Brie?/ HJD.* AKKERTJES VERTELLING fftauw schtiift.. DONDERDAG 14 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Veertigjarig bestaan „Caecilia". Nonstop-cabaretavond. Ter gelegenheid van zijn veertig jarig bestaan had het mannenkoor Caecilia gisteravond in de groote zaal van het Concertgebouw een cabaret avond georganiseerd, waaraan mede werking werd verleend door „The Rhythm Boys" en een cabaretgezel schap onder leiding van Bartoes. De voorzitter .van de feestcommissie, de heer J. A. Dal, opende den avond, door de leden en genoodigden een hartelijk woord van welkom toe te roepen. Spreker uitte den wensch, dat de feestavond even goed zou slagen als het feestconcert. Tenslotte wekte de heer Dal de leden op de repetities te bezoeken, vooral met het oog op het optreden van „Caecilia" voor de radio, op Zondag 17 Januari. De humorist-conférencier Bartoes wist al dadelijk den juisten toon te vinden en toen de charmante Beppy Murray een paar vroolijke cabaretliedjes zong, zong de heele zaal weldra uit volle borst mee. Maar een cabaretprogramma dankt zijn charme nu eenmaal aan de afwisseling. Die afwisseling bracht Fantasio, met zijn komi sche en muzikale parodieën, welke het publiek luide lachsalvo's ontlokten. Doch ook Bartoes zelf wist met zijn grappen en kwinkslagen het publiek best te vermaken. Na de pauze volgde een programma, dat zoo mogelijk nog bonter en vroolijker was. Zoo was het ongemerkt tijd, om de stoelen opzij te schuiven, en op de vroolijke muziek van „The Rhythm Boys", den avond met een gezellig bal te besluiten. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten in 1937 zal plaats hebben, behalve voor het gedeelte der gemeente, vóór 1 Mei 1927 uitmakende de gemeente Spaarndam, in een lokaal van de voormalige Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus aan de Krocht, op Maandag 18 Januari van 10—12 uur voor de verkoopers van nieuwe maten en ge wichten, op Maandag 18 Januari van 1316 uur, op Dinsdag 19 Januari van 9—12 en 13—16 uur, op Woensdkg 20 Januari van 912 en 1314V2 uur voor apothekers, goud- en zilversmeden, op Woensdag 20 Januari van 14V216 uur, op Donderdag 21, Vrijdag 22 en Maandag 25 Januari van 912 uur en van 1316 uur voor de groote partijen, daarna op eiken Maandag, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag tot en met 1 Maart telken dage van 912 en van 1316 uur voor hen, die een oproepbriefje ontvangen hebben, en op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Maart van •12 en van 1316 uur voor hen, die geen oproepbriefje hebben ontvangen. 'n heerlijk stuk toiletzeep. Dat buitenkansje mag U niet ontgaan. 1.2.3. voor de wasch en deze fijne toiletzeep voor U. 1.2.3. is toch al zoo zeldzaam goedkoop slechts 18 cent per groot pak. En nu deze Savon Mille Fleurs, een pracht stuk toiletzeep van 12'/2 cent, gratis bij 2 pak. Zijn er nog huisvrouwen, die geen 1.2.3. gebruiken? Probeert het dan nu en ziet zelf hoeveel mooier Uw waschgoed wordt, hoeveel gemakkelijker Uw werk. Hoeveel mooier vooral ook het fijne góed. Dan zegt U voortaan ook, evenals duizenden vóór U Eerlijk is eerlijk, 1. 21. 3. is 't best HANDELSONDERNEMING ARSOL. APELDOORN (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 15 JANUARI 1937. Progr. I. Hilversum I (Huizen). Progr. II. Hilversum II. Progr. III. 8. 00 Keulen. „Froher Klang zur Arbeitspause" tot 8.50. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandberichten. 11.05 Nat. Programme. „Take it in time". How to detect rickets. 11.20 Nat. Programme. Gramo- foonmuziek. 12.05 Parijs Radio. Causerie voor Israëlieten. 12.35 Parijs Radio. Gramofoonmu- ziek. 1.05 Brussel Vlaamsch. Onbekend. 1.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken dagblad van het N. I. R. 1.30 Brussel Vlaamsch. Onbekend. 2,20 Diversen. 2.55 Parijs Radio. Gramofoonmu- ziek. 3.50 Londen Regional. Gramofoonmu- ziek. 4.05 Londen Regional. Causerie. 4.20 Pa rijs Radio. Concert do..r het kwartet van Reirnes. 5.20 Keulen. Programma van Leipzig (Concert). 6.20 Keulen Concert m.m.v. Gün- ther Baum, bariton. 7.05 Beromünster. Volks- liederenprogramma. 7.20 Weenen. Militair concert door de Regimentsmuziek van het Reg. Inf. Babenberg No. 15 o.l.v. Franz Glück. 7.50 Berlijn. Het groote omroeporkest o.l.v. Max Fiedler. 9.20 Nat. Programma. Nieuwsbe richten. Weerbericht. Scheepvaartber. 9.40 Weenen. „Winter in Oesterreich". 9.55 Weenen. Concert door de Wiener Symphoniker o.l.v. Rudolf Nilius. 10.50 Berlijn. Zie de Deufech- landsender. 11.20 Diversen. Progr. IV. 8.00 Brussel Vlaamsch. Gym nastiek. 8.20 Brussel Vlaamsch. Gramofoon- muziek. 8.30 Brussel Vlaamsch. Kroniek van den dag. 8.40 Brussel Vlaamsch. Gramofoon- muziek. 8.45 Brussel Vlaamsch. Gesproken dag blad van het N. I. R. 9.00 Brussel Vlaamsch. Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Lon den Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Regional. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Londen Regional. Sydney Gustard speelt bioscooporgel. 11.50 Londen Regional. Het Rutland Square en New Victoria orkest. 12.50 Nat. Programme. B.B.C. dansor- kest o.l.v. Henry Hall. 1.35 Nat. Programme. Vrijdagmiddagconcert o.l.v. Johan Hoek. 2.50 Nar. Programme. Variété-programma gr.pl. 3.20 Nat. Programme. Het Emilio Colombo- octet. 4.20 Nat. Programme. B.B.C. Midland orkest o.l.v. Leslie Howard. 5.35 Nat. Program- me. „The Alphas". Plantation songs (Gatty- Jackson). 6.20 Nat. Programme. Tijdsein, Nieuwsberichten. Weerbericht. 6.40 Nat. Pro gramme. Berichten voor boeren. 6.45 Nat. Pro- gramme. Terence Casey speelt op bioscoop orgel. 7.20 Nat. Programme. Sir Walford Da- vies: „Music and the ordinary listener". 7.40 Nat. Programme. .Thaïs and Talmass", muzi kaal drama in één bedrijf van Colin M. Cam- bell o-l.v. den componist. 8.20 Diversen. 9.50 Londen Regional. „The Rocky Mountaineers" in him repertoire. 10.20 Brussel Vlaamsch. Ge sproken dagblad van het N. I. R. 10.30 Brussel Fransen. Vermoedelijk gramofoonmuziek. 10.45 Londen Regional. Bram Martin en zijn dans- orkest. Progr. V. 8.007.00 Diversen. Accordeon mu ziek. 1. Als het orgel speelt. 2. Wij brengen U. 3. Als Kobus harmonica speelt. 4. Log Cabin Lullaby. 5. Campus Moon. 6. The White Cliffs of Dover. 7. The Cubalero. 8. Six hits of the day. Jodelen. 9. Kuckuck. 10. Verscheidene Schweitzer Jodler. 11. Annamirl. 12. Bei uns Dachauer. 13, The Yodelling Mountaineer. 14. The yodelling mouth organ player. 15. The valley of Echoes. 16. Mountain Melodies. 8.0012.00 Diversen. De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumonf AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cenL (Adv. Ingez. Med.) In December is er veel met Indië gesproken. Radiotelefoondienst heeft het druk gehad. In December jl. werden met Ned.-Indië in totaal 602 gesprekken gevoerd, waarvan 243 in Nederland en 239 in Indië werden aange vraagd. In December 1935 bedroegen deze aantallen 159. 77 resp. 82. De stijging- bedroeg derhalve in totaal bijna 280 procent en was het grootst bij de gesprekken in Indië aan gevraagd. Dat van de gelegenheid om Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken te voeren steeds meer gebruik wordt gemaakt, is ook thans weer gebleken. In de periode van 21 December t. m. 6 Januari werden in totaal 616 van zulke ge sprekken gevoerd, waarvan 157 in ons land werden aangevraagd en 459 in Indië, terwijl voor dezelfde periode verleden jaar deze aantallen waren 474, 131 resp. 343, een stij ging in totaal derhalve met ongeveer 30 procent. FILMS VOOR ZIEKEN EN OUDEN VAN DAGEN. Het is een goede gedachte geweest van de directie van de N.V. „Cineone", om zich hier in Haarlem dóór middel van een aantal film voorstellingen voor zieken en ouden van da gen, te introduceeren. En bovendien heeft zij daarmee een aantal- personen, die door hun ziekte, daartoe niet in staat waren, in de ge legenheid gesteld ook een blik te slaan op dat geen, wat zoo lang de aandacht van geheel Nederland geboeid heeft: de feestelijke ge beurtenissen in Den Haag. Met behulp van een roisapparatuur werden klank-smalfilm-vertooningen gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen in de afgeloopen maanden, waarbij de vorstelijke personen een rol speelden, met als slot een waarlijk voor treffelijke reportage van het Prinselijk huwe lijk. Gisteren werden voorstellingen gegeven voor patiënten van Mariastichting, Diaconessen- huis en Bethesda Sarepta, terwijl vandaag de St. Johannes de Deo. het Stads Armen- en Ziekenhuis, en het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis aan de beurt zouden komen. Wij hebben eens een kijkje genomen bij een dezer voorstellingen, en iele vroolijke gezichten van de patiënten en zusters bewezen wel, hoe zeer deze vertooningen op prijs werden gesteld. Het is verwonderlijk, wat men met deze ge- luids-sma'lfilm ondanks de altijd toch geïm proviseerde reisapparatuur, weet te bereiken, en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de ver tooningen in het vaste theater, dat binnen enkele weken geopend zal worden, en waar de technische outillage natuurlijk veel beter is, aan zeer hooge eischen zullen voldoen. GROENTEMARKT HAARLEM. 13 Januari 1937. Veldsla 18—32 cent per K.G. Knakpeen 24 cent per K.G. Lof 916 cent per K.G. Boerekool 1040 cent per kist. Gele kool 3060 cent per kist. Groene kool 1025 cent per kist. Andijvie 5585 cent per kist. Spruiten f 1.40f 1.75 per kist. Roode kool 38 cent per stuk. Knolselderij 36 cent, per stuk. Bloemkool 512 cent- per stuk. Prei 210 cent per bos. Selderij 25 cent per bos. Peterselie 515 cent per bos. Folkloristische liederen uit Frankrijk. Bijeenkomst van de Alliance Fran^aise. De afd. Haarlem van de Alliance Fran^aise heeft gisteravond in de mu ziekzaal van café-restaurant Brink- mann op de Groote Markt een folklo- ristischen avond gegeven, waaraan medewerkten M. Joseph Canteloube en Madame Airüé Felix Bourgeois. De voorzitter, de heer J. H. Sauveur, leidde eerst M. Canteloube in, dien hij aankondigde als een muzikaal publicist en folklorist. In verschillende deelen van Frankrijk, maar vooral in zijn geboortestreek Auvergne, heeit de heer Canteloube de volksliederen opgetee- kend uit den mond der eenvoudige bevolking. M. Canteloube vertelde zelf, dat de volks liederen, die hij zoo verzameld heeft, van drieërlei oorsprong zijn: ten dèele zijn zij voortgekomen uit de liturgie, den kerkdienst. De liederen, die men in de kerk hoorde, zong men na en vervormde men. Voor een ander..<deel zijn de volksliederen vervaardigd door auteurs, die reeds lang dood zijn en wier naam vergeten is. Tenslotte zijn er de liederen, die het volk zelf gemaakt heeft. Deze zijn zeer eenvoudig van aard. De streek, waar de volksliederen ontstaan zijn en nog gezongen worden, bepaalt him ka rakter. Uit de liederen leert men de psycholo gie van de bewoners van een bepaalde land streek kennen. Frankrijk is een land, waarin veel ge zongen wordt, zoo vervolgde spr. Dikwijls vor men de liederen, die op het platteland gehoord worden, de begeleiding bij zekere ceremoniën van het landleven. De volksliederen, die uit het volk zelf zijn voortgekomen, bezitten geen rijm, zelfs meest al geen assonance. Is dat wel het geval, dan zijn zij door een „lettré" vervaardigd. De muziek, de melodie, is van het grootste belang. Van den aard van deze muziek gaf M. Canteloube een uiteenzetting.' Veel van de volksliederen, die M. Canteloube bestudeerd heeft, zijn afkomstig uit Auvergne, Bretagne of Bourgogne. Voor de uitvoering op dezen avond had spr. de uit muzikaal oog punt beste versie gekozen. Om eenige voorbeelden van de door M. Can teloube besproken volksliederen te geven zong Madame Aimé Felix Bourgeois enkele van de ze levendige en teedere liederen. Zij deed dat op buitengewoon charmante wijze. Tot haa1- succes droeg zeer zeker haar elegante ver schijning en geestige mimiek bij. behalve dan haar zuivere stem. Zij werd voortreffe lijk op den vleugel begeleid door M. Cante loube, die een explicatie gaf van de diverse liederen, die ten gehoore werden gebracht. Wij hoorden liefdesliederen uit Béarn, Languedoc en Bretagne, allen verschillend naar den aard van het volk in die drie stre ken. Ook. melodieën, die de zoo op de verbeel ding van het volk werkende ongelukkige lief de bezongen, ontbraken niet op het program ma. Het aantal kinderliedjes in de folklore is zeer groot. De berceuse, het wiegeliedje, neemt hieronder een ruime plaats in. De berceuse uil- Auvergne, die Mad. Bourgeois als voor beeld van deze groep zong,'was buitengewoon fijn van tekst en muziek. Liederen, die behooren bij bepaalde am bachten of beroepen, vooral die van het land leven, als herders- en oogstliederen, volgden hierna: ook soldatenliedjes. Hiervan was een samenspraak tusschen twee herders in de ber gen opvallend mooi. Ook feestliederen vindt men in ruime mate in de folklore. Zoo b.v. het Kerstlied, dat Mad. Bourgeois voor ons zong. In de verschillende deelen van Frankrijk kent men een groot aantal dansen. Uit deze uitgebreide stof hadden de beide artisten een keus gedaan, waarin eenige van de karakte ristiekste dansliederen begrepen waren. De vele leden der Alliance Francaise, die gisteravond aanwezig waren, zullen met groot genoegen kennis hebben gemaakt met de Fransche volksliederen en met de beide kun stenaars, die ze hier gebracht hebben. DE AANRIJDING OP DE LEIDSCHEVAART. In ons nummer van gisteren gaven wij een verslag van de behandeling voor het Kan tongerecht van de zaak tegen de chauffeurs, die o.p 25 Nov. een aanrijding hebben gehad op de Leidsche Vaart. De laatste verdachte werd, volgens dat ver slag, door den Kantonrechter vrijgesproken. Dit is echter niet juist. De kantonrechter achtte het tenlaste geleg de wettig en overtuigend bewezen, maar krachtens art. 73, 2de l;d. van het Motor- en Rijwielreglement heeft hij den verdachte niet gestraft. VOLKSUNIVERSITEIT. Lezing over Spanje uitgesteld. Namens het bestuur van de Volksuniversi teit schrijft men ons: Dr. Brouwer die op Zaterdagavond 16 Ja nuari een lezing over Spanje voor de Volks universiteit houden zou. is nog niet terug van een buitenlandsche reis en ziet zich dus genoodzaakt zijn voordracht een week uit te stellen. Men bespreke echter van te voren tijdig plaatsen aan het gebouw van de H.B.S. A., op dat men Zaterdag 23 Januari geen teleur stelling ondervinde. RAAD VAN RECHTSBIJSTAND IN STRAFZAKEN. Aan het verslag van den Raad van Rechts bijstand in Strafzaken bij de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem over 1936 is het volgende ontleend Gehouden werden 52 zittingen. In deze zit tingen vervoegden zich 111 (vorig jaar: 155, in 1934: 168) bezoekers en bezoeksters, terwijl buiten de zittingen nog 22 (vorig jaar: 18, in 1934: 20) verdachten zich tot den Raad wend den, hetzij schriftelijk wegens verwijderde woonplaats, hetzij persoonlijk bij voorzitter of secretaris in spoedeischende gevallen. In 57 gevallen (vorig jaar: 76. in 1934 117), waarvan 40 (vorig jaar: 62) in zitting, 17 (vo rig jaar: 14) buiten zitting, werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een raadsman. Deze 57 gevallen betroffen de navolgende categorieën van zaken brandstichting, om- koopbig, wederspannigheid. valsche aangifte, meineed, onttrekking goederen aan beslag, valschheid in geschrifte, zedendelicten, dieren mishandeling, beleediging, poging tot dood slag, mishandeling, dood of lichamelijk letsel door schuld, diefstal, strooperij, verduistering, oplichting, bedreigelijke bankbreuk, zaakbe schadiging. heling, verkeersdelicten, belasting wetten, crisiswetten. zDe Raad was in 1936 samengesteld uit-: mrs. P. Tideman, J. H. J. Simons, L. V. Hoog. R C. Bakhuizen van den Brink, J. Deenik, C. Biankevoort, F. van der Goot en F. J. D. Theyse. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iilillilülilülllli De Zeerot. door J. P. BALJE. Guur striemde de wind me in -het ge zicht, rukte aan m'n kleeren, floot langs de huizen van den verlaten boulevard, joeg op het strand wolk jes fijn zand voor zich uit en blies schuim op de 'koppen van de golven, Hoe anders, hoe veel wilder en woester zag het er hier nu uit, dan in den zomer, als de zee een nauw-i'ïm- pelend, vrijwel glad vlak was, waarin vroolijke baders onderdoken en de zonne f li folteringen je de oogen verblindden. Ondanks het gure, onaangename weer was ik er op uitgetrok ken, om enkele foto's te nemen. Met snelle passen liep ik nu den Boulevard af. Mijn plan was. zoo vlug (mogelijk weer naar mijn hotel terug te gaan. want met dit weer was het geen pretje over den Boule vard te wandelen. Maar toen ik aan (het einde van den Boulevard kwam, daar, waar het kleine vuurtorentje staat als een trouwe wachter bij het pittoreske visschershaventje, veranderde ik plotseling van plan. Want op z'n oude plekje."waar ik hem lederen dag had gezien, stond hij ook nu, de oude. baardige zeeman. Jk voelde onmiddellijk, dit was het juiste moment, om hem te kieken, dien ruigen, baardigen kop tegen een achtergrond van donkere, langs het zwerk jagende wol ken en nog een stukje van de woest-kolken- de zee er bij: die foto zou het zonder twijfel doènIk naderde hem tot op korten afstand, en hij scheen mij niet op te merken. Zijn oogen staarden over de zee: in de verte zagen zij een paar nietige visschersschuit- jes te keer gaan. Opgewonden stelde ik in, en op het matglas zag ik, dat het een prach tige stemmingsfoto kon worden. Nog had hij me niet gezien, en pas toen ik afgeknipt had, draaide hij zich in mijn richting. Zijn groene, helle oogen namen mij op, en ik kon niet het tikje verlegenheid ver bergen. dat iedereen voelt, die zich betrapt weet bij een bezigheid, die hij in 't geheim had willen verrichten. Ik grijnsde en stapte I In zijn richting. Slecht weer! mompelde ik onnoozel, niet zoo snel wetend, wat te zeggen. Hij sciheen echter mijn verlegenheid niet op ;te merkenHij staarde al weer naar zee en zijn duim wees naar de schuitjes, die worstelden met de wilde golven. Die heb ben het kwaadzei hij imet z'n schorre stem. Er komt storm uit het Zuidwesten. Ik knikte, hoewel hij me evengoed een stor muit het Zuidoosten had kunnen voor spellen. Van nabij nam ik z'n verweerden kop eens op: zijn helgroene oogen stonden in een gebruind, sterk gerimpeld gezicht, dat om ringd werd door een ouderwetsoh schippers- baardje. Ik schatte den man zeker op zeven tig jaar. En hoewel het guur was, bekroop de lust me, nog even een gesprek met hem te voeren, iets te hoor en van dien ouden zeerot over het ruwe leven- van zeelui en visschers. Er zullen al heel wat stormen over uw hoofd zijn gegaan? merkte ik op. Zijn mond .kauwde traag en zijn hersens schenen langzaam te werken, want het duur de zeker een volle minuut, 7001- hij peinzend zei: Stormen? Nou, dat zou ik denken! Weer was het een poosje stil, behalve dan het gebulder van wind en golven. Ik huiverde in niijn.demi-saison, en bijna be sloot ik mijn poging maar op te geven. Toen hoorde ik weer zijn stem: Veertig jaar heb ik op zee gezwalkt! Dat is een heele tijd. En heel wat mee gemaakt zeker? Veertig jaar, ging hij peinzend verder, als had hij mijn woorden niet gehoord. Bij de visscherij. Mooi weer of slecht weer. altijd op zee. Zeventien jaar was ik, meneer, toen ik m'n eerste redding meemaakte. Er was'een Engelsch schip vergaan en er waren nog menschen aan boord. De reddingboot waagde het niet, uit te varen, want 't was zelfmoord, zeiden ze Toen zijn wij er met ons visschersschuitje op af gegaan. Ze heb ben me aan 't stuur vastgebonden, want ze waren bang, dat ik anders overboord zou slaan. Huizenhooge golven stonden er. We kwamen bij het wrak, alleen de mast stak nog boven water en er zaten vier man in. Ze waren met z'n vijven overgebleven, had den een dag en nacht in het want gezeten, en één had 't niet volgehouden't Was hondsch werk, meneer, langszij te komen, I we moesten oppassen voor ons eigen hachje. Maar 't is gelukt, drie man hebben we aan boord laten springen. De vierde is gered. I door de reddingboot, die -het naderhand toch ook gewaagd hadZeventien was ik I toen.... Z'n kaken kauwden wat vlugger. Dat deed misschien de herinnering aan dien hangen tocht. De wind bewoog de kleine haartjes van z'n ringbaardje. Zelf ben ik vaak op 't nippertje aan den dood ontsnapt. Stranding, schipbreuk... van alles meegemaakt. Den la afeten keer heb ik zeventien uur in 't water gelegen, voor ik opgepikt werd, meneer. Zeventien uur in 't ijskoude water. Dat heeft me den nekslag gegeven. Drie maanden in 't ziekenhuis ge legen en toen ik er uit kwam: kreupel. Nooit meer kunnen varen Hij zuchtte, grabbelde in z'n zak en haalde een blikken tabaksdoos te voorschijn en een stompje pijp. Mechanisch opende hij de doos, maar z'n vingers gristen tevergeefs. Ik zag z'n zieligen blik naar de paar armzalige draadjes tabak, die hem restten: nog niet genoeg voor één trekje. Op, zei hij met een triest lachje, ik loop tegenwoordig naar den steun. Ik voelde sympathie voor den ouden zee rot. Hier drukte ik hem een igulden in de hand, voor een pijpje. En rook straks dit sigaartje eens op thuis. Hij bedankte me overdreven, liep toen met me mee de stad in, want 't was etens tijd. De stakker liep zwaar kreupel Droevig lot voor een ouden zeeheld, die veertig jaar stormen getrotseerd heeft en op de vrije zee had geleefd! Bij mijn hotel verliet ik hem met een har- telijken groet. Hij strompelde weg en ik keek hem even na. Op stap geweest met ouden Janus, me neer? vroeg de kellner, die juist in de deur- opning verscheen. Ik knikte. Hij stond op den Boulevard uit te kijken over de wijde zee, zei ik, -mis schien wat pathetischer, dan anders in mijn aard lag. Daar staat hij altijd, meneer, bevestig de de kellner. dag in, dag uit, weer of geen weer. Hij loopt nu toch al tegen de zeventig en sinds z'n tiende jaar heeft- hij geen dag overgeslagen, heb ik me laten ver tellen. Ik keek verbaasd op, Geen dag over geslagen? vroeg ik verwonderd, en die veertig jaren dan, dat hij gevaren -heeft? Gevaren, meneer? lachte de kellner. Oude Janus is nooit op -zee geweest. Hij is niet zoo heel helder van hoofd, en boven dien zou hij nooit hebben kunnen varen, want hij is kreupel geboren de stakker.Tja, die oude Janus houdt wél van de zee, en hij I vertelt wel eens meer dingen, waarvan hij I gehoord heeft, als zijn eigen ervaringen, 1 meneer Verveling. Marianne verveelt zich.... Hoe oud is de juffrouw? Marianne is een-en-twintig en zij bazuint het aan iedereen rond. dat zij zich dóódelijk verveeltEn zij vraagt zich af waarvoor zij eigenlijk leeft Wij zijn geneigd hetzelfde te vragen. Een-en-twintig jaar en dan niets te vinden noch in eigen wezen, noch in eigen omge ving aan afleiding, levensgeluk, aan zorgen, hetzij eigen of anderer Geen levensdoel te hebben Is er iets vreeselijkers denkbaar? Zorgen en leed binden ons onverbrekelijk aan het leven. Leed is beter dan verveling. Leed stemt ons tot nadenkenverscherpt onze intiuïtie en wekt onze levenskracht op. Het leed adelt de sterken en loutert hen.... terwijl de zwakken ondergaan. Niemand zal een ander leed toewenschen.... en toch is leed nog* verre verkieslijk boven verveling. ALs men een-en-twintig is en men verveelt zich zoo „stierlijk" zooals de term luidt, dan moet men wel doof en blind zijn. Er zijn wel honderd middelen om de ver veling te verdrijven, hetzij men die midde len in zichzelf vindt of door toedoen van anderen verkrijgt. Iemand die zich constant verveelt, verveelt meestal ook anderen, zulk een persoon heeft doorgaans geen enkele liefhebberij, geen en kele ambitie, geen sprankje belangstelling voor wat dan ook. Dit wijst behalve op een vér doorgevoerde zelfzucht, tevens op een ontstellende geestes armoede. Marianne verveelt zich Marianneik beklaag u Gij zijt armen uw armoede is een wreede -bespotting van hetgeen uw leven had. kunnen zijn. Gij mist de vreugde van de studiede verantwoordelijkheid van een betrekking het genot van goede lectuur en de vervoering die goede muziek kan brengengij mist den opwekkenden prikkel van de voorberei ding van een uitstapje of een reisnieuwe kennissen hebben geen bekoring voor u. Op den leeftijd dat alles u tegenlacht, dat ouder dom, verminderde gezondheid, eenzaamheid en al de wisselvalligheden van dit aardsche bestaan slechts klanken voor u zijn, deze gulden leeftijd waarop men onberedeneerd gelukkig behoort te zijn uit pure bestaans- vreugde en levensblijheiddeze leeftijd brengt voor u slechte verveling. Kent gij niet het genot van een vage droo- merij? Kent gij niet de intieme gezelligheid van een vertrouwelijk gesprek in den schemer voor het haardvuur? Kent gij niet het -koortsachtig verlangen naar de lectuur van een spannend boek? Voorwaarik beklaag 11! Maarik beklaag niet alleen uik beklaag hen. die gedoemd zijn om met u samen te leven en uw onredelijk zelfbeklag lederen dag aan te hooren! Zij die zich chronisch vervelen zij-n beklagens waardige schepselen voor wie slechts één doeltreffende raad bestaat: begraaft u in wenk. hard, moeizaam werk, dat uw gansche oplettendheid' en uw gansche - inspanning vraagt Stelt u in dienst van anderenvan hulp behoevenden, armen en misdeelden Legt u zelf een zware taak op en 'houdt u daaraan. Eerst zult gij zeggen: nu jaik heb werk. maar de verveling is 'er nog. Maar langzamerhand hebt gij niet alleen het werk, doch het werk heeft u, heeft uw aandacht, uw belangsteling, uw ambitie, ja heeft ganseh uw wezen en dan komt plotse ling de dag dat gij hebt leeren inzien, dat verveling iets is, waarvoor in uw leven geen plaats is. AMY GROSKAMP-TEN HAVE. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 9—11 en 1—2, Dinsdags avonds 6.308.30. (Adv. Ingez. Med.) BUREAU VAN CONSULTATIE BIJ DE ARR. RECHTBANK. Aan het verslag van het Bureau van Con sultatie bij de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem over 1936 ontleenen wij het vol gende Gehouden werden 52 zittingen. In deze zittingen vervoegden zich 1038 (vo rig jaar: 1026. in het jaar 1934: 1186) bezoe kers en bezoeksters, terwijl buiten de zittin gen nog 120 (vorig jaar: 110, in 1934: 150) rechtzoekenden zich tot het Bureau wendden, hetzij schriftelijk wegens verwijderde woon plaats, hetzij persoonlijk bij den secretaris in spoedeischende gevallen. I11 825 gevallen (vorig jaar: 756 gevallen, in 1934: 936 gevallen) waarvan 761 (vorig jaar: 694) in zitting, 64 (vorig jaar: 62) buiten zit ting, werd voldaan aan het verzoek tot toe voeging van een advocaat. Deze 825 (vorig jaar: 756) gevallen betroffen de navolgende categorieën van zaken: Scheddingszalcen(echtscheiding, scheiding van tafel en bed, echtscheiding, subs, schei ding van tafel en bed, ontb. huw. na 5-jarige sch. v. t. en b.), verweer tegen echtscheid., verweer tegen vermindering, verweer tegen of echtscheiding, subs, scheid, v. tafel en bed. Alimentatie-zaken: eisch tot alimentatie of verweer tegen verminderin, verweer tegen of vermindering van alimentatie. Voorts: naams- en vóórnaams-verandering, verbetering of aanvulling acte Burg. Stand, ontkenning wettigheid kind, paterniteitsactie, verweer tegen paterniteitsactie, ouderlijke macht en voogdij, curateele, benoeming be windvoerder, vermoedelijk overlijden, erf dienstbaarheid e. and. zakel. actie betr. onr. goed, revindicatie van roerend goed, boedel scheiding en andere erfenisquaesties, aanrij ding door automobielen en motorrijwielen, an dere onrechtmatige daden, huur-en-verhuur en huurkoop, aanneming van werk, arbeids zaken, maatschap., vennootschap en hand. v. gem, rek., geldvord. kracht, koop, geldleen, e, d. (eischende) (verwerende), rekening en verantwoording, verhaal krachtens armen wet en diversen. Het gemiddeld aantal toevoegingen per per soon, berekend over de advocaten, die gedu rende het geheele jaar voor toevoegingen beschikbaar waren, bedroeg 15 (vorig jaar: 16, in het jaar 1934: 21). Het Bureau was in 1936 samengesteld uit: Mrs. F. Tideman, J. H. J. Simons, L. V. Hoog, R. C. Bakhuizen van den Brink, J. Deenik, C. Blankevoort, F. van der Goot en F. J. D. Theyse.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10