Engeland en de vliegboot. De verbeteringen aan het nieuwste type watervliegtuig. Felix Augustin WOENSDAG 13 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 MUZIEK Haarlemsche Bachvereeniging Vierde Concert. We hebben meer dan eens de opmerking vernamen, dat op de programma's der Haar lemsche Bachvereeniging aan de werken van haar schutspatroon te zelden een plaats in geruimd wordt. In hoeverre deze opmerking gegrond mag heeten, wil ik in 't midden la ten, daar ik op 't oogden-blik niet beschik over de gegevens, -die voor een desbetreffend vergelijkend overzicht noodig zouden zijn Maar we mogen gerust aannemen dat het Bachconcert van 12 Januari 1937 ons voor een eventueel bestaand tekort ruimschoots schadeloos gesteld heeft. Dit Bachconcert was oneer dan een Bach concert: het was een serie, een complex van Bachconcerten, Bachconeerten in duplo, in triplo, in quadruplo; een rekenkundige reeks van obligate klavieren, een meetkundige van obligate violen, in totaal 23+4+24-4 15 obligate partijen, een sporadische solo- cellopartij niet medegerekend. Men zou de vraag kunnen stellen of het niet wat te veel van het goede en vooral van het gelijksoortige was. Stel u voor het kleine uitstapje op culinarisch terrein zij me vergund een menu, bestaande uit een vijf tal gelijksoortige gerechten, alle in de hooge- school der kookkunst toebereid en dus iedere schotel zeer voedzaam en smakelijk: zou een dergelijke opvolging niet eerder geschikt ge oordeeld worden voor een vakcursus of con gres van vakgen-ooten dan voor een feest diner? Om op muzikaal -terrein terug te kee- ren: zou men een programma ais dat van Dinsdagavond niet eerder verwachten op een "college over capita selecta uit -de mu ziekgeschiedenis dan op een concert voor een gemengd auditorium? Het auditorium zelf heeft Dinsdagavond het antwoord op de denkbeeldige vraag verschaft en wel in te- genovergestelden zin dan menig vakman ge daan zou hebben. Het heeft na elk program ma-nummer ondubbelzinnig zijn tevreden heid doen blijken en bleef tot het laatste toe voltallig aanwezig. Er is in verschillende tijden heel wat ge schreven over de kunstwaarde van Bach's Kiavierooncerten en in de laatste dagen vormde vooral de kwestie of uitvoeringen er van in den vorm waarin 'het Concertgebouw orkest die eind 1935 en enkele dagen gele den te Amsterdam en n-u Dinsdagavond te Haarlem heeft gegeven al of niet j-uist en verdedigbaar te achten zijn. De beide kwes ties hangen eenigszins met elkaar samen. Het is bekend en ook in -dit blad meer malen te berde gebracht dat Bach het meerendeel zijner klavierconcerten naar eigen vioolconcerten gearrangeerd heeft, en Schweitzer wijst er op dat sommige dier transscripties met haast ongeloofelij ke vluch tigheid vervaardigd zijn, zoodat hij speci fieke vioolfiguren of cantilenes ongewijzigd in de clavecinpartij overbracht. Zoo is ook het Concert voor 2 klavieren in e kl. t. niet anders dan een arrangemeent van -een con cert voor 2 violen, en dit is aan het Adagio dat een treffende gelijkenis met het Largo uit het andere, zeer bekende viool-dubbel concert vertoont, -maar al te duidelijk te be merken. De linkerhand liet hij -dan hoofdza kelijk de bas van het orkest meespelen. Van de 2 dubbelconcerten voor klavier is alleen dat in C gr. t. oorspronkelijk zóó geschreven. Ook de twee tripelconcerten schijnen oor spronkelijk te zijn; Bach schreef die voor zich zeiven en twee zijner zonen, dus voor muziekbeoefening in zijn huiselijken "kring. (Terloops zij opgemerkt dat hij dus 3 cla vecins rijk geweest moet zijn!) Het Concert voor 4 klavieren is, zooals men ook Dinsdagavond heeft kunnen hooren, een bewerking van een Concert voor 4 violen van Antonia Vivaldi. Omgekeerd heeft Bac'h stukken uit zijn concerten in Cantates over genomen en daar vocale partijen bij gecom poneerd. Hij was dus een „bewerker" in hart en nieren, waarbij hij zich op het behoud van eenzelfde coloriet in 't geheel niet bezorgd maakte. Deze feiten rechtvaardigen vanzelf sprekend transscripties, die van vele zijner werken door lateren gemaakt -zijn. mits die transscripties van de noodlge bekwaamheid en piëteit blijk geven. Anderzijds ontslaan zij uitvoerenden van de verplichting om de 'be zetting van Bach's tijd getrouw na te vol gen, tenzij het specifieke historische uitvoe ringen betreft. Het clavecin met zijn dun nen, miezenden toon is door den vleugel ver drongen; in de klavierconcerten maakte -het gebruik van den concertvleugel een igrootere bezetting van het strijkorkest en uitvoering in de groote ruimten mogelijk. Toch mag men zich afvragen of men soms niet te ver gaat in die richting en door de ongehoorde maar zeer hoorbare! versterking van het toonvolume niet het oorspronkelijke ka rakter der werken geforceerd wordt. Wie de batterij van concertvleugels gisteravond op het podi-nm zag staan, wie het donderend ge weld van sommige fragmenten van het Con cert voor 3 klavieren vernam, moet wel den indruk gekregen hebben, dat zulk een repro ductie weinig meer met de huiselijke mu ziekbeoefening van Bach overeenkwam Of de geest dier werken die expansie recht vaardigt mogen theoretici en aesthetici on derling uitvechten. Ongetwijfeld is er in die richting wel een en ander aan te wijzen, dat aesthetisch moeilijk te verdedigen is; ik denk b.v. aan een -uitvoering van Mozart's ..Kleine Nachtmusik", die ik eens hoorde. Men laat toch -ook geen kinderbedjes door een stentor vertolken! Het programma van het 4e Bachconcert was geen novum: reeds een goed jaar gele den is hetzelfde in het Concertgebouw te Amsterdam uitgevoerd en vorige week is dat herhaald. Hier was nog het Dubbelcon cert voor 2 violen er aan toegevoegd: een niet geheel noodige uitbreiding van het pro gram-ma. want dat dubbelconcert is voldoen de algemeen -bekend. Bovendien droeg de uitvoering ervan kenteekenen van onvol doende voorbereiding. De eerste viool speelde in 't begin niet altijd zuiver en wat streek en articuleering betreft was er tusschen de opvatting van de beide concertmeesters Louis Zimmerman en Ferdinand Helmann niet- steeds overeenstemming. Zeer mooi klonk het Largo, vooral het slot. Het Concert voor 4 violen van Vivaldi, waarbij ook de violisten Leon Rudelsheim en Jo Hekster obligate par tijen vervulden, werd goed vertolkt Wat de Concerten voor 2, 3 en 4 klavieren aangaat: het is ondoenlijk om een der kla vierspelers daarvoor in 't bijzonder' t,e prijzen, aangezien het doorgaans nie-t mogelijk was. althans voor een niet dichtbij het podiu-m zittende, om uit te maken wie dit en wie dat speelde. Wel konden we constat-eeren dat. de totaalkank vaak wat dik en ondoorzichtig was en dat wellicht een nog spaarzamer pe- daalgebruik aan te bevelen zou zijn. Verder moeten we nog vermelden, dat George van Renesse door ziekte verhinderd was mede te werken: dat de inmiddels herstelde Felix de Nobel zijn plaats innam en dat de plaats van dezen evenals Donderdag te Amsterdam door Geza Frid bezet werd dat Joh. den Hertog en Fd. van Beinum de hun toegewezen par tijen vervulden. Dat Willem Mengelberg alles met levendigheid en toewüding leidde, mag daarbij nog vermeld worden. K. DE JONG. TOONEELSTUKKEN. Je Maintiendrai. Historisch drama door Eduard Veterman. (Uitg. J. M. Meulenhoff Amsterdam.) De opvoeringen van „Je Maintiendrai", het historische drama van Eduard Veterman door de Nederlandsche Tooneelgroep komen te laat om er nu nog de ware belangstelling van het publiek voor te kunnen verwachten. De hu welijksfeesten zijn voorbij, het gewone leven neemt weer zijn rechten en een bepaalde reden om een Oranje-stuk te gaan zien is voor het publiek dus niet meer aanwezig, tenzij het werk een zoo groote dramatische waarde heeft, dat het boven het gelegenheidsstuk uitgaat. Dit nu is bij Je Maintiendrai van Veterman niet het geval. In de cyclus van Veterman's historische drama's is Je Maintiendrai het derde, al staat het in zijn tijdsgebeuren tusschen zijn Vader des Vaderlands en Nova Zembla in. Hoofd personen in dit drama zijn Prins Maurits en Oldenbarneveldt, die na den dood van Willem de Zwijger de Oranje-dynastie handhaven en sterker bevestigen ondanks de moeilijke tijden en de tegenwerking van graaf Leicester. Het stuk begint onmiddellijk na. den dood van Pruis Willem, wanneer Maurits op 18-jarigen leeftijd geroepen wordt de taak van zijn groo- ten Vader over te nemen. Veterman laat ons den strijd zien, die Oldenbarneveldt te voeren had zoowel in de Staten als tegen de intriges van Leicester, -die streefde naar een dictatuur en het eindigt met het vertrek van Leicester en de overwinning van den raadpensionnaris, die daarmee de dynastie der Oranjes voor het land weet te behouden en den band tusschen dit vorstenhuis en de Nederlanden te verster ken. Ontegenzeggelijk is deze tijd voor ons land historisch van zeer groote beteekenis en als gelegenheidsstuk heeft „Je Maintiendrai" dan ook zijn waarde, maar ik betwijfel of het vol doende dramatische spanning bezit om een publiek ook gewoon te boeien. Shakespeare, Racine, Corneille, Schiller en Goethe om groote voorbeelden te noemen gebruikten de geschiedenis als achter grond en plaatsten daarvoor of daarin de drama's, die zij schiepen. Veterman meent blijkbaar, dat de geschiedenis op zichzelf reeds belangrijk genoeg is en dramatiseert haar. Hij schept niet zelf figuren tmaar brengt de historische figuren, zooals ze ge weest zijn op het tooneel. Wij krijgen dus meer geschiedenis dan drama en dat is voor het tooneel toch niet voldoende. O zeker, Veterman weet zoo'n figuu rals Leicester aar dig te belichten hij schrijft ook 'n goede pun tige dialoog, die, ondanks het historische onderwerp zelden boekerig of rhetorisch wordt, maar het blijft alles te fragmenta risch, wij beleven het niét. Het maakt als geheel den indrux van een essay, een ge schiedkundige verhandeling in een drama tisch kleed, maar tot drama wordt het niet. Ik vrees zelfs, dat een groot deel van het publiek vooral het deel, dat met de geschie denis niet meer zoo geheel vertrouwd is zich bij dit stuk lichtelijk zal vervelen en dat is voor het tooneel altijd funest. Zoo'n tafe reel bijvoorbeeld als tusschen Leicester en Koningin Elisabeth is op zichzelf wel knap ge schreven en karakteriseertde figuur van Elisabeth scherp en niet onvermakelijk, maar voor dit stuk is het van te weinig belang en staat het te veel apart om voldoende te boeien. Het is niet meer dan een historisch fragment op zichzelf. Men kan Veterman loven, dat hij zich in zijn eigenlijke stuk vrij heeft weten te hou den van rbetoriek en het is daarom dubbel jammer,-dat hij zich heeft, laten verleiden tot een epiloog, die al te veel tot een gelegen heids-apotheose is geworden en louter rheto- riek is. Het stuk eindigt feitelijk met het be sluit van Leieester om te vertrekken, omdat daarmee de overwinning van Oldenbarneveldt en dus ook van Oranje is behaald. Men zal dan ook goed doen bij opvoeringen dezen epiloog, die slechts een verzwakking geeft van het drama te schrappen. Maar ik vrees, dat het tot verdere opvoeringen na de ondervinding van de première te Den Haag wel niet meer zal komen, vooral omdat de be langstelling voor Oranjestukken bij het pu bliek na de huwelijksfeesten sterk verminderd zal zijn. J. B. SCHUIL. Een object van het Werkfonds. Vastgestelde loonen. Door de rijkscommissie ter vaststelling van de loonen en arbeidsvoorwaarden voor de werken welke vanwege het Werkfonds kunnen uitgevoerd worden, werden ook de loonen vastgesteld voor het maken van een stamriool om het z.g. Tuindorp, te doen aan sluiten aan de Haarlemsche rioleering, welk werk werd geraamd op f 20.000. De uurloonen voor dit werk zullen bedra gen: metselaar 57 cent; timmerman 57 cent, betonwerker 57 cent; betonwerker-opperman 52 ct.vlechter 57 ct.; heibaas 59 ct., heier 57 ct., fundeeringwerker 57 ct., grondwerker 52 c-t., opperman 52 ct., straatmaker 57 ct., straatmaker-opperman 52 ct., sjouwer (on geschoold buiten het bouwvak) 47 ct. Bij het werken in tarief, mag het uurinko men 10 pet. hooge.r zijn. De 'bepalingen van de Landelijke Collectieve Arbeidsovereen komst zijn van toepassing op dit werk, ter wijl verder de arbeiders moeten worden be trokken via de Gemeentelijke Arbeidsbeurs waarbij de in Haarlem woonachtige werkne mers het eerst voor plaatsing in aanmerking komen. „Haarlem's Bloei". Het dagelijksch bestuur. Het dagelijksch bestuur van de stichting „Haarl. Bloei" heeft de functies alsvolgt ver deeld: Wethouder W. J. B. van Liemt, voorzitter. Jhr. dr. J. C. Mollerus, vice-voorzitter. A. Rauwerda, le secretaris. J. Panman, 2e secretaris. H. P. Deinum, penningmeester (voorloopig) P. J. M. van Tetering, B. W. Lasschuit, A. W. Schaefer en J. W. A. Stalpers, commissa rissen. MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Voor de leden van het Departement Haar lem van de Mij. „Tot Nut van 't Algemeen" zal Maandagavond 18 Januari a.s. de heer J. C. Mol in den foyer van de Gem. Concertzaal spreken over het onderwerp: „Hoe de geluids film tot stand komt" DE NUTSBIBLIOTHEEK. De Nutsbibliotheek mag zich nog steeds in een stijgende belangstelling verheugen. Het aantal volwassenen dat eind December was ingeschreven bedroeg 2362 (2031). Ook voor de kinderbibliotheek is de belangstelling groo- ter, want daar was het aantal inschrijvingen 769 (693). Het aantal boeken dat gezamenlijk werd uitgegeven, was 10460 (8355) en wel voor volwassenen 8053 (6272) en voor de kinderen 2407 (2083). „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Dinsdagmiddag had de 48ste algemeene ver gadering plaats van de Vereeniging „Welda digheid naar Vermagen", op het bureau, Pandpoort-Koningstraat. In deze vergadering werden het jaarverslag over het vereenigingsjaar '1935-1936 en de rekening en verantwoording, in ontvangst en uitgaaf sluitende mét een bedrag van 36713.20, vastgesteld. Het totale nadeelig saldo over het verslagjaar bedraagt 1978.82. In het jaarverslag wordt, in verband met het tekort, een zeer ernstig beroep gedaan op allen, die daarvoor in aanmerking komen, om als lid of donateur (donatrice) der Vereeni ging toe te treden. De aftredende leden van het bestuur, mevr. W. L. van IJsendijkPetelerkamp, jkvr. J. Schorer en de heeren S. Crommelin, J. C. Dirks, R. Haverschmidt, H. Hylkema, B. Rij- kens, J. J. Verstege en J. Wildschut werden herkozen. Reeds eerder hebben wij gewezen op het ge wichtige besluit van de Britsche luchtvaart autoriteiten inzake de toepassing van vlieg- booten in de handelsluchtvaart en daarom schijnt het ons wel van belang, een en ander weer te geven met een onlangs gehouden voordracht door een „first-class" expert, Mr. A. Gouge, chef-constructeur van het groote Engelsche concern voor den watervliegtuig- bouw: Short-Bros. Volgens hem zal de ont wikkeling enkele jaren zoodanig verloopen, dat vliegbooten van 25 en 60 ton leeg-gewicht mogelijk worden. Dat wil dus zeggen, die twee en viermaal zoo zwaar zijn als de bestaande. Een ontwikkeling, welke hij zich denkt in twee stadia te zullen verloopen, n.l. met sprongen in gewicht als hierboven genoemd. De overgang naar de booten van het be staande type was reeds een belangrijke sprong en hij werd mogelijk door vergrooting van het gewicht per dragende oppervlakte-eenheid. Een ;ewichts'vermeerdering welke dus niet ging ten koste van snelheid, stijgvermogen; ook veiligheid en vliegeigenschappen bleven goed. Zoo gaf een verhooging van de genoemde be lasting van 28 Europeesche ponden tot 45 per vierkanten voet een toeneming van de kruis snelheid van 164 tot 188 m.p.u. Eisch was het natuurlijk, dat over behoorlijke startbanen kan worden beschikt, dus een beschut water oppervlak van behoorlijke afmeting. Immers d.e hoogere vleugelbelasting verzwaart den start. Het landen is, wat de snelheid be treft, niet bezwaarlijk, omdat door bedrijfs- stoffenverbruik de boot licht genoeg is ge worden. Noodlandingen zullen mogelijk blij ven, door het maken van een inrichting om de bedrijfsstoffen te laten wegvloeien, waar door het gewicht tot het normale landings gewicht wordt teruggebracht. Het hootlichaam. Mr. Gouge zoekt de verbetering van zijn constructie niet slechts in een opvoeren van de vleugelbelasting. Ook in de aërodynamische verbeteringen van het bootlichaam, van de hulpdrijvers onder de vleugels zit een groote winst. De hulpdrijvers zouden intrekbaar kun nen worden gemaakt, doch dan door een con- itructie, welke 100 pet. zekerheid geeft. Zij zijn namelijk absoluut onmisbaar bij een op het water iiggende boot; een hapering in de wer king van de uittrekbarë drijvers zou het ver lies van een boot tengevolge hebben en zulks zou niet opwegen tegen het snelheidsvoordeel. Voor den langen-afstanidi zijn nu booten ontworpen, met een gewicht van 20 ton dus nog 2.5 ton zwaarder dan de bestaande. Deze vliegbooten hebben 2320 gallons benzine aan boord, voldoende voor een afstand van 3300 mijlen bij een kruissnelheid van 160 m.p.u. De bemanning bestaat uit 3 personen; de la ding kan gaan tot 450 kg. post (geen passa giers). Rekenend op 40 m.pji. tegenwind wordt de werkingssfeer teruggebracht tot 2470 mij len. De economische zijde van het vraagstuk werd in de lezing met aardige cijfers toege licht. Een vlucht van 2400 mijlen neemt bij een tegenwind van 40 m.p.u. in tijd 19,3 uren daarbij vliegende met 164 m.p.h. Vliegende met 140 m.p.u. is de benoodigde tijd 24 uur. In het eerste geval dus een winst van 4.7 uur of 24%. Hiertegenover staat een toeneming in benzineverbruik van 10%. Tonlmijl per gallon. In de handelsluchtvaart vormt de eenheid ton'mijl of ton/km. een fundamenteel gegeven voor vergelijking; men herleidt de kosten enz. namelijk tot de basis van het vervoer van een ton lading over een mijl of kilometer. Het is dus van belang na te gaan hoe dat gegeven wordt bij de nieuwste vliegbooten en daarom had Mr. Gouge in zijn voordracht hieraan ook aandacht besteed. Bij de oude booten nu, was het verbruik per uur vliegen 92 gallons, de nieuwste verbruiken meer n.l. 125 gallons. Die cijfers zeggen niets, wanneer men daarbij de snelheden verwaarloost en deze nu, zijn be langrijk ten gunste van de nieuwe booten ge wijzigd; Van 105 m.p.u tot 164 m.p.u. In ver gelijking met elkaar heeft men dus in stede van 1.14 mijl per gallon, thans 1.31 mijl per gallon. Voegt men hierbij nog het verhoogde vlieggewicht van 8500 Eng. ponden dan zien wij het eenheidscijfer verbeteren van 16.3 tot 23.7 of een verhooging van 45%. De gewichtsvermeerdering kwam ook daar om ten goede van de capaciteit, omdat bij de constructie en alle details naar besparing werd gestreefd. Als voorbeeld noemde spreker de benzinetanks. Ondanks den grooteren tank- inhoud werden de tanks rond 180 kg lichter. Aan de hand van deze grepen uit de voor dracht van een modern en capabel construc teur kan wel als vaststaand worden aangeno men, dat in den modernen vliegtuigbouw niets onbeproefd wordt gelaten voor de verbetering van het bestaande. En het wordt dan zeker „passen op de kleintjes". VAN DEN ABEELEN. Prinselijk Paar betrekt een villa te Krynica. Door de Poolsche regeering ter beschikking gesteld. WARSCHAU, 13 Januari. (A.N.P.) Uit Kry nica wordt gemeld, dat de Poolsohe regeering aan H.KH. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. die aldaar als graaf en gravin van Sterrenberg hun intrek hebben genomen in hotel Patria, dat onder leiding staat van den beroemden zanger Jan Kiepura en diens vrouw, de filmactrice Martha Eggerth, voor hun verder verblijf de particuliere villa te Krynica, welke de Poolsche staatspresident en maarschalk Smigly Rydz ook reeds heb- benn bewoond, heeft aangeboden. Deze villa is in een afgesloten park ge legen. Men acht het zeer wel mogelijk, dat H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard reeds vandaag de villa zullen be trekken. De Poolsche regeering wil voorko men, dat ons prinselijk paar welks incognito niet langer bewaard kon blijven, te veel overlast zou ondervinden van film-opera teurs en journalisten. Nederlandsch publicist te Valencia aangehouden. Op grond van valsche beschuldigingen gearresteerd en weer vrijgelaten. MADRID, 13 Januari. Naar thans bekend is geworden is op 7 dezer de Nederlandsche publicist dr. J. Brouwer op beschuldiging van spionnage te Valencia gearresteerd en naar Madrid overgebracht. De Spaansche regeering is bij onderzoek gebleken dat deze gevangen neming is geschied op grond van valsche ge ruchten. Bij besluit van den oppersten verdedigings- raacl van Madrid is dr. Brouwer op transport gesteld naar Valencia, vanwaar hij op eigen gelegenheid naar het vaderland kan vertrek ken. VEREEN. TOT BEVORDERING DER AQUARIUM- EN TERRARIUMKUNDE De Vereen, tot bevordering der aquarium- en terrariumkunde „De Natuur" te Haarlem houdt haar eerste bijeenkomst Maandag avond 18 Januari a.s. in Hotel „Hof van Hol land", Groote Markt. De heer J. Sybrandi zal een causerie hou den over het doel van filteren, den bouw van filters enz. De heer J. H. Sluiter zal aquarium water keuren. TOEPASSING ART. 40 ARMENWET. Woensdag 20 Januari, des middags te 2 uur. zullen Ged. Staten in openbare vergadering behandelen het verzoek van B. en W. van Haarlem, om toepassing van art. 40 der Ar menwet, met betrekking tot de kosten van onderste uiring van H. A. Bos en zijn gezin. PERSONALIA. Voor het doctoraatexamen wis- en natuur kunde, hoofdvak scheikunde, is aan de Leid- sche Universiteit geslaagd mej. N. Savry, te Haarlem. ZWEMMEN. WILLY DEN OUDEN EN ANNIE TIMMER MANS WINNEN WEDEROM TE OSLO. Uit Oslo: De R.D.Z.-zwemsters Willy den Ouden en Annie Timmermans kwamen ook Dinsdagavond weer in wedstrijden te Oslo uit. Evenals den vorigen avond hadden zij ook thans niet den minstens tegenstand. Zoowel op de 200 als op de 50 meter borstcrawl bezet ten onze landgenooten de eerste plaatsen. Op de 200 meter maakte Willy den Ouden een tijd van 2 min. 27.4 sec.; haar clubgenoote deed er 2 min. 40.9 sec. over. Op de 50 Meter, een baanlengte, die bij ons nooit als persoonlijk nummer gezwommen wordt door Seniores, noteerde Willy een tijd van 30.7 sec.; Annie Timmermans 33.5 sec. BILJARTEN. CLUBKAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN. De biljartclub van de „Sociëteit Vereeni ging" te Haarlem speelde in dit tournooi tegen ..Rembrandt". Zij leed een gevoelige nederlaag, hetgeen geen verwondering be hoeft te baren, daar deze tegenstanders alle wedstrijden tot nog toe wonnen en reeds nu het kampioenschap in deze afdeeling won nen, hoewel zij nog één wedstrijd moeten spelen, nl. op a.s Maandag togen de biljart club van de „Sociëteit Vereeniging" als re turn-kamp. Het resultaat der partijen luidt: pnt. brt. h.s. gem. Jacobs Sr. 30 47 4 0.638 De Foeljaeger 13 47 3 0.276 Davidson 30 74 3 0,405 V. d. Voort 15 74 2 0.202 Polak 30 64 3 0.468 Houtman (inv.) 21 64 5 0.328 Swaalep 30 67 5 0.447 Vermeulen 14 67 2 0.208 (De spelers van ..Rembrandt" staan boven aan) DAMMEN. DAMCLUB „HET NOORDEN". Maandagavond 18 Januari zal in het club lokaal van bovengenoemde vereeniging een algemeene ledenvergadering plaats hebben. Na afloop hiervan zal door den clubkampioen J. Kroon een simultaanséance worden gege ven. KANOSPORT. JAARVERGADERING NED. KANOBOND De jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Kanobond wordt gehouden op 31 Ja nuari a.s. in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Leeraar M. O. Duits conversatie - handelscorrespon dentie - examenopleidingen - bijwerken privéles f 6.p. m. clubles f 2.50 p. m. Aanmelding dagelijks Gasthuissingel 26 rd Telefoon 14110 VOETBAL. DE KENNEMERS—H. F. C. UITGESTELD De wedstrijd De KennemersH. F. C., die a.s. Zondag te Beverwijk gespeeld zou wor den is door den K. N. V. B. uitgesteld. DE KWESTIE DE BOCK. Dinsdagavond heeft de commissie van on derzoek van den K.N.V.B. te Amsterdam een bijeenkomst gehouden inzake de kwestie De Bock. Spelers van beide partijen en de scheids rechter werden gehoord. Een beslissing werd nog niet genomen. WIE LEIDT DUITSCHLAND—NEDERLAND? Uit Berlijn: De Duitsche Voetbalbond heeft een lijst opgesteld met drie namen van scheidsrechters, die voor het leiden van den landen wedstrijd DuitschlandNederland op 31 Januari te Dusseldorf in aanmerking ko men. Op deze lijst staan in deze volgorde ver meld de heeren Leclercq (Frankrijk), Christ (Tsjecho Slowakije) en Barlassini (Italië). Dezer dagen zal. nadat het advies van den K.N.V.B. is ingekomen, een beslissing worden genomen, wie de ontmoeting zal leiden. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND Moesten vorige maal wegens regen eenige wedstrijden uitgesteld worden, nu zorgde het weinigje vorst er voor, dat de velden voor korfbal te hard en soms veel te glad waren om behoorlijk te korfballen. Dus ook deze dag bracht weer eenigen achterstand. Sport Vereent 2 won van Animo met 61. Palvu nadert het kampioenschap door van O. K. 3 te winnen met 30. Oosterkwartier 4 won op 't nippertje van Aurora 3 met 10. Haarlem 4 bleef met 13 de mindere van het derde Flora. S.V. 3 liet het danig liggen: T.H.B. 2 ging met 50 naar huis. Always Ready 2 liet zich met 80 afmaken door Meerlebos. Oosthoek 1 versloeg de reserves van Palvu met 20, terwijl Haarlem 5 met 40 van S.V. 4 won. Oosthoek 1 8 6 2 0 14 42—5 1.75 Haarlem 5 5 4 0 1 8 14—5 1.60 Meerlebos 2 8 4 2 2 10 12—9 1.25 Palvu 2 7 3 1 3 7 8—8 1.— Alw. Ready 3 7 3 0 4 6 13—19 0.85 S.V. 4 7 1 1 5 3 7—25 0.42 Aurora 5 6 0 0 6 0 2—27 0.— RANGLIJSTJES N. K. B. 2 B: Rohda 10 7 1 2 15 35—23 1.50 Vesta 10 7 1 2 15 39—31 1.50 Hercules 9 6 1 2 13 46—38 1.44 D.E.D. 10 6 0 4 12 57—39 1.20 BI. Wit 3 10 4 0 6 8 36—45 0.80 O. Kwartier 11 4 0 7 8 34—40 0.72 Volharding 9 2 1 6 5 25—33 055 K.Z. 2 7 0 0 3 E: 7 0 11—34 0.— D.T.V. 2 8 6 0 2 12 37—17 150 Haarlem 1 8 5 1 2 11 27—16 1.37 BI. Wit 4 9 6 0 3 12 31—22 1.34 Am.lodamuan 10 6 1 3 13 34—30 1.30 T.H.B. 10 5 0 5 10 25—29 1.— Watervliet 8 1 0 7 2 12—31 0.25 O.K. 2 9 1 0 3 F: 8 2 12—33 0.22 S. Vereent 1 9 8 0 1 16 44—14 1.77 Hercules 2 8 5 1 2 11 24r—20 1.38 Flora 1 11 6 1 4 13 37—24 1.18 Luto 2 10 4 0 6 8 30—29 0.80 Swift 2 8 3 1 5 7 21—30 0.67 D.V.D. 2 8 1 3 4 5 15—26 0.62 Haarlem 2 9 2 0 7 4 18-46 0.44 WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. Uit Brussel: Slechts weinig publiek woonde de sprints van Dinsdagavond bij. Smets had het ongeluk te vallen; hij reed evenwel door. Later bleek, dat hij een duim gebroken heeft. Naye en Dayen vielen eveneens, doch hun kwetsuren bleken niet van zoo ernstiger, aard te zijn, dat zij den strijd moesten staken. Bij de neutralisatie van hedenmorgen was de stand als volgt; 1. SchönDeneef 95 punten, 2. AertsDe- bruyeker 92 punten, 3. WamstBruneau 42 punten, 4. Van BuggenhoutVan Vlockhoven 22 punten. Op één ronde: 5. Kaers—Verhaeghen 70 pun ten, 6. DayenLapebie 15 punten. Op twee ronden: 7. GuerraOlmo 29 pun ten, 8. W. VroomenRaes 15 punten. Op drie ronden: 9. Degreef—Thyssen 59 punten, 10 Falck Hansen—Piemontesi 58 pun ten, 11. Van KempenBraspenninx 2-1 punten. Op vier ronden: 12. SmetsMartin 21 pun ten 13. Naye—Seynave 15 punten. Op zes ronden 14. Debaets (alleen) 3 pnt. Op zeven ronden: 15. MerschSavelberg 35 punten. Op negen ronden: 16. HutsSchepers 4 punten. SCHAKEN. HET LANDENTOURNOOI TE STOCKHOLM. Een sterke Nederlandsche ploeg zal deelnemen. In Juli van dit jaar zal te' Stockholm het landentournooi van den Internationalen Schaakbond (F.I.D.E.) worden gehouden dat om de twee jaren wordt georganiseerd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den Kon. Ned. Schaakbond, met een zoo sterk mogelijke ploeg aan dit tournooi deel te nemen. Elke landenploeg bestaat uit vier spe lers; voor Nederland zullen in ieder geval de wereldkampioen dr. M. Euwe, den Nederland- schen kampioen S. Landau en vei;der Jhr. Mr. Dr. J, H. O. van den Bosch uitkomen. Het is nog niet bekend wie aLs vierde teamgenoot in aanmerking komt. evenmin welke spelers als reserves zullen fungeeren. De mogelijkheid' be staat, dat men hiervoor tijdig eenige selectie wedstrijden zal laten spelen. Hoewel Sovjet-Rusland geen lid van de F.I.D.E is, heeft, Zweden toch gemeend, aan dit land een uitnoodlging te moeten sturen. Geven de Russen aan deze invitatie gevolg, dan zal het duidelijk zijn, dat Sovjet Rusland zeer ernstige kansen voor de eerste plaats maa/*'

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3