Italië en de niet-inmenging. Buitenlandsch overzicht Op 26 December 451.000 werkloozen. Verbetering ten aanzien van 1935. Thijs IJs helpt de spinnende prinses WOENSDAG 13 JANUARI 1937 H A A R T; E M'S DAGBLAD Rome en Berlijn zullen overleg plegen. Het Italiaansche antwoord op de Engelsche nota ten aanzien van de niet-inmenging in Spanje zal, naar Havas meldt, niet het karak ter dragen van een in overleg met Duitsch- land opgesteld antwoord. Dit wil overigens niet zeggen, dat Rome en Berlijn niet van gedachten zullen wisselen over het vraagstuk en politieke kringen waar schuwen tegen mogelijke interpretaties, die in dit feit een aanwijziging zouden willen vinden door een of andere verwijdering tusschen de fascistische en nationaal socialistische regee ringen. Men doet opmerking, dat de om standigheden en feiten verschillen van die, welke bestonden op het oogenblik van de Fransch-Britsche nota van 26 December. Hieraan voegt men toe. dat de Engelsche nota op het oogenblik bestudeerd wordt in een geest van vriendschappelijkheid, die gunstig is voor samenwerking en dat het Italiaansche antwoord gesteld zal zijn in een toon, die ge lijk is aan dien van het laatste memorandum van Rome. Alvorens echter zijn antwoord te geven wil Italië zich op de hoogte stellen van de bedoelingen der andere landen, met name Frankrijk en Rusland. De campagne in de Duitsehe pers duurt voort. Van de Duitsehe zijde is geen communiqué ge publiceerd over de besprekingen tusschen den Fuehrer en den Franschen ambassadeur van Maandagavond inzake Spaansch Marokko en de integriteit van Spanje, aldus Havas. Pas gistermorgen publiceerde het Duitsehe Nieuwsbureau onder den titel „Fransche ver klaringen inzake Marokko", hetgeen Havas reeds gisteravond bekend heeft gemaakt. De Duitsehe bladen wisten derhalve niets van het persoonlijk onderhoud van Hitler met Francois Poncet en gisterochtend zetten zij dan ook de campagne tegen Frankrijk voort. Gistermiddag gaf het „Zoelfuhr blatt" een speciale editie uit, waarin met groote letters stond „Klaarheid in de kwestie van Spaansch Marokko. Verklaringen van den Fuehrer en den Franschen Ambassadeur. Groote vredes- actie van Duitschland. De Fransche regeering keert zich af van de sensatiepers". Het blad voegt hieraan toe, dat de ver klaringen van Hitier een beslissende daad zijn voor den vrede in Europa. Ook de „B.Z. am Mittag" schrijft, dat de verklaringen van den Fuehrer een bijdrage zijn tot het behoud van den vrede. Het „Berliner Tageblatt" schrijft over de verklaringen, die Hitier en Poncet hebben uit gesproken, onder meer: „Het getuigt van de groote vredelievendheid van den rijkskanselier, dat hij, zonder te letten op de ongebreidelde lastercampagne der Fran sche pers tegen Duitschland, niet geaarzeld heeft opnieuw te betoogen, dat de door Duhschland gevolgde koers niet in het minst aanleiding kan geven tot de zonderlinge on derstellingen, die men geuit heeft. Ook de Fransche regeering heeft door haar verklaring getoond zich bewust te zijn. van haar verantwoordelijkheid." De „Deutsche Allgemeine Zeitung" hoop, dat de atmosfeer door de verklaringen van Hitier en Poncet werkelijk gezuiverd zal worden. Er is nog niets bereikt aldus dit blad met een uiterlijke kalmeering van de Fran sche zenuwen. Men moet verwachten, dat Frankrijk maatregelen zal nemen om te voor komen. dat de Europeesche vrede nogmaals op een dergelijke wijze in gevaar wordt gebracht. Hoe sneller het spook van Marokko ver dwijnt, des te beter voor ons allen". Volgens de „Berliner Lokal Anzeiger" schijnt de vredespolitiek van Duitschland in Parijs nog steeds niet voldoende bekend te zijn. „De crisis, die naar men kan hopen, thans haar hoogtepunt voorbij is. kan dit goede ge volg hebben, dat men in het vervolg in Frank rijk iets zorgvuldiger met de Duitsehe vraag stukken omspringt". Clhiitia Nanking richt ultimatum aan opstandigen generaal. De centrale regeering heeft een ultimatum gericht aan den opstandigen generaal Yang Hoe Tsjen, waarin zij hem sommeert zijn troepen uit Sianfoe te doen terugkeeren naar bepaalde punten. Hieraan gevolg gevende heeft Yang Hoe Tsjen als hun chef te erkennen en blijven getrokken en gevestigd in Lintoeng op eenige kilometers afstand. De troepen van Tsjang Sjoe Liang hebben echter geweigerd Yang Hoe Ongeregeldheden op Britsche marinewerf. Sabotage op oorlogsschepen. Naar Reuter uit Londen meldt zijn op de marinewerf van Devonport radicale maatre gelen genomen tegen een aantal leden van het personeel, die zekere documenten in hun be zit hadden. Acht man werden ontslagen en werden binnen tien minuten van de terreinen afgeleid. Een aantal arbeiders is op last van de admiraliteit Ontslagen, doch een reden werd niet opgegeven. Sedert eenigen tijd stelde de politie en offi cieren van den geheimen dienst een onderzoek in naar de antecedenten van een twintigtal mannen, die verdacht werden betrokken te zijn bij de sabotage op oorlogsschepen en het uitlekken van geheimen. Païestijnsche Arabieren wen- schen onafhankelijkheid. Standpunt voor de Koninklijke Commissie uiteengezet. De mufti van Jeruzalem, Al Husseim heeft voor het eerst voor de koninklijke commissie de opvattigen der Arabieren uiteengezet. Hij zeide o.a., dat het doel van de Arabieren is nationale onafhankelijkheid te verkrijgen in Palestina. De meeste leden van het Arabische hooge comité hadden plaats genomen op de getui genbanken. Esjent; als hun chef te erkennen en blijven Sianfoe bezet houden. De militaire maatregelen der regeering heb ben naai- Havas uit Sjanghai meldt geen ein de gemaakt aan de hoop op een vreedzame regeling van het conflict in Sjensi, zooals die bepleit wordt door zekere kringen in Nangking. De gouverneur van Kansoe heeft zijn mede werking toegezegd aan den minister van oor log en de opstandige generaal Yang Hoe Tsjen, die thans op niet meer dan zijn eigen strijdkrachten aangewezen is, zou men tot capituleeren kunnen brengen. Een beslissing van Tsjang Kai Sjek, die zich op het oogen blik te Feng Joe bevindt, kan niet uitblijven. Damtzïg. Socialistische partij definitief ontbonden. De senaat van Dantzig heeft het beroep van de Socialistische Partij op de beslissing van den politie-president tot ontbinding van de partij verworpen, zoodat de partij thans defi nitief is ontbonden. Verder beroep is thans niet mogelijk. Frankrijk Herriot tot Kamerpresident gekozen. Met 384 tegen 9 stemmen is Herriot herko zen tot voorzitter van de Kamer. Tot vice- voorzitters werden herkozen Paulim en Mo rin, socialisten, Ducos, rad. socialist, Barety, linksch republikein en Soulier van de re- publikeinsche federatie. Bombardement op Malaga. 300 dooden en meer dan 1000 gewonden? GIBRALTAR, 12 Januari. Gis teren is Malaga gebombardeerd door twee kruisers en een aantal vliegtui gen van de opstandelingen. Bij dit bombardement zijn 300 dooden en meer dan 1000 gewonden gevallen. Uit de buurt van San Roque en Guadiaro heeft men hevig kanongebulder gehoord, waaruit men concludeert, dat het offensief der opstandelingen tegen Malaga voortduurt. De geruchten, dat Estepona door de op standelingen is ingenomen, zijn tegenge sproken door de autoriteiten te Algeciras, die voorts verklaarden, dat het voor het oogen blik geenzins in de bedoeling ligt een aanval op Estepona te ontketenen. Schip in den storm vergaan. Vele slachtoffers. Reuter meldt uit Glasgow, dat het vermoe delijk Finsche, vijfduizend ton metende mo torschip, Johanna Phordan, op zijn eerste reis van New-York naar Helsingfors ge- Het schip strandde tijdens den storm. Een reddingsboot wist South Ronaldshay te be reiken met zeven leden der bemanning en twee dooden. De andere opvarenden zouden zijn verdronken. Een tweede reddingsboot met 25 man wordt vermist. Vliegtuigongeluk in Californië Inzittenden gered? In de heuvels op acht kilometer van San Fernando (Californië) zou men het wrak hebben ontdekt van het verkeersvliegtuig, dat tijdens een reis met tien passagiers, waar onder de ontdekkingsreiziger Johnson en zijn vrouw ,en drie leden der bemanning is ver dwenen. Naar nader wordt gemeld heeft een der in zittenden die weliswaar gewond, doch gered is, verklaard te gelooven, dat alle andere in zittenden gewond waren en dat enkelen het bewustzijn hadden verloren. Nederlanders in Rusland gearresteerd. Arrestaties der buitenlanders duren voort. Het A. N. P. meldt uit Moskou: Aan de jongste arrestaties, waarbij zooals men weet, vele buitenlanders betrokken wa ren. schijnt nog steeds geen einde te zijn gekomen. Het Duitsehe Nieuwsbureau meldt, dat hier bekend is geworden, dat een dezer dagen we derom twee buitenlanders, van Nederland- sche nationaliteit, die als specialisten in de Sovjet Unie werkzaam waren, zijn gearres teerd. Mussolini als vlieger. Militair brevet gehaald. Benito Mussolini heeft gisteren zijn mili tair vliegbewijs verworven. Hij had de laatste weken reeds 25 uur gevlogen en heeft gister middag boven Littoria zijn laatste proeven afgelegd. Generaal Valle overhandigde den Duce het vliegbewijs. Abessynische banneling in Italië. Deportatie naar het eiland Pomza. Ras Imroe is met het stoomschip „Colombo" begeleid door miliciens te Napels aangeko men. Na den nacht in het politiebureau aan de haven te hebben doorgebracht, zal hij van daag ingescheept worden naar het eiland Pomza, waar hij als banneling zal vertoe ven. Op 6 Januari heeft president Roosevelt in een rede voor het corps richtlijnen aangege ven voor de hervorming van het landsbe stuur. Thans zijn te Washington de voornaam ste punten van de voorgestelde wijzigingen bekend gemaakt. Zij behelzen respectievelijk: 1. Hervorming van den administratieven dienst van het Witte Huis en benoeming van zes assistenten van den president, die de verbinding moeten vormen tusschen den pre sident- en de onderscheidene ministeries. 2. Versterking van de begrootingsdiensten, opdat een coördinatie van alle diensten der uitvoerende macht wordt verkregen. 3. Afschaffing van het stelsel, waarbij ambtenaren benoemd worden door politici en organisatie van het ambtenarencorps op den grondslag van verdienste. 4. Inlijving van een honderdtal bureelen en commissies bij de twaalf departementen en instellingen van een ministerie van sociale zorg en een ministerie van openbare werken. 5. Benoeming van een auditeur voor de begrooting, die het congres zal hebben in te lichten over onwettige of verkwistende over eenkomsten op .financieel gebied. Een gemengde commissie uit Huis van Afgevaardigden en Senaat zal den vorm be- studeeren waarin de voorstellen van den pre sident aan het congres zullen worden voor gelegd. In een toelichting zegt Roosevelt, dat hij niet de eerste president is, die met een derge lijk verzoek tot het congres komt. De voor stellen van zijn voorgangers hebben bij dat congres geen gunstig onthaal gevonden. Roosevelt acht de hervorming onmisbaar, omdat de regeering grootere bevoegdheden moet hebben in den strijd tegen verwarring en verspilling, ten voordeele van de democratie. Een betere verbindingsweg zal z.i. de gedach- tenwisseling tusschen president en ministers vergemakkelijken en den arbeid van den president vereenvoudigen. „Ik ben er van overtuigd" aldus Roose velt „dat men zal zeggen, dat ik uitbrei ding van de bevoegdheden van den presi dent- aanbeveel. Dat is niet juist. Ik stel ver eenvoudiging van de taak en de werkzaam heden van den president voor om een betere werkverdeeling te krijgen". Roosevelt besluit zijn commentaar met de woorden „Vermindering van het aantal staatsorganen zal de wereld doen zien, dat de regeering van de Vereenigde Staten tege lijk democratisch en doelmatig is". „HET CREMERNIEUWS". HAARLEM Woensdag. In „Het Cremernieuws", officieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereeniging „J. J. Cre- mer", alhier, worde een derde wedstrijdvoor- stelling aangekondigd voor Dinsdagavond 19 Januari a.s. in den Stadsschouwburg. De Kon. Erk. Daclamatieclub „Mutua Amicitia" te Rot terdam zal dan opvoeren „Blanke Ballast", een spel van Afrika's Westkusf in 3 bedrijven (6 tafereelen) door Leon Gordon. Na afloop is er bal in het Kegelgebouw, on der leiding van den heer H. Kwekkeboom. OUDER-AVOND ESPERANTO KINDER- CURSUSSEk HAARLEM Woensdag. Dinsdag had in het gebouw „Caecilia" dan de Jansstraat een ouderavond plaats, georga niseerd door de Commissie voor Esperanto- kindercursussen op de scholen te Haarlem. De heer A. van Hoek hield een openingsrede, waarin hij doel en beteekenis dezer bijeen komst uiteenzette. Hij bracht 'dank aan de autoriteiten, o.a. aan B. en W. (in het bijzonder aan de wethouders van Onderwijs en Open bare Werken) voor de ondervonden medewer king. Onder leiding van 'mej. Truus Ligthart, zangleerares alhier, zong het honderdtal cur- sistjes op fraaie wijze eenige Esperanto-lie- deren. Aan mej. Ligthart werden namens alle aanwezigen bloemen aangeboden. De heer Jac. van Diemen, algemeen leider der Haarlemsche kindercursussen op de scho len, besprak de paedagogische en ideëele be teekenis van het onderwijs in Esperanto aan de jeugd. Een bijzonder woord van lof bracht hij aan zijn beide adsistenten, de heeren Dek kers en Konings. Tot leden der Oudercommissie werden bij acclamatie benoemd de heeren A. Beinema, W. Traksel en P. van Groningen. Besloten werd op den eerstvolgenden ouder avond de wenschelijkheid te bespreken van wettelijke invoering van het Esperanto als leervak op de scholen. In zijn slotwoord zei de heer Van Hoek, dat het doel van dezen ouderavondhet bevorde- ren van een nauwe samenwerking tusschen Oudercommissie, leiding en ouders, ten volle bereikt is. Jan Feb. Mrt. Apr. Me^ Juni Juli Aug. Sep. Oet. Nov. oee. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 21 tot en met 26 December 1936 het aantal le den van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 531,900 (waarvan 74.100 landarbeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders waren de geheele week werk loos: in de verslagweek (21 t/m 26 Dec.) 31.1 pet. in de overeenkomstige week 1935 34.9 pet. in de overeenkomstige week 1934 30.5 pet. Bovenstaande grafiek geeft een beeld van de werkloosheid (waarbij zij, die een gedeelte der week werkloos waren voor een derde zijn meegerekend) volgens de persberichten ever elk van de jaren 1930 tot en met 1936. In de jaren voor 1931 was het regel, dat van het midden van den zomer af de werkloosheid eerst langzaam, daarna geleidelijk sneller steeg (zie de lijn over 1930). De werkloosheid in 1931 vertoonde dit beeld eveneens, doch in JAARFEEST VAN DE LEERLINGEN DER M. T. S. Tooneelvoorstelling en bal. HAARLEM Woensdag. Zaterdag 13 Februari 1937 zal het corps van leerlingen der M.T.S. te Haarlem zijn jaar- lijkschen grooten feestavond houden. In den Stadsschouwburg op het Wilsonsplein zal eerst opgevoerd worden de klucht: ,Het val- sche Bankbiljet" van Dick Faber en James Yoland. waarna in café-restaurant „Brink- mann" op de Groote Markt een gala-bal ge geven zal worden, waar de dansmuziek zal verzorgd worden door „The Blue Ramblers" en „The Rhythm Sellers". De feestelijkheden worden besloten met een Thé-dansant, eveneens in „Brinkmann" op Zondagmiddag 14 Februari. BEROEPEN. HAARLEM Woensdag. Bij de Evang. Luth. Gemeente te Winscho tenSappemeer is beroepen onze oud-stad- genoote mej. dra. C. L. Dufour, te Groede (Z.-Vl.). ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING de volgende jaren, toen de werkloosheid in haar geheel een steeds hooger peil bereikte, ondervond zij in mindere mate den invloed der jaargetijden. .In 1936 heeft van Augus tus af (toen de zomerwerkloosheid een onge kende hoogte bereikte) een lichte verbetering in den algemeenen toestand tot gevolg gehad, dat de invloed van herfst- en winterseizoen grootendeels werd opgeheven, met het gevolg, dat de werkloosheid van October af minder was dan in 1935. Op het einde van het jaar stond zij ongeveer op het peil van de jaren 1934, 1933, 1932. Bij 1058 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 26 December 1936 in totaal 467,043 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 443,479 mannen. Van deze werkzoe kenden waren er 451,392 werkloos, onder wie 432,806 mannen. RAïilf) fVDEMMMA De tooverwagen is in de grot verdwenen en Thijs sluipt er nu voor zichtig achteraan om er het zijne van te weten te komen. Paddekwist blijft intusschen de wacht houden. Als Thijs een eindweegs de grot binnengedrongen is doet hij eensklaps een belangrijke ontdekking. Want als hij voorzichtig om een hoek gluurt, ziet hij, hoe een man het kleed uit den wagen haalt. Dat moet een toovenaar zijn. De booze man wendt zich tot een vogeltje in een kooi en zegt: „Nog drie- duizendzevenhonderdtachtig van zulke kleeden moet je geliefde prinses maken, voordat ik je vrijlaat. lederen dag maakt zij er nau welijks één klaar, dus voorloopig blijf je nog gevangen. Zoo zal het gebeuren, zoowaar mijn naam Hocus Potten Is!" DONDERDAG 14 JANUARI HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.Gram.pl. 10.Morgenwijding Gramp.l. 10.30 Omroeporkest 11.15 Gram.pl. 11.30 Om roeporkest 12.30 Kovacs Lajos' orkest en Gra- mofoonpl. 2.Voor de vrouw 2.30 Orgelcon cert. 3.Naaicursus 3.45 Gram.pl. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianorecital 4.50 Voor de kinderen 5.30 Het AVRO-Aeolian- orkest 6.30 Sportpraatje 7.Voor de kinde ren 7.05 Pianorecital 7.30 Engelsche les 8. Berichten ANP 8.15 Concertgebouworkest en soliste In de pauze: „De Geest der Tijden" 10.30 Gram.pl. 11.Berichten ANP. Hierna tot 12.AVRO-Dansorkest. HILVERSUM H. 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.— NCRV 11.— KRO 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 eri 10.Gram.pl. 10.15 Morgen dienst 10.45 Gram.pl. 11,3012.Godsd. half uur. 12.15 KRO-Orkest en Gram.pl. 2.Hand werkles 3.Gram.pl. 3.153.45 Voor de vrouw 4.Bijbellezing 5.Cursus handen arbeid v. d. jeugd 5.30 Radiotooneel 6.— Bas- bariton en piano 6.45 Enkrateia-kwartier 7. Berichten 7.15 Journ. weekoverzicht 7.45 Re portage 8.— Berichten ANP 8.15 Muziekcorps lste half-reg. huzaren te Amersfoort 9. Huzaren-taptoe 9.05 ,Een diaconaal dorp in de hoofdstad", causerie. 9.35 Vervolg concert (Om 10.Berichten ANP) 10.3011.30 Gra- mofoonplaten. Hierna Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.25 Gram.pl. 12.05 BBC-Welsch orkest en zang. 1.05 De BBC-Zangers 1.35 Het Sharpe- Sextet en sopraan 2.35 BBC-Variété-orkest 3.10—3.30 „Men talking", causerie 3.35 Sted. Orkest Bournemouth' en solist, 5.05 Gram.pl. 5.35 BBC-Dansorkest 6.20 Berichten 6.40 „This way out", causerie 7.BBC-Schotsch orkest. 8.Revue-programma 9.— Causerie over Shakespeare 9.20 Berichten. 9.40. BBC- Theaterorkest 10.20 KorteKerkdienst 10.40 Sopraan en piano 11 35 Het Grosvenor House Dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Gram.pl. 1.35 Zang 1.50 en 2.50 Gram.pl. 4.50 en 5.05 en 820 Zang 9.05 Ortambert-kwartet en zang 10 05 Omroeporkest 11.2012.35 Pascal-dansorkest KEULEN 456 M. 5.50 Donath-orkestconcert 7.50 Orkestconcert 12.35 Omroepkleinorkest 3.35 Sopraan, viool en piano. 4.50 Gram.pl. 5.20 Orkestconcert 620 Omroep-Schrammelensemble. 7.30 Om roeporkest en -koor. 9.50 Gram.pl. 10.25 11.20 Th. Bollinger's orkest. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepkleinorkest en cabaret 1.30 Salonorkest en cabaret 2.00— 2.20 Gram.pl. 5.20 Salonorkest en pianosoli. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest 10.30 Omroepdansorkest 11.20—11.35 Sportrepor- tage. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest 1.30 Klein- orkest 1.502 20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Om roepdansorkest. 7.05 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Zang 3.50 Nat. Orkest van Parijs 11.00— 11.20 Gram.pl. DEUTSCIILANDSENDER, 1571 M. 7.30 Oskar Joost en zijn orkest 8.05 Om roeporkest 9.20 Berichten 9.50 Fluit, viool en viola. 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Dans muziek (gx.pl.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6