Uit het Buitenland Oude strafmethode in Haarlem. Thijs IJs helpt de minnende prinses ZATERDAG 2 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Het Duitsche antwoord op de Fransch-Britsche nota. Von Neurath ontvangt de gezanten. Antwoord in de komende dagen tegemoetgezien. Tsjang Kai Sjek vraagt gratie voor Tsjang Sjoe Liang. Engeland Miguel de Unamuno overleden Steenboeten, een voordeel voor de stad. Duitsche antwoord op de gemeenschappelijke nota spoedig verwacht. In welingelichte klingen te Londen is men van oordeel, dat het Duitsche antwoord op de Britseh-Fransche nota inzake de vrijwilli- gerskwestoe, thans niet lang meer op zich zal laten wachten. Men verwacht het „in den loop van de komende dagen", welke termijn door Sommige politieke persoonlijkheden werd ge preciseerd als de tweede week van Januari. Uit een onderhoud, dat de Britsche ge zant te Berlijn, Sir Eric Phipps, met von Neu rath heeft gehad, en dat tamelijk langdurig is geweast, is men in officieele kringen ge neigd te conchideeren. dat het Duitsche ant woord uitsluitend betrekking zal hebben op de non-interventie. Behalve den Britschen gezant heeft von Neu rath ook den Franschen en den Italiaanschen gezant ontvangen. Lord Plymouth, de voorzitter van de non- interventiecommissie, heeft aan het Foreign- Office een gedetailleerd plan voorglegd voor cntröle te land. ter zee en in de lucht ter be strijding van schendingen van het neutrali- teits-aceoord met verzoek dit zoo spoedig mo gelijk aan de regeeringen te Burgos en Va- yencia te doen toekomen. Reuter meldt nog, dat de Britsche gezant te Rome, Sir Eric Drummond, opnieuw een onderhoud heeft gehad met minister Ciano inzake de voorgestelde uitwisseling van ver zekeringen met betrekking tot het Middel- landsche Zeegebied. Naar verluidt, droeg het onderhoud een bevredigend karakter en staan de onderhandelingen op het punt hun beslag te krijgen. Algemeen wordt verwacht, dat de tekst van de overeenstemming in de komende dagen zal worden gepubliceerd. China Tsjang Kai Sjek vraagt gratie voor Tsjang Sjoe Liang. Tsjang Kai Sjek heeft aan de cen trale regeering te Nanking verzocht Tsjang Sjoe Liang gratie te verlee- nen. Hij vestigde de aandacht op de belangrijke diensten, welke deze kan bewijzen, in dien men hem de gele genheid geeft zich te rehabiliteeren. Tsjang Sjoe Liang is inmiddels naar de militaire gevangenis te Nanking overgebracht. Balkan. 'Joego-Stavië sluit een vriend schapspact met Bulgarije. Met betrekking tot de ophanden zijnde tot standkoming van 'n JoegoSlavisch-Bulgaarsch vriendschapspact deelt de Joego Slavische re geering mede, dat zij zich eerst met haar vrienden en bonügenooten' heeft moeten be raden, alvorens een definitief antwoord op het Bulgaarsche voorstel te geven. Nadat de consultaties dezer dagen beëindigd waren en Griel-Onland, Roemenië, Turkije en Tsjecho-Slowakije zich ten gunste van aan vaarding van het Bulgaarsche voorstel uitge sproken hadden, heeft de Joego Slavische re geering de Bulgaarsche regeering geantwoord, dat zij haar voorstel volgaarne aanvaardt. RoeineTiië. Een nieuwe Oceaanvlucht van Lindberg. Proefvlucht In den loop van deze maand. Kolonel Lindbergh, die in Engeland de American Airways Ltd. vertegenwoordigt, is voornemens in den loop dezer maand met de vliegboot „Caledonio" van de Imperial Air ways de eerste proefvlucht te maken van de vlieghaven Westport. Aan de Westkust van Ierland, naar New-York, via New-Foundland. De beide genoemde luchtvaartmaatschap pijen zullen gemeenschappelijk de eerste luchtlijn voor passagiers en goederen over den Atlantischen Oceaan exploiteeren. Edward werd niet vergeten. Tallooze brieven met Kerstmis en Nieuwjaar. WEENEN, 1 Januari. In verband met de tallooze brieven uit alle deelen der wereld, wel ke de hertog van Windsor ter gelegenheid van het Kerstfeest en Nieuwjaar op slot En- zesfield heeft ontvangen, heeft hij heden den correspondent van Reuter de volgende verkla ring overhandigd- „De Hertog van Windsor is zeer getroffen door de talrijke beminnelijke gedachten aan hem ter gelegenheid van het Kerstfeest gewijd Het spijt hem. dat hij niet in staat is alle brie ven persoonlijk te beantwoorden, doch hij wil allen danken* die hem hebben geschreven en .wenscht hen het beste voor het nieuwe Jaar'. Spaansch schrijver en filosoof. Prof. de Unamuno. Het D.NB. bericht uit Salamanca, dat de beroemde Spaansche schrijver en wijsgeer, professor Miguel de Unamuno, Donderdag na een kort stondige ziekte te Salamanca is over leden. Hij heeft den leeftijd bereikt van 72 jaar. Miguel de Unamuno werd geboren te Bil bao in 1864. Hij ontving zijn opleiding te Madrid, waar hij promoveerde in de letteren en wijsbegeerte, en werd in 1892 benoemd tot hoogleeraar in het Grieksch aan de uni versiteit van Salamanco. waar hij in 1900 rector magnificus werd Tijdens het bewind van Primo de Rivera werd hij wegens zijn scherpe aanvallen op de regeering naar de Canarische eilanden verbannen. Hij kreeg echter amnestie en vestigde zich in Parijs. Bij het begin van den Spaanschen burger- strijd heeft hij zijn sympathie uitgesproken voor de beweging van Franco. Hij was romanschrijver, diohter, wijsgeer en publiceerde ook artikelen in de pers. Tot zijn bekende romans behooren: Niebla. Abel Sanchez, La Tia Tula en Amor y Peda- gogia. Een zeer bekend gedicht van hem is El Cristo de Velasquez TOESTAND VAN DEN PAUS BLIJFT ERNSTIG. VATICAAN-STAD. 1 Januari. In den toe stand van Pius XI is heden geen kennelijke wijziging ingetreden. De eergisteren gecon stateerde verbetering bestond in een verlich ting van de door de zenuwontsteking ver oorzaakte pijnen. De algemeene toestand van den paus blijft echter ernstig. Verkouden - Grieperig! DDan Dampo inwrijven en diep inademen. Pot 50. Doos }0 ct. Bij Apoch. en Drogisccn. ampo lucht op en geneest! (Adv Inqez Mpxi Hitler's Nieuwjaarsboodschap. „Een verslagen volk heeft zich verheven." Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft Adolf Hitler een oproep gericht tot de N. S. D, A. P., waarin hij o.a. zegt: Geeft mij vier jaren tijd, was het verzoek dat ik op den dag van overneming der macht in 1933 tot het Duitsche volk richtte. Het vier de jaar is thans geëindigd. Een ontmoedigd, politiek en moreel verslagen en economisch geruïneerd volk heeft zich weer verheven. Dit wonder is het werk van de Nationaal Socia listische partij. Duitschland zal steeds mlèêr'- een bolwerk zijn' van de EuropeesChe bescha ving tegenover het bolsjewisme, dat de vijand is van bet menschdom. Door het succes van het groote werk van nationaal herstel wordt Duitschland tevens een veilige waarborg voor den Europeeschen vrede. Aan het einde van het vierde jaar dank ik al degenen, die mij door hun offervaardigheid, gehoorzaamheid en trouw onontbeerlijk geweest zijn voor het welslagen van mijn arbeid. Het in politiek op zicht uit de boeien van het verdrag van Ver sailles verloste volk zal in de komende vier jaren ook de economische boeien losmaken. Aan het begin van het nieuwe jaar maken wij het besluit met nog grootere liefde ons volk voor geen werk. geen offer en geen moeite terug te schrikken, teneinde den aardschen gang van dit volk te behoeden voor nooden en gevaren. GARBO ONDERSCHEIDEN. Uit Stockholm wordt bericht, dat de Zweed- sche koning Greta Garbo de hoogste onder scheiding voor kunstenaars, de medaille „litteris et artibus" verleend heeft. Reeds aankoopen voor Deterding's plan gedaan. Reeds is, naar de Tel. verneemt, het bureau te Haarlem, dat belast is met de uitvoering van Sir Henry Deterding's plan en dat, wat de technische leiding betreft onder de directie staat van dr. ir. M. Dijt, overgegaan tot ver schillende groote aankoopen van producten van laudbouw en veeteelt. Zoo is op verschillende markten in Neder land. dus uit den particulieren handel, ruim anderhalf millioen K.G. kaas, zoowel volvette als 40+, aangekocht. Mede zijn zeer belang rijke transacties tot stand gekomen met be trekking tot aankoopen uit de regeeringsvoor- raden aardappelmeel en spek. Wat het aard appelmeel aangaat, onderhandelingen met het Aardappelmeelbureau te Veendam hebben ge leid tot de overneming van 15.000.000 K.G. Van de Veehouderij Centrale zijn voorts eenige millioenen K.G. spek gekocht. Over verschillende andere artikelen worden nog onderhandelingen gevoerd. Aan den uitvoer van de verschillende pro-, ducten. zijn vele administratieve regelingen verbonden, maar men is daarmede reeds zóó ver gevorderd, naar het blad hoorde, dat ver moedelijk reeds na de eerste week van Januari 1937 met de verzending begonnen zal kunnen worden. Het verschil tusschen straffen van vroeger en nu is groot. In Nederland bestaan tegenwoordig drie hoofdstraffen en wel gevangenisstraf, hechte nis en geldboete, en een aantal bijkomende straffen. In de 15de en 16de eeuw werden o.a. toegepast de doodstraf, in allei vormen, licha melijke straffen als afkappen van de hand, oogen uitsteken, tong splijten en andere gru welijkheden. De gevangenisstraf kwam zelden voor; de bestaan de gevangenissen waren al leen maar bewaarplaatsen van misdadigers, die op voltrekking van hun eigenlijke straf wachtten. In de zestiende eeuw kwamen daar naast boeten veelvuldig voor, maar deze had den een anderen vorm dan de thans bestaan de boeten; een van de meest merkwaardige vormen was de steenboete, die ook in Haarlem veelvuldig is opgelegd, en waarvan nu nog een aantal gebouwen als het Stadhuis en de St. Bavokerk op de Groote Markt getuigen. Deze steenboeten vallen in een tijd, dat men de huizen van hout ging ombouwen in stee- nen woningen. Het was noodzakelijk dit om- bouwingsproces wat snel te doen verloopen, vooral met het oog op het brandgevaar, dat de houten huizen opleverden. Eén der midde len, welke tientallen steden in Holland voor die verbouwing toepasten, was de steenboete. Als straf op een misdrijf werd opgelegd het brengen van een aantal steenen en een hoe veelheid kalk bij een kerk, veste of stadhuis. In Grave vinden we deze straf reeds in 1320, toen bepaald werd dat een boete van duizend steenen gesteld werd op het najagen van iemand met eenig wapen, anders dan met dë bloote hand. Ook in de keuren van de stad Haarlem van 1390 worden een aantal misdrij ven opgesomd, waarop zoowel een boete in geld als één in steenen kon worden opge legd. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat er zeer veel vonnissen te vinden zijn, waarin deze straf voorkomt. Zoo is in Dordrecht een gedeelte van den muur op deze wijze gebouwd, in Rotterdam een stuk van de St. Laurenskerk zoo opgetrokken, op Walcheren het plaveisel zoo gelegd. Door het opleggen van een steen- boete werd de straf dienstbaar gemaakt aan den opbouw van een stad, waarbij nog het voordeel kwam, dat deze boete geheel ten voordeele van de stad kwam; geldboeten wer den namelijk verdeeld: een derde voor den aanbrenger, een derde voor den landsheer, en een derde voor den schout. Steenboeten kwa men echter de stad geheel ten goede. In Haarlem is de steenboete vele malen op gelegd. Zoo vinden we opgeteekend, dat in den jare 1445 een Haarlemsche koster deze straf onderging. In dat jaar op Maria Magdalena- avond werd het fundament gelegd voor een nieuw kruiswerk van de St. Bavokerk; toen de fundamenten voor dit werk gegraven wer den, had Jaap Coster onredelijke dreigemen ten gericht tegen de heeren kerkmeesters; daarenboven bleek dat hij zijn vrouw gesla gen had en met moord bedreigde, en zijn broer zwaar beleedigd had. Trouwens, de man scheen niet voor koster in de wieg gelegd te zijn, want er staat In het vonnis geschreven: „om dat dieselve Jacop oic sake gehantiert heeft dair grote ongénoëchte binnen derstede off gecomen mochte hebben". Het gerecht ver oordeelde hem ter bétering tot een boete „van XI m, steens.en XX boet calcx", die hij moest leveren voor Driekoningen. Leverde hij de stee nen en dé kalk niet;- dan zou hij uit de stad 'en Kennemerland gebannen worden. Boven dien werd aangegeven, waar hij de steenen moest brengen: „op sijnen cost binnen der stede bij den Zijlpoirte". In 1446 werd op die plaats begonnen met den bouw van een pa rochiekerk, zoodat de koster van de St. Bavo kerk met 40.000 steenen meehielp bouwen aan de nieuwe Parochiekerk. Voor die kerk zijn dat jaar en het volgende verschillende malen steenboeten opgelegd. In 1446 kwam een aantal personen uit den om trek Haarlem bezoeken gewapend met pant sers, messen en bogen. Zij voerden allerlei kwaads in hun schild, want in een taveerne binnenloopend, TiébBeh zij „aldair pertijlike saken gesproken", hoe men onrust en onvrede zou stichten, maar daar het gerecht meende dat het niemand geoorloofd is „pertijlike woorden te spreken off pertijlike saken te hantieren" en dat zeker niemand van buiten gewapend mag zijn met bogen, messen enz., zoo moeten deze personen „beteringe doen ende sullen elcx van hen geven totter tijm- meringe behueff der parochiekerke alhier XV m steens ende die leveren binnen der stede tusschen dit ende sunte Jacops dage naest comende totter plaetsen, dair hem die kerek- meesteren dat wijsen sullen". Het verbod van wapenen te dragen werd in dat jaar ook overtreden door Jan Gerijts- soen de snijder, die werd aangetroffen met een looden bal in zijn mouw; men vermoedde dat hij daarmee niet veel goeds in den zin had en het gerecht meende „dat sij nijeman- de gehengen en willen als sulke wapenen heij- melic te dragen". Hij werd voor een jaar ver bannen uit de baljuwschap Kennemerland en Rijnland en mocht pas terugkeeren als hij „IIII m steens totter tijmmeringe behueff van der parochiekerk" had geleverd. Niet alleen kerken, ook het Haarlemsche Stadhuis en de wallen zijn medegebouwd door Haarlemsche wetsovertreders, die een steen boete kregen. Tusschen 1450 en 1455 werd aan het Haarlemsche stadhuis gebouwd en nu be paalden de vonnissen, dat de steenen gebracht moesten worden naar dat Stadhuis. Vooral bij een overtreding van een bepaling uit de keur van 1392 volgde regelmatig de oplegging van de meergenoemde straf. In die keur was het kerkgaan ook nauwkeurig geregeld en tot ze kere hoogte was het verboden te gaan naar eerste missen of uitvaarten buiten de stad; het aantal personen, dat aan dergelijke toch ten mocht deelnemen was zeer beperkt, en het was streng verboden bij zulke gelegenhe den te offeren, waarbij dan door de geloovi- gen giften in geld of in natura op het altaar werden gelegd ten behoeve van den priester. Nu gingen in 1451 een achttal Haarlemsche burgers toch naar de eerste mis in Amster dam, waar zij ook offerden. Het gerecht ge lastte ter betering „dat sie elx twisken dit en de sinte pietersdach op haren coste leveren sullen voir der stathuijs XJ m steens". In hetzelfde jaar bedreigde Dammas Dam- maszoen den Prior van Sint Jan met een ge trokken mes, nog wel in de kerk, en uitte daarbij vele smadelijke woorden. Als straf moest hij den prior en de kloosterlingen op zijn knieën vergiffenis vragen, kaarsen van drie pond in het klooster en in de parochie kerk plaatsen en tenslotte voor het stadhuis duizend steenen en drie hoeden kalk leveren. In de jaren daaropvolgende vinden we steen boeten opgeteekend wegens het beleedigen van een vrouwspersoon, een poging tot doodslag, laster over een biechtvader, rumoer bij nacht, het bedrijven van „onstantelijke dingen", het beleedigen van een vrederechter, huisvrede breuk enz. De zwaarste steenboete schijnt gegeven te zijn in 1462, n.l. het leveren van 180.000 stee nen. In dat jaar liep een zekere Geerijt Buijs- se overal rond te bazuinen, dat er in Haarlem spoedig oproer zou uitbreken, en dat hij dan wel den schout, toch een rechter „van shee- ren wegen", zou doodslaan. Hij verkondigde daarbij de meening, dat hij om dat te doen reeds geld bijeen gebracht en vrienden ver worven had; maar nog erger: als het Heilig Sacrament op den laatsten Sacramentsdag omgedragen zou worden, zooals dat de ge woonte was, dan zou hij wel met andere ge zellen den Koning van den Handboog zijn halssieraad aftrekken, en verder dien Koning zoo toetakelen, dat men daarover nog vele ja ren later zou praten. Dit waren nu wel plan nen, die hij overal vertelde, maar hij had ook reeds allerlei op zijn kerfstok. Zoo had hij op een vorigen processiedag eenige vrienden naar het huis van den Schout gezonden om daar Dirck van Thiel, diender van den schout op te zoeken en hem dood te slaan. De aanvallers troffen den diender niet thuis maar wacht ten hem voor de deur van zijn woning op. Toen Dirck thuis kwam, gooiden ze hem met steenen en staken er met messen op los, „doende al hoir best hem van levende live ter dool te brengen". Dit zou ook gebeurd zijn „ende hadÜe. dat bij der -graden Gods ende tusschengaeh van goeden mannen niet belet- en verhoet gewéist". Het gerecht was geens zins van plan deze. zaken op hun beloop te la ten, en het veroordeelde Geerit Buijsse tot een verbanning van tien jaar uit Haarlem en uit de baljuwschappen Kennemerland en Rijn land. Na tien jaar mocht hij de stad weer in komen, als hij „totter stede behoef" zou be taald hebben 100.000 steenen en 50 hoeden kalk. In hetzelfde vonnis werd ook recht ge daan over Jacob Hoflant, zijn vriend, die den diender van den Schout bijna had doodge slagen; hij moest 80.000 steenen en 40 hoeden kalk leveren en werd ook voor 10 jaar verban nen. Zoo kreeg dus de stad Haarlem op één dag 180.000 steenen en de noodige kalk van een paar verharde misdadigers tot opbouw van de roemruchte stad. Mr. J. M. FUCHS PUDEMNMA ZONDAG 3 JANUARI. HILVERSUM I 1875 M. 8.55 Gram.pl. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Gram.pl. 9.45 „Van Staat en Maatschappij". 10.00 Zondagsschool. 10.30 DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Luthersche kerkdienil2.00 Orgelconcert. 12.10 Kinderkoor „Zant" en orkest. 12.45 Het schilderij van deiand. 1.00 Kovacs Lajos en orgel. 2.00 Bespreking. 2 30 Om roeporkest en solist. (]e pauze; Vioolreci tal). 4.10 Mannenkoor ,$cendo". 4.30 AVRO- Dansorkest. 4.55 Sporüws ANP. 5.00 Ge sprekken met luisteraj5.20 Internationale Nieuwjaarswenschen ui landen. 5.50 Gram. pl. 6.00 Voetbalpraatje.) Sportnieuws ANP. 6.20 VARA-Orkest. 7.00 Ramblers en solis ten. 8.00 Berichten ANVIededeelingen. 8.15 Concert mmv. het Cortgebouworkest, het Rotterdamsch GemengKoor, Kinderkoor „Zanglust" en solisten. SRadiotooneel. 10.05 Radiojournaal. 10.20 Bva-kwintet. 11.00 Berichten ANP. Hierna 12.00 AVRO-Dans- orkest en orgelspel. HILVERSUM n 301 M. 8.30 NCRV, 9.30 KI 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding mi bariton en orgel. 9.30 Hoogmis. 11.30 Gram 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbesprekint 2.00 Nieuwjaars rede. 2.15 Gram.pl. 2.30 1 Wiener Gitarre- Kammermusik-Trio. 3.35 (m.pl. 4.00 Zieken- lof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 'eformeerde kerk dienst. Hierna GereformeeEvang. Zangkoor. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Niejaarswensch. 8.10 Berichten ANP. 8.20 Feesogramma mmv. sprekers, de Kon. Mil. Ka en het KRO- koor: declamatie en radioneel. 10.30 Be richten ANP. 10.4011.00 loog. DROITWICH 1500 M. 12.50 Coventry Hippodroi orkest. 1.50 Or gelspel. 2.20 Voor tuinlieflbers. 2.40 BBC- orkest en sopraan. 3.40 Grail. 4.20 Religieuse causerie. 4.40 BBC-Harmonrkest. 5.20 Reli gieuse causerie. 5.40 Fïlmp;tje. 5.55 Radio- tooneel. 7.25 Alt en piano. 8.Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 ;erichten. 9.25 BBC-Theaterorkest, BBC Riekoor en solis ten. 10.25 Declamatie. lO.oOnloog. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 sdeloup kamer orkest. 12.20 Orgelconcert. Vervolg con cert. 3.20 Marlev-orkest. 5.2(Tieuwjaarswen- schen uit 23 landen. 5.50 F. -as en zijn or kest. 6.50 Gevar. programmö.00 Kerkcon- cert. 9.05 Radiotooneel met mek. 11.20—12.35 Ibos-dansorkest. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Wemitsch kamer orkest en solisten. 10.05 Granl. 10.50 Orgel concert. 11.20 Hans Bund's ojst, Balalaika orkest en soliste. 1.20 Omroeivintet. 3.05 E. Rooss en zijn orkest. 3.20 Wesjitsch kamer orkest. Omroepkoor en solist 5.20 Nieuw jaarswenschen uit 23 landen. 5 Pianorecital. 6.25 Koorconcert. 7.20 Omroepor, Omroep- kleinorkest en solisten. 9.5020 Arnd Ro bert-orkest. BRUSSEL 484 M. 9.20 Gram.pl. 10.20 A. Fellema orkest. 11.20 Gram.pl. 11.50 Pianorecital. 12,2ömroepklebi- orkest. 12.50 dito. 1.30 Gram.pl.50 Orgelcon cert. 2.202.35 Grajn.pl. 2.50 Grettemuziek. 3.50 Gr.pl. 4.20 Omroepkleinorke, 5.20 Nieuw jaarswenschen uit 23 landen. 35 Gram.pl. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. zang. 9.20 Radiotooneel. 9.55 Omroepdan;kest. 10.30 dito. 11.00 Gram.pl. 11.50—12.20 id Candrix' dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M 7.20 O. Dobrindt's orkest. 9.2 Berichten. 9.5011.20 A. Robert's dansorke en accor deonduo. (Om 10.05 Weerbericht 9 RADIO MOOB N.V. KRUISSTRAAT 38, 1LEF.14609 OFFICIEEL PHILIPS REÏRATEUR (Adv. In,{z: Med.) MAANDAG 4 JANUARI 37. 1 HILVERSUM I. 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA, 8.00 Gram.platen; 10.00 Monnwijding VPRO.; 10.15 Voordracht; 10.40 Gram.pl.; 11.00 Vervolg voordracht; 11.20 )rgelspel; 12.00 Gram.pl.; 12.15 De Flierefluirs m.m.v. solist; 1.00 Gram.pl.; 1.15 VervolgLe Fliere fluiters: 2.00 „Melody Circle"; 3.0Gram.pl.; en causerie „Het schoone in healledaag- sche"; 3.30 Zang-recital; 4.00 Gm.platen; 4.30 Voor de kinderen; 5.00 Orgspel; 5.30 De Ramblers; 6j30 Muzikale caurie; 7.10 Veiligheidskwartiertje; 7.30 „De loodborst- jes"; 8.00 Herh. SOS-ber.; 8.04 Berichten ANP.; 8.10 Gram.platen; 8.15 R'damsclh Philh. orkest, koor en solisten; 1.15 Voor dracht; 9.30 VARA-groot-oi'kest; 10.00 Be richten ANP; Vervolg concert; 145 Gram. platen. HILVERSUM n 301 M. NCRV.-uïtzending. 8.00 Schriftlezing; 8,15 Gram .pi ten; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. lectuur 11.30 en 12.15 Gram.platen; 12.30 Orgelcoicert; 2.00 Zang en piano; 3.00 Tuinbouwpoatje; 3.30 Reportage uit de HaagscHe Ziekmhuizen en gram.platen; 4.30 Bijbellezing: 510 De Gooi- landers; 6.30 Vragenuur; 7.00 Beahten; 7.15 Vragenuur; 7.30 „Waar de Prinses trouwt", causerie; 7,50 Berichten ANP. 8.(0 Wijdings- dienst t.g.v. het Vorstelijk Hwelijk; 9.15 Gram.platen; 9.30 Axnhemsche Orkestvereen. mm.v. soliste. (Om 10.15 berichten ANP,); 11.00 Gram.platen. Hierna Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel: 11.35 Gram.platen: 12.20 BBC-Northern Ireland-orkest mm.v. soliste; I.20 Sportverslag. 1.40 Orgelconcert; 2.20 Gram.pl.: 2.50 Alt en bariton; 3.20 Gram.pl.; 3 50 Het Harp-Trio: 4.20 Gram.pl; 4.50 Piano recital; 5.20 „Inventors and Inventions", cau serie; 5.35 Yascha Krein's Zigeunerorkest m. m.v. solist: 6.20 Berichten; 6.40 Landbouw- causerie; 7.00 Het BBC-Sehotsch-orkest: 7.40 Geraldo's orkest; 8.20 Reportage: 8.50 Het Willougibby Strijkkwartet m.m.v. solist: 9.20 Berichten; 9.40 Buiten!, overzicht; 955 Ra diotooneel; 10.40 Het Bridgewater-harp- kwintet. m.m.v. soliste: 11.35 Lew Stone en zijn Band; 11.50 Gram.platen (dansmuziek). RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl.: 11.20 Poulet-kamer- oikest; 4.20 Orkestconcert; 5 50 Pasdeloup- Kamerorkest; 8.20 Piano-recital: 9.05 „Ma dame Chi-ysanthemème", operette; 11.20 Man geret-dansoi+est, KEULEN 456 M. 5.50 F. Hauck's orkest; 7.50 Gram.platen; II.20 Nedersaksisch f+mphonie-orkest; 1.35 Omroep-Schrammel-ensemble; 3.20 Omroep- amusementsorkest; 5.20 Omroeporkest; 7.30 Weekoverzicht; 8.20 Omroepstrijkkwartet, ka mei-duo en solisten. 9.50 ömroepkleinor- kest. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.platen: 12.50 Omroepdansor- kest; 1.30 Omroeporkest; 150 Gram.platen; 5.20 Omroepdansorkest: 6.50 en 7.20 Gram. platen; 8.20 Omroeporkest; 10.10 Symphonle- orkest. Ca. 10.50 Gram.platen. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.platen: 12.35 Zang; 12.50 Om- roepoi-kest; 1.30 Omroepdansorkest; 1-50 Gra mofoonplaten; 5.20 Fud Candrix' orkest; 635 Omroepkleinorkest; 8.20 Nationaal orkest. lp de pauze: Radiotooneel; 10.30 Gram.platen. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Omroeporkest m.m.v. soliste; 8.20 Ra diotooneel; 9.20 Berichten; 9.50 Piano-recital, 10.05 Weerbericht; 10-20 Gevar. programma, Dynamietaanslag op woning van aartsbisschop. In den nacht op Donderdag zijn in de wo tting van den orthodoxen aartsbisschop Ram- nical Valcea twee dynamietpatronen ont ploft. De patronen, die in de groote ont vangzaal waren energelegd, richtten groote schade aan en veroorzaakten een paniek on der het personeel. De aartsbisschop was op het oogenblik van de oirtplöffing thuis. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch arrestaties zijn nog niet verricht. Men denkt, dat hier sprake is van een politieke wraak neming, daar aldus Havas de aarts bisschop openlijk partij kiest voor sommige uiterst rechtsche partijen en herhaaldelijk in conflict is gekomen met de plaatselijke parle mentariërs der democratische partij en zelfs met de leden van de plaattelijke geestelijk heid. Staking bij General Motors. Uit New-York wordt gemeld, dat bij de General Motors staking uitgebroken is, als ge volg waarvan thans 70.000 arbeiders in de Amerikaansche motorindustrie werkloos zijn. ONGERUSTHEID OVER SCHIP MET TWAALF OPVARENDEN Men verkeert te Kiel in groote ongerustheid over het lot van het Duitsche stoomschip „Sen- sal' van 850 ton, waarvan men niets meer vernomen heeft. Men vireest, dat de twaalf le den der bemanning tijdens den storm op de Oostzee zijn omgekomen. DE ZEESLANG EINDELIJK GEVANGEN. Havas meldt uit Tripolis: Inlanders hebben een zeemonster gevangen, dat 3.40 meter lang is en een kop heeft als een miereneter, welke eindigt in een soort oli fantsslurf. Verder heeft het dier twee groote ooren en kaken. Als Thijs er zich van overtuigd heeft, dat Dicky rustig ligt te slapen, gaat hij gauw met Paddekwist mee. „Tja," zegt de kabouter, „het is werkelijk iets allervreemdst, wat ik den laatsten tijd beleefd heb. lederen nacht rijdt er een wagen met groote snelheid door het bosch. Dat is al raar op zich zelf, maar het gekste is, dat het ding door geen paard of machine wordt voort bewogen. Het rijdt maar door de boschpaden heen, lederen nacht opnieuw en na een uur komt het weer terug. Ook is er geen enkel levend wezen op of in te ontwaren!" Ook Thijs weet niet, wat hij daarvan moet denken. 8.55 VARA. 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VPRO, 5.20 VARA, 8.00 AVRO.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6