hik zal dal ktateal D ^WEERBERICHT Nieuwe Uitgaven. W 0 E N S D A 'G 6 JANUARI 1937 HAAREEM'S DSGBEAD 2 VOOR DEN- I -KANTONRECHTER Drie vroolijke muzikantjes. Drie vroolijke muzikantjes hadden zich hedenmorgen voor den Haarlemschen Kan tonrechter. Mr. Bijl de Vroe, te verantwoor den, omdat zij op 22 December de bewoners van den Glipperweg in de gemeente Heem stede op hun min of meer welluidende muziek hadden vergast, hoewel zij daartoe geen ver gunning hadden van den burgemeester. Daar stonden zij dan alle drie voor het hekje. Alle drie kwamen zij uit Amsterdam en alle drie waren zij van beroep muzikant. De eerste speelde de trompet, de tweede trombone de derde het schoone instrument, dat in den volksmond een „trekpiano" heet. Dit trio had gemisiceerd in Heemstede, zooals gezegd zon der vergunning. Wel mochten zij in de ge meente Bennebroek hun muze op den open baren weg dienen en daar zij, zooals zij ver klaarden de situatie ter plaatse niet kenden, waren zij ongemerkt de grens van beide ge meenten overschreden, waardoor zij al-spe lende in overtreding waren. De ambtenaar van het O.M. geloofde niet ln de onschuld en de bekendheid met de grensproblemen van Bennebroek van deze die naren der Kunst. Daarom requireerde hij tegen ieder der verdachten een boete van 3 te vervangen door 3 dagen hechtenis. De Kantonrechter maakte er 2 of 1 dag van. Trompet, trombone en harmonica zullen weer heel wat tonen moeten voortbrengen vóór deze schade ingehaald is. Bier en autorijden. Een inwoner van Aalsmeer had, na een ge noeglijk avondje bij zijn schoonvader te heb ben doorgebracht, waar hij volgens zijn zeggen drie glazen bier had gedronken, op de Dreef bij de Hertenkamp te Haarlem een aanrijding veroorzaakt, omdat hij daar plotseling aan den linkerkant van d en weg reed. Voor den kantonrechter bekende de verdachte deze aanrijding, maar hij hield vol. dat de biertjes er geen schuld aan waren. De aangeredene en de politieagenten, die den Aalsmeerder hadden vcrbaliseerd. hadden evenwel Geconstateerd dat verd. sterk naar alcohol v k en dat zijn oogenflets stonden. De politie was van oordeel geweest dat verd. niet in staat was een auto te besturen. De ambtenaar van het O.M, achtte het ten laste se'^'de bewezen en vroeg wegens de aanrijding een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis. Wegens het besturen van een motorrijtuig, onder invloed van sterken drank eischte hij een hechtenis van 7 dagen en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. De uitspraak van den Kantonrechter was 25 boete of 10 dagen voor het eerste feit en voor het tweede feit een hechtenisstraf van 7 daeen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 3 maanden, omdat verd. de auto voor zijn bedrijf noodig had. FEESTAVOND GEREF. JEUGDCENTRALE. De Gereformeerde Jeugdorganisaties vieren 7 Januari 's ayonds. feest in het gebouw van de IT.J.M.V., Lange Margarethastraat. De bij eenkomst wordt opgeluisterd met muziek en attracties, waaronder massazang o.l.v. den be kenden dirigent den heer A. F. de Braai. Ds. C. Veenhof spreekt een opwekkend woord, Ds. A. M. Boeyinga het slotwoord. De leden der organisaties aanaesloten bij de Gereformeerde Jeugdcentrale, die deelnemen aan den lichtstoet, verzamelen zich ongeveer half 4 voor het Paviljoen in den Hout achter het embleem der G.J.C. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. In Nederland verdronken 25 jaar geleden gemiddeld per jaar 939 menschen en kin dieren. Door de uitbreiding der zwemkunst, door het bevorderen van het zwemmend red den door de Redd i n gb ris ad esdoor bevorde ring van het opwekken der levensfeesten bij schijnbaar verdronkenen en door het nlaat- sen van modern reddingsmateriaal trad een groote daling in. In de jaren 1920 t-ot 1934 bedroeg het aantal verdronkenen gemiddeld 675 per jaar. 1934: verdronken: in totaal 504. Gered: in totaal 474. 1935: verdronken: in totaal 521 Gered: in totaal 625. 1936: verdronken: in totaal 538. Gered, in totaal 748. De bevolking van Nederland neemt per jaar toe met ongeveer 100.000. Overzicht van-het aantal te water geraak te auto's, -bussen en vrachtauto's. (Alleen ernstige gevallen worden genoteerd"). Wagens: Gered of wisten zich Doodelijke te redden: afloop: 1934. 85 200 43 1935 108 226 36 1936 143 304 35 336 730 114 MARKTNIEUWS VEEMARKT. Amsterdam, 6 Januari 1937. 198 vette kalveren: le kwaliteit 62—74 ct., 2e kwaliteit 5862 ot., 3e kiwaliteit 5056 ct. per K.G. levendigewicht. 48 nuchtere kalveren per stuk f 7f 11. 216 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90—110 K.G. 53—54 ctzware varkens 51—52 ct., vette varkens 50—51 ct. per K.G. slacbt- gewicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Mai-ktoverzicht. Vette kalveren: behoorlijke aanvoer, han del vlug en vaste prijzen. Nuchtere kalveren: korte aanvoer, vlugge handel en prijshoudend. Varkens: korte aanvoer, weinig handel en prijzen onveranderd. COÖP CENTRALE EIERVEILING PURMEREND GA. Afdeeüng Eieren. Aanvoer 100.000 Eendeieren f 2.80 a f 3.15 115.000 Kippeneieren 70'80 K.G. f 4 a f 5.35. 65 66 K.G. f 3.70 a f 3.80. 63<64 K.G. f 3.50 a f 3.60. 60/62 K.G. f 3.30 a f 3.55. 58'59 K.G- f 3.25 a f 3.35. 56 57 K.G f 3.15 a f 3.30. 53 55 K.G. f 3.10 a f 3.20, 50:52 K.G. f 2.90 a f 3.10. MARKT BODEGRAVEN Dinsdag. Aangevoerd 123 partijen Goudsche kaas. alle met rijksmerk. totaal 5535 stuks, we gende 49.815 K.G Prijs met R.M.. le soort f 21 tot f 22.50 2e soort f 18.50 tot f 20. Handel matig. Het was geen prettige morgen voor den eigenaar van per ceel GROOTE HOUTSTRAAT 133, toen hij heden bij de opening van zijn zaak constateerde dat zijn winkelruit was ingegooid. Van de daders is echter nog geen spoor ontdekt. Daar er thans een proces loopt met zijn glas verzekering is de vraag „wie zal dat betalen?" Tot zoolang zal de gebarsten ruit moeten blijven zitten. Voorwaar een fraai gezicht om te zien. (Adv. Ingez. Med.) VAN WIE IS DIE FIETS? De politie te Beverwijk heeft Dinsdag aldaar aangehouden een man, in het bezit van een heerenfiets, die hij verklaarde bij een stempel lokaal te Haarlem gestolen te hebben. Hij kon niet zeggen in welke straat. Te Haarlem is geen aangifte van diefstal van dit rijwiel ge daan. De Commissaris van Politie verzoekt aan den eigenaar, zich aan het bureau Sme- destraat aan te melden. ACCORDEON-ORKEST „ACCORDLA" Het Eerste Haarlemsche Piano-accordeon orkest „Accordia" geeft Dinsdag 12 Januari in de zaal van den H. K. B. Tempeliersstraat een cabaret-dansavond, met medewerking van de bekende Band „The Harlem Kings". HET TOONEEL „Uif het leven der Oranjes". Door hef Vereen. Roff. Hofstadfooneel. Iets bijzonders in den Stadsschouwburg; het tooneel versierd met oranjdoek en groen, hier en daar een tapijtversiering in de zaal; de zeer talrijke bezoekers allen ge tooid met oranje; velen zijn in avondtoilet; de programma's, in oranjekleurig omslag, prijken met de portretten van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Een prettig gezicht, zoo'n volle schouw burg. Maar het gold dan ook een gala-too- neelvoorstelling. gegeven in verband met het vorstelijk huwelijk onder auspiciën van de vereeniging „Koninginnedag". Haarlem, de Oranje-Vereeniging Bloemendaal, en de Ver eeniging „Koninginnedag"; Heemstede. Onder de bezoekers waren: de Commissa ris der Koningin in dit gewest, Jhr. Mr. Dr. A Röell: de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk en mevrouw; de wethou ders de heeren-A. G.- Boes en W. Roóden- burg: de burgemeester van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A, den Tex; mr. Th. A. Wesstra, voorzitter van „Koninginnedag" en bestuurs leden van die vereeniging; Mr. Dr. F. A. Bijvoet, voorzitter van het Centrum Comité van „Koninginnedag" en Jhr. Mr J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem Toén de burgemeester met zijn dames in zijn loge 'had plaats genomen, stonden alle aanwezigen op en zongen het eerste couplet van het Wilhelmus Daarna was „het woord" aan het Vereen. Rotterdamsch Hofstadtooneel, dat Ben van Evsselsteyn's „Uit het leven der Oranjes" ging opvoeren, historisch spel in zes taferee- fen, ten tooneel gebracht door Cor van der Lugt Melsert. De aanduiding „historisch spel" doet mis schien Iets meer verwachten dan geboden werd, want deze zes tafereelen. gespeeld tus- sohen zeer mooie, suggestieve décors (denk aan de poort van Den Briel in I en aan het tafereel van het turfschip van Breda") staan los naast elkaar. Los maar toch ook weer verbonden door den band. die bijna deze ge- heele geschiedenis door, in lief en leed. Oranje heeft gebonden aan Nederland en Nederland aan Oranje. Er ls climax in dit geestesproduct van Ben van Yesselsteyn. Doet het eerste tafereel, de inneming van den Briel (nog wat kinderlijk aan, met overigens een zeer. goeden veer man Coopelstok van Anton Roemer, een on vervaarden Treslong van Alex Hoch en een wel wat al te beweeglijken Lumev, Graaf van der Mark van Theo Frenkel) de stem ming wordt verhevener in het tafereel „Lei den ontzet", waarin Jan van der Linden een lijdenden, waardigen en heldhaftigen burge meester van der Werff geeft en Cor van der Lugt als Willem, Prins van Oranje, in een speech zijn tevredenheid betuigt over het heldhaftig volhouden van de Leidenaars. De stemming stijgt zeer hoog in het derde ta fereel, waarin Pino Beider op treffende wijzé de laatste oogenblikken uitbeeldt van die hoogstaande, zelfopofferende vrouw, de Mooeder der Oranjes: Juliana van Stolberg. De humor komt om den hoek kijken In IV: „Het Turfschip van Breda", in den vorm van schipper Adriaan Janszoon. aan wien Alex Hoch weer zijn beste krachten wijdde en met succes. Aan Bob Oosthoek was de taak opge dragen in dit tafereel een toespraak te hou- den als Prins Maurits en hij deed hét op waardige wijze. Hetzelfde kan gezegd worden van de rede, die Cor van der Lugt Melsert in het laatste tafereel als Prins. Willem van Oranje, den Iateren Koning Willem I, hield. Men zou als bezwaar tegen het stuk kun nen aanvoeren, dat de Oranjes er alleen maar in praten en er zeer weinig in doen cn te veel worden gebruikt als „sluitstuk" voor de tafereelen Alleen in het derde tafereel: ,Je Maintien- drai", waarin Prins Willem III, vóór zijn vertrek naar Engeland afscheid neemt van zijn vrouw. Mary Stuart, wordt het karakter van den Stadhouder-Koning wat meer om lijnd. Theo Frenkel maakte hierva met ta lent gebruik door een uitmuntende uitbeel ding te geven van den feilen bestrijder van den Zonnekoning. Het publiek toonde zich zeer voldaan over stuk en spelna elk tafereel klonk luid en lang applaus en moest vele malen gehaald worden. De avond werd besloten, met het geza menlijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus, vóór en achter het voetlicht Zij nog vermeld, dat het muzikale gedeelte van de voorstelling verzorgd werd door een 'orkest bestaande >n? leden van de H. O. V De burgemeester van Heemstede was door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. De Bilt voorspelt: Aanvankelijk krachtigen, later matigen Zuidwestelijken tot Westelijken wind betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog regenbuien, iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 775.2 m.M. te Toulouse. Laagste 719.9 m.M. te Ingö. Het hoogedrukgebied breidde zich over het Zuid-Oostelijke deel van het waarnemings gebied uit en nam in beteekenis toe. Een secundaire depressie naderde snel uit het Westen en veroorzaakte groote luchtdruk dalingen op de Britsche eilanden en onze omgeving. Als gevolg van de gewijzigde luchtdrakverdceling nam het luchtdruk ver val over ons land. het Kanaal en het Zuide lijk deel van de Noordzee toe. zoodat hier hedenmorgen een storm uit het Zuid-Wes ten waait met betrokken lucht en regen buien. Op de Britsche eilanden waaien krachtige Westelijke winden met regen, in Noord- Frankrijk waaien krachtige Zuid-Weste lijke winden eveneens met regen. In Zuid- Frankrijk is de wind zwak met gedeeltelijk bewolkte lucht. De temperatuur is daar om het vriespunt. In Duitschland neemt de wind onder invloed van de naderende secundaire depressie toe, de bewolking neemt eveneens toe. Noord-Scandinavië bevindt zich nog onder invloed van de oude depressie. Er waaien krachtige Noord-Westelijke winden met sneeuw of regen. In geheel Scandinavië is de temperatuur ver boven normaal. Alleen in Midden-Zweden heerscht nog matige vorst. De Alpen-stations boven 2000 Meter mel den helder weer met matigen wind en tem- peratu/ur van ruim 15 graden vorst. De lagere Berg-stations liggen in de wol- ken. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 753 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 10.41 urn-; n.m. 23.35 uur. Strand berijdbaar van 15.4521.30 uur. Belgische motorkotter verkeerde in nood. Door de „Oceaan" naar Rotterdam gesleept. Gistermiddag te ongeveer kwart over twaalf kwam te IJmuiden bericht binnen, dat het Belgisch visschersvaartuig „Dolfijn" O. 36, op 52 graden 40 minuten Noorderbreedte en 3 graden 52 minuten Oosterlengte hulpeloos ronddreef, doordat de motor was gebroken. Het Duitsche schip .Hansburg", zou in de na bijheid blijven tot hulp zou zijn gearriveerd. Onmiddellijk hierop is de „Oceaan" van bu reau Wijsmuller uit IJmuiden vertrokken en de „Witte Zee" uit Hoek van Holland. De „Oceaan" bereikte het schip Dinsdag avond om half zeven. De „Oceaan" heeft on middellijk vastgemaakt en daarna koersgezet raar Rotterdam waar getracht zou worden de schade te herstellen, terwijl daar voorts de lading zal worden gelost. AANPLAKRUIMTEN. Burgemeester en wethouders van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het recht van aanplakken op de aanplak- ruimten op transformatorzuilen, aanplak zuilen van beton en aanplakborden binnen de gemeente Haarlem voor den tijd van 2 jaren (1937 en 1938")waarvan de openbare ver pachting heeft plaats gehad op 28 December j.l., door hen is verleend aan de N.V. Reclame bureau Remaco te Amsterdam voor f 2050 per jaar, vermeerderd met de uitkeering aan den voormaligen Stadsaanplakker. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 897 5/8 Berlijn 73.46 Vz Parijs 8.53 3/8 Brussel 30.84 New York 1.82 5/8 DONDERDAG MUZIEK IN DE CAFéS TOT 'S NACHTS 1.45 UUR. Naar wij vernemen heeft de burgemeester bepaald clat, alleen op Donderdag 7 Januari, er muziek in de cafés mag worden gemaakt tot 1,45 uur 's nachts. Oorspronkelijk was dit: tot 1 uur. LEGER DES HEILS (Schagchelstraat 26.) De Broeder Kadetten van de Jubileumcursus der William Booth Kweekschool bezoeken a.s. Zondag Haarlem I. Majoor van Eeken, de leider der kweek school, zal daarom de bijeenkomst leiden in het gebouw Schagchelstraat 26. Des middags om 3 uur zullen zij een uitvoering geven, welke vrij van entree is. Dit bezoek is de eerste bijzondere bijeen komst welke gehouden wordt in verban'1 met. het Jubileumjaar vai. et Korps Haaiden I. Vele bijeenkomsten zullen in den loop van 1937 nog volgen. „Het Meisje dat op de Maan wachtte", door Vera Robinson; platen van Hans Borrebach; uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Het komt mij voor dat Vera Robinson in het schrijven van dit meisjesboek niet bijzon der goed geslaagd is. Zij heeft het weer over haar geliefkoosd onderwerp het leven van haar en haar man in den woonwagen, ditmaal aan de Loosdrechtsche plassen.Daarbij komen dan nog een aantal gasten en logé's, waar onder „het meisje dat op de maan wachtte," wier belevenissen en avonturen wij allemaal te lezen krijgen. Maar het is een eenigszins matte beschrijving, die ons wordt voorgezet. Bovendien is er geen duidelijke hoofdper soon, niet zoo iemand die de lezeressen in al haar wederwaardigheden kunnen volgen; want de schrijfster dwaalt nog al eens af van „het meisje dat op de maan wachtte". Dit meisje, dat 's avonds bij volle maan gedichten schrijft, zal de romantische hatóen misschien nog wel tot zich trekken. Ook ue lezeressen, wien het vrije leven van een artistenpaar in een woonwagen aanlokt, zullen wel iets van hun gading vinden in dit boek, dat echter op menigeen een lusteloozen indruk zal ma ken. L. NauwelaertsPetroleum, met 30 foto's en een uitslaande kaart. Uitgave N.V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. „Petroleum is een van de zeer actueele on derwerpen, die het gesprek van den dag vor men", zegt de uitgever in zijn prospectus, en hij vervolgt: „Wie zegt: petroleum, zegt: poli tiek, macht, goud. bloed, bewapening". Inderdaad een opsomming, om kippenvel van te krijgen. Het is de bedoeling van den schrij ver, ons in deze chaos eenigszins wegwijs te maken, waarin hij o.i. wel geslaagd is. Het boek. dat op deskundige wijze werd samen gesteld, bevat een schat van gegevens en fei ten, zonder dat daardoor aan de begrijpelijk heid afbreuk wordt gedaan. Bij de Wereldbibliotheek te Amsterdam- Sloterdijk, die de uitgave voor Nederland en Nederlandsch Oost- en West-Indië en Zuid Afrika verzorgt, is verschenen de tweede druk van het Modern Woordenboek en Populair- wetenschappelijke Encyclopaedic. Het werk verschijnt in twee deelen en bevat vele fraaie illustraties. Het zal in de praktijk ongetwijfeld goede diensten bewijzen, waar van trouwens reeds de uitgave van een tweede druk getuigt. Handboek der Reclame, uitge geven onder leiding van Prof. Dr. F. Roels en E. B. W. Schuitema. Bij H. P. Leopold's Uitgevers Mij. N. V. te Den Haag is van dit handboek der reclame verschenen deel I: Grondslagen der Moder ne Reclame, door E. B. W. Schuitema. Het is een goedverzorgd boek, dat door een inleiding plus vijftien hoofdstukken wenscht in te lichten allereerst diegenen, die zich in de reclame wenschen te bekwamen en verder ook de bedrijfsleiders die thans volgens den schrijver te veel zijn aangewezen op büiten- landsche literatuur en tijdschriften. Het is zonder te vervallen in onvolledigheid moeilijk een vermelding te geven van alle onderwerpen die reeds in dit eerste boek worden behandeld, doch wij mogen niet nala ten aan te duiden wat de schrijver over de advertentie zegt: „Men kan zonder eenig „voorbehoud zeggen, dat de advertentie het „meest gebruikte reclamemiddel is. Met be haalde restricties fook dat zij het .belang rijkste reclame-middel is." En verder: „Het staat echter onpmstoo- „telijk vast, dat de algemeene practijk deze is, „dat het grootste deel der te gebruiken recla- „megelden wordt veradverteerd en zeer voor zichtig uitgedrukt, schijnt dit, althans voor „verreweg de meeste gevallen, bij den huidi- „gen stand der reclame, de aangewezen weg". Wij zouden zoo nog kunnen doorgaan, doch het is belangrijker te vermelden dat zij die meenen wat meer dan gebruikelijk van re clame te moeten weten, in dit boek tal van gegevens vinden waarnaar zij waarschijn lijk reeds lang gezocht hebben. De schrijver gaat nergens licht over heen en men moet zich niet voorstellen het hoek op een achtermiddag even uit te lezen. Het onderwerp, is daar trouwens ook te belangrijk voor. Men bestudeere het terdege dan werpt het zeker winst af. Dr. De Vletter over het M. O. Bij de NV. Hollandia-Drukkerij te Baarn is een boekje verschenen, getiteld: ./Hand in eigen boezem", openhartige opmerkingen over de middelbare school in crisistoestand, door Dr. A. de Vletter, rector van het Ken- nemer Lyceum en het. Kennemer Instituut voor meer individueel onderwijs te Bloemen daal. Hand in eigen boezem is een studie, in po- pulair-wetenschappelijken vorm over het Middelbaar Onderwijs. De auteur levert critiek op de organisatie der Middelbare School.- die, naar de schrij ver uiteenzet, eigenlijk een permanent exa men-instituut is, dat leerlingen vaak geheel onnoodig ontmoedigt en in verwarring brengt hen niet opvoedt tot goed werken, maar tot onzelfstandige, volgzame luisteraars en twij felmoedigen. De verbeterig kan volgens hem slechts komen bij ernstige studie der puber- teits-psychologie en indiviualiseering van het onderwijs. Een proef, aan het Kennemer Ly ceum begonnen, om verbetering in deze rich ting te zoeken, hééft naar Dr. De Vletter's getuigenis, nu al reeds bewezen, dat docili teit in activiteit verkeert, als de eenvormig heid van het klassieke stelsel eenigszins ver broken en het vakleeraren-systeem in gelijke mate getemperd wordt. Allen, die zich voor de problemen van het M.O. interesseeren, zullen dit werkje met be langstelling lezen. De uitgevers Bigot en van Rossum N.V. Am sterdam. hebben een nieuwe serie geopend „voor allen die opvoeden", welke den naam Fakkelreeks draagt. De eerste vier deeltjes van deze serie liggen voor ons: Lastige Kleuters door L. C. T. Bigot. De titel van dit boekske spreeks voor zichzelf. Er zijn veel lastige kleuters en hun lastigheden zijn zeer gevariëerd. Hoe zijn die eigenschappen te verklaren, hoe moeten de ouders ze aan pakken. Men vindt het antwoord op talrijke vragen in dit boekje. Godsdienst en Opvoeding door Prof. Dr. Ph. Kohnstamm. In een voorbericht zegt de schrijver: de volgende bladzijden bedoelen geenszins het vraagstuk, door den titel aan gegeven. volledig te behandelen. Zij trachten slechts, wat ik als het centrale deel der godsdienstige opvoeding zie, de godsdienstige opvoeding in het gezin, beknopt en, naar ik vertrouw, algemeen bevattelijk te schetsen. Gezag en Gehoorzaamheid door C. Wïlfees- huis. Ook dit onderwerp is voor allen, die de verantwoordelijkheid voor opvoeding van jeug dige menschenlevens in haar volle zwaarte beseffen, van bijzonder belang en het oordeel van een deskundige moet hun in dit. probleem steeds welkom zijn. Zij kunnen er hun eigen inzichten door wiizigen en in ieder geval mee verrijken, Driftig en eigenzinnig, door D. L. Daalder. Driftige en eigenzinnige kinderen bieden hun eigen problemen, misschien een nuance van de lastige kleuters eenerzij ds, van het vraag stuk van gehoorzaamheid en gezag ander zijds, maar een moeilijkheid en een voortdu rende zorg op zichzelf, waarin men gaarne eens geadviseerd wordt. Ziehier het eerste viertal in deze nieuwe reeks, elk voor zich omstreeks honderd blad zijden groot, van klein formaat. Deze boekjes zullen zeker hun weg wel vinden. De schoonheid van ons land, 2e deel, Amsterdam. Reeds spoedig nadat het eerste deel van dit werk „van Texel tot Walcheren" ver scheen komt thans het tweede deel, dat bij een honderdtal platen van de hoofdstad een zeer belangrijken tekst biedt. Mr. P. J. Mijksenaar, Dr. P. H. Ritter Jr., Ir. A. Boeken en Dr F. H Fischer geven zeer lees bare beschouwingen over de historische wor ding, oude en nieuwe architectuur en over den Amsterdammer zelf Als men over Amsterdam iets wil weten kan men een encyclopaedic opslaan, men kan Baedeker raadplegen en waarschijnlijk ook nog te genieten krijgen dat „wat niet in Bae deker staat". Men 'krijgt dan een serie van statistische gegevens en cijfers te verwerken, die vrijwel niemand, tenzij voor studie, be langwekkend vindt. Het aardige van het tweede deel van „De schoonheid van ons land" is nu juist, dat alle cijfer ver zamelingen ontbreken. Als men het boek leest is het alsof men met een goed pratenden gids Amsterdam is inge- loopen. De gids geeft ook een verklaring van dat waar men tegenaan kijkt. De gebouwen, de grachten, de buitenwijken en ook de inwo ners van Amsterdam krijgen alle hun beurt. Als men aan het eind is gekomen komt van zelf de conclusie: dat was leerzaam en aan genaam tevens. De foto's zijn in hoofdzaak documentair, er .zou door degenen die kunstfotografie be oefenen wel wat op af te dingen zijn. Waarom b.v. van het bekende Kolkje het water is af gesneden is ons een raadsel. De Amsterdam- sche grachten en andere waterpartijen hebben altijd de grootste aantrekkelijkheid ontleend aan de weerspiegeling van de oude gevels. Gaat men het een van het ander scheiden, dan ontstaan onvolledige beelden. Verder zijn de fotografen blijkbaar groo- tendeels mooi-weerfotografen geweest, getui ge de kale blikken lucht, die vrijwel nergens een wolkje vertoont. Goed van typeering zijn de marktoverzich- ten en vooral de marktkooplieden of z.g. standwerker, die hier en daar kostelijk ge troffen zijn. Als geheel kan het boek als een aanwinst beschouwd worden en wij gelooven wel dat de uitgeverij „Contact", Amsterdam, er afzet voor zal vinden. Griep, Influenza. heeft om spoedig 'e herstellen, zijn 'n paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk S cent; doos 45 cent. Bij Uw drogist. (Adv. Ingez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, Rott. n. Philadelphia 3 (4.30 n. m.) 100 mijl ZW. van Fastnet. Dmsterdijk, 3 van Vancouver n. Rott. Boschdijk, New-Orleans n. Rott. 4 v. Havana. Spaarndam, Philad. n. Rott. 4 te New-York. Binnendijk, New-Orleans n. Rott. 4 te Lon den. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitr.) pass. 4 Ouessant. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitr.) 3 van Dakar. Maaskerk (uitr.) 5 van Bordeaux. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Meliskerk (uitr.) 3 van Aden. HALCYON LIJN. Stad Haarlem, 4 v. Genua te Morphoubaai. Stad Dordrecht, 5 v. Rott. te Pto Ferrajo. Stad Zaandam, 4 v. Vlaardingen te Malta. Stad Amsterdam, Sfax n. Vlaardingen p. S Ouessant. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Nieuw Zeeland, 4 v. Singapore te Brisbane. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (uitr.) pass. 4 Ouessant. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ceres, 5 v. Constantza te Varna. Cottica, 4 v. Paramaribo n. Amst. Perseus, 5 v. Vigo n. Amsterdam. Stuyvesant, Paramaribo n. Amst. 5 v. Havre, 6 (6.30 n.m.) te Amst. verw. Hebe, 5 van Danzig n. Kopenhagen, Agamemnon, Rott. n. Gibraltar 3 (8.38 n.m.)) 25 mijl ZZO van Niton. Mars, 5 v. Hamburg te Amst. Oberon, 5 van Amst n. Hamburg. Juno, 5 v. Amst. te Kopenhagen. Odysseus, 5 v. Kopenhagen te Stettin. Pluto, 5 van Amst. te Odense. Titus, 5 v. Rott. te Genua. Calypso, 4 van Malta te Piraeus. Ceres, 4 van Constantza naar Varna. Deucalion, 3 van Salonika te Lefkandi. Irene, Amst. n. W.-Indië p. St. Michaels. Poseidon, 4 van Bari n. Napels. Saturnus, 4 van Kymassi n. Limni. Stuyvesant, Paramaribo n. Amst. 5 te Havre. Langssee, 4 van Amst. te Aarhuus. Ulysses, Rott. n. Tanger 3 (6.48 n.m.) 20 mijl Z.O. v. Niton. Vesta, Rott. n. Lissabon 4 (7.56 v.m.) 80 mijl Oost v. Land's End. Van Rensselaer, 4 W.-Indië te N.-York. Boskoop, 3 van Corral n. San Antonio. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Glenbeg, Dairen n. Rott. p. 5 Prawle Point. Calchas, Japan n. Rott. 4 te Manilla. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat (uitr.) 5 te Singapore. Indrapoera (uitr.) 5 van Lissabon. Soekaboemi, 5 v. Liverpool n. Rott. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi, 5 v. B.-Ayres n. Rott. Alchiba (thuisr.)" 4 (1.56 n.m.) 120 mijl Zuid van Land's End. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bintang (thuisr.) 3 van Sabang. Poelau Laut (thuisr.) via Londen pass. 4 Ouessant. Johan de Witt, 2 v. Amst. te Batavia. City of Lyons. Japan n. Rott. vertr. 6 van Havre via Londen. Laertes, Amsterd. n. Java p. 3 Dungeness. Glenapp, Dairen n. Rott 2 v. Penang. Benledi. 31 van Otaru n. Rott. Menesthues. Japan n. Rott. 2 te Yokohama, STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Memnon, Japan n. Rott. p. 5 Prawle P. City of Pittsburg, Saigon n. Rott. 5 van Penang.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2