OPRUIMING MQ SiDl@IIMs@PraMniM€ KINKHOEST ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a f 2.25 Heeren Modes Costumes Jassen etc H.D.* VERTELLING HANDELSBLAD „TREFFERS DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 HA ARE EM'S DAGBEAD 15 IAAI/II MBICUÏÏN Bernard Diamant overleden. Bekend koorleider en zangpaedagoog. De bekende dirigent en (muziekleeraar Bernard Diamant is (gisteravond te Rotter dam overleden. Hij Is &4 jaar oud geworden. Diamant, die te Delft werd geboren nam reeds op zeer jeugdigen leeftijd de'leiding van een gemengd koor te Waddingxveen op zien. Nadat zijn ouders zich te Rotterdam had den gevestigd, kreeg hij aan de Rotterdam- sche Toonfcunstmuziekschool gelegenheid zich verder te ontwikkelen. Op 24-jarigen leeftijd werd Bernard Diamant benoemd tot organist van de Groote Kerk der Ned. Herv. gemeente te Delfshaven. Kort daarop volgde zijn benoeming tot directeur van de Chris telijke Zangvereeniging „Excelsior". In 1902 werd hij benoemd tot directeur van de Rotterdamsche Liedertafel. In 1919 aan vaardde Diamant de 'benoeming tot directeur van de Kon. Zangvereeniging „Rotte's man nenkoor", welke vereeniginjg onder zijn lei ding een periode van nieuwen bloei heeft beleefd. Voorts Is hij opgetreden als dirigent van de Kon. Utrechtsche mannemzangver- eeniging. Met den heer Diamant is een der waardig ste koorleiders en zangipaedagogen van ons land heengegaan. Ongerustheid over den Paus, De Kath. Wereldpost verneemt uit Vaticaan- sche kringen, dat men zich zeer ongerust maakt over den gezondheidstoestand van Z.H. den Paus. De geneeskundige behandeling der spat aderen aan den enkel van het linkerbeen heeft tot nog toe geen verbetering gebracht. Het is zeer twijfelachtig of de hooge patiënt, als hij beter wordt, nog wel ooit zijn linkerbeen zal kunnen gebruiken. De lijfarts van den Paus, prof. Milani ver toeft soms zes uur per dag aan het ziekbed. De verpleging van den Paus wordt verzorgd door Duitsche Broeders uit Aken. De ziekte kan nog heel lang duren, maar het einde kan ook zeer plotseling komen. De „Osservatore Romano" maakt bijna geen melding van 's-Pausen ziekte, maar dit is met opzet gedaan, omdat de H. Vader dit dagblad iederen dag leest. Het zou daarom onjuist zijn uit het stilzwijgen van dit orgaan te concludeeren dat de toestand van den Paus niet zorgwekkend zou zijn. Geschenk van den ex-keizer voor het Vorstelijk Paar. DOORN, 31 December. De vleugel-adju dant van ex-keizer Wilhelm II, majoor von Ilsemann, zal hedenmiddag, namens den ex- keizer en zijn echtgenoote, een geschenk aan het vorstelijk bruidspaar aanbieden. Dit ge schenk zal bestaan uit een fraaie staande klok in empire-stijl, uitgevoerd in goud- brons. Het Vorstelijk Huwelijk. 's GRAVENHAGE, 31 December. Als getui gen van H. K. H. Prinses Juliana bij de a.s. huwelijksvoltrekking zullen fungeeren: Z.H. Hertog Adolf Pri-edrich van Mecklenburg, Z.D.H. Vorst Friedrich von Wied, J'kvr. L. P. van de Poll, Jhr. mr. F. B'eelaerts van Blokland De getuigen van Z.D.H. Prins Bernhard zul len zijn: Z.D.H, Prins Ernst Aschwin zur Lippe-Biesterfeld, Z.D.H. Prins Julius zur Lippe, Graaf von Oeynhausen-Sierstorpff, Overste von Pantschulidzew. Generaal Tsjang Sjoe Liang tot 10 jaar veroordeeld. NANKING, 31 Dec. (Reuter/A,N.P.) Tsjang Sjoe Liang is vandaag wegens ontvoering van Tsjang Kai Sjek veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf, maar hij zal morgen gratie kr ijigen. Autobus door tram gegrepen. AMSTERDAM. 31 December. Vanmorgen te ruim half elf is een uit Hilversum ko mende touringcar met feestgangers, die op weg naar Den 'Haag waren om daar de ver sieringen te bezichtigen, op het oogenblik dat de chauffeur van den wagen, uit de Apollolaan komende naar de van Beetho- venstraat wilde oversteken, door een in de richting van het Roelof Hartplein rijdende tram van lijn 24 in de flank gegrepen. De slag van de botsing, die tot in verren om trek hoorbaar was. werd onmiddellijk ge volgd door het gegil van de passagiers dei- bus, die in wilde paniekstemming zoo spoe dig mogelijk uit den wagen trachtten te ko men. Zeven personen liepen min of meer ern stige verwondingen op. RAADSVERGADERING Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 6 Januari a.s., des namiddags te 1.30 uur, Z90 noodig voort te zetten des avonds te 8 uur in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift S. E. H. de Vries om ontslag als leeraar aan de Gem. Avondschool voor Han delsonderwijs. 2. Aangaan geldleening. 3. Aanvaarding van voor straat bestemden grond Vogelkoopsteeg. 4. Verkoop grond: a. Spaarndamscheweg (N.V. Bataafsche Petroleum Mij.); b. Frederik Hendriklaan (W. J. Peereboom); c. Constan- tijn Huijgensstraat en Jan Luyckenstraat (N.V. Vondelkwartier) 5. Vaststelling uitbreidingsplan Oudeweg en bebouwingsvoorschriften. 6. Wijziging 12 uitbreidingsplan „Noord" 7. Uitkeering gewezen zaalknecht gemeente lijk concertgebouw. 8. Verleenen renteloos voorschot speeltuin ver. „Het Westerkwartier" 9. Vernieuwing walbekleeding en bestrating Brouwersvaart. 10. Aanvaarding voorschot Werkfonds voor rioleering Tuindorp nabij Ramplaan. 11. Aanschaffing twee motorrijwielen voor de politie, 12. Wijziging verordening levering duinwa- ter. 13 Schrijven Burgemeester en Wethouders inzake opdracht bouw Stadhuisvleugel. 14. Verlenging concessie Haarl. Brockway Bus Mij. exploitatie buslijnen. 15. Bezwaarschriften tegen aanslagen straat belasting en precariorechten. Benoeming twee leden Commissie van Toe dicht Middelbaar Onderwijs. Bij Het Amerikaansche Huis begint 2 Jan. de 24 Barteljorisstr. 24, Tel. 13439, JACK MORRIS an. de ORRIS Acir, ivai'z u Tal van huwelijksgeschenken aangeboden. Reeks van delegaties ten paleize Kneuterdijk ontvangen. Gisteren zijn ten Paleize Kneuter dijk te 's-Gravenhage wederom een zeer groot aantal huwelijksgeschenken aangeboden. De commissie historisch gedenkboek „Oran je en de Welvaart van Nederland" bood twee exemplaren van het werk aan, uitgevoerd in leeren band met gouden letters. Namens de „Nederlandsche Heidemaat schappij" werd een keus uit twee schilderijen van den kunstschilder Wenckebach aangebo den, het één voorstellende een gezicht op den Rijn bij Leersum, het ander het Esven in Drenthe. Een Zaansche molen in bruidstooi versierd, werd door vier jonge meisjes in oud-Zaansch costuum aan het vorstelijk bruidspaar aange boden. De molen was een geschenk van de Zaanlandsche oudheidkundige vereeniging „Jacob Honig Jz." te Zaandijk vervaardigd door den heer A. Bakker naar een model van den molen, welke dichtbij de dezen zomer door H. K. H. Prinses Juliana geopende, Juliana- brug tusschen Zaandijk en Zaandam, staat. Bij den molen werd aangeboden een fraaie, gecalligrafeerde oorkonde, een cadeau van de vereeniging .,De Zaansche Molen" en gecalli- grafeerd door den heer R. J. Ouwejan te Zaan dam. De jaargenooten van de prinses ontvangen. Vervolgens heeft het prinselijk paar een aantal oud-meisjesstudenten uit Leiden, jaar genooten van de Prinses ontvangen. De de putatie stond onder leiding van de reünie- commissarissen voor het jaar 1927. De dames boden een naturel linnen tafel kleed aan, vervaardigd naar het ontwerp van mej. J. F. Franssen, die wegens verblijf in het buitenland, evenals mej. dr. A. J. Varekamp, de initiatiefneemster, niet aanwezig kon zijn. Het kleed is 1,60 M. in het vierkant en is ge borduurd in drie kleuren, blauw. In het mid den is de banier van de V. V. S. L. met het jaartal 1927 aangebracht. Daaromheen op een breeden rand zijn geborduurd de woor den uit het bekende „Zweetkamertje" in de Leidsche academie: „hic sudavit, sed non frustra" (hier heeft gezweet, doch niet ver geefsde Tanden van het kleed zijn geborduurd met een 25-tal tafereelen uit het leven der meisjes-studenten uit Leiden. Enkele tafereelen hebben in het bijzonder betrekking op den studententijd van Prinses Juliana, zooals de villa ,,'t Waerle", welke zij te Katwijk bewoonde, de opvoering van het door de prinses destijds vervaardigde topneel- stuk „Blauwbaard", de boot van de V.V.S.L. bij de jaarlijksche studentenroeiwedstrijden. waar H. K. H. zich geregeld aan boord be vond, een schare novieten uit 1927 zingend het door de Prinses gedichte jaarlied en de rijtocht met bepluimde paarden ter eere van de promo tie.Op de 15 bijpassende servetten zijn afbeeldingen in denzelfden geest aange bracht. Geschenk koninklijk personeel. Het personeel van de Koningin en van de Prinses, heeft het jonge paar aangeboden een mand en twee botervlootjes van dof zilver, vervaardigd door Begeer, Van Kempen en Vos. Op den mand is gegraveerd: „Huldeblijk 7 Januari 1937". Een deputatie van het personeel van wijlen H. M. de Koningin-Moeder heeft een zilveren presenteerblad aangeboden, eveneens door Begeer, van Kempen en Vos vervaardigd. Op het blad zijn de wapens van de Prinses en den Prins gegraveerd. Óp den achterkant van het blad is te lezen„Aangeboden door het per soneel van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, 's-Gravenhagee December 1936". Namens het Ned. Roode Kruis werd een huisapotheek voor het paleis Soestdijk, één voor het koninklijk j'acht en een reisapotheek die op autotochten kan worden medegeno men, aangeboden. Friesche schooljeugd ten paleize. De Prinses en de Prins hebben, nadat de delegatie van het Roode Kruis vertrokken was, drie Friesche scholieren, als vertegen woordigers van de Friesche schooljegd, ont vangen. Het geschenk bestond, zooals reeds eerder gemeld is, uit een knottedoosje met knotte- doek, ducatons, een Friesch verlovingsge schenk uit de 16e eeuw en een album met na- en. Namens de vereeniging Tesselschade is een tafelmiddenstuk aangeboden. 12 doilies en een zelfde aantal bordenkleedjes. De vereeniging Arbeid Adelt overhandigde twee knielkussens, die op 7 Januari door de Prinses en den Prins tijdens de kerkelijke plechtigheid zullen gebruikt worden. Namens het padvindersgilde werd een prachtig bewerkt tafelkleed aangeboden, waaraan alle padvindsters ongeveer 4000 hadden meegewerkt. Namens de Hervormde Kerk van Zuid-Afri- ka bood de Z.-Afrikaansche gezant Dr. van Broekhuizen, twee Zuid-Afrikaansche bijbels aan. Ook werd een bouquet Zuid-Afrikaansche veldbloemen welke speciaal is ijs verpakt met de Holland-Afrika Lijn naar hier vervoerd wa ren en daardoor nog twee maanden goed konden blijven aan het vorstelijk bruidspaar aangeboden. Estafetteloop van Amsterdamsche studenten. Gistermorgen te elf uur is te Amsterdam de eerste looper gestart van de ongeveer zes tig studenten, die. elk een kilometer afleg gend, een koker met oorkonde van den Arn- sterdamschen Senaat, naar den Haag heb ben overgebracht. Met een korte toespraak heeft mej. van In- gen, praeses van de Amsterdamsche Vrouwe lijke Studentenvereenigingen de oorkonde aan Prinses Juliana overgedragen Prinses Juliana heeft belangstellend van den inhoud ervan kennis genomen en zei, dat zij den estafetteloop een bijzonder aardig idee had gevonden en verzocht mej. van Ingen haar dank over te brengen. NIEUWJAARSWENSCH VAN DE A.V.R.O. Vrijdag 1 Januari zal door de A.V.R.O. .R.O.'s Nieuwjaarswensch", getiteld „Van het nieuwe", uitgezonden worden, van 2.40 tot 3.15 uur. Deze Nieuwjaarswensch is gedicht door onzen medewerker P. Gasus. ,;A. ouds Geen "geneesmiddel"—maar helpt de vlagen verminderen V va? JrJS WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) Heroine-smokkelaars opgelicht? Transactie op een strop uitgeloopen. Een Haarlemsche aannemer en zijn com pagnon zijn vermoedelijk het slachtoffer ge worden van een wijdvertakt complot smok kelaars in verdoovende middelen, dat fiscale misdrijven pleegde en er bovendien oplich terspraktijken op na hield. Na een avontuur, dat men eerder in de onderwereld van Chicago dan in Amsterdam zou zoeken, aldus schrijft de Tel.. zijn zij een partij van. twaalf flacons heroïne, waar voor zij vijf duizend gulden betaalden, kwijt geraakt. De politie heeft de geheele partij in beslag genomen. Vandaag zal men ver moedelijk den politiedeskundige, den heer Van Ledden Hulsebos raadplegen, om te doen uitmaken of de flacons inderdaad he roïne bevatten. Zoo dit niet het geval is, zouden de aannemer en zijn compagnon voor een bedrag van vijf duizend gulden zijn op gelicht. Dit geld hebben de beide slachtoffers be taald aan een koopman, die hen kort gele den bezocht en de flacons voor dat bedrag verkocht. Zeer waarschijnlijk heeft deze koopman den aannemer en zijn compagnon voorgespiegeld, dat zij er een groote winst mee zouden kunnen maken. Er is immers met verdoovende middelen steeds veel geld te verdienen. De aannemer en eijxx compag non betaalden gaarne het groote bedrag, meenende er later zeer veel mee te kunnen verdienen. De gelegenheid om vier duizend gulden rijker te worden deed zich sneller voor dan zij wel verwacht hadden. Dezer dagen reeds kregen zij een „tip", dat een koopman, wo nende in het centrum van Amsterdam, ver moedelijk de geheele partij zou willen koo- pen. Zoo togen beide heeren uit Haarlem Dinsdagmiddag met hun kostbaren schat per auto naar de hoofdstad, zich verheugend in het vooruitzicht straks misschien uitsteken de zaken te zullen doen. Het tweetal ging zeer voorzichtig te werk. De verkoop moest in alle stilte gebeuren. Niemand behalve de aanstaande kooper zou Iets van deze groote transactie bemerken. Om niet te veel ge rucht te maken in de stille straat, waar de koopman woonde, besloot de aannemer dat hij dichtbij de woning in den auto zou blij ven wachten. De compagnon zou dan wel de zaken verder regelen. Zoo gebeurde het ook. Voorzichtig ging de compagnon met zijn groote doos vol fles- schen heroïne in den laten avond langs de huizen in de stille buurt. Vriendelijk werd hij bij den koopman ontvangen. De kooper voelde veel voor de partij, bekeek de fles- schen nauwkeurig en besloot de geheele partij voor negen duizend gulden te koopen. Het geld zou hij direct wel betalen. Plotseling werd de aangename conversa tie verstoord door eenige zware slagen op de deur en door een zware stem buiten de kamer, die riep: Doe open de deur, politie! De compagnon en de kooper schrokken he vig. De eerste raakte zelfs zoo overstuur, dat hij de deur opende en vluchtte. Merkwaar dig dat hij op de gang niet werd gegrepen. Hierover dacht de compagnon in de eerste oogenblikken niet na. Hij was te onthutst door het onverwachte optreden der politie. De heroïne had hij in den steek gelaten. Toen hij naar buiten holde en de aanne mer, die in spanning in zijn auto den afloop der onderhandelingen afwachtte, zijn vriend zag wegvluchtte, nam ook deze de vlucht. Hij bekommerde zich niet meer om zijn compagnon en reed in snelle vaart weg. De koelte van den avond bracht den com pagnon weer tot bezinning. Zou hij werke lijk zijn overvallen door de -politie? l)e man vertrouwde de zaak niet meer en besloot eenigen tijd dichtbij het bewuste huis te wachten op het oogenblik, dat de „politie" naar buiten zou treden. Dat oogenblik kwam spoedig. Een hem on bekende man verscheen op straat. Een re chercheur? Misschien wel. Hij droeg althans de zware doos met de heroïne onder zijn arm. De bouwkundige vatte moed liep op den „rechercheur" toe en vertelde berouw vol, dat hij de man was geweest, die de heroïne in het huis had gebracht. „Ga maar eens met mij mee", sprak de „rechercheur". „Ik ben van de politie en we moeten dus naar een politicbureau. U is mijn arrestant". Nieuwe schrik beving „den smokkelaar" Dus toch van de politie? Gedwee volgde hij den „rechercheur", die hem meenam naar het dichtstbijzijnde poli tiebureau. „Blijf hier xnaar even wachten", zei de rechercheur kort, „hier voor de deur". De compagnon deed wat hem werd bevo len en bleef voor de deur staan. De recher cheur verdween in het bureau. Wat hij daar deed, zal wel weinig met po litiewerk te maken hebben gehad, Enkele minuten verstreken. Toen zag de wachten de compagnon plotseling den rechercheur weer uit het bureau komen met.de groote doos onder zijn arm. Nu eerst be greep hij, dat hij bedrogen was Daarom wilde hij zijn eigen rechter zijn. De com pagnon rukte de doos uit de handen van den pseudo-recheroheur en ging er nu op zijn beurt mee aan den haal. Hij sprong in een taxi en gaf den chauffeur opdracht zoo snel mogelijk naar het Centraal Station te rijden. Snel, snel. De chauffeur begreep er niets van, dat mijnheer zoo'n haast had en dat zijn wagen eenige tientallen meters werd achtervolgd door iemand, die daar juist uit het politie bureau was gekomen. De taxi-chauffeur deed echter wat hem werd gevraagd en in weinige minuten stond hij voor het Centraal Station. „Neen, hier niet', riep de vreemde passa gier den chauffeur toe. ..Rij maar zoo hard als je kunt naar Haarlem Nieuwe verrassing. De compagnon had bij het Centraal Sta tion twee heeren zien staan, die veel op rechercheurs geleken. Dat 'h^d totaal overstuur gebrachten man opniev - -ng ge maakt, Hij slaakte een zu"ht vo- v,i-jng toen de wagen snel in de h'cV; uien- reed. Hem zou echter een nieuwe verrassing wachten. De chauffeur maakte een vreem- den omweg. In West snorde de wagen door verschillende zijstraten en stopte toen plot seling voor het politieposthuis aan de Wil lem Schoutenstraat. „Hier moet ik even zijn", zei de chauffeur. De compagnon begreep er nu heelemaal niets -meer van. Hij dacht nog na over het nieuwe oponthoud, toen plotseling eenige agenten naar buiten kwamen en den pas sagier verzochten uit te stappen. Dat was de echte politie De Haarlemmer voelde zich nu dubbel en dwars bedrogen. Teleurgesteld over alles wat hij had meegemaakt, stapte hij uit. Eenige uren was hij arrestant. Zijn partij heroïne werd in beslag genomen en tegen den „smok kelaar" werd proces-verbaal opgemaakt. Het was reeds bijna middernacht toen de compagnon op vrije voeten werd gesteld. De politie zoekt thans naar de mededa ders in het complot, dat waarschijnlijk de Haarlemsohe bouwers heeft bedrogen. WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67a. TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN. NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavond dienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8,15 uux\ Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.50 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7,30 uur. Avonddienst dte 7.45 uur. Woensdag: 's Avonds te 8.30 uur dank- en bidstond ter Synagoge. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. Andere avonden te 7,15 uur. De dieixsten op Sabbath en de dank- en bidstond op Woensdagavond worden veracht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah vinden plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De cursus vanwege de Joodsche Vrouwen- vereeniging Bikdei Koudesch, zal plaats vin den op Dinsdag 5 Januari in het Gemeente- gebouw te 8.15 uur. IJMUIDEN De contractactie in het visscherijbedrijf. De gezamenlijke organisaties van werkne mers in het visscherijbedrijf hebben heden morgen aan de leden een circulaire uitgereikt waarin er op wordt gewezen, dat de reeders aanvankelijk geheel afwijzend tegenover de eischen stonden, omdat het bedrijf niet in staat wordt geacht, de hoogere kosten daarvan te dragen. Een uitzondering werd door hen ge maakt voor de opneming van een duurte- clausule. De reeders verklaarden zich bereid een der gelijke clausule in de overeenkomsten op te nemen, zoodra over den inhoud overeenstem ming zou zijn bereikt. De besturen hebben zich daartegenover op het standpunt gesteld, dat algeheele afwijzing der overige eischen zeker niet tot bevrediging zou kunnen leiden. Zij hebben sterken aan drang uitgeoefend om zoo ver mogelijk aan de verlangens der leden tegemoet te komen. Ten slotte hebben de organisatiebesturen het be stuur der Reedersvereeniging bereid gevonden, te bespreken, wat, rekening houdende met de bedrijfsmogelijkheden nog aan de loon- en arbeidsvoorwaarden zou kunnen worden ver beterd. In het nader onderzoek zijn den besturen gegevens verstrekt over de huidige exploitatie kosten van het bedrijf. Daaruit is den besturen volgens de circulaire gebleken, dat als gevolg der devaluatie de kosten voor het bedrijf aan merkelijk zijn gestegen, waardoor een be langrijk deel der betere besommingen werd opgeslorpt. Niettemin hebben de besturen be reikt, dat aan de eischen der organi saties door het bestuur der reeders vereeniging werd tegemoetgekomen. Voor de visschervrouw werd een vrij bevredigende positie verkregen. De besturen zijn pas in staat in den loop der volgende week de resultaten der onderhan delingen volledig aan de leden mede te deelen en hen ter beslissing voor te leggen. Volgende week zullen dus vergaderingen worden voor bereid. De besturen wijzen er op dat be slissingen uitsluitend worden genomen in ledenvergaderingen en voor elke inmenging van derden geen verant woordelijkheid door de organisaties zal worden aanvaard. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. fl,40—f 1,30 Griet per 50 K.G. f 36—f 18 Tongen per K.G. f 1,24f 0,98 Groote schol per 50 K.G. f 15f 14 Middelschol per 50 K.G. f 18f 17 Zetschol per 50 K.G. f25—f22 Kleine schol per 50 K.G. f 18f 4,40 Schar per 50 K.G. f 10—f 2,90 Rog per 20 stuks f 17,50 Middelschelvisch per 50 K.G. f 27 KI. middelschelvisch p. 20 K.G. f 16f 13,50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12f 3,60 Kabeljauw per 125 K.G. f35—f22 Groote gullen per 50 K.G. f 15,50—f 6,50 Kleine gullen per 50 K.G. f 5f 2 Wijting per 50 K.G. f3.40—f 1.90 Makreel per 50 K.G. f 12f 5,20 Heilbot per K.G. f 0,66f 0,36 Leng per stuk f 1,10 BESOMMINGEN. Ely Chenevière IJM 161 75 f 1610 Clazina Luther IJM 59 710 f 2100 Loggers: KW 74 f 1080; KW 76 f 1470. «WANS fag^sVERMËULEN GR H0UTSTR HOCK GR MARKT HAARLEM Alles met 10% korting behalve op reeds exceptioneel laag geprijsde artikelen. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 31 December. Bevallen 29 December: M. P. J. A, Luttik— Nix, z.; J. K. BoumanKamstra, z.; H. Steen- kistLe Noble, z.; L. O. M. FortgensVeis, d.; A. BijleveldHoogenboom, z.; J. P. C. van Kampen—Tromp, z.; 31 December: -A. M. Hastrich—v. Stight, z. Overleden 30 December: M. C. Mullens, 60 j.. Kloosterstraat; M. J. Bertv. Tilburg, 65 j„ Sophiastraat; P. J. Stoffers, 97 j„ Schouwtjes plein; A. G. Hijnsbergen, 33 j„ Kampersingel: J. Otter, 74 j., Rollandstraat: B, J. Rouwen- horst—v. Laar, 49 j„ van 't Hoffstraat. J—BMli ■iBBlIilllllillllllllllllllllii Alle dingen zijn mogelijk „Maar je moet het onmogelijke niet ver wachten!" zei Ruth cynisch toen ze door de radio deze woorden toevallig opving. Het was oudejaarsavond en ze was alleen in haar pensionkamer. Om het niet zoo absoluut ongezellig en eenzaam te doen schijnen, had ze tegenover haar stoeltje bij de kachel een tweede geschoven. Niemand zou erin plaats nemen, ze wist het. Iedereen was „thuis" op een avond als deze. Even had ze haar kennissen nog de revue laten passeeren. Nee, geen van allen had haar noodig nu en zelf verlangde ze au fond niet naar hun gezelschap. Verleden jaar, toen was alles nog goed geweest, had ze knus-genoegelijk met Miens deze uren door gebracht en terwijl de klokken twaalf sloegen, hadden ze elkaar een heerlijk jaar toege- wenscht. Twee maanden later was het ge beurd! Eerst had het geschenen of ze het misverstand samen wel uit den weg zouden ruimen met wat goeden wil, maar met praten en weerleggen waren ze tenslotte hoe langer hoe verder uit elkaar geraakt, tot het einde lijk het beste leek om aan den gespannen toe stand een eind te maken. Het boek waarin ze wilde lezen lag doelloos op haar schoot. Ruth tuurde verdrietig naar het verlichte mica van de kachel. Wat was alles triest geworden sinds Miens haar alleen ge laten had! Of had zij Miens eigenlijk alleen gelatein? Miens sloot zich niet makkelijk aan, had geen familie, terwijl zijzelf altijd nog eens kon overwippen naar een van de ge trouwde zusters. Maar, op Oudejaarsavond? Dan voelde je je nóg eenzamer bij die ge trouwde menschen als die je uit een soort meegevoel aan hun tafel zouden laten zitten, terwijl ze liever met de kinderen alleen walden, vieren! „Alle dingen zijn mogelijk dengene die ge looft" had die spreker gezegd. Daarna had ze de radio afgezet. Een preek was zeker het laatste waaraan ze behoefte had! Zoo'n do- miné met een vervelende stem en dan op je gemoed gewerkt te worden! Merci! ze had het zóó al moeilijk genoegMaar stel dat ze ge loofde in het wonder zou dan haar onge looflijke eenzaamheid opgeheven kunnen wor den? Al die maanden zonder Miens waren als een kwelling voor haar geweest. Samen had den ze vroeger hun vrije uren genoten. Samen hadden ze gelezen, gemusiceerd en concerten bezocht. Echte huiselijkheid had Miens haar kunnen geven omdat ze een eigen home en goed personeel had. Dikwijls had ze Ruth voor gesteld om bij haar te komen wonen, maar het verschil in geldelijke omstandigheden was juist altijd voor haar het bezwaar geweest. Nü zou dat bezwaar niet meer gegolden heb ben en het was alleen uit apathie dat ze, na haar promotie, in dit, billijke pension was blij ven hangen. Hoe laat was het nu? Acht uur! Zou ze thee zetten? Ze had gezegd dat ze wel voor zichzelf zou zorgen, dan konden de pensionhoudster en ook het dienstmeisje zoo gauw mogelijk naar hun familie gaan. De an dere kamerbewoonsters waren uit de stad. Wat was het stil in huis! Tegen de ramen tikte hagel. Telkens waren er van die buien van daag. Zou de radio nu storing hebben of zou ze toch nog eens wat probeeren, misschien gaf het buitenland iets goeds! Ruth stond op, prutste wat aan het toestel, te veel in gedach ten om te weten welk station ze zou nemen. Zacht klonk het nog in haar na: „Alle dingen zijn mogelijk.Als het onmogelijke toch eens mogelijk werdAls ze zelf daaraan mee hielp! Als ze zich ens een ruk gaf en naar Miens toeging, dan zou ze zeggenGebel? Nu, om half negen bijna? Post kon het niet meer zijn, zeker iets voor Mevrouw. Vervelend om open te doen als je zoo alleen in huis was! In het koude voorportaal staan lachend en schreiend twee vriendinnen. Ze hebben elkaar zooveel te zeggen en ook zoo weinig! „Wou jij ook naar mij toekomen!" snikt Miens. Ruth lacht en stemt toe. „Het is als een wonder!" vindt Miens. En de avond wordt zóó feestelijk als nog nooit een Oudejaar voor hen was. ELISABETH M. PALIES. zijn kleine ADVERTENTIES a fl.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 3: HET WOORD ZEGT HET BFFI (Adv. Ingez Med.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 17