9 Pok de Bafy Het Winterprofetie. UW KOLENHOK SOS Balansopruiming JAC.VAN WEERT 54e Jaargang No. 16425 Verschijnt dageliilcs, behalve op Zori- en Feestdagen Zaterdag 9 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE EOUKENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR primimiM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV. Hoofdredacteur: ROBEKI reeaeouon. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 1250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.^ ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Exploitanten der tribunes in Den Haag hebben een strop. (Van onzen specialen correspondent) Het is een feit dat de Handelsmaatschappij C. de Ruyter, die de exploitatie van de tri bunes op den bruidsweg op zich had genomen, naar wij op pag. 3 in het kort melden, mo menteel de aanvrage tot surséance van beta ling voorbereidt. Het tekort bedraagt ongeveer 200.000. Vanochtend hebben wij oven ge sproken met de directie der maatschappij. Deze bevestigde daarbij bovenstaand bericht. Er was, verklaarde zij, voor de tribuneplaatsen totaal geen belangstelling. Tot 28 December heeft men de oorspronkelijke prijzen gehand haafd, maar toen er bijna niets verkocht bleek te zijn, heeft men het besluit genomen van alle winst af te zien, en de prijzen te brengen op 6 8 en 10. Hierin was 25 percent ver lies berekend. Men heeft nog een verdere prijsverlaging toegepast maar dit heeft niet geholpen. Wij hebben tevens nog geïnformeerd naar de bestorming door het publiek van de tribu nes aan het Alexanderveld. Het blijkt, dat hiervan geen sprake is geweest. Toen tegen twaalf uur het grootste deel derplaatsen bezet was, hebben de exploitanten besloten het publiek, dat zich voor de tribunes bevond gratis daarop toe te laten. Deze afspraak is in overleg met de politieautoriteiten gemaakt. Marokkaansch probleem baart zorgt Ceuta met Duïtsch geschut versterkt. (Zie ook pag. 4.) LONDEN, 9 Januari. (Havas-A.N.P.) Ten aanzien van de infiltratie van Duitschers in Spaansche Marokko merkt de Times op, dat Duitschland in deze zone een handelsmono polie heeft gevestigd en dat de haven van Ceuta in een moderne versterking is ge transformeerd, gewapend met zwaar Duitsch geschut. Duitsche ingenieurs hebben daar voor de aanwijzingen gegeven. „Zelfs indien het Duitsche rijk daarmede zijn actie ein digde, zou het reeds liet begin zijn van een ernstige bedreiging voor den status van de zóne, maar volgens geruchten uit geloofwaar dige bron wordt Zondag te Ceuta een be langrijke Duitsche strijdmacht verwacht.. Men kan niet vaak genoeg herhalen, dat de integriteit van Spaansch Marokko door Frank rijk wordt beschouwd, als een vitaal belang, dat de huidige regeering niet uit het oog zal verliezen." De Manchester Guardian gelooft, dat „zelfs indien de aanhangers der Spaansche regee ring de overwinning zullen behalen, zij Spaansch Marokko niet zullen kunnen, mis- schen zelfs niet zullen willen heroveren." Men acht het dus zeer wel mogelijk, dat het „Marokkaansche probleem", dat Europa voor den grooten oorlog zoozeer heeft bezig ge houden, thans onder een anderen vorm op nieuw zal verschijnen. Te Londen weet men evengoed als te Parijs, dat Duitschland in Marokko kuipt, zooals het dat eertijds heeft gedaan. Voor het oogenblik heeft het pro bleem evenwel nog geen buitengewonen ernst zijn evolutie zal afhangen van het resultaat van den burgeroorlog en van de houding van Duitschland". De Wereld-Jamboree 1937. Protest van de Haagsche Post. Het weekblad de Haagsche Post schrijft on der den titel „Het Jamboree schandaal" het volgende: „Wij konden onze oogen niet gelooven, toen wij in Haarlem's Dagblad van 5 Januari het interview lazen, dat de Haagsche correspon dent van dat blad met minister Slotemaker de Bruine heeft gehad over de padvinders-jam boree. Daarin zegt de minister immers: De gegevens, waarover ik op dit oogen blik beschik, doen mij zien, dat de moei lijkheden geenszins geweken zijn. Met de R.K. is het allerminst in orde. Dat de on- eenigheid bij de overigen tot het verleden behoort is mij niet bekend. Er zal dus, ten zij alsnog veranderingen intreden slechts een „romp-jamboree" plaats vinden. Zoo lang dit te vreezen staat, zal de regeering in geen enkel opzicht steunen, noch met geld, noch met faciliteiten van post en spoor. Ik heb mij bereid verklaard, bemid delend op te treden als mij dit werd ge vraagd. Het aanbod is door het hoofd kwartier afgewezen. Als het niet de minister zelf was, die het verklaard heeft, wie zou dan gelooven, dat regeeringsbemiddeling eenvoudig is afge wezen? Wij protesteeren met groote klem en nadrukkelijkheid tegen een wijze van" doen, die zooals het zich laat aanzien de wereldjamboree gaat doen mislukken. De publieke opinie dient in verzet te komen tegen de kleinzieligheid en egocentriciteit, die dit dreigen te bewerkstelligen". (In den herfst werd van Fransche zijde de komst van een uitzonder lijk strengen winter voorspeld. Thans voorspelt men in Engeland dat de winter ongewoon zacht zal zijn.) Een Franschman heeft een Franschen slag geslagen Als weerprofeet, nu maanden al gelêe, Hij zag de komst van barre winterdagen, Is het totnutoe uitgekomen? Nee! Dertig December zou de koude komen. Acht dagen later d' allerkoudste dag, Zoo was 't dat die profeet het in zijn droomen. Totaal verkeerd, naar is gebleken, zag. Nu komt uit Engeland een weervoorspelling. Die heel wat anders in de toekomst ziet, Zij komt tot de finale tegenstelling, Dat er totaal geen ijs ligt in 't verschiet. De winter wordt een ongewone warme, De lente staat al practisch voor de deur, Dat is een goede tijding voor de armen, Al stelt het schaatsenvrienden wel teleur. Maar mag men nu op dien profeet vertrouwen, Ziet hij het scherper dan de-Franschman zag? Nou, ik geloof dat men in zijn beschouwen. Dit ook nog niet als vaststaand nemen mag. Maar moet ik u nu in verwarring laten? Dat nooit en' daarom spring ik, op de bres, Ik kom nu met mijn eigen resultaten, Vertrouwend op een daverend succes. Ik profeteer: van tijd tot tijd wat regen, Soms vorst en zonnig, sneeuw zoo nu en dan, Wij hebben al veel frisschen wind gekregen, Maar zijn ook nog niet aan het eind daarvan. Wij krijgen slechte dagen, maar ook mooie, Voordat de winter voor de lente wijkt, In 't kort gezegd't kan vriezen en 't kan dooien, Wacht nu eens af, of dat geen waarheid blijkt. U vraagt mij, hoe ik daartoe ben gekomen? Tot die onthulling ben ik ook bereid, Ik heb het juiste standpunt ingenomen, Dat hier den mensch past: de onwetendheid. P. GASUS. OPRUIMING RESTANTEN KROON-BEHANGSELS N.V. GROOTE HOUTSTRAAT 179 (Adv. Ingez. Med.) Het Bureau voor Beroepskeuze te Haarlem. Bestaat nog wel, maar werkt niet meer. Bij de voorbereiding van de behandeling der gemeentebegrooting voor 1936 hadden B. en W. van Haarlem onder de verschillende bezuinigingsvoorstellen ook opgenomen de opheffing van het gemeentelijke bureau voor beroepskeuze. Toen dit voorstel in den raad aan de orde zou komen deelden B. en W. even wel mede, dat zij het voorloopig terugnamen. Er zou een oplossing gezocht worden die tot gevolg had, dat het bureau bleef bestaan, maar waarbij toch de gewenschte bezuiniging verkregen wordt. Dit werd mogelijk geacht door den ambtenaar van den Werkloosheids- dienst die als leider van dit bureau optrad tevens te belasten met de zorg voor de werk- loozen. De raad leefde dus in de overtuiging, dat het bureau voor beroepskeuze gered was. In de praktijk is het evenwel anders ge- loopen. Eenige maanden in 1936 is het Bureau blij ven werken, maar daarna is het werk geheel stopgezet. Aan menschen die aan het gebouw van den Werkloosheidsdienst kwamen om advies voor hun kinderen in te winnen, werd zonder meer medegedeeld, dat het bureau niet meer werkte. Wij gelooven wel, dat bij de behandeling der begrooting voor 1937 in den raad over deze quaestie gesproken zal worden. Op de begrooting voor het nieuwe jaar staat voor het bureau een memoriepost van1 gul den. B. en W. willen blijkbaar het bureau dus niet definitief opheffen, maar alleen voor de naaste toekomst er geen uitgaven voor doen. Wij zijn overtuigd, dat er in den raad stem men zullen opgaan om er voor te pleiten om het bureau weer onmiddellijk in werking te stellen. Overwegende financieele bezwaren zullen daartegen, naar gemeend wordt, niet bestaan, daar het mogelijk wordt geacht dat de betrokken ambtenaar van den Werkloos heidsdienst beide functies alsnog combineert. Een moeilijkheid die overwonnen moet wor den is de omstandigheid, dat het g-roote lo kaal waarin vroeger het bureau voor beroeps keuze gevestigd was, nu in beslag genomen is door een andere afdeeling van den Werk loosheidsdienst, omdat men ïuimte in het gebouw te kort komt. Gemeend wordt dat er alle reden is om het bureau voor de beroeps keuze in dezen crisistijd te laten voortwer- ken, mits het dan zijn zorg niet alleen uit strekt tót de kinderen die van de school ko men. maar ook tot de jeugdige werkloozen. Vooral is daartoe aanleiding in een tijd dat zich eenige teekenen van economisch herstel beginnen te vertoonen. Vlug opbellen 13028 Bouma's Brandstoffenhandel Saenredamstraat 48 (Adv. ingez. Med.) Weer twee inbraken. Tusschen Woensdagavond en Vrijdagmorgen heeft iemand zich door openschuiving van een raam in een ongesloten poort toegang ver schaft tot het kantoor in perceel Korte Zijl straat 14. Uit een bureau is een gesloten geld kistje met 4 en eenige kwitanties ontvreemd. Vermoedelijk dezelfde inbreker heeft in den afgeloopen nacht ook een bezoek gebracht aan een tandheelkundig kliniek aan de Nieuwe Gracht, echter niet om zich aan den tand te laten voelen. Hij had Integendeel snoode plannen. Trouwens zijn manier van binnen komen was niet de gebruikelijke. In een open poort, uitkomende aan de Nassaustraat, is hij éérst over een schutting geklommen, waarna hij een ruit indrukte. Toen stond hij in de gang, maar daar had hij niet veel aan, want alle deuren, die op deze gang uitkomen, bleken zóó goed gesloten te zijn, dat hij ze niet open kon krijgen. Dit ongewone consult baatte hem dus niet, want er wordt niets vermist. Langs denzelfden weg is hij toen maar weer terug gegaan. Aan de politie de taak, dien patiënt op te sporen. Tegen uitbreiding der innmenging in Spanje. Een zesmogendhedenconferentSe overwogen. LONDEN, 9 Januari. (Reuter). Volgens den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" zou de (Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, overwegen een conferentie voor te stellen van zes mogend heden, welke er naar zou moeten streven een plan op te stellen, dat door de niet-inmen- gingscommissie zou moeten kunnen worden aangenomen. De zes mogendheden, welke bijzondere be langen hebben bij dit vraagstuk zouden op deze wijze sneller een uitbreiding der inmen ging kunnen verhinderen. Het plan-Deterding en de werkloozensteun. AMSTERDAM. 9 Januari. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heeft heden een adres aan den minister van Sociale Zaken gericht, betref fende de plannen van den heer Deterding. Het mag bekend worden geacht, dat er op dit oogenblik en ook in de komende maan den van een overschot aan levensmiddelen in ons land geen sprake is. De aankoopen van den heer Deterding zullen dus uit de voor ons land noodige voorraden moeten ge schieden. Dit kan ten gevoge hebben, dat de verstrekking van goedkoope levensmiddelen aan de werkloozen in gevaar wordt gebracht. Indien de beschikbaarstelling van deze goedkoope levensmiddelen door de uitvoe ring van de plannen van den heer Deter ding zou moeten worden ingekrompen, eou dit zonder twijfel een ongunstigen invloed uitoefenen op den voedingstoestand der werk loozen en een verhooging van de steunuit- keeringen noodzakelijk maken. Het bestuur vertrouwt, dat de minister met deze feiten rekening wil houden. Uitbreiding van Bethesda Sarepta. De aankoop van de Nutskweek- school voor den bouw van een nieuwe kliniek. Zooals wij in ons vorige nummer reeds meldden heeft de Chr. Vereeniging tot Ver pleging van lijders aan vallende ziekten, die de inrichtingen Meer en Bosch te Heemstede (voor mannelijke patiënten) en Bethesda Sa repta te Haarlem (voor vrouwelijke patiënten* exploiteert het gebouw der Nutskweekschool op den hoek van de Dreef en de Hazepafcers- laan aangekocht. De bedoeling is dit gebouw, dat op 1 Mei a s. overgenomen zal worden, te sioopen. Het nieuw verkregen terrein, dat aansluit bij het bestaande terrein van Bethes- da-Sarepta zal dan mede gebruikt kunnen worden voor den voorgenomen bouw van een nieuwe kliniek. Naar aanleiding van deze plannen hadden wij vanmorgen een onderhoud met den ge neesheer-directeur der inrichtingen, dr. B. Ch. Ledeboe r. Dr. Ledeboer deelde ons mede dat de aan koop van de Nutskweekschool, die het terrein van Bethesda Sarepta met 1640 M2. uitbreidt, van veel belang is doordat men nu de oor spronkelijke plannen op zeer gunstige wijze kan herzien. Immers, de uitvoering van het eerste plan (dat reeds gereed was en door de Schoonheidscommissie goedgekeurd, maar nu geheel vervalt) zou genoopt hebben tot de slooping van de drie huizen aan de Hazepa- terslaan, die grenzen aan het gebouw van Bethesda Sarepta en eveneens het eigendom der Vereeniging zijn. Deze drie huizen zullen thans behouden blijven en tot Zusterhuis wor den bestemd. Per 1 Mei a.s. zal het terrein van de Nuts kweekschool worden overgenomen: de archi tect de heer J. C. Slagter zal inmiddels de nieuwe plannen ontwerpen voor den bouw der kliniek. Het is nog niet zeker of het front van het nieuwe gebouw aan de Dreef of aan de Hazepaterslaan zal komen. Waarschijnlijk zal het laatste geschieden, omdat de frontbreedte van het Nutskweekschool-gebouw te klein is en men ook rekening heeft te houden met de wenschelijkheid van een groote gevelbreedte aan de Zuidzijde*. Grooter frontbreedte aan de Dreef zou te verkrijgen zijn door een sloo ping van het gebouw „Overbosch", dat naast de kweekschool aan de Dreef staat, sinds jaren aan de Vereeniging toebehoort en sinds geruimen tijd als rusthuis voor oude menschen geëxploiteerd wordt. Maar waarschijnlijk is dat dit niet geschieden zal. Dan zal het huis Overbosch toch in elk geval van bestemming veranderen en wordt het een klasse-afdeeling van de nieuwe kliniek, die erbij zal aansluiten. „De bouw van de nieuwe kliniek", zei dr. Le deboer verder, „is noodzakelijk voor ons op twee gronden. Ten eerste uit overwegingen van technische moderniseering, ten tweede om meer patiënten te Jiunnen herbergen. De zelfde overwegingen leidden tot den bouw van de Emma Kliniek bij Meer en Bosch, nu twee jaar geleden. De nieuwe kliniek bij Bethesda Sarepta zal ons in staat stellen 50 patiënten méér op te nemen. Bij de technische inrich ting en indeeling zal vrijwel geheel het systeem der Emma Kliniek gevolgd worden, aangezien dat in de practijk uitstekend vol daan heeft. Derhalve zal deze nieuwe kliniek bevatten: een observatie-afdeeling voor lichte patiënten, een kinderafdeeling, een afdeeling van onderzoek en behandeling, bevattende o.a. onderzoekkamer, Röntgenkamer, operatieka mer, een ruimte voor massage, diathermie en hoogtezon, een afdeeling voor intercurrente zieken, een afdeeling voor zieke zusters en tenslotte, zooals gezegd, de klasse-afdeeling voor epileptici in het huis Overbosch. Het reeds bestaande Consultatiebureau voor lij ders aan vallende ziekten, dat in een der be staande gebouwen is ondergebracht, zal ook in de nieuwe kliniek worden gevestigd". Zooals men weet put de Vereeniging haar inkomsten niet alleen uit verpleeggelden, maar ook, en in zeer belangrijke mate, uit het werk van de ver. „De Macht van het Kleine", die haar arbeid steunt door contributies van particulieren te verwerven in een duizendtal plaatsen in ons land, en daartoe in al die plaatsen afdeelingen heeft, terwijl een drietal broeders voortdurend ten behoeve dezer orga nisatie werkt en het land doorreist. „Prachtig werk", zei dr. Ledeboer, „wordt door deze or ganisatie en door de reizende broeders verricht. Ook in zeer kleine plaatsen is men ondanks de moeilijke tijden trouw het werk der Vereeni ging blijven steunen en juist door het groote Faroek, Egypte's jeugdige koning, heeft op zijn jacht Khassed Kheijr zijn eerste reis door het land gemaakt. Het woord is aan Fliegende Blatter: Het zijn alleen de kleine steenen, waarover men strui kelt; de groote gaat men uit den zveg. aantal der contribuanten is die steun zoo be langrijk". De ontwikkeling van het mooie en mensch- lievende werk der Chr. Ver. voor Verpleging van lijders aan vallende ziekten verdient zeker een gelukwensch. Hier groeit gestadig en on der een leiding, die open oog heeft voor de ontwikkeling der moderne wetenschap en techniek, een Nederlandsche instelling die onmisbaar is voor de lijdende menschheid, en die in stilte met groote energie en voortva rendheid werkt tot zegen van velen. Engeland verheugd over het huwelijk van Prinses Juliana. De Engelsche pers heeft groote aandacht geschonken aan het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Vele foto's en uitgebreide reportages zijn in de meeste bla den opgenomen. De Manchester Guardian, éen van de be langrijke dagbladen, schrijft in een redac tioneel artikeltje ojn. het volgende: ,Er zijn in dezen tijd slechts weinig staten, die bij een constitutioneele monarchie den democratischen regeeringsvorm behouden, en alleen daarom reeds zou Engeland deelen in de vreugde van Holland over het huwe lijk, dat het Vorstenhuis heeft versterkt. Prinses Juliana, die in de toekomst den troon zal bestijgen, is grondig bekend met de rol, die de constitutioneele monarchie moet spe len en heeft zich bemind gemaakt bij het volk door haar eenvoud en de energie, waar mee zij haar maatschappelijke taak vervult. Zij zal haar toekomstige verantwoordelijk heid gelukkiger aanvaarden met de hulp van een echtgenoot, die veel heeft gereisd en wiens werkzaamheden hem gevoerd hebben buiten de Europeesche hoven en ambassades. Maar de reden tot gelukwensch is niet al leen persoonlijk, maar ook nationaal en wor telt diep". Het blad herinnert aan het verleden, aan den voorvader Willem van Oranje, die Enge land wijs geregeerd heeft in een tijd van crisis in zijn geschiedenis. En in latere jaren is de band versterkt door de gezamenlijke politiek van vrijhandel. De toekomst van Europa is donker, en in haar Raadskamers is de waarde van de stemmen van de kleine landen, waaronder Holland een van de voornaamste is, nooit grooter geweest". Ook de Fransche bladen wijden veel aan dacht aan de plechtigheid in Den Haag. WIEGEN en LEDIKANTJES Babyuitzetten (10 pCt. korting) GIERSTRAAT 20 en 23 (Adv. ingez. Medj Londen en Parijs plegen overleg over de Duitsche activiteit. pag. 4 Aan het front voor Madrid duurt de ver woede strijd voort. pag. 4 Amerika's begrooting voor 1938. pag. 4 Amerika trekt vergunningen voor wapenzen dingen in. pag. 4 Hoe de plannen van het Prinselijk jacht tot stand zijn gekomen. pag. 3 De Concentratie-Commissie adviseert het minimumaantal leerlingen voor bijzon dere scholen op te voeren. pag. 3 Het bestuur van de stichting „Haarlem's Bloei" is door den burgemeester geïnstal leerd. pag. 5 De inrichting Bethesda Sarepta te Haarlem zal er een nieuwe kliniek bij krijgen, pag. 1 Het Bureau voor Beroepskeuze te Haarlem bestaat nog wel, maar werkt niet meer. pag- 1 Bioscopen pag. 8 ARTIKELENENZ. Financieel-economisch weekoverzicht: Wat zal 1937 brengen? pag. 9 Dr. W. G. N. van der Sleen: Stroomaf langs dc Athabaska-rivier. pag. 7 Mr. M. J. van Balen: In het land van de koffie. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 8 P. v. d. Hem: 7 Januari 1937. pag. 3 J. H. de Bois: Het glasraam in de Nieuwe Kerk. pag. 5 Dr. M. Euwe: Het schaaktournooi te Hastings pag. 6 Amy Groskamp ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 5 Jules Kammeijer: Blijft Fit. pag. 7 H. D. Vertelling: Tabak en Liefde. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1