An der schonen blauen Donau. De nieuwe begraafplaats, Koningin ontsnapt aan groot gevaar Cijfers over Bloemendaal. Het Be&attfeijksU 54e Jaargang No. 16433 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Dinsdag 19 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE EOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOIVL ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65. franco p. post 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 JDrukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 c Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame® ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 3 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 19 Januari. Colijn's Streven. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken Koht heeft Colijn's uitnoodiging tot een hervatting van de onderhandelingen van 1930, toen neergelegd in de conventie van Oslo, aanvaard. Hij is niet overmatig optimis tisch gestemd, deze Noor, en hoe ware dat ook te verwachten bij den huidigen toestand van het internationale ruilverkeer? Maar hij hoopt dat de tolmuren tusschen de landen geleidelijk uit den weg kunnen wor den geruimd, en met dit doel kan zijn regee- ring zich in principe neerleggen bij het pro gram van Ouchy (in 1932 aanvaard door Ne derland, België en Luxemburg). Zij wil dus gaarne onderhandelen over een veilige basis voor hetgeen zij noemt „rationeele goederen- uitwisseling". Het initiatief van dr. Colijn is inmiddels in de Duitsche pers, die, zooals men weet, geen andere meeningsuiting mag ten beste geven dan die harer regeering, niet erg vriendelijk ontvangen. De Duitsche pers toont zich weer eens beleedigd. Zij meent dat dr. Colijn een opzettelijke tegenstelling heeft willen schep pen tusschen de autarkisch-geregeerde lan den zooals Duitschland, die deze autarkie wel moeten toepassen omdat zij niet over vol doende deviezen beschikken om in het buiten land te koopen, en de andere. Dit verwijt kan in ons land niet anders dan met schouderophalende verbazing ontvangen worden. Als men internationale economische beletselen voor den handel wil wegnemen dient men dat toch wel te doen in overeen stemming met de landen die tot hetzelfde in staat en ber-eid zijn. Onwillekeurig schept men daarbij de tegenstelling met landen die daar buiten vallen. Opzettelijk doet men dit zeer zeker niet, want het ware voor ons land zeer wenschelijk als onze handel met Duitschland, waarbij wij zeer groot belang hebben, kon her leven. In het Duitsche gebrek aan voldoende deviezen verheugen wij ons dan ook geens zins. Het tegendeel is het geval. Men zou een stap verder kunnen gaan en eraan herinneren, dat de vele financiëele avonturen die Duitschland sinds den oorlog heeft door gemaakt, en waaraan wij inderdaad geen schuld hebben, ons volk ontzaglijke sommen hebben gekost en ook in dezen tijd tallooze Nederlandsche kleine bezitters leelijk bena- deelen. Het zou den Nederlanders trouwens niet alleen zeer aangenaam zijn als Duitsch- land's internationale economische positie be ter was, maar als de heele tolmuren-ellende, die Europa gruwelijk benadeelt, ten snelste ten einde gebracht kon worden en de oude vrijheid van internationalen handel hersteld. Helaas hebben wij dit herstel niet in onze macht. Wij zijn slechts een kleine mogend heid althans waar het machtskwesties be treft en degroote mogendheden in Europa laten niet na ons en de andere kleine sta ten daaraan veelvuldig te herinneren. Nu doet het toch wel wat wonderlijk aan als een dier groote mogendheden zich gekwetst toont als wij met eenige andere kleine landen een practische handelsovereenkomst willen slui ten en onze internationale betrekkingen uit breiden voorzoover dat mogelijk is in een verward Europa, dat door zijn verwarringen, gevolg van den oorlog en de eindelooze on derlinge tegenwerking der groote mogend heden, niet alleen onzen handel maar ook zie minister Goering's voorkeur voor kanon nen boven boter ons bestaan bedreigt. Straks, als er misschien weer eens koloniale belangen besproken moeten worden met ande re bezitters van koloniën die in de gevaarlijke nabijheid van Japan liggen kan de Duitsche pers ons ook wel gaan verwijten dat wij hier mee een tegenstelling scheppen tusschen de koloniale mogendheden en de landen die geen koloniën bezitten. Maar het is onze sehuld niet dat Dutischland geen koloniën meer heeft. Wij hebben die Duitschland ook niet afgeno men, of helpen afnemen. Wij hebben in de schepping van het treurige Verdrag van Ver sailles part noch deel gehad en het zou ons uitermate aangenaam zijn geweest als het anders ware uitgevallen. De gevolgen ervan zijn ook voor ons, zij het dan langs indirecten weg, allesbehalve voordeelig geweest. Aan deze dingen eens eyen te herinneren heeft misschien zijn nut wel. Het is voor een kleine Europeesche staat niet zoo buitenge woon prettig tusschen de eeuwige conflicten der groote mogendheden in te zitten. Het is daarbij de plicht van onze regeerders te zor gen, dat onze positie zoo goed mogelijk ver beterd wordt üi de hoop op een toekomst die wellicht gunstig kan zijn als het de groote mogendheden mocht behagen, op den duur weer boter boven kanonnen te prefereeren en niet elkaar en en passant ook ons met- het laatstgenoemde fabrikaat te vernietigen Waarop wij in al de bescheidenheid die een klein volk zoozeer past, ons veroorlooven tc blijven hopen R. P. (In het a.s. voorjaar zal 's werelds beroemdste wals An der schonen blauwen Donau van Johann Strauss 70 jaar oud worden, ter gelegenheid waarvan de Oosten- rijksche omroep een internationale uitzending ervan zal'organiseeren.) Van alle walsen en er zijn er zooal wat geschreven, In „An der schonen blauen Donau" wel het meest beroemd, Verscheidene zijn jaren lang op 't repertoire gebleven, Maar geen wordt nog zoo vaak gespeeld en zoo met eer genoemd. Haast zeventig j.aar lang gaan de opvolgende geslachten, Nu reeds op deze tonen met de beenen van den grond, Hoewel je nauwlijks van de jeugd van thans nog zou verwachten, Dat zij voor opa's voorkeur heden nog waardeering vond. Wat heeft die „struische" melodie al beenen voortgedreven, Wat teer gevoelen opgewekt, wat iiefde begeleid, Wat tijdelijk solaas gebracht in zorgen van het leven, Wat uren van vergeten van den dagelijkschen strijd. De man, die die suceeswals schreef, mag waarlijk wel gehuldigd, Al moet het hulde blijven aan zijn nagedachtenis. De wereld is hem ongetwijfeld warmen dank verschuldigd, Voor de muziek, die altijd nog de wals der walsen is. De foxtrot en de tango en de rumba mochten komen, Zij hebben met de blauwe Donau slechts de gunst gedeeld, En kunt u zich een foxtrot of een tango Schlager droomen, Die zeventig jaar later nog geregeld wordt gespeeld? Hij is gespeeld aan hoven en in schitterende zalen, Op grootsche galafeesten van verblindend schoonen staat, Op schepen in de wijde zee, in kleine danslokalen, In 't studio der radio, op 't orgel in de straat. Hij is door generaals gedanst en evenzeer door mindren. Door rijken en door armen met dezelfde frissche vreugd, Door ouden ietwat stram van pas en soepel door de kindren. Zoo vele jaren reeds als het den alleroudsten heugt. Nog brengt die jonge oude wals den kriebel in de beenen, Nog toovert hij een blijden lach, die uit de oogen straalt, En 'k wed, dat als de foxtrot zelf al lang zal zijn verdwenen, De schoone wals van Strauss nog frisch de honderd jaren haalt. P. GASUS. Wordt over eenige maanden in gebruik genomen. De nieuwe begraafplaats aan den Vei'gier- denweg in Haarlem Noord zal over eenige maanden zoover klaar zijn, dat zij in gebruik genomen kan worden. Zooals men weet heeft de gemeente Haarlem, omdat de begraaf plaats aan de Kleverlaan vrijwel vol is, in het polderland ten Noorden van de Jan Gij- zenvaart indertijd een uitgestrekt terrein ge kocht. Ongeveer 1/3 is nu het geschiedt in werkverschaffing voor begraafplaats in orde gemaakt. Als later meer terrein noodig is, wordt weer een nieuw stuk aangelegd. De beplanting is zeer goed geslaagd, al les is goed aangeslagen, zoodat de bezoeker in den zomer het vlakke polderland niet meer herkennen zal. Een begraafplaats moet iets intiems hebben en dat is door de beplantin: reeds dadelijk verkregen. De aula is ook over eenige maanden klaar. In het gebouw is gerekend op de plaatsing van een orgel. Het staat evenwel nog niet vast of reeds dadelijk tot de aanschaffing daarvan zal worden overgegaan. In elk geval zal het zooveel mogelijk bespoedigd worden omdat gemeend wordt, dat in een aula een orgel niet mag ontbreken. Er moet nog een en ander door den raad geregeld worden voor de nieuwe begraafplaats in gebruik genomen kan worden. Zoo zal een'beslissing genomen moeten worden of (en zoo ja, hoeveel) voor het gebruik van de aula betaald zal moeten worden. Als aan den Vergierdenweg begraven wordt, zal toch ook althans in den eersten tijd de begraafplaats aan de Kleverlaan in gebruik moeten blijven, want in de familiegraven zal nog steeds worden bijgezet. Ook moet' er steeds personeel voor toezicht blijven. Er zal dus personeel aan. de Kleverlaan en aan den Vergierdenweg moeten zijn. zoodat het aan te nemen is, dat het tegenwoordige per soneel eenige uitbreiding zal moeten onder gaan. De wegen die toegang geven tot de begraaf plaats aan den Vergierdenweg zijn nog niet in orde. maar dit werk zal ook in de komende maanden worden uitgevoerd. Auto tot rand van afgrond geslipt. Politiebeambte weet neerstorten te voorkomen. INNSBRUCK, 19 Jan. (Reuter- A. N. P.) Koningin Wilhelmina is hedenochtend aan een zekeren dood ontsnapt, toen de auto, waarmede zij een uitstapje maakte, slipte tot den rand van een steilen 200 M. diepen af grond. De wagen kon slechts worden vastgehouden door het snelle optreden van den bege leidenden politiebeambte, die met zijn volle gewicht aan de auto ging hangen om deze tegen te houden. Een wiel van de auto hing reeds boven den afgrond, toen de politie-beambte, die per motorrijwiel de auto volgde, den wagen geheel kon bedwin gen. Behalve de Koningin zaten nog drie personen in de auto. (Op het oogenblik van verzending van dit bericht hadden wij nog geen bevestiging of het juist is, dan wel overdreven. A. N. P.). Een later bericht meldt: Aangaande den autotocht vernemen wij nader, dat de auto den nauwen bergweg tus schen Igls en Matrei opreed en in een bocht van den weg slipte. Het gezelschap heeft den tocht naar Matrei voortgezet. H.M. was daarbij niet zeer ontdaan over hetgeen was gebeurd. Op 31 December j.l. was het zielental van Bloemendaal tot 15905 gestegen. Op 1 Januari 1936 bedroeg het 15880, de netto-vermeerde ring was dus 25. Geboren werden 168 kinderen, terwijl 174 ingezetenen overleden; 2451 personen vestig den zich in de gemeente, 2420 vertrokken. Het vestigingsoverschot bedroeg derhalve 31, het verschil tusschen sterfte en geboorte 6. Ook in 1936 gedroeg de bevolkingsstatistiek van Bloemendaal zich op elk onderdeel afwij kend van de normen van het geheele land. De netto-toeneming van 25 zielen, d. i. 0,15 pCt., ligt ver beneden de toeneming van geheel Nederland, die in de drie voorafgaande jaren 1,31 1.23 en 0.98 pCt, hebben bedragen. Het geboortecijfer, neerkomend op 10.6 geboorten per 1000 inwoners wijkt eveneens sterk af van het totaal-cijfer voor Nederland, dat in de voorafgaande jaren rsp. 20.6 en 20.2 bedroeg. Ook het sterftecijfer, n.l. 10,9 per 1000 inwo ners wijkt van de normen af, evenwel in om gekeerden zin. Voor het geheele land waren de sterftecijfers over de beide voorafgaande ja ren n.l. resp. 8,4 en 8,7 per 1000 inwoners. Onder de 2451 nieuwe inwoners waren 668 mannen en 1783 vrouwen, onder de 2420 ver- trekkenden 651 mannen en 1769 vrouwen. De groote mutatie onder de vrouwelijke ingezete nen moet meerendeels worden toegeschreven aan verhuizingen van vrouwelijk dienstperso neel, een verschijnsel dat zich onderling tus schen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede zeer sterk voordoet. Bij de zeer geringe netto- toename van het totale zielental mag niet over het hoofd wor den gezien, dat in den loop van 1936 nieuwe voorschriften betreffende de bevolkingsregis ters zijn tot stand gekomen, waardoor ver pleegden in gestichten niet langer als inge zetenen worden overgeschreven naar de ge meente, waarin dit gesticht is gelegen Een uitzondering hierop wordt alleen gemaakt voor personen, die niet in gezinsverband le ven. In de gemeente Bloemendaal ligt het Provinciaal Ziekenhuis, met een gestichtsbe volking van ongeveer 1000 personen, die tot ongeveer midden 1936 als inwoners van Bloe mendaal waren ingeschreven. Patiënten, die sedertdien werden opgenomen, bleven in hun oude woonplaats als inwoner geboekt en droe gen dus niet bij tot de vermeerdering van Bloemendaal's zielental. Anderzijds hadden ontslagen of overleden patiënten wel invloed op de cijfers van vertrek of overlijden. Dat het totaal-beeld van de bevolkingsstatistiek over 1936 hierdoor ongunstig wordt beïnvloed, ligt voor de hand. Dit zelfde geldt natuurlijk ook voor andere gemeenten, zooals Benne- broek met de stichting Vogelenzang, Heemste de met Meer en Bosch e. d. Wanneer na ver loop van eenige jaren het effect van de nieu we voorschriften geheel zal zijn doorgewerkt zullen de plaatselijke bevolkingsstatistieken een veel juister beeld geven omtrent de ont wikkeling d' r gemeenten dan voorheen het geval was. Wat Bloemendaal betreft zal het sterfte-overschot van de laatste jaren dan wellicht ook weer in een geboorte-overschot veranderen. In de afgeloopen week daalde te Haarlem het aantal werkloozen van 6719 tot 6687. Dat is dus 32 minder. Daartegenover staat dat dezelfde week van 1936 een stijging bracht van 60; een gunstig verschil dus van 92. Haarlem heeft thans 356 werkloozen minder dan een jaar geleden. De week die nu verstreken is was de beste die na de monetaire verandering geconsta teerd is. De werkloosheid te Haarlem. Een zeer goede week Bezwaren van gesteunden tegen deelneming aan werkverschaffing. Vragen van den heer M. L. A. Klein. Het raadslid, de heer M. L. A. Klein, heeft aan den voorzitter van den Raad verzocht, in de eerstvolgende raadszitting de volgende vragen aan B. en W. te mogen doen: a. Ls het college van B. en W. bereid bij den minister van Sociale Zaken pogingen aan te wenden, de aanschrijving, inzake de werk verschaffing zoodanig gewijzigd te krijgen, dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen, die, opgeroepen om aan de werkverschaffing deel te nemen, hiertegen ernstige bezwaren inbrengen? b. Ls het college ook bereid dienzelfden minister te verzoeken, aan de aanschrijving terzake de Contactcommissie te herzien, opdat werkloozen, als zijnde helaas de meest des kundigen, lid dezer Commissie kunnen wor den? c. Beleefd wordt verzocht, de twee be trekkelijke aanschrijvingen ter visie van den Raad te leggen. ZELDZAAM JUBILEUM. Donderdag 21 Januari hoopt mej. N. E. Handgraaf den dag te herdenken, waarop zij 12 L2 jaar in dienst is bij de fam. Kamp, Kle- verparkweg 52. Een jubileum, dat vooral in dezen tijd, wel bijzondere vermelding verdient. Welke arbeiders zijn werkloos? Gegevens over vakken en leeftijden. Elders in dit nummer deelen wij mede. dat Haarlem thans 356 werkloozen minder heeft dan een jaar geleden. Nu de daling gekomen is ook al gaat die nog langzaam komt er belangstelling voor de vraag: hoever zal de daling in de naaste toekomst gaan. Voor de bestudeering van die quaestie is allereerst van belang te weten in welke vak ken de grootste werkloosheid heerscht. Haarlem heeft op dit oogenblik nog 6687 werkloozen. Volgens de laatste statistiek van den Ge meentelijken Werkloosheidsdienst stonden er bij de Arbeidsbeurs 6554 werkloozen inge schreven. De verdeeling over de verschillende vakken was: Handels- en kantoorbedienden Metaalbewerkers Bouwvakarbeiders Grafische vakken 343 962 2033 148 Fabrieks-. haven, en transportarbeiders 1528 Land- en tuinbouwarbeiders Andere beroepen 1374 Daaruit blijkt dus, dat de bouwvakarbeiders de grootste groep vormen. Op dit oogenblik is op vermindering van hun aantal nog niet te rekenen. Eerst als Februai-i verstreken is gaan de bouwers aan nieuw werk beginnen. Met Maart en April zal er dus wel een daling in het aantal werklooze bouwvakarbeiders ko men, maar wij hebben de vorige week reeds uiteengezet, dat voor de allernaaste toekomst de vooruitzichten in het bouwvak te Haarlem niet gunstig genoemd kunnen worden. Eerst als het overschot aan leegstaande woningen weer voldoende gedaald is kan een herlevinL van den particulieren woningbouw tegemoet gezien worden. Met de metaalbewerkers gaat het goed. Het aantal werkloozen in die groep is in de laatste maanden reeds met eenige honderden naar beneden gegaan. Ook de groep werklooze fabrieks-, haven en transportarbeiders is zeer groot (1528). Er zal daarin pas een belangrijke vermindering kun nen komen als er een flinke opleving komt in het industrieele leven en den handel Tot nu toe is het aantal werkloozen in deze groep nog steeds toegenomen, het eenige gunstige ver schijnsel is slechts, dat de stijging den laatsten tijd veel langzamer gaat. In de groep „andere beroepen" zijn ook nog wel werkloozen (1378), In enkele vakken is eenige verbetering gekomen. Er is een belang rijke herleving gekomen in de scheepsbouw- nijverheid te Amsterdam, waaraan ook te Haarlem wonende werklooze arbeiders geprofi teerd hebben. Dit zijn niet alleen scheepsbou wers maar ook meubelmakers die daarbij aan genomen zijn. Van belang is ook te weten welke leeftijd de werkloozen hebben. De 6554 werkloozen in deze telling begrepen waren verdeeld over de vol gende groepen: jonger dan 20 jaar 445. 21 tot en met 30 jaar 1875 31 tot en met 64 jaar 4111 ouder dan 65 jaar 123 Het woord is aan Locke De meeste redekavelingen der menschen betreffen in den grond slechts xooorden, niet zaken. Het verkeer bij het Ver wuift. Let op de lichtseinen. De Commissaris van Politie verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het komt nog steeds voor en de politie heeft terzake dan ook reeds herhaaldelijk: proces-verbaal opgemaakt dat bestuur ders van voertuigen, die vóór de stopstreep voor het roode licht wachten, eenige secon den te vroeg, als het groene licht nog niet verschenen is, wegrijden en dus het roode licht passeeren. Zij volgen den stand der lichten van een andere phase en leiden daaruit af, dat het groene licht van hun verkeersrichting wel dadelijk zal komen. Zonder dit echter be hoorlijk af te wachten, wordt reeds, terwijl het roode licht nog brandt, weggereden. Het behoeft geen nader betoog, dat nog daargelaten het groote gevaar, dat hierin schuilt, een en ander uit een oogpunt van. verkeersorde zéér afkeurenswaardig en abso luut ontoelaatbaar is. De politie zal dan ook hiertegen streng blijven optreden. Ook wordt door velen de beteekenis van het gele licht nog steeds geheel verkeerd be grepen. De wettelijke definitie van het gele licht is, ..dat doorrijden verboden is", behalve voor wat betreft het verkeer, dat bij het verschij nen van dat licht, hetzij zich reeds op de wegkruising bevindt of de stopstreep is ge passeerd, hetzij deze kruising of streep zoo dicht is genaderd, dat stilhouden daarvoor redelijkerwijze niet meer mogelijk is." Wie dus bij het verschijnen van geel licht reeds op de streep, of er zeer dicht bij is, mag nog doorrijden. Zij die echter voldoende ge legenheid hebben om te stoppen, moeten in houden en zich vóór de streep opstellen. Er zijn er even weel slechts weinigen, die zich hieraan houden en meestal ziet men, wanneer het gele licht verschijnt, dat vele bestuurders hun snelheid opvoeren, teneinde er nog door te kunnen komen. Dit op zich zelf is reeds als een overtreding te beschou wen. Een logisch gevolg van deze handelwijze is echter, dat bij velen, juist op de stopstreep het licht van geel naar rood overslaat, waar door men, zonder zelf ervan bewust te zijn, door het roode licht rijdt, welke overtreding uiteraard nog ernstiger is. Een goede raad aan alle bestuurders van voertuigen is daarom: „Wanneer ge de verkeerslichten nadert en het gele licht verschijnt, stopt dan, indien dit redelijkerwijs mogelijk is, en stelt U op vóór de verkeersstreepge zult dan nimmer de kans loopen door rood.licht te rijden en U aan een ernstige verkeersovertreding schuldig te maken." OPRUIMING RESTANTEN. KROON-BEHANCSELS n.v. GROOTE HOUTSTRAAT 179 (Adv. Ingez. Med.) 3ink niei onder de lamp om een draad in Uw naald le krijgen Mevrouw, mei een bril van KEIP gaal hef gemakkelijker. Gr. Houislr. naasl Luxor (Adv. Ingez. Med.) De Spaansche nationalisten hebben Barcelona beschoten. pag. 4 De onderhandelingen in het Amerikaansche automobielconflict zijn stopgezet, pag. 4 Noorwegen heeft de uitnoodiging van dr. Colijn aanvaard en is tot onderhandelen be reid, pag. 3 Amsterdam wil alle leeningen van 4 pet. en liooger converteeren. pag. 3 Te Brunssum is een jeugdig fietser tegen 'een wandelaar gebotst, beiden werden gedood. pag. 3 De Koningin is hedenmorgen bij een auto tocht aan een groot gevaar ontsnapt. pag. 1 De nieuwe begraafplaats te Haarlem zal spoe dig in gebruik worden genomen. pag. 1 Vorige week is het aantal werkloozen te Haarlem met 32 teruggeloopcn. pag. 1 Oud-Voetballer: Het Nederlandsch Elftal en het spilvraagstuk. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Colijn's streven. pag. 1 Mr. E. Elias: Hofstad-Tafereel. pag. 3 Vr. S.: Naar het. Zuiden. Parijs Toulon. pag. 4 J. B. Schuil over: Met St. Juttemis. pag 2 K. de Jong: Chr. Gem. Koor „Haarlem". E.: Arbcïders-Tooneelvereeniging. pag. 2 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag 5 II. D. Vertelling: De revolutionnair. 'pae 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1