HAARLEM EN DE SPORT. /to Beê&$êêwkste Boutade. l/aot de Bêfy. BaEansopruiming JAC.VAN WEERT De voorbereidingen voor de Jamboree. 54e Jaargang No. 16429 Verschijnt dagelijlcs. behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 14 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR „«„-.«..r uppRPRntlM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROB ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post {f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 1 0.65, franco p. post 0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles Indiër geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het vriest niet meer, Het druipt alweer, Van naakte kale boomen; De lucht is grijs, Het korstje ijs, Is al weer weggenomen. De schaatsenpret Is weer verzet, Voor dagen of voor weken; Wij weten niet, Of in 't verschiet, De vorst zich nog zal wreken. De mist hangt zwaar En brengt gevaar, Van ij zei op de wegen; Wanneer de nacht Een nachtvorst bracht, Na miezerigen regen. 't Is alles nat, En grauw en zat, Van vochtigheid doortrokken; Hoe lean mij nu, En 'k denk ook u, De lieve lente lokken. P. GASUS. WIECEN en LEDIKANTJES Babyuifzeffen (10 PCt. korting) GIERSTRAAT 20 en 23 (Adv. ingez. Medj Aanleg van sportterreinen aan het Zuider Buiten Spaarne. &EMAAHDE. BEBOUWING A ABATTOIR. 3 SPEELTERREIN c terreih voor baoemzwemitir D KG.RK. E SCHOOL H bPORTTERREIN F C) KERK DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Er wordt hard doorgewerkt. (Van een speciale verslaggever). „Hoe ver staat het nu eigenlijk met de voor bereidingen van de Jamboree?" Dit was één van de vragen, die ik tijdens het onderhoud met den heer Ton Koot, persleider van „de Nederlandsche Padvinders" over de moeilijk heden welke zich in de Jamboree-leiding had den voorgedaan, stelde. De geïnterviewde stond op, haalde uit een kast enkele schets- teekeningen en liet mij, al uitleggende, zien hoe ver men reeds opgeschoten was. „Ondanks de gerezen moeilijkheden, is er doorgewerkt en hard ook", aldus de conclusie van den heer Koot. „De voeding van de pad vinders, die naar de Jamboree zullen komen, is thans reeds in orde, evenals de geneeskun dige dienst op het kampeerterrein. Er zal een ziekenhuis met 100 bedden komen. In dit zie kenhuis zullen een chirurg, een internist en een tropenarts werken. De chirurgie ha het kamp zelf zal beperkt blijven tot „Eerste hulp bij Ongelukken". Alleen lichte ongelukken zullen door den chirurg behandeld worden. Zwaar zieken worden per ziekenauto naar Haarlem vervoerd. Zeventig voortrekkers zijn thans in opleiding voor brancardier, het ver- leenen van eerste hulp en voor het vuile werk in het hospitaal. Voorts zal op het kampeer terrein een apotheek verrijzen. Ook voor quarantaine is gezorgd. In het ziekenhuis ko men enkele isoleerkamertjes en last not least zal een apart kamp ingericht worden, dat ge heel geïsoleerd kan worden. Het nut hiervan is al reeds gebleken bij het Nationale Kamp dat in 1932 te Wassenaar is georganiseerd. Er waren toen 3500 deelnemers (wij hopen dat er 'nu tien maal zooveel komen!) en plotseling brak er onder de kampeerders daar een keel ontsteking uit. Het geheele kamp is toen ge ïsoleerd enmet succes! Wat daar in het iklein geschiedde, zal nu in het groot kunnen gebeuren. Op de Jamboree zal voorts een marktterrein komen met een 80-tal winkel tjes". Wij bestudeeren dan de zeer groote kaart van „Vogelenzang" waar alles kant en klaar op geteekend is. Daarmede en imet de an dere werkzaamheden is men doorgegaan, omdat men wel voelde, dat het anders spaak zou loopen. „Indien dit geschied was, had het te Londen gevestigde Internationale Bureau moeten ingrijpen. Want per slot van reke ning heeft dit Bureau het laatste woord. Men was daar, nadat men daar de plannen van de Jamboree-leiding had bestudeerd en nadat men het uitgezochte kampeerterrein had' gecontroleerd, accoord gegaan met de Nederlandsche plannen. Het Internationale Bureau heeft alle Jamborees, die tot nog toe zijn gehouden, medegemaakt. Het beschikt te dien aanzien over een ontzaglijke ervaring. En wanneer dit bureau niet ingrijpt, behoeft (men zich nergens zorg over te maken". Weer was het gesprek gekomen op de (moeilijkheden, welke de Jamboree-leiding eenigen tijd bezig hebben gehouden. Daarbij stelde ik nog de vraag wat Minister Slote- maker de Bruïne eigenlijk bedoelde met zijn tweede voorwaarde, welke vermeld moest worden wilde hij terugkomen op zijn besluit om het subsidie in te trekken." De minister had nl. gezegd, dat de regeering geen steun zal kunnen verleenen aan een „rompjambo ree". De persleider antwoordde hierop dat hij deze uitdrukking voor rekening van den minister moest laten. Wel wees hij er daar bij op, dat generaal Behrens met het bestuur van de R.-K. Verkenners tot overeenstem ming is gekome, zoodat indien de minister wilde zeggen dat hij geen subsidie zou ver leenen aan een Jamboree, alleen georgani seerd door „De Nederlandsche Padvinders", aan die voorwaarde alweer voldaan was. Als een nieuw bewijs van de voortvarend heid waarmede men het Jamboree werk voortzet, toonde de heer Koot mij tenslotte nog de suggestieve „U-komt-brochure", wel ke op bijzondere aardige wijze propaganda maakt onder het publiek voor de Jamboree. Binnenkort zal een groot aanal van deze brochures verspreid worden in oms land. En tenslotte: de Nederlandsch-Indische regeering geeft reeds een Jamboreezegel uit. Hierop is een wereldbol te zien met een padvinder er vóór. Op den aardbol is de Ja- cobsstaf geprojecteerd. De bereidverklaring van den minister tot bemiddeling. Onze- Haagsche correspondent schrijft: In het Dinsdag gepubliceerde interview met den persleider van „De Nederlandsche Pad vinders" Ton Koot komt een verkeerde voor stelling van zaken voor, die terstond rechtzet ting vereischt, Volgens den heer Koot zou men de bekende moeilijkheden liever binnenshuis hebben op gelost zonder de pers er in te mengen. Daarom zoo ging hij volgens het interview gelijk dat gepubliceerd is, verder is de bemidde ling van den minister van Onderwijs, welke hij, in een interview heeft aangeboden, ook niet aanvaard. Welnu, er is geen kwestie van, dat de minister van Onderwijs, in een interview zijn bemiddeling heeft aangeboden. Uit het onder houd, dat wij met den bewindsman hadden, blijkt wel heel duidelijk, dat het gansch anders Is gegaan. Prof. Slotemaker zeide: „Ik heb mij bereid verklaard bemiddelend op te treden als mij dit werd gevraagd. Het aanbod is door het hoofdkwartier afgewezen". Hoe de heer Koot er aan komt, dat bedoelde be reidverklaring via een interview geschied zou zijn is werkelijk een raadsel. Die bereidver klaring is volkomen buiten de pers om gegaan. Vandaar dat het ons nog steeds een raadsel blijft, wat toch wel het hoofdkwartier kan bewogen hebben haar af te wijzen. Duitsch matroos verdronken. Met een lading cokes te water geraakt. Op het in de Waalhaven te Rotterdam ge legen Duitsch s.s. „Boltenhof", dat een lading cokes inhield, is Woensdagmiddag plotseling het hekwerk aan bakboordzijde gebroken, waardoor een hoeveelheid van ongeveer 50 ton cokes over boord stortte. Het schip helde daarna naar stuurboord over, met het gevolg, dat ook aan die zijde het hekwerk het begaf. Ook daar verdween een hoeveelheid cokes in de diepte. De 26-jarige Duitsche matroos B. Zegke werd door de vallende massa meege sleurd en verdronk jammerlijk. De rivierpolitie heeft met dreggen naar het slachtoffer gezocht, doch tot nu toe zonder resultaat. DE HEER E. COUSIJN 70 JAAR De heer E. Cousijn, alhier, is van daag 70 jaar geworden. Zooals be kend, is de heer Cousijn oud-direc teur der Haarlemsche Strafgevangenis. In 1886 werd hij aangesteld als schrijver bij de gevangenis te Leeuwarden, daarna was hij werkzaam bij het gevangeniswezen te Rot terdam, Maastricht, Utrecht en Groningen, waar hij adj.-directeur der strafgevangenis was. Daarna kwam hij in 1915 te Haarlem als adjunct-directeur. Deze functie vervulde hij twee jaar, waarna hij in 1917 tot directeur dei- gevangenis te Zutphen werd benoemd. Maar reeds na een half jaar zag hij zich benoemd tot directeur van de Haarlemsche gevangenis, welke functie hij vervulde tot het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd in 1930. De heer Cousijn is thans nog werkzaam als huisbezoeker van Weldadigheid naar Vermo gen en districtsbestuurder van „Eigen Hulp". Het ontbrak den krassen ouden heer niet aan belangstelling. Reeds in den vroegen mor gen bracht de post vele blijken van medeleven. In den loop van den dag kwamen nog vele vrienden en familieleden den heer Cousijn complimente eren Meer regeeringsbevoegdheid gevraagd in Indië. Voor tijden van spanning. BATAVIA, 13 Januari (Aneta-A.N.P.) Bij den volksraad is ingediend een ontwerp-ordonnantie waarbij de regee ring de bevoegdheid verkrijgt in drin gende omstandigheden met name in tijden van buitengewone interna tionale spanning een bijzonder overheidstoezicht te doen uitoefener op het reizen en het verblijf van hier te lande aanwezige personen, ter be scherming van de uitwendige veilig heid van Ned.-lAdü;. Een sporthaven aan hef N. B. Spaarne. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft •op de begrooting voor 1937 de volgende be dragen voor uit te voeren werken uitgetrok ken: Sportterrein Schalk wij kerweg f 51.000. Sportterrein aan de Delft f 29.000. Speelterrein en sporthaven aan het N.B. Spaarne f 15.000. Bij elkaar zullen dus voor sport-doelein- den weer bedragen van f 95.000 uitgegeven worden, waaruit wel blijkt, dat het college van B. eri W. het belang vair de lichamelijke opvoeding inziet. Tevens was het de bedoeling om nieuwe objecten te vinden om daar aan werldoozen aan te stellen, want het is de bedoeling om alles in werk verschaffing te laten uitvoeren. Wij drukken hierbij het uitbreidingsplan af voor de gronden aan den Oostkant van het Zuider Buiten Spaarne. Ten Zuiden van de Rustenburgerbrug is aan den Schalkwijkerweg een terrein van ongeveer 13V2 H.A. voor Park en Sport ge reserveerd. Het Noordelijkste deel daarvan ongeveer 3 H.A. zal nu in 1937 aangelegd worden. Er zijn daarop één groot en twee kleine voetbalvelden ontworpen: het" groot ste voldoet aan de eischen die de Kon. Ned. Voetbalbond stelt voor eerste klasse wed strijden. Hoe de indeeling van het overige terrein (dus de 10 1/2 H.A. die nu nog braak blijven liggen) zal worden staat nog niet vast. Later wordt bekeken hoeveel daarvan voor sport en park bestemd moet worden Ook is nog niet bekend welke vereenigin- gen de nieuwe sportterreinen zulle ngebrui- ken, maar het is zeker dat aan de velden in dit stadsdel groote behoefte is. Uit het uitbreidingsplan blijkt, dat van de Rustenburgerbrug- door de gemeente een groote verkeersweg zal worden aangelegd die een nieuwe verbinding zal vormen met den rijksweg Haarlem—Amsterdam, Deze weg zal 42 Meter breed worden. Voorloopig kan hij evenwel nog niet- gemaakt worden, want de .gemeente heeft nog niet alle gron- ren in eigendom. In de toekomst komt. ruim 400 Meter ten Zuiden van de Rustenburgerbrug. nog een nieuwe brug over het Spaarne, die dan aan sluiting geeft op een nieuw aan te leggen Provincialen Verkeersweg die het Zuiden van de gemeente een nieuwe verbinding zal ge ven met het Oosten des lands. Dit wordt een weg met een'twee richting verkeer geschei den door plantsoenen, die in totaal nog bree der zal worden dan 42 Meter. Het sport- en parkterrein komt dan tus- schen de beide bruggen te liggen. Aan het Noorder Buiten Spaarne bij de uitmonding van de Jan Gijzenvaart- dus ongeveer halverwege den weg Haarlem Spaarndam wordt een speelterrein aan gelegd en een sporthaven gegraven. Deze haven zal van bescheiden afmeting zijn, wat wel blijkt uit het feit, dat de totale kosten van dit werk sleohts begroot zijn op f 15.000. Zij is dan ook alleen bestemd voor kleine zeil- en motorbooten. Daaraan Is groote behoefte want nu liggen vele van deze vaartuigjes aan den kant van het water ge meerd. De haven wordt afgesloten door de brug die nu in den weg langs het Spaarne ligt. Dit is evenwel een draaibrug zoodat ook scheepjes die te hoog zijn voor de bestaande doorvaart kunnen passeeren. Het speelterrein dat in de omgeving van deze haven komt wordt bestemd voor kinde ren. Er zullen verschillende werktuigen in komen, ook schommels, enz. Aan de Delft (bij den Kleverparkweg) worden tenslotte eenlge sportterreinen aan gelegd die bestemd zullen worden voor hockey en honkbal ARROND. RECHTBANK Gelden geïnd en niet afgedragen. Een 40-jarige Inwoner van Amersfoort stond hedenmorgen voor de Rechtbank te recht, omdat hij in het tijdvak van April Augustus 1936 verschillende bedragen, va- rieerende van f 16tot f 530.had ver duisterd. Verd. had voor verschillende doktoren moeilijk te innen vorderingen geïncasseerd en die niet aan zijn opdrachtgevers afgedra gen. De verd. bekend de hem ten laste ge legde feiten. Hij was reeds eerder voor een dergelijk misdrijf veroordeeld. Eenige der gedupeerde' doktoren werden als getuigen gehoord. Uit deze verhooren bleek inderdaad, dat het ten laste gelegde in over eenstemming was met de waarheid. Zoo nu en dan had verd. eens een bedrag afgedra gen, maar het meeste had hij toch verduis terd. De afspraak was, dat verd, 10 percent provisie van elke geïnde kwitantie zou mo gen behouden, maar meestal hield verd. het volle pond. De verdachte verklaart, dat hij met het door hem geïnde geld zijn oude schuld wilde aflossen. De president. Jhr. Mr. Strick van Linsohoten. wees hem met nadruk op het verkeerde van zijn handelwijze. Hij had het geld, dat hij voor de doktoren geïncasseerd had, moeten afdragen aan de rechthebben den. De Officier van Justitie, Mr, Andringa, zei- de in zijn requisitoir, dat het bewijs niet veel moeite opleverde. Door het heele land heeft verd. dezelfde oneerlijke practijken uitge oefend. Zijn reclasseeringsrapport is verre van gunstig. Verd. is een zeer onbetrouwbaar persoon. Spr. eischte een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest. De raadsman van verd.. Mr. O. H. van Wijk. zette uiteen, dat de verd, in de gevaar lijke situatie verkeerde, dat hij geld onder zijn beheer had, terwijl hij niet genoeg ver diende om te leven. Uit hoofde van zijn werk en ook door zijn huiselijke omstandigheden had verd. groote uitgaven aan reis- en ver blijfkosten. De verduisterde gelden zijn niet verbrast en verboemeld Geraffineerd was verd. niet, aldus meende pleiter. Spr. deed een beroep op de Rechtbank, dezen man met clementie te behandelen en hem een gecom bineerde straf op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. Accept vervalscht. Een inwoner van Heemskerk had zich te verantwoorden, omdat hij een valsch accept waaruit bleek dat een bouw- en exploitatie- maatschappij uit Velsen hem een bedrag van ongeveer f 11.500 schuldig zou zijn, bij het faillissement van de maatschappij had opgevorderd. De curatrice in dit faillissement had de vordering afgewezen, De schulden van de onderneming bedroegen in totaal on geveer f 23.000. de activa f 600. Door de vor dering van verd. werden de andere crediteu ren dus benadeeld. Het woord is aan Douwes Dekker: De roeping van den mensch is mensch te zijn. De verd. verklaart dat het accept valsoh was en dat hij het van den directeur der bouwmaatschappij gekregen had. Het plan om dit accept op te vorderen is van den di recteur uitgegaan Verd.. die reeds al zijn in Indië verdiend geld in de zaak had gesto ken, verklaarde niet veel van de situatie be grepen te hebben. Hij stond geheel onder de macht van den directeur. Deze laatste als getuige gehooi-d, verklaar de het accept inderdaad te hebben getee kend en afgegeven. De Officier van Justitie, requisitoir nemen de. meende dat verd. ten onrechte naieviteit toont. Een man, met de ondervinding van verd., kan niet zoo onnoozel zijn, Spr. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte een gevangenisstraf van 6 maanden, Mr. B. W. Stomps, die den verdachte ver dedigde, wees eerst op de groote verantwoor delijkheid. die hij als advocaat en als mensch in deze zaak heeft te dragen. Spr. heeft dezen verdachte tot eigen aan gifte gebracht. Deze man heeft veel geleden, ook al onder de chantage van den ander, dien, zij het in verkeerde richting, bijna ge niaal te noemen is. Uitvoerig vertelde pleiter de voorgeschie denis van deze zaak. De verdachte, een een voudig mensch, is geheel onder den invloed gekomen van den directeur der bouwmaat schappij. Spr. pleitte tenslotte de grootste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Hierna zou de directeur der bouwmaat schappij terecht staan, Wegens ziekte van den verdediger, Mr H. O. Drilsma, is de be handeling uitgesteld tot Woensdag 27 Jan. te half vier. VAN FIETSEN DIE ONBEHEERD STONDEN. Dinsdagavond liet een juffrouw haar fiets even onbeheerd staan voor een kapperszaak in de Zandvoortschelaan. Van dit oogenblik maakte iemand gebruik om er stil mee van door te gaan. Het rijwiel was voorzien van nog nieuwe handwarmers, nieuwe tasch en zadeldek. Dit was voor den dief vermoedelijk te gevaarlijk, zoodat hij in een weggetje achter de meubelzaak der firma Faber aan den Binnenweg, dat op de Bleekersvaart uit komt, het rijwiel van deze voorwerpen ont deed en deze daar in den tuin deponeerde. Vermoedelijk Is hij later op het idee geko men dat ook een damesrijwiel, bereden door een heer nog eenig gevaar opleverde, zoodat hij zijn gestolen damesrijwiel even verwissel de met een heerenrijwiel dat een oogenblik onbeheerd stond voor het café van den heer Langeveld op het Wilhelminapleln. Aangiften van het vermissen van beide rij wielen had tot gevolg dat de juffrouw haar rijwiel, en ook handwarmers, zadeldek en tasch, welke later bij de politie gedeponeerd waren, terug kreeg. Het belastingplaatje was echter verdwenen. Naar de andere fiets wordt gezocht. Duizenden gratieverleeningen in Indië. BATAVIA, 14 Januari <Aneta-A.N.P.) Ge- bleken is. dat de verleening van gratie ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk ver scheidene duizenden personen omvat. Alleen van de gevangenen te Soerabaja werden er zevenhonderd in vrijheid gesteld. In dit ver band wordt opgemerkt, dat de totale bevol king der gevangenissen in Ned.-Indië van alle landaarden rond 50.000 personen omvat. In de Spaansche wateren werden een Britsch en een Noorscli schip door de rechtschen aangehouden. pag. 4 De ontdekkingsreiziger Martin Johnson, die bij een vliegtuigongeluk gewond werd, is overleden. pag. 4 Het departement van defensie heeft bij de Fokkerfabrieken 16 luchtkruisers besteld. pag 3 De huwelijksgeschenken van Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn te bezichtigen. pag. 3 De IIolland-Amerika Lijn geeft nieuw aan deden kapitaal uit. pag. 3 Een Indisch correspondent over Nieuwjaars dag in Indië. pag. 3 Aanleg van sportterreinen aan het Zuider Buiten Spaarne te Haarlem pag. 1 Er wordt hard voor de Jamboree gewerkt. pag. 1 De afd. Haarlem van de Alliance Francaise heeft Woensdagavond een geslaagden folk- loristischen avond gegeven. pag. 6 De glorie der Hollandsche zwemsters, pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Bei'lijnschen correspondent: De studenten in het Derde Rijk. pag. 4 Vr. S.: Naar het Zuiden. Nachtboot, pag. 4 Oslo als centrum van wintersport. ;3ag. 4 K. de Jong: Liederen- en declamatieavond. pag. 11 J. B. Schuil over „Pro Domo". nas 11 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 6 Voor de Vrouw. pag. 10 H. D. Vertelling: De zeerot. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1