De Haarlemsche Havenpiannen. FINANCIEELE KRONIEK Tandheelkundig Instituut GEH EEL GEBIT DIGESTIF R1KKJE ZATERDAG 2 JANUARI 1937 H A A R L E U'S DAGBLAD Een herinnering aan de geschiedenis van vroegere plannen. Eenige weken geleden deelden wij mede, dat liet gemeentebestuur van Haarlem het plan heeft om aan den Raad voor te stellen (met medewer king van het Werkfonds en de Pro vincie Noord-Holland) in werkver schaffing uit te voeren het graven van een haven en inrichten van in dustrie-terreinen aan het Noorder- Buiten Spaarne. Onze medewerker van economische vraagstukken Jhr. dr. J. C. Mollerus, schreef over dit plan een tweetal ar tikelen. In het eerste, dat hier volgt, wordt aan de geschiedenis van vroe gere havenplannen herinnerd. De plannen-makerij dateert feitelijk van 19C2. In dat jaar had de behandeling plaats der Haarlemsche spoorwegplannen en vol komen begrijpelijk werd een lans gebroken voor het maken van een goede los- en laad plaats in de onmiddellijke omgeving van het Spaarne. Maar.es hat nicht sollen sein. Neen, nog erger. Als vaststaand mag wel werden aangenomen, dat de ligging van een dergelijke haven aan het Spaarne niet strookte met de denkbeelden van de Holland- schs IJzeren Spoorweg Maatschappij, zoodat menaan de Westergracht in aansluiting- met het goederen-emplacement een spoor weghaven tot stand bracht. Wellicht leéfde men in de overtuiging, dat het aangrenzende gedeelte der gemeente Bloemendaal zich uitermate zou leenen voor de vestiging van nieuwe industrieën! Plan Dumont 1905. Het kon niet uitblijven of weldra zou blij ken, dat deze spoorweghaven door zijn lig ging onmogelijk kon voorzien in de behoefte, die Haarlem voor zijn industrieën mocht stellen. De Directeur van Openbare Werken te Haarlem, Ir L. C. Dumont, getuigde daar van in een brief van 18 November 1905, ter- begeleiding van een ontwerp-uitbreidings- plan der gemeente Haarlem. Daarbij wer den de gronden ten Oosten van het Noor der Duiten Spaarne en ten Noorden van den spoorweg, in verband met de „noodige ver bindingen te water en te land" aangewezen om te worden ingericht tot terreinen, be stemd voor handel en industrie. De heer Dumont wenschte ten behoeve der gemeen telijke lichtfabrieken een spoorwegverbin ding, teneinde de benoodigde steenkolen ook per spoor te kunnen aanvoeren, voorts een haven of kanaal, waarvan de breedte- en diepteafmetingen verband zouden houden met de sluis te Spaarndam, terwijl op circa 80 Meter beoosten de haven een weg vair on geveer 18 Meter breedte was gedacht, mede van sporen voorzien. Daardoor zouden ter reinen ontstaan aan groot vaarwater en aan den spoorweg gelegen, die zich uitermate zouden leenen voor de oprichting van fa brieken. De Kamer van Koophandel en de havenplannen-1905. Het plan-Dumont was bijkans geheel voor bereid toen de Kamer van Koophandel aan Burgemeester en Wethouders verzocht de noodige voorzieningen te willen treffen, ten einde de uitvoering van een door deze Ka mer ontworpen los- en laadplaa.ts bij den spoorweg te verzekeren. Dit ont.\«erp van 6 October 1905 beoogde het maken van een haven aan de Oostzijde van het Noorder Bui ten Spaarne met spoorwegverbinding, aan sluitend op den lijn Amsterdam—Haarlem. De Kamer wenschte dus niet de bestaande los plaats met het goederen station te verplaat sen. maar om behalve deze. een tweede ge legenheid tot la-den en lossen te hebben, die aan andere eischen zou voldoen. Ir. Dumont en de Kamer. Het bleek, dat de Directeur van Openbare Werken voor het Kamer-plan weinig zooal niets voelde. Hij achtte het te klein van opzet en bovendien niet voor uitbreiding vatbaar. Intusschen werden onderhandelingen ge opend met de Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij Eindelooze besprekingen, die in 1909 voerden tot een overeenkomst, ten opzichte van den aanleg, het onderhoud en het gebruik van de spoorverbinding ten be hoeve der lichtfabrieken en naar een even tueel te maken Spaarnehaven in de nabij heid dier fabrieken, hetzij onder de gemeente Haarlem, hetzij onder de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude, hetzij onder beide gelegen. De periode na 1909 De overeenkomst van 1909 was mede oor zaak, dat het havenplan weder aan de orde kwam. waarbij Burgemeester en Wethouders opdracht verstrekten mede rekening te hou den met- de zienswijze der Kamer van Koop handel. In een rapport van den Directeur van Openbare Werken werd er op gewezen, dat weliswaar de Kamer een haven had ont worpen met spoorwegverbinding, welke een zijtak heeft naar de lichtfabrieken, doch dat de terreinen zelf, waarop fabrieken gebouwd zouden moeten worden, niet aan het water gelegen waren, zoodat voor aan en afvoer van goederen per scheepsgelegenheid een omslachtig laden en overladen nood .rakelijk bleef. In dat licht bezien is hot Kamer-pro ject een transitohaven, die bezwaarlijk van karakter veranderd zou kunnen worden, als gevolg van de eigenaardige ligging van de spoorbaan. De pogingen tot grondaankoop ter plaatse in 1911 voerden mede tot een nieuwe opdracht voor een globale kostenberekening voor een spoorweghaven, welke ten gevolge had, dat bij schrijven van 12 Maart 1912 aan den Raad der gemeente Haarlem werd voorgesteld te besluiten in beginsel tot het maken van een spoor- en overlaadhaven aan het Noorder Buiten Spaarne over te gaan. Het bijge- ontwerp-besluit bekrachtigde de Raad niet doch het ingediende havenplan werd voor advies in handen gesteld eener raadscom missie van vijf leden, welke op 23 Augustus 1913 rapporteerde en in overweging gaf over te gaan tot het maken van een haven met handelsterrein, waarin ook een laad- en op slagterrein begrepen behoorde te zijn. In deze Commissie hadden zittina de Heeren v Rossum. Hulswit. Levert. Lasschuit en Spoor Na het overlijden van laatstgenoemden werd de heer E. H. Krelage benoemd. De Kanier-bi'oeliure van 191.? In 1913 stelde de Kamer een onderzoek in naar de behoefte op dat oogenblik aan een spoor- en overlaadhaven aan het Noorder Buiten Spaarne. Aan een 29-tal industrieele ondernemingen werd de navolgende vraag ter beantwoording voorgelegd: U zoudt de Ka mer een dienst bewijzen door haar te willen antwoorden op de vraag of het gemis aan een 'spoor- en oveiiaacthaven aan hei Nooraei spaarne aan uwe ouaernenung nadee; of lasi neeft bezoigd ot bezorgt? Zoo ja. zoudt li aan dit naaer wilien toelichten? Er werden 27 aniwoaiaen omvangen, waarvan er 20 oevesiigena iuiaaen. De bezwaren waren als vo-gt samen ie vatten: 1. De onmogexijKnïid voor enkele indus trieën om in bepaaide gevalien mede te kun nen dingen naar leveringen, die anders wel binnen haar bereik zouaen liggen; 2. verschillende industrieën zijn genood zaakt zendingen weike per spoor komen in Amsterdam op het schip over te laden en ze vervolgens hierheen te vervoeren. Dit ver oorzaakt extra kosten, daar natuurlijk de spoorkosten over het korte baanvak Am- steraamHaarlem voor goederen, weike een- maai gelaaen zijn, belangrijk lager zijn dan ae overladingskosten en het sleeploon van Amsterdam naar Haarlem; 3. omgekeerd moet materiaal, dat in Haar lem direct op de spoor gebracht had kunnen worden, nu eerst naar Amsterdam te water vervoerd worden om daar verladen te worden; 4 volumineuze goederen kunnen niet op schuiten onder de lage stadsbruggen door en moeten dus met paard en wagen vervoerd worden naar of van het goederen-station; 5. het vervoer met paard en wagen, zelfs voor lichtere vrachten, is kostbaar" en tïjd- roovend door den voor velen grooten afstand van het goederenstation. De Kamer adviseerde niet over te gaan tot verplaatsing van het tegenwoordige goede renstation met losplaats, maar een tweede gelegenheid tot laden en lossen te maken, welke aan twee eischen zou moeten voldoen diep voorwater en gemakkelijke aansluiting aan het spoorwegnet Het gemeentelijke plan van 1915 en de hulp van industrieele zijde. Tusschen 1913 en 1915 werden eenige gron den bestemd tot uitbreiding der gemeente lichtfabrieken, waardoor het noodig was ge worden het den Raad reeds aangeboden ha venplan te wijzigen, zoodat de desbetreffende Commissie een aanvullingsrapport indiende (19 April 1915). Eenige maanden daarna wendden een ze vental Haarlemsche industrieelen en hande laren zich tot den Raad met de mededeeling bereid te zijn in de kosten van aanleg, onder houd en exploitatie der te maken inrich tingen een som bij te dragen van f 60.000. te verdeelen over tien achtereenvolgende jaren, met dien verstande dat binnen drie jaren na 15 Augustus 1915 aan het Noorder Buiten Spaarne, of aan een zijkanaal daarvan, een voldoend uitgeruste los- en overlaadinrïch- ting met een kadelengte van ten minste 400 Meter en een diepte van ten minste 3.50 M beneden den gemiddelden waterstand zal' zijn tot stand gebracht; dat deze door vol doende sporen met de lijnen der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij verbonden zal zijn; dat deze voorts door een voldoenden rijweg aan de overige verkeerswegen der ge meente zal zijn aangesloten, terwijl de toe gang niet versperd mag worden door vaste bruggen en ten slotte de tarieven voor aan- en afvoer van spoorwagens en het gebruik van kranen en andere inrichtingen in over eenstemming zullen zijn met die. in andere plaatsen voor soortgelijke doeleinden vastge steld. Verder stelden adressanten nog als voorwaarde, dat vóór 15 Augustus een goede renstation voor het aannemen en afgeven van goederen en voor de inklaring gereed gekomen en in gebruik gesteld zal zijn. Aan de Kamer van Koophandel zou ter beoordee ling overgelaten worden, of aan de gestelde voorwaarden zou zijn voldaan. In de Haarlemsche raadsvergadering van 1 September 1915 werd besloten in beginsel over te gaan tot het maken van een open spoor- en overlaadhaven aan het Noorder Buiten Spaarne en werden Burgemeester en Wethouders uitgenoodigd uitgewerkte plan nen met begrootingen van kosten in te die nen, terwijl tevens maatregelen zouden wor den genomen om de voor de haven en de daar mede samenhangende werken benoodigde ter reinen in eigendom te verkrijgen en gelijktij dig grensuitbreiding op ruime schaal aan hangig te maken. Intusschen had de Kamer van Koophandel en Fabrieken zich reeds op 25 Augustus 1915 tot den Raad der gemeente gewend, naar aanleiding van het reeds genoemde aanvul lingsrapport en het daarop door Burgemees ter en Wethouders uitgebrachte prae-advies. De Kamer betoogde, dat er groot gevaar in gelegen is de uitvoering van het plan afhan kelijk te stellen van een gelijktijdige grens uitbreiding „op ruime schaal". Volstaan zou kunnen worden met een uitbreiding van grondgebied naar de zijde van den ontwor pen havenaanleg en dan bij voorkeur op ruime schaal, met 't oog op een toekomstige ontwikkeling van Haarlem's nijverheid. De Kamer sprak zich uit voor een met-aanvaar den van de voorstellen der Commissïp en het plan dus niet te koppelen aan een algeheele grensuitbreiding. MOLLERUS VERSIERING EN VERLICHTING LANGE VEERSTRAAT. Ook de Lange Veerstraat doet mee aan de versiering en verlichting' van onze stad. Men begint, daaraan op Zaterdagmorgen en Zater dagavond zal de verlichting branden. EEN UITKEERING. Bij raadsbesluit van 18 December 1935 is aan J. Bousema, gewezen zaalknecht bij het ge meentelijk concertgebouw, voor het jaar 1936 ten laste van het gemeentelijk pensioenfonds een uitkeering toegekend van f 500. Bousema heeft B. en W. verzocht bedoelde uitkeering voor een jaar te verlengen. Zij stellen den raad voor aan het verzoek van Bousema te voldoen. FEESTAVOND GROOTE HOUTSTRAAT- YEREENI GIN G Men deelt ons mede dat ae feestavond ter gelegenheid van het huwelijk van HK.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard gehouden zal worden op 5 Januari in ..Liilo" op het Plein. De avond zal worden gevuld met voordrachten, film en muziek betreffen de het Oranjehuis zang en dans. Ook zal optreden de manipulator „Larette". Mede werking verleent „de Band van Lido's cosy corner" RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF 16726 „loos trekken inbegr bJL.oLiö'1 PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd en Donderd. v. 7—9 u (Adv. Ingez. Med.) De Jaarzang van „Trou". De Factor van de Sociëteit „Trou Moet Blijcken' mr A. S. Miedema, heeft op de tra- ditioneele bijeenkomst der leden van die So ciëteit op den eersten dag van het nieuwe jaar den gebruikelijken jaarzang uitgespro ken, waaraan wij hier het volgende ontlee- nen. Na herinnerd te hebben aan den natten zo mer, dien wij achter ons hebben, zegt de Fac tor: „Zoo'n vochtig jaar, wel extra welkom aan de pieren, Was uiteraard "geschikt om 't gouen feest te vieren Der Zuiderzee-Vereeniging, wier taak is 't nat te stelpen Door van die zee ons broksgewijze langzaam af te helpen. De zwermen muggen, die op d' afsluitdijk daar zongen, Die waren toegift, bij het dempen niet be dongen." De Jaarzang behandelt dan eenige gebeur tenissen, die in 't afgeioopen jaar in Europa plaats vonden: in Engeland, in België en ook buiten Europa: in Abessynië en komt zoo op de Olympische Spelen, die in Berlijn gehou den zijn: „Wij togen mede naar Berlijn. Al klinkt het als een flater: De groote roem van Holland, was niet o p, maar lag in 't water. Toch was het zoo. Want Holland's groote winst is daar verschenen, Behaald door- blanke, wonderrappe jonge meisjesbeenen. Rie Mastenbroek en Nida Senff, ook steeds nog Willy d' Ouden Die hebben ginder Holland's roem in 't wa ter hoog gehouden". Natuurlijk wordt ook de devaluatie niet ver geten: „Contingenteering bleef en braaf werd steeds maar aangepast. Doch in September werd nog Nederland heel sterk verrast. De hoeders van dien mooien gaven Neder- landschen gulden. Die steeds kolommen in de bladen met hun eeden vulden Met de verzeek'ring: Wees gerust, devalua tie? nooit! Zij hebben op een Zaterdag het roer toch omgegooid!" En verder: „Wij hopen, dat wat men verwacht, ons ruimschoots wordt gegeven: Dat dit den buitenlandschen handel straks Weer op doet leven. Het werk vermeerdren zal, zoodat dan weer ten arbeid kunnen gaan De duizenden, die jaren lang ter zijde moesten staan". Het snelvervoermidden onzer dagen, de auto krijgt ook een beurt in den Jaarzang: „Het snelverkeer, 't benzinebeest, dat jaagt langs onzen weg. Heeft wel iets van een moordenaar. De grond waarop ik 't zeg Is 't doodental, dat dag aan dag. in 't jagen de verkeer De auto vraagt. De statistiek toont ieder jaar: 't is meer. De grootste veldslag 'k heb het onlangs \^er gehoord Vroeg zooveel dooden niet als d'auto jaar lijks moordt. Gelukkig mag ik evenwel op cijfers wijzen, Die, wat voorzichtigheid betreft, ons hier in Haarlem prijzen". In het laatste gedeelte van zijn zang herin nert de Factor aan de treffende radio-uitzen ding ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana, waarbij de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de microfoon tot het Nederlandsche volk spraken en waar bij zekerheid gegeven werd. dat het vorstelijk huwelijk spoedig zou voltrokken worden: „Dan gaat de jubel door het land. Het zingt en juicht aan allen kant. De vlaggen gaan de huizen uit. Op torens, klapp'ren aan den mast. Ter eere van d' Oranjebruid Twee deugden heeft de bruidegom, Dat heeft men al heel gauw bemerkt, Hij is geen praalhans, geen nietsnut, Eenvoudig is hij en hij werkt!" BENZINE DEPÓT. B. en W. stellen aan den raad voor aan de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. te 's-Graven- hage, tegen den prijs van 20 per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan den Spaarndamscheweg, groot plm. 170 M2., ka dastraal bekend gemeente Schoten Sectie B No. 12414 ged., zulks met de bestemming om dien grond te gebruiken voor den bouw van een ondergrondsch benzinedepöt. De koop zal als niet gedaan worden be schouwd, indien koopster de vereischte Hin derwet, of bouwvergunning voor de oprichting van de inrichting voor het depót mocht wor den geweigerd. HET A.B.C. CABARET. In de Cabaret-revue ..Klankenparade", welke het A.B.C. Cabaret onder leiding van Louis Gimberg op Zaterdag 9 Januari in den Stadsschouwburg zal opvoeren is ook opge nomen ..Jalousie Internationale". d° sketch in 4 taten. welke 5 Januari op d'-n C?la- avond in Den Haag zal worden vr,~too"d in tesenwopi'd:zheid van de Koningin Prinses Juliana en Prins Bernhard. WAALSCHE KERK. Zondag 3 Januari zal in de Waalsche kerk een speciale dienst gehouden worden ter ge legenheid var. het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernard. Zondag 10 Januari om i0 uur 30 wordt de laatste dienst en het Heilig Avondmaal ge leid door Ds. Krafft. Om 3 uur 30 houdt Ds. Krafft zijn afscheidspreek. Na den dienst zal het den predikant aangenaam zijn per soonlijk van zijn vrienden afscheid te ne men, Ds, E. Michelin Moreau is door de Consistoire en door de Commission Wallonne benoemd tot consulent Het jaar 1936 kenmerkt zich door een stijging" der grondstoffenprijzen cn aan passing van productie aan consumptie. De verbeterde positie van onze cultu res. Verlevendiging in het scheepvaart- en scheepsbouwbedrijf. Amerika eveneens tevreden. Meenden wij aan het einde van 1935 enkele lichtpunten aan den economischen hemel te bespeuren, de feiten van 1936 hebben ons in het gelijk gesteld. 1936 was het jaar van politieke en monetai re spanningen, het jaar van verder doorge voerde bewapening, het jaar van sterk stij gende goederen- en grondstoffenprijzen, het jaar van aanpassing van productie aan con sumptie, van bedrijfkosten aan winstmogelijk heden. De politieke spanningen drukten wel dik wijls de beurzen, doch telkens bleek dat de basis van herstel hechter was dan men dacht en op elke reactie volgde een verhoogde acti viteit. De monetaire spannïgen, die tot 26 Sep tember boven de markt hingen, werden groo- tendeels opgeheven door het besluit van de regeeringen van Frankrijk, Zwitserland en noodgedwongen ook Nederland om het goud los telaten en de munt te devalueeren of de- precieeren. De Nederlandsche regeering was, in afwijking met die van Frankrijk en Zwit serland, van meening, dat de landsmunt zijn eigen niveau moest zoeken en stelde het de preciatie percentage niet officieel vast. Het gevolg is, dat dit percentage, na 25 pet. te zijn geweest, thans op 19,5 vrijwel stabiel is en het Egalisatiefonds voortdurend buitenland- sche valuta moet opnemen om den gulden nief al te zeer te doen dalen. Dat de val van den gulden het vertrouwen in de financieele positie van ons land in het algemeen regeerbeleid niet heeft geschokt, werd bewezen toen na de depreciatie niet al leen een stijging van aandeelen intrad, doch eveneens van obligaties en de rentevoet se dert belangrijk is gedaald. De staat kon spoe dig overgaan tot het uitgeven van een 3 pets leening. nog wel niet tegen pari, doch het 3 pets. rente-type deed hiermede weer zijn in trede. Sedert de uitgifte van deze leening is de koers van 95 3 '4 pet. (emissiekoers) tot 99 5/8 pet. gestegen. Een verdere opleving in handel en industrie, voor een belangrijk deel het valt niet te ontkennen het gevolg van de oorlogstoerus ting, deed de vraag naar grondstoffen stijgen, zoodat een zeer belangrijke prijsverbetering kon worden verkregen en vele cultures en in dustrieën weer een winstgevende basis ver kregen. Echter, deze scherpe stijging is niet uitslui tend het gevolg van de toenemende bewape ning. Gedurende de laatste jaren is de pro ductie van vele artikelen en cultures sterk ver minderd en heeft zich zoodoende aangepast aan de vraag, waardoor de wereldvoorraden konden afnemen en in vele gevallen weer op een normaal peil zijn gekomen of althans daarvan niet ver meer verwijderd zijn, terwijl de kostprijzen in vele gevallen tot het uiterste zijn teruggebracht. Het zijn vooral onze Indische cultuuronder nemingen, welke naast het voordeel door de depreciatie verkregen, bij de algemeene stij ging van de productenprijzen zeer gebaat zijn Daar is in de eerste plaats de rubber-cultuur Rubber, dat in 1933 te Londen 2 d. noteerde, heeft de laatste dagen een prijs gezien van 11 d., overeenkomende met ca. 46 ct. per V2 K.G. Hierbij moet echter worden bedacht da* speculatie aan deze prijsopdrijving niet vreemd is; maar al treedt ook eenige reactie in. dan nog is de rubbercultuur van een zeer ruime PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 3 JAN. Progr. I Hilversum I (Huizen). Progr. II Hilversum II. Progr. III 8.30 Keulen Populair concert door het W. Duitsche kamerorkest olv. Hermann Hagestedt. 9.05 Brussel Fransch Gramofoon- muziek. Keulen: 10.05 Concert gr.pl. 10.50 „Westdeutsche Meister der Orgel" 11.20 Uit Berlijn Hans Bund en zijn orkest. Brussel Vlaamsch: 12.20 Salonorkest-. 1.20 Gesproken dagblad van het NIR. 1.30 Licht orkest. Keu len; 2.20 Programma van den Deutschland- sender (Dorpsmuziek). 3.05 Concert door Emil Roosz en zijn orkest gr.pl. 3.20 „Nette Sachen aus Köln". 4.50 Diversen. 5.20 Keulen Pro gramma van Berlijn (Strijkkwartetten). 5.50 Parijs Radio Concert door het Francois Gras orkest. 6.50 ld. Muzikale schetsen. 7.20 Berlijn „Ernste und heitere Liebesmelodie". 9.20 Di versen. 9.50 Berlijn Programma van den Deutschlandsender (Arndt Robert-orkest) Progr. IV Brussel Vlaamsch: 8.30 Kroniek van den dag. 8.40 Gramofoonplaat. 8.45 Ge sproken dagblad van het NIR. 9.00 Gramofoon- muziek etc. Parijs Radio: 11.20 Gevarieerd con cert door het kamerorkest van de Pasdeloup- concerten olv. Henri Tomasi. 12.20 Orgelcon cert door Mei. Zilgien. 12.50 Godsdienstige causerie door R. P. Lhande: „Salut a I'an Nouveau". Nat. Program: 1.10 Het Coventry Hippodrome orkest olv. W. Pether. 1.50 Orgel spel door Reginald Foort. 2.20 Tuinpraatje door C. II. Middleton. 2.40 BBC orkest olv. John Ansell mmv. Olive Groves, piano. 3.49 Gramo- foonmuziek: The Rio Grande, van Constant Lambert. 4.20 J. H. Oldham: The universal week of prayer 4.40 BBC Harmonie orkest olv. B. Walton O'Donnell. 5.20 Brussel Vlaamsch Gramofoonmuziek. London Regional- 5.50 Het orkest van het Grandhotei te Eastbourne olv. Leslie Jeffries. 6.50 Mary Palmer's koor. 7.20 Zie Midland Regional, Orkest van de Metro politan Works.3.15 Nat. Program Kerkdienst in de Ely Kathedraal. 9.05 Diversen. 9.10 Nat Program. Nieuwsberichten. Weerbericht 9.25 ld. BBC Theater orkest olv. Mark H. Lubbock 10.25 Weenen Popuair concert grpl. 10.50 Nat. Program. Epiloog. 11.00 Brussel Fransch Gra- mofoonmuziek. 11.50 ld. Dansmuziek. Progr. V 8.0024.00 Diversen. winstmarge verzekerd. Daar komt bij, dat het restrictie-percentage onlangs verlaagd is, zoodat Nederl. Indië in het eerste halfjaar 1937 ca. 500.000 ton rubber mag uitvoeren, een vermeerdering van 110.000 ton ten opzichte van het eerste halfjaar 1936, waardoor de ge middelde kostprijs niet onbeduidend kan wor den verlaagd. Ook de statistische positie van rubber wordt met den dag beter: de wereld voorraden nemen gestadig af en worden thans op ca. 465.000 ton geraamd, terwijl zij het vorige jaar nog 645.000 ton bedroegen. Ook voor de theecultuur was 1936 een winst gevend jaar. Het theeverbruik stijgt echter niet in die mate als men zoo wenschen. waar door de vooraden niet zoo snel afnemen als dit bijv. bij de rubber het geval is. en het restrictiepercentage voor 1936 37 ongewijzigd op 171-2 pet. moest blijven gehandhaafd. De gemiddelde opbrengst van de Amsterdamsche theeveiling bedroeg in 1936 39-j ct. tegen 33 3/4 per '2 K.G. in 1933. terwijl de prijzen thans varieeren van 46 t-ot 55 ct. per K.G. Voor een hoogere opbrengst der tabaks- oogsten-1936 was meer dan een reden aanwe zig. Eersten was de oogst kwalitatief beter dan zijn voorganger. Verder oefende het handels verdrag met Amerika, waarbij de invoerrech ten van tabak belangrijk konden worden ver laagd, een gunstIgen invloed uit, terwijl ten slotte de compensatietransacties met Duitsch- land stimuleerend werkten. De gemiddelde op_ brengst van Sumatra-tabak kon van 122;/. ct. per pond in 1935 tot 149ij, ct. in 1936 stijgen, zoodat de meerdere bruto-winst der betrokken mijen op ca. f5 millioeh geschat wordt. Dat een dergelijke gemiddelde opbrengst reeds be hoorlijke winsten oplevert, is het gevolg van de zeer drastische kostprijsverlaging, die de laat ste jaren ca. 30 a 40 pet. heeft bedragen. Naast de groote winstmogelijkheden bij de palmolie-, copra en andere kleinere cultures, blijft de suikercultuur nog een zorgenkind, ge lijk het dezer dagen de oud-Gouverneur-Ge neraal van Ned. Indië in een onderhoud met het Handelsblad gezegd heeft. Wel nemen de voorraden, vooral den laatsten tijd. belangrijk af. doch de afzetmogelijkheden blijven be perkt en het ziet er voorloopig nog niet naar uit dat de Javasuikercultuur haar voile acti viteit ooit weer ontplooien kan. Het zal te be zien zijn of oogst 1937. welke dit jaar is aan geplant en ca 1.400.000 ton zal bedragen, het volgende jaar niet weer zal moeten worden verminderd. Intusschen heeft de N. I. V. A. S. in deze maanden tweemaal een prijsverhoo- ging doorgevoerd, eerst van 10 ct., later van 15 ct. per 100 K.G. en zijn suikeraandeelen ge durende de laatste weken op sterk verhoogde koersen gevraagd. De petroleum en mijnbouwindustrie hebben eveneens den invloed van de vraag naar. hun producten ondervonden en de winstmogelijk heden zijn zeer vergroot. De uitbreiding van den goederen- en pro- ductenhandel heeft de vraag naar scheeps- ruimte doen toenemen, zoodat de scheep- vaartmijen thans weer goede winsten maken, terwijl de scheepsbouwindustrie daarvan den terugslag ondervindt en de Nederlandsche scheepshouwmijen weer ruim van orders zijn voorzien. Ook het buitenland laat zich niet onbetuigd en heeft deze week weer vijf sche pen in ons land besteld. Wij bepaalden ons ditmaal alleen bij die zaken, welke speciaal op ons land en zijn koloniën betrekking hebben. Dat de opleving in Amerika ook onmiskenbaar is, zal onzen lezers bekend zijn en ook daar sluit 1936 be langrijk beter af dan 1935. terwijl men al het mogelijke doet om een credietïnflatie en thans ook een grondstoffeninflatie te voorkomen. Van 1936 geldt het klassieke woord: het eind van een ding is beter dan zijn begin. Wij besluiten met den wensch, dat dit ook van 1937 zal kunnen worden gezegd. Overzuring der maag Na jaren einde! jk verlossing „Sedert een tiental jaren had ik last, van een overzuring der maag. Door allerlei middelen zocht ik verlossing van deze lasten, doch waren de resultaten steeds nihil, tot ik door een toeval kennis maakte met Digestif Rennie Pastilles. Zij hebben bij mij ccn waar wonder teweeggebracht en kan ik niet na laten U mijn enthousiasme te betuigen." Dit schreef ons de Heer G. F. te N. Digestif Rennie Pastilles bestrijden het over tollige maagzuur op een geheel nieuwe wijze, n.l. door het te neutraliseeren en te absor- beeren, terwijl de pancreatine en pepsine, die zij bevatten, de spijsvertering krachtig bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0.40 per pakje en 1.25 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. PASTILLES PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCIIF RADIO-CENTRALE op Maandag 4 Januari 1937. Progr I. Hilversum I tH-uizen). Progr. II Hilversum II. Progr lil o.OO Keulen. Gramofoonmuziek: 8 20 Parijs R. Gramofoonmuziek tot 8.50; 9.05 Keulen Tijdsein. Berichten Waterstandbe- riebten: f.20- 9.30 Richard Heinemeyer: „Was brachte der Sportsonntag"; 11.20 Dan- marks Radio. Uurslag en klokkenspel van den Raadhuistoren, Kal Julian's orkest uit Kilden te Aalborg; 12.20 Brussel Vlaamsch. Gramofoonmuziek; 12 50 Jazzmuziek: 1.20 Gesproken dagblad van het NIR- 1 30 Or kest: 1 50 Ginmofoonrmïziek: 2.20 Nat. pro gram. Gramofoonmuziek; 2.50 Solistencon- cert: 3.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Hei harp- trlo: Tina Bonifacio, harp, Harry Dyson, fluit. Gythen Wykeham-George. cello; 4.20 Parijs P.ndlo Programma van Straatsburg •SHisteneoncert.)5 20 Keulen. Concert door het groote omroeporkest o.l.v. Otto Julius Kühn; 6.20 London Regional. Het Luton or kest o.l.v. Albert Coupe; 7.20 Weer.cn. „Von (Adv. Ingez. Med.) Bergen Rings umgeben", VoiKsiiedereupro- gramma; 8.20 De Wiener Symphoniker o.l.v. Max Schönherr; 9.30 Motala (of diversen). Folke Englund's orkest. 10.20 Keulen. Con cert door het kl. omroeporkest o.l.v Eugen Wilcken: 11.20 Parijs Radio. Dansmuziek door het omr. orkest plv. Pierre Mangeret; 11.50 Populair concert o.l.v. Pierre Mangeret. Progr. IV. 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnas tiek; 8.20 Gramofoonmuziek; 8 30 Kroniek van den dag: 8.40 Gramofoonplaat: 845 Ge sproken dagblad van het N.I.R.: 9.00 Gramo foonmuziek: 9.20 Diversen: 10.35 London Re gional. Korte godsdienstoefening; 10 50 Tijd sein van Greenwich. Weerbericht: 1105 Or gelconcert door Leslie James; 11.35 Gramo foonmuziek: 12.20 B.B.C orkest van N Ier land o.l.v, P Montgomery; 1.20 London Re gional, Gramofoonmuziek; 2.05 Arthur Sa lisbury en zi,j.n orkest; 2.50 BBC Midland 01 kest o.l.v. Reginald Burston; 3 54 Orgelspel door Horace Finch; 4.20 Hildegard Arnold, cello en Lucy Scollick. piano; 4.50 Hotel Vic- toria-orkest o.l.v Emilio Colombo; 5.20 Nat. program. Helen Graig Davis leest voor ..In- ventors and inventions"; 5.35 Yascha Krein en zijn Zigeunerorkest: 6.20 Diversen: 7 00 Nat. program BBC. Schotsch orkest o.l.v. Guy Warrack; 7 40 „The Music Shop": 8.20 London Regional ..Silly Songs we used to sine": G.40 Fred Hartley and his Novelty Quintet: r—.ten Regional. BBC orkest 0.'v. P.ioh 'wuir m.m v Kendall Tavlor, n:a19 ?0 .*hi*-teuten. Weerbericht. Snor*h-v;voecie causerie: 10.45 Lew Stone erj zijn orkest. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Piano-sol Piano Medley No. R 14" Plano Medlev no. R 12. Charley Kunz: Rose Marie The town Talks. Patricia Rossborough. Hawaiian: Hawaiian Stars are gleaming, Oh Rosalita Linn Wilford en Hawaiians: Aloha Oe, Hawaiian Star of love. The Ha- •vnaiian Beach Songsters. Potpourri's; Eine lust.ige Schlagerfahrt, Oscar Joost Tanz orchestre; Wir sind Rich- tig, Adalbert Lutter; Eine lustige Eisen'oahn- fa-hrt, Groot orkest. 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9