HJD.* Wereldjamboree moet slagen. ^WEERBERICHT VERTELLING ABDIJSIROOP WOENSDAG 13 JANUARI 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD 2 Frits Schuurman dirigeerde het Residentie-Orkest. „Onbetwistbare leiderstalenten" en ;,een fijne dichterlijke geest". Zooals gemeld heeft Frits Schuurman, di rigent der H O V.. Dinsdagavond in den Haag het Residentie-orkest gedirigeerd, bij het. Diligentia-concert. Over zijn dirigeeren schrijft J. G. in het Handelsblad o.a.: „Den leider van de Haarlemsohe Orkest Vereeniging. Frits Schuurman, ontmoetten wij afgeloopen zomer reeds op een Kurhaus- concert; hij maakte toen een goeden indruk. Nu hem blijkbaar iets ruimer repetitie-gelegen heid was geboden maar nog steeds onvol doende om over de waarde van een dirigent uiteindelijk te beslissen heeft hij dezen goeden indruk niet alleen bevestigd, maar zelfs aanmerkelijk versterkt. Schuurman heeft onbetwistbare leidersta lenten en hij weet zijn autoriteit aan het orkest op te leggen. Dit bleek reeds terstond in het Brandenburgsch Concert no. 3 van Bach, een gevaarlijke introductie voor een dirigent; aan alle gevaren is Schuurman dan ook niet kunnen ontsnappen. Wel was zijn leiding straf en beheerscht, onstuimig en energiek, en toch ook weer rustig, doch alle klank- en sterkteverhoudingen konden nog niet au point zijn Misten wij in het eerste deel van Brahms" Vierde Symphonie den strakken opbouw en viel het uiteen in tallooze fragmenten, het derde deel en de Ciaconna waren daarente gen voortreffelijk. Schuurman heeft ons iets te zeggen, hij doet het muzikaal, overtuigend en jong gezond; wij zouden hem gaarne nog eens hooren, wanneer orkest en dirigent el kaar nog beter hebben leeren kennen." Over de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" zegt dezelfde criticus: „De mannenzangvereeniging Zang en Vriendschap uit Haarlem verleende welwil lend haar medewerking en bleek onder uit stekende discipline te staan. In de Nieuwe Rott. Courant lazen wij o.a.: ..Over geringe belangstelling heeft Frits Schuurman, de dirigent van de Haarlem- sche orkestvereeniging, wien ditmaal de lei ding van het Residentie-orkest was toever trouwd niet te klagen gehad en evenmin over de hartelijke wijze waarop men hem ontvan gen en gehuldigd heeft. Schuurman's dirigee ren heeft over het algemeen genomen zéér gunstige indrukken gevestigd. Hij bewees dat hij zijn partituren in hoofd en hand en hart had. Zijn leiding gaf blijk van degelijke kennis van het vak mede door het feit dat hij vrijwel alles uit het hoofd dirigeerde. Toch was het resultaat niet op alle punten be vredigend; men had In dynamisch opzicht feller" contrasten gewenscht; het mezzoforte overheerschte in den orkestklank te sterk en er viel aan den klank terloops nog veel af te schaven en af te ronden. Ook met 's dirigenten keuze van tempi de meeste tempi waren te langzaam wa- wij het niet altijd eens, in het bijzonder met betrekking tot het derde Brandenburgsehe concert van Bach en Brahms' vierde Sym phonie, waarin men terloops de noodige vaart miste. Desalniettemin heeft Frits Schuurman ons vermogen te boeien; een fijne dichterlijke geest, bet vermogen om stemming en sfeer te scheppen kenmerkten zijn zeer gevoelige, door en door muzikale leiding, hetgeen vooral tot uiting kwam in de fraaie en poëtische vertolking van Brahms' Alt-Rhapsodie Schuurman betoonde zich tevens een koor leider van talent; het koor van „Zang en Vriendschap" uit Haarlem klonk gaaf, so noor en doorzichtig van toonvorming. Wij hopen dat Frits Schuurman nogmaals ln de gelegenheid gesteld moge worden ons orkest te dirigeeren. Wij krijgen dan wellicht een anderen en beteren kijk op zijn leider schap, met betrekking tot een veelzijdige keuze van werken; men miste ditmaal mo derne composities en in het bijzonder een werk van eigen bodem, hetgeen men uiteraard van een landgenoot toch had mogen ver wachten." Over het concert, dat het Residentie-orkest eveneens onder weiding van Frits Schuurman, Maandagavond te Leiden heeft gegeven, von den wij in het „Leidsch Dagblad" oa. het volgende: „Wij hebben van Schuurman een ernsti ger, indruk ontvangen; hij legde getuigenis af van een gedegen kennis van zaken, van een juist anaiys3tievermogen, doch zijn directie gaf toch "wel haast nergens aanleiding tot enthousiasme. Daartoe bleven zijn interpre taties nog te veel in de grondverf, waarbij wij niet moeten vergeten, dat dit orkest voor hem nog vreemd is." Een verder: „Schuurman's directie verraadde een lof waardig streven naar expressiviteit, helaas echter meermalen met een te zwaar geladen klank als gevolg". FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 12 Januari.; 1. J. B Staubesand, zonder beroep, wonende te Haarlem, Wagenweg 62. Curator mr. A. Bruch, te Haarlem. 2. H. C. Brakel, loodgieter etc., wonende te Haarlem, Zijlweg 19. Curator mr. J. H. J. Simons, te Haarlem. 3. P. Bruyns, caféhouder, wonende te Vel- sen, Meervlietstraat K 10. Curator mr. F .van Blerkom, te Haarlem, Nassaustraat 18. 4. E .M. van der Ploeg, zanger, wonende te Heemstede, Mesdaglaan 21. Curator mr. J. van der Hoeven, te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief is opgeheven het faillissement van: W. Fransen, arbeider, wonende te Wormer. Curator mr. J. van der Vegt, te Heemstede. Op 11 Januari 1937 is aan H. A. de Bruin, industrieel en vleeschconservenfabrikant, wo nende te Santpoort, Rijksweg 448 voorloopig surseance van betaling verleend met benoe ming van den heer mr. P. Tideman alhier tot bewindvoerder. Behandeling 20 Februari a.s. des voormid dags om 9.45 uur. PERSONALIA. Mej. J. J. Boom alhier, is te Amsterdam ge slaagd voor het Mercuriusdiploma boekhouden. „EEN VROUW IN HAAR BLOEI". De N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging zal de eerste voorstellingen te Haarlem van het Fransche successtuk van Denys Amiel ,Een Vrouw in haar Bloei" geven op 30 en 31 Januari a.s. in den Stadsschouwburg. „Vol lof zijn wij over de beheerschte en zeer muzikale begeleidingen van zangen van Ilona Durigo. waarin dirigent en orkest op geheven werden tot het hooge niveau, dat de geestelijk gerijpte, warm-menschelijk voe lende en diep geconcentreerde zangeres weet te bewaren." Voorts prijst de criticus de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap": „een mannenkoor, dat sterk de aandacht trok" en eindigt zijn crïtiek aldus: „Wij hopen Frits Schuurman nog eens te hooren in een programma, dat ons tot een warmgestemder beoordeeling aanleiding kan geven." Supplement JANUARI 1937 is gereed en GRATIS verkrijgbaar BONTENBAL'S Bibliotheek HAARLEM Jansweg 51. ZANDVOORT Stationsplein 35. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden- WOENSDAG 13 JANUARI Gem. Concertzaal: Jubileumavond Man nenkoor ..Caecilia", 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Waar de leeuwerik zingt" met. Martha Eggerth. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bij Nacht", Hollandsche filmklucht 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Durf te leven" met Joan Crawford. 2.30, 7 en 915 uur. Van 10—2 uur 50 minuten voorstelling Haagsche feestelijkheden Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dag Toegang vrij. Overveen: Filmavond in Hotel Roozen- daal voor den Arbeid onder Toevallijders in Nederland. Kindervoorstelling 3 mor; voor de ouderen 8.15 uur. DONDERDAG 14 JANUARI Palace Filmac; 11—5 uur. Doonoopend 51 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 14 JAN. Progr. 1: Hilversum I (Huizen). Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3: S.— Keulen Ohne Sorgen jeder Morgen tot 8.50 9.05 Tijdsein. Nieuwsberich ten. Waterstandberichten 9.20 Programma van Hamburg (Volksliederen). 9.50. 11.05 Nat. Programme. At home today. 11.25 Gramofoon muziek, populaire muziek 12.05 Parijs Radio. Causerie voor Protestanten 12.35 Gramofoon muziek 1.05 Brussel Vlaamsch. Onbekend. 1.20 Gesproken dagblad van het NIR 1.30 On bekend. 2.20 Diversen 2,50 Parijs Radio. Gra- mofoonmuziek tot 3 20. 3.35 Keulen. Concert. 4.50 Gramofoonmuziek 5.20 Blaasconcert door het Stafmuziekcorps van het Hilfswerk Nord- west olv. Karl Siegfried Nussbaumer 6.20 Po pulair concert door de Funkschrammeln mmv. Heinz Hoersch, tenor. 7.05 Diversen 7.30 Keu len. Feestconcert t.g.v. het tienjarig bestaan van het groote orkest en het kamerkoor van den Keulschen omroep 9.20 London Regional Al Collins' dansorkest 9.50 Berlijn. Zie Stutt gart (concert met solisten) 11.20 Parijs Ra dio. Dansmuziek door het Victor Pascal-or- kest 11.50 Populair concert door het Pascal - orkest. Progr. 4: 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnas tiek, 8.20 Gramofoonmuziek 8.30 Kroniek van den dag 8.40 Gramofoonplaat 8.45 Gesproken dagblad van het NIR. 9.Gramofoonmuziek 9.20 Diversen 10.35 London Regional. Morgen wijding 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht 11.05 BBC orkest van N. Ierland olv. Peter Montgomery 12.05 Harold Coombs speelt orgel 12.35 Het orkest van de Trocadero bioscoop olv. Alfred var. Dam 1.40 Eileen Joyce, piano, speelt in de aula van de uni versiteit te Leeds 2 20 Tom Jenkins orgel, speelt 2.50 Frank Walker's octet. 3.35 Nat. Programme. Het Stedelijk orkest van Bour nemouth olv. Julius Harrison en Richard Austin, Harold Samuel, piano 5.05 Gramo foonmuziek 5.35 BP-C dansorkest olv. Henry Hall 6.20 Tijdsein. Berichten 6.40 John Hilton: This way out 7 - BBC Schotsch orkest olv Ian Whyte 8.The white coons olv. Will C. Pepper 9.G. B. Harrison: Shakespeare in his theatre. 9.20 Berichten 9.40 33C theater- orkest olv Harold Lowe 10.20 Korte Gods dienstoefening 10.40 Joan Coxon, sopraan; Vera Moore piano 11.35 Sydney Lipton's dans orkest uit het Grosvenor House. 11.50 Dans muziek (gr.pl.) Progr. 5: 8.007.Diversen. 7— Eigen gramofoonpla ten concert: Zang. Richard Crooks: 1. The Holy City. 2. The Song of songs 3. The Star of Bethlehem 4. Trees. Hélène Cals: 5. Santa Lucia Lontana 6. Mig- non 7. Come le Rose 3. Wals. Richard Tauber 9. Schlösser die im Monde liegen. 10.Viljaled Grace Moore: 11. Ciribiribin 12. One night of love 8.0012.Diversen. De Bilt voorspelt: Meest matigen Zuidelijken tot Zuidwes telijken of Westelijken wind, aanvanke lijk betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later opklarend met wel licht regen of hagelbuien, aanvankelijk zachter, later kouder. Vooral heden in het Noordoosten en Oosten kans op gladde wegen door lichte ijzel. BAROMETERSTAND Hoogste 786.6 m.M. te Libau. Laagste 733.3 m.M. te Isajford. De activiteit van het gebied van lagen lucht druk in het verre Noordwesten neemt af. Op den Oceaan, ten Zuidwesten van Ierland, is de luchtdruk sterk gestegen en bij de Azoren is de barometer tot nabij 775 m.M. gekomen en is de temperatuur gedaald. Het gebied van hoogen luchtdruk over Fin land houdt onveranderd stand en breidt zich weer naar het Zuiden uit. De strooming van warme lucht over het Kanaal, de Noordzee en langs de Noorsehe kust tot ver in de Poolzee, wordt in Centraal-Europa begrensd door een veel koudere strooming naar het Zuidwesten gericht, uit het continentale gebied van hoogen luchtdruk in Duitschland, die de temperatuur in de atmosfeer onder nul graden bracht en in de middelgebergten sterk deed dalen. Een inval van maritiem polaire luchtmassa's bracht zware regens op de Britsche eilanden en sterke afkoeling met opklaring in Ierland. Voor het oogenblik wordt de vorst naar centraal Europa terug gedrongen en is dooi te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 4.04 uur; n.m. 16.05 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.00 uur. 's Zomers is er de Zon en des winters SIegemait'8 Rookworst (Adv. Ingez. Med.) De bloem der Levant. Voor het Prinselijk jacht. Ned. Ver. van Huisvrouwen geeft keukeninrichting. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging van huisvrouwen is met het alge- meene comité tot aanbieding van een natio naal huwelijksgeschenk overeengekomen, dat het aandeel der vereeniging in voornoemd ge schenk zal bestaan in de keukeninrichting van het prinselijk jacht, welke geheel door haar zal worden verzorgd. Nu de interne moeilijkheden in de lei ding der Wereldjamboree onder de aan dacht van het publiek zijn gekomen, hebben wij er prijs op gesteld, onze lezers een duidelijk beeld van den stand van zaken te geven. Uit het eerste ge deelte van hei interview met den heer Ton Koot, pers-leider van „De Neder landsche Padvinders"dat wij hiernevens publiceeren, zal de lezer tot zijn genoe gen zien, dat de moeilijkheden thans zijn opgelost. Wij zullen in een tweede pu blicatie den heer Koot nog eens aan het woord laten, om vervolgens een inter- view te publiceeren met K oio nel b.d. L. J. M. K or eman s, ajgetreden secre taris van de Commissie-Wereldjamboree. (Dienst van de G.DD.) „De sfeer is opgeklaard, de storm is voorbij: op het oogenblik werkt men met vertrouwen en enthousiasme voort aan het slagen van de Wereldjamboree, gesteund daarbij door het voorbeeld van den Hoofdverkenner, Staats raad J. J. Rambonnet, die toen de moeilijk heden in de Jamboreeleiding begonnen, kalm en rustig bleef en zich niet liet beïnvloeden door de gerezen kwesties". Tegenover mij zit de persleider van „De Ne derlandsche Padvinders" Ton Koot, die, na overleg met den hoofd ver kenner, zoo vriende lijk was, het een en ander te vertellen over den huidigen stand van zaken wat betreft de Wereldjamboree mede in verband met de mededeeiingen van den minister van Onderwijs dat de subsidie aan de Jamboree niet ver strekt zal worden, indien de kwestie met de R.K. Verkenners en met enkele leden uit de Jamboreeleiding niet in orde was gekomen. Men zal begrijpen dat de eerste vraag, die den persleider gesteld werd, was: „Hoe staat het momenteel met de Jamboree?" Het ant woord volgde prompt: „Het gaat goed, zooals het altijd goed gegaan is, ondanks de moeilijk heden van internen aard, die, wat te betreuren valt, naar buiten uitgelekt zijn. Wij hadden deze moeilijkheden liever binnenhuis opgelost, zonder de pers er in te mengen. Daarom is de bemiddeling van den minister van Onder wijs, welke hij, in een interview heeft aange boden, ook niet aanvaard. Trouwens er zijn nu geen moeilijkheden meer.. Wat de aanleidende oorzaak is ge weest? Wel, de keuze van het Jam boreeterrein. Hoest Ge? Past op! Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weef sels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden ondermijnd. Dit is het tijdstip, waarop de bacteriën welke men inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarljjke verwoestingen aanrichten. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voort gang van die verkoudheid, slop dien hoest en zorg dat de ziektekiem-bevattende slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodige bestanddeelenkruiden-extracten en „codeïne". De kruiden-extracten verzachten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slijm-oplossend. heelend en genezend. De codeïne bedwingt de hoest snel en grondig. Als Gij dus koude vat en begint te hoesten, als Gij last hebt van bronchitis ot borst-benauwdheld, grijpt dan dadelijk naar dit wondervolle middel, want Abdijsiroop noemt men door de snelle re sultaten terecht ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". AKKER's verstèrkte tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzeni 0.75,11.25. t 2.-, 13JS0 p. flacon (Adv. Ingez. Med.) door PETER WOLDT. Da sigarettenfabriek der firma Alexandro- poulos te Saloniki verheugde zich in een bui tengewonen bloei sedert zij haar „Bloem der Levant", met en zonder, in den handel ge bracht had. De Bloem der Levant, met of zonder, kostte 1 drachme per stuk, een merk voor den fijnproever; de kwaliteit was zoo bijzonder, dat men er in de upper-ten krin gen zoo goed als niet meer buiten kon. En daar was Elena Musathis, zacht-olijf- kleurig met blauw-zwart haar en oogen, die op de sprookjesnachten van den Bosporus le ken. Zij zat aan een der lange tafels der fa briek van de firma Alexandropoulos. midden tusschen haar collega's en pakte de Bloem der Levant in de daarvoor bestemde doosjes. Af en toe zuchtte ze diep als ze aan de rijke menschen dacht, waarvoor de Bloem, met of zonder, ingepakt werd. Dat waren natuurlijk menschen. die in kasteelcn woonden en rond reden in schitterende auto's, die den ganschen dag niets uitvoerden en echte diamanten droegen. En Elena droomde den droom van alle meis jes van alle landen: vnmaal óók tot die ge lukkige lieden te behooren, óók midden in het leven van rijkdom en weelde te staan, in plaats van slechts een armzalig sigarettenpak- stertje te zijn. En toen had Elena op een goen dag een romantisch idee. Zij knipte een lokje van haar blauwzwart haar af en wikkelde daar een grasgroen lintje omheen, tezamen met een klein papiertje. Daarop stond: „Ik ben sigaretteninpakster Elena Mu sathis. Dag aan dag zit ik in de dompige fa briek en smacht naar geluk". Voorzichtig keek Elena links en rechts en dan, zich 011 bespied wetende, pakte zij het glanzende lokje in de doos, die zij bezig was te vullen. Het was zeer avontuurlijk. Elena sloot een oogenblik haar oogen en droomde haar allerschoonsten geluksdroom. De De magnifieke Rolls Royce van den Chicagoschen corned-beef-koning Edward P Scott, reed geruischloos door Saloniki's stof fige straten om voor het fabrieksgebouw der firma Alexandropoulos halt te houden. De in het wit gekleede chauffeur, fier als een ope- 'rettekoning, opende het portier van den luxe wagen en er uit stapte, fierder nog en schoo ner aan een operettekoning. Edward P. Scott, heel blond, zeer deftig met een koen gesneden gelaat. De heer Alardar Popescoe, directeur en bedrijfsleider der firma Alexandropoulos, stierf bijna van trots. „Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Ik zou graag Elena Musathis willen zien en spreken", antwoordde de corned-beef-koning kortaf. „Elena Musathis?" Popescoe verkoelde. „Be doelt u die inpakster van ons?" Moeilijkheden uit den weg geruimd. ziek werd, kwam Kolonel Diemont bij Gene raal Behrens protesteeren tegen diens plaats vervangend optreden als Hoofdverken- n e r. Generaal Behrens heeft toen voorgesteld om dit te laten rusten en terwille van de Jamboree door te werken tijdens de ziekte van den Hoofdverkenner. Op 20 Juli heeft kolonel Diemont echter een brief aan alle bestuurders van de Jamboree stichting geschreven. Op 24 Augustus was de Hoofdverkenner weer ietwat hersteld en toen ziin zoowel Generaal Behrens als Kolonel Diemont bij Staatsraad Rambonnet op bezoek geweest. Daarbij weigerde Kolonel Diemont generaal Behrens als leider te erkennen. Op 25 Augustus heeft Kolonel Diemont dit her roepen. Hij onderwierp zich aan de leiding van Generaal Behrens. Negen dagen later werd in de vergadering van het Stichtingsbestuur eveneens bezwaar tegen de leiding van Gene raal Behrens gemaakt. En ook Kolonel Die mont was bij de oppositie. Generaal Behrens trok hieruit zijn conclusies en vroeg ontslag. De Hoofd verkenner heeft toen een brief ge schreven, waarin hij deed uitkomen dat, wan neer het ontslag van Generaal Behrens aan vaard werd, hij, de Hoofdverkenner, zou af treden als voorzitter van de Stichting „We reldjamboree". Generaal Behrens had toen al medegedeeld dit was op 7 September dat hij de loopende zaken zou blijven beharti gen tot 12 September, terwijl de Hoofdverken ner verzocht had hem vóór laatstgenoemden datum te antwoorden. Het antwoord bleef uit totop 11 November het bestuur van de Nederlandsche Padvinders zich achter den Hoofdverkenner schaarde. Op 14 November heeft Kolonel Diemont aan generaal Behrens schriftelijk verzocht op zijn ontslag terug te komen en 5 dagen daarna namen de heeren Diemont en Moret vervolgens ontslag, even als de leden van het Stichtingsbestuur. Al deze ontslagen werden gevraagd en verleend, nadat overleg had plaatsgehad tusschen den Hoofd verkenner en den Raad van de Vereeniging Een week hierna keerde, generaal Behrens terug op het Hoofdkwartier. Reeds op 5 De cember ontving men daar een schrijven van den advocaat van Kolonel Diemont, waarin deze mededeelde, dat de Hoofdverkenner en generaal Behrens zich wederrechtelijk de Jam- boreekas hadden toegeeigend, want hij Kolonel Diemont was eigenlijk de eenige man, die nog geen ontslag had genomen uit het stichtingsbestuur. Voorts deelde de advo caat van kolonel Diemont mede, dat het over gebleven lid van de stichting het bestuur zelf wel zou aanvullen. Deze brief bezorgde, aldus besloot de heer Koot voorloopig zijn relaas, het Hoofdbestuur nogal eenige verrassing. Maar spoedig was men die te boven omdat men een niet-geregis- treerden brief in het archief vond, waarin ko lonel Diemont ontslag nam als lid van „De Nederlandsche Padvinders" en als bestuurslid van de Jamboreestichting. Nu heeft de minister, van een en ander op de hoogte gesteld door kolonel Diemont en den Hoofdkwartiercommissaris, besloten de subsidie in te trekken. Hij was alleen bereid hierop terug te komen, wanneer de door hem gestelde voorwaarden vervuld waren. In het Stichtingsbestuur was een kleine minderheid, welke de voorkeur gaf aan een terrein in het Gooi. De Hoofdverkenner heeft toen rapporten laten uitbrengen door ver schillende experts op vrijwel elk gebied, dat verband houdt met „Vogelenzang" als kam peerplaats. Zoo zijn nagegaan de sanitaire toestand, de gesteldheid van den grond, de verkeers- en excursiemogelijkheden, het na tuurschoon (bloembollen, duinen, zee). Waar „Vogelenzang" bovendien, een jachthuis van Graaf Floris V is. vormde dit in het. bij zond er al een attractie voor de groote groepen Ame rikanen en Engelschen, die er zullen komen. Er is bijv. de zoogenaamde „Doodweg", waar langs de dooden van de grafelijke familie wer den gedragen op hun laatsten gang. Tenslotte verkozen de Engelsche experts, die zoowel de terreinen in het Gooi als in Bloemendaal schouwden, „Vogelenzang" verre boven het andere, dat Kolonel A. Diemont, de Kamp leider, aangewezen wilde hebben. Hierna besloot de Hoofdverkenner „Voge lenzang" aan te wijzen als Jamboree terrein. Dit is het begin van den tegenstand geweest. Nimmer hebben degenen, die het Gooi prefe reerden, zich loyaal neergelegd bij het be sluit van den Hoofdverkenner. Jammer was. dat de Hoofdverkenner begin Juli ziek werd. Het bleek ernstig te zijn. Reeds in de maand Mei was generaal Behrens, de man die thans als waarnemend Hoofdverkenner fungeert en kampleider is, door den Hoofdverkenner als zoodanig aangewezen, omdat de functionaris, die deze posten vervulde, Kolonel Diemont. non-actief nam. De R.K. verkenners deelden den Hoofdverkenner toen mede, dat dit niet zonder meer ging. Kolonel Diemont heeft zich erbij neergelegd. Hij is bij den Hoofdverken ner geweest en protesteerde niet tegen diens beslissing. Op 10 Juli, de dag dat de Hoofd verkenner door Fit en Sterk voor Uw werk brood van VAN DER LINDEN (Adv. ingez. Med.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw „Als ik u verzoeken mag", zei Mr. Scott on geduldig. Elena Musathis werd gehaald. Haar oogen waren groot en verbaasd. „Is dat uw lok?' vroeg Mr. Scott haar. „Ja", kwam het fluisterend over Elena's bevende lippen. Mr. Scott keek haar lang aan. „Een kleine sprookjesprinseszei hij eindelijk bewonderend. „Uw hartroerende kreet om hulp zal niet onverhoord blijven. U bent verrukkelijk Nog denzelfden dag reed Elena Musathis met Mr. Edward P. Scott in de schitterende auto mobiel weg. De bruiloft had in Chicago plaats De sigarettenfabriek Alexandropoulos te Saloniki moest een half jaar later haar deu ren sluiten. Zij was bankroet. Reddeloos bankroet. De „Bloem der Levant" was niet meer te genieten. In bijna elk doosje van dit eens zoo gewilde merk bevond zich een miniatuur haarlokje, met een zood, groen of blauw draadje omwonden. Het waren blonde, roode, kastanjebruine en blauwzwarte lokjes en altijd zat er een klein briefje bij, waarin den onbekenden rooker bezworen werd het kleine sigarettenmeisje te komen halen. De rookers van de „Bloem der Levant" waren zeer vertoornd. Zij zeiden tabak te willen roo- ken, maar geen haarlokken. Zoo kwam het, dat de directeur-bedrijfsleider Alardar Po pescoe gebroken naar lichaam en ziel, spoe dig- na Elena's sprookjesbruiloft zijn siga- retteninpaksters collectief moest ontslaan. De actieve concurrent, de firma Petropoulos ech ter liet overal in de stad groote reclameplaten ophangen: „Onze sigaretten bevatten gega randeerd alléén maar tabak". Welnu: die voorwaarden zijn ver vuld. Juist gisteren heeft het bestuur van de R.K. Verkenners in pleno ver gaderd met generaal Behrens. Hierbij is men tot een accoord gekomen. Men zal met generaal Behrens samenwer ken teneinde de Wereldjamboree te doen slagen. Het standpunt def Regeering. Onze Haagscfóe correspondent telefoneert ons het volgende: Naar aanleiding van het bericht omtrent herstel van de betrekkingen tusschen de R.-K. verkenningsorganisatie en de N.P.V. kunnen wij nog het volgende mededeelen: In het onderhoud dat wij de vorige week met Minister Slotemaker de Bruine hadden, verklaarde deze dat de regeering haar mede werking aan de Jamboree uit den aard der zaak zal moeten binden aan twee voorwaar den: lo. De organisatie moet zóó zijn dat het welslagen menschelijkerwijs verzekerd geacht kan worden. 2o. Kan de regeering geen steun verleenen aan een „Hoofd-Jamboree". Aan de laatste voorwaarde schijnt thans voldaan te zijn Naar wij stellig meenen te weten is op dit oogenblik de eerste voorwaarde nog niet ver vuld, zoodat bij den huidigen stand van za ken, de medewerking der regeering nog niet toegezegd zou zijn. Er zal wel degelijk nog een en ander moe ten gebeuren wil het mogelijk worden, dat deze onontbeerlijke steun verleend zal wor den. In het belang van den Staat zal het na tuurlek ten zeerste gewenscht zijn, dat men ten spoedigste tot die stappen overgaat, waardoor ook aan de eerste voorwaarde zal worden voldaan. Op het oogenblik is het al licht beter niet nader in te gaan op de ver schillende moeilijkheden die men nog zal moeten overwinnen, maar wel achten wij ons verplicht melding te maken van een belang rijke kwestie, die men ongetwijfeld ook uit den weg zal ruimen. In breede kringen acht men het ontoelaat baar dat degene die als architect der Jamboree zal optreden tevens deel uitmaakt van het Hoofdbestuur der N.P.V. Dit toch acht men een ongewenschte verhouding, aangezien iemand die zaken doen moet met (eventueel verdie nen aan een organisatie, niet tevens in de leiding der organisatie als bestuurslid zeggen schap behoort, te hebben. Dit geldt vooral waar er hier van een regeeringssubsidie sprake is. Het is nauwelijks aan te nemen dat de Regee ring ook in de Staten-Generaal met succes een subsidie zou kunnen verdedigen welke verleend zou worden ten behoeve van een organisatie waar zich zulke verhoudingen voordoen, die immers soortgelijke bezwaren in zich heeft als de combinatie van bestuurslid en werknemer eener vereeniging. Nog slechts betrekkelijk kort geleden heeft men zich ook in het Parlement tegen een der gelijk figuur, en tegen subsidieering van zulk een vereeniging, uitgesproken. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. De Haarlemsche Amateur-Fotografen Ver eeniging heeft de bekende Amsterdamsche amateur-fotografe, Mevrouw T. Haasbroek Hessels, leidster van den broomolie-cursus der Nederlandsche Amateur-Fotografen Vereeni ging te Amsterdam, bereid gevonden ook voor de H.A.F.V. een cursus over het broomolie- procédé te houden. De eerste avond van dezen cursus zal wor den gehouden op Donderdag 14 Januari a.s., des avond te half acht in het Vereenigings- lokaal der Haarlemsche A.F.V.. Gedempte Oude Gracht 104, en het Bestuur heeft beslo ten belangstellende amateur-fotografen te Haarlem en Omgeving, welke in dit bekende en prachtige procédé nog weer eens onder be kwame leiding les wenschen te ontvangen, hiertoe in de gelegenheid te stellen. Men kan van het voornemen deze lessen te volgen het Secretariaat der Vereeniging, Kampersingel 36 schriftelijk of telefonisch (No. 16074) in ken nis stellen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2