Heerlijk THANS 'ECHTE WALES ANTHRACIET bij een Kop chocolade ^WEERBERICHT Bescherm de kinderen in den Influenza-tijd DONCERDA'G 14 JANUARI 1937 HAARtEM'S DAGBEAD Nieuw filmtheater in Haarlem N.V. Cineone aan de Groote Mkrkt. Binnen enkele weken zal de N.V. „Cineone" aan de Groote Markt een nieuw filmtheater openen. Een kleine, smaakvolle bioscoop, met een zeer in tiem karakter, waar van 's ochtends elf uur tot middernacht doorloopende filmvoorstellingen zullen worden ge geven, zooals dat ook in de zoo popu lair geworden Cineac-theaters ge schiedt. Wij hebben eens een kijkje genomen achter de schermen, in casu de schuttingen van het nieuwe theater, dat thans zijn voltooiing nadert. Hoewel men het bovengedeelte van den gevel met de gedenkplaat voor Laurens Jansz. Coster in den ouden toestand heeft gelaten, is het ondergedeelte geheel weggebroken en vervangen door een kleine hal!, waarvan het dak op .een aantal pilaren rust. Deze hall is bekleed met tegels van een rustige groene kleur, zooals het geheel een smaakvollen en voornamen indruk maakt. Ook de beschildering van de zaal is grooten- deels in groene tinten gehouden. Deze zaal zal plaats bieden aan ruim tweehonderd perso nen, waarvoor de zitplaatsen alle gelijkvloers zijn. De ruimte, welke anders meestal door een balkon wordt ingenomen, is thans gebruikt voor het inbouwen van de projectiecabine en de verdere apparatuur. Daardoor is tevens ook de zoo gunstige zuiver horizontale projectie verkregen, welke de duidelijkheid en scherpte der beelden belangrijk ten goede komt. De verlichting van het theater geschiedt volgens de nieuwe principes door indirecte uit straling, waardoor een mat. gedempt licht wordt, verkregen. Het scherm, dat in verband met de horizontale projectie vrij hoog werd aangebracht, heeft afmetingen van 3 M. bij 3.60 M„ zoodat een groot en duidelijk beeld wordt verkregen. Want, en dit onderscheidt de Cineo-theaters van de andere bioscopen: de projectie ge schiedt uitsluitend door middel van 16 m.M. smalfilm, waarbij in dit geval beeld en geluid op één band zijn gefixeerd, wat een synchrone weergave bevorderd. Wij waren in de gelegenheid reeds een klein stukje van een Öineone-joumaal te zien. waarbij ons dan ook de goede klankweergave en de scherpte van het beeld opvielen. Het ligt in de bedoeling van de directie van de N.V. Cineone, om gelijk met het Haarlem- sche theater, ook in den Haag. Rotterdam. Am sterdam. Utrecht, Hilversum. Groningen Eind hoven en Tilburg theaters te openen, terwijl er in totaal in Nederland 37 Cineone-theaters zullen komen. Daarvoor heeft men een eigen binnenland- schen reportage-dienst ingesteld, zoodat men in de Cineone-theaters steeds de belangrijke gebeurtenis.sen uit de eerste hand kan aan schouwen. Ook voor het buitenlandsche nieuws heeft men contracten afgesloten, die een ac- tueele reportage waarborgen. Tenslotte zullen verschillende cultuur-filmpjes en teeken filmpjes worden vertoond. Ea- wordt nog hard gewerkt, aan de afwer king van het theater, dat ontworpen werd door den architect Fred. Kramers. Doch dat is mis schien nog slechts een kwestie van een week. Dan zal het Cmeone-theater zijn deuren kun nen openen, en zal blijken, of het theater in derdaad in een behoefte voorziet. VERVOERSOPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. De vervoersopbrengstens van de N.Z.H.T.M. gedurende December 1936 bedroegen 240.512; in December 1935: 244.693. o.a. a f 2,25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67a. TELEF. 16100 'inblikjes q 30ct (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Let zelfs op de kleinste kou als een waarschuwinqi en qa die op 2 manieren tegelijk tegen. Ofschoon de griepsoort van dit jaar niet zoo kwaadaardig is als in 1918 raden de me dische autoriteiten toch iedereen aan om de kleinste verkoudheid bij den aanvang te behandelen, omdat verkoudheden het weer standsvermogen verlagen en het lichaam een gemakkelijke prooi voor bronchitis maken. Te veel „innemen", vooral door kinderen, brengt de spijsvertering nog meer in de war en moet liefst vermeden wórden, tenzij op voorschrift van den dokter. Vicks Vapo Rub, dat alleen maar uitwendig ingewreven wordt, werkt op 2 manieren tege lijk om de kou tegen te gaan en ernstige com plicaties te voorkomen (1) door de huid als een ouderwetsche pap of pleister en (2) door de genezende dampen, die door de lichaams warmte vrij komen en direct naar de lucht-- ■wegen ingeademd worden. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25). Uitsl. verkrijgbaar bij Apothekers en Dro gisten. (Adv. Ingez. Med.) Het Residentie-Orkest onder Schuurman. Haarlemsche orkestleider wordt zeer geprezen. In de Telegraaf schrijft Jos. Vranken over Frits Schuurman's leiding van het Vijfde Dili- gentia-concert te Den Haag o.a.: „Het programma bepaalde zich tot twee veelzeggende namen: Bach en Brahms en gaf den leider ruimschoots gelegenheid, getuige nis af te leggen van zijn veelzijdig talent. Bach schreef zijn zes Brandenburgsche con certen in 1721 voor de huiskapel van den met hem bevrienden graaf van Brandenburg Schuurman opende den avond met het derde, in G-dur, waarvan de streng gestyleerde en toch delicaat genuanceerde reproductie het magistrale werk in het helderste licht plaatste". „Een buitengewone verrassing werd de hoogst artistieke vertolking van Brahms' alt- rhapsodie. voor solo-stem, mannenkoor en or kest. Ilona Durigo beheerschte haar veel- eischende partij met gemak, het vermaarde koor „Zang en Vriendschap" vormde een so- noren donkeren achtergrond tegen de alt, het Residentie-orkest illustreerde met prachtig klankencoloriet, dirigent Schuurman, die het werk volkomen in zich opgenomen heeft, zag zijn intenties verwezenlijkt en het publiek kwam sterk onder den indruk van de boeiende vertolking." „Met interesse en waardeering heeft muzi kaal Den Haag Schuurman's artistieke suc cessen begrepen en het is een goede gedachte geweest van het Genootschap Concert-Dili- gentia om een onzer veelbelovende Nederland. sche dirigenten in het middelpunt der publie ke belangstelling te plaatsen" Ook de criticus van de Haagsche Courant toont zich buitengewoon ingenomen met Schuurman's leiding. Hij zegt: „Zelden valt den vrienden van het Resi dentie-orkest het voorrecht te beurt het orkest te hooren dirigeeren door een jongen Nederlandschen dirigent. Te zelden helaas. Vooral daar het ook gisteravond weer is ge bleken, dat ons land dirigenten bezit, die met eere aan een groot orkest zijn gewaagd. Frits Schuurman heeft het zeer duidelijk bewezen." .Naast het stijlelement wist hij ook het me lodische element in het Brandenburgsche concert kleur en glans te geven, terwijl boven dien zijn vakmanschap zorgde voor een tech nisch kloppend geheel. Het orkest volgde de intenties van den dirigent met groote nauw keurigheid." En tenslotte: „De uitvoering mag over de heele linie zeer jeslaagd worden genoemd. Het orkest, de solisten, het mannenkoor, maakten onder Schuurman's bezielende leiding van de Rhap- sodie een onvergetelijke creatie. Het ware gewenscht, dat zij geregeld op de concert programma's werd vermeld! Het succes was dan ook terecht zeer groot. De volle zaal reageerde met een ware ovatie en bloemen voor de soliste! Na de pauzê Brahms' vierde symphonie. Ook nu weer een ovatie, waarvoor Schuur man het orkest staande liet danken. Een ova tie. die Schuurman den waarborg gaf, dat hij hier een tweeden keer als zeer welkome gast zal worden ontvangen." Uit de critieken blijkt wel dat ook het op treden van de Liedertafel Zang en Vriend schap, hier medewerkend onder haar eigen leider, een groot succes is geweest. De Bilt voorspelt: Zwakken veranderlijken wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenigen regen, aanvankelijk iets zachter, later weer kouder. Hoogste 782.8 m.M. te Riga. Laagste 738.3 m.M. te Isafjord. BAROMETERSTAND THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 38 F. Laagste hedennacht 38 F. Hoogste heden 38 F. Een lang gerekt strookvormig gebied van lagen luchtdruk ligt over de Noordzee, de Fransche Kanaalkust en de golf van Biscaje en veroorzaakt zwakke winden en betrokken en mistig weer en in Frankrijk hooge tempe raturen. In het Oosten houdt het gebied van hoogen luchtdruk stand met strenge vorst en helder weer in Oost-Europa en matige vorst in centraal Europa. In Zweden is de vorst niet meer dan'licht. In Engeland kwam een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling met veel lagere temperaturen dan gistermorgen vandaar gemeld werden. Ver op den Oceaan verscheen een nieuwe depressie met stormweer uit West op onze breedte en op 30 graden W.L. In onze omgeving zijn de winden zeer zwak geworden en heerscht in het windstille gebied mist. In Denemarken en in Zuid-Noorwegen sneeuwt het. De verdere vooruitzichten zijn onzeker en terugkeer der vorst is niet uitge sloten. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 4.36 uur; n.m. 16.54 uur. Strand berijdbaar van 93015.00 uur. AGENDA Heden: DONDERDAG 14 JANUARI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Waar de leeuwerik zingt" met Martha Eggerth. 7 en 9.15 uur Frans Hals Theater: „Amsterdam bij Nacht", Hollandsche filmklucht. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven". 2.30, 7 en 9.15 uur. t Luxor Theater: „Durf te leven" met Joan Crawford. 2.30, 7 en 9.15 uur. Van 10—2 uur 50 minuten voorstelling Haagsche feestelijkheden Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 15 JANUARI Bovenzaal restaurant Brinkmann: Lezing „Maison Internationale des Intellectuels", 8 uur. R.K. Kerk Amsterdamstraat: Lezing pater Wynand Sluys voor niet-Katholïeken. 8.30 u. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorioopena oi minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma, ANTHRACIET-EIERKOLEN DE ALLERBESTE ƒ1.40 per H.L. „DE SP AARNEST AD" FR. VARKENSMARKT 6—10 - TELEF. 14164 (Adv. ingez. Med.) teressant programma uitvoeren. Als eerste nummer zal gespeeld worden de Ouverture „de Waverley" van Hector Berlioz. Na de pau ze wordt uitgevoerd „Petite Suite" van Alb. Rousel. Beide werken worden voor het eerst door de H. O. V. uitgevoerd. Tot slot nog het bekende Scherzo „L'appren- tie Sorcier" naar een Ballade van Goethe, van Paul Ducas De goede voornemens. (Op de wijze: Kobussie, Kobussie, houd je nou goed) Pegasus Pegasus wat moet ik hooren! Pegasus Pegasus hoe heb ik 't nou? 'k Trok ie zoo graag eens geducht aan je ooren, Maar 'k krijg geen kans, want ik ben maar een vrouw. Pegasus Pegasus wastat voor larie, Pegasus Pegasus da's onverwacht. Geef jij den moed op op elf Januari? Nee hoor, van jou had ik dat nooit gedacht. Pegasus Pegasus wil je bezinnen, Pegasus Pegasus da's niks gedaan. Vallend en opstaand om weer te beginnen. Is 't ons gegeven door 't Leven te gaan. Pegasus Pegasus onder de velen Pegasus is er wel één die zegt ha! Mij kan het voortaan ook niets meer verschelen, 't Staat in de krant en ik zeg het ze na. Pegasus Pegasus zoovelen klagen, Pegasus Pegasus 't leven is zwaar. Hoog de banier van den moed! Niet versagen! Ook niet in scherts want jouw woord dat weegt zwaar. EEN HUISMOEDER ANTWOORD: Huismoeder, huismoeder, U hebt me even, Zonder pardon op mijn nummer gezet, Huismoeder, huismoeder, wil mij vergeven, Gij hebt me net op het kantje gered. 'k Weet nog precies, wat 'k me voor had genomen En dan ook tien dagen lang heb gedaan, 't Zal nu het heele jaar door ervan komen, Huismoeder, daar kunt ge vast van op aan. Maar over één ding nog moeten wij praten, Gij hebt een twijfel geuit aan mijn moed, Maar die heeft waarlijk mij nog niet verlaten, 'k Zie in de toekomst nog altijd veel goed. Als zich mijn moed inderdaad had begeven, In dit zoo vaak ongerijmde bestaan, In dit bij uitstek prozaïsche leven, Raakt' ik als rijmer mijn pen niet meer aan. (Adv. IngezMed.) Ledenconcert H. O. V. Solist Wim Noske. LEDENVERGADERING VAN HET „NUT". Verkoop schoolgebouw. Het bestuur van het Dept. Haarlem had voor Woensdagavond een ledenvergadering uitge schreven waarbij de verkoop van het gebouw .Kweekschool" aan de orde was gesteld. Je voorzitter van het dept. de heer Mr. Ju lius Hoog was door ongesteldheid verhinderd deze vergadering te leiden. Hij werd vervan gen door den heer S. Rijkes vice-voorzitter van het departement. Na een welkomstwoord aan de vergadering werd het woord verleend aan den heer Joh. Wildschut die namens het bestuur van de „Kweekschool" een gedocumenteerd verslag uitbracht betreffende den verkoop van het ge bouw „Kweekschool" waaruit bleek dat de onderhandelingen met de daarbij betrokken instanties, in het bijzonder die van de Regee ring, een aangenaam en vlot verloop hadden. Na eenige gedachtenwisseling werd voorge steld het gebouw „Kweekschool" voor de som van f26000 over te dragen aan de „Chr. Ver. •oor Verpleging van lijders aan Vallende Ziek- e" ten behoeve van haar uitbreiding, wat me-, .ilgemeene stemmen werd aangenomen. Betreffende de inventaris kan worden me degedeeld dat de verkoop daarvan onder- iands werd geregeld, geheel in overleg er. ten genoegen van de Regeering. ■Je voorzitter dankte het bestuur van at rweekschool, in het zijzonder den heer Job. Wildschut voor de vele en goede zorgen aan deze zaak besteed en waarbij alle partijen wa ren gediend. Hierna werd de vergadering met dank voor de getoonde belangstelling gesloten. Vrijdag 15 Januari zal de H. O. V. een con cert geven onder leiding van Marinus Adam en waaraan als solist zal medewerken de jeugdige Hollandsche violist Willem Noske. Reeds op zijn elfde jaar speelde Noske een vioolconcert van Bach met het Phohi-orkest. Toen hij in 1932 aan het internationale viool concours te Weenen deelnam, behoorde hij tot de kleine groep uitverkorenen, die eefi onder scheiding behaalden. Naar aanleiding daarvan volgde een reeks concerten met het Residentie- Orkest, Utrecht's-Arnhèmsche- en het Avro- orkest concerteerde hij in den Haag onder leiding van Albert van Raalte en te Amster dam op 5 November 1933 onder leiding van Clemens Krauss. Ook speelde hij op een liede ren-avond van Lotte Lehman te Parijs, in het Theatre des Champs-Elyseé en voor de B. B. C. in Londen. In Juli 1934 trad hij in het Kurhaus op, on der leiding van Carl Schurricht. Ondanks aanvragen in binnen- en buiten land trok hij zich geruimen tijd van het con certpodium terug, om zich verder in meer al- gemeenen zin te ontwikkelen. Doch thans treedt hij weer geregeld op. Kort geleden gaf hij een recital in de vereeniging van Tsjecho- Slowaken, waarbij de gezanten en attaché's van de Tsjecho-Slowaaksche Republiek tegen woordig waren. Hij behaalde zulk een succes, dat er in de Praagsche Pers geestdriftige ar tikelen verschenen over zijn spel en men hem engageerde om op 12 Maart a.s. in Praag op te treden met een orkest onder leiding van Prof. Jirak. Vrijdag a.s. zal Willem Noske het vioolcon cert van Tschaikowsky spelen. Hij speelt dit concert met een bewonderenswaardige virtuo siteit. Ook het orkest zal dezen avond een in- PER FOKKER F XVIII NAAR JAN OOST. Zondagmorgen, om half twaalf, zal onze stadgenoot Jhx. Mr. J. C. Mollerus in het Rembrandt-theater een causerie houden over zijn vliegtocht heen en terug naar Neder- landsch Oost-Indië. Op 's werelds langste vliegverbinding, die van Schiphol naar Tjillitan bij Batavia wordt tegenwoordig de dienst onderhouden door de bekende Douglassen, de D.C. 2-ma- chlnes.,terwijl de allernieuwste machine der K.LM., de Ibis, de fraaie D.C. 3, reeds een heen- en terugreis, de Kerstvlucht, met goed succes heeft volbracht. Het gaat tegenwoor dig snel, buitengewoon snel zelfs. Met de Fokker F XVIII ging het rustiger, meer tus- schenlandingen werden gemaakt. Over die reiservaringen zal men Zondag nog eens weer het een en ander kunnen hooren. Uit den mond van iemand, die op deze route zelf ruim 28000 K.M. door het luchtruim heeft P. GASUS Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk,. Van ingezonden stukken, aeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopi) den inzender niet teruggegeven. Het verhuren van het gebouw van den Ned. Protestanten bond. Geachte redactie, In November van het" vorig jaar deden wij tweemaal in uw geëerd blad een ingezonden stuk verschijnen, waarin wij opkwamen tegen het. verhuren van het gebouw van den Neder landschen Protestantenbond aan communis tische en atheïstische organisaties. Wij spra ken toen de hoop uit, dat het bestuur van den Protestantenbond in den vervolge nauwletten der op het gebruik van zijn gebouw zou toe zien, en dit bestuur deed ook een toezegging in dien zin. Thans, nog geen twee maanden later, moe ten wij constateeren, dat wederom een com munist in dit kerkgebouw het woord gevoerd zou hebben, indien niet de overheid ingegre pen had. Immers slechts aan het verbod van den Commissaris van Politie is het te danken geweest, dat Dinsdag 5 Januari de communist Jef Last zijn aangekondigde rede niet kon uitspreken op de vergadering van het comité De afdeeling Haarlem van de Nederlandselie Vereeniging tot Stichting van Vak scholen in het Kappersbedrijf, viert haar eerste lustrum. De leerlingen aan den arbeid in één der zalen van „Olympia". „Hulp aan (het republikeinsche) Spanje". Volgens persberichten „reageerde de verga dering hierop met gefluit en gejoel, doch dank zü het tactische optreden van den voorzitter en den dienstdoenden inspecteur van politie konden ordeverstoringen worden voorkomen." Dat dergelijke onverkwikkelijke tooneelen op politieke vergaderingen veelvuldig voorkomen, is op zichzelf al niet fraai, doch daaraan is men de laatste jaren gewoon geraakt. Maar gefluit en gejoel, nauwelijks bedwongen orde verstoringen in een kerkgebouw! Kan het weerzinwekkender? Reeds twee maal wezen wij het bestuur van den Protestantenbond op de bovenvermelde ontoelaatbare toestanden. Beide keeren be loofde dit bestuur de controle op den verhuur te verscherpen, en beide keeren kwam hier niets van terecht. Wat nu gebeurd is, is zoo erg, dat geen ver ontschuldiging meer mogelijk is. Het vormt o.i. een gegronde reden om ernstig te gaan twijfelen aan de krachtdadigheid, zoo niet aan den goeden wil van het N.P.B.-Bestuur. De voorzitter, Mr. Hoog, deelde indertijd mede, dat verhuring van het gebouw noodig was om de exploitatie sluitend te maken. Wij betreuren het ten zeerste, dat financieele factoren voor dit kerkgebouw blijkbaar zwaarder wegen dan de noodzaak om de heilige sfeer van een kerk ongerept te bewaren. Met dank voor de verleende plaatsruimte, namens het Bestuur van de afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond, de Voorzitter, P. A. J. VAN KESSEL, de Secretaris, J. VAREKAMP. Wij gaven dit stuk ter inzage aan den voor zitter der afd. Haarlem van den Ned. Protes tantenbond, mr. L. V. Hoog, die er het volgende op antwoordde: Uwe redactie biedt mij de gelegenheid, het ingezonden stuk van het Nationaal Jongeren Verbond van een onderschrift te voorzien, waarvoor ik uwe redactie zeer erkentelijk ben. Ik stel dit te meer op prijs, omdat blijkens mij ter oore gekomen geruchten, men zich niet ontziet naar aanleiding van de onderhavige gebeurtenissen, praatjes over de bestuursleden van den Nederlandschen Protestantenbond rond te strooien, met name als zouden wij, in het bijzonder ondergeteekende, onder het mom van neutraliteit, met atheïsten heulen. Ik be hoef niet te vermelden, dat zulke praatjes niets anders zijn dan praatjes en ik met atheïstisch communisme of communistisch atheïsme, of een van beiden, niets te maken heb niet alleen, maar er ook niet de minste sympathie voor koester. De verhuring van het Comité Hulp aan Spanje is toegestaan nadat mij bij onderzoek was gebleken, dat dit comité geen communis tische, en geen atheïstische organisatie is en niet voorkomt op de lijst van organisaties, waarvan de regeering haren ambtenaren ver boden heeft lid te zijn. Dat dit zoo is, blijkt o.m. afdoende uit de lijst van personen, die in dit comité zitting hebben. Ook thans nog meen ik, dat dit comité geleid wordt door zui vere en menschlievende bedoelingen, daarge laten of men het daarmede al dan niet eens is. Dat hét dagelijksch bestuur van het door hem verworven gebruiksrecht van onze zaal een zoodanig gebruik heeft gemaakt, dat in grijpen van de politie noodig was, is stellig te betreuren. Tenzij het comité volledige ga rantie geeft dat dergelijke gebeurtenissen, die in onze zaal inderdaad niet thuïsbehooren, niet meer zullen voorkomen, zal de zaal niet meer aan haar kunnen worden verhuurd. Ik schrijf u een en ander uitsluitend ter wille van het publiek belang van de zaak. Met het Nationaal Jongeren Verbond, dat al even zeer het bestuur van den Nederlandschen Pro testantenbond van intenties van minder allooi verdenkt, wensch ik niet verder te debattee- ren. Ik ontzeg aan deze jongelieden het recht, als beoordeelaren van goede zeden in onze stad op te treden. Neutraliteit die de Ned. Protestantenbond in vroeger jaren steeds strikt in acht genomen heeft, zonder dat iemand zich daaraan stoot te is blijkbaar een moeilijke zaak geworden. Doet men zus, dan is men een verkapt doet men zoo, dan is men het omgekeerde. Of die nieuwe gesteldheid een voor- of achter uitgang beteekent, kan in het midden blijven. De Ned. Prot. Bond heeft zich te houden bui ten politieke verwikkelingen. Algeheele sluiting van ons gebouw is derhalve reeds geruimen tijd in overweging, en was reeds in oveiweging vóórdat het Nationaal Jongeren Verbond haar ineezonden stukken in de pers lanceerde. Wil het. Nationaal Jongeren Verbond als het zoo ver komt, zich de eer dan toerekenen zulks bewerkt te hebben, dan moge het, wat ons betreft, in dien waan gelaten worden. L. V. HOOG.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2