Tectttketi WeüwatUeel! Dit is nog maar een begin. Een waterkuur. Deterding zegt: Europa sluite zich aaneen f 1 2 5 0 4 Snat's HuxeBalcketiieu Hel Bi&üMitii&s&c 54e Jaargang No. 16416 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 29 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR prcpinnnM en ROBERT PEEREBOOM- COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 29 December. Het Plan-Deterding. Met verrassing zal men kennis genomen heb ben van het plan van den thans in Duitsch- land wonenden Sir Henry Deterding om een deel van zijn millioenen beschikbaar te stellen voor den aankoop van Nederlandsche land bouwproducten en vee teneinde daarmee den nood in Duitschland te helpen lenigen en te gelijk den Nederlandschen landbouw en vee teelt te steunen. Volgens de Tel. betreft het plan ook den tuinbouw. Dit blad doet nog de volgende mededeelingen over de zaak; „Het is hoofdzakelijk voorloopig de bedoelin; van Sir Henry Deterding door middel van de instanties welke hij voor de uitvoering van zijn plannen gekozen heeft de groote over schotten in Nederland welke er aan produc ten van land- en tuinbouw en veeteelt be staan uit de markt te nemen met andere woor den al de onverkoopbare producten die an ders vernietigd zouden moeten worden, over te nemen. De groote hoeveelheden groente, welke op de veilingen „doorgedraaid" worden, komen voor deze aank-oopen in aanmerking, alsmede het vee, dat afgeslacht zou moeten worden of in het algemeen niet in het normale handelsver keer gebracht kan worden. De te koopen overschotten aan land- en tuinbouwproducten en vee zullen in guldens in Nederland betaald worden en in marken door de Duitsche regeering worden overgenomen. Voor de uitvoering van de transactie heeft Sir Henry Deterding gekozen de onlangs opgerichte stichting De Waag te Haarlem, waarvan voorzitter is ir. B. Wigersma, aldaar. Bestuursleden zijn prof. J. Hessing, te 's Gravenhage, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, te Haarlem en de heer A. Karseboom te Aerdenhout. Deze stichting is feitelijk geboren uit den arbeid en de doelstellingen van de Vereeni ging tot studie van den Staat, van welke ver- eeniging ir. Wigersma onder-voorzitter is. Tot de stichting De Waag, welke zich o.a. voor stelt- samenwerking te bevorderen tusschen de Westersche staten buiten alle politiek en politieke partijen om, heeft Sir Henry Deter ding zich thans voor de uitvoering van zijn plannen aangetrokken gevoeld. Hij beschouwt deze plannen, naar ons ge zegd werd, slechts als een begin. De stichting De Waag -zal half Januari ook een orgaan doen uitgeven van gelijken naam, waarin het economische gedeelte zal komen te staia-n onder leiding van dr. ir. D. M. Dijt, die dr. De- terding's adviseur is voor het beheer van diens goederen in Mecklenburg. Voorts zal redacteur worden drs. W. F. Hoyer, te Haarlem. Sir Henry Deterding vertoeft thans in Duitschland in een tijdelijk verblijf, door hem gehuurd aan den Kleinen Wannsee nabij Berlijn. Zonder vooruit te loopen op hetgeen nader door dr. Deterding over zijn plannen binnenkort gepubliceerd zal worden, verzocht men ons den nadruk er op te leggen, dat deze voornemens met geen enkele politieke gestie iets uitstaande hebben, maar slechts be schouwd moeten worden als daden van men- schelijkheid. Heden zijn te 's-Gravenhage nog met dr. Hirschfeld nadere besprekingen ge houden over de uitvoering van het aankoop plan." Inderdaad schijnen de bedoelde transacties met Duitschland zulk een omvang te zullen aannemen, dat het in eerste instantie door Het Volk genoemde totale bedrag van tien millioen gulden niet ver van de werkelijkheid verwijderd zou blijken te zijn. Ook de nadere mededeelingen duiden op een plan van groot- schen opzet, dat voor Duitschland een wel daad zou beteekenen maar voor Nederland van niet minder groot belang zou zijn. De bevordering van samenwerking tus schen de Westersche staten buiten alle poli tiek en politieke partijen om, zich uitend in daden van menschelijkheid is een program dat in tijden als deze welhaast als het Won der -klinkt, waarop niemand meer durfde ho pen. Als de heer Deterding zijn levensavond en zijn enorm fortuin aan een dergelijke taak gaat wijden kan hij daarvoor niet an ders oogstten dan de dankbaarheid van een West-Europa welks internationale politieke spanningen bijna ondraaglijik zijn gewor den. Natuurlijk kan men ze niet bezweren zelfs met een zoo indrukwekkend bedrag als tien millioen. Indien hij dit aankoop-plan „slechts als een begin" beschouwt zal men met des te grooter belangstelling afwachten in welke richting en op welke wijze de verdere actie zal worden gevoerd. Wij hopen dat het spoedig mogelijk zal zijn daarover meer mee te deelen en komen in ons volgend nummer terug op de beteeke- nis die het aankoopplan voor den Nederland schen land- en tuinbouw en de veeteelt kan hebben. R. P. (Een Hongaar, die voornemens was een wereldrecord te vestigen in het zitten-in-een-heet-bad is na vier dagen door de politie te Boedapest met den sterken arm uit de badkuip gehaald.) Ha, er is weer iets nieuws bedacht, Daar had de wereld op gewacht, En ditmaal deed Amerika Het ons niet voor (allicht wel na) Daar is een waterzuchtig man, Naar 't zelf met zorg bedachte plan, Toen 't water aan de lippen kwam, Terwijl hij net een kuipbad nam, Er dagen lang niet uitgegaan, Dat 's nogeens een warmwater-kraan. Die badgast was ook badgastvrij, Hij noodigde publiek erbij, Zij 't dan ook tegen een entrée Ten bate van zijn portmoimaie. Terwijl hij, vrij van watervrees, Voor elk die het wou zien bewees, Hoe deze vorm van watersport, Door hem ontdekt, beoefend wordt. De hitte was hem geen bezwaar, Want die Hongaar was al halfgaar, Voordat hij aan zijn bad begon, Of op zijn waterkrachttoer zon. Maar toen dit vreemde watermerk, Onwrikbaar in zijn waterwerk, Nog altijd op den vierden dag, Daar in zijn waternering lag, Kwam de politie in 't geding En redde dezen drenkeling, Bang, dat hij ook - om zeep zou gaan, Ik weet niet, wat men heeft gedaan. Toen men hem -opgeheschen had, Uit dit wat overdreven bad, Maar het succes was vast verhoogd, Als men hem flink hadafgedroogd, Want, afgescheiden van het geld, Dat door 't publiek werd neergeteld Zou 'k zeggen, was dit toch voor zoo'n Verwarden dwaas 't verdiende loon. P. GASUS. voor den Oudejaarsavond Kerstkrans Kerstbrood Tulband Saucijzebroodjes Croquetten Kaaspasteitjes. Ragoutbroodjes Hambroodjes Pasteitjes Berliner Bollen Appelflappen Beignets Appelbollen Sneeuwballen Oliebollen Cano's en nog vele andere lekkernijen! niiiiiiiM l, - - (Adv. Ingez. Wied.) Wijziging Werklieden reglement Heemstede. Thans ongevraagd ontslag aan 55-jarige werklieden mogelijk. De Heemsteedsohe, Gemeenteraad heeft in zijn zitting van Maandagmiddag goedge keurd, dat aan art. 36a van het Werklieden reglement een nieuw tweede lid wordt toege voegd, -waarin bepaald wordt dat ongevraagd eervol ontslag kan worden verleend aan den werkman, die den leeftijd van 55 jaren heeft bereikt, wanneer hij ingevolge de bepalingen der Pensioenwet 1922 recht heeft op ver vroegd pensioen De komende feestdagen. Ontheffing der winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben in verband met het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard voor het tijdvak van 4 tot en met 7 Januari 1937 ontheffing verleend van het bepaalde in de artikelen 2, onder b en 8, eerste lid, onder b, van de Win kelsluitingswet 1930, in dier voege, dat gedu rende dac tijdvak na des avonds 8 uur tot des nachts 12 uur de winkels voor het publiek geopend mogen blijven en het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land en waterwegen geoorloofd is. „U zult begrijpen, dat ik niet op de mededeelingen, die Sir Henry Deter ding toegezegd heeft, wil vooruit- loopen en dus over de finesses van deze millioenenschenking niets kan zeggen". Dit waren de woorden van mr. J. A. P. C. ten Bokkel, toen wij hem om nadere inlichtingen vroegen over de vorstelijke gift van den heer Deter ding. Doch over de voorgeschiedenis wilde onze zegsman wel het een en ander vertellen. Reeds eenige jaren geleden werd, naar men zich zal herinneren, de Vereeniging tot Studie van den Staat opgericht. Een viertal publica ties-zagen door toedoen van deze vereeniging het licht, waaronder een plan voor een grond wet voor Nederland. „Dit was", aldus mr. Ten Bokkel, „geen plan, dat wij tot iederen prijs in dien vorm ver wezenlijkt wilden zien. Het was slechts be doeld als een ontwerp, waarover ieder het zijne kon zeggen en dat daardoor kon laten zien, wat er in het Nederlandsche volk aan constitutioneele begrippen leeft. De vereeniging was geen dochteronder neming van eenige politieke partij, doch meende, dat door onderling krakeel niet tot een oplossing kwam van wat men zoo lang zaam aan moest gaan beschouwen als een .Untergang des Abendlandes". Tenslotte heeft de heer Deterding zich tot het werk van deze vereeniging aangetrokken gevoeld. Men kan hier in Nederland moeilijk beoordeelen, hoe groot de moeilijkheden zijn van het Duitsche volk en hoe groot de nood onder de armen daar is. Sir Henry Deterding die thans in Duitschland verblijft, is thans blijkbaar van meening geweest, dat doorge tast moet worden. Europa zal zijn evenwicht moeten hervinden. Daartoe is het noodzake- De „Van der Wyck" wordt niet gelicht. Regeering antwoordt op vragen in den Volksraad. BATAVIA, 29 Dec. (Aneta) In ant woord op -een schriftelijke vraag van den heer Van Lonkhuyzen, lid van den Volksraad, heeft de regeering medegedeeld, dat, mede naar aanüei ding van adviezen, ingewonnen bij Nederlandsche en Britsche bergings- maatschappijen, van het lichten van het wrak van de „Van der Wijok" moet worden afgezien. Dadelijk na de ramp is 'n onderzoek inge steld naar een mogelijke verbetering van het radio-alarm-systeem (men zal zich herinne ren dat eenige schepen, alhoewel dicht in de nabijheid, het S.O.S.-sein niet hebben op gevangen). Het duurt echter eenigen tijd al vorens uit de bekende gegeven eenige con clusie kan worden getrokken. H. O. V. Gemengd Koor opgericht. Eerste repetitie 18 Januari. Maandagavond had in het Gebouw „Zang en Vriendschap" de oprichtings-vergadering plaats van het H. O. V. Gemengd-koor. De ver gadering was door circa 80 dames en heeren bezocht. De voorzitter Mr. A. Beets zette nog eens uitvoerig de plannen van het H. O. V bestuur uiteen, en zeide zich te verheugen dat zoo- velen aan de eerste oproeping hadden gehoor gegeven. Hierna werden door den heer Frits Schuurman meer speciaal de technische zaken toegelicht, waarna er gelegenheid was voor het stellen van vragen. Van deze gelegenheid werd door eenige dames en heeren gebruik gemaakt. Hierna werd gepauzeerd, om- de aanwezigen in de gelegenheid te stellen zich als lid op te geven. Er gaven zich een zeventigtal dames en heeren op als lid. Onmiddellijk kon met de stemkeuring worden begonnen. Maandag 4 Januari ,te 20.15 zal deze worden vooi'tgezet. Ook is er dan nog gelegenheid, zich aan te melden. Tevens zij medegedeeld dat, in verband met het feit dat de dirigent Frits Schuurman 11 Januari het Residentie-orkest zal dirigeeren, de eerste repetitie plaats zal hebben op Maan dagavond 18 Januari te 20.15 in Gebouw „Zang en Vriendschap". Sir Henry Deterding. lijk, dat de volken weer tot elkaar komen, geestelijk maar ook economisch. Hoe ver deze groot-industrieel ziet, blijkt uit het feit, dat naar zijn eigen mededeeling deze, reeds zoo groote gift, niet zijn eenige bemoeiing zal zijn. In verband met de werkzaamheden van hen: met wie Sir Henry in relatie is getreden, ver telde mr. Ten Bokkel nog iets naders over de stichting „De Waag". Deze stichting is in het leven geroepen om de uitgave van een weekblad mogelijk te maken. Dit blad zal eveneens „De Waag' heeten. Men kan niet zeggen dat het een orgaan van de Vereeniging tot Studie van den Staat is. Doch van de Vereeniging is prof. J. Hesseling voorzitter en ir. B. Wigersma onder voorzitter, terwijl van de stichting „De Waag" ir. Wigersma voorzitter is van het stichtings bestuur, en prof. Hessing in het bestuur zit ting heeft. De leiding, die uit zal gaan van het weekblad „De Waag", zal dan ook wel ge ïnspireerd zijn door het streven van de Ver eeniging tot Studie van den Staat. Middenstandsweek 1937. B(loemen) E(n) L(entevreugd)-week. De Hoofdcommissie van Uitvoering Mid denstandsweek 1937 bericht ons het volgende. E!r wordt in den laats ten tijd nog al eens telefonisch en op andere wijze aan ons bu reau en bij onze bestuursleden geïnformeerd hoe het staat met onze plannen voor Mei 1937 Al worden we liefst zooveel mogelijk met rust gelaten, omdat er rusteloos gewerkt moet worden, op zichzelf is deze belangstel ling een verheugend verschijnsel. Bij sommigen spreekt er zelfs een zekere vrees uit, dat onze plannen niet zouden door gaan. Het feit, dat in de laatste weken in het openbaar niets gedaan werd, wil niet zeggen, dat er binnenskamers niet hard gewerkt werd en wordt aan de plannen. En de resultaten? Laten wij er op dit oogen- blik alleen dit van zeggen, dat de gevoerde besprekingen, enz. de verwachting wettigen, dat Haarlem in de week van 3 tot 10 Mei 1937 in het teeken van de Bloemen- en Lente vreugde zal staan. Er werd dan ook reeds be sloten, aan genoemde week de benaming Bloemen- en Lentevreugdeweek (afgekort B.E.L.-week) toe te kennen. Wij hopen spoedig in staat te zijn. meer ge detailleerde inlichtingen omtrent onze vor deringen te verschaffen. Een Electro-Huishoudboek. Aangeboden door het G. E. B. Het Gemeente-Electriciteitsbedrijf te Haar lem heeft een Electro-Huishoudboek het licht doen zien. In het begin van het boek wordt het nut uiteengezet van een goede, eenvoudige boek houding, 09k voor de huishouding, ten einde zeker te zijn van het noodzakelijk evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven. Van week tot week kunnen in dit boek de huishoudelijke uitgaven op zeer overzichte lijke wijze worden opgeteekend. Het zeer uitvoerige, populair geschreven en rijk geïllustreerde boek beschrijft verder, welk nut men op bijna elk gebied van de electrici- teit kan hebben, zoo o.a. behalve bij verwar ming, verlichting, warmwatervoorziening, ko ken, haardrogen. koelkasten, strijken enz. ook bij ventilatie, bij het friseeren, het persen van kleedingstukken dassen enz. en bij tal van kleine apparaten, waarvan het gebruik het dagelijksch leven kan vergemakkelijken. De Vrouwen-Electriciteitsvereeniging heeft bij het samenstellen van dit boek haar mede werking verleend. Behalve op het gebied der electriciteit vin den we in deze nuttige uitgave ook tal var inlichtingen over huidverzorging en de ver zorging van kleine wonden, behandeling van huisdieren, een afstandswijzer, verkeersraad- gevingen, posttarieven, een verjaarskalender, ja zelfs een bridgetelling! Het woord is aan Blatter: Fliegende Menigeen houdt zich voor een menschenkenner omdat hij niemand vertrouwt. AntUcaciet vom Centcate- vzcu/attniftty. GROOTE HOUTSTRAAT .87 (Adv. Ingez. Med.) Leening der gemeente Leiden van 1.500.000. Inschrijvingen worden zonder recht van voorkeur toegewezen. Naar wij vernemen is het bij inschrijving aangeboden bedrag voor bovengenoemde lee ning niet geheel geplaatst, zoodat de inschrij vingen zonder recht van voorkeur ten volle zullen worden toegewezen. LEIDER DER GRIEKSCHE COMMUNISTEN VEROORDEELD. ATHENE 28 December (D. P. B.-A. N. P.). De leider der Grieksche communisten Zacha- riades is tot negen jaar tuchthuisstraf veroor deeld. STEEDS HET NIEUWSTE maar steeds goed. BRILLEN VAN K E I P. GROOTE HOUTSTRAAT naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) op Oudejaarsavond CROQUETTEN PASTEITJES RAGOUTBROODJES SAUCIJZEBROODJES Uitsluitend met roomboter bereid! Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193 (Adv. Ingez. Med.) De Duitsche regeering vergemakkelijkt de dienstneming bij het leger. pag. 4 Engeland verplaatst zijn ambassade van Ma drid naar Valencia. pag. 4 De benzineprijs is met ingang van heden met een halve cent per liter verhoogd. pag. 3 Er bestaat, volgens mededeeling, van offi- cïeele zijde, geen reden tot ongerustheid over den toestand, waarin sommige K.L.M. vliegtuigen zouden verkeeren. pag. 3 Te Haarlem is een H. O. V. Gemengd Koor opgericht. pag. 1 Van 4 tot en met 8 Januari mogen de winkels te Haarlem langer open blijven. pag. 1 De „Van der Wijck" wordt niet gelicht, pag. 1 Sir Henry Deterding heeft verklaard, dat zijn groote gift nog maar een begin is. pag. I De Heemsteedsclie raad heeft een voorstel aangenomen, waardoor het mogelijk wordt aan 55-jarige werklieden ongevraagd ont slag te verleenen. pag, 8 Rie Mastenbroek verbetert het wereldrecord 400 M. rugslag. pag. 10 ARTIKELENENZ. R. P.: Het Plan-Deterding. pag. 1 C. R. Attlee: China's jongste burgerkrijg. pag. 4 Vr. S.: Veteranen van toekomstige oorlogen. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Terugblik op het jaar 1936. pag. 3 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag 6 H D. Vertelling Na vijf en twintig jaar. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1