Schitterend Landhuis BALANS MUNDHEIM f 3900.- Wollen Zijden en Fluweelen STOFFEN HAARLEM PHILIPS' XI EU WK RAMO ZATERDAG 2 JANUARI 1937 Prins Bernhard als automobilist Een vraaggesprek in „De Auto". m ,nns Bernhard heeft dezer dagen een on derhond toegestaan aan Herman Levy, chef van de redactie van De Auto, het officieel orgaan van de K.N.A.C. In het Oudejaarsnummer van genoemd weekblad vinden wij een verslag van dit ge sprek, dat is geïllustreerd met eenige foto's, welke door Prins Bernhard op zijn autotoch ten zijn gemaakt en ter reproductie in De Auto door Z.D.H, zijn afgestaan. Wij ontlee- nen er het volgende aan: Terwijl wij het vertrek binnen gaan, waarin Prins Bernhard ons zal vertellen van zijn automobilistische ervaringen, zien wij een jongen man op ons toekomen. Hij is gekleed in het veldtenue van ritmeester der Huzaren. De begroeting is eenvoudig, precies zooals wij ons dat hadden voorgesteld van dezen Prins', die met beide beenen in het volle actieve Jeven staat. Als wij onze eerbiedige gelukwenschen aan den bruidegom hebben aangeboden en aan het uitnoodigende gebaar ons in een luien zetel neer te vleien gevolg hebben gegeven, komt vanzelf het doel van ons bezoek ter sprake. Wij weten, dat de Prins een volbloed auto mobilist is, maai' wij zouden het gaarne uit zijn mond willen hooren. En natuurlijk ook willen weten, hoe hij over ons verkeer en over onze wegen denkt. Meer nog misschien zijn wij nieuwsgierig, welke beteekenis Z.D.H. toekent aan het moderne vervoermiddel, dat nu een maal voor ons zulk een belangrijke plaats in ons leven is gaan innemen. Prins Bernhard heeft tijdschriften zitten lezen. Ze liggen nog in een hoogen stapel voor hem op den grond. Hij sorteert ze al pratende en legt ze dan op een bureau, dat in den hoek van het vertrek staat en dat rijkelijk bestrooid is met papieren en paperassen, welke vermoe delijk evenals de tijdschriften op sorteering en afdoening wachten. En terwijl wij onze vragen stellen, antwoordt Prins Bernhard. Wij spre ken natuurlijk Nederlandseh. En het valt ons op, hoe uitstekend dat Nederlandseh wordt uitgesproken. Slechts een enkele maal komt een Duitsch woord naar voren, waarvoor de Prins niet zoo spoedig het Nederlandsche kan vinden. Maar dat gebeurt tijidens heel dit ge sprek van bijna een uur slechts zóó zelden, dat wij ons vol bewondering afvragen, hoe het voor een vreemdeling mogelijk is geweest om zich onze mooie, maar juist voor den buiten lander zoo uiterst moeilijke taal, zoo spoedig eigen te maken. Het is voor den interviewer prettig en ge makkelijk. Prins Bernhard heeft aan een en kel woord, een halven zin reeds genoeg om er het juiste antwoord op te geven. Zoo wordt het feitelijk een huiselijk gesprek over alle kan ten van het automobilisme. Sedert wanneer dateert Uw kennismaking met de automobiel, Hoogheid, meenen wij te moeten vragen. Prins Bernhard lacht eens. Och. nog niet zoo heel lang. Sedert 1928, dat is dus acht jaar. Er zijn natuurlijk auto mobilisten, die heel de ontwikkeling van den benzinemotor hebben medegemaakt en voor wie acht jaar niet veel heeft te beteekenen. Maar ik heb toch een respectabel aantal kilo meters achter den rug. Zoo ongeveer 350.000— 400.000 kilometers. Het is de ware automobilist, die spreekt. In kilometers! Daaruit voelen wij het enthou siasme van den Prins voor het automobiel rijden. Plet is een respectabel aantal Hoogheid, want het beteekent toch ongeveer een 50.000 K.M. per jaar, merken wij op. Wij bedoelen het niet als een flauw vleie- rijtje. Want iedere automobilist weet, wat het wil zeggen om gemiddeld 50.000 K.M. per jaar af te leggen. Prins Bernhard is automobilist genoeg om deze opmerking ook te aanvaarden als een nuchtere constateering van een feit, dat in het automobilistenleven nu eenmaal een belangrijke rol speelt. Maar het heeft mij dan ook In staat ge steld om heel wat landen te bereizen, vervolgt onze vorstelijke gastheer. Natuurlijk heb ik Duitschland van Noord naar Zuid en van Oost naar West doorkruist; maar ik heb ook heel wat kilometertjes in Centraal Europa liggen. Voor iemand, die van wisselend natuurschoon houdt, is het prachtig om daar te toeren. En het spreekt van zelf, dat ik ook in Frankrijk en Engeland, in Zwitserland en Spanje, tot zelfs in Noord Afrika toe met genoegen ge toerd heb. Er is voor den automobieltoerist zoo veel, zoo heel veel te leeren en op te mer ken. Men doet er zooveel ervaring mee op. in velerlei opzicht en beteekenis. Dan wordt Prins Bernhard even voorzichtig. Ik heb het afgeloopen jaar meer dan 50.000 K.M. afgelegd, zegt hij, maar U begrijpt wel, dat zoo iets alleen maar mogelijk is als men veel rijdt, of liever gezegd, als men in staat is om lange tochten te maken. En zoo vindt men hier, dat ik feitelijk te hard rijd, klinkt het ietwat als een veront schuldiging uit zijn mond. En ik weet dus niet, of het wel juist is om het te zeggen. Maar, zoo vervolgde Prins Bernhard, ik erken volkomen, dat de omstandigheden in ons land, ten aanzien van het verkeer een groote snelheid allerminst rechtvaardigen. Dat is m Frankrijk en Duitschland anders. Ik geloof dan ook zeker, dat daarin veel verbete ring zal komen als het systeem der voorrangs wegen eenmaal zal zijn ingevoerd. Dat is een der voornaamste, zoo niet de belangrijkste der veiligheidsmaatregelen, welke ik mij kan in denken. Het gesprek is als vanzelf bij het veilig heidsvraagstuk beland. En in de gemoedelijke sfeer van een academische behandeling van dit onderwerp worden van weerszijden de ver schillende kanten besproken. Jhr. Röell, de waarnemende secretaris van den Prins, die als oud verkeersman uiteraard groote belang stelling daarvoor heeft, erkent, dat veel van de moeilijkheden zullen verdwijnen, wanneer eenmaal de werkelijke snelverkeerswegen ook recht van voorrang zullen hebben. - Ik geloof niet, dat het verkeer in ons land beter of slechter is dan elders, merkt Prins Bernhard op. Wij mogen niet vergeten, dat de omstandigheden hier anders zijn. De vele wielrijders vormen daarin een probleem, dat weinig andere landen kennen. Als nieuwe landgenoot, aldus vervolgt de Prins glim lachend, mag ik natuurlijk nu ook wel iets. van de fietsers zeggen. Het is een feit, dat zij voor den automobilist een gevaarlijk element kunnen vormen, maar daar staat toch weer tegenover dat zij ook hun deel van den weg en het verkeer mogen opeisch-en. De prachtige i rijwielpaden langs de wegen verminderen on getwijfeld de gevaren voor beide partijen en als nu straks de voorrangsweg ieder willekeu rig oversteken belet, dan geloof ik, dat het slechts een eenvoudige kwestie van aanpassing- zal worden en dat beide verkeerssoorten het best met elkaar zullen kunnen vinden. U hebt in de laatste maanden zeer veel in ons land gereden, -Hoogheid, en hebt dus, hoop ik, ook wel een meening over het auto mobielver keer, vragen wii. Wat mij is opgevallen, aldus Prins Bern hard, is, dat in menig geval te veel in het midden van den weg wordt gereden en men dus niet voldoende den rechterkant houdt. Daaraan zal een nauwgezet toezicht van de wegenpolitie natuurlijk veel kunnen verbete ren. Zou het niet mogelijk zijn, dat dit euvel ook voor een groot deel te wijten is aan het feit, dat er nog zoovele tonronde wegen zijn in ons land? vragen wij. Ongetwijfeld is dat een oorzaak. Maar misschien ook het gebruik van het linksehe stuur, dat vrijwel universeel is in ons land, merkt de Prins op. Jhr. Röell blijkt van een zelfde meening en ook dit onderwerp biedt alle aanleiding tot een zeer geanimeerde gedachtenwisseling over een vraagstuk, waarover men het ook in Auto mobilistenkringen wel nooit heelemaal eens zal worden. Ofschoon ik op mijn Ford en ook op andere wagens steeds met linksch stuur rijd, heb ik er toch prijs op gesteld de nieuwe 12 cylinder 210 P.K. Maybach, welke H.M. de Koningin de Prinses en mij als huwelijksge schenk heeft toebedacht, met rechtsch stuur te laten uitrusten, aldus verklaart Prins Bernhard. En met begrijpelijke trots springt de Prins van zijn stoel op en toont ons een afbeelding van de prachtige vier persoons Cabriolet; welke thans wordt gereed gemaakt voor het Vorste lijk Paar. Natuurlijk gaat er voor mij niets boven het reizen per auto. Ik vind het veel pretti ger dan het reizen per trein. Men verplaatst zich veel gemakkelijker, ziet veel meer van het land, komt in nauwere aanraking met de bevolking en is baas van zijn eigen tijd en plannen. Natuurlijk zou men den trein niet kunnen missen, en er zijn ook voor mij gele genheden, dat ik dankbaar van den trein ge bruik maak, maar als ik ook maar even kan, ga ik liever met de auto, zoo zeide Prins Bernhard. Het doet den automobilist goed met zooveel warmte over de beteekenis van de automobiel te hooren spreken. En terwijl Prins Bernhard in zijn jeugdig enthousiasme voortgaat over de talrijke voor deel en van de automobiel te spreken, dringt jubelende kinderzang van buiten, vóór het Paleis, tot het vertrek door. En wij worden er weer plotseling aan herin nerd, hoe deze jongeman, die zoo heerlijk ge woon met ons over de eenvoudige dingen van den dag zit te praten, de bruidegom van onze Prinses is, en hoe verheugd wij allen zijn, dat hij geroepen is Priness Juliana de gelukkig ste vrouw van ons land te maken. GEEN ALGEMEEN PUF-VERBOD. Het bericht dat in een internationale con ferentie, waaraan ook Nederland deelnam, besloten was de maaswijdte der vischnetten te vergTooten, had in eendenhouderskringen nogal ongerustheid verwekt. Niet alleen dat men vreesde, dat nu reeds een verminderde puf-aanvoer zou plaats hebben, maar ook dat als'deze maatregel voor behoud van den vischstand onvoldoende zou blijken, een ge heel aanvoerverbod zou volgen. Dit zou zeer ernstige gevolgen voor onze eendenhouderij meebrengen, terwijl ook de kippenhouderij hierdoor geschaad zou worden. Het bestuur van het landelijk comité van samenwerken de eendenhoudersvereenigingen in N.Holland en Gelderland mocht te dezer zake een on derhoud hebben anet den minister van Land bouw en Visscherij. Hierbij gaf de minister de zoo belangrijke geruststelling, dat op dit oogenblik van een algemeen puf-verbod geen sprake was. Mocht in de toekomst aanlei ding bestaan dit te overwegen, dan zal zeker de zaak van alle zijden bezien worden en zullen belanghebbenden in de gelegenheid worden gesteld hun bezwaren en wenschen bij den minister te doen toelichten. Op aanwijzing van den minister vond den zelfden dag nog een bespreking op de in spectie visscherij plaats, waarin o.m. de noodzakelijkheid om dezen maatregel in te voeren in het belang van den vischstand naar voren kwam, maar ook besproken werd wat gedaan zou kunnen worden indien de aanvoer van puf beduidend minder zou worden. Hierbij bleek, dat het mosselen- en gamalenvraagsbuik nu reeds de bijzondere aandacht van de inspectie had. TE KOOP SCHITTEREND LANDHUIS mei pracht garage te SANTPOORT, 25 Meter vanaf de bosschen en 12 minuten van het station, droog en gezond. Prijs 5600. Br. nr. 5985 Bureau van dit Blad. KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES BARTELJORISSTR. 14 Maatschappij biedt HEERENKLEEDING aan NAAR MAAT - vanaf 5.p. mnd., betere genre. Vraagt Inzage stalencollectie. Coupeurs bezoeken U door geh. land. Br. nr. 5364 Bur v. d. Blad Nog slechts een enkel blokje pracht midden standswoningen, zoo mooi als zelden werd gebouwd. Zij bevatten 6 kamers, zolder, voor- en achtertuin en poort, schitterend glas in lood, tegel- en marmerwerk. Een der mooiste punten van Haarlem. Eigen grond, zand grond, dus droog en gezond wonen. Prijs 3900.Ruime hypotheek voorhanden Br. nr 5986 Bureau van dit Blad. AN de laatste dagen-vaii Xogfflfiö af, tot den eersten daft Jp van het Nieuwe Jaar toe, vond een steeds overweldigender stroom van bestellingen uit alle oorden der aarde zijn weg naar onze Radio-fabrieken. Nimmer in de historie van ons concern werd een apparaten-serie zóó gelauwerd, zóó geestdriftig ingehaald, als de toestellen der nieuwe „Symp'honische Serie". Onze productie werd ver^ dubbeld. Arbeiders, technici en leiders gaven wat zij aan werkkracht en energie te geven hadden. Nochtans waren vijf volle maanden noodig, om de productie-lijn even sterk omhoog te brengen, als de zoo sterks gestegen vraag. i Kenmerkend voor de „Symphonische Serie" is het wonderlijk zuivee. geluid. Alle verschil met de werkelijke uitzending is verbannen» ca zwakste signaal. Een bjSfcïapbare, nïetij spiegelende stadonsschaa! vergemakkelijkt! het lezen der stationsnamen onder iedcrca^ gezichtshoek Uitzendingen van muziek oflj spraak kunnen door middel van een mu»j zick-spraak-schakclaar ieder in bun karak teristiek timbre worden beluisterd. Beluistert met deze toestellen den wereldomroep. Laai U deze toestellen deinqa^trgeren l Bij de hieronder afgebeelde Fuga stemt men af met de monoknop-combinatie, die - als de stuurstok van een vliegtuig - een groot aantal standen kan innemen en negen func ties verricht. Een lichtend klaverblad maakt juiste afstemming tot kinderspel. Fading- compcnsatie is tot maximum werking op gevoerd. Vervormingsvrije schakeling zorgt voor innig-zuivcre weergave van het verste mylieniicLe cS>etie

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8