furness; 3.50 Piano-recital door Zelda Bock; 4.20 Vesper in St. Paul's Catbedraal; 5.10 Het John MacArthur kwintet; 5.35 Het B.B.C. Dansorkest o,l.v. Henry Hall; 6.20 Diversen; 7 00 Nat. program. B.B.C. Harmonie-orkest o.l.v. B. Walton ODonnell; 7.50 Melody out of the sky; 8.20 B.B.C. orkest o.l.v. Aibert Coates; 9.20 Weer- en nieuwsberichten; 9.40 Causeriën over Religie in het nieuwe jaar; 9.55 Het Leslie Bridgewater Kwintet; 10.35 „Only a shop girl" van „The Melluish Bro thers"; 11.20 Het Grosvenor House dansor kest o.l.v. Sydney Lipton; 11.50 Dansmuziek gr.platen. Progr. V 8.00—7.00 Diversen. 7 00 Eigen gramofoonplaten-concert. I Symphonie-orkest. 1 Graf Zepp. Weltrei- se; 2 An den blauen Wassern von Hawaii; 3 In einem Chinesischen Tempelgarten; 4 Chinesische Straszenserenade; 5" Japanischer Laternentanz. II. Orgel. 6 Petersburger Sohlitterfahrt; 7 Der Rosenkranz; 8 Die Miihle im Schwarz- wald; 9 Die Klosterglocken. m Odeon Kunstier-orkest. 10 Parade der Zinnsoldate; 11 Wiener Praterleben; 12 Sia- mesische Wachtparade; 13 Die Schlittsehuh- laufer. 8.0012.00 Diversen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIW Ik heb geen tijd...! vroeg toen naar de reden van haar bezoek „Het is voor mij niet gemakkelijk u iets te moeten vragen", begon mevrouw Wolling. „nadat ik je indertijd zoo diep heb ge krenkt Mijnheer Gerardus hief met een gekwelde uitdrukking op zijn gelaat de hand op. „Laten, we daar niet meer over spreken, mevrouw Wolling", verzocht hij kort. Mevrouw Wolling bloosde, doch opeens vatte zij moed en zeide haastig. „Ik wilde u verzoeken of mijn dochter misschien een plaats op uw kantoor kon krijgen, zij heeft een volledige opleiding op een handelsinsti tuut gehad en is heel flink. Het is echter nu zoo moeilijk om een betrekking te krijgen en daarom heb ik gedacht.waagde ik het, Zij zweeg abrupt en keek hoopvol naar den man tegenover haar. Hij echter zweeg, staarde voor zich uit en scheen heelemaal vergeten te hebben dat hij moest antwoorden. Mevrouw Wolling kuchte zacht en toen keerde Gerardus tot de werkelijkheid terug. Koel en zakelijk zeide hij: „Laat uw dochter morgen maar eens hier komen ik zal zien wat ik kan doen". Met een hoogroode kleur stamelde Erne stine Wolling woorden van dank en stond op. Evert Gerardus bracht haar tot aan de deur en drukte haar de hand. Buiten gekomen dacht Ei-nestine. „Hij houdt nog van mij. Hoe vreeselijk dat ik zoo dom was. ik zou gelukkig zijn geweestOok hij lijdt er nog onder, hij heeft mij niet kunnen vergeten, dat zag ik aan zijn droevig gezicht". Mijnheer Gerardus bekeek op dit oogenbilk het portret van zijn mooie, jonge vrouw, dat hij altijd in zijn portefeuille droeg. „Wat ben ik blij dat zij mij in de gelegenheid stelde jou te vinden, allerliefste", dacht Evert Gerardus. ,.Ja, indirect was zij het, want had zij mijn aanzoek aangenomen, dan zou ik nimmer het geluk, dat ik nu bij jou heb te-.'"" en - d ïk behoor haar da- dankbaar te zijn en daarom zal ik haar doch ter een goede plaats op mijn kantoor geven". Ik heb geen tijd. U heeft geen tijd. Zij hebben geen tijd. Wij hebben geen tijd..'., niemand heeft meer tijd! En we hebben allemaal zoo'n haasten we zijn allemaal zoo verschrikkelijk zenuw achtig. Soms heet dat nerveus. Natuurlijk zijn er menschen, die hetzij door hun gezondheid, hetzij door hunne omstan digheden wezenlijk reden hebben om zenuw achtig te zijn. Maartusschen reden heb ben om zenuwachtig te zijn en willoos hier* aan toegeven ligt nog een lange weg. Ieder, die zich zenuwachtig voelt hetzij terecht, het zij ten onrechte heeft de moreele plicht zich.' hiertegen zoo goed mogelijk te verzetten. Dit pogen alleen reeds verleent kracht en dit streven heeft een goed en nobel doel. Tot zoover over de „echte" zenuwen, waarover te spreken hier niet op z'n plaats zou zijn. Datgene wat heden ten dage zoo heel dik wijls met zenuwachtigheid wordt bestempeld, heeft maar al te vaak niets uitstaande met een uit het gestel of anderzins voortkomende aandoening. Eigenlijk is het juist precies andersom! De onbekookte gejaagdheid en het gebrek aan zelfbeheersching, die wij zoo vaak te aanschouwen krijgen zijn niet iets wat uit het gestel voortkomt, maar iets, dat op den duur wel degelijk het gestel aantast en ondermijnt. Waarom heeft nooit meer iemand tijd voor iets? Waarom holt en draaft zoo menigeen den wind door voor niets, dat volstrekt de moeite niet waard is?. Waarom loopen er zooveel onbevredigde zielen rond? Waaromach waarom Herhaaldelijk denken welmeenende zielen de oplossing gevonden te hebben. Het is alleen maar jammer, dat het zoo bitter weinig helpt en dat men steeds minder tijd heeft, steeds zenuwachtiger wordt, steeds onbeheerschter ensteeds ongelukkiger. Want het is en blijft een treurig feit, dat het percentage van de werkelijk gelukkig-te vre- den menschen hand over hand afneemt. Dat komt, redeneert menigeen, omdat het door den economischen strijd steeds moeilij ker wordt een beetje geluk deelachtig te worden. Alsof geluk gekocht kan worden. Een eerste voorwaarde voor geluk is rust. Maar hoe willen wij den tijd hebben om ge lukkig te zijn als we alles „gauw eventjes'* doen? Gauw eventjesomdat er alweer iets an ders wacht en er nog zooveel ongedaan bleef en de aandacht eigenlijk voortdurend al bij het volgende is. Behoeft het nog gezegd te worden dat zij dié zoo door het leven gaan een ademloos onrus tige sfeer om zich heen scheppen, waarin ze ker het teere plantje, dat geluk heet niet bloeien kan? Er zijn vrouwen, die waarlijk bergen werk verzetten, maar die dit doen op een dergelijke luidruchtige gejaagde wijze, somtijds gepaard met zelfbeklag, dat haar gansche omgeving als 'geladen is met de spanning van haar onrustig gedraaf. Het is de vrouw en moeder, die de huiselijke atmosfeer schept, waarin de kinderen moeten gedijen en het echtelijke geluk moet worden bestendigd. Hoe kunnen kinderen zich ontwikkelen iiï zulk een geprikkelde sfeer, om van het arme echtelijke geluk maar te zwijgen? De jacht van het „jagende leven" waarover wij het zoo graag hebben is in zoo heel veel gevallen de jacht op ontspanning. De helft van den tijd aan ontspanning ge geven zou ongetwijfeld zeer ten goede komen aan een rustige afdoening van onze bezig heden. De ontspanning, die zich vroeger tot den arbeid percentsgewijze verhield, is thans wel haast uitgegroeid tot een gelijkwaardigen fac tor Ik mag ook wel eens wat hebben.... ziedaar eèn gevaarlijk gezegde, waar mede menigeen iets tracht goed te praten, wat fei telijk ontoelaatbaar is. Laten wij toch nimmer vergeten, dat werken een plicht en een vereischte is en ontspanning een toegift. Dit geldt niet voor enkelen maar voor allen. Ontspaninng is toegiftwanneer wij erin slagen dat ten volle te realiseeren en dien overeenkomstig te handelen, misschien misschien dat wij dan na verloop van tijd veel van onze rustelooze gejaagdheid, die sloopend op onszelf en anderen werkt kwijtraken. En misschienbemerken wij dan tot onze niet geringe verbazing, dat we weer tijd voor alles hebben! AMY GROSKAMP TEN HAVE. He ebt t> vandaag geen aanlei ding een Groentje in Haarlem's Dagblad te plaatsen, dan toch morgen wel, of overmorgen. Vergeet het dan vooral niet, want Groentjes br-angen altijd voordeel. EEN GOEDE DAAD VAN DE PADVINDERS. De padvinders „De Elswoutgroep" hebben voor Kerstmis in de winkels tonnen ge plaatst, om het publiek in de gelegenheid te stellen een kerstgave te schenken aan de armen. Donderdagavond was het geschonkene bij eengebracht in het Jeugdhuis aan de Don kere Laan en hadden belangstellenden gele genheid een kijkje te nemen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Het is een verheugend verschijnsel, hoe groot de liefdadigheidszin is in deze. voor zoo donkere tijden. De groep was dan ook buitengewoon inge nomen met het resutlaat, waarvan het sroot- ste gedeelte uit levensmiddelen bestond Een viertal padvinders zong liedjes en aan de bezoekers werden thee en sigaren aan geboden. Op den Tweeden Kerstdag vond de verdee ling plaats onder de gezinnen waaiwan de adressen verschaft waren door het armbe stuur. De kinderen werden bovendien in het Jeugdhuis getracteerd op chocolade.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10