KENNEMER PENSION- HOUDERSBOND ThansZijlweg53,Tel.11712 WOENSDAG 6 JANUARI 1937 HAAREEM'S DAGBLAD It Boksmatches om een wereldtitel in Londen Testcricket Allen's onvoorzichtigheid in den tweeden toetswedstrijd De weersomstandigheden en haar invloed op het resultaat; Een West- tegen een Centraal Europeesch voetbalteam De candidatuur van Bakhuys Een plaatsverandering komt sommigen spelers ten goede. De tijden, dat alleen in Amerika bokswed strijden om een wereldtitel werden gehouden, zijn voorbij; tegenwoordig eischt ook Enge land het recht tot het organiseeren van der gelijke gevechten voor zich op en het jaar 1937 belooft in dit opzicht zeer belangrijk te wor den. Reeds zijn voor Londen twee zeer belang wekkende matches om een wereldkampioen schap vastgesteld, waarvan de eerste op 19 Januari in de Empire-Pool van Wembley Sta dium zal plaats vinden. Benny Lynch, de Schot, die bekend staat om zijn formidabelen stoot in beide handen, zal dan zijn vliegge- wichttitel trachten te behouden tegen Small Montana, een kleurling van de Philippijnen. Laatstgenoemde heeft op de deskundigen bij zijn training een bijzonder goeden indruk ge maakt; technisch zijn er weinigen, die. hem overtreffen, terwijl zijn snelheid van handelen en „ringcraft" een kampioen waardig zijn. Lynch's eenige kans om zijn titel te behouden ligt in het toebrengen van een knock-out, slaagt hij daarin niet, dan zal Montana onge twijfeld op punten winnen. Toch is Lynch, tezamen met den vederge wicht Johnny McGrory, de beste vertegen woordiger van het Engelsche boksersgilde. McGrory behaalde op tweeden Kerstdag te Johannesburg het kampioenschap van het Britsche Rijk door den Zuid-Afrikaan Willi Smith te overwinnen, wat hem recht geeft op een wereldtitelgevecht tegen den Amerikaan Pete Sarron, houder van het kampioenschap Deze laatste behaalde zijn titel destijds op den Yankee Freddie Miller, die gedurende zijn ver blijf in Europa tegen alle mogelijke tegen standers in den ring kwam en gemiddeld iedere week één of meer gevechten leverde. Sarron vertoeft momenteel eveneens in Zuid-Afrika, waar hem nog een strijd wacht met den lichtgewicht Laurie Stevens: een zwaarderen tegenstander derhalve. Deson danks is iedereen zoo overtuigd van Sarron's meerderheid, dat de promotor van Liverpool Stadium, zoodra hij van deze match hoorde, zijn aanbod van 3000 pond sterling aan Stevens voor een gevecht tegen Jimmy Walsh, oogenblikkelijk introk. De strijd Sarron McGrory zal op 19 April in het nieuwe Har- ringay-Stadion plaats vinden. Wat Small Montana betreft; wanneer men dezen miniatuur-pugilist ziet, dan verwondert men zich er over, dat een dergelijk klein kereltje met zijn merkwaardige kleine handen zoo goed kan boksen. Gelijk bij vele kleur lingen geeft zijn tengere lichaamsbouw geen juist beeld van de krachten, waarover hij be schikt, want meestal zijn zij niet alleen zeer snel, doch ook zeer taai en onvermoeibaar. Uit een oogpunt van spanning bezien, is het wel goed, dat de Engelsche cricketers, terwijl we dit schrijven, in de derde testmatch vrij wel kansloos zijn. Een achterstand van een kleine 500 runs in de vierde innings o*> te halen is zelfs voor een elftal van louter Brad- mans een onmogelijke taak, zelfs als men de weersomstandigheden en dientengevolge den toestand van de pitch buiten beschouwing laat. Overigens is het terrein te Melbourne nimmer een bizonder fortuinlijk strijdperk voor de Engelschen geweest, want zelfs in 1932, toen Jardine's team vier van de vijf test- matches won, werd op dat veld. zij het dan ook slechts met 11 runs, de nederlaag geleden. In totaal hebbeh in Engeland en Australië in Melbourne 29 toetswedstrij den gespeeld, waar van de Aussies er 15 en de Engelschen 12 wonnen, terwijl twee matches in een draw eindigden. Zooals men weet, heeft Engeland de vorige testmatch te Sydney met groote meerder heid gewonnen (innings en 22 runs), doch wat men niet weet is, dat Australië op een gegeven oogenblik een onverwachte kans op een ver rassende overwinning heeft gehad. Nadat Allen de Engelscfie innings op een hoog totaal had gesloten en hij met medewerking van Voce de tegenstanders op een moeilijk, op drogend wicket voor 80 had ultgekegeld, meende de Engelsche aanvoerder met een voorsprong van 346 runs de Australiërs zonder risico voor de „follow-on" te kunnen insturen. Hieruit blijkt niet alleen, dat zelfs de beste aanvoerder zich kan vergissen, doch tevens, dat door hem in de hitte van den strijd be langrijke situaties over het hoofd kunnen worden gezien. Want toen in de eerste Austra lische innings zeven wickets tengevolge van het „stic-ky" wicket waren gevallen, kwam er een moment, dat de felle zonnestralen reeds zooveel invloed op de pitch hadden gehad, dat deze weer vrijwel normaal was geworden. De ballen maakten geen onverwachte wendingen meer en kwamen met gelijk gebleven snelheid van den grond. Dit nu had voor allen een waarschuwing moeten zijn, immers het was waarschijnlijk, dat de Aussies bij hun tweede batting-poging op een gemakkelijk wicket een hooge score zouden bijeen brengen en wanneer zij het be- noodigde totaal dan zouden hebben overschre den, zou Engeland de gevreesde vierde innings op een afgesleten pitch hebben moeten spe len, waarbij de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat regen en zon voor onverwachte moei lijkheden en misschien wel een nederlaag zou den zorgen. De Engelsche aanvoerder speelde derhalve hoog spel en het is slechts aan het uitstekende bowlen en veldwerk van zijn elf tal te danken, dat alles naar wensch verliep. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het negatieve resultaat het zelfvertrouwen van hem en zijn mannen ongetwijfeld ernstig heb ben geschokt. Er zijn dezer dagen vele sportliefhebbers, die de waarde der twee Engelsche test-overwinnin gen minder hoog wenschen aan te slaan, om dat. naar hun meening, de weersomstandig heden en niet de relatieve capaciteiten dei- beide ploegen, van beslissenden invloed op het resultaat zijn geweest. Inderdaad valt niet te ontkennen, dat de Australiërs door de combi natie Sol-Pluvius sterk zijn benadeeld, doch per slot van rekening is zulks „all in the game". Bovendien zijn de rollen in den, thans aan den gang zijnden, derden toetswedstrijd, volkomen omgekeerd. Een cricketmatch wordt nu eenmaal meer door de weersomstandighe den beïnvloed dan b.v. een voetbalwedstrijd, ook al, omdat er een langere tijdsduur mede gemoeid is, doch ook bij de wintersport kan wind, regen of sneeuw onverwacht roet in het eten gooien. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat een voetbalteam, dat voor de pauze tegen een krachtigen wind heeft moeten optomen, na de rust bemerkt, dat de wind gedraaid is of gaan liggen. Intusschen mag het als bekend worden ver ondersteld, dat in welhaast geen enkelen tak van sport de spelkennis en de juiste kijk vanden aanvoerder op de situaties zulk een beslissen de rol kunnen spelen als in cricket. Het is daarom zeer goed verklaarbaar, dat de ernsti ge kritiek van vele deskundigen op het beleid van Don Bradman als aanvoerder in de eerste twee testmatches door anderen als overbodig en zelfs als „unfair" is gekwalificeerd, omdat de Australische captain ten eerste nog nim mer als zoodanig in een toetswedstrijd was op getreden en omdat hij voorts zijn aandacht moest verdeelen tusschen de leiding van zijn team en zijn persoonlijke poging om met de bat in een vrijwel hopelooze situatie redding te brengen. Dat hij zoowel als aanvoerder en als batsman ruimschoots voor zijn taak berekend is, heeft hij in de derde testmatch dubbel en dwars getoond. Trouwens, bij afbrekende kritiek staan de beste stuurlui nog steeds aan den wal. De plannen om een West-Europeesch tegen een Centraal-Europeesch voetbal-elftal te la ten spelen, nemen steeds vasteren vorm aan. In verschillende landen houden de sportbla den zich met de samenstelling van zoodanige teams bezig, waarbij uiteraard gespeculeerd wordt op de deelname der Engelsche en Schot- sche profs. Er zijn er, die zich afvragen, of eventueel ook Hollandsche spelers, voor een plaats in de West-Europeesche ploeg in aan merking komen en algemeen hoort men den naam van Bakhuys noemen. Inderdaad kan onze nationale middenvoor met eiken concur rent voor deze positie wedijveren, zelfs, wan neer men rekening met Engelsche aanvalslei ders als Drake van Arsenal houdt. Laatstge noemde toch is allerminst een fijn voetballer met groote balcontröle; hij is grootendeels afhankelijk van zijn medespelers en het is slechts aan zijn robust doorzetten te danken, dat hij momenteel in het League-voetbal zulk een vooraanstaande rol speelt. Waaruit blijkt, dat in het hedendaagsche wedstrijdspel de „efficiënte" speler, dus hij, die directe en tast bare resultaten bereikt, de voorkeur geniet boven den voetbalkunstenaar, die het publiek kan boeien door fraaie staaltjes van balvir tuositeit en schijnbewegingen. We hebben ook ergens gelezen, dat doelman Halle een serieuze kans zou maken voor een plaats in het West-Europeesche team, doch we zijn zoo vrij om zulks te betwijfelen. Er zijn meerdere doelverdedigers, die minstens even goed zijn als de reus van Deventer, ook al doen zij hun werk dan met minder bravour. Het zou 'ons te ver voeren, hier een poging te wagen tot samenstelling van een elftal als bovenbedoeld, doch wel zijn wij ervan over tuigd, dat Raymond Braine, alsmede de Engel schen James en Bastin daarin zeker een plaats moesten hebben. Waarmede we, zonder het te willen, reeds op de rechtsbuiten na, een vol ledige voorhoede bij elkaar hebben gebracht. En als we Duitschland tot Centraal-Europa rekenen, is Szepan van Schalke '04 de eerste, die in het team van de tegenpartij gekozen wordt. Het is opmerkelijk, hoe dikwijls door een toeval ontdekt wordt, dat een voetballer aan geboren capaciteiten voor een bepaalde plaats in een elftal heeft, terwijl hij soms jarenlang in een andere positie heeft gespeeld. Het meest recente gevarl dateert van eenige weken gele den, toen de Arsenalmiddenvoor Drake wegens een verwonding met den rechtsbuiten Kirchen van plaats verwisselde. Laatstgenoemde, die nóch in Norwich City, noch bij Arsenal ooit als aanvalsleider had gefungeerd, voldeed zoo goed, dat manager Allison hem bij afwezig heid van Drake in den volgenden wedstrijd wederom middenvoor liet spelen. Beter bekend is het geval Tilson van Man chester City. Deze speler was oorspronkelijk een linkshalf, doch noodgedwongen zette men hem op de middenvoorplaats, waar hij sinds dien is gebleven en o.a. in een Cup-final het beslissende doelpunt maakte. Enkele deskun digen zijn van meening, dat men een voor waarts wel tot halfback of achterspeler ksn „ombouwen", omdat in laatstgenoemde posities minder snelheid vereischt wordt, doch niet omgekeerd, daar volgens hun meening een achterspeler of halfback zich niet aan het veel snellere aanvalstempo kan aanpassen. Wij zijn het daar niet geheel mede eens, omdat het hier een individueele kwestie betreft en het dus geheel van de spelopvatting en de snel heid van handelen van een bepaald speler af hangt, of hij als voorwaarts zal kunnen vol doen. Mogelijk, dat het echte robuste type van een back zich niet zoo goed zal leenen voor het bewegelijke aanvalsspel, doch van een kanthalf wordt minstens evenve.el soepelheid vereischt als van een voorwaarts. Het is ech ter een bewezen feit, dat spelers, die langen tijd in de voorhoede hebben gespeeld, daarna als achterspelers dikwijls uitblinken, omdat zij uiteraard met de gebruikelijke manoeuvres van de voorwaartsen en de diverse aanvals- systemen goed op de hoogte zijn. Dikwijls komt het voor, dat een buitenspeler zich onver wachts als een uitstekend middenvoor ontpopt (zie Kirchen van Arsenal) en we hebben zoo'n idee, dat bijv. de nieuwe E. D. O. linksbuiten Van der Schalie Jr., mede door zijn goed schot, met eenige routine een uitstekend aanvals leider zou kunnen worden. Voorts zou de links half Leemhuis van Bloemendaal mogelijk als binnenvoorwaarts veel succes hebben, mits hij rechts beter leert trappen. Doch zeker is, dat Kick Smit in de toekomst als spil vele lauweren zou oogsten; het zou ons niet verwonderen, als de Haarlem-crack op die plaats ook een van de beste spelers in ons land zou kunnen worden. Nu er tegenwoordig zooveel geschreven en zooveel geklaagd wordt over de capaciteiten van verschillende K. N. V .B.-scheidsrechters, is het aangenaam, dienaangaande ook eens een ander geluid te kunnen vermelden. Bij den derde klasse wedstrijd ZandvoortV. V A. dien schrijver dezes bijwoonde op Zondag 1.1 heeft scheidsrechter Van den Hoek werkelijk uitstekend gearbitreerd. Eere, wien eere toe komt! BLOEMENDAAL DE FEESSTVÏERING IN BLOEMENDAAL. Dinsdag is in Bloemendaal al een heel druk ke dag geweest. Het begon des middags al met een voorstel ling in den stadsschouwburg te Haarlem voor de leerlingen der verschillende middel bare scholen. Wij waren in de gelegenheid de voorstelling van het Hofstadtooneel „Uit het leven der Oranjes" bij te wonen en kunnen tot onze blijdschap constateeren, dat het Oranje-co mité succes gehad heeft met. haar organi satie en het Hofstadtooneel met haar vertol king. De jeugd neeft zich kostelijk vermaakt en diep meegeleefd met de verschillende tafe- reelen en door een volmaakte orde zich alle moeite en offers waardig getoond. Mr. S. de Vries van Doesburg, sprak een in leidend woord, en beval hierin o.a. aan Simavi te steunen. 's Avonds waren er twee bijeenkomsten en wel in Domi te Overveen en in het Jeugd huis te Bloemendaal, welker- programma's ongeveer parallel liepen. Beide zalen waren smaakvol versierd en de opkomst was groot. Mevrouw Jo Vincent was door ziekte ver hinderd op te treden en werd vervangen door mevr. Ans Stroink die in beide zalen een drietal liederen zong en wel het Feestlied van Dina Apeldoorn, het Huwelijkslied van Van Oort en Gelukkig Vaderland van Valerius. In Bloemendaal verleende Bloemendaals Gemengd Koor onder leiding van P. Halsema zijn medewerking, in Domi een dameskoor on der leiding van Cor Igesz. Bloemen vertolkten den dank van het Co mité aan de medewerkenden. Ter afwisseling werd een Oranjefilm ver toond. Het publiek leefde hier hartelijk mee en applaudisseerde herhaaldelijk. Professor R. Casimir sprak in beide zalen over ,,Ons Volk beleeft zijn eenheid". „Mocht dat Vader Willem weten, Die den oud vergeten band, Met zijn bloed heeft uitgeschreven." Dit, aldus spr., waren de woorden van het bekroonde Kroningslied en nu, bij dit huwe lijk en bij de vreugde, die ons vervult, komt weer de gezegende gestalte van den Vader des Vaderlands voor ons, zooals alles, wat be trekking heeft op het Huis Oranje terugwijst op dezen man. Willem van Oranje zag het ideaal der Bour gondische vorsten een éénheid, die moest groeien steeds helderder en stierf voor dit idéaal. Met een overgave en een bede eindigde hij zijn leven: „Mijn God ontferm U over mijne ziel, mijn God ontferm U over dit arme volk." Geen vorst van Oranje kan den troon be stijgen zonder te denken aan dit offer. Vader Willem moest nu weten, dat zijn ideaal verwezenlijkt is en wel zijn staatkun dig ideaal. Dit gebeurde in 1815 en Willem I in den na- Napoleontischen tijd, Willem II in 1848, die de revolutie keerde en Willem III hebben die éénheid bewaard, door zich trouw aan de grondwet te houden. Spr. schetste de zegenrijke regeering van twee „zwakke" vrouwen, Koningin Emma en Koningin Wilhelmina en ging dan voort: Wij zijn verdeeld in tal van dingen op al lerlei' gebied, maar zijn één doordat wij ons gebonden gevoelen aan Oranje. Dit is ons zoo eigen geworden, dat wij het als een doodgewone zaak beschouwen, wat het in wezen toch niet is. Zoo blijft Oranje een rustende pool in de vlucht der verschijningen. Ons volk ziet nu in het huwelijk van de Prinsés een besten diging van die eenheid en van de gebonden heid van Nederland en Oranje en daarom is het zoo verheugd. In dien magischen band ziet spr. de moge lijkheden dat ons land te midden der groote volkeren blijft voortbestaan als een fier, vrij volk en kan medewerken aan het heil der we reld. De rede werd luid toegejuicht. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd ten Raadhuize te Bloe mendaal aanbesteed het bouwen van 16 ar beiderswoningen voor de gemeente te Vo gelenzang aan de Graaf Florislaan. Ingekomen waren 24 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: P. Keizer, Zandvoort f 43450 Bouwbedrijf J. Breewoort Haarlem f 43900 N.V. De Woningbouw Amsterdam f 40250 J. Breevoort. Haarlem f 43900 H. Oppenkamp Haarlem f 47210 Doedens en Schilder, 't Zand f 43887 B. H, Marsé. Diemen f 35700 A. Klomp. Heemskerk f 44442 A. Bergshoef, Alphen f 35400 N. Cobelens. Haarlem f 53000 J. v. d. Wal, Zandvoort f 38577 Joh. v. d. Putten, Haarlem f 41300 Gebr. Broertjes. Bloemendaal f 42538 A. Castricum, Beverwijk f 40716 Tj. de Hoop, Overveen f 33950 Veldkamp. Amsterdam f 40112 Th. v. d. Hoorn. Hillegom f 50988 Veenman en Vink, Hillegom f 44436 J. Mooy. Haarlem f 47300 C. v. d. Wilde, Hillegom f 40588 Daudey en Co.. Lisse ff 42148 C. van Dijk, Nieuwveen f 41200 H. J. v. Gijn, Haarlem f 53470 Bakker en v. d. Mazen's Metselbedrijf N.V. Amsterdam f 46682, De gunning werd aangehouden. Laagste inschrijver A. Bergshoef voor f 35400. Voor heden FEEST IN HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. Ook de patiënten van het Provinciaal Zie kenhuis hebben deel gehad in de algemeene vreugde, die ons land vervult, bij het huwe lijk van de Prinses. Dinsdagavond stroomden honderden teza men in de groote zaal ..Musis Sacrum", die smaakvol versierd werd met groene slingers en linten en fleurige lampen en bont gekleurd papier. Op het podium het fanfarecorps „Oefening Kweekt Kunst", onder leiding van den heer P. Wit en hiervoor de afdeeling Bloemendaal van Volkszang onder leiding van den heer P. de Nobel. De geneesheer-directeur Dr. G. J. Kraus sprak een woord van welkom en een inleidend woord. Het spreekt vanzelf, aldus de directeur, dat nu een stroom van blijdschap door ons land gaat. ook ons Ziekenhuis-maatschappijtje meeleeft. Verder bedankte spr. allen die tot het wel slagen van den avond hun medewerking had den verleend en wenschte allen een prettigen avond. En dat is het geworden en wii gelooven voor Tamelijk omdat de patiënten zelf er een werk zaam aandeel in mochten hebben. Dat begon al met de eerste frissche to nen van het Wilhelmus, dat allen staande meezongen. En na de vroolijke wijzen van O. K. K. nam de heer De Nobel de leiding en liet de patiën ten zingen, dat het een lieve lust was. Bekende wijsjes natuurlijk, maar zelfs slaagde hij er in, een nieuw lied in een oog wenk te laten meezingen. En hoe weerden de patiënten zich. Het was een lust om te zien. In de pauze werden de patiënten op chocolade getracteerd. Toen klonk weer vroolijk gezang en opge wekte muziek door de zaal. Met een slotwoord van den Directeur werd deze mooie avond besloten, die ongetwijfeld de patiënten een oogenblik dichter gebracht heeft bij de groote vreugde, die in ons volk leeft. VREUGDEVUREN AVORDEN ONTSTOKEN. Morgen, Donderdagavond, te 8 uur zal de burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, het vreugdevuur aan de Vinkebaan ontsteken. Daarna zullen ook de vreugdevuren in de andere gedeelten van de gemeente ontsto ken worden. BURGERLIJKE STAND- Bevallen: A. M. van AmersfoordBotten - heft d., B. J. Spek—Van Brummen d (levenl.). C. M. van Altena—van Tilburg d. Getrouwd: G. M. J. A. Kouwenhoven en D. J. M. E. Terheijden; G. H. Vertregt en A. ter Gast; P. R. Laarhoven .n P. van de Mer- we Overleden: J. H. Leeflang 76 j„ Ch. D. M. Lohman 78 j., echtgenoote van L. J. Limburg. BENNEBROEK WIJDINGSDIENST IN DE NED. HERV. KERK. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal hedenavond te 8 uur een wijdingsdienst gehouden worden, bij gelegenheid van het aanstaand vorstelijk huwelijk. De dienst staat onder leiding van ds, Lekkerkerker. HEEMSTEDE GEDENKDIENST VOOR HET PRINSELIJK HUWELIJK. Uitgaande van de Commissie tot het hou den van een kinderfeest op Koninginnedag werd Dinsdagavond in de Ned. Herv. kerk een gedenkdienst ter eere van het vorstelijk huwelijk gehouden. Spaarndam's Gemengd koor met kinder koor onder leiding van den heer Arisz open de dezen dienst met het zingen van het Wilhelmus. Wegens ongesteldheid van den voox-zitter der Commissie werd een inleidend woord ge sproken door den heer J. Lucas. Spreker bracht dank aan de kerkvoogden voor het in gebruik igeven van het kerkge bouw en aan Ds. Snethlage. De zangvereeni- ging, het kinderkoor alsmede mej. Guus Max en mej. de Vos dankte spreker voor hun me dewerking ;met zang en muziek. Voorts bracht spreker dank aan kapelaan Bergen en aan allen, die in zoo groot getale gehoor heb ben gegeven aan de oproeping dei- Commis sie om van dezen avond getuige te zijn. Hierna wijdde sprek'er eenige woorden aan het huis van Oranje, in het bijzonder aan Juliana van Stolberg, de moeder der Oran jes en aan Prins Willem van Oranje Nu zijn wij hier samen gekomen om het heugelijk huwelijksfeest van onze Prinses Juliana met Z.D/H. Prins Bernhard, dat zich dezer da gen zal 'voltrekken, te vieren. Na deze inleiding zong het gemengd koor met kinderkoor: Bede voor 't Vadei'land, waarna een solozang van mej. Guurtje Max volgde met pianobegeleiding van mej. De Vos. Voorts zong het kinderkoor onder leiding van mevr. Arisz: Prins Muizenpoes; De bonte bloemen: Wie roept daar ginder en Verhuizing. Tenslotte bracht het gemengd koor ten ge- hoore: Gelukkig Vaderland en Wilt heden nu treden. Na dezen zang was het woord aan Ds. Snethlage. die sprak over hetgeen de Oranjes voor ons land en ons volk zijn geweest en wat wij aan het Huis van Oranje verschul digd zijn. Met dankbaarheid herdacht spreker het vorstelijk bruidspaar nu en voor de toe komst. Het kinderkoor liet hierop volgen: De schoonste feestdag, waarna mej. Guurtje Max. begeleid door mej. De Vos weder haar solozang deed hooren. Het gemengd koor zong daarna: De Vesper, Sanctus en de Witte Sneeuw. Na het slotwoord werd gemeenschappelijk gezongen het Wilhelmus, waarna Ds. A. Snethlage met gebed deze bijeenkomst sloot. FEESTEN TEN GELEGENHEID VAN HET VORSTELIJK HUWELIJK. Bij stroomenden regen zijn vanmorgen de feesten, die hier vandaag gehoudexi worden, ingezet. Om 8 uur trokken twee hérauten te paard door de gemeente, om door bazuinge schal de ingezetenen te verkondigen dat de feestdag was aangebroken. Op de scholen. In tegenstelling met vroegere Oranjefees ten trokken de kinderen nu diep in jasjes ver scholen, naar hun scholen, waar zij den mor gen zouden doorbrengen. Maar eenmaal bin nen, was er spoedig de feeststemming. De Nic. Beetsschool was door de jeugd zelf feestelijk versierd. Buiten was een aardige eerepoort gebouwd, terwijl de gymnastiekzaal feestelijk was versierd met zelfvervaardigde vlaggetjes, en slingers van groen. Op alle scholen wei-den aardige films ver toond, waarmede het grootste deel der mor gen werd gevuld. Verder werden de kinderen onthaald op versnaperingen, zoodat het slechte weer op dezen feestmoi-gen geen invloed had. Na afloop ontvingen de kinderen een ge- denkbordje van het gemeentebestuur. De rijm prent was nog niet aangekomen. Wijdingsdienst. Om half 10 had er een wijdingsdienst plaats in de Ned. Herv. Kerk aan het Wilhelmina- plein waaraan medewerkten mej. Guus Max. alt, de heer Eduard Biele, violoncellist, en de organist Aart Smink. Hierbij waren o.m. vertegenwoordigd het gemeentebetsuur, de Commissie Koninginne dag en de Heemsteedsche kunstkring. Ds. Barger las allex-eerst gedeelten uit Psalmen en sprak daarna naar aanleiding van het Psalmwoord „Wij zullen de Vaandelen op steken in den naam onzes Gods". Vervolgens zong mej. Guus Max „Sei stille Dem Herrn" van Mendelssohn, „O Heer die Daer". en ..Kom nu met Sang" beiden uit Va lerius Gedenck Clanck. begeleidt door Ed. Biele, waarna de heer Biele als solist het ..Largo" van H. Eccles (1670—1742) en Adagio van, J. C. Bach (16851750) uitvoerde. Versiering en verlichting. Als het weer nog wat op wil klaren belooft het hedenavond nog wel 'n echten feestavond te worden. De verlichting breidt zich steeds uit. Gis teravond hebben de verschillende verlichtin gen proefgebrand. Het Raadhuis trekt weer ieders belangstelling. Ook de poort op de Julianalaan, met haar verlichting doet het prachtig en de laan van Meer en Bosch straalde in een zee van licht jes. De Emmakllniek met schijnwei-pers hel verlicht in den donkeren avond trekt bijzon dere aandacht. Op de Watertoren stralen weer over de heele gemeente de letters J. en B. Ook het kerkje aan het Wilhelminaplein met schijnwerpers beschenen geeft een bijz. mooi effect. De kermis. Het kermisterreintje leverde vanmorgen in den sti-oomenden regen een triest beeld, en als wij dit schrijven ('t is juist 12 uur) loopt het weerglas nog iets terug, zoodat de kans op het traditioneele „oranjezonnetje" al heel klein woixlt, en de waarschijnlijkheid steeds grooter wordt, dat zoowel de boom planting als de lichtstoet. van welke laatste veel werk is gemaakt een mislukking dreigen te worden. WIJDINGSDIENSTEN DER R.-K. KERKEN. De wijdingsdiensten, welke zooals wij giste ren reeds melden, ter gelegenheid van het px-inselijk huwelijk in de R.-K. kerken zul len worden gehouden, zullen niet vandaag, doch morgen worden opgedragen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: O. Th. Bijker en C. J. van Tilburg. Bevallen: P. J. TesselaarLeuven, d.; S. Muidei'Adema. d.: E. PescharSaaiman, z.; E. Stolwijkv. d. Maden, z. Overleden: L. A. Roozen, 50 j., geh. De Heer en Mevrouw DIXGEMANSHOOG geven kennis van de geboorte hun Zoon AVAAIjKO JAXS Heemstede. 5 Januari 1937 Achterweg 34 Heden ontsliep onze beste Man. Vader, Behuwd- en Gijotvader Cornells Jacobus Schravendijk in den ouderdom van S3 jaar. Heemstede: W. SCHRAVENDIJK v. d. BERG Haarlem: A. J. SCHRAVENDIJK Soerabaia. Ned. Ind.: I. WACKW1TZ SC IRAVENDUk .1. G. WACKWITZ Jr. Haarlem: C. J. SCHRAVENDIJK G. SCHRAVENDIJK— AAFJES W. E. BRONKHORST— SCHRAVENDIJK J. A. BRONKHORST en Kleinkinderen 6 Jan. 1937 Oosterlaan 9. Heemstede De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 9 Jan. te 11.45 op de Algem. Begraafplaats a. d. Klever laan. Haarlem Heden overleed na een langdurig en geduldig ge dragen lijden mijn beste Broeder Dr. S. A- Waller Zeper Oud-Rijksarchivaris van Friesland, sedert IS Mcl 1935 weduw naar van Dirkje Zeper in den ouderdom van 62 jaar. Leeuwarden, 4 Januari 1937 Groote Kerkstraat 10 Sa. A. WALLER ZEPER Algemeene kennisgeving De begrafenis zal plaats hebben S dezer op de Noor derbegraafplaats. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn lieve Man Jacobus Johannes Knijnsberg In den leeftijd van 31 jaar. Namens wederzijdsche familie: MARION KNIJNSBERG LANSDORP Haarlem, 5 Jamnrl 19 37 Altcnastraat 14z\vart De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 8 Januari a.s. te 1 uur op de Nieuwe Algemeene Begraaf plaats te Bloemendaal aan den Bergweg. Waar zoek ik Kamers met Pension? i m i i Natuurlijk ucn KONINKLIJK GOEDGEKEURDEN Omdat dit de Bond voor goede en beschaafde adressen

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3