k>i*ieCs Staffs BALANS OPRUIIVIING DONDERDAG 14 JANUARI 1937 HAAREEM'S DAGBEAD' 10 SMAKEN VERSCHILLEN. Dat wij menschen eikaars verschillende smaken niet begrijpen, dat is heel begrijpe lijk en het is maar goea ook, want wat zou de wereld er wondervreemd gaan uitzien,, wanneer iedereen hetzelfde mooi vond, van hetzelfde genoot, dezelfde liefhebberijen had en hetzelfde gekleed ging, om nog maar niet te denken aan al die gelijkvormige sympa thieën van mensch tegen mensch neen, 't is een ondenkbaar iets, dat iedereen den zelfden smaak zou hebben, en het is gelukkig dat het zoo niet is. Maar ongelukkig is het, dat wij elkaar om dat verschil in smaak met een schuin oog aankijken, erger nog. dat wij er soms elkaar om te lijf gaan, is het niet in daden, dan toch met woorden. Men neemt het elkaar kwalijk wanneer een ander niet mooi vindt, waarvan men zelf zooveel houdt, en som migen gaan zoover, dat zij eenige minach ting aan den dag leggen voor iemand die niet kan genieten van datgene waar zij zelf zoo op gesteld zijn. En zelfs wanneer iemand meent-, dat een ander houdt- van een ont spanning. die hem zelf te hoog grijpt, dan zijn er die geneigd zijn om te denken dat de ander dit alleen beweert, om te kunnen „meedoen", om zichzelf een etiket van „zoo knap ben ik nu" te kunnen opplakken. En toch is dat meestal allerminst het geval. De eene houdt van lezingen, gaat er veel heen en geniet er oprecht. Een ander kan dat niet waardeeren, hij valt er bij in slaap en hoort daarom liever een fleurige ope rette of gaat liever naar de bioscoop. Maar daarmee mag hij den liefhebber van lezin gen nog niet als „opgeschroefd" kwalifi- ceeren, net zoo min als de ander minachting mag hebben voor den smaak van den eerste. Wij vrouwen moeten ten opzichte van eikaars kleeding ook oppassen voor zoo'n on- geeronde critiek. en dan niet alleen wat be treft kleuren en snit. maar ook bij welke gelegenheid men bepaalde ikleeding gebruikt. De eene veelt nu eenmaal veel voor avond toilet en iedere avondgelegenheid die er maar eenigszins aanleiding toe geeft, vindt men haar in een avondjapon. Maar dat is geer. reden voor een ander om dat overdre ven te vinden: die andere is nauwelijks tot het dragen van een avondtoilet te krijgen, en wederzijds behoort men dan te bedenken dat het eene geen aanstellerij is. en het an dere geen onverschilligheid, maar dat dit zuiver"berust op verschil van smaak. Niet van veel belang, zal men allicht zulke praatjes noemen, maar zij kunnen toch aan leiding zijn tot een niet begrijpen van elkaar, wat bij wat milder oordeel totaal onnoodig zou zijn. Pmnmlgen gaan zelfs zoover, dat zij open lijk toegeven, teleurgesteld te ziin in iemand die niet in hun smaak kan deelen. Zij begin nen dan meestal met een poging om den ander tot hun zienswijze over te halen, en lukt dat niet, dan wenden zij zich ontmoe digd af en kunnen met zoo iemand niet op schieten naar zij meenen. Maar men behoorde ook eens te bedenken dat p.l die oppervlakkige smaakverschillen kleur en fleur aan het dagelijksch leven ge ven. dat deze uiteenloopende neigingen de kteine verrassingen vormen, die men dage lijks ondergaat, en waaraan Iedereen op den duur behoefte heeft. U komt bij een bevriende familie en zij bli'ken genoten te hebben van iets dat ver var u af staat: het geeft een heel ander ge zichtspunt. het plaatst dat gezin in een iet wat ander licht, het geeft stof tot gedaoh- tenwisseling en daaruit ontstaan misschien wel nieuwe gezichtspunten. Maar dat alles doet het niet. wanneer men de schouders op haalt. niet willende begrijpen dat de ander evengoed recht heeft op een eigen smaak als wie ook. En dat wrijving van meeningen, zelfs over onbelangrijke dingen, de conver satie levendig 'houdt en ieder frissche denk beelden kan geven, E. E. J.—P. Waarvan zijn ze gemaakt? Wat warenkennis in een notedop. De tijden zijn voorbij, dat in den winter slechts twee soorten van handschoenen onze aandacht vroegen: de „garen" of stevige wol len voor door de week en de kille glacétjes voor de Zondagsche visite. Een enorm aantal soorten handschoenen komt tegenwoordig op de markt en onder deze nemen wel de leereh de voornaamste plaats in. Gewone garen handschoenen worden in 't geheel niet meer gedragen: naast de uitge breide keuze in sportieve wollen handbedek kingen, die wij naar verkiezing zelf kunnen breien of in harmonie met shawl of muts in de nieuwste en vroolijkste modekleuren kun nen uitkiezen, valt onze keuze vooral op de leeren handschoenen: een enorme verschei denheid van suède, gemsleer, glacé, lams-, varkens-, geiten- en kalfsleeren soorten, die steeds méér gekleed zijn dan haar wollen soortgenooten. Voor het maken van visites is natuurlijk al tijd een leeren handschoen noodzakelijk, al zal onze beste vriendin het volstrekt niet kwalijk nemen als we zélfs in den namiddag m „wollen wanten" komen oploopen! Maar welke leersoort is de beste, welke zul len we kiezen en voor welke gelegenheid? Laten wij b.v het schapenleer eens nader bekijken: daar zijn onnoemelijk veel soorten in. De meest gangbare naam, waaronder de hiervan gefabriceerde handschoenen ver kocht worden, is het Engelsche „doeskin", dus eigenlijk „hertenleer". Maar.... doeskin en doeskin zijn twee. Het kan u gebeuren, dat u twee paar handschoenen getoond worden in wit, zwart, beige of grijs (want in al deze tin ten wordt dit leer verkocht), dat ze er uiter lijk bijna precies hetzelfde uitzien en dat toch het eene paar b.v. 2.50, het andere eventjes 4.50 kost! U bent toevallig in een zuinige bui en koopt de handschoenen van 2.50, bij u zelf plannetjes makende om de uitgewonnen twee gulden zoo goed mogelijk productief te maken... Maar in%erkelijkheid was 't verkeerde zui nigheid. De goedkoopere handschoen was n.l. gemaakt van een slechte kwaliteit schapen- leer, dat het in het dragen en wasschen lang zoo goed niet uithoudt. Waarom dit verschil0 Wel, de schapen die in Schotland en Frank rijk speciaal voor de fabricage van hand schoenen gehouden worden, zijn nu een maal hiervoor het best geschikt. Deze scha pen dragen ook geen wol, maar haar en dit is nu eigenlijk het groote verschil. Want woldra- gende schapen hebben een meer zachte, po reuze huid, terwijl die van haardragers com pacter en steviger is. Hoe grooter de zorg bij het kiezen der huiden, hoe beter ook de hand schoenen worden afgewerkt enhoe duur der zijn -ze. Het ingewikkelde proces, waardoor een die renhuid in leder wordt omgetooverdhet looien, zullen we hier niet nader beschrijven Misschien hebt u hierover wel eens uitvoerig gelezen. Doch alleen geven de verschillende manieren, waarop het looien plaats heeft een sleutel tot de vraag: waar komen al die leer- namen vandaan? We noemden reeds het z.g. hertenleer, verder kent men Mocha-leer, gem- zenleer, suède, glacé, Kaapsch, schaap, lam, varken, geit en kalf. En nu is het merkwaar dige, dat van deze tien soorten er zeseen voudig schapenleer zijn. De truc zit enkel en alleen in het verschil van bewerking en er worden volstrekt geen geheimzinnige ingre diënten toegepast. De looimiddelen als eier dooiers, meel, zout en aluin, klinken zelfs zeer bekend in vrouwenooren. Alleen de manier waaropdat is 't geheim van den hand schoenenfabrikant U moet n.l. weten, dat de gems lustig in zijn vaderland van rots tot rots huppelt, zon* der zich om handschoenen te bekommeren; dat het hert onbekommerd de wouden door kruist en volstrekt niet meer om zijn huid wordt lastig gevallen, behalve dan in het jachtseizoen. Ook de antilopen hebben een vrij en blij leventje. Met andere woorden: al het leer, dat als gems, hert of antilope aan de markt komt is van het schaap afkomstig". De namen duiden nog slechts een bepaalde ver werking aan. Laten we nu eens kijken naar de waschbaar- heid van leeren handschoenen. Soorten, die veilig gewasschen kunnen worden, zijn Kaapsch schaap, „gems", varkens, en herten leer. Met mochasoorten, suède, lams en gei tenleer moet men voorzichtiger zijn en eerst bij een werkelijk betrouwbare zaak informee- ren, of de handschoenen werkelijk waschbaar zijn. Prettig is het steeds, als waschvoorschrif- ten bij de handschoenen worden gegeven: men doet dan wijs, zich daar strikt aan te houden! De volgende algemeene regels zijn echter altijd aan te bevelen: Wasch uw handschoe nen steeds in zachte zeep en lauw water, niet aan de handen. Gebruik nooit een borstel. Draag gekleurde handschoenen nooit in de zon. Spoel uit in overvloedig, helder, lauw wa ter, behalve hertenleer en „gems", dat niet gespoeld wordt, doch twee sopjes krijgt. Deze soorten worden n.l. door de zeep zacht en soepel. Wring handschoenen nooit uit; verwij der het vocht door ze zachtjes tusschen doe ken te persen. Niet te hard knijpen en vooral niet mangelen. Droog de handschoenen op een handdoek in een warme kamer of in de open lucht, nooit op een radiator of bij de kachel. Als ze bijna droog zijn, rek de handschoe nen dan een weinig bij. Trek ze na het was schen zeer voorzichtig aan. Tot slot nog een kort overzicht van de ver schillende soorten en hun gebruik. Hertenleer (gemaakt van schapen- en lamshuiden) verkrijgbaar in wit, zwart, beige, naturel en grijs en wordt gedragen bij het winkelen in de stad en bij informeele visites. Mocha (de fijnere soorten afkomstig van haarschapen, de gewonere van wolschapen en geiten) in verschillende tinten bruin, beige, grijs, blauw en zwart in den handel, vormt een iets offi- eieelere dracht. „Gems" wan lammeren en schapen) door loopt enkel de kleurengamma's van geel tot wit en is de meest gewone dracht, b.v. voor wandelingen buiten. Suède (van geit, lam en schaap gemaakt) is tegenwoordig in bijna alle kleuren, zelfs lichte pasteltinten verkrijgbaar en wordt zoo wel bij een gekleed straatcostuum als bij een avondtoilet gedragen. Glacé (van jonge en volwassen geiten) heeft ook ongeveer alle kleuren en past nog altijd het beste bij een tailormade costuumpje. Kaapsch schaap (de naam duidt de her komst aan, tenminste van de betere soorten) koopt men in zwart, beige, blauw, alle kleuren bruin en grijs en draagt men afwisselend met glacé. Lam wordt gebruikt voor alle mogelijke doeleinden: het is de meest „gewone" dracht. Varkensleer (van wilde zwijnen uit Mexico en Zuid-Amerika ingevoerd) is verkrijgbaar in crème, negerbruin, naturel en grijs en uitste kend geschikt als sportdracht, evenals geiten leer, in naturel, beige en bruin. Van kalfsleer' tenslotte, dat velschillende tinten beige en bruin doorloopt, worden weer iets gekleedere handschoenen gemaakt. Houdt u zich nu in groote lijnen aan deze opsomming, dan kunt u er staat op maken, altijd correct gehandschoend te zijn! VOOR HANDIGE VINGERS. Onder het motto: wie niet rijk is moet slim zijn lanceeren we hier een aardige tip, die misschien juist in den opruimingstijd geschikt in toepassing kan worden gebracht. Van twee eenigszins verouderde avondjur ken kan men, nu de tuniek als avonddracht weer zoozeer in de mode is, een modieus ge heel maken. De zwart satijnen of fluweelen japon wordt in een keurig avondrokje ver anderd, wanneer men het bovenstuk verwij dert. De eenigszins druk gebloemde japon tornt men geheel uit elkaar en van de beste stukken maakt men bovenstaande aardige tuniek. Heeft men slechts één avondjapon tot z'n beschikking, welwat is er tegen om voor zoo'n gelegenheid eens bij de couponnetjes te gaan kijken? Een aardig stuk gebloemde of zwarte zijde, voor uw doel geschikt, zal er stellig wel tusschen zitten! KLEINE TIPS VOOR DE HUISVROUW. Stroop- of likeurvlekken. Als U de vlek direct ziet, probeer dan haar weg te krijgen door te betten met een zacht doekje, b.v. een zakdoek. Vooral niet wrijven, dan zakt het kleverige vocht nog dieper in de stof. Is de vlek zooveel mogelijk droog opgebet, dan een schoon lapje nemen en met overvloe dig koud water nabetten, hierbij voortdurend een schoon stukje van den doek nemend. Als de vlek dan nog niet weg is, moet men zachtjes nawrijven met zuivere alcohol Een lastig dekseltje. Wanneer het dekseltje van een jampotje roestig geworden is door het lange staan, is het vergeefsche moeite, het op de gewone wijze af te schroeven, zélfs door rollen onder den voet. Een kruismiddeltje, dat echter bijna altijd lukt. is het volgende: men verwarmt den boven kant van het deksel door er een heetgemaak- ten strijkbout voorzichtig over heen en weer te laten glijden. Als het dekseltje flink heet is, pakt men het met een doek aan en schroeft het meestal gemakkelijk af. Een practisch huis-mutsje. Vele dames, die zelf de heele huishouding moeten doen, hebben veel last van heur haar, dat gemakkelijk tijdens het werken „uit de plooi" raakt, stoffig wordt en zijn glans ver liest. Een practisch huis-mutsje, dat we tijdens het ruwere werk kunnen gebruiken, wordt gemaakt van de boveneinden van oude kousen, die netjes worden dichtgenaaid en aan den anderen kant omgezoomd. Als de opening van één kous te klein is voor het hoofd, knipt men de kous bij de naad door en zet er een reep van de tweede kous tusschen. Deze reep valt natuurlijk aan den achterkant van het mutsje. Van boven kan het mutsje worden ingerim- peld en desgewenscht met een knoop of strik je worden versierd. De golven van het haar, ook als men een watergolf heeft, blijven on der dit mutsje' keurig zitten. Het reinigen van vergulde lijsten. Vergulde portret- of schilderijlijsten kunnen het best gereinigd worden op de volgende wij ze: Men veegt de lijst zorgvuldig af met een zachte, droge lap, om het stof weg te nemen. Daarna wrijft men de lijst na met een spons, bevochtigd met terpentijn. Licht wrijven, en laten drogen zonder verder af te vegen. COUPONS COUPONS COUPONS COUPONS GEWELDIG GOEDKOOP! GROOTE HOUTSTRAAT il 13 TELEFOON 14044 (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG: Kop bouillon Kalfsoesters Bloemkool. Warme gemberpudding met vanillesaus. MAANDAG: Kerryschotel. Andijviesla. Gevulde beschuitbollen. DINSDAG: Groentesoep Varkenskarbonaden Savoyekool Aardappelen Vruchten WOENSDAG: Rolpens Appelmoes Aardappelen Aardappelen Trommelkoek DONDERDAG' Gehakt Spruitjes Aardappelen Vruchtensla VRIJDAG: Gestoofde vlsch Aardappelpurép Worteltjes Havermoutpap ZATERDAG: Erwtensoep Griesmeelpudding Abrikozen Warme gemberpudding (5 a 6 personen) Benoodigd: 250 gr. wit brood zonder korst, 300 gr. natte gember, 3 groote eieren, 4 d.L. melk, 50 gr. boter, 75 gr. suiker, zout naar smaak. Van melk en brood een dikke broodpap ko ken. De boter in een kom roeren tot ze zacht is, de eierdooiers, de suiker, de broodpap en de kleingesneden gember er doorroeren en het laatst het stijfgeklopte eiwit ermee vermengen. Alles overdoen in een warmen puddingvorm, die .met. boter ingesmeerd is en met paneer meel of beschuitkruim bestrooid. De pudding 1 1/2 uur au bain Marie laten koken. Voor het opdoen even laten uitdampen. Gevulde beschuitbollen Benoodigd: 8 beschuitbollen, 8 appelen, 30 gr. krenten, 30 gr. rozijnen, suiker, kaneel, boter. Van de appelen met de krenten en rozijnen appelmoes koken. Deze op smaak afmaken met suiker. Van de bollen het kapje afsnijden Ze voorzichtig uithollen en met de appelmoes vullen. Het kapje er weer op leggen, ze aan alle kanten met boter bestrijken, suiker en kaneel er op strooien en ze op een bakblik in den oven zetten tot ze croquant geworden zijn. Eenige toelichting bij de recepten Voor den kerryschotel het soepvleesch van de bouillon van den vorigen dag gebruiken. De beschuitbollen kunnen in den oven gezet worden als de kerryschotel eruit is, zoodat men dan nog van de warmte gebruik maakt. Het laatste menu is geschikt wanneer men weet, op het laatst van den middag weinig tijd te hebben, zich met het eten bezig te houden. De pudding en de abrikozen worden 's mor gens klaar gemaakt. De soep wordt op een klein vuur warm gehouden of in de hooikist,. óf in kranten. De abrikozen behoeven als ze 24 uur ge weekt hebben maar heel kort te koken-: Voegt men de suiker aan het weekwater toe, dan worden ze bovendien zoeter. VEGETARISCHE MENU'S ZONDAG: Roerei op gebakken brood Andijvie Aardappelen met botersaus Rödgröd met vanillesaus MAANDAG: Hutspot met witte boonen Gebraden appelen DINSDAG: Witte boonensoep met groente Drie in de pan WOENSDAG: Jachtschotel van bruine boonen Vanillevla met appelmoes DONDERDAG: Gebakken eieren Gebakken aardappelen Andijviesla Deensche rijst VRIJDAG: Groentesoep Zoete appelen Omelet ZATERDAG: Stamppot van rauwe andijvie Braadschotel met krenten en rozijnen Rödgröd (6 personen) Benoodigd: 6 dL. bessensap, 4 dL. water, 120 gr. griesmeel, 200 gr. suiker. Bessensap en water aan de kook brengen dan de griesmeel, die met de suiker vermengd is, erin strooien. Door laten koken tot puddingdikte (de bo dem van de pan moet bij het roeren te zien zijn) en van het vuur zoo lang met een garde kloppen tot de pudding licht van kleur wordt en luchtig. Overdoen in een met water omge- spoelden vorm. Jachtschotel van bruine boonen (4 personen) Benoodigd: 6 kopjes gaargekookte boonen, 2 flinke uien, 3 K.G. koude aardappelen, 3 a BEZORGDE MOEDERS 'sZomers geen zon.... 's Winters geen zon Laat Uw kinderen HOOGTEZON- BEHANDELING geven. Minimum 75 ct. per behandeling. GEZONDH.-SCHOONH.-INSTITUUT C. VINKKRIJGSMAN, Gedipl. Verpl. Huid-, Schoonh.-Specialiste, WAGENWEG 2 A rood TELEF. 15694 (Adv. Ingez. Med.) 4 dL. melk, 80 gr. boter, zout, peper, paneer meel. Van de aardappelen met de melk aardap- pelpurée maken. De uien snipperen en in 3/4 deel van de boter lichtbruin bakken. In een vuurvasten schotel laag om laag purée, uien en boonen leggen, zoodat de purée bovenop komt. Bestrooien met paneermeel en de rest van de boter In stukjes verdeeld erop leggen. Het schoteltje in den oven bruin laten wor den. Andijviesla Benoodigd: 2 struiken gele andijvie, 2 eieren, 4 lepels olie, 2 lepels azijn, peper, zout. De andijvie heel fijn snijden, wasschen en voorzichtig uitdrukken in een, schoonen doek. Van de eieren enz. slasaus maken en hiermee de andijvie pl.m. l uur van te voren ver mengen. Naar verkiezing met plakjes tomaat garneeren. Eenige toelichting bij de menu's De witte boonen voor den hutspot worden als de stamppot klaar is er doorgeroerd en even meegestoofd. De dubbele hoeveelheid wordt gekookt voor de soep van den volgenden dag. Voor de boonensoep een flinke hoeveelheid soepgroente toevoegen, als de boonen fljnge- kookt of fijn gemaakt zijn, of als de soep ge zeefd is en 3/4 uur laten meekoken. In de groentesoep veel rijst of vermicelli (havermout) en soepgroente gaarkoken. Af maken met maggi's aroma (dit is absoluut vegetarisch) of met marmite en een flink stuk boter. Voor den stamppot met rauwe groente eerst aardappelpurée maken, dan zeer klein gesne den, goed gewasschen en uitgelekte groente er door roeren en vijf minuten meestoven. Voor 4 personen zijn 2 a 3 struiken andijvie voldoende. N.B. Wij hebben voor de eerste twee weken van Januari behalve de gewone vleeschmenu's voor iederen dag ook nog een extra vegeta risch menu gegeven, zóó samengesteld, dat de voedingswaarde ervan niet voor de menu's met vleesch behoefde onder te doen. Dit kun nen wij niet iedere week volhouden. Wij zul len echter doorgaan met geregeld iedere week bij de gewone menu's nog een viertal vege tarische menu's te geven, die desgewenscht op enkele dagen in die week de gewone kunnen vervangen. Voor gezinnen, die geheel vegeta risch leven, kunnen dan op de andere dagen onze vleeschmenu's gemakkelijk vegetarisch worden gemaakt door het vleesch of de visch weg te laten en hiervoor in de plaats des gewenscht eieren te geven. Het spreekt van zelf dat de menu's met peulvruchten, stamp pot e. d. het gemakkelijkst het vleesch kun nen ontberen. Om op vleeschlooze dagen tóch iets pittigs te hebben, worden de gewone ge kookte aardappelen met succes door gebak ken aardappelen, pommes frites of aardappel- croquetten vervangen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8