H.D.* Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT VERTELLING DINSDAG 12 JANUARI 1037 HAARDE M'S D'AGBEAD S Haarlemsche Chemische Kring Lezing door Dr. Ir. A. Korevaar. In het gebouw der 2de H.B.S. hield Dr. Ir. A. Korevaar, Bibliothecaris der Technische Hoogeschool gisteravond een lezing voor den Haarlemschen Chemischen Kring over het on derwerp: „Het Systeem der Wetenschappen." Na een korte inleiding van den voorzitter der vereeniging den heer L. de Weert, nam Dr. Korevaar het woord. Het systeem der wetenschappen, aldus spr., beoogt de onderlinge verhouding der weten schappen te bepalen. De eerste pogingen tot rangschikking der wetenschappen vinden wij bij Plato en Aristoteles. Plato verdeelt de we tenschappen in hypothetische en absolute we tenschappen. De hypothetische wetenschap is gebaseerd op de bedriegelijke waarnemingen die we door onze zintuigen doen, de absolute wetenschap die.uitgaat van de hypothetische, leidt tot de ideeën, die absolute waarheid hebben. Het eene volgt dus logisch uit het andere. De rangschikking is zoodanig, en dit principe vinden we bij Aristoteles en later ook bij Comte terug, dat elke vorige we tenschap noodzakelijk is voor de studie van de volgende. Hier bleef spr. even stilstaan bij de later onjuist gebleken indeeling der filosofie door Aristoteles in voortbrengende en practische filosofie. De groote verdiensten der syste matiek bij Plato en Aristoteles is echter, dat zij de hierboven beschreven volg orde aannamen, en aldus de voorloopers waren van de indeeling in hoofd en hulpwetenschappen. Dit principe wordt later door Comte (1830) uitgewerkt. Na kort te hebben stilgestaan bij de paeda- gogische indeeling van Cassiadoms (500 v. Chr.), en gewezen te hebben op den invloed van Francis Bacon (1623); kwam spr. tot de dichotomie of verdeeling in tweeën van Bentham en Ampère. Spreker eindigde zijn interessante voor dracht met een uitvoerige beschouwing over het systeem van Auguste Comte dat m 1921 en 1929 door Oswald en van 1934'36 door spr. zelf bewerkt is. Het is thans gelukt om alle wetenschappen volgens het systeem Comte te rangschikken al zal bij de cultuurweten schappen (Taal. geschiedenis, theologie etc.) eerst een nadere analyse aan kunnen toonen of men er in slagen kan ook deze wan schappen op de hierboven aangegeven wijze in te deelen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen; Kamer, Zaanenstr. 52 zwart, armband; Selhorst, Rollandstr. 33; armband; Schoonhoven, Scheepersstr. 32rd, armband, Bom, De Clercqstraat 163: duif; Rijneveld, Diepenbrockstr. 7: das; Schuitemaker, Zijl- weg 109: foto-album; Tholen, Jan Nieuwen- huijzenstr. 13; gradenboog; Politiebur. Smede straat: armbandhorloge; Hubregtse. Populier straat 7: armbandhorloge; Asvl, Ridderstr.11: honden; Been, Verbindingsweg 35, te Bloe- mendaal: handbeschermer; Rijk, Prinsen Bol werk 10: hond; v. d. Weide, Bakenessergr. 50: kin der jasje; Asyl, Ridderstr. 11: katten; Poli tiebureau Smedestr.: diploma van voetbal club; Bossen, Dr. Leydsstr. 121: damesmuts; Hessen, De Clercqstraat 103; hondharmonica; De Koeier, Van 't Hof str. 88: mes; Politiebur. Smedestr.: alpinomuts; Boere, Scheldestr. 17: portemonnaie met inhoud: v. d. Beek, Stuyve- santstr. 84: portem. m. inh.; Wassenaar. Gen. Cronjéstr. 79 rd.: portme. m. inh.; Bronkhorst, Karolingenstr. 54: portem. m. inh.; Nodelijk, Vosmaerstr. 26: portem. m. inh.; Rembrandt Theater, Gr. Markt: portem. m. inh.; Vreeke, Van 't Hoffstr. 120: portem. m. inh.; Politie bureau Smedestr.; portem. m. inh.; Beekhuis, Besoekistr. 13: damesrijwiel; Wesselius, Kolk- straat 6 rd.: rijwielplaatje; Fortgens, Tempe- liersstr. 52: rijwielplaatje; Rijbroek, Lange Lakenstr. 9: tasch met inhoud; Polak. Luzac- straat 8: tasch m. inh.; Gudde, Schoterweg 198: tasch m. inh.; Huis, Thorbeckestraat 67: tasch m. inh.; Nix, Corn. v. Noordenstr. 26rd.: tasch m. inh.; Politiebureau Smedestr.: vul potlood; v. Hemert, Doelstr. 43: vulpenhouder. Verlies en winst in de internationale verhoudingen. Rede van den heer C. J. E. Dinaux voor de V. D. J. O. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T M. 17 JAN. 1937. Nederlandsch Indië. zeepost, via Amsterdam per m.s. M. v. St. Aldegonde 13 Jan. gewone stukken 3.25; mail via Genua per m.s. Djambi 14 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst Amsterdam- Bandoeng 13, 16 Jan. gew. st. 3.25. Suriname, mail en zeepost via Amsterdam 15 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst New York Paramaribo 12, 15 Jan. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curasao, mail en zeepost via Amsterdam 15 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst vanaf New York 15 Jan. gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 12, 15 Jan. gew. st. 19.10. Canada, Mexico, Cuba. Ecuador, via Cher bourg 15 Jan. gew. st. 16.45. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Boulogne 14 Jan. gew. st. 16.45; via Londen 15 Jan. gew. st. 6. Pernambuco, Bahia, via Boulogne 16 Jan. gew. st. 16.45; vliegdienst Duitschland—Zuid Amerika 13 Jan. gew. st. 11.40; vliegdienst Frankrijk—Zuid Amerika 16 Jan. gew. st. 8.50. China, Japan, Hongkong, via Siberië 14 Jan. gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnsohe Eilanden en Merrfcsjoerije, via Siberië 14 Jan. gew. st. 18,—. Vliegdienst als Ned. Indië, Irak (Mesopotamië), via Istanbul 15 Jan. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 14 Jan. gew. st. 3.25; via Piraeus 15 Jan. gew. st. 22.30; via Piraeus 16 Jan. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Marseille 14 Jan. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 14 Jan. gew. st. 12.35; via Napels 15 Jan. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Genua 13 Jan. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 14 Jan. gew. st. 3.25; via Napels 15 Jan. gew. st. 19.10. Egypte, via Genua 14 Jan. gew. st. 3.25; via Genua 14 Jan. gew. st. 3.25; via Piraeus 15 Jan. gew. st. 22.30; vliegdienst als Ned. Indië 13. 16 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst Londen— Cairo—Kaapstad 15 Jan, gew. st. 8.50. Oost Afrika, via Marseille 14 Jan. gew. st. 10—; via Genua 14 Jan. gew. st. 22.30; vlieg dienst Londen—Caïro—Kaapstad 15 Jan. gew. st. 8.50. Zuid Afrika, via Southampton 14 Jan. gew. St. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Marseille 14 Jan. gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland. Vliegdienst als Ned. Indië. Voor de Vrijz. Democratische Jon geren Organisatie heeft gisteravond in één der zalen van het gebouw van den H.K.B. in de Tempeliersstraat de heer C. J. E. Dinaux, leeraar aan de H.B.S.-A alhier, gesproken over „Inter nationale balans". De heer D. J. A. Geluk, voorzitter der or ganisatie heette den aanwezigen welkom. Het aantal internationale problemen in dezen tijd is zoo groot, dat het niet te overzien is, aldus ving de heer Dinaux zijn rede aan. Spr. zou zich dan ook beperken tot de Euro- peesche vraagstukken. Hij wilde de balans op maken van wat in het afgeloopen jaar ge wonnen en verloren is. Als maatstaf hierbij nam de heer Dinaux het behoud, van den wereldvrede, hetgeen het belangrijkste is. Wat den wereldvrede in gevaar brengt achtte spr. verlies; wat dezen versterkt, winst. De internationale toestand in 1936 heeft in dezen zin een aanmerkelijk verlies gebracht, zoo vervolgde spr. In verschillende landen van Europa komt een onbegrijpelijk-ver keer de mentaliteit op. Er is een jongere generatie in opkomst, die niets meer van den wereld oorlog afweet. Dit levert een zeer groot ge vaar op. want de stof voor conflicten ligt hoog opgestapeld in Europa. Deze gevaarlijke men taliteit heerscht uitsluitend in de z.g. „niet- verzadigde landen", die 'door den wereldoorlog niet gekregen hebben, wat zij wenschten. Dat zijn in de eerste plaats Italië. Duitschland en Japan. Er is een tijd geweest, dat deze oorlogsmen taliteit practisch niet bestond. Spr. noemde als glorieus voorbeeld den tijd van Strese- mann en Briand. Toen werd het verdrag van Locarno gesloten en Duitschland toegelaten tot den Volkenbond. Men dacht, dat een nieuw tijdperk was ingetreden. Helaas zijn wij sindsdien hollend achteruit gegaan, constateerde spr. Er is een nieuwe geest van oorlogsbereidheid en zelfs van oor logsverlangen gekomen. Dat is wel de groot ste verliespost op de internationale balans. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de voornaamste problemen, die de wereld, en Europa in 't bijzonder, op het oogenblik bezig houden. Een zeer acuut vraagstuk is de Duit- sche herbewapening, die haar grootste mani festatie vond in de wederinvoering van den dienstplicht in Duitschland. Sindsdien is dit land den weg der voldongen feiten ingeslagen. Op 7 Maart 1936 volgde de hermilitarisatie van het Rijnland. Onmiddellijk daarop is het Fransch-Russische verdrag van wederzijd- schen bijstand geratificeerd. Ook Tsjecho- Slowakije sloot een dergelijk verdrag met Rus land. waardoor eigenlijk de andere staten der Kleine EnteAte (Roemenië en Joego-Slavië) hierbij betrokken werden, Hierop volgde de volksstemming in Duitsch land. die het besluit der remilitarisatie van het Rijnland goedkeurde. In het najaar werden de laatste resten van het verdrag van Versail les door Duitschland opgezegd: dat waren de bepalingen inzake de internationale rivieren. De volgende verrassing was het geheime Duitsch-Japansche verdrag. Intusschen gaat Duitschland door zich in te stellen op een eco nomische voorziening als in oorlogstijd. Ook het probleem van den Poolschen corri dor, van Dantzig en van het Memelgebied be staat nog steeds. Daarbij, komen Duitschland's RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORB. TELEF. 16126 j oe met garantie, pijn- vanar f loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. V. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) Ill Ill Verre Landen J. P. BALJE. Met verrukte oogen keek Diny naar de drukte op het perron, ze zag de laatste reizi gers hollen, enkelen kochten nog haastig een krant of een tijdschrift ,en toen ging de hand van den stationschef omhoog, ten teeken dat de trein vertrekken kon. Juist toen ze voelde, dat de trein ging rollen, werd het portier van haar coupé opengerukt, een koffer werd binnengesmeten, juist voor haar voeten, en een man met een hoogrood hoofd heesch zich naar binnen. Even stond hij te hijgen, toen zakte hij op de plaats tegen over haar neer en hij legde den koffer non chalant naast zich. Pardon, stamelde hij, toen hij een beetje op adem was gekomen, ik hoop, dat de koffer u niet geraakt heeft. Maar ik was ook zoo op het nippertje. Diny lachte 't Was niets! verzekerde ze. Er was even een pauze, waarin de man zich koelte toewuifde. Daarna stak hij, nadat Diny haar toestemming gegeven had. een sigaret op, en hij keek het meisje tegenover hem met belangstelling aan. Ze was jong, zeven tien, hoogstens achttien jaar. Ze had een aan trekkelijk toetje, en lieve, jonge oogen. Oogen, die nog straalden van levenslust en levens blijheid. U was wel heel laat, zei Diny, ik zat al minstens een kwartier in den trein. Ik zou het nooit wagen, zoo op het nippertje te komen. Hij lachte geamuseerd. tt heeft nog niet veel gereisd, zeker? Diny Kreeg een kleur. Het was eigenlijk gek. dat zè met een vreemden heer een gesprek voerde. Dom gansje was ze. Hij vermaakte zich een beetje met haar. 't Is mijn eerste reisje alleen, bekende ze een beetje aarzelend en onwillig. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 911 en 12, Dinsdags avonds 6.30—8.30. (Adv. Ingez. Med.) koloniale eischen, die den laatsten tijd met klem gesteld worden. Door al deze gevaarlijke kwesties wordt de angstneurose, waarin Europa de laatste jaren verkeert, bestendigd. Ook in andere deelen van Europa bestaan conflicten. Spr. herinnerde aan de overmees tering van Abessynië door Italië. Ondanks het feit. dat de Volkenbond gefaald heeft, is dit in stituut geenszins hierdoor doodgemaakt. Na dit Abessynisehe conflict is de band tusschen Italië en Duitschland sterk aangehaald, hoe wel deze landen nog niet als volslagen bond- genooten beschouwd moeten worden. Vervolgens besprak de heer Dinaux de hou ding van Engeland, die veel krachtiger en minder weifelend is geworden. Men kan het feit der Engelsche bewapening nog wel als een waarborg beschouwen. Engeland heeft zich positief uitgesproken inzake de grens kwesties van Nederland. België en Frankrijk eenerzijds en Duitschland anderzijds. Boven dien heeft het Britsehe rijk zijn problemen in andere deelen der wereld zoo spoedig mogelijk opgelost. Er is een directe samenwerking met Frankrijk tot stand gekomen.. Hierna kwam spr. tot het actueelste pro- beem; Spanje. De regeering, tegen welker be wind de huidige opstand is uitgebroken, was geenszins communistisch, zooals men het wel voorstelt. Drie republikeinsche en drie linksche groepen vormden tezamen het Volksfront. De opstandelingen zijn ook niet uitsluitend fas cisten: er zijn monarchisten, conservatieven en louter-militaristen bij. In oorsprong was de strijd dus allerminst tusschen communisme en fascisme, zoo zeide spr. De non-interventie heeft tot dusver nog niet veel bereikt. Er is thans zelfs een nieuw probleem gerezen: de vrees voor Duitsche inmenging in Marokko, waardoor de geschiedenis van vóór den oorlog zich zou herhalen. In 1936 was de bewapening van Europa on geveer vier maal zoo groot als in 1913, zoo vervolgde spr. Wij leven dan ook in een waan zinnige wereld. Als winstpost op de internationale balans staat slechts de hoop op die landen, waar het gezonde verstand nog heerscht. Spr. haalde de woorden aan van Benesj, die vertrouwt op de uit eindelijke zegepraal van de democratie. Moge dit zoo zijn, aldus besloot de heer Dinaux zijn belangwekkende rede. In zijn slotwoord drong de voorzitter, de heer Geluk, aan op steun aan de vredesbewe ging, vooral ook van de zijde der jeugdorgani saties. HAARLEMSCHE MIDDENSTANDS OPERETTE Bovenstaande vereeniging geeft op Maan dag 13 Januari haar Cabaret- en Kunstavond in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond, Tempeliersstraat. Medewerkenden zijn Dora Schrama, Jack Funny, het kwartet „Or lando di Lasso" en de Marinucci's dansband. Verder zullen er nog eenige korte tooneel- schetsen opgevoerd worden. De avond zal besloten worden met een bal met attracties tot 2 uur 's nachts. PERSONALIA. De heer D. Wesseli'ng Jr. te Haarlem is ge slaagd voor het Mercurius-examen boekhou den. LEZING OVER WETENSCHAPPELIJKE OPGRAVINGEN. Op ultnoodiging van de Nederlandsche af- deeling van het „Maison Internationale des Intellectuels" zal Mej. Dr. A. Roes, archeologe, cp Vrijdag 15 Januari te 8 uur in de boven zaal van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, spreken over „Wat wetenschappelijke opgravingen ons leerden". Deze lezing wordt afgewisseld met licht beelden. Een zwerver over zijn zwerf tochten. Den Doolaard leest uit zijn eigen werk. Gisteravond hadden de afdeelingen Haar lem van het Algemeen Nederlandsch Verbond en de Nederlandsche Reisvereeniging een le zing georganiseerd in het gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond aan de Ja- cobstraat. Mr. C. M. J. de Jongh, secretaris van het A. N. V. opende den avond met een woord van welkom en leidde den spreker, den be kenden schrijver en dichter C. Spoelstra (A. den Doolaard) met een kort woord in. Aan de hand van fraaie lantaarnplaatjes naar eigen foto's vertelde deze over zijn zwerftochten door de Balkan. Na een alge- meene inleiding behandelde hij Macedonië, waarmee hij door zijn vele bezoeken zeer ver trouwd is geraakt, en dat ook den achter grond vormt van verschillende van zijn boeken. De Balkan is in West-Europa nog maar weinig bekend, en steden als Sofia en Bel grado worden nog maar al te veel beschouwd als de centra van rooversbenden en conspi- ranten. De oorzaak daarvan, aldus spr., is een perscampagne, die voor den oorlog met politieke bijbedoelingen tegen deze landen gevoerd werd. In werkelijkheid is het in de Balkan vei liger dan in menige West-Europeesche hoofd stad, en de Slaven zijn zeker geen minder waardig volk, zooals vaak beweerd wordt. Maar him cultuur is een geheel andere dan de onze. Hier denkt men bij de woorden cultuur en beschaving te veel aan de tech niek. De echte beschaving echter, heeft daar mee niets te maken. Die is innerlijk, en die innerlijke beschaving is in de Balkan wel degelijk aanwezig. Zij uit zich in de volks kunst, en in de ongeëvenaarde gastvrijheid tegenover vreemdelingen. Er zijn in deze landen drie invloeden merk baar. Die van de Roomsch-Katholieke kerk, die van de Grieksch Katholieke kerk en die van de Islam. Eeuwenlang hebben de Turken overheerscht, maar thans vormen de Moham medanen een' minderheid, welke in deze stand van zaken berust. De fanatieke gods diensthaat, welke we in andere streken met Islamitische invloeden wel aantreffen, ont breekt in de Balkan geheel. Zinrijke oude volksgebruiken en tradities leven nog onder deze volken, en komen bij feestelijke gelegenheden als huwelijk, ge boorte en kerkelijke feesten tot uiting. Spr gaf van enkele daarvan een boeiende en in teressante beschrijving. Na de pauze gaf den Doolaard een korte uiteenzetting van zijn laatste roman. ..De groote verwildering" welke het leven be schrijft van Jacques Balmat, de eerste, die den Mont Blanc beklom. In dit boek wordt het conflict beschreven, tusschen de liefde van Balmat voor zijn jonge vrouw, en zijn hunkering naar de witte oneindigheid van den bergtop. Tenslotte las spr. nog enkele fragmenten uit dezen roman voor, welke een scherp beeld gaven van zijn zuivere proza en zijn vaak treffend rake beeldspraak, die hem een eer ste plaats onder de jonge Nederlandsche schrijvers doet innemen. REENDEN were,dbe. 1 I WBÊRT-TABlETtEN ,mo,jge ver- I kende m'ddelk*°° et> s»;"1"» I Orig. flacons Wybert-Siroop a f 1.50 en 90 cf. (Adv. Ingez. Med.) llllllllllllllllllll!lllllllllllllllll[llllllllll!llllllli;illllllU llllllllllllllllllüilllllllllillllllMlIllllllll Zijn hartelijke lach ontwapende haar. Ze lachte mee en ze liet er nog op volgen En daarom vind ik het ook zoo zalig. Vindt u reizen ook niet heerlijk? Tja, zei hij peinzend, reizen voor je pleizier. dat is heerlijk U heeft zeker veel gereisd? vroeg ze, met een blik op zijn koffer, die vol hotelplakkaten zat. Verstrooid volgde hij haar blik. Eh.... veel gereisd, jaheel veel. Caprï! las ze met verrukking, Venezia, Lugano, Nice, Montreux, München, Napoli Oh, u heeft al dat moois gezien Venetië, peinsde hij hardop, en hij keek in de rookwolkjes van zijn sigaret, als zag hij daarin beelden uit het verleden, Venetië, de prachtige lagunenstad. Met een gondel in het Canal Grande op een mooien maannacht, als de maan zoo groot is. als je die hier in Holland nooit zoo ziet! Venetië, oude stad met een rijk verleden, romantisch, mooi, feeëriek. Hij wees op het hotelplakkaat uit Nice. De eigenaar van dit hotel heb ik om twaalf uur uit z'n bed gebeld, glimlachte hij. U zoudt het niet gelooven, maar de man was al naar bed om twaalf uur. en dat in een stad als Nice! Hij wees op een ander plakkaat. Kijk, zei hij, Amalfi! Hier heb ik over nacht in een hotel, dat vroeger een oud kloos ter was. Dat is vaak het aangename van rei zen, je komt op plaatsen en in hotels, waar aan historische herinneringen zijn verbonden. In Innsbruck bijvoorbeeld heb ik geslanen in een kamer, waarin Andraes Hofer, de beken de Tiroler vrijheidsheld, in 1809 eveneens den nacht heeft doorgebracht. Met een kleur van oowinding op de wangen, bleef ze hem aankijken. Zooveel gezien te hebben, zoo ver te rei zenzuchtte ze. Ik,ikmoet er al in Rotterdam uit. -En ik al in Leiden, was zijn antwoord. U gaat dus nog verder. Maar u hebt Europa gezien. Lugano, Lu- zern. Parijs. Napels. Capri. U was natuurlijk in de Blauwe Grot? Hij knikte. Capri is het mooiste eiland van de we reld. orakelde hij. de Blauwe Grot is iets won derbaarlijks. Geheimzinnig' als een zeeroovers- hol ,en alles wat je in het water dompelt, wordt zilver. Sprookjesachtig als het heele eiland. Ik ontmoette daar den ouden vlsscher 1 Sparado, een bekende figuur op Capri. Hij zal nu zoowat een 80 jaar oud zijn. Gelooft u mij, hij is op het eiland een belangrijker figuur dan keizer Tiberius was En Napels, droomde ze verder, Vediere Napoli e poi morire. En u, u hebt Napels ge zien. Jawel, maar ik ben nog niet gestorven, lachte hij. En zoo erg mooi moet u zich Na pels nu ook niet voorstellen. Napels ligt prach tig, maar er heerscht heel veel ellende en armoede. Nergens vindt je zulke krotten, zoo veel schooiertjes, zooveel narigheid. Hij doofde zijn sigaret en keek naar buiten. We naderen Leiden al, zei hij, jammer! Ze keek hem aan en bloosde, want ze zag aan zijn oogen, dat dat „Jammer" haar zeischap gold. Ook in Holland vind je wel dingen, die mooi zijn, en waarvan het zwaar valt afscheid te nemen, ging hij beteekenisvol verder. De trein matigdè vaart en hij stond op. Adieu, zei hij, haar de hand reikend. Hij hield haar hand een oogenblik vast. Goede reis, vervolgde hij, misschien., wie weet., zien wij elkaar nog eens terug in de verre lan den, waarvan ik zooeven vertelde. Het toeval speelt soms een groote rol in ons leven. Ze keek hem na, toen zijn slanke gestalte over het perron liep. En het was plotseling, of een stukje romantiek met hem was ver dwenen Op het stationsplein stapte de man op de prachtige limousine toe. die voor het station stond te wachten. In den wagen zat een heer. Gelukkig, dat je daar bent. zei deze laatste, en hij nam den koffer met de hotel plakkaten van den man aan, dom van me, m'n koffer te vergeten, ik zat om verschil lende dingen érg verlegen. En jij, Jan, je kunt met den vaolgenden trein wel weer teruggaan. Best, meneer! boog de man. Toen liep hij het station weer in, een pein zend trekje om zijn mond. Zijn gedachten waren bij de blonde Diny. - Aardig kindje, jong. lief, romantisch. Verlangde naar verre landenprecies zoo als hij. Was natuurlijk óók nooit de grens over geweest Gelukkig, dat hij veel gelezen had en veel reisverhalen van zijn baas had gehoord. Zoo had dan toch ééns in zijn leven een meisje vol bewondering naar hem op gekeken... l/tauw scktijft. Gebrek aan belangstelling. Er is één ddng, dat geen enkele vrouw aan haar man ooit vergeeft, of zij een huis moeder van een groot gezin is, of een wer kende vrouw, een artiste of een verwend pas getrouwd kind-vrouwtje. En dat is: gebrek aan belangstelling. Eigenlijk moeten we het nog nauwkeuriger omschrijven en aanduiden. Want de meeste mannen stellen wel belang in hun vrouwen maar zij toonen het niet! Het gaat er mee als met de liefdeeen vrouw wil telkens hooren dat men haar lief heeft. Met de belangstelling gaat het precies zóó. Het is niet voldoende toe te luisteren wan neer er iets verteld wordt, of ..ja" te knik ken bij een verkondigde meening. Een vrouw heeft liever dat men haar te genspreekt en op alle mogelijke wijzen van. het tegendeel van haar meening tracht te overtuigen, dan dat men op alles ja en amen zegt en eigenlijk laat doorschemeren van an dere dingen te zijn vervuld. Vrouwen zijn meestal veel attenter en merken veel meer alle dingen op dan man nen. Het bijna spreekwoordelijk geworden ge zegde. dat mannen-zooveel-aan-hun-hoofd- hebben en daarom reeds bij voorbaat ge ëxcuseerd zijn wanneer zij onachtzaam, on oplettend of vergeetachtig zijn, willen wiji hier niet laten gelden. Het ligt in den aard; der vro-uwen om dadelijk alles te zien (en onmiddellijk naar de herkomst van alles te vragen!) Zij zijn hierover genoeg gehekeld., maarowee als zij eens anders waren! Hoe spoedig zouden de mannen zich ver ongelijkt en veronachtzaamd gaan voelen en ons beschuldigen van liefdeloosheid en ver- waarloozing van hun dierbare persoonlijk heid Welke vrouw kent het akelige gevoel vani teleurstelling niet als een lieve kleine atten tie, een nieuwe japon of een moeilijk be dwongen verdriet geheel onopgemerkt blijft? Wie heeft niet wel eens stille tranen ge schreid na een dag van onafgebroken ge spannen verwachting, wat „hij" er wel van zou zeggenHet doet er niet toe of het dan gaat om baby's eerste tandje of om ..zijn" lievelingsschoteltje, of om een met veel moeite vervaardigd kleedingstuk. Het feit blijft, da,t er iets is, dat ons vervult en dat dit den ander geheel en al ontgaat. Sommige vrouwen komen wanhopig tot de conclusie, dat mannen óf blind geboren zijn óf een zintuig missen. Want geen enkele man zou met opzet zoo wreed zijn om vrijwel alle zoo hoogst be langrijke kleinigheden, die met elkaar het leven van een vrouw uitmaken, achteloos voorbij te gaan. Waaromwaarom dan.... Omdat wij alleen dat gene dadelijk op merken, wat ons zelf belang inboezemt. Boezemt datgene, wat hen die ons dierbaar. zijn vervult, ons dan geen belang in? Ja zeker wel, maar er behoort een groote mate van onzelfzuchtigheid en wegcijferen van eigen-ik toe om die belangstelling on afgebroken te toonen. En als wij dan heel eerlijk zijn, dan die nen wij te bekennen, dat wij ons eigenlijk aan hetzelfde euvel schuldig maken. Kan van ons niet met even veel ja met meer recht een tegemoet komende houding worden verwacht, een houding, die de din gen gemakkelijk maakt? Is het niet vrouwen taak bij uitnemend heid om den levensweg te effenen om moei lijkheden te voorkomen en bovenal om an deren in de gelegenheid te stellen zich van hun beste zijde te laten zien? Het gaat ook hierbij als ibij nagenoeg alle andere dingen: de goede wil moet van beide kanten komen. AMY GROSKAMP-TEN HAVE. Dansinstituut Micgielse en Van Ake 30 jaar. Jubileumbal op 20 Januari. Het bekende dansinstituut der heeren Micgielse en van Ake aan den Kleinen Hout weg alhier zal op 20 Januari a.s. dertig jaar bestaan. Ter viering van dit heuglijke feit vindt op dien dag een jubileumbal plaats in het ge bouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat. Leerlingen en oud-leerlin- :en van het instituut zullen hier zonder twij fel een buitengewoon gezelligen avond mee maken. Het zal den bekenden dansleeraren, die in Haarlem en omstreken, zooveel trouwe discipelen tellen, bij" hun jubileum stellig niet aan belangstelling ontbreken. VOOR DEN KANTONRECHTER Visschen in de IJmuidensche haven. Een 59-jarige visscher afkomstig uit Oudorp op Overflakkee had op 25 November tusschen de pieren in de buitenhaven van IJmuiden met een kornet gevischt. Hiervoor stond hij gistermiddag voor den Kantonrechter, want zonder een vergunning van den minister van waterstaat (welke vergunning de verdachte niet bezat) is het verboden op dergelijke wijze te visschen binnen een afstand van 500 meter van pieren, strekdammen e.d. Daar de haven mond ongeveer 1000 meter breed is, was deze visscher in overtreding. De eerlijke zeerob gaf het feit volmondig toe. maar hij wist niet, dat hij al visschende in dien haven in overtreding was. Zelfs zou een politieman hem eens gezegd hebben, dat visschen met het kornet aldaar geoorloofd was. mits hij niet in het vaarwater kwam. Deze beambte kende de verd. echter niet, zoo dat hij onvindbaar was gebleven. De Rijksveldwachter en de beide mede opvarenden van verd. bevestigden, als ge tuigen gehoord, de feiten. De ambtenaar van het O.M. meende, dat een strafbaar feit is gepleegd. De visscher was ichter volkomen te goeder trouw, waarom spr. de minimumstraf van 0.50 of 1 dag requi- reerde. De Kantonrechter kon zich in zijn vonnis met dezen eisch vereenigen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10