4ÉÜ De Haarlemsche Havenplannen. ASPIRIN Hoe het met de plannen verder verliep. WOENSDAG 6 JANUARI 1937 HA ARE EM'S DAGBLAD Nieuwe gemeentelijke commissie 1916 De Havencommissie werd op 7 September 1915 op voorstel van haar Voorzitter namens Burgemeester en Wethouders ontbonden, doch bij raadsbesluit van 9 Februari 1916 werd in deze „vacature" voorzien en een nieuwe com missie ingesteld met het doel om tot een za kelijke en spoedige behandeling der haven- aangelegenheid te komen. In deze commissie zaten de raadsleden: v. Rossum, Hoog, Jonck- bloedt, Mr. Andrea en Mr. Slingenberg. Laatst genoemde werd in Mei 1916 vervangen door den heer J. B. Lasschuit. Gedurende 1916 en 1917 werden in deze commissie tal van besprekingen gevoerd en rapporten van den Directeur van Openbare Werken behandeld. Het denkbeeld om onmid dellijk langs de Spaarne-oevers een terrein voor laadterrein te bestemmen, was ten slotte in de commissie losgelaten, waarna deze zich evenwel vereenigde met het plan van den Directeur van Openbare Werken, met dien ver stande evenwel, dat ook nog een terrein be stemd zou worden voor het bouwen van klei nere fabrieken, welke niet aan het water ge legen behoeven te zijn. Op 3o November 1917 werd het voorstel der commissie door Burgemeester en Wethouders overgenomen en aan den Raad aangeboden, terwijl tevens een volledig onteigeningsvoor - stel voor de gronden, noodig voor den haven- aanleg en wat daarmede verband hield, was ingezonden. In de raadsvergadering van 15 December 1917 kwam het plan aan de orde en stelden Burgemeester en Wethouders voor het plan tot aanleg door de gemeente van een los- en overlaadhaven met opslagterrein, goed te keu ren en stappen te doen om zoo noodig door middel van onteigening den eigendom te ver krijgen van bepaalde perceelen of perceels gedeelten. Nieuwe stagnaties In deze raadsvergadering werd o.m. door den heer Nagtzaam opgemerkt, dat de havenmees ter „officieel" het plan niet kende en over de „inrichting" niet eens gehoord was. Hij Btelde voor een niet-officiëele raadszitting te houden waarin Directeur van Openbare Werken en Havenmeester inlichtingen zouden kunnen verstrekken. Het gevolg van een en ander was, dat het voorstel werd aangehouden. De bewus te niet-officiëele raadsvergadering werd ge houden. De Havenmeester rapporteerde daar na op 7 Januari 1918, de Directeur van Open bare Werken repliceerde bij schrijven van 1 Februari 1918. De periode 1918-1925. Een nieuwe lijdensperiode brak aan. In 1918 adviseerde het Departement Haarlem der Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel de voorstellen van Burgemeester en Wethouders met betrekking to» de havenplan nen aan te nemen en de uitvoering er van zooveel mogelijk te bespoedigen. Bij schrijven van 12 April 1919 wendde de Kamer van Koophandel en Fabrieken zich andermaal tot den Raad, thans naar aanlei ding van het ontwerp-uitbreidingsplan voor de gronden gelegen ten Noorden van den Kloppersingel, ten Westen van het Noorder Spaarne, ten Zuiden van de grens tusschen de gemeente Haarlem en Schoten en ten Oosten van den Schoterweg. Daarbij merkte de Ka mer in een uitvoerig betoog op, dat de over brugging der singels, het uitbreidingsplan Ro- zenhage. de overbrugging van het Noorder Buiten Spaarne en de indeeling der haven- en industrieterreinen één geheel vormen en niet van elkander te scheiden zijn. De beoordee ling dezer technische- en technisch-economi- sche vraagstukken dient men aldus de Ka mer aan bijzondere deskundigen over te laten. Het raadsbesluit van 3 September 1919 wees als lid van de Commissie inzake Havenplan nen aan de heeren: Jonkbloedt, Miezerus, v. d. Kamp. v. Toulon v. d. Koog en Boes. Als uiting in het jaar 1920 moge gewezen worden op een artikel in „De Aarde en Haar Volken" van 15 Juni getiteld: Een nieuw In dustrie-centrum. betreffende de vestiging van industrieën in de omgeving van Spaarndam. Bij raadsbesluit van 4 September 1923 wer den tot lid der commissie inzake Havenplan nen benoemd de heeren Gerritsz, Miezérus, v. d. Kamp, Klein Schiphorst en Castricum. En intusschen gebeurde er vrijwel niets. In de raadszitting van 4 Maart 1925 stelde de heer v. Liemt de navolgende vragen: Kunnen B. en W. den Raad mededeelen in welk stadium de plannen voor een los- en overlaadhaven zijn? Kan de Raad binnenkort voorstellen dien aangaande tegemoet zien? Namens Burgemeester en Wethouders werd geantwoord, dat hierop, na raadpleging van de Havencommissie, geantwoord zou worden. Het tijdvak 1928-1931 Tusschen 1925 en 1928 werd er direct aan het havenproject weinig of niets gedaan. Wel dient herinnerd te worden aan de in 1927 tot stand gekomen grenswijziging, Het jaar daar op, op Donderdag 25 October 1928, werd door den Burgemeester de nieuwe Commissie voor de Havenplannen geïnstalleerd, waarin de in dustrie haar eigen vertegenwoordigers had. De commissie bestond uit de heeren Mr. Gerritsz (voorzitter), Mr. M. Slingenberg, M. A. Reï- nalda, H. J. L. Klein Schiphorst, W. Rooden- burg, E. H. Krelage en J. F. Hulswit. In de in stallatierede merkte de Burgemeester o m. op. dat door de grenswijziging een geschikt gebied voor haven- en industrieterrein tot het grond gebied van Haarlem is komen te behooren, zoodat opnieuw de vraag onder de oogen moet worden gezien op welke wijze handel en in dustrie in deze gemeente kunnen worden be vorderd. Het secretariaat der commissie werd gevormd door den secretaris der gemeente en door den Referendaris, Chef der Afdeeling Openbare Wei-ken van de gemeente-secretarie, zoomede den secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken. De nieuwe commissie kwam bijeen op 29 Mei 1929, 20 Mei 1930 en 9 April 1931. In behande ling kwamen een tweetal rapporten, nml. van den Directeur van Openbare Werken, Ir. Maas, van 31 Maart 1931, zijnde Algemeene beschouwingen in verband met den haven- aanleg en van den heer P. W. Tuin van 28 Juli 1930 zijnde een Overzicht van het scheep vaartverkeer te Haarlem. Resultaat is niet bereikt, waarbij de ongunst der tijden natuurlijk een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. De laatste phase? Met meer dan bijzondere belangstelling zal men kennis hebben genomen van de Decem- ber-mededeelingen in Haarlem's Dagblad, be treffende de nieuwe phase, waarin het haven plan blijkbaar is aangekomen. Terecht zullen 'velen 2ich afvragen: hebben wij inderdaad de laatste étappe bereikt? Indien dit werkelijk het geval zou zijn, dan zal den huidigen Wet houder van Openbare Werken daarmede het eeresaluut niet onthouden worden, hetwelk hem toekomt. De in menig opzicht zeer globa le gegevens, waarover men op dit oogenblik slechts de beschikking heeft, stellen den bui tenstaander nog niet in de gelegenheid zich een juist oordeel te vormen omtrent de plan nen. Het feit, dat in de reeds genoemde publi caties de Spaarndammersluis-kwestie niet voorkomt, beteekent waarschijnlijk, dat men de gedachte: Haarlem-eenmaal-zeehaven. heeft losgelaten. Het komt mij voor, dat die zienswijze zeer gelukkig is, al was het alleen maar, omdat er naast het meer enge haven project in Haarlem zelf nog zoo veel te rege len valt. dat daaraan eerst de volle aandacht besteed moet worden. Want het stads-indus- trialisatieprobleem is uitermate ingewikkeld. Men is niet klaar met het maken van een een voudige overlaadhaven aan het Noorder Bui ten Spaarne. Wil men een flinke industriewijk scheppen, dan zal aan een groot complex vraagstukken aandacht besteed moeten wor den. Daarbij worde in de eerste plaats gedacht aan de hatelijke zakelijke belasting op het be drijf, welke in Haarlem wordt geheven. Dit monstrum van belastingwetgeving, waarbij men beboet wordt voor het in dienst hebben van werknemers, zal zoolang het bestaat een groot nadeel vormen om nieuwe bedrijven naar Haarlem te trekken. Men heeft wel eens smalend gelachen om het feit, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken acht jaren achtereen, telken male weer in andere bewoordingen, verzocht heeft deze belasting ongedaan te maken. Ten onrechte evenwel. Zoo meteen zal blijken, hoe veel last de gemeente Haarlem zal ondervin den van dezen onzaligen maatregel. In de tweede plaats biedt het nieuwe plan misschien de mogelijkheid tot stads-sanee- ring. Verplaatsing van bedrijven uit de bin nenstad en de daaraan grenzende wijken naar het haventerrein, is zeker van groot belang. De mogelijkheid van nieuwe opslagplaatsen met mechanische lossing biedt in dat opzicht de noodige kansen. Verplaatsing van de groen temarkt naar dat stadsgedeelte zou dan zeker mogelijk zijn. Indien de haven voorzien zou worden van moderne gemakken, wordt van zelf industrieterrein gevormd. Maar deze in dustrie zal alleen getrokken worden, wanneer zij faciliteiten kan verkrijgen. Niet alleen in den vorm van de afschaffing der Zakelijke Bedrijfsbelasting, maar ook in den vorm van redelijke grondprijzen en aanvaardbare tarie ven van electrischen stroom, gas en water. In dat licht beschouwd is de totstandkoming van een havencomplex van groot belang. Want al moge het waar zijn, dat industrie en handel nog met groote moeilijkheden te kampen heb ben. eens zal het veranderen en indien Haar lem daarvan wil profiteeren, zal de noodige spoed betracht moeten worden. Het is de hoog ste tijd. MOLLERUS BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in December was: Badhuis Koudenhom: 806 mannen, 377 vrouwen, 151 baden werkloozen, totaal 1334 Badhuis Leidscheplein1108 m., 661 vr., 523 schoolbaden. 256 werkloozen, totaal 2548. Badhuis Schotersingel: 1290 m., 876 vr., 912 schoolb., 306 werkl., totaal 3384. Badhuis Hofdijkplein: 1298 m., 528 vr., 742 schoolb., 433 werkl.. totaal 3001. Badhuis van Egmondstraat: 1602 m., 878 vr., 826 schoolb., 677 werkl., totaal 3983. HAARL. CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Ook de Haarl. Chr. Besturenbond werkt mede aan den Lichtstoet te houden op" 7 Januari, uitgaande van het Comité .Ko ninginnedag". Alle afdeelingen der Chr. Vakorganisaties •kunnen deelnemen met of zonder vaandel of transparant. Opstelling op het terrein voor het Pavil joen in den Hout. Uiterlijk 4 uur zal de stoet afmarcheer én. ALG. BOND VAN FORENSEN De heer A. J. Torley Duwel treedt met in gang van 10 Januari a.s. af als secretaris der afd. Haarlem en omstreken van den Alg. Bond van Forensen, doch blijft lid van het bestuur. In zijn plaats zal de functie van secretaris der afdeeling van 10 Januari a.s. af vervuld worden door den heer G. H. Ris. Laan van Bloemenhove 2, Heemstede, post Haarlem. door P. BALJé Logés. Ik ben dol op gasten! Het verheugde mij dan ook buitengewoon, toen ik twee weken geleden van mijn kantoor thuiskwam, door mijn vrouw in de gang met een allerliefst lachje om den mond. maar te vens met een zenuwachtig, angstig trekje in haar gezicht, verwelkomd werd met de mede- deeling, dat haar oom Karei met tante Ber tha en hun zoontje Kees, een bengel van een jaar of zeven, onverwachts op ons dak wa ren komen vallen en het plan hadden, een weekje te blijven.... Zooiets is gezellig! Onmiddellijk trok ik mijn beste visite- gezicht en stapte de kamer binnen, waar ik luidruchtig werd ontvangen door oom en tan te, en Kees hevig aan m'n colbertje rukte, om dat ik niet direct notitie van hem nam. Logés hebben, het is werkelijk, iets zeer aangenaams. Alleenals heer des huizes loop je een beetje met je ziel onder den arm. Mijn vaste plaatsje de gemakkelijke lees- stoel bij het raam was door mijn oom ge- confiskeerd, zoodat ik nu eens op den éénen, dan weer op den anderen stoel neerplofte, en meestal door mijn vrouw werd verjaagd „om dat ik in den weg zat". Oom Karei is een gezellige. Joviale kerel. Hij had direct mijn sigarenkistje gevonden en met een uitbundige jovialiteit deed hij mij de eer aan. mijn sigaren in rook te doen opgaan. Overigenshij is een critisch rooker! Zoo ééntje, die met bedenkelijke rimpels in het voorhoofd de rook van een sigaar naar zich t ijgipj sne| en zeker Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 labl. - 70 cent zakjes can 2 tabl. - 10 cent (Adv. ingez Med.) FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 5 Januari 1937. P. Baum, handelaar in vleeschwaren, wo nende te Haarlem, Teslastraat 5, Curator Mr. J. Verlooy, wonende te Heemstede; J. A. v. d. Broek, schilder, wonende te Haar lem, van der Meerstraat 51, Curator Mr. B. Slingenberg, wonende te Haarlem; A. J. Pik, manufacturier, wonende te Haar lem, Tesselschadeplein 6, Curator Mr. W. M. Gunning, wonende te Haarlem; L. D. Wielders. handelende onder den naam Reisbureau Pullman, wonende te Haarlem, Groote Houtstraat 48, Curator Mr. J. E. Goudsmit, wonende te Hoofddorp: W. Overhoff, kleermaker, wonende te Zaandam, Zuiddijk. 20, Curator Mr. A. G. H. H. Roeffen, wonende te Haarlemmermeer, Hoofddorp; W. J. Pekelharing, handelaar in groenten, wonende te Beverwijk, Romerkerkweg 87, vroeger te Wormerveer, Curator Mr. B. M. C M. Vrijdag, wonende té Haarlem; Th. Weyers, expediteur, wonende te Heem stede. Lindenlaan 13, Curator Mr. G. J. Paré, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, wonende te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: D. Rookhuyzen, timmerman, wonende te te Haarlem, Adriaan Loojesstraat 17. Cura- trice Mej. Mr. C. H. Deknatel, wonende te Haarlem. J. Boer-Rookhuyzen. timmerman, wonende Haarlem, Adriaan loosjesstraat 17, Cura- trice Mej. Mr. C. H. Deknatel, wonende te Haarlem. H. Vestering, kruidenier, wonende te IJmui- den-Oost, Frans Naereboutstraat 57, Cura tor Mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden A. A. Kamphuis, vertegenwoordiger van Buitenlandsche Huizen, wonende te IJmui- den-Oost, Palmenstraat 5. Curator Mr. Dr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden. Na verzet tegen de uitdeelingslijst is ge ëindigd op 5 Januari 1937 het faillissement van: F. C. J. van der Eerden, in leven caféhou der. wonende te Lisse, Rijksstraatweg 10. Cu rator Mr. A. Klein, wonende te Haarlem. In het afgeloopen jajar zijn door de Arr. Rechtbank te Haarlem uitgesproken 296 fail lissementen tegen 344 faillissementen in 1935. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 911 en 12, Dinsdags avonds 6.308.30. (Adv. Ingez. Med.) toewaait, met kennersblik de asch keurt, en de sigaar daarna enkele keeren in zijn vingers ronddraait. lederen keer, als oom Karei één van mijn 12-cents rookertjes opsteekt, her haalt hij bovenstaande manipulaties, hij be weegt dan meestal de sigaar zoo'n keer of drie op vijf centimeter afstand vlug voorbij zijn neus heen en weer en snuift de blauwe spi raaltjes, die geurig omhoog kronkelen, op. Meestal is er een licht-afkeurend trekje in zijn gezicht, en vraagt hij me „wat die sigaar nou eigenlijk kost". Ik antwoord hem dan waar heidsgetrouw, waarna hij zijn wenkbrauwen zeer hoog optrekt, opnieuw snuift, als kon dat zijn oordeel veranderen, wéér bedenkelijk met het hoofd schudt, mij medelijdend aankij kend! „Jonge, kerel!" zegt hij dan, „hoe is.'t mo gelijk. dat je voor zoo'n sigaar zooveel be taalt! Nee-nee-nee", haast hij zich in zoo'n geval als hij ziet. dat mijn gezicht betrekt. „hij is goed, zeker, 't sigaartje is lang niet kwaadlang niet kwaadmaar tóch prefereer ik mijn merkje!" Wat niet wegneemt, dat mijn voorraad siga ren zienderoogen verminderde Nou moet u weten, dat ik eens éénmaal bij oom Karei gelogeerd heb. Hij was toen de gul heid in persoon. Zijn sigaren waren tot mijn dispositie, verklaarde hij herhaaldelijk. Ik heb er eens één geprobeerd. Het was een sigaar van 4 cent. Tante Bertha is een lieve, gedienstige vrouw. Zij weet, dat mijn vrouw het nu erg druk heeft, en helpt haar daarom. Zij assisteert bij het vaten-wasschen. In zeven dagen heeft ze maar vier borden, drie kopjes en een melk kan gebroken. Mijn vrouw kan werkelijk goed koken. Ik heb er zelden wat op aan te merken, en bij haar gaan de moppen uit de stuiversblaadjes ;ver mislukte taarten etc nier op. Ook tante Bertha prijst ten zeerste de producten, welke mijn vrouw ons voorzet. Haar aardappels kon den weliswaar wat zouter, en de jus wat min- Hoogtijdagen van het Oranje huis. Aardige en interessante documenten. In den boekhandel voorheen J. M. Stap, Groote Houtstraat 63 is in de bovenzalen een aardige collectie foto's en documenten bij eengebracht. betrekking hebbende op ons vorstenhuis. Bijzonder interessant zijn die bijdragen, welke betrekking hebben op de geboorte van „het Prinsesje". Enkele canards, die lang voor de blijde gebeurtenis de ge boorte van een Prinsesje aankondigde, cari- caturen en dan de eerste foto's, waarvan en kele door H.M. zelf vervaardigd. Vervolgens zien we het Prinsesje opgroeien we zien haar op de schaats, op de fiets, in Axelsch costuum, met haar ouders, en ten slotte, in een nog niet zoo heel ver verleden, in haar studententijd. Natuurlijk zijn er ook de bekende foto's uit de laatste maanden, van de Prinses en haar verloofde, thans haar bruidegom uit wiens jeugd ook nog heel wat materiaal bijeenge bracht kon worden. Interessant zijn tenslotte nog de souvenirs, die ons herinneren aan het huwelijk van de Koningin. Menu's, foto's, oorkonden, gedenk boeken. Zelfs is er een aankondiging van een tooneelstukje, dat aan het hof werd opge voerd, en waarin H.M. zelf een rol vervulde. Wij raden dan ook een ieder aan. eens een •kijkje te gaan nemen op de interessante tentoonstelling, welk zoovele blijde herinne ringen uit lang vervlogen of nog zeer nabije dagen in ons wakker roept. HARRY VAN OSS EN FELIX DE NOBEL. In de groote zaal van het Cecil Sharp House te Londen gaven Harry van Oss en Felix de Nobel voor de leden van de English folk dance and song society en voor deelnemers aan den kerstcursus dezer vereeniging een concert van volksliederen van verschillende naties, waaronder zeven Hollandsche liederen. Medewerking verleenden de Negro spirituals. De concertgevers oogstten veel succes en hadden een dankwoord in ontvangst te nemen van den voorzitter. Onder het auditorium waren tal van voor aanstaande persoonlijkheden op net gebied van volksdans en zang, waaronder miss Maud Karpeles, miss Evelyn. Sharp en de bekende romanschrijver en dichter H. W. Me Vinson. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T/M. 10 JANUARI 1936. Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Djambi 8 Jan. gewone stukken 3.25 mail via Marseille per m.s. Indrapoera 8 Jan. gew. st. 14.15; vliegdienst AmsterdamBan doeng 9 Jan. gew .st. 3.25. Suriname mail via Bordeaux 9 Jan. gew. st. 8.55. Aruba. Bonaire, Curacao, mail en zeepost via Amsterdam 8 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst vanaf New York 7 Jan. gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador via Cherbourg 7 Jan. gew .st. 2.15; via Rotterdam 7 Jan. gew. st. 2.15. Canada, via Glasgow 8 Jan. gew. st. 8.55. Argentinië en Brazilië, via Londen 8 Jan. gew. st. 6. Pernambuco en Bahia, via Boulogne 9 Jan. gew. st. 16.45; vliegdienst FrankrijkZuid- Amerika 9 Jan. gew. st. 8.50. China, Japan en Hongkong via Siberië 7 Jan. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 7 Jan. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië), via Istanbul/Damaskus 8 Jan. gew .st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Marseille 8 Jan. gew. st. 14.15; via Piraeus 8 Jan .gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Napels 8 Jan. gew. st. 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 8 Jan. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Marseille 8 Jan. gew st. 12.35. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 8' Jan. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 8 Jan. gew. st. 14.15; via Piraeus 8 Jan. gew. st. 22.30; vliegdienst AmsterdamBandoeng 9 Jan. gew. st. 3.25; Vliegdienst LondenGaïroKaapstad 8 Jan. gew. st. 8.50. Oost-Afrika, via Marseille/Aden 7 Jan. gew. st. 2.15; vliegdienst LondenCaïroKaapstad 8 Jan. gew. st. 8.50. Zuid Afrikaansche Unie, via Marseille 7 Jan gew. st. 2.15. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Londen 7 Jan. gew. st. 2.15; via Napels 8 Jan. gew. st. 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland: Vliegdienst als Ned. Indië. der vet, terwijl ze de puddinkjes wat steviger moet maken. Verschillende groentesoorten maakt tante Bertha anders klaar, zegt ze, wat natuurlijk niet wegneemt, dat de methode van mijn vrouw ook lang niet slecht is, haast ze zich, er aan toe te voegen. Heusch. voor zoo'n jong vrouwtje, vindt tante Bertha haar kook- prestaties beslist zeer voldoende. Als ik tante Bertha zoo hoor praten, zwijg ik fatsoenshalve. Maar ik denk in stilte aan die week, toen wij bij haar gelogeerd waren. Kees is de oogappel van oom en tante. Ik ben dan ook altijd zeer vriendelijk tegen het ventje Hij is zoo stil en zoo lief, beweert tan te Bertha immer. Ik denk, dat hij dan nu wat uit zijn gewone doen is, want de buren heb ben met politie-interventie gedreigd „als die heksenketel boven hun hoofd niet vlug op houdt"! Een autoped is ook geen geschikt speelgoed voor een portaal. Kees is ook een grappenmaker. Eens heeft hij een doode muis in mijn pantoffel gedaan, een ander maal stopte hij groepe zeep in mijn beste Dunhill-pijp. Dat zijn leuke grapjes, die oom en tante tranen doen lachen. Onze poes heb ik in tien dagen niet gezien. Tegelijk met dat beest zijn eenige pannetjes en lepels ver dwenen. Ik heb zoo'n flauw vermoeden, dat Kees de staart van de poes de eenige plaats vond, waar dergelijke voorwerpen aan beves tigd kunnen worden Eens was ik werkelijk kwaad op hem. Ik was toen alleen met hem in de kamer en ik wilde hem juist een zeer paedagogisch lesje geven, toen tante Bertha binnenstapte. De wijze, waarop ik toen in een minimum van tijd een betooverend lachje op mijn gelaat te voor schijn riep. heeft me een stijve kaak bezorgd. En bovendien had ik een verklaring te geven voor de opgeheven houding van mijn arm. „Gymnastische oefening tegen rheumatische i aandoening" voldeed haar Den volgenden dag bracht ze echter een smeerseltje mee! Werkelijk ik ben dól op logés! !1 Jef Last mag niet spreken te Haarlem. Vergadering van het Comité „Hulp aan Spanje." Het Comité „Hulp aan Spanje" heeft gisteravond in het gebouw van den Protestantenbond een zeer druk bezochte vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. E. Post. opende de bijeenkomst. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit, dat ook zoovele intellectueelen in den lande het Comité steunen Na dit openingswoord besteeg Dr. J. Schrijver het spreekgestoelte. Deze spreker zette het werk uiteen van het Comité „Hulp aan Spanje", waarvan hij de penningmeester is. Spr. vergeleek den Spaansohen burgeroor log imet den 80-jarigen strijd der Nederlan ders. Dezelfde Spaansche, reactionnaire ele menten zijn hier aan het werk, Het volk strijdt tegen deze elementen voor zijn vrij heid. De strijd in Spanje is er één tegen het internationale fascisme, aldus dr. Schrijver. De feiten bewijzen dit. Nu verwijt men ons. communisten te zijn. Maar dit is niet juist, zoo betoogde spr. Het Comité ..Hulp aan Spanje" is een volstrekt onpolitieke commis sie. Ons vereenigt echter de afkeer tegen de onderdrukking en dus tegen het fascisme. (Applaus) De oorlog in Spanje is een wereldstrijd, omdat het gaat voor het behoud van imen- schelij.kheid en recht. Voorts bestreed dr. Schrijver de meening, dat het hier een worsteling is tusschen fas cisme en communisme. Het Comité heeft een tweeledige taak. Het moet in de eerste plaats het publiek naar waarheid voorlichten. In de tweede plaats moeten wij zooveel mogelijk het Spaansche •volk imoreèle en financieele hiulp verleenen. Het Comité heeft reeds in bescheiden mate geholpen: eerst door het zenden van een ambulance, toen door het sturen van klee- ren. Thans heeft het Comité nog een nieuwe taak iter hand genomen en deze is: gehoor te geven aan de oproeping, door de Spaan sche vrouwen tot de geheele wereld gericht. Er is daartoe een aparte commissie inge steld, teneinde de Spaansche kinderen te redden. Na deze rede van Dr. Schrijver deed de voorzitter de mededeeling, dat de politie heeft verboden, dat de heer Jef Last het woord zou voeren. De stampvolle zaal bracht Jef Last, die wel aanwezig was, een langdurige ovatie. De secretaris van den heer Last, de heer A. Walter, deed hierna eenige mededeelingen over de redevoeringen, die de heer Last reeds eerder heeft uitgesproken. De burgeroorlog in Spanje is een strijd van het internationale fascisme tegen de resten ran-de democratie in Europa, zoo heeft Jef Last in vorige redevoeringen gezegd. De op stand was met buitenlandsch geld voorbe reid. Uitvoerig zette spr. de meening van Jef Last uiteen, over de belangen, die Italië en Duitschland bij een fascistisch Spanje zou den hebben. Daarom hebben deze landen de laatste jaren den Spaanschen opstand syste matisch voorbereid. Toen de opstand uitbrak, bleek echter, dat het vereenigde Spaansche volk in staat was, krachtigen tegenstand te bieden, Op alle mo gelijke manieren bleven Duitschland en Italië de opstandelingen steunen. Met het relaas van verschillende fei/ten toonde spr. deze overtuiging van den heer Last aan. De opstandige generaals maken gebruik van Mooren, die men mooie beloften doet, en van soldaten van het vreemdelingenlegioen. Dat zijn dan de z.g. „nationalen", aldus spr. Evenals dr. Schrijver betoogde deze spreker de onjuistheid van de bewering, dat de re- geeringsaanhangers communistisch zijn. Hierna besprak de vertolker van Jef Last de maatregelen, die de Spaansche regeering genomen heeft, vóór de opstand uitbrak. Ook thans nog is de discipline onder de regee- ringsaanhangers groot. In de loopgraven, waarin ook Last heeft gestreden, lagen arbeiders, boeren, intellec tueelen en kunstenaars. Politieke verschillen zijn daar geheel verdwenen. Met groote ver betenheid en volharding wordt de strijd ge voerd. Daarom kan men zich daar de be middelingspogingen van Engeland en Frank rijk niet begrijpen. Verschillende wederwaardigheden van Last in Spanje schetste de spreker vervolgens. Hieruit bleek, dat de regeeringstroepen, on danks de wreedheden der tegenpartij, men- schelijk blijven tegenover hun gevangen ge nomen vijanden. Bij den strijd heeft men de overtuiging, de toekomst van de geheele wereld te ver dedigen. Daarom houdt men stand. Last is om die reden optimistisch gestemd. Tenslotte wekte spr. allen op. de Spaan sche regeering via het Comité „Hulp aan Spanje" te steunen. Aan het slot van de vergadering brachten de aanwezigen wederom een ovatie aan Jef Last. Een aantal personen bracht hierbij met de gebalde vuist den communistischen groet. Toen Jef Last opstond en dit gebaar beant woordde, verzocht de aanwezige inspecteur van politie hem te gaan zitten, hetgeen eenig gejoel uitlokte. Dank zij het tactisch optreden van den inspecteur en van den voorzitter ble ven incidenten echter achterwege en ging de vergadering rustig uiteen. De reden van het spreekverbod. Volgens mededeeling van de politie is het Jef Last verboden te spreken, omdat men hem, door zijn dienstneming in het Spaansche re- geeringsleger, niet meer als Nederlander be schouwt. Vreemdelingen moeten zich hier te lande van iedere politieke actie onthouden. In de afgeloopen weken had Jef Last reeds in verschillende andere plaatsen van ons land het woord gevoerd. In Haarlem is hem voor het eerst het spreken belet. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. De Commandant verzoekt aan de leden van de Burgerwacht die deel nemen aan den te houden Lichtstoet op 7 Januari a.s„ zich ten 15.15 uur in de Infanterie Kazerne te verza melen, vanwaar om 15.30 uur naar De Dreef zal worden afgemarcheerd. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op den eersten lezingsavond in het jaar 1937 in het clublokaal Gedempte Oude Gracht 104, welke gehouden wordt op Vrijdag 8 Ja nuari zal de heer Dick Boer, te Haarlem, re dacteur van het Fototijdschrift „Focus", spre ken over: „Fotografische mogelijkheden in Engeland", een lezing welke begeleid wordt door projectie van lantaarnplaatjes en film band. Aan de wanden zullen hangen de Fotocol lectie „Voordouw", welwillend "afgestaan door den Bond v. N. A. F, V,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10