.WEERBERICHT Haat de Wiutetsfuitt? Rubriek voor Vragen DINSDAG 29 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Rijkskweekschool voor Onderwijzers 75 jaar. De herdenking begonnen. Overleden directeuren en leeraren gehuldigd. Hedenmorgen is de herdenking van het 75- jarig bestaan der Rijkskweekschool voor On derwijzers te Haarlem begonnen. Het schoolgebouw aan de Leidschevaart is ter gelegenheid daarvan feestelijk versierd Er is een tentoonstelling, die van tien tot. één uur door de ouders der kweekelingen bezich tigd werd. ïntusschen werd op eenige begraafplaatsen een daad van piëteit verricht. Te elf uur werd door een deputatie van kweekelingen op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede een krans gelegd op het graf van den heer F. W. Fick, vroeger leeraar aan de Rij liskweekschool. Op datzelfde uur geschiedde dit ook op de algemeene begraafplaats te Zandvoort door een deputatie van zijn klasgenooten op het graf van den kweekeling P. Visser, die eenige jaren geleden bij een schoolreisje in Limburg op zulk een noodlottige wijze om het leven is gekomen. Te drie uur vanmiddag worden op de Alge meene Begraafplaats aan de Kleverlaan door een deputatie van bijna 70 leeraren en kwee kelingen kransen gelegd op de graven van den heer P. H. van der Ley, oud-directeur; de heeren E. J. van Sonsbeek en R. Luyten, oud- leeraren, en van den heer A. J. Levenhuijsen, oud-hoofd der Rijkskweekschool. Te 3.15 uur zal een deputatie van 30 leeraren en kweekelingen een krans leggen op de gra ven van de heeren J. G. Nijk en W. Kraak resp. oud-directeur en oud-leeraar. Hedenavond half 8 komen leeraren, oud- kweekelingen en kweekelingen tezamen in het gebouw van den Haarl. Kegelbond, om daar in een gezelligen bijeenkomst de kennismaking nog eens te hernieuwen. Minister Slotemaker de Bruïne. Zooals onze lezers weten bestaat er Woens dagochtend tien uur voor de reünisten gele genheid. hun oude school nog eens te bezoeken. 's Middags half twaalf is er officieele ont vangst ten Stadhuïze en te twee uur zal in een bijeenkomst in de Gemeentelijke Concertzaal de officieele herdenking plaats hebben, die o.a. door minister Slotemaker de Bruïne zal worden bijgewoond. De heer J. H. Varekamp. voorzitter, zal een openingswoord spreken en deheer Th. Lancée, oud-directeur, houdt een herdenkingsrede. De eere-voorzitter, de heer W. C. Braat, waarnemend directeur, zal deze bijeenkomst sluiten. Te half zeven volgt een diner in het Kre- lagehuis en te half negen begint de feest avond in de Gemeentelijke Concertzaal. DESKUNDIGE ARMENWET Bij Kon. besluit van 15 December is o.m. 'voor het tijdvak van 1 Januari 193731 De cember 1938 aangewezen als deskundige, be voegd tot hét afgeven van een verklaring dat verpleging in een krankzinnigengesticht noodig of wenschelijk is, zooals omschreven In artikel 39, derde lid van de Armenwet dr. L. Coenen, Zenuwarts te Haarlem. R.K. COMITé „WINTERHULP" De verloting van de prijzen zal hedenavond half negen plaats vinden in gebouw „St. Bavo". Belangstellenden zijn welkom. HET ENSEMBLE BOUBER IN DEN STADSSCHOUWBURG. Men bericht ons, dat het Ensemble Bouber Vrijdag 1 Januari 8.15 uur in den Stads schouwburg alhier, slechts één populaire voorstelling zal geven van het Wereldsucces stuk ..Straatmuzikanten'- (Strassen Musik), een geestig spel in drie bedrijven met muziek en zang door Paul Schurek en Hans Sass- mann, muziek van Will Meisel. De hoofdrol len in deze voorstelling worden vervuld door: Annie Verhulst, Beppie Boda, Harry Boda. Herman Bouber, Cèza L. Weiss, Joh. Fischer en Heddy Bouber. Het orkest staat onder leiding van Hub. Botterman. De Hollandsche bewerking en re gie is van Herman Bouber. HAARLEMSCHE BRIDGE CLUB. Op Woensdag 23 Dec. jl. is besloten tot op richting van 'n nieuwe vereeniging genaamd „Haarlemsche Bridge Club". Reeds den 26 Dec. (2e Kerstdag! had in de Sociteit Vereeniging de eerste bridge-drive plaats volgens het Howell-systeem, uitslui tend voor leden en candidaat leden. Met een kort woord opende de voorzitter de heer F. Göransson de eerste drive, die geleid werd door den heer C. Kluit. Tijdens den wedstrijd werden den deelne mers kerstversnaperingen aangeboden. Nadat alle koppels 26 spellen tegen elkaar hadden gespeeld was spoedig de uitslag be kend. 1. Dames Wafelaar v. Gooi 98 m.p. 2. heeren Tobbers-Jordaan 97'i> mp. 3. dames Proper-Stobbe 96 m.p. 4. de heer en mevr. Jonker 86 m.p. 5. de heer en mevr. v. Beek, SOVo m.p. 6. mevr. Kluit en de heer Beeon 80 m.p. 7. dames Pijl 79y2 m.p. Alle deelnemers konden in volgorde van de behaalde matebpunten een prijs uitzoeken. AGENDA. Heden: DINSDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker": „Jonkvr, de la Seiglière". Gem. Concertgebouw: Derde Galaconcert van de I-I. O. V., soliste Elly Ney, piano. Aan vang 8.15 uur. Remonstrantenhuis: Spiritistenver. „Har- monia". Lezing door J. en W. Guelich Meij- lich. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De Zigeunerprinses" 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ship Alioyl" met Shirley Temple. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mr. Deeds goes to town" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De ongeschreven wet", regie Hathaway. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 30 DECEMBER Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Voorbeurs te Amsterdam. Op de wisselmarkt te Amsterdam viel voor Britsche ponden hedenmorgen een vaste stem ming waar te nemen. Aanvankelijk werd te gen 8.97 3/4 gehandeld, doch geleidelijk aan had een verbetering plaats tot Het egalisatiefonds trad tegen oploopende koersen als kooper op. Amerikaansche dollars waren onveranderd 1,82 5/8. Op dezen prijs werd materiaal door het fonds gekocht. De depreciatie van den gulden was op grond van laatstgenoemde noteering 19,5 pet. in de overige valuta's ging weinig om. Fran- sche francs waren 8.54 1/4, Belga's 30,82 tot 30.84. Zwitsersche francs 41,98 tot 42, Duit- sche marken 73.45 tot 73,50. Registermarken golden 34 5/8, Duitsch bankpapier werd ver handeld tegen f 39.25; Duitsch zilvergeld te gen 43.25. Tijdens het niet-officieele effectenverkeer openbaarde zich een vaste stemming, in zoo verre de locale fondsen zich op een flink ver hoogd koerspeil plaatsten. Amsterdam Rub bers waren gevraagd. Vrij flinke omzetten vonden plaats in sommige scheepvaartaan- deelen vooral in aandeelen Java-China-Ja- pan lijn, die goed gedisponeerd waren. Suikerfondsen ontmoetten vraag en werden meerendeels op een hooger niveau afgedaan. Tijdens de ochtenduren viel hier en daar een keine inzinking waar te nemen, daar de aan- vangsnoteeringen klaarblijkelijk iets te hoog werden beoordeeld. Amerikaansche shares trokken nauwelijks eenige belangstelling. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Dreefschool hier ter stede is benoemd de heer W. v. Duinen te Ben- nebroek, HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. Als gevolg van bijzondere omstandigheden wordt de vergadering van den Gemeenteraad welke op 30 December zou worden gehouden, uitgesteld tot Woensdag 6 Januari a.s. De agenda voor de vergadering van 6 Ja nuari zal nader worden toegezonden. De vergaderingen van de a f deelingen voor 't onderzoek van de ontwerp-begrooting 1937 worden niet uitgesteld en zullen gehouden wor den Woensdag 30 December a.s. des namiddags te 1.30 uur. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie. Smedestraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Aardappelen in zakje: Politie bureau. Smedestraat; Broche: Vink, Zuid Pol derstraat 33 rood; Postduif, Pol, Spaarne 15 A rood; Stamkaart N.Z.H.T.M., Neuman, Wester a-acht 39 zw., Nummerplaat, Booms. Spaarn- oogstraat 23; Overschoen, Duyn, Kiosk Kle verlaan; Portemonnaie met inhoud, de Bruin. Oude Groenmarkt; idemGeldrop Zwaluw- straat 22; Sigarenaansteker, Overweg, Nagt- zaamstraat 49; Speelgoedhondje: Bonprer, Pres. Steijnstraat 47; Wiel met band van auto. Heemskerk, Aelbertsbergstraat 43. Londen 8.97 3/4 Berlijn 73.47M» Parijs 8.53 1/2 Brussel 30.82 New-York 1.82 5/8 Londen 8.98 3/8 Berlijn 73.47'/2 Parijs 8 54 1/8 Brussel 30.83 Zwitserland 41.99 Kopenhagen 40.10 Stockholm 46.30 Oslo 45.121/2 Praag 6.40 WISSELKOERSEN Amsterdam, 10.15 uur. Amsterdam 12 uur. Nederlandsche Zionistenbond. Jaarvergadering te Amsterdam. Zaterdagavond en Zondag heeft in het A. M. V. j.-gebouw te Amsterdam de Neder- andsche Zionistenbond zijn zeven-en-dertigste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden Na de openingsrede van den bondsvoorzit ter, mr. Abel J. Herzberg, ging de vergadering in huishoudelijke zitting over. Prof. dr. D. Cohen heeft een rede gehouden, jewijd aan de nagedachtenis van wijlen den eere-president van de Zionistische wereld organisatie Nahum Sokolow, den grooten Hp- braïcus en man van het woord en van wijlen den burgemeester van Tel Aviv, Meier Dizen- goff, den man van de daad. Die zoo geleefd hebben, zoo eindigde prof. Cohen, sterven niet Hun herinnering zij ons tot zegen! De heer Nehemia de Lieme uit 's Graven- hage hield een referaat over: Zionistische politiek. In het kort maakte spr. melding van den huidigen toestand in Palestina, die tot het instellen van de Royal Commission heeft ge leid. Hij zou er de voorkeur aan hebben gege ven. dat de Engelsche troepen niet zoo snel waren teruggetrokken. Het is zeer moeilijk over de Zionistische po litiek thans te refereeren, omdat de toestand vrij labiel is en de leiding van de Zionistische Organisatie op de belangrijkste punten geen vaste lijn heeft gevolgd, waardoor ook de mee- ningsvorming in de organisatie is belemmerd. Het spreekt vanzelf, dat dit de Engelsche re- jeering en onzen tegenstanders niet verborgen ,s gebleven, aldus spr. Spr. waarschuwde voor verscheidene voor stellen tot concessies ten principale die naai de geruchten willen, thans worden besproken, Een uitbreiding van het Goloes met Palestina heeft geen zin! Voor een verhuizing naar een ander land met Joodsche minoriteit, zullen wij op den duur onze jeugd niet kunnen behou den. Het Ideaal blijft de bevrijding van het Joodsche volk in en door Eretz Jisroëil! Overeenkomstig het advies van den heer R. van Essen (Zwolle) werd de bondspenning- meester, de heer J. Pinkhof, gedéchargeerd evenals de waarnemende J. N. F.-commis- saris, de heer J. Maassen (Rotterdam). In den Eereraad werden benoemd de heeren Nehemia de Lieme ('s Gravenhage), E. Asscher Ezn., Mr. K. J. Edersheim. dr. A. van Raalte, mevr. C. WijsenbeekFranken en S. de Wolff (allen te Amsterdam), rabbijn S. Ph. de Vries (Haarlem), J. E. Stokvis ('s Gravenhage) en mr. M. Franken en mr. I. Cohen Hzn., (beiden te Rotterdam). Mr. Abel J. Herzberg werd als voorzitter herkozen. Mr. I. L. Hamburg (Amsterdam) zal als nieuwe bondsecretaris optreden. Verder wer- STOOKT steeds „SEVEN SISTERS" WALES vanaf 1.95 per H.L. „DE SPAARNESTAD" FR. VARKENSMARKT «—10, Telef. 14164 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen, tijdelijk toenemenden meest Zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, mogelijk lichten regen, aanvankelijk veel zachter, later zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 774.1 m.M. te München. Laagste 741.8 m.M. te Isafjord. Het hoogedruk gebied in het Oosten nam een weinig in beteekenis af. In het centrum wordt over Zuid-Duitschland en Oostenrijk matige vorst aangetroffen. In Noord- en West- Duitschland vriest het nog licht. Een uitloo- per van het hoogedruk gebied strekt zich noordwaarts naar de omgeving van Finland en Botnische golf uit. Over Lapland en Finland vriest het streng, terwijl voorts in midden-Zweden nog strenge vorst voorkomt. De depressie in het Westen drong naar onze omgeving door. De kern van het lagedrukgebied ligt nog steeds bij IJsland, een secundaire strekt zich Zuidwaarts tot over Ierland uit, al waar plaatselijk zware regen viel. In onze omgeving is de wind iets toegeno men. evenals rond het Kanaal. De windrich ting draaide van Zuidoost naar Zuidwest. Bij den Zuidwestelijken luchttoevoer is over het Zuiden van de Britsche eilanden, ons land en bijna geheel Frankrijk, de temperatuur sterk gestegen. Verdere temperatuurstijging is voor ons land waarschijnlijk. Bij zwaar bewolkten of betrokken hemel bestaat eenige kans op lichten regen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 762 m.M. Stand van gisteren 767 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 3.25 uur; n.m. 15.39 uur. Strand berijdbaar van 8.30—13.30 uur. Woensdag v.m. 4.08 uur; n.m. 16.25 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.30 uur. HEEMSTEDE INBRAAK JE. Tijdens de afwezigheid der bewoners is vermoedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in het zomerhuis der fa milie Rodius, staande aan den Kadijk tegen over de bloembollenschuur der firma Jan M. J. Braam. De dader of daders hebben zich toegang verschaft tot de villa door het verbreken van een kelderraam en daar niemand aanwezig was, heeft men de gelegenheid gehad het geheele huis te doorzoeken. Alle kasten en laden zijn doorzocht. Vast staat dat een klein bedrag aan geld vermist wordt, dat toe behoorde aan het personeel. Daar de familie nog afwezig is, kan niet vastgesteld worden of er sieraden of voor werpen van waarde vermist worden. De tuin man belast met de controle over het huis, ontdekte Maandagmiddag de inbraak en stelde de politie er mede in kennis. Deze stelde direct een uitgebreid onderzoek in. Klap van een molenwiek. Molenaar aan de gevolgen overleden. Maandagmiddag is nabij het Vorstenboseh te Veghel, een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 35-jarigen molenaar het leven heeft ge kost. De molenaar A. 's Molenaars beklom den heuve, waarop zijn molen staat. Toen de man bij den molen was gekomen, kreeg hij een klap van een der wieken, tengevolge waarvan hij naar beneden stortte en op den straat weg terecht kwam. Hevig bloedend werd 'sM. zijn woning binnengedragen, waar hij korten tijd later aan zijn verwondingen be zweek. Poolsch verkeersvliegtuig verongelukt. Vier dooden van zeven inzittenden is het lot onzeker. SPORTHUIS HAARLEM HEEFT ALLES VOOR U Groove Hou'straat "23 - Tel 12215 (Adv. ingez. Med.) BEVERWIJK Kerstvergadering van de S. D. A. P. Rede van Paul Kiès. De Kerstvergadering van de plaatselijke af- deeling van de S. D. A. P., welke Maandag avond in de zaal van het gebouw „Odeon' werd gehouden, was zeer druk bezocht. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer Gabel, zong de zangvereeniging ,De Daad" onder leiding van den heer P. J. Potgieser achtereenvolgens „Morgenrood" van de Nobel en „Op het kerkhof", een compo sitie, oorspronkelijk geschreven voor mannen koor en door den heer Slings uit Velsen-Noord gezet voor gemengd koor. Het koor oogstte er veel succes mee. De heer Paul Kies hield daarna de Kerst rede. Het eerste deel van zijn betoog handelde over Spanje. Spr. schetste in de eerste plaats de groote tegenstellingen, die in Spanje aan den dag traden en die vele malen tot bloedige botsingen hebben geleid. Uitvoerig behandelde de heer Kies vervol gens de politieke verhoudingen in Spanje. Het was spreker's meening, dat de anarchis tische partij aldaar, zich in positieve richting zal ontwikkelen. De Spanjaarden zullen, naar sprekers meening nimmer communisten wor den. althans niet naar den geest van de Derde Internationale. Daarna heeft de heer Kies talrijke bijzon derheden verteld over zijn reis naar Barcelona. Het was spr. opgevallen, dat in Spanje ge bouwd wordt aan een nieuwe samenleving. Dit demonstreert zich in het openbare leven wel met een grooten nadruk. Na de pauze sprak de heer Kies over de Kerstgedachte en over de internationale be teekenis van de gebeurtenissen in Spanje. De figuur van de Christus heeft spr. nooit aanders kunnen zien, dan als die van een groo ten strijder voor recht. De eerste Christenen waren socialisten en revolutionnairen, die in hun spelonken het Kerstfeest vierden op 6 Januari. Toen de bezittende klasse de leer van het Christendom naar zich toehaalde werd het Kerstfeest bepaald op 25 December, den dag, waarop het Romeinsche feest van het licht werd gevierd. In latere eeuwen werd de Christelijke leer misbruikt tot nieuwe knechting van de mas sa's, maar in onze dagen herhaalt zich de historie van 18 eeuwen geleden, zoo vervolgde spr. Ook nu grijpt de bezittende klasse naar de leer van de massa, het socialisme, dat thans misvormd en geëxploiteerd aan het volk wordt voorgezet in den vorm van het nationaal- socialisme. In dezen kapitalistischen staat, aldus spr., is het „Vrede op Aarde" onmoge lijk. De gebeurtenissen in Spanje houden nauw verband met den internationalen toestand. Li een hartstochtelijke peroratie riep spr. zijn gehoor op tot waakzaamheid. „Duldt niet", zoo eindigde hij, „dat het fascisme de baas wordt: duldt geen slavernij op Neder- landschen grond". Deze rede werd langdurig toegejuicht. Nadat de zangvereeniging zich nogmaals had doen hooren. vertoonde de tooneelver-l Een vliegtuig van den geregelden lucht- dienst LembergWarschau is Maandagmorgen om 1 uur bij Rawaruska. op 100 K.M. van het punt van vertrek, verongelukt. Vier personen kwamen bij het ongeluk om het leven; drie werden gewond. Omtrent het lot van zeven passagiers Verkeert men in het onzekere. Het toestel was tijdens de vlucht in brand geraakt. WERD KOSOLA VERGIFTIGD? HELSINGFORS, 28 Dec. (D. N. B.) De Finsche ochtendbladen opperen de verden king, dat de onlangs overleden leider der Lappobeweging, Victor Kosola het slachtoffer is geworden van een arsenicum vergiftiging. Er is inmiddels autopsie verricht, doch het resultaat is nog niet medegedeeld. Amerikaansch vliegtuig met 12 inzittenden verongelukt. Amerikaansche luchtvaart eischt in veertien dagen 28 slachtoffers. Reeds eenigen tijd verkeerde men in Ame rikaansche luchtvaartkringen in onzeker heid omtrent het lot van een postvliegtuig, dat, met negen passagiers aan boord en drie leden der bemanning, uit San Francisco naar Los Angeles was vertrokken, vooral omdat er een kraentige westerstorm met regen in de streek van Bakersfield heerschte, waarlangs de route van het toestel gaat. Thans verneemt het D.N.B. uit Durban in CaJifornië, dat vliegers op 18 mijl ten noorden van Burbank op een bergtop wrak stukken hebben waargenomen van het ver miste verkeersvliegtuig. De beide vleugels van het vliegtuig hingen aan een rotspunt. De inzittenden, negen passagiers en een uit drie personen bestaande bemanning moeten bij de verschrikkelijke botsing op slag gedood zijn. Nabij het dorp Hellogg, in Idaho, zijn, naar voorts gemeld wordt.... de lijken van drie postvliegers gevonden, die in de afgeloopen week met hun machine zijn neergestort. Bin nen de laatste veertien dagen zijn, het onge luk bij Burbank medegerekend, in totaal 28 slachtoffers van vliegongelukken te betreu ren P laats nog een Groentje in Haarlem's Dagblad voor het jaar voorbij is. Late haver komt ook op, nietwaar. Of begin er het nieuwe jaar mee. Een goed begin is het halve werk. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording» voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VOETBAL. VERBETERING UITSLAGEN. In ons vorig nummer stonden twee foutieve uitslagen. Die moeten aldus luiden: Excelsior—Xerxes 5 D. F. C.—C. V. V. 6—2 KORFBAL. OOSTHOEK. A.s. Zaterdag 2 Jan. Adspiranten trainen. A.s. Zondag 3 Jan.: Meerlebosch IIOost hoek I. 10 uur. Vertrek Soendaplein 9.30. WIELRIJDEN. ir. E. Th. Gelber (Deventer). DE JONGE KAMPIOEN. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar traditioneelen wildi'it. Voor dezen rit bestond ook dit jaar wederom een goede be langstelling. Na een kort woord van den voorzitter tot de aanwezige ouders en donateurs werd begon nen met den wedstrijd, 250 M. tijdrace voor alle klassen. De uitslag werd: B-klasse: 1. II. Veerman, tijd 10 4/5 sec. Ie prijs een konijn; 2. D, Veen. tijd 111/5 sec, 2e prijs een konijn; 3. N. N„ tijd 11 1/5 sec. 3e prijs kersttaart: 4. F. Jansen, tijd 12 sec. 4e prijs kerstbrood; 5. J. Munk, tijd 12 sec. 5e prijs pot haring; 6. J. Vonk, tijd 12 1/5 sec. 6e prijs blik zalm. C-klasse: 1. J. Jansen, tijd 12 3/5 sec. Ie prijs een konijn; 2. C. Bijster, tijd 13 sec. 2e prijs een worst. Juniores: 1. Gerritsen, tijd 131/5 sec. Ie prijs een konijn; 2. K. Meyer, tijd 14 3/5 sec 2e prijs een worst; 3. V. Nuft, tijd 15 sec. 3e prijs een gemberkoek. Hierna werd nog een tijdrace over 500 M. verreden voor een pot vruchtenbowl, waar vele renners voor startten. H. Veerman bleek de sterkste te zijn, waarna hij sportief den prijs afstond aan het lid B Knaap, die momenteel in het ziekenhuis ligt. Op eersten Kertsdag is er een gezamenlijke scène I fietstocht om Haarlem gemaakt met atlile- VRAAG: Hoe lean ik kaarsvet verwijderen vat een paar peau de suède schoentjes? ANTWORD: Zooveel mogelijk het vet eerst verwijderen met een stomp mesje. Daarna betten met een dotje watten met perchlooraethyleen. Direct daarna bedekken met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer afgeschuierd kan worden. VRAAG: 1. Hoe kan men geel geworden baby kleertjes weer wit krijgen? 2. Hoe voorkomt men het geel worden? j ANTWOORD: 1. Eerst goed wasschen in neu traal zeepsop, vooral niet te warm. Daarna 2 x goed spoelen in warm water en 1 x in koud water waarin een tikje blauwsel is gedaan. Zijn de kleertjes niet wit geworden, dan in waterstof per- oxyde omspoelen en daarin 24 uur goed afgedekt laten staan. Geen zinken emmer of teil gebruiken, doch geëmailleerd. 2. Het geel worden van witte wollen kleertjes voorkomt men het best, door ze voor het opber gen te wasschen en te behandelen als boven be schreven is. Na het peroxyde bad licht blauwen. Zoo mogelijk buiten drogen, in geen geval bij de kachel. Opbergen in een zeer droge kast en in blauw papier. VRAAG: Hoe verwijder ik een (oude) witte» verfvlelc uit een zwart wollen mantel? Terpentijn en benzine helpen niet. ANTWOORD: De vlek eerst goed insmeren met ongezouten boter, en 24 uur laten liggen. Daar na met perchlooraethyleen stevig afborstelen. Tenslotte met een zachten doek afwrijven. VRAAG: Hoe verwijder ik vetvlekken uit een blauwe wollen japon? ANTWOORD: Met dotje watten gedrenkt in waschbenzine g'oed afwrijven, Daarna direct be dekken met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd kan worden. Vooral geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: 1. IToe krijg ik roestvlekken uit een! lichte gabardine regenmantel? Hoe inktvlekken uit een lederen boekom slag? ANTWOORD: 1. Die zijn niet te verwijderen, zonder lichte vlekken te veroorzaken, 2. Op de vlek citroensap laten druppelen en rustig een poosje laten liggen. Zoo noodig her halen. Daarna ufsponsen en de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur verwij derd kan worden. Tenslotte de plek met prima lederwas stevig in- en uitwrijven. VRAAG: Hoe kan ik een zilverhrocaat taschje, dat geel en vuil geworden is, schoon maken? ANTWOORD: Met lauwwarm, sterk sopje goed afschuieren en met lauw water afspoelen. Tus schen doeken zoo droog mogelijk kloppen en te drogen hangen. VRAAG: Wat is het recept voor appelbollen? ANTWOORD: Appelbollen. Benoodigd: 100 gram boter. 100 gram suiker, 100 gram bloem, een thee lepel fijne kaneel, 25 gram boter. pl.m. 1/2 dl. water, pl.m. 6 zure appelen (goudreinetten of bellefleuren), ei om te bestrijken. Maak eerst bladerdeeg van de bloem, boter, het water en wat zout. Snijd hiervoor met twee mes jes de boter in de bloem tot kleine stukjes, zoo groot als een gepelde pinda. Voeg er het zout en het water hij en schep de ingrediënten met de beide mesjes door elkaar. Zonder er met de han den aan te komen wordt het deeg gemengd. Men voorkomt daardoor het warm en week worden van de boter, waardoor het deeg zou plakken (bloem en boter moeten een samenhangend deeg vormen. Rol het deeg op een met hloem bestoven tafel met een eveneens bepoederde deegrol luchtig uit. Draai telkens de lap deeg om en leg haar op een ander plaatsje. Vouw het deeg dubbel, rol het uit, vouw het weer dubbel en rol nog eens uit. Laat het deeg hierna, luchtig dubbel geslagen, eenigen tijd rusten, opdat liet afkoelt en bij de verdere bewerking niet aan elkaar zal gaan plak ken. Herhaal het driemaal uitrollen en opvou wen, laat het deeg weer rusten en rol het nog maals driemaal uit. Boor en schil de appelen. Rol het deeg na de laatste rustpoos uit tot een dunne lap, waarvan men 6 vierkante lappen deeg snijdt, waar de appels ingepakt kunnen worden. Leg op ieder stukje deeg een appel, vul de opening op met een mengsel van suiker en kaneel. Leg hierop een klontje boter. Vouw het deeg om den appel heen, eerst de vier punten, daarna de rest. Leg ze met den dichtgevouwen kant op een bakblik. Bestrijk het geheel met een geklopt ei en bak de appel bollen in een heeten oven (pl.m. 275 gr. Cels.) bruin en gaar (pl.min. 2025 minuten). BELASTING ZAKEN VRAAG: Kan men een inwoner van Zandvoort, die belastingschuld heeft, verplichten zijn spaar bankboekje op te vragen om zoodoende zijn be lasting te betalen? ANTWOORD: Neen, dat moet de belasting plichtige zelf weten: maar de belastingadmini stratie kan bij onwil tot betalen wel beslag leggen onder derden, b.v. op loon of andere gelden, die den belastingplichtige toebehooren en ook op zijn meubilair. DIVERSEN. VRAAG: Wat kost de verlenging van een werkvergunning voor buitenlandsch personeel' 1—. ANTWOORD: VRAAG: Tot wien moet men zich wenden voor den in het bondsbestuur gekozen de heeren mr. I. Kisch Hzn., mr. M. L. Kan, J. van Blitz. J.'eeniging „De Strij'd" de aangrijpende Pinkhof, M. H. Max Bolle (allen te Amster- I ..Kerstmis 1936". I tiek-wedstrijden in het duin bij Kraantje Lek. j emigratie naar Nieuw'Guinea? dam),_M. Katzeneison ('s Gravenhage) en dr. De heer Gabel heeft daarna de bijeenkomst Ook hier hebben de jongens getoond dat hun antwoord: Tot de stichting Landverhuizing met een woord van dank gesloten, 1 indoor-training een groot succes wordt. 1 Nederland, Bezuidenhoutscheweg 97, den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2