Het Geluk ligt in de Sneeuw INGEZONDEN /TOKKEN S STIER &%KflR ft 1 N S D AG 29 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Post- en Telegraafdienst. De dienst tijdens de Jaarwisseling. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat gedurende het tijdvak der Nieuwjaarsdrukte 'gelegenheid bestaat Nieuw jaarskaarten en kaartjes in de wachtkamer van het hoofdkantoor aan loket 20 af te geven. In het belang van een vlugge behandeling van de te verzenden correspondentie, wordt het publiek verzocht, de nieuwjaarscorrespon dentie vroegtijdig ter post te bezorgen en zoo min mogelijk in de brievenbussen te werpen. Op 30 en 31 December a.s. zullen de brie venbussen om de 2 uur worden gelicht. De le lichting zal te 8 uur aanvangen. Op 1 Januari a.s. zullen, behalve de gewone Zondagslichting, 2 extra lichtingen plaats vin- den resp. om 10 en 13 uur. Op dezen dag. zal het postkantoor geopend zijn als op Zondagen, n.l, van 8.30—9.30 uur voor den zegelverkoop en het aanbieden van aangeteekende stukken. Daar op dezen dag 2 briefpostbestellingen, resp. ongeveer 9.30 uur en 15.30 uur zullen worden uitgevoerd, heeft afgifte van correspondentie tijdens de open stelling niet plaats. In de le bestelling zullen ook aangeteekende stukken worden opgeno men. Met uitzondering van expresse- en drin gende pakketten, alsmede van pakketten met aan bederf onderhevigen inhoud, zal dien dag geen pakketpostbestelling plaats vinden. Voor den Telegraafdienst zal het hoofdkan toor op Januari a.s. geopend zijn als op Zon dagen. De bijkantoren Bloemendaal, Heemstede en Overveen zullen zijn opengesteld voor den Telegraafdienst van 89 uur en van 1314 uur en voor den postdienst van 8—9 uur. De hulpkantoren Spaarndam, Benne- broek, Santpoort-Station en Santpoort-dorp zullen voor den post- en den telegraafdienst zijn geopend van 89 uur. In genoemde plaatsen alsmede te Vogelen zang zal dien dag één briefpostbestelling wor den uitgevoerd en zullen slechts expresse- en dringende pakketten, alsmede pakketten met aan bederf onderhevigen inhoud worden be steld. De bijkantoren Schoterweg, Tempeliers straat en Aerdenhout en de postagentschap pen zullen, evenals het P.T.T.-station te Voge lenzang dien dag zijn gesloten. KINDERMATINéE VAN VOLKENBOND EN VREDE. Het was jammer, dat zoo weinig kinderen het kindennatinée welke de commissie van Ouders en Opvoeders uit de afdeeling Haar lem van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede georganiseerd had bijwoonden. Want het was een middag, die hen een „elok wat wils" bood, en getuige het hartelijk applaus, wel in den smaak viel. Daar waren de vertellingen, welke door mevrouw Helen de Balibian Verster werden voorgedragen en daar waren ook de fraaie vogelfilms, van den heer A. Burdet, en de grappige teekenfilms. Het zal voor de damës, die dezen middag organiseerden een troost zijn, dat de kinde ren die wel gekomen waren, volop genoten hebben. En zooals mevr. Niènbuys-Versteegih het in haar slotwoord uitdrukte, een volgenden keer zullen ze ongetwijfeld hun vriendinnetjes en vriendjes meebrengen. EEN GOUDEN KOETS VANBROOD. De heeren G. J. G. Th. Wanders, bedrijfs leider bij de N. V. Electrische Luxebroodfa briek Carels te Haarlem en W. J. Bruggeman bakkerspatroon te Haarlem, hebben Maan dagmiddag in het Kon. Paleis Noordeinde aangeboden een voor het prinselijk bruidspaar door genoemde heeren vervaardigde „gouden koets", geheel naar model samengesteld uit stukjes luxebrood. Onder de vele geschenken, die het bruidspaar in ontvangst heeft te ne men, is deze broodkoets wel zeer origineel; zelfs de twee kussens op de zitting, waren niet vergeten. Ze droegen de letters J.B. De beide vervaardigers zijn ter aanbieding van hun geschenk in het gebouw der secretarie ontvangen. CONCERT HAARLEMS GEMENGD KOOR. Zooals reeds, gemeld, geeft H. G. K. diri gent Jan Boóda, op Nieuwjaarsmiddag in de Gem. Concertzaal een uitvoering van 3 dee- len uit het „Weihxxachts-Qratorium" van J. S Bach en de Nieuwjaarscantate „Singet dem Herrn ein neues Lied", van Bach. Als solisten werken mede: Ans Stroink, alt, Gunter Witepski, tenor, en Wim van Santé, bas. De H. O. V. begeleidt, Emmy van Eden zal het clavecimbel en Piet Halsema het orgel bespelen. ONDEUGDELIJKE AUTOCAR. Een chauffeur uit Amsterdam waagde zich Maandag te Haarlem met een autocar, waar in 24 passagiers zaten, niettegenstaande de vóetrem van zijn wagen niet behoorlijk functioneerde. Dit werd gezien door onze al tijd waakzame motorbrigade, die constateer de, dat er bij een snelheid van 29 K.M. een afstand van 28 meter noodig was, om den wagen door middel van de voetrem tot stil stand te brengen. Natuurlijk moest de auto eerst voor herstel naar een garage en de bestuurder kreeg een proces-verbaal. AANBESTEDING Maandag werd in de voormalige Infante- riekazerne aan den Koudenbom aanbesteed het maken van voorzieningen aan gebouw b van de Ripperdakazerne te Haarlem. Laagste inschrijver wa.s H. C. Bakker, te Nieuw-Ven- wap voor f 5992. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. '(Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, Ballen, Politie bureau Smedestraat. Beursje, Goosens, Soen- dastraat 33. Damesdasje, v. Tienhoven, Jaxxs- weg 15. Schoolétui, Everts, Haitsma Muiier- straat 7 of 4. Geldstuk. Gelissen, Caninefaten- straat 59. Handbescherm t. Sehultz, Palmstr. 21 zw. en Beinema, A. L. Dyserixxckstraat 50. Hond, v. d. Taixge, Ruijsaaelstraat I5rd. Arm bandhorloge. Joosten, Maasstraat 6. Hond, v. Luijn, Dutrystraat 13. Kinderjurkjes, Mar- ïang, Stuijvesantstraat 64. Quitantie, Schmidt, Indischestraat 25. Muts, v. Drongelen, Amster- damschevaart 78 rd. Portemonnaie met in houd, v. d. Polder, Javastraat 67, Visser, Rijks straatweg 183rd., Groen, Fabriciusstraat 23, Politiebureau Smedestraat, v. Vooren, Krit- zingerstraat 40, v. d. Berg, Vrouwehekstr. 42. Rijwielplaatje, Visser, Pieter Aertszlaan 9 te Heemstede, v. d. Boom, Aagje Dekenstraat 9, Stevens, Delftlaan 7, de Jong, Olycanstraat 17. Damesrijwiel, Polderman, "Vergierdeweg 205. Rijwielpomp, v. Baren, Beukensti'aat 32. Gym nastiekschoen, v. Waard, Lotterstraat 20. Schort, Stapel, Keizer Karelstraat 46. Sjaal, De Vrind, Linschotenstraat 53rd. Sierspeld, Th. Nijdam. Pres. Steijnstraat 12. Tasch met inhoud, Weiland, Vergierdeweg 220, Lukkien, Leeuwerikstraat, 75, Kok, Lekstraat 34, De Rooy, Eendraehtstraat 12, Borstlap, Kampervest 1. Vulpotlood, Moerkerk, Gouwstraat 14, Jonker, Eikenstraat 12. Vulpen, Lubbers, Potgieter straat 23. Knot wol, De Lijn, Hoogerwoerd- straat 45. HAARLEMSCIIE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Op den Iaatstexx werkavond in het jaar 1936, welke gehouden wordt op Dinsdag 29 December a.s. zal de Commissie voor de Werk- avonden der H. A. F. V. de werkzaamheden verbonden aan den cursus „Stilleven" be ëindigen. Dien avond zullen de platen en films opgenomen en ontwikkeld op de vorige avon den worden vergroot en zoo noodig bijge werkt. Amateurfotografen te Haarlem en Omstre ken die belangstellen in het werk der H.A.F.V. zijn als steeds welkom. De avond wordt ge houden in het Vereenigingslokaal der H. A. F. V. Gedempte Oude Gracht 104. Aanvang 8,15 uur precies. ONGELUK BIJ IIET ROLSCHAATSEN- RIJDEN. Maandagavond pijn. half 6 waren eenige jongens op den hoek van de Elswoutslaan en den Duinlustweg aan het rolschaatsenrij- den. Op een gegeven oogenblik ontstond een vechtpartij, waarbij de 14-jarige J. S. wo nende in de Gierstraat, te Haarlem, een duw kreeg en op straat viel, waarbij, hij zijn rech ter onderbeen brak. Dr. Heymans verleende de eerste hulp, waarna de jongen per zie kenauto van de firma Mathot naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo te Haarlexn werd overgebracht. ALLE MOPELLEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, aeplaatst 01 niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Dankbetuiging aan den Bond van Ned .Onderwijzers. Dat was een goed idee van den Bond van Nederlandsche Onderwijizers, om ter eere van het St. Nioolaasfeest, voor de hoogste klas sen van de scholen voor O.L.O. het tooneel- sfeuk „De zieke Prinses" van Fred. Berexxs te laten opvoeren. En of de kinderen genoten hebben! Menig een hoorden wij er over vertellen, ze waren enthousiast! On der ge teelcend en danken de initiatief nemers hartelijk voor hun goede keuze. Wan neer binnen en buiten de school, opvoeders- (sters) en ouders hun kinderen groot bren gen in pacifistisChen geest kan er in de toe komst veel bereikt, worden. Moge Europa zich spiegelen aan het beeld van „De zieke Prin ses", die genas, doordat „de Oorlog" uit haar land verbannen werd en „de Vrede" weer keerde. Wanneer de Bond van Nederlandsche On derwijzers dergelijke stukken opvoert, kan hij verzekerd zijn van de sympathie van: Afd. Haarlem Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, Int. Bond voor Vrede en Vrijheid, Comm. v. Moeders en Opvoedsters uit Ver. Volkenbond en Vrede. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Een kans voor de Java-Jute. Mijnheer de Redacteur, Onder het opschrift ,fEen kans voor Java- Jute" las ik uw berichtje in het avondblad van Woensdag 16 December. Het is niet nieuiw, jute in Nederlandsoh- Indië te verbouwen. Proeven zijn hiermede voortdurend genomen, zoowel met de be kende Roselle vezel, als de Hibiscus Cama- binis, beide soorten zijn prominent en ko men het meest voor culture in aanmerking. Den Rosellevezel heb ik jarenlang onder zocht, doen verspinnen en weven, het weef sel, wordt snel „rot", is stuig, verkleurt spoe dig, is onhandelbaar voor finishing, kortom het product heeft een onaangenaam ka rakter. Hiermede is van Roselle alles ge zegd en alle pogingen om er iets van te ma ken zullen voortdurend stranden. Het is te zwak om suikerzak'ken van te vervaardigen, aangezien deze niet alleen voor honderd Kg. inhoud moeten dienen, doch ook moeten wor den opgestapeld, zoowel in magazijn als in het schip, en daar bij lagen van 30 a 40 stuks dus op den ondersten zak komt een druk van c.a. 39 ton. Dergelijke „strain" kan de uit Rosellevezel vervaardigde zakken niet ver dragen, bovendien komt het product te duur daar voor Java suikerzaklken niet de beste soorten jute wordt gebezigd, waardoor de prijs op 19 a 20 ets. komt. Indien men Ro selle zou gebruiken, komt die prijs veel hoo- ger, vermoedelijk op 30.33 ets. Hiermede kan ik de quaestie Rosellevezel ge voegelijk als afgehandeld beschouwen. Er rest nog een andere jute-achtige vezel, en wel de Hibiscus Canabinis. Hier gaat het om een edeler product hetwelk de jute het meest nabij komt, en zelfs in kleur en soepelheid overtreft. De sterkte laat veel te wenschen over. Ook dit product zal nimmer geschikt zijn om voor 100 pet. als grondstof voor de zakkenfabricage te worden gebruikt. Als men de H. C. gebruikt lfca.ii men die vermengen met Bengaalsche Jute; anen krijgt dan een buitengewoon mooi, blank en soepel eindpro duct, en in dit verband is de Hibiscus Ca nabinis steeds een premie waard boven Ben gaalsche Jute. Ondanks deze premie is het nog niet gelukt, om. het product te verbou wen, omdat het te duur wordt. Jute staat nu c.a. 19.0.0. pdst., dus zou de H.C. 25 a 26.0,0 pd.st. moeten kosten. Per soonlijk heb ik mij bijzonder mét het laat ste product geoccupeerd en hiei'mede mooie resultaten verkregen. Bevriende industrieën, wilden zeer groote hoeveelheden overnexxxen, indien tot cultuur zou kunnen wox-den be sloten. Ik heb het doen spinnen en weven, zoowel garens, als stof heb ik in mijn ibezit, en qua kleur is het weefsel zoomede de ga rens niet te overtreffen. Hoofdzaak is, dat er methoden gevonden kunnen worden, waarop de verbouw van H.C. loonend gemaakt zal kunnen worden, en gelijkprijzig of event, iets hooger zal ikomen dan Bengaalsche Jute. Ik ben er van overtuigd dat dit pi-oduet haar weg over de geheele wereld zal vinden, ech teralleen ter vermenging en niet om voor 100 pet. als grondstof te moeten dienen. Verder is er nog een product en wel de bekende Sisal, tot dusverre in hoofdzaak ge bruikt als touw, ook als vloerbedekking, Men heeft vooral in Mauritius, geprobeerd, sui kerzaklken hiex-van te maken. Om echter een even dichten zak te verkrijgen als jute, moet men meer materiaal gebruiken, waardoor de zak veel zwaarder wordt, en .vanzelf ook duui-der dan een jutezak, van dezelfde af metingen. Men is bezig een procédé te vin den, om de gaven vezel te splijten en door een'speciale methode soepel te maken, ten einde deze dunner te kunnen spinnen, waar door de mogelijkheid kan worden geopend jutezakken te vervangen. Hieraan zijn wij nog lang niet toe, en het valt te bezien of men er ooit komen zal, de handelbare, bil lijke Bengaalsche jute door sisal te doen ver vangen. Iets anders is het natuurlijk, wanneer het Nederlandsch Indisch gouvernement de ver bouw van of Roselle of H. C. bevordert, door het verleenen van faciliteiten etc., waai'bij tegelijkertijd de Bengaalsche Jute moet wor den geweerd, door hooge invoerrechten. Doch dan vraag ik mij af, waarom moet men een goed product, algemeen bekend en men- sehenleeftijden beproefd, weren ten behoeve van een sprong in het duister? Als uitvoerproduct is de Hibiscus Canabi nis het eenig aangewezen product, en ik ben er van overtuigd dat dit zelfs haar weg zal vinden in Britsch-Indië zelf. mits de culture maar billijk genoeg kan zijn. Met dank voor de plaatsing. Naschrift. In oxxs artikel over de brochure van den heer D. Gerritsen citeerden wij reeds een deel van het rapport van Prof. G. van Iter- son Jr., die op dit gebied een expex-t is, Dit rapport, dat wij hier nog eens afdrukken, geeft wel een geheel andere uitkomst dan de pxueven. die de heer Hartog heeft doen nemen. .Hoofdzaak is echter, dat de Java- jute onder oxnstandigheden, welke „niet i sterk afwijken van die. waarin de vezelstof in de techniek zal gebruikt worden, getoond heeft sterker te zijn dan één der ovei'ige on derzochte soorten. Wat de grieven van den inzender tegen de andere jute-achtige vezel, Rbselle betreft, mogen wij hier aanhalen, wat te vinden is in het rapport van Dr. W. Frenkel en Ir. A. ten Biuggencate ivan den Rijksvezeldienst) van 1929. Hierin vindt men: dat de sterkte der Rosellevezels niet achterstaat bij die van goede quali- teiten jute-vezel. Dat de sterkte der garens en weef sels uit Roselle miixder is dan van overeenkomstige garexxs en weefsels uit jute, tengevolge van geringex-e soepelheid van de Roselle-vezel. dat Dr. W. Frenkel en Ir. A. ten Bruggencate suikerzakkeii. uit Ro selle vervaardigd, geschikt achten voor de Nedex-landsche suikerfabrie ken. Wij mex-ken hierbij nog op. dat de bereke ning van den inzender, dat suikerzakken een dx-uk van 39 ton moeten kunnen weerstaan, niet juist is. 30 tot 40 zakken van 100 K.G. leveren niet 39, maar 3.9 ton op. Wij refereeren ons met betrekking tot de kwaliteit der Java-jute en Roselle aan de of- fieieele rap,porten, doch willen onze lezers bekend maken met een opmerking, die de heer Gerritsen in zijn brochure aanhaalt en die afkomstig is van I. J. F. Dekker, land bouwkundige bij het Instituut van het alge meen proefstation voor den landbouw te Buitenzorg, en te vixxden in Landbouw No. 9 van den jaargang 1933*34: „Het geringe succes van vroeger door het gouvernement en door par ticulieren' in het werk gestelde po gingen, vindt ten deele zijn veikla- ring in het feit. dat de kennis van de teelt en de verwerking van vezelge wassen onvoldoende was.. Nederland en de moderne bewapening. HAARLEM, December 1936. Zeex-geachte Redactie. Weer heeft de Tweede Kamer de defensie- begrooting aangenomen. Per jaar wordt 45 millioen guldens meer noodlig geacht. Ons slaat den schrik om het hart. Overal nijpende armoede, gezien de steeds dringen der beroepen op de publieke liefdadigheid, Onderwijs wordt afgebi-oken. Indië (Simavi) schreeuwt om geneeskundige hulp. Men ga zelf maar na, wat er allemaal ontbreekt. En nu treft mij bij dezen drang naar bewa pening steeds dit: Dat de groote massa nog maar steeds niets geleerd heeft en nog maar steeds niet beseft, dat men er zóó niet komt en de i*egeeringen en volksvertegenwoordigingen begrijpen dit schijixbaar ook niet of willen het niet be grijpen. Eenige jarexi geleden seinde H. M. onze Ko ningin aan President Roosevelt: „Mij is geen reden bekend, waarom ook internationale ge schillen niet laxxgs vreedzamexi weg kunnen worden opgelost". Wij moesten deze uitspraak nooit vergeten. Sinds dien is tot velen de waarheid doorge drongen, dat geen enkel land, en Nederland het allerminst, in staat is de grondstoffen voor z'n bewapening zelf te leveren. Alles moet in het buitenland, besteld wox-den. Onze grenzen wordennu weer beveiligd door kazematten, doch de kanonnen daarvoor bestellen we bij Krupp en deze firma geeft heel vriendelijk 'n groot cadeau aan onzen nieuwen kruiser. Zweden bestelt vliegtuigen, óók in Duitschland. Onze duikbootindustrie levert onze nieuwste modellen aan Polen exx hoe Fokker de wereld gelukkig maakt weten we allen. We vergeten, dat het „Rapport der Commis- sie-Joekes inzake de particuliere wapenin dustrie hier te lande" vreemde dingen aan het licht heeft gebracht, evenals de Commissie- Nye in Amerika. Gezien deze dingen staat men vex'baasd dat er door militaire medewex-kers, professoren, Sindsdien is tot velen de waarheid doox-ge- gen op bewapening „in verhouding" tot den eventueelen vijaxxd. Dit alles zou zoo ex-g niet zijn, als men gif gassen, bajonetten, handgranaten, en al dat moois, na aankoop in hun bergplaatsen liet, doch er is een heel leelijken kant aan dezen wapenhandel: Jonge menschen, opgevoed in alle „Chx-istelijke en maatschappelijke deug den" krijgen onderwijs in het oorlog voeren. Ook nu weer wordt er een beroep gedaan op de jongelingschap, om zich te laten oplei den voor oorlogsvlieger. We zagen de resultaten in Abessynië, we zien de gevolgen in Spanje. Men spreekt dan heel beschaafd van krijgoperaties. Zie de film, de photopagina. Onder het mom van vadex-landsliefde wor den vernieling en moord goedgepraat en men zwijgt over de hooge dividenden die de be langhebbenden incasseeren. De wereldbewa pening is zoo doox-gedrongen in maatschappij en industrie, dat in Uw blad jarexx geledexx al, gesproken werd van een kanker. Noodig is, dat de volken-zelf wakker wor den en zich rekenschap geven, waarvóór ze zichzelf en hun kinderen moeten offeren. Laten zij hun oude militiewetten veranderen en aanpassexx aan de internationale vei'hou- dingen, die er nu zijn. De wereld is reeds te veel één gewordexx (Radio, burgerlucht vaart, telefoon, intern, financiewezen) om zich kunstmatig in hokjes te laten verdeelen. Samenwerking, gebaseerd op gezond verstand en naastenliefde, is noodiger dan ooit en ieder eerlijk staatsman is daax-toe competent. Wanneer men in ieder land steeds blijft aandringen op hoogere defensie-uitgaven, komt men nooit tot ontwapening, die de vol ken nu zoo dringend noodig hebben. Geef ons vrede. De jeugd behoeft dan „den oorlog niet meer te leeren". Er is ander en beter werk voor hen te doen. MOEDER. De oorzaak van den chaos. Hoevele jaren vieren "wij reeds nu het Kerst feest? Hoevële jaren bidden wij niet tot God voor vrede op aax-de'? Was het niet de wensch van den' Allerhoogsten zelve „Vrede op aarde, in de menschen eexx welbehagen". Hoe komt het toch, vraagt mexx zich af. elk jaar weer het zelfde, elk jaar nog grooter ellende, elk jaar nog grooter vex-twijfeling. De werkloosheid grijpt steeds vex-der om zich heen en het oorlogsspook dreigt met verschrikke lijke rampeix. Denkt U zich eexis in den toestand van een jongen xnan, ontwikkeld en met vlugge han den, tot alles in staat en toch als uitgestoo- tene dezer maatschappij te moeten leven, met het vooruitzicht nooit aan het werk te kun nen komen. Denkt U zich eens in den toestand van een zakenman, die zijn leven lang gezwoegd en gewerkt heeft, doch die door den economi- schen toestand wex-kelijk niet meer drijvende is kunnen blijven en aangewezexi is op steun van familie of gemeenschap. Zulke menschen zullen ook heden huxx Kerstgedachte hebben exx daarixx weer geestelijken steun vinden, maar zij hebben de kerk of bedepLaats nog niet verlaten of de naakte werkelijkheid vaxi ellende en armoede ligt weer voor hen opeix. En waax'orn dit alles? Het huidige winst systeem is door en door „onchristelijk" en daarom moest het noodzakelijk tot dezen chaos leiden. Wilt U den werkelijken vrede op aarde, be reidt daxx eerst den economischen vrede voor, uitgewerkt ixx de boeken van Edw. Bellamy „Het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen". Door invoering van dit systeem kan er een harmonische samenleving kornexi, waarin wij niet meer als vijandexx tegenover elkander zullen staan, maar als broeders hand in hand, allen voor allen. U dankerxd voor de verleende plaatsruimte. A. A. C. VAN DORST, Kerkweg 154, Santpoort. De devaluatie en de gepen- sionneerde militairen. Hooggeachte Redactie, Blijkens blz. 53 vaxx de Handelingen der Tweede Kamer van 30 September 1936? betuigt het lid dier Kamer de heer De Geer zijn warme instemming met wat door den minister-presi dent in diens radio-rede is gezegd omtrent het noodzakelijke vertrouwen, dat thans onder de bevolking behoort te heerschen exx de aan sporing, dat thans minder moet worden ge zien naar het vei'leden dan naar de toekomst. Indien dit door de devaluatie kan worden be reikt en de chaos van voorheen kan worden opgeruimd, zal reeds veel zijn gewonnen. De slachtoffers daarvan, de oud-gepensionneerde militaii-en, hopen dit vaxi ganscher harte. Die chaos, in de laatste jaren ontstaan, heeft hun niets ander gebraclit dan teleurstelling en vernedering. Dit laatste ook en vooral door een voor oud-landsdienaren onwaardige steun regeling, die slechts aan de allerarmsten eenig voordeel geeft, alle rangsverschil heeft uitge schakeld, terwijl het geenszins tot de uitzon deringen behoort, dat een soldaat, met een gering aantal voor pensioen geldende dienst jaren, meer pensioen ontvangst dan hij die een 40 jaar heeft gediend, door ijver en nauw gezette plichtsbetrachting den hoogsten on derofficiersrang heeft bereikt en daarin dik wijls vele jaren heeft gediend. En de ondervonden teleurstelling moge blij ken uit enkele hieronder genoemde van de vele van hoogerhand stellig gedane beloften tot pensioenverbetering, waarvan niets ge komen is. Reeds in 1915 door minister Bosboom, in 1924 door minister Ruys de Beerenbrouck. In 1926 door de Tweede Kamer en"-in 1934 door mi nister Deckers. Voorts zeide minister Oud in 1932, als lid der Tweede Kamer, dat veel kon wachten, doch niet de pensioenverbetering voor de oud- gepensionneerde militairen, omdat het dan stellig voor hen te laat zou zijn. De vox-enbedoelde groep misdeelde landge- nooten thans ouden van dagexi goede burgei's van den Staat, zullen gaarne accooi'd gaan met wat door oud-minister De Geer is belicht, „voorts breken met het verleden en het oog gex-icht houden op de toekomst". Maar laat het vertrouwen dan niet ander maal worden geschokt door handelingen in strijd met de beloften, die reeds nu alweer zijn gedaan. Moge dan tijdens de a.s. begrooting bij Hoofdstuk VIII blijken, dat het de regeering ernst is de ou,d-gepensionneerde militairen te helpen door hun. een zoodanig pensioen te verzekeren, dat zij, overeenkomstig hun rang een menschwaardig bestaan hebben, wat zij helaas, tot op heden missen. Men late den zwaren druk niet eerst en vooral op de schouders der minst bedeelden vallexi. „dan zullen de verwijten", waarvan oud-minister De Geer gewaagt op blz. 54 van de reeds gemelde Handelingen, tot het ver leden behooren. U. mijnheer de Hoofdredacteur, hartelijk dank voor de opneming van dit stuk in uw veelgelezen blad. Hoogachtend, EEN OUD-MILITAIR. FEUILLETON Een Wintersportroman. 9) van PETER KRAYENBÜHL. (Nadruk vei'boden.) Dieter spoedt zich erheen om hem de be hulpzame hand te bieden, maar de jonge dame wie het niet aan tegenwooi'digheid van geest schijnt te ontbreken, is reeds tot stilstand ge komen en is heixx juist voor. Resoluut bindtrzij den dikken man zijn lattexx af en helpt hem overeind. U hebt gelijk, dame, dank u zeer. Stop met die plagerij. Mag ik u naar Kaiserhof ver gezellen? De man blijkt zich echter te hebben ver gist het is Grace niet om een nadere ken nismaking met den dikkerd te doen. Nee, dank u wel, maar een goeie raad wil ik u toch wel geven: Oixx te skieën bent ute dik en voor clown ontbreekt u de humor. Gaat u maar liever rodelen! Dieter hoort zich dat alles aan met een open imond van verbazing. Als hij zich eindelijk hersteld heeft, is Grace reeds verdwenen Allen beneden blijven! Voor vandaag is het genoeg! Morgen 'de Stemmbogen-oefe- ix in g! Met> volgende oogenblik zet hij zich in be weging; met een scherpe bocht suist hij om laag, zijn schapen ver achter zich latend Als hij eenigen tijd later in Hotel Ka is ei-hof bij een kop koffie in een geïllusteerd tijd schrift bladert, valt zijn oog op een ongewo ne zin in een roman van Peter Krayenbühl: ,,De taal van het toeval is de ontmoeting...." Grace. Precies negen dagen geleden reed Grace in haar kleine Chevrolet naar Hampstead, waar Reginald Arlen, haar boven alles be minde Pap" in een kleine villa aan den Ooste lijken rand van de stad zijn incunabels ver zamelde. Reginald Arlen was vrij laat en niet be paald gelukkig getrouwd. Gx*ace bleef het eenige kind; zijn verlangen naar een zooxx ging niet in vervulling. Dat deed hem er te gemakkelijker toe besluiten de van zijn vader geërfde spinnerijen in Lancashire van de hand te doen. Hij verkocht de in dexx loop der jarexx sterk uitgebreide en wereldbekende fa briek zonder verlies. Grace was destijds zeven jaar oud. Het lag niet iix mr. Arlen's karakter de toekomst van zijn dochter door de hoop op een geschlkten schoonzoon aan die vaix zijn zaken te verbin den. Tusschen de ouders onstond daarover nogal wat meeningsverschil, dat eens zelfs in een openlijkexx strijd ontaardde, welke tus schen beide partijen eexx onoverbrugbare kloof deed ontstaaix. Reginald Arlen bleef echter onverbiddel ijk. Grace wex-d in dexx geest van haar vader opgevoed, d.w.z. niet ixx een van die roem ruchte internaten, welke het voor haar leven geschoolde „hoffahige" type der Engelsche Lady plegen af te leveren, maar op een Zwitsex-sche kostschool, die weliswaar op niet geheel volmaakte, maar nochtans met de practijk van het leven rekening houdende paedagogische principes was gegrondvest. En toen Grace later een bijzondere belang stelling voor sociale vraagstukken aan den dag bleek te leggen, maakte haar beminde, zij het ook zeer voonxame „Pap" zich. daarover geenszixxs ongerust. Innerlijk verheugde het hem zelfs, toen Grace hem op zekereix dag eexx brief van de dix'ectle van een gi-oot waren huis vooiiegde. waarixx haar werd meegedeeld dat zij als Ieerling-instructrice welkom zou zijn. Wat is dat voor eexx baan? Wie wil je in- strueeren? De klanten sonxs, wat ze moeten koopen? Pap kon zich aanvankelijk geen nauwkeu- xnge voorstelling maken van het toekomstige emplooi van zijn dochter, maar Grace hielp hem met zeldzaam enthousiasme; Ja, pap, in die eerwaardige, kostbare boe ken van je staat daarover xxiets! Maar de lei ders Tan dat warenhuis zijn moderne men- schexx! Die weten, dat hun zaak er geen scha de door zal lijden, als zij zich wat aan hun personeel gelegen laten liggen. Daar heb je b.v. de twaalfhonderd verkoopsters, die aan het contant, betalende publiek zijn overgele verd. Diet moeten leeren wat „Service" is en voorkomendheid, hoe je je geduld niet ver liest en steeds weer vriendelijk kunt kijken, ook als er geen reden voor is, zooals tegexxover heeren van jouw serieuzen leeftijd! Welnu, om die twaalfhoxxderdvoudige vrouwelijkheid in goed banen te leiden niet om haar alleen maar achterna te rijden daarvoor heeft men de iixstructïe uitgevonden. Gesnapt. Pap? Pap was nu ongeveer op de hoogte maar tevens bedroefd, dat hij Grace voortaan niet meer als tot dusver om' zich heen zou hebben. Want vóór alles was het noodzakelijk, dat zij zich te Londen, niet al te ver van haar toe- komstigen werkkring, vestigde. Grace kende haar Pap en ging tot zijn groote voldoening tweemaal per week en met elk weekend naar huis. Toen Grace xxa een jaar volontairsdienst vast werd aangesteld, keerde zij naar het ouderlijk huis terug, want Pap Ixad, door haar eexx kleine Chevrolet te schenken, van zijn voldoening over haar vorderingen blijk ge geven waardoor de afstand tusschen Londen en Hampslead, ondanks den voor een deel zeer slechteixweg, tot veei-tig minuten kon worden teruggebracht zoover de mist, die dikke, kleverige, van kolenstof bezwangerde rnist in het wintersche Londen dat althans vei-oorloofde. Het is waarlijk geen pretje een auto door een dergelljken nevel heen te sturen. Men heeft geen tien meter vrij zicht en de licht signalen, alsmede de verkeersregelende Bobby ontwaart men gewoonlijk eerst dan. wan neer men bereids met een tegenligger caram boleert. Met trage voorzichtigheid schuift de file auto's door de city te voet komt men vlug ger vooruit maar Grace heeft acht uur dienst in het grootste warenhuis van Eastend achter zich en dies lokt het gedrang in de ondergrondsche en ixx de overvolle straten haar allerminst. In haar wagentje voelt ze zich zoo veilig als op een onbewoond eiland. Als Pap nu maar niest ongeduldig wordt Hij is vandaag naar de Staatsbibliotheek ge weest om met professor Mellinvrocd over den verkoop van twee doebtetten t.o onderhande len. Van daar uit. hcefl hij telefonisch met Grace afgesproken, dat. zij samen naar Hamp stead zullen terugkeeren. Op een niet bijzonder druk kruispunt her kent Grace in het geel-witte schijnsel van een lantaarn Pap's breedeschouderde gestalte in een bontjas en op hetzelfde oogenblik brengt zij den wagen tot stilstand. De oude heer stapt.kuchend in, blij van de straat weg en bij Grace te zijn. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11