JAARWISSELING Opschorting vaccinatie-plicht aangenomen. DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 HA ARE EM'S DAGBLAD Ordemaatregelen in Den Haag op 7 Januari. Ieder tverke mee! Dan is een vlot verloop verzekerd. Het A.N.P. heeft zich tot den Commissaris der Kóningin in de provincie Zuid-Holland jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, voor nadere inlichtingen gewend omtrent de regeling van de orde op 7 Januari en wat daarmede verder verband houdt. Zooals men weet, aldus de Commissaris der Koningin, zijn er ongeveer 10.000 man troepen beschikbaar gesteld voor de afzetting van den weg; daarbij komen dan nog de politievoorzie- ningen in het belang van de orde, en van de veiligheid van den stoet. In aanmerking geno men de lengte van het traject van bijna 5 K.M. is, door de medewerking der militaire auto riteit de taak der politie verlicht geworden. Gelet op de breedte der gekozen straten, zullen velen in de gelegenheid zijn den optocht gade te slaan. Het is de bedoeling, dat in het be lang van het publiek de militaire ofzetting zooveel mogelijk op den rijweg zal worden opgesteld en niet op de trottoirs, zoodat het publiek hooger komt te staan. Behalve de militaire eerewachten en eere fronten in de omgeving van het raadhuis en de kerk, zullen op de Riviervischmarkt tegen over den ingang van de kerk, welke voor den koninklijken stoet wordt gereserveerd, nog op gesteld worden een eerewacht met vaandel van de leden van de Leidsche Vrouwelijke Studen ten vereenigmg, waarvan Prinses Juliana lid is geweest, en de traditioneele eerewacht der studentenweerbaarheden. In de hal van het stadhuis en de gang. die naar de trouwkamer leidt, zullen een 60-tal cadetten en adelborsten een eerewacht vor men. In verband met de omstandigheid, dat de stoet precies om 11 uur .van het paleis ver trekt, zal de militaire afzetting om half tien beginnen, terwijl verschillende politiemaat regelen reeds vroeger in werking zullen moe ten treden. Plet is van het hoogste belang, dat de "weg voor den stoet, welke voor voetgan gers door verschillende open gehouden geulen te bereiken zal zijn, tijdig wordt vrijgemaakt. Het parcours, dat een gesloten kring vormt, zal, behoudens aan het Westeinde voor het afrijden der auto's van de kerk, voor het rij verkeer alleen worden onderbroken ter plaatse waar de Mauritskade en de Parkstraat elkan der kruisen. Het is de bedoeling, dat de weg langs de dr. KuyperstraatMauritskade HoogewalPrincessewal en Prinsestraat wordt opengehouden voor de genoodigden bij de plechtigheid in de Groote Kerk. Er wordt op gerekend, dat zich daarlangs in een betrekke lijk korte spanne tijids een 600 a 700 auto's zullen hebben te bewegen. Deze zullen verdwe nen moeten zijn voordat de niet aan den stoet deelnemende vorstelijke gasten van H.M. de Koningin aan de kerk aankomen. Wanneer men bedenkt, dat reeds kort na 11 uur de kop van den stoet bij de Groenmarkt te verwach ten is en de stoet de gelegenheid moet hebben zich onbelemmerd te wenden om het kerk gebouw, teneinde door de Groote Halstraat weer langs het stadhuis vóór te komen, nadat de plechtigheid aldaar zal zijn afgeloopen en dan door te gaan naar de kerk, dan behoeft het geep betoog van hoeveel belang het is voor een goeden gang van zaken, wanneer aan het verzoek om uiterlijk 10 uur in de kerk aanwezig te zijn door de genoodigden wordt gevolg gegeven. Zou dit niet geschieden, of zou men het laten aankomen op het laatste oogenblik, dan zou in de omgeving van de kerk een toestand kunnen ontstaan, die in grijpen noodzakelijk maakt, met het gevolg, dat de gasten hun bestemming niet meer zouden kunnen bereiken, en de auto's ha de Prinsestraat worden vastgehouden. Na afloop van den kerkdienst zal, zoodra de stoet de omgeving van de kerk verlaten heeft, aan de genoodigden tot het noenmaal ten pa- leize aanstonds de gelegenheid worden gege ven zich tijdig rechtstreeks daarheen te be geven door de Prinsestraat, die opengehouden wordt, en door de poort van den paleistuin aan de Princessewal. Het Noordeinde is uit den aard der zaak niet beschikbaar met het oog op den terugkeer van den stoet en de hand having der ordemaatregelen in verband daar mede. Van belang is verder, dat langs den geheelen weg loudspeakers opgesteld zijn, teneinde het publiek te doen medeleven ha hetgeen er ge- beua*t. Met name zal men zoowel de plechtig heid ten stadhuize als die ha de kerk kunneaa volgen. Overigens staan de noodige mededee lhagen en muziek op het program, waarmede reeds vroeg wordt begoniaen. Aaai de behoeften van de publiciteitsdien- sten is, binnen de grenzen vaaa het toelaatbare en het mogelijke, tegemoetgekomen. In over leg met de organisaties zijn larags den ge heelen weg de plaatsen bepaald, waar journa- listeia, fotografen en filmoperateurs zich, met inachtneming vaia de voorgeschreven aantal- leaa, kuraneaa opstelleaa. Aan de operateurs voor de film van Z.H. Mangkoe Negoi-o VII is een speciale vergunning gegeven. Op deze wijze wordt aan velen, die bij den publiciteitsdienst betrokken zijn, de gelegenheid geboden zich van huaa taak te kwijten. Vertrouwd wordt, dat het publiek ha de omgevhag der diverse stand plaatsen het zijne zal doen om hun de ver vuiling van deze taak gemakkelijk te maken, terwijl er omgekeerd op gerekend wordt, dat men zich stipt zal gedragen naar de politio- neele aanwijzingen. Iaa het bijzonder geldt dit de fotografen, die ha hun ijver daarna somtijds te kort schieten. De politie heeft order om zoo noodig streng op te tredeaa. Aaia eenige auto's met enkele vertegenwoor digers van de bhonenlanidsche en de buiten - laiadsche pers en een paar filmoperateurs wordt voorts vergunning verleend om, bege leid door de politie, om 10 uur het geheele parcours af te rijden; teneinde een algemee- nen indruk te verkrijgen. Ook worden teaa behoeve van de binnen- en buitenlandsche radio-uitzendingen op bepaal de punten posten opgesteld. De belangrijkste is die bij de vischbankeia op den hoek van de Schoolstraat, vara waaruit het gebeuren zoowel bij het stadhuis als bij de kerk kara worden ■gadegeslagen. Verder deelde de Commissaris der Koningin mede, dat de stoet op het Nassauplein niet over het middenpad zal kunnen gaan, omdat achteraf gebleken is, dat zulks met het oog op de daaronder liggende overkluizing beter achterwege ware te laten. Komende van de Laaia Copes neemt de stoet den linker rijweg. Tenslotte sprak de Commissaris der Konin gin het vertrouwen uit, dat het publiek er naar zal streven, de politie, die dezeia geheelen tijd voor een bijzonder zware taak staat, spe ciaal op 7 Januari de noodige medewerking te verleenen. Meia hoeft thans nooit te vragen Waar koop ik mijn gitaar Waar zou men beter slagen Daar juist bij ALPHENAAR. Kruisweg 49. Het oude jaar is dus weer afgeloopen, Wij gaan het nieuwe jaar tezamen in, Wij zijaa bereid, er 't beste van te hopen, Wij zieia het gaarne als een nieuw begin. Het is een soort vaia kaap, die wij weer ronden, Op onze vaart door 's werelds levenszee, Wij hebben nog veel stormen ondervonden, Misschieia valt het aan d'andre zijde mee. Al mag ons schip dan af en toe wat kraken, 't Is lang niet toe aan smadelijkeia sloop, Wij zullen ook ditmaal de kaap weer „maken", Met volle kracht om kaapDe Goede Hoop. De zieke hoopt, dat hij gezond mag worden, Na langen tijd van leed in 't oude jaar, De strever hoopt: nu komt mijn ridderorde Misschien te langen leste voor elkaar. Het meisje hoopt, dat hij haar nu zal vragen, Zij heeft toch heusch nu lang genoeg gewacht, En de student hoopt dit jaar toch te slagen, Dan is zijn leertijd eindelijk volbracht. De stempelaar hoopt eerlang weer te werken, Nu d'industrie meer perspectieven heeft, D'ind-ustriëel hoopt ook weer eens te merken, Dat in ons land de koopkracht weer herleeft. De winkelier hoopt veel meer te verkoopen, De klant hoopt, dat hij veel meer koopen kan, De fiscus wil het graag met beiden hopen, Want daar wordt hij daia ook weer beter van. Het zoontje hoopt een lange broek te krijgen, Zijn zusje hoopt op 't eerste uitgaanskleed, Hun vader hoopt maar, dat zij zullen zwijgen, Hij heeft het zonder dat al niet te breed. En moeder hoopt zoo tusschen de bedrijven Op wat meer armslag in haar huishoudkas, Zij hoopt ook dat haar stel gezond zal blijven, Wat voor haar altijd het voornaamste was. En zoo hoopt elk het beste vaia zijn streven, En van vervulling van zijn grootsten wensch, Zoo is 't ook goed, want hoop, nietwaar, doet leven, Is 't tegenwicht van zorgen voor den mensch. Als achter deze hoop, om haar te schragen, De onverzwakte moed tot leven staat, Dan wordt de kans vergroot in deze dagen. Dat onze hoop ook in vervulling gaat. Ik hoop oprecht, ja, 'k noem mezelf nog even, Hoewel ik dat voor 't allerlaatst bewaar, Dat u met uw gezinnen moogt beleven Een heel gelukkig en voorspoedig jaar I EERSTE KAMER. Eveneens het wetsontwerp tot bescherming van in het wild levende vogels. DEN HAAG Woensdag (Adv inqez Med.) Het was vanochtend ibepaald moeilijk de Eerste Kamer te ontdekken. Zij ging schuil achter een poging >tot versiering van het Binnenhof. Dr. Henri Polak (s.-d.), wiens '(hart warm 'klopt voor alles wat (kunst is, moge tengevolge van wat hij aanschouwde vóór hij de senaatszaal binnentrad eeia beetje onthutst geweest zijaa, aan zijn rede over de nieuwe wettelijke bepalingen tot bescher ming van in het wild levende vogels, was dit aaiet te merken. Onze aaatuurbeschenmen- de senator (was op zijn .praatstoel en onder hield zijn gehoor op een allerfleurigst betoog. Dit oiatwerp bracht z.i. een belangrijke ver betering, zoodat flaii er den Minister zeer er kentelijk voor was. De vogels zullen beter beschermd worden tegen allerlei willekeur, die bovenal samenhing met sommiger j acht- vermaak. In tusschen, niet alle wenschen vaia de vo gelbeschermers zijn vervuld. Spr. betreurde vooral het ontbreken van een algemeen ver bod van vangen, vervoeren, vei-koopen enz. van kooivogels. Aangezien (het uitgangspunt van Minister Deckers wel een beetje anders is en hij meent, dat het dier (dus ook de vogel) er is om den mensch te dienen niet omgekeerd kon de bewindsman der gelijke verlangens niet inwilligen. Hij wees er op, dat het in zijn igedachtengang toe laatbaar is om dat de vogels eventueel een andere behandeling te doen ondergaan, dan •zij zelf wellicht zouden verkiezen. Mishan deling mag het niet wezen, doch daartegen waakt nu juist de wet. Ging dit ontwerp er .z.h.st. door, het voor stel tot verlenging van de korting op de In dische pensioenen nam de Kamer -met 2613 stemmen aan, nadat de oppositie zich geuit •had bij monde van Mr. Mendel s (s.-d.) om te verklaren, dat zijn fractie haar prin cipieel bezwaar tegen aanpassing van een maal verworven en toegekende pensioerech- ten meende te moeten handhaven, terwijl de nat.-soc. d'Ansembourg met zijn fractiegenoot aan huaa niet-principieel. doch opportunistisch standpunt vasthield. Dit te meer nu z.i. door de devaluatie de kosteia van den levensstandaaad gestegen zijaa. Zonder huaa houding toe te lichten lieteaa ook twee R.-K. senatoreaa (de heeren Andriessen eaa v. Oord) het „tegen" hooren. Minister Colijn kon er zich toe bepalen te vea-zekeren, dat bij de behandeling van de heiibereke- ïaiiag der pensioenen gelegenheid tot een dieper gaande gedachtenwisseling zal be- staaoa. Vrij langdurig stond de Eerste Kamer (die het -z.g.n stopwetje i.z. scholenbouw z.h.st. goedkeurde) nog stil bij het ontwerp, waar door ook in 1937 de indirecte vaccinatie- dwang aaiet zal gelden. De heer Gelde r- m a aa (lib.) betreurde ihet, dat men aaog steeds voor aanneming van deze verlenging van een tijdelijken maatregel wordt gesteld. Hem ware een defiaaitieve regeliiag aangena- rner geweest. Nog veel 'boozer was Mr. M e ia- d e 1 s. Hij verweet den Minister uit vrees voor po litieke moeilijkheden niet de consequeaaties te laebben aangedurfd van zijn opvattiaag, dat de huidige toestand uit 'n oogpuaat van mogelijk pokkengevaar bedenkelijk is. Noodgedwongen alleen zoudeaa de socialisten voorstemmen. Voor een Kamerlid Mr. Meaadels gaf er blijk vaaa is het, aldus Minister Slingenberg, heel wat makkelijker uit te maken, dat de Re geering het heele vacciaaatieprobleem heeft op te lossen, da-ia voor den Minister om de verant woordelijkheid op zich te nemeaa voor het doen van een keuze tusscheaa de verschilleaade denk bare oplossirageaa. Defiaaitieve opheffing van deaa iaaentingsdwaaag, gelijk Mr. v. Asch v. Wijk eigenlijk had aanbevolen, die het pok- keaagevaar miaaiem achtte, achtte minister Slingeiaberg uit deaa booze. Lang daarentegen heeft hij gedacht aaia wederinvoering van de indirekte verplichting tot vaccinatie. Dan had- de aa echter ook alle schoolkin-dereaa, op eeaa veel meer gevaren opleverenden leeftijd, zich nog 'moeten laten inenten. Ware 1 Januari 1942 als invoeringsdatum genomen, dan zouden onwil lekeurig de ouders veelal toch niet terstond bij kinderen beneden de 2 jaar tot inenting overgaan, doch wachten tot tegen den fatalen datum, met alle daaruit dan straks opnieuw voortvloeiende moeilijkheden ei zelfs de karos, dat daarmee voor goed de vac cinatie zou verdwijnen. Deze overwegingen deden den minister er tenslotte van afzien dit denkbeeld te verwe zenlijken. Zoo restte -dan nog een andere mo gelijkheid invoering der verplichting om de kinderen beneden de 2 jaar te doen inenten, wat neerkwam op een gevolg geveaa aan het eenstemmig advies van den Gezondheidsraad. Maar aldus zou er een prrncipieele wijzighag in oaaze gezondheidswetgeving worden aange bracht en oau stond en staat het kabinet-Colijn op 't standpunt, dat het zich van het aan snijden van prioacipieel-politieke kwesties wenscht te onthouden. Intusschen moet de Minister ronduit erken nen, dat zij, die dit wetsontwerp het warmst verdedigen (v. Asch v. Wijk enz.), ten aanzieaa van het vaccinatie-vraagstuk op zichzelf het verst vaaa hem afstaaaa. Van overheidsstandpunt bezien, moet meaa toch oog hebben voor de gevaren van in het geheel niet iraenten. De Gezondheidsraad heeft zelf verklaard, dat het oiagetwijfeld veraaat- woord ware tot inentingsdwang voor jongea-en daaa tweejarigen over te gaan, aangezien het gevaar van een pokken-epidemie ten onzent anders bedenkelijk groot zou kurnaen zijn. Zoo gaf Minister Slingenberg nog eens dui delijk te verstaan in het wezen der kwestie meer voor het standpunt van de heeren Gel derman eaa Mr. Meaadels te voelen, dan voor de. opvattingen der an ti-vaccina tie-gezindeaa. Daarom hoopt de Minister dan ook, dat 1933 het laatste jaar zal zijn van de tijdelijke op schorting vaaa deaa z.g.n. in-direkten vaccina- tie-dwang, dien de Eerste Kamer tenslotte z. h. st. aanvaardde. Waarna Presideaat de Vos van Steenwijk in de hem eigeia tale oaader her- inaaeriaag aan de heugelijke gebeurtenis, ter eere waarvan de vlag (rood- wit- eaa blauw, maar de vooa-zitter maakte er in zijn kleurrijk speechje oranje-blanje-bleu van!) o.rn. van de tinaaen van het historisch kwartier vaaa onzeaa Senaat waait, een schooraen oudejaars-heil- wensch uitsprak. E. v. R. Bestrijding der werkloosheid onder de jeugd. 's-GRAVENHAGE. 30 December. De mi nister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg, heeft aan een groot aantal gemeentebesturen eeaa roiadsc.hr ij ven gericht, waarin hij opaaieuw aaiadacht vraagt voor het vraagstuk vaaa de werkloosheid onder de jeugd. De minister concludeert dat krachtige mid delen moeten worden gebezigd om de jonge werkloozen duidelijk te maken, dat het hun plicht is zich niet te olnttrekken aan de vele mo gelijkheden, welke op het terrein van de cultu- reeïe zorg voor werkloozen worden geboden. Teneinde een grootere belangstelling voor dezen arbeid te bereiken acht de minister het in hooge mate geweiascht, dat in de gemeen ten een sterke centralisatie plaatsvindt in de organisatie van het jeugdwerk voor jonge werkloozen. De bewindsman stelt zich deze gecentrali seerde organisatie in groote lijnen aldus voor, dat in de gemeenten, welker bestuur het rond schrijven ontvingen een persoon geheel wordt belast met de leiding van het cultureele werk voor werkloozen. Deze persoon, aangewezen door B. en W. en aan dit college verantwoor delijk, zal door zijn geheele persoonlijkheid een groote rol bij deze zaak moeten spelen. Hij zal bij de voorbereiding en uitvoering van het geheele hierbedoelde werk terzijde dienen te worden gestaan door een kleine commissie van advies, waarvan het voorzitterschap wordt bekleed, hetzij door den burgemeester, hetzij door den wethouder, belast met de zaken, dé werkloozenzorg betreffende. Bij wie voorziet U 't beste Uw strijkstok van nieuw haar Vakkundig, vlug, en.... billijk? Alleen bij ALPHENAAR. Kruisweg 49. (Adv. Ingez. Med.) Crematie G. J. Droste Jr. Groote belangstelling. Woensdagmiddag had iia tegenwoordigheid van vele belangstellenden te Westerveld de crema tie plaats van het stoffelijk overschot van den heer G. J. Droste Jr., ridder in de Orde van Oranje Nassau, president-directeur der N. V. Droste's Cacao- en Chocoladefabriekeaa. Oaader de aanwezigen wareia o.a. behalve het personeel der fabriek, -de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk en de gem.-secr. Mr. Th. A. Wesstra, dr. Rombouts, voorz. vaaa de Loge „Ad Lucem et Pacem", de seer. ir. H. A. Adams, de heer P. C. Woudsma, bestuurslid van genoemde Loge. Verder de heer W. Spechtgrijp, reiatmeester Verder de heer W. Spertgrijp, rentmeester vaaa wij en den heer Droste; ir. J. H. Huy- gens, hoofdinspecteur vaaa deia Arbeid te Haarlem; Dr. Kersbergeaa, oaad-chef van den oooilitairen geneesk. dienst in Ned.-Indië; ir. W. J. Burgersdijk, directeur der NJZJI.T.M., tevens vertegerawoordi-gend de Ned. Mij. voor Nijverheid en Haaadel. Voorts: de heer J. C. Dirks, lid van het hoofdbestuur der Orde vaia Vrijmetselaren, de heer E. H. Krelage, oud-voorzitter van de Kamer vaia Koophandel, Jhr. dr. J. C. Mol- lerus, secretaris vaia die Kamer en verschil lende ledeia van het bureau en de Kamer van Koophandel, dr. Jac. P. Thijsse, com missaris van Multifilm, mr. P. C. Tideman, het -bestuur van de Nederlandsche Vereeni- giiag van Suikerwerken- en Chocoladefabri kanten, ir. de Bij 11 Nachenius, directeur van de Conrad; de heeren R. W. P. en P. W. Peere boom, resp. dir.-hoofdredacteur en directeur Haarlem's Dagblad, mr. P. Fuhri Snethlage, directeur der Nutsspaarbaiaik, ds. A. Trouw, oud-voorzitter van de Ver. van Vrijz. Her- vormdeia te Haarlem, dr. L C. Kersbergen, geneesheer-directeur van het St. Elisabeths Gasthuis, de heer Ph. Mees, dir.-hoofdred. Opr. Haarlemsche Courant, voorts ds. A. H. Haen- tjens, Remonstrantsch predikant te Haarlem, ir. Gelinck, hoofdinspecteur van den Rijks waterstaat, J. H. T. Pfaff, directeur van het Postkantoor te Haarlem, P. Dyserinck, G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmu seum, ir. M. H. Maas, directeur vaia Openbare Werken, J. A. A. Ochtman, directeur van de gasfabriek te Haarlem, Joh. H. A. Kruimel, gedelegeerd commissaris van de Papierfa brieken van Gelder, oud-minister dr. F. J. Posthuma, commissaris der Drostefabrieken en mr. A. R. Miederna, oud-directeur der Haarlemsche Hypotheekbank, ds. Trouw uit 's Gravenhage. Onder de aanwezigeia merkten wij verder nog op de heeren H. van Borssum Buisman, directeur van Teyler's Museum, vertegenwoor digers van de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam en den Haag, J. B. Reij- nen, secretaris van de Maatschappij v. Nijver heid, vertegenwoordigers der chocoladefabrie ken van Houten, Bensdorp, Driessen, Union, Boon, van Verkade's fabrieken, de Haarlem sche Inkoop Combinatie, verder de heeren T Baart de la Faille, directeur der Internatio nale Credietvereeniging te Rotterdam, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr,, directeur der Twent- sche Bank N.V., B. W. J, Verweij, J. M. C. Hoog, J. D. D. Pruissen en J. de Breuk namens het bestuur van de Nutsspaarbank, Jhr. F. J. E. vaia Lennep. Een haast eindelooze stoet schreed achter de baar toen deze naar de aula van het crema torium werd gedragen. Leden van het personeel fuiageerden als slip- pendragers. In de nis van de aula werd de baar neer gezet in een witte omlijsting, gevormd door een ontelbaar aantal bloemstukken, die met eenige auto's met den rouwstoet waren meegekomen en reeds van te voren rondom de lift waren geplaatst. In diepe stilte wachtten de vele belangstellenden het einde van het inleidende orgelspel af, waarna de heer D. P a t ij n naar voren trad om namens de commissarissen der N.V. Droste's Cacao_ en Chocoladefabrieken den overledene te herdenken. Wat door den overledene tot stand is gebracht is een Tita nenarbeid, op zichzelf al een studie waard. Achter den grooten industrieel stond een mensch. Droste behoorde tot die schitterende groep van groot-industriëelen, die in hun me dewerkers niet zien menschen die voor her1 Voor tweede hands piano's Is ALPHENAAR de zaak Ze keurig af te werken Dat stelt hij zich tot taak. Kruisweg 49. (Adv. Ingez. Med.) moeten werken, maar menschen waarvoor zij werken. Uit den zakelijken band is langzamer hand een vriendschapsband ontstaan. Spre ker roemde de specifiek Hollandsche deugden van den overledene: eerlijkheid, energie en goede trouw. Zijn heengaan, besloot spr. is eeaa groot ver lies, èaa voor de maatschappij èn voor de ge meenschap. Wat het voor de naaste familie beteekent kumaen zij alleen beseffen. Namens de directie werd het woord gevoerd door den heer A. Teerink, die zeide meer dan 20 jaar met den overledene te hebben samengewerkt, welke tot de mooiste van zijn leven behoorden, vanwege den veredelenden invloed, die van den overledene uitging. Woordeaa van troost zijn moeilijk te vinden. Moge het voor de familie een troost zijn, te weten dat zijn werk in zijn geest wordt voort gezet. Spreker betreurde liet, dat de overledene niet heeft mogen beleven, dat de leiding in handen van zijn zoons over is gegaan.. Namens een kleinen vriendenkring, waarin hij zoo gaarne gezien werd, bracht Ds. A. E. F. Junod van Wassenaar een laatsten groet. De heer J. P. v a n E ij k wees er op met welk een leedwezen het bericht vaaa het overlijden van den heer Droste door het personeel was ontvangen. Hij was een bemind directeur en het personeel was hem veel dank verschuldigd en hoogachting, omdat hij stond aan het hoofd van een wereldfirma. Ook de heer van Eijk betreurde het, dat de overledene niet heeft mogen zien, dat zijn zoons hem als lei der opvolgde n. Ir. W. J. B u r g e r s d ij k sprak als onder voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken (Grootbedrijf), die zeide, liever te spreken als vriend. De heer Bingersdijk wilde den overledene bedanken, dat hij in 1932 den heer Krelage als voorzitter heeft willen opvol gen. Hij gaf toen gehoor aan den drang, dien de Kamer uaianiem op hem uitoefende. Gij hebt, zeide spr. in deze vijf jaar van uw voor zitterschap de Kamer tot. grooten dank jegens u verplicht. Verder sprak de heer Burgersdijk eenige woordeaa als vriend en daaakte tevens aaameias de afdeeling van de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel voor hetgeen de overledene daarvoor heeft gedaan. De heer J. Boom schetste de diepe ont roering, die de tijding van het overlijden van den heer Droste bij het bestuur van de Ned. Cacao en Chocolade-industrie teweegbracht. Waaat de heer Droste was een van haar beste vertegeiowoordigers. De vereeaaiging verliest in deaa heer Droste een uitnenaenden voor zitter, maar nog meer een goed vriend, waar mee het aangenaam was, samen te werken. De oudste broer sprak eenige woorden van dank namens broeders, schoonzoons en ver dere familie, waarna de heer J. C. Dirks namens het hoofdbestuur van de Orde van Vrijmetselaars en namens de geheele orde in de eerste plaats mevrouw Droste en de zoons oprechte deelneming betuigde. Ook de Orde leidt een groot verlies, aldus spreker, want de -heer Droste was een man uit één stuik. Door woord en daad was hij allen tot voorbeeld. Vele functies heeft hij vervuld en de wijze waarop hij dit deed, was boven alle lof. Het deed spreker leed hem zoo spoedig te moeten missen. De heer Dirks sprak mede namens het kapittel V.V.V. der Rozekruizers en legde als symbool van het geloof iaa een betere toekomst, van de hoop op een betere samenleving en van de liefde drie roode ro zen op de baar. De heer C h. Visser bracht in opdracht vaia den voorzitter der Vrijmetselaarsloge Ad Lucem et Pacena een eerbiedigen groet aan den gestorven broeder die een vriend was voor allen, een redder in den nood voor ve len, een man die de wijsheid zocht in den waren eenvoud des harten, die de kracht heeft gevonden, in zijn leven de woorden die hij sprak in overeenstemming te bren gen met de daden die hij verrichtte. ,Die op Droste bouwde, bouwde op een rots", zoo besloot spreker, die als maconniek symbool drie witte rozen op de baar neerlegde. Ir. W G. C. Gelinck sprak namens de Rotaryclub te Haarlem. Het is gebruikelijk, zeide spreker, dat nieuwe leden van de club een beschrijving geven van hun karakter enz. Van den overledene was dit niet noodig want wie tien minuten met hem sprak, ken de hem. Spreker dankte den overledene voor alles wat -hij heeft gegeven, zoowel in da den als in woorden. Mr. J. Wolter beek Muller sprak na mens de Louise-stichting, die ontsteld was door het onverwachte bericht van het over lijden van den heer Droste. Men wist daar niet dat hij ziek was, meia kende hem tot zijia laatste fleur. Oprechtheid, trouw en liefde zijn eigenschappen, die men den vrij metselaar toedeiakt. Deze zijn op hem van toepassing. In het college vaia regenten was hij gekomen door aanbeveling van een an deren vrijmetselaar, Gerrit Bos. Deze twee namen blijven onverbrekelijk met de ge schiedenis der Louise-stichting verbonden. Wij zullen hem altijd in ons hart blijven be waren. De heer H. Ariëns Kapper sprak ïaa- naens een vriendenkring, waarvan ook de heer Droste deel uitmaakte woorden van dank en zeide te weten mede te mogen spre ken uit naam van den voorzitter der Loge. den heer van Tongeren, die thans in Indië vertoeft. Nadat de baar was neergelaten dankte de oudste zoon van deaa overledene de aanwe zigen in het bijzonder de sprekers voor hunne belangstélling. Die eens bij ons gekocht heeft Die blijft nog menig jaar Door accuraat bedienen De klant van ALPHENAAR. Kruisweg 49. (Adv. Ingez. Med.) Steek nooit onverwachts over. Het elfjarig meisje M. L. uit de Nettenboe- terstraat t-e Rotterdam Ls Woensdagavond op den Mathenesserweg, aldaar, toen zij plotse ling achter een stilstaanden ti'amwagen over stak, gegrepen door een van de Mathenesser- brug komende auto, bestuurd door den 19-ja-* rigen J. S. uit Den Haag. De bestuurder trachtte door sterk remmen een aanrijding te voorkomen, doch de afstand was reeds te klein de wagen sloeg het kind tegen den grond, dat op slag gedood werd. DOODELIJK ONGELUK BIJ OVERSCHIE. Omstreeks half zes wilde de 50-jarige wiel rijder J. H. uit Rotterdam ter hoogte van het gedeelte, waar de rijksweg Rotterdam Den Haag zich te Overschie in tweeën splitst, den rijweg oversteken. Hij werd door een per sonenauto gegrepen en tegen den weg ge smakt en zoo ernstig gewond, dat hij korien tijd later overleed

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5