Verkade's De Indische film in Indië. LANGE BESCHUITJES .WEERBERICHT DE „KOMEDIANTEN". DINSDAG 12 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Jan Hopkes. f Maandag is alhier na een korte ongesteld heid in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer J. Hopkes, die meer dan dertig jaar kos ter van ae Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan is geweest. Vooral in deze kringen was hij een bekende en zeer geziene persoon lijkheid, De teraardebestelling zal plaats heb ben a.s. Donderdagmorgen elf uur op de Al gemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. HAARLEMSCHE BRIDGECLUB. In de door de zorgen van mevrouw Vogel poel en den heer Kluit schitterend versierde groots zaal van de sociëteit „Vereeniging" heeft bovengenoemde vereeniging. door het houden van een ..Oranje-Drive" op 9 Januari j.l. het huwelijk gevierd van Prinses Ju liana en Prins Bernhard. Na een korte inleiding van den voorzitter den heer Göransson werd de drive geopend met het zingen van het Wilhelmus. Aan de wedstrijd werd uitsluitend deelge nomen door leden en candidaat-leden, welke aan 7 tafels plaats vonden (een 4-tal icden was verhinderd). De wedstrijd bestond uit twee gedeelten, het eerste deer uit een wedstrijd volgen: Mitchell systeem, het tweede gedeelte uit een wilde drive met willekeurige (n) partner i viaggenwedstrijd De prijzen werden behaald door Eerste wedstrijd N.Z. mevrouw Vogelpoel en den heer de Keizer en den heer en mevr. Bak ker. O.W.: Dames Maas winkelKluit en Jeekei— Kühn. Viaggenwedstrijd: de heer Jordaan met 5 vi. lste, de heer Wiercx met 4 vl. 2de terwijl 12 dames en heeren met 3 vlaggen 'n prijs moch ten uitzoeken. Eerst om 12 uur keerden allen zeer voldaan huiswaarts. De leiding van den heer C. Kluit, was ah altijd voortreffelijk. ONEERLIJKE VINDSTER. De Haarlemsche recherche heeft Maandag een 24-jarige dame uit Haarlem verhoord, die bekend heeft dat zij op 14 Februari 1936, toen zij met haar man in de Van 't Hoffstraat wandelde, een enveloppe met f 125 gevonden had. Hiervan deed zij geen aangifte bij de politie. Zij heeft dit geld verduisterd. Ook haar man werd gehoord; hij bekende zich aan heling te hebben schuldig gemaakt. Vervolgens hoorde de politie een 55-jarige vrouw, die be kende dat zij een bedrag van f 65 van dit geld had aangenomen, maar zij ontkent heling, omdat zij verklaarde niet geweten te hebben dat dit geld gevonden was'. Tegen deze drie personen is proces-verbaal opgemaakt. Het geld was destijds verloren door een 61-jarige weduwe te Haarlem, die hiervan Aangifte bij de politie had gedaan. SUCCES VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP" IN LEIDEN. Zooals wij gemeld hebben heeft Maandag avond de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" in de Gehoorzaal te Leiden medege werkt aan het onder leiding van Frits Schuur man gegeven concert van het Residentie orkest. Dit optreden is tot een groet succes gewor den. Het publiek toonde zich buitengewoon voldaan over de prestaties der Liedertafel. Hedenavond zingt „Zang en Vriendschap" op het concert van het Residentie-Orkest in „Diligentia" in Den Haag. FILMAVOND PADVINDERSGROEP „ELSWOUT". Maandagavond gaf de Elswoutsgroep dei- Padvinders een filmavond in het Jeugdhuis met reportage van het vorstelijk huwelijk. Hopman Wegenaar was in zijn nopjes. „We hebben met Kerstmis een uitdeeling gehouden voor de armen," zei hij, „en het daardoor ontstane tekort is weggewerkt, doordat we twee voorstellingen moeten ge ven. Eb- is zelfs een overschotje, dat we voor kampmateriaal zullen besteden Spr. dankte allen voor de medewerking, waardoor dit gunstige resultaat bereikt is. De films werden muzikaal geïllustreerd door den heer Michels en een voortrekker. De eerste voorstelling was uitverkocht, ter wijl de tweede goed bezet was.. Eerst werd de aandacht gevraagd voor een jongensfilm De avonturen van de 3-B'-ers met veel katten, honden, gevechten en aardige opnemingen van de Duitsche Waddenkust. De agent moest het weer ontgelden en de strijd in de stad Boestram werd door de jeugd met enthou siasme gevolgd. De tweede film was de kampfilm van Hel- lendoorn, opgenomen op den berg bij het Zo merhuisje ..Little Gilwell door den vaandrig De film die hier en daar gekleurd is, illus treert het kampleven in deze fraaie omge ving. het bouwen van een toren enz. Ook deze film had veel succes, Uit den aard der zaak concentreerde de grootste belangstelling zich op de derde film, betrekking hebbende op het leven van Prin ses Juliana, met als apotheose een eigen zeer goed geslaagde reportage van het huwelijk. Allerlei bezoeken In Amsterdam en den Haag passeerden de revue, ook die aan Soest- dijk. Toen Prins Bernard met Prinses Juliana verschenen, weerklonk luid applaus, dat tel kens herhaald werd. En eindelijk de tocht op 7 Januari, met ruiters en gouden koets enz. enz. Toen ging er herhaaldelijk applaus op. Met het Wilhelmus werd de voorstelling geëindigd. AGENDA. Hed en* DINSDAG 12 JANUARI Gebouw Protestantenbond, Haarl.-Noord. Spirit. Vereeniging „Harmonia": Psychome trische séance. 8.15 uur. Kamer van Koophandel, Nassauplein 46. Vergadering, 8 uur. Gem. Concertzaal, Bachconcert 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 5t minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Waar de leeuwerik zingt' met Martha Eggerth, 7 en 9.15 uur Frans Hals Theater: ..Amsterdam bij Nacht". Hollandsche filmklucht 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Durf te leven"' met Joan Crawford. 2.30. 7 en 9.15 uur. Van 10—2 uur 50 minuten voorstelling Haagsche feestelijkheden Teyler's Museum Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. WOENSDAG 13 JANUARI Gem. Concertzaal: Jubileumavond Man nenkoor „Caecllla", 8 uur. Palace Filmac. II 5 uur Uoorloopend 5' minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Pareh heeft succes gehad. Maakt deze filmindustrie een kans? Een Indische film in Indië. Herinnert u zich nog de eerste Nederland- sehe film in Nederland? Was dat geen ge beurtenis van belang, één waarvoor men queue maakte om toch maar vooral een plaatsje te krijgen? Die eerste Nederlandsche werd spoe dig gevolgd door een tweede en een derde Nederlandsche, het succes was omgekeerd evenredig aan de snelle opvolging, althans in den eersten tijd. Hoe is het nu met de eerIndische? Deze vraag is gemakkelijker te beantwoor den dan een voorspelling te doen. hoe het met de tweede en derde Indische zal gaan. want Pareh. een rijstlied van Java. heeft, zoo mogelijk, een nog grootschere entree gemaakt, dan ooit een Nederlandsch product in Hol land deed •Pareh (hetgeen beduidt „het lot laten beslissen",) is het product van het kort geleden opgerichte Alg. Ned.- Indisch Film Syndicaat en de eerste film van geheel Nederlandsch-Indisch maaksel, waaraan ender anderen heeft medegewerkt de Haarlemmer Mannus Franken. Den eersten avond dat de film in Medan werd vertoond, waren van heinde en verre vooral de in Deli werkende Javanen gekomen om hun geboortegrond in levende beelden te aanschouwen. De twee voorstellingen, die gewoonlijk per avond worden gegeven, waren uitgebreid met een derde en toen de directie om twaalf uur 's nachts dacht te kunnen sluiten, stonden nog honderden en honderden op straat, die zich een reis van ettelijke tien tallen kilometers hadden getroost om „hun Java" te zien. Zoodat de deuren weer werden geopend en een nachtvoorstelling werd ge geven, die gelijk de voorgaande, werd ge kenmerkt door uitbundige betuigingen van innig medeleven. Zooals reeds gezegd is: het voornaamste doel van hen, die een geheelen avond gedul dig wachtten op een plaatsje, was „Java zien". In tegenstelling cot 'de Europeanen, die zich bij de voorstellingen evenmin onbetuigd heb ben gelaten, die in de eerste plaats kwamen om te ervaren, hoe de camera, gehanteerd door een vakman, het land waarin men leeft, nieuw kan maken, opnieuw kan doen leven. Het kunstenaarschap, dat de makers hebben getoond door elke fotografie te bestudeeren als ging het telkens om het scheppen van een meesterwerk, is den Inlanders natuurlijk ontgaan. Hun ging het erom de padi te zien, de angst te beleven van een alles verwoesten den bandjir, op te gaan in de geschiedenis van den gestolen heiligen kris, hetgeen resul teerde in een fanatiek „satoe lagi, satoe lagi" (bis, bis!), toen „de slechte man" werd be straft. En terwijl de Hollander, die nog gevoelig was voor de schoonheid van het land, dat voor de meesten slechts beteekent „hard werken" (zij het gekoppeld aan de zoete tegenwaarde van dien, aan het einde der maandin bewondering was voor de fotografieën en soms ook het verhaal kon apprecieeren, voor zoover zijn smaak niet door tap-danserig Amerikanisme was be dorven, joelden de Inlanders in primitief- geestdriftige opwinding om het aanschouwen van hun geboortegrond, het hooren van hun eigen taal, althans de algemeene omgangs taal en het voor hen volkomen begrijpelijk verhaal. Hoe is de toekomst? Zoo was de entrée van de eerste Indische film in Indië. Hoe het met de komende zal gaan? Zooals wij reeds zeiden: het is moeilijk te voorspellen. Het is nu eenmaal een niet te miskennen waarheid, dat wij een ander genre zijn ge wend, een ander tempo eischen. Een film kan nog zoo schoon zijn aan fotografischen in houd. wanneer zij niets anders biedt, zal zij slechts een klein deel van het Europeesche publiek trekken. Een film, die het in het Hollandsche Zondagochtendprogramma goed doet, zou meermalen een „door-de-weeksch fiasco" kunnen worden. Voor de Inlandsche wereld ls dit geen ver- eischte. Zii gaat ook naar een film over het New-Yorksche nachtleven, even graag als naar de geschiedenis van den zesmaandschen nacht aan den Noordpool. De Inlander ziet graag plaatjes en vooral bewegende plaatjes, het verhaal fantaseert hij er zelf wel bij, in dien het verband niet duidelijk ls. Heeft hij daarenboven de kans plaatjes uit zijn eigen omgeving te aanschouwen, dan is de zaak heelemaal in orde. Doch geen enkele bioscoop-exploitant kan alleen van de Inlandsche bevolking leven en zeker geen productiemaatschappij, zoodat deze zich. in de eerste plaats zal moeten richten naar de onuitgesproken eischen van het Europeesche publiek. Die zijn hier, zoowel als elders: tempo, spanning, actie, eventueel ook: sensatie. Zal de Indische film dit kunnen? Zullen de Inlandsche spelers dit kunnen? Het is een vraag met een groot vraagteeken. De schaarsche onthullingen van den heer A. Balink, den productieleider van het A. N F., dien wii dezer dagen toevallig spraken, wettigen wel de veronderstelling, dat in deze richting gewerkt wordt. Het is van harte te hopen dat de Indische film haar plaats zal verover- ren op de Nederlandsche markt en op de wereldmarkt. Niet alleen omdat er zeer hard voor wordt gewerkt, maar vooral, omdat dit land het overwaard is, getoond te worden van zijn schoon ste en edelste zijde, zooals Pareh reeds op loffelijke wijze deed. komen, op een heer lijke kop chocolade of anijsmelk, met Verkade's Lange Beschuitjes! 12 ct. per pakje. Met een platen-bon voor het album „Waar wij Adv liiQëz Uieti.' De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Oostelijken tot Zuidelijken wind. Aanvankelijk helder tot licht bewolkt. Later toenemende be wolking met kans op mist. Droog weer. Lichte vorst des nachts. Overdag tem peratuur om het vriespunt. BAROMETERSTAND Hoogste 786.2 m.M. te Kuopio in Finland Laagste 727.0 m.M. to Isafjord, Weinig verandering. Het gebied van hoogen luchtdruk nam in Finland nog in beteekenis toe. Het maximum boven Centraal-Europa nam daarentegen af, terwijl aldaar ook de bewolking toenam en plaatselijk mist voorkomt. De diepe depressies blijven ver in het Noordwesten en trekken langs de Oostkust van Groenland naar de Poolzee. Secundairen brengen regen tot aan de Westkust van Engeland en een zeer warme luchtstroom uit het Zuiden strijkt over de golf van Biscaje, het Kanaal, de Britsche eilanden en de Noorsche zee. Tot ver binnen den Poolcirkel is de tempe ratuur hoog en op Spitsbergen vriest het niet meer dan twee graden. In Noord-Zweden nam de vorst weer af tot matig en in geheel Zweden Ls op enkele uitzonderingen na, de lucht be trokken. Het gebied van matige vorst in Centraal- Europa breidt zich een weinig uit, in Polen nam de vorst toe tot matig en is de lucht eveneens betrokken.. In het Westen van het vastleand blijft het in de bovenlucht warm en droog en in de Al pen blijft de temperatuur eveneens hoog met groote droogte. Op het vasteland viel neerslag. Aanvankelijk is nog weinig verandering in den toestand te voorzien BAROMETERSTAND Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 3.32 uur; n.m. 15.40 uur. Strand berijdbaar van 8.30—13.45 uur. Voor Centrale Verwarming BRECHCOKES, WALES ANTHRACIET 50/80. WALES ANTHRACIET NOOTJES VIER. „DE SP AARNEST AD" FRIESCHE VARKENSMARKT 6—10, TELEFOON 14164. (Adv. Ingez. Med.) DE KONINGIN DANKT DE HAAGSCHE BEVOLKING. 's-GRAVENHAGE. 11 Januari. De Bur gemeester van 's-Gravenhage maakt het vol gende bekend: Aan de burgerij van 's-Gravenhage. Ik kwijt mij bij dezen van de vereerende en aangename taak, mij door H.M. de Ko ningin opgedragen om aan de burgerij van 's-Gravenhage den diepgevoelden dank van Hare Majesteit en van het Prinselijk paar over te brengen voor de zoo overstelpende bewijzen van verknochtheid en medeleven, welke de Koninklijke familie in de afgeloo- pen weken in allerlei vorm van de burgerij mocht ontvangen. HAARLEMSCHE VAKSCHOOL VOOR KAPPERS. Eerste lustrum. De Haarlemsche Vakschool voor Kappers bestaat thans vijf jaar, en heeft in dien tijd haar bestaansrecht ten volle bewezen. Aan 50 dames en heeren werd vakonderwijs ge geven door verschillende leeraren en leeraressen, waarbij de voordeelen van het persoonlijke onderwijs voldoende naar voren kwamen. Het onderwijs is zoo ingericht, dat een cur sus van vier jaar wordt gegeven, na afloop waarvan de deelnemers in de gelegenheid wor den gesteld een diploma te behalen. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Aan het programma van het Baêh-concert wordt nog toegevoegd als No 2. Concert voor twee violen en strijkorkest in d kl. terts, J. S. Bach. Vivace Largo ma non tanto Allegro assai Solisten: Louis Zimmermann en Ferdinand Helmann MUZIEK UITBREIDING KOUSENFABRIEK HIN. Naar wij vernemen is de uitbreiding van de kousenfabriek der firma Hin. alhier, gegund aan de aannemersmaatschappij Baat en Zonen I te Haarlem, I Ter gelegenheid van het feit, dat het honderd jaar geleden is, dat gas voor openbare ver lichting werd aangewend .is boven het gebouw van het Gemeentelijk Gasbedrijf aan de Kruisstraat bovenstaande feestverlichting aangebracht. Toonkunst, Afd. Haarlem. IMRE UNCAR. Edwin Fischer, die Maandagavond een pia norecital zou geven als derden kamermuziek avond van ..Toonkunst" bracht j.l. Zaterdag „Holland in last" door wegens ongesteldheid telefonsch bericht van verhindering te doen geven. Het scheen niet gemakkelijk om in de korte spanne tijds, die restte en waarin de Zondagsdienst der verkeersmiddelen nog als belemmerende factor optrad, een goeden bui- tenlandsche plaatsvervanger te vinden. Doch men slaagde: de jonge Hongaarsche pianist Imre Ungar, die in ons land vertoeft werd be reid gevonden de open gevallen plaats in te nemen, zij het ook met radicale wijziging van het door Fischer opgegeven programma, waarop alleen de namen der componisten on veranderd bleven. Ungar begon met Preludium en Fuga in cis kl t. uit het eerste deel van „Das wohltempe- rierte Klavier", waarop hij de beide stukkei in Cis gr. t. volgen liet-. Zijn Bachspel was volkomen correct en klaar, maar kon me toch niet bevredigen: het was alles zoo zwaar en weinig soepel. Het klagende cis min. Prelu dium klonk van begin tot eind in haast egale sterkte; het thema der 5 stemminge Fuga werd reeds in de expositie zoo heftig geaccen tueerd, dat een stijging „als uit de crypten van een machtigen dom", zooals Busoni schreef, niet voelbaar was. Het Preludium in Cis gr. t. ontbeerde lichtheid, de Fuga de sierlijkheid der omtrekken, die reeds in het thema vervat zijn. Van Mozart's sonate in c. kl. t. werd het eerste hoofddeel ook zeer strak gespeeld. Eerst in het Adagio kwam eenige bewogen heid tot uiting en bekoorden ook zachtere nuances. Dat dit Adagio desniettemin me lang viel, is aan het stuk zelf te wijten ,dat evenals het Adagio van het eerste pianoconcert van Chopin steeds als in een kringetje ronddraait zonder verder te komen, De Finale dezer So nate, die een merkwaardige analogie met het eerste hoofddeel van Beethoven's Sonate op. 10 no. 1 werd zeer goed vertolkt. Ungar's voordracht der „Appassionata" had goede en minder goede momenten. Duidelijk en onduidelijk gespeelde figuren wisselden af, het minst goed was de opbouw der Finale, die te snel Ingezet werd, waardoor de uitvoe ring der beruchte accoordfiguren in de linker hand onmogelijk werd, maar ook de Stretta geen climax meer kon worden. Na de pauze kregen we uitsluitend werken van Chopin te hooren. Ungar was een der prijswinnaars in het eerste Chopin-concours dat te Warschau gehouden werd. Zondagavond hoorde ik een technisch volmaakte vertolking van Chopin's lste Pianoconcert dat hij voor de microfoon speelde. Zijn Chopin-spel Maan dagavond had voor een deel dezelfde uit stekende eigenschappen, met name wat de Nocturne in e kl. t., de Etude op 25 no. 5 en de Muzurka in c kl. t. betreft. Hier was ook poëzie in de vertolking. De Barcarolle werd goed gespeeld op het laatste gedeelte na; in de Polonaise op. 53 misten we het heroïsche karakter en was ook technisch nog al een en ander zeer onvolkomen. De octaven in de linkerhand waren daarentegen voortreffelijk. Ungar schonk de Wals in e kl. t.t als toegift. Als we nu deze uitkomsten zonder meer samenvoegen krijgen we een gemiddelde, dat zeker wel goed, maar niet uitzonderlijk goed is. Er zijn echter nog enkele omstandigheden, die op de beoordeeling van invloed mogen zijn. Vooreerst: Imre Ungar is blind, en voor een blinde is wat hij Maandagavond deed een kolossale prestatie. Zijn absolute zekerheid ook in de moeilijkste en gevaarlijkste sprongen was op zich zelve al verbluffend. Ten tweede: de pianist had 's middags al een recital voor de radio achter den rug en gaf in het tweede gedeelte van den avond duidelijk teekenen van vermoeidheid, die de inzinkingen gereedelijk verklaren kon. Bovendien was het program ma overladen. De lange Sonate van Mozart tusschen Bach's en Beethoven's werken had beter door een kort stuk vervangen kunnen worden. Aan Ungar's technische meesterschap behoeven we, trots de genoemde inzinkingen, niet te twijfelen. K. DE JONG. K. R. O .-AVO ND in de Concertzaal. Wanneer men in aanmerking neemt, dat dit de tweede avond van de KRO in dit "sei zoen was (de eerste, in November 1.1., was uit verkocht) dan kan het bestuur niet ontevre den zijn over de belangstelling bij de luiste raars, wat de opkomst betreft. Interesse voor hetgeen er werd geboden, was er buitenge woon veel: er werd door de KRO-troubadours gemusiceerd con animo, gezongen door de aanwezigen met enthousiasme, en het pro gramma werd vlot afgewerkt, dank zij de goede zorgen van oris Hollandsch keur-duo Tholen en Van Lier, waarvan de eerste fun- geeerde als conférencier Als Nurks nog leefde, dan zou hij de uit- noodigingskaart bekijkend met het ongeloo- vig gezicht waarmee hij in die dagen het puntje zijner gekregen sigaar afbeet, ook nu zeggen (met een kleine variant): niks voor mij. Maar als hij in de zaal was gekomen toen daar eenmaal stemming was, dan zou I hij zijn „niet veel zaaks", waarmee hij het omr.ibuöpubliek bedoelde, dat bij zijn vertrek uit den Haarlemmerhout zijn reisgezelschap zou zijn, niet hebben geuit. Hij zou den con férencier op den schouder hebben geklopt met een goed gemeend „voor mij is hier geen plaats". Inderdaad, deze tweede KRO- avond heeft den grootsten Nurks kunnen be- keeren. Naast de KRO Troubadours heeft daaraan belangrijk meegewerkt het vocaal ensemble „The Twinkling Three", dat in verschillende stijlen een paar leutige Hol landsche liedjes voordroeg: een Paso doble, een slow fox, een Czardas, een Wiener Walz. Het zingen der Twinkling Three, geinspireerd op de kunst hunner roemruchtige voorgan gers de Comedian Harmonists, is bewonde renswaardig, en ook zij zijn zoo gelukkig, een hoogst slagvaardig en kunstzinnig pianist te bezitten. Het opera-fragment, en ook dat uit 't oratorium zal voor de radio niet de zelfde voldoening geven als op het podium, omdat het dan de show mist, die waarlijk meesterlijk genoemd mag worden. Van Tholen en Van Lier is 't voldoende te zeggen, dat zij ook nu weer met nauwgezet heid er voor zorgden, hun naam van geestes- aristocraten onder de Hollandsche humoris ten. ongerept te bewaren. Hun „Chansonniers de Montmartre" was een succes in groot for maat. Met hun „2000 mijlen onder de zee" toonden zij weer, hun publiek te kennen, eerste voorwaarde om het te kunnen ver maken. Met hun „Kun je nog zingen" deden zij de gelukkige dagen, die nog geen week achter ons liggen, opnieuw beleven. In dit verband was het slotwoord door Pater Dito, waar hij herinnerde aan de vrijheid van ge dachte in ons Holland, zoo geheel a propos. Na te hebben herinnerd aan het wezen van den KRO waarin het principe van het mo derne apostolaat als nummer één geldt, en na te hebben gewaarschuwd voor onze Hol landsche „gemoedelijkheid", die zoo gemak kelijk weer prijsgeeft wat ten koste van veel arbeid werd verworven, wekte Pater Dito op, als smbool van waakzaamheid te voeren den groet: „Hou vast uw omroep". Jazz-muziek of een surrogaat daarvan schijnt niet in hun programma te staan. Zij gaven althans parafrases van muziek van Grieg, later nog een alleraardigste dooreen- mengeling van Mascagni en Leoncavallo. Met hun klein ensemble (van de tien man was nog één door ziekte afwezig, n.l. de string- bas) wisten zij een keurig, homogeen klank geheel te vormen, dat de wenken van den eersten violist spelend opvolgt. Ook in het welslagen van den volkszang, die sinds een week schijnt te zijn getreden in een nieuw tijdperk, hadden zij een groot aandeel. G. J. KALT. HET TOONEEL EN GROS!! n LIEFDE. Welgeteld hebben wij in ons kleine Neder land vijftien zegge en schrijve vijftien tooneelgezelschappen, maar dat belet niet, dat een tooneelspeler van naam maar op den grond behoeft te stampen om een ge heel nieuw gezelschap aan den volke te kun nen presenteeren. Louis de Bree heeft er weer pas het bewijs van gegeven. En het troepje, dat hij onder den naam „De Kome dianten" om zich heen heeft geformeerd, is zoo slecht nog niet, Men behoeft de namen, maar te lezen om hiervan overtuigd te zijn. Jules Verstraete, altijd nog een van onze beste acteurs, meldde zich aan, Sylvain Poons bleek ook al vrij, Jan Teulings was eveneens bereid en natuurlijk is er altijd wel een Van Dommelen te vinden, in dit geval Louis die tijdelijk zonder emplooi is, Annie van Duyn, het pittige actricetje, dat op weg was zich een zoo mooie carrière te maken bij Van der Lugt Melsert, solliciteerde naar de rol van het jonge meisje, Elly van Stekelenburg, die onlangs nog kans zag op één avond bij 2 gezelschappen te spelen, bleek ook al weer vrij en zoo kreeg de Bree een troepje kome dianten bij elkaar, dat er wezen mag. Louis de Bree heeft dus de methode der Engelsche tooneeldirecties, die eerst het stuk en dan de daarvoor geschikte spelers uitkiezen, gevolgd en hij heeft er succes mee gehad. Nu stelt „Liefde.... en gros!" het blijspel van Louis Verneuil geen zware eischen en spelers van het kaliber als de Bree, Ver straete, Teulings. Sylvain Poons, Annie van Duyn en Elly van Stekelenburg hebben er dan ook heel weinig moeite mee. Het is een luchtig gevalletje, zooals ze altijd nog graag in de boulevard-theaters te Parijs spelen, maar die wij in Holland, sinds Prat ter ziele ging, een weinig ontwend zijn. „Niet voor den leeftijd beneden de 18 jaar!"waar schuwt de directie op de theaterbilletten en wij weten dus van te voren, wat ons te wachten staat. Er komt zooais in dit soort stukken gebruikelijk is heel veel van lief de voor, maar het ls niet de liefde, waarvan Vondel eens dichtte: Waar werd oprechter trouw Dan tusschen man en vrouw Ter wereld ooit gevonden. Met de trouw nemen mijnheer Templier en mevrouw Pascaud het in dit boulevard-stuk niet al te nauw en dat wordt de oorzaak, dat Ferdinand Templier en Leopold Pascaud, die in zaken zeer aan elkaar verwant zijn, gezwo ren vijanden dreigen te worden en het hu welijk van hun kinderen zelfs gevaar gaat loopen. maar Louis Vernueil zou geen Parijsch blijspelschrijver zijn. als hij er niet voor zorg de. dat alles voor het slot op zijn pootjes te recht kwam. al gebeurt dit dan ook op een wijze, die een degelijk Hollander het hoofd nu en dan doet schudden en waarschijnlijk doet zeggen: „Die Parijzenaars! Die Pa rij zenaars!' Men begrijpt het dus: dit is geen stuk voor kinderen Het is het best te genieten, als men gezellig gedineerd heeft en door dat diner in een prettige, Parijsche stemming is gekomen. Verneuil is een vlot schrijver, die het klap pen van de zweep kent en de ..Komedianten" die Louis de Bree om zich heen verzameld heeft, spelen het stuk met den voor dit genre zoo gewenschten Franschen slag. luchtig, licht en amusant. De Bree en Verstraete zijn de compagnons in zaken en de rivalen in de liefde en zij zijn in het spel volkomen aan el kaar gewaagd, zoodat wij een dol-vermakelijk duo te zien krijgen. Sylvain Poons vindt in Paul Poume, den wat onhandigen bediende, die in sonnetten alles bezingt, zoowel de lief de als de biscuits van zijn patroon, een hem uitstekend liggende rol, welke hij droog komiek speelt en Jan Teulings vertegenwoor digt in dit blijspel het jonge geslacht met succes. Elly van Stekelenburg is er het ondeugende vrouwtje in, plus Parisienne que Parisienne en Annie van Duyn een frisch, pittig, jong meisje. Of de „Komedianten" een blijvend gezel schap zullen vormen, of weer in het niet zul len verdwijnen na afloop der voorstellingen van Liefdeen gros moeten wij afwach ten. Zeker is het, dat het ook vóór minder .Fransche" stukken krachtan heeft, die een goed blijspel-ensemble zouden kunnen vormen, zooals wel duidelijk in „Liefdeen gros!" bewezen wordt. k J. B. SCHUffi J

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2