ij Het Geluk ligt in de Sneeuw Het Jeugd-Hockeytournooi te Antwerpen. DON DEED A" 'G 31 DECEMBER T33S H A A SCEM'S D A G B E A D T3 SPORT EN SPEL DAMMEN. HAARL. R.K. DAMGENOOTSCHAP Men deelt ons mede dat bovengenoemde vereeniging Maandag 4 Januari een propa ganda-avond organiseert in Café Bos aan het Soendaplein. De heer G. Zeeuwe is bereid gevonden, voor deze gelegenheid een simul taanseance te geven. Voor hen, die er in sla gen hun partij te winnen, zijn prijsjes be schikbaar gesteld. TAFELTENNIS. H. T. T. C. Het secretariaat der Haarlemsche Tafel tennisclub H. T. T. C. is thans gevestigd bij Mej. N. C. Telchuys, Keverlaan 81, Bloeonen- daal. WIELRIJDEN. ACHILLES. Woensdagavond hield Achilles haar twee den gezelligen avond van dit seizoen. Nadat de voorzitter de aanwezigen had wel kom geheeten, werd eerst de trekking van de loterij gehouden. Een jonge dame werd uit de zaal verzocht op het podium te komen, waar onder toezicht van een inspecteur van politie de trekking palats had. De eerste prijs viel op No. 3754, naar keuze een stofzuiger, een haard of een rijwiel ter waarde van f 50. De tweede prijs een rookfauteuil op No. 3476 en de derde prijs een rooktafel op No. 1760. Na de trekking dankte de voorzitter de leden voor hun ijver bij den verkoop van de loten en gaf verder de leiding van den avond over aan den humorist Henri Durant. Deze bleek er goed slag van te hebben, de stemming er in te houden. Niet alleen zong hij aardige liedjes, maar ook als ceremoniemeester was hij uitstekend. Zoo vloog de tijd om en toen het klokje van gehoorzaamheid sloeg, dankte de le secretaris, de heer Doing, den humorist en de band en wenschte den donateurs, leden en genoodigden een gelukkig nieuwjaar. „EXCELSIOR" Bovengenoemde vereeniging houdt voor haar leden, donateurs en begunstigers een feestavond in het gebouw van den lieer Wis- ker op Nieuwjaarsdag. Medewerkers zijn de humorist Boeser en de Excelsior-acrobaten. De avond wordt op geluisterd door de Funny Band. VOETBAL. AJAXR. C. H. Het R. C. H.-elftal is voor dezen zwaren wedstrijd ongewijzigd gebleven: Metten, Kors, Prevost Sr., Van Thiel, Slot, Prevost Jr., Lam, Troost, v. d. Horst, Hoogendoorn, Lenselink R. C. H. 2—HILVERSUM 2. De Racing-reserves verschijnen als volgt: Bergsma, Van Eek, Kaestner, Van Esch, Van Dansik, v. d. Gevel, Van Musscher, Molenkamp, Kedde, Hellingman, Meyer. CRICKET IN AUSTRALIë. K. E. Rigg scoorde te Melbourne ook in de 2de innings van Victoria een century. De stand van de Sheffield-Shield-wedstrijden is thans: Victoria 318 en 2773 (Rigg 151 not out) te gen New South Wales 252. Te Adelaide: Zuid-Australië -294 en 267 (Whittington 125) tegen Queensland 205 en 66—4. SCHAKEN. Het tournooi te Hastings. Fine heeft nog de leiding. Uit Hastings: Fine, de jonge Amerikaan, die zich tijdens zijn verblijf in ons land zoo veel vrienden wist te maken, is te Hastings slechts door één gedachte bezield: den eersten prijs te winnen. Aljechin heeft zich echter ook iets vast voorgenomen, toen hij naar En geland overstak; hij wenscht ook de eerste prijswinnaar te zijn. Voorloopig heeft hij echter Woensdag slechts remise kunnen be reiken tegen Eliskases; verder heeft hij twee hangpartijen. Zijn vrouw daarentegen, die in de derde klasse meespeelt, doet het beter, zij heeft reeds twee partijen gewonnen, ai waren haar tegenstanders niet ouder dan elf jaar. Het is zeer merkwaardig, dat 6 van de 10 spelers in haar groep niet ouder dan 12 jaar zijn. Men kan zich den angst der kin dei- ren voorstellen bij het hooren van den naam Aljechin. De resultaten van de Woensdag gespeelde partijen in de derde ronde luiden: Hoofdgroep: Vera Menchik—Fine afgebroken in een be tere stelling voor Fine; ThomasTylor afge broken in gelijken stand; WinterKolta- nowski 10; EliskasesAljechin J/2Vz', Vid- marFeigin 01. Reserve A: PrinsSapira 01; De GrootCole 10. Reservegroep B: Michell—Landau afgebroken in gelijken stand; SchefferGibaud 10. RITSEMA WENSCHT U EEN GEZELLIGE OUDEJAARSAVOND EN EEN GOED BEGIN VAN 1937 (en vergeet niet vóór Uw gasten huiswaarts keeren hen ons „Kleintje Speciaal" te presenteeren). - „KLEINTJE SPECIAAL" 65 ets. p.half pond. Dessertkoffie met Turksche aroma! GROOTE HOUTSTRAAT 159 - Belt U even op: 10156 (Adv. Ingez. Med.) De afgebroken partijen. Na afloop van de partijen in de derde ronde werd Woensdagavond een aantal afgebroken partijen verder voortgezet. De partij uit de hoofdgroep tusschen Vera Menchik en Fine won Fine. De hangpartijen uit de tweede ronde tusschen Feigin en Thomas en tus schen Aljechin en Vidmar, werden respectie velijk remise en door Aljechin gewonnen. De stand in de hoofdgroep luidt thans; 1. Fine 3 pnt., 2, 3 en 4 Thomas Feigin en Aljechin, ieder V/2 pnt., plus 1 afgebroken partij, 5. Winter IV2 pnt., 6. Tylor 1 pnt. plus 1 afgebroken partij, 7 en 8. Vidmar en Elis kases. ieder 1 punt, 9 en 10. Vera Menchik en Koltanowski ieder V2 punt. De afgebroken partij uit de tweede ronde van de reservegroep A tusschen den Italiaan- schen graaf Sacconi en onzen landgenoot De Groot werd remise. In de reservegroep B wer den de hangpartijen tusschen LandauMi chell en JacksonVan Seters geëindigd. Lan dau wist zijn partij te winnen. Van Seters moest zich met remise vergenoegen. ORANJE-AVOND NATIONAAL JONGEREN VERBOND. De afdeeling Haarlem van bovengenoemd verbond houdt Maandag 4 Januari in de kleine Concertzaal aan de Lange Begijnestraat een Oranje-avond. Majoor W. G. de Bas zal spre ken over het onderwerp: „Neerlands huwe- lijkshoogtij" Na de pauze wordt „Neerlands Oranjefilm" vertoond. De Nationale Feestdag. Per trein naar Den Haag. De Stationschef van Haarlem deelt ons mede, dat de Brockway Bus Maatschappij alle bussen laat rijden reeds van 's morgens 5 uur af tot na aankomst van den laatsten trein, dat is 2 uur 's nachts. De N.Z.H. Tram rijdt eveneens van 5 uur af op Lijn l (Heemstede- Soendaplein) benevens alle bussen tot na aankomst van den laatsten trein. De halte Heemstede-Aerdenhout is op 7 Januari gesloten; er stoppen dien dag geen treinen, anders loopen de extra diensten in de war. TWEE ELECTRICIENS GEVALLEN. Woensdagmiddag drie uur waren twee electriciens in de Zaanenlaan bezig met het aanbrengen van een verlichting aan een per ceel aldaar. Zij stonden daartoe beiden op een ladder; waarschijnlijk door overbelasting brak de ladder door midden, waardoor ze op de straat vielen. De electricien B., die op de zevende sport stond, klaagde over pijn in het stuitbeen; zijn collega F. kwetste alleen zijn linkerhand. Het ongeluk liep dus vrij goed af. Leden van den Ongevallendienst verleenden de eerste hulp, waarna de heer B. per taxi naar zijn woning vervoerd werd. De politie heeft de ladder voor een onderzoek in beslag genomen. HOCKEY. B. M. H. C. wint de twee wedstrijden. Voor deelneming aan het door de Royal Beerschot H. C. te Antwerpen georganiseer de Jeugd-Hockey-tournooi vertrok Maandag morgen het volgende B. M. H. C. jeugd-elf- tal naar de Scheldestad: W. v. Rossom d.), C. Breitenstein, J. Wolterbeek (a.) H. Volker, W. de Koning, Himioopen v. Batenburg (an.) P. Breitenstein, M. Jonkhart, J. Scheltema, O. Porton, PI. van Olphen (v.). Aan het tournooi werd door 12 elftallen deelgenomen. Maandagimiddog werd de eerste wedstrijd tegen Uccle (Brussel) gespeeld en met 50 gewonnen. B'. M. H. C. di-ong onanid- dellij'k Uccle terug; na 10 minuten gaf Wim de Koning uit een straf corner B. M. H. C. de leiding. Vóór rust maakte Porton er 20 van. Ook hi de tweede helft gaven de jonge Haar lemmers een snel, open spel te zien. Porton en P. Breitenstein (2) brachten den eindstand op 50. Leopold—B. M. H. C. (1—2) Den volgendien dag speelde B. M. H. C. te gen Leopold, een veel sterkere tegenpartij dan Uccle. Het werd de beste wedstrijd van het tournooi. Ondanks de meerderheid der Haarlemmers scoorde Leopold het 1ste doel punt; de Belgen behielden in de eerste speel- helft de leiding. Na de rust nam B. M. H. C. het spel geheel in handen. Tal van schoten gingen naast. Een kwartier vóór het einde benutte De Koning een strafcorner, waarna Pim Breitenstein een solo-ren ondernam en er op fraaie wijze 12 van maakte. Het tour nooi werd gesloten met een gezellige thee, aangeboden in het prachtige clubhuis. Hier had de leider, de heer H. Ruys, niet alleen een fraai vaantje, doch ook vele compli mentjes over het uitstekende spel en optre den van de jonge B. M. H. C.'ers In ontvangst te nemen. Hoogst voldaan over de prettige wedstrijden en de prachtige ontvangst werd de terugreis aanvaard. De uitslagen waren: St. CroixRasante 0—1; Victory I—Gent 2—0; B. M. H. C.—Uccle 50; Luik HBeerschot 00; Luik ILeo pold 24; Victori nBeerschot II 11; St. CroixBeerschot I 50; Uccle-—Victory 34; Luik HGent 14; Luik I—Rasante 05; B. M. H. C.—Leopold 2—1. Achterste rijP. Breitenstein, H. Ruys (leider) M. Jonkhart, J. Scheltema, O. Porton Fl. van Olphen; middelste rij: H. Volker, W. de Koning, Hinloopen v. Batenburg; Voorste rij: C. Breitenstein, W. v. Rossem, J. Wolter beek. 40 jaar in gemeentedienst. W. Fehres, referendaris, chef der afdeelingen Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen. 1 Januari 1897 ontving de 15-jarige W. Fehres zijn voorloopige aanstelling als klerk op de Haarlemsche gemeente-secretarie, af deeling Burgerlijken Stand, op een jaarwedde van 200 gulden. Hij bleek verstandig en ijverig te zijn, zoodat een jaar later zijn vaste aan stelling volgde. Al dien tijd is de heer Fehres op dezelfde afdeeling gebleven en nu zit hij er als chef. Daaruit blijkt wel, dat er veel in hem zat, want het gelukt immers slechts weinigen tot zoo'n hoogen rang op te klimmen. Met verstand en ijver alleen komt men er niet, daar be- hooren ook nog andere capaciteiten toe, zoo als organisatietalent en aanpassingsvermogen bij de eischen die nieuwe tijden stellen. Want er is in de 40 jaar in den arbeid van deze bureaux zeer veel veranderd. Er worden nog wel, als 40 jaar geleden, alle geboorten en sterfgevallen geregistreerd, alle stukken voor 1 J „Schijnt de zon dan. Josepne, Feller op jouw bleekveld soms „Nee", zegt trotsch Ma Josepne, ,,'k bleek hun kleertjes met Glorine!" Daar kan geen zon en geen gras- bleek tegen op! Glorine is zoo zuiver, dat ze bleekt zonder het goed aan te tasten. De prijs is slechts 16 cent, voldoende voor 5 flinke wasschen.. Neem geen risico met goedkoope bleek middelen. Vraag steeds Glorine het wondermiddel. HANDELSONDERNEMING t (Adv. Ingez. Med.) huwelijken in orde gemaakt en verhuizingen aangeteekend, maar de wijze van administra tie is anders geworden. Van de nieuwste vin dingen op dit gebied is gebruik gemaakt, zoo- dat alles snel verwerkt kan worden, terwijl de registers zoo overzichtelijk mogelijk zijn gemaakt. Dit was ook wel noodig, want de re gisters moeten nu veel vaker geraadpleegd worden dan 40 jaar geleden. Dit staat in ver band met verschillende sociale wetten. Bovendien is er heel wat administratie aan de afdeeling Verkiezingen. In 1919 steeg het aantal kiesgerechtigden tengevolge van de in voering voor het algemeen kiesrecht in eens van 17.000 op 41,000. Haarlem had toen noi geen 80.000 inwoners. Nu er over de 130.000 inwoners zijn bedraagt het aantal kiezers bijna 80.000! Ook is er veel werk aan de voor bereiding van de verkiezingen, want de toe neming van de bevolking in de buitenwijken maakt het noodig, dat er geregeld wijziging- gebracht wordt in het aantal stembureaux. Toen om een voorbeeld te nemen Haar lem het tuindorp aan de Ramplaan in 1927 annexeerde, was daar slechts een klein aan tal huisjes gevestigd. Nu is het Ramplaan- kwartier zoo sterk uitgebreid, dat er twee stembureaux zitting moeten hebben. Het kost soms heel wat hoofdbrekens om vooral in de buitenwijken waar geen scholen gevonden worden, goede lokaliteiten voor stembureaux te vinden. Dan is het ook een heel werkje om aan de 80.000 kiezers de oproepingskaart voor de stemming thuis te sturen. En als dan de stembus op den verkiezingsdag om 5 uur ge sloten wordt, komt het groote werk voor den heer Fehres en zijn staf ambtenaren en hel pers om zoo spoedig mogelijk den officieelen uitslag vast te stellen. Dat wordt natuurlijk altijd nachtwerk. Ook aan de 10-jaarlijksche volkstellingen is veel te organiseeren en te leiden. De heer Fehres heeft er nu al 4 meegemaakt. In vroeger jaren bestond er op verschillen de officieele bureaux weinig geneigdheid om tot moderniseer in g van de administratie over te gaan. Bij den Burgerlijken Stand en de Be volking werd in 1924 nog slechtséén schrijfmachine gevonden. Nu zijn erniet minder dan 10, waaronder 2 voor speciaal werk. De promotie van ambtenaren der gemeente ging in den ouden tijd niet vlug. Wel werd de heer Fehres 40 jaar geleden meteen als klerk aangesteld (de rangen jongste bediende en adjunct-klerk bestonden niet) maai* zijn sa laris was slechts f 200, terwijl nu een klerk begint op f 1625. Als aan een klerk f 50 of f 100 salarisverhoogmg gegeven moest worden, maakte elke verhooging een punt- van beraad slaging van den raad uit bij de behandeling der begrooting! Van 1897 tot 1906 heeft de heeft Fehres moeten wachten om van f 200 op f 600 te komen, hoewel hij toen toch al den titel van hoofdklerk voerde. Als 25-jarige jongeman die een eigen huishouden ging op zetten, had hij het nog niet verder gebracht dan f 850 in den rang van hoofdcommies. In 1912 werd de heer Fehres commies, in 1921 hoofdcommies en in 1930 referendaris. Sedert 1924 is hij chef van de afdeeling als opvolger van den heer G. J. Kok. De afdeeling Burgerlijke Stand en Bevol king heeft in den loop der jaren zeer veel ge zwalkt. Eerst was zij gevestigd in de tegen woordige secretariskamer op het Stadhuis. In 1899 volgde de verplaatsing naar den vleugel van het Stadhuis in de Zijlstraat, in 1919 de verhuizing naar het gebouw in de Kruisstraat. Dat was slechts van korten duur, want al in 1921 werd „tijdelijk" het oude heerenhuis Ged. Oude Gracht hoek Raaks betrokken. Een tij delijkheid die dus 14 jaar duurde! Ook de ver- huizing in 1935 naar het oude Postkantoor in de Zijlstraat is tijdelijk, want het wachten is nu op de definitieve huisvesting in den nieuwen vleugel van het Stadhuis die in de Koning straat gebouwd zal worden. De heer Fehres die pas 55 jaar is en nog 3 jaar van zijn 40 pensioenjaren afstaat (die gaan pas op 18- jarigen leeftijd tellen!) hoopt nog eenige jaren in dit nieuwe gebouw te werken. Dan zal zijn afdeeling eindelijk rust krijgen en lo kaliteiten die naar de speciale behoeften zijn ingericht. Toen de Burgerlijke Stand nog in het Stad huis gevestigd was geschiedde het aanteeke- nen voor huwelijken in het kamertje naast de secretariskamer, waar nu de griffier werkt. Dit kamertje was in den ouden tijd bestemd voor wachtvertrek voor de ter dood veroordeel den, die via de schavot-kamer (secretarie kamer) naar het schavot gebracht werden. Hoewel de heer Fehres pas 55 jaar oud is, is hij in dienstjaren op 2 na de oudste ambte naar der gemeente. Dus een der oudst, maar zeker ook een der meest gewaardeerde ambte naren. Bij het college van B. en W. staat hij goed aangeschreven, niet alleen om zijn be kwaamheden als leider van een belangrijke afdeeling hij heeft nu 22 ambtenaren onder zich, terwijl dezelfde afdeeling 40 jaar geleden slechts 6 ambtenaren telde, wat wel een be wijs is, dat het werk, ondanks de mechanisee ring zeer sterk is toegenomen maar ook als een uitstekend organisator, wat juist in zijn functie zeer veel waard is. De ambtenaren van zijn afdeeling zijn zeer ingenomen met hun humanen chef, terwijl ook het publiek zijn hulpvaardigheid en beminnelijkheid zeer op prijs stelt. Wie heeft ooit eenige klacht van de afdeeling Burgerlijken Stand en Be volking gehoord? Het zal den heer Fehres Zaterdag, den dag waarop het jubilé gevierd wordt, ongetwijfeld blijken, dat hij om zijn werk en om zijn per soon door zeer velen wordt gewaardeerd. De huldiging op het bureau zal reeds 's mor gens 8 1/4 uur plaats hebben, omdat om 9 uur het publiek op de bureaux komt en de heer Fehres uitgenoodigd is om 0V2 uur op het Stadhuis te komen. Zaterdagmiddag zal de heer Fehres van 2 tot 4 uur in zijn woning, Heussenstraat 78, re ceptie houden. WEDEROM DE SLECHTE VOETREM. Nog altijd komen in de Haarlemsche straten auto's, waarvan de rem niet in orde is. Woens dagavond kwart voor zes reed hier een tractor met oplegger, beladen met10.000 K.G. papier. En de voetrem functioneerde niet be hoorlijk, want bij een snelheid van 24 K.M. was een afstand van 33 M. noodig om het gevaarte tot stilstand te brengen. De wagen moest voor herstel naar een garage en tegen den chauffeur, afkomstig uit Wijk aan Zee en Duin is proces-verbaal opgemaakt. DE BRUG OVER DE HOUTVAART. Met den bouw van een brug over de Brou wersvaart tegen de Hyacintenlaan, gaat het in een vlug tempo; men is reeds bezig met het afwerken van het brugdek en het nlvelleeren van het terrein tot aansluiting aan den rijweg. De walkant van de Brouwersvaart aan de Zuidzijde, waar het zwarte voetpad langs ligt, wordt tusschen Houtvaart en de nieuwe brug eveneens onder handen genomen. Nu zal weldra moeten volgen de aanleg van den weg vóór de brug over het terrein langs de houtvaart tot bij het zwembassin: een paar huisjes op dat terrein zullen verdwijnen. JUBILEUM MEJ. CHR. VAN LEEUWEN. Zaterdag 2 Januari zal mej. Chr. van Leeuwen den dag herdenken, waarop zij 25 jaar geleden in dienst trad als apotheker- assistente bij de Stads-Apotheek aan het Groot Heiligland en een onderdeel van het Gasthuis. FEUILLETON Een Wintersportroman. PETER KRAYENBÜHL. 11) (Nadruk verboden.) Vol bewondering en niet zonder nieuwsgie righeid wandelde Grace door de, ook uit een architectonisch oogpunt zeer interessante vertrekken waarbij zij op de een of andere manier in de particuliere woning van den baron verzeild raakte en tot haar verbazing verrastte zij den heer des huizes, die volgens zijn secretaresse in Berlijn vertoefde, terwijl hii snurkend op een divan in zijn st-udeer- kwamer z'n middagdutje deed. Voorzichtig sloot zij de deur weer achter zich. zocht haar ,Pap" op. nam dezen onder den arm en trok hem mee naar buiten, waar zij hem lachend van haar belevenissen op ae hoogte stelde. Mr Alen schreef nog denzelfden dag naar Parüs clat zij besloten hadden verder te rei zen Hij hoopte, dat de sterren spoedig een gunstigen stand zouden aanwijzen en derhalve gnevrouw Arlen niet zouden beletten, dat zij schriften en wiegedrukken verhinderd was elkaar thans in München ontmoetten. In den restauratiewagen, kort voor Stutt gart, beleefde Grace een zeer pijnlijk oogen- blik. Toen de trein in volle vaart door een bocht ging, gleed de visch, welke de kellner juist had op gediend, van haar bord, precies op de schoot van een, nogal exclusief uitzien- den jongeman, die daarop van schrik zijn monocle in de soep liet vallen. Mr. Arlen excu seerde zich hoffelijk voor het ongelukje van zijn dochter, maar de jonge aristocraat maak te daar spoedig een eind aan. stelde ijverige pogingen in het werk om voor Grace een andere visch machtig te worden en stelde zich voor: Baron Girsholm Grace bekroop het gevoel, dat den jongeman deze kennismaking niet onwelkom was waarom zou dat ook het geval zijn geweest? Baron Girsholm toonde zich een even aan genaam als onderhoudend causeur, men bleek eenige gemeenschappelijke kennissen te heb ben uit Pap's vroegere branche en het doel van de reis was voor beiden München, waar de baron den tot ver buiten de grenzen be- beroemde modeschilder, Enzino Prestini, tot vriend had, En tenslotte ging mr. Arlen er dan ook gertig op in, toen baron Girsholm zich als gids voor de vroolijke Beierschr residentie en haar naaste omgeving aanbood Doch Grace stelde hem teleur; zij achtte het niet dringend noodzakelijk elke bezienswaar digheid ook werkelijk te hebben gezien en zij gaf er daarom de voorkeur aan om voor zoover Pap door zijn jacht op oude hand alleen de Zuid-Duitsche metropool te door kruisen. Maar reeds na enkele dagen had Grace ge noeg van de stad. Ze was den baron dank baar, toen deze zich aanbood haar naar een oord te brengen, dat afgescheiden lag van de bekende en druk bezochte seizoenplaatsen. Mr. Arlen ging er mee accoord dat Grace voor uit reisde en beloofde over een paar dagen met haar moeder te zullen volgen. „Ontmoetingen zijn de letters in de taal van het lot". In St. Valetin overkwam het Grace al op den derden dag na haar aankomst, dat Dieter Prausnitz haar weg kruiste Witte aarde, den hemel nabij! Voor den dag volgende op dien der eerste les voor de ski-babies, heeft Dieter door mid del van aanplakbiljetten de meer gevorder- derden voor een tocht uitgenoodigd, welke hij vooruit met baron Girsholm heeft be sproken. Hij kent de omgeving nog te weinig om den ervaren gids, Gugelhofer, geheel te kunnnen vervangen en daarom laat hij zich gaarne door den hier bekenden baron assistee- ren. Het zijn er precies twaalf, die 's morgens in alle vroegte bijeenkomen met het doel bij zonsopgang de Satanshom te bereiken. Brigitte is de eenige vrouwelijke deelneemster. Dat kan mooi worden, denkt Dieter, die gis teren reeds gelegenheid heeft gehad op te merken, dat Brigitte weliswaar over een ze kere begaafdheid, maar niet over de minste ski-techiek beschikt; daarentegen schijnt haar zelfvertrouwen veel te groot Het is nog donker, als de twaalf leden van het gezelschap elkaar ontmoeten. Zij groeten elkaar slechts kort en ietwat bedrukt; de bijna plechtige stemming van den vroegen winter ochtend laat geen ruimte voor conventio neel gedoe. In het westen verbleeken de laat ste sterren en meer en meer teekenen de ber gen zich af in het schemerige licht van den nieuwen dag. Dieter wisselt zacht een paar woorden met Girsholm, waarna deze het sein tot vertrek geeft en zich aan het hoofd van den stoet plaatst. Dieter laat de karavaan langs zich heen trekken, bekijkt zijn menschen, inspec teert hun uitrusting en sluit ten laatste den stoet. Zwijgend gaat het bergopwaarts; slechts Brigitte neuriet zacht voor zichzelf een of andere melodie. Het eerste half uur gaat het nog wat moei lijk menigeen is nog niet niet geheel over zijn slaap heen, armen en beenen zij nog wat stijf en het gewenschte contact met ski's en stokken ontbreekt. Spoedig is men over het doode punt heen, de ledematen worden los ser, de aanvankelijk wat sleepende gang krijgt langzamerhand een levendig rythme en ook de blik dringt vrijer door tot de verten, die de jonge dag schier onmerkbaar ontvouwt.. De langgerekte keten der skiloopers door- kniist het hoog gelegen bosch, waar de don kere stammen, dreigend en zwart dicht op een staan. In de nabijheid van de Raupen- pas maken donkere hooibergen den indruk van reusachtige gnomen, die gebukt gaan onder een zwaren sneeuwlast. Na een marsch van een uur staat de troep op den eersten bergrug van den Blauen Wand en reeds werpt het groeiende licht een vloed van kleuren over het gebergte. Als blok ken uit een bouwdoos liggen in de diepte de huizen van St. Valentin. Girsholm richt een vragenden blik op Die ter. en als deze toestemmend knikt, gaat het in gazenmarsch weer verder. Na een korte steile helling volgt een kleine afdaling, maar veel genot brengt deze niet, want de zeehon den vellen welke men bij het klimmen niet ontberen kan, werken belemmerend, Bijna twee uur lang leidt de weg thans door het langgerekte, langzaam stijgende Martener dal waar onder een brug van sneeuw het water van een beek murmelt. De zon neemt nu steeds in kracht toe, de sneeuwvelden werken verbindend, de een na den ander zet zijn zonnebril op en de stij gende temperatuur brengt enkelen er zelfs toe zich van lumberjacket te ontdoen. Aan het einde van het dal rijst een steile bergwand omhoog en nu wedijveren alien in beleefdheid, want thans volgt het moeilijke deel van den tocht en de een laat den ander maar al te graag voorgaan. Ook Girsholm heeft plotseling geen haast meer en from melt wat aan de riemen van zijn ski's. Vast beraden gaat Dieter vooraan. .(Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13