BIJVOET Tegen GRIEP ^WEERBERICHT W O E N S D A" G 20 JANUARI 1937 H A ARLE M'S D A G B C A D 2 De Steunregeling. Een bezwaar bij de uitvoering. De Minister van Sociale Zaken heeft de Tnaximumsteunbedragen vastgesteld, welke aan de werkloozen verstrekt mogen worden. Deze bedragen werden vastgesteld naar 'de grootte van het gezin en voorts naar het bedrag dat betrokkene in zijn werkkring bij een normale werkweek verdiende of thans door de werk nemers verdiend wordt, zoodat ook rekening gehouden wordt met eventueele loonsverlagin gen. Boven deze vastgestelde maximumbedra gen mag niet worden uitgekeerd, alleen de brandstoffenbijslag is hiervan uitgezonderd, doch overigens is alles onder het maximum bedrag begrepen en de controle op strikte na leving hiervan, welke controle door den Rijks dienst der Werkloosheidsbestrijding wordt uit geoefend op de gemeentebesturen, is zeer streng. Nu staat in de Steunregeling, art. 9. ver meld: „Slechts één lid van het gezin kan voor steun overeenkomstig deze regeling in aanmer king komen", welke bepaling in gewone om standigheden geen moeilijkheden zal veroor zaken daar het zoo goed als altijd de vader is die tijdens werkloosheid voor ondersteuning in aanmerking komt. al moeten dan de gezins leden. indien zij werkloos zijn, ook vanzelf eiken dag de controlelijst teekenen. daar de vader ook voor hen bij zijn ondersteunbedrag gezinsledenbijslag ontvangt. Indien echter de vader is overleden en de zoons op zich hebben genomen voor het gezin te bljjven zorgen, dan komt er een moeilijk heid. in het bijzonder wat het steunbedrag be treft. Bij een bepaalde organisatie doen zich nu twee zulke gevallen voor. Er zijn twee zoons die beiden op zich hebben genomen ge zamenlijk voor de moeder te blijven zorgen. De verdienste van deze zoons waren f 12 en f 10.50 per week en hij die f 12 verdiende (beide zoons zijn toevallig nu werkloos geworden) kan steun aanvragen op grond van artikel 9 der steun regeling en de broeder zal eveneens iederen dag de stempellijst moeten teekenen. Het be treurenswaardige is nu echter, dat het gezin dan gesteund wordt naar het maximum bedrag dat de ééne zoon' verdiende, in dit geval dus f 12 per week. Het bedrag van de ondersteu ning voor deze drie personen zal zijn f 8.35. omdat er geen rekening gehouden wordt met het feit. dat het gezin in stand werd gehou den door de verdiensten van beide zoons, in totaal f 22, doch alleen met het bedrag dat de ééne zoon verdiende. Dit is werkelijk een hiaat en het is wel ge- wenscht dat een goede oplossing mogelijk wordt gemaakt, om het voortbestaan van het gezinsverband niet in gevaar te brengen. OPBRENGST COLLECTE. Na afloop van den feestavond van het Chr. Gemengd Zangkoor „Haarlem" welke Maan dag in de Kloppersingelkerk gehouden werd. is een collecte gehouden ten bate van „Bethesda Sarepta" te Haarlem. „Meer en Bosch" te Heemstede en „de Lichthoeve" te Santpoort. Deze collecte bracht een bedrag van 29.27 op, dat door het koor werd aangevuld tot 30. Aan elk der inrichtingen in thans 10 uit gekeerd. 200 K G. OUD IJZER GESTOLEN Dinsdagmiddag half drie heeft een agent van de Haarlemsche Hondenbrigade in de Paulinalaan aangehouden -twee kooplieden van resp. 22 en 24 jaar, beiden wonende te Haarlem, die op een bakfiets 200 K.G. oud ijzer vervoerden. Zij bekenden dit ijzer ge stolen te hebben.-Voor een nader onderzoek zijn ze aan de politie te Zandvoort overge leverd. CATHARIJNEBRUG DEFECT. Als gevolg van een defect in de draaicon- structie van de Catharijnebrug werd het autoverkeer over deze brug Dinsdagmiddag enkele uren belemmerd. Fietsrijders en voetgangers konden pas- seeren maar het autoverkeer werd door de politie langs andere wegen geleid. Ook <ie scheepvaart ondervond eenige ver traging. Het verkeer kon echter in den vooravond weer ongeninderd passeeren. bloemendaal TELEFOON 22016. Uw wasch is in goede handen, wanneer U haar laat behandelen door BIJVOET. BIJVOET'S modern bedrijf met haar kristal helder en zacht water is een waarborg voor een goede verzorging van Uw goed. (Adv. Ingez. Med.) „Mijne Heeren," sprak de spreker, „'t Vertrouwen in PERQUIN is hecht, 't Warmtecijfer van zijn KOLEN Is record Ik heb gezegd (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 2d JANUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinHubert Cuypers „Minnestreelen". Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85: Evangelische samenkomst. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Als het circus komt". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bi] nacht" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Met verzegelde orders". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hofkonzert". 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in .,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1012 en 1417 uur. DONDERDAG 21 JANUARI Nieuwe Kerk: Voordracht over Huwelijken in het Huls van Oranje. 8.15 uur. Broederkerk, Parklaan 34: Opwekkings samenkomst. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds Heemstede: Tentoonstelling in ;,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1012 en 1417 uur. Bloem endaal: Vergadering van den gemeenteraad, 3 uur. Ons Raambiljet vertelt waar U ze krijgen kunt STEGEMAX'S (weldcrsclie Rookw orst (Adv. Ingez. Med.) De winst van het abattoir. Adres van de Slagersvereenigingen. „In „De Vee- en Vleeschhandel" van 17 Nov. '36 werd een kort overzicht opgenomen van het jaarverslag van* het abattoir te Haarlem, dat wij hier nog eens citeeren: Aan het waarschijnlijk uit overwegingen van bezuiniging nogal bekorte, jaarverslag van het abattoir te Haarlem, omtleenen we het volgende. Het personeel bestond udt 18 ambtenaren en 25 werklieden. De ijspi'oductie bedroeg 136.480 staven tegen 165.932 in 1934, welke omzet ongetwijfeld be vredigend mag worden genoemd. Aan het abattoir werden geslacht 40.619 stuks dieren tegen 38.321 in 1934, een vermeer dering dus van 2298. In de aangesloten ge meenten werden geslacht 6731 stuks dieren (v. j. 7206). Van de 168 dieren, welke onder toezicht moesten worden verkocht, waren 139 uit Haar lemmermeer afkomstig: van de 761 totaal af gekeurde dieren waren niet minder dan 518 uit- genoemde gemeente afkomstig. De t-ifberculose-percentages bedroegen voor runderen en varkens respectievelijk 38.6 en 15.4. De invoer van vleesch in den keuringskring uit andere gemeenten was wederom groot, zoo als uit onderstaande cijfers blijkt. Ingevoerd werd o.m. 1935 1934 K.G. rundvleesch 277.810 348.935 K.G. nuchter kalfsvleesch 77.811 45.705 K.G. varkensvleesch en vet 705.595 650.675 De invoer van varkensvleesch te Haarlem steeg van 156.042 K.G. in 1931 tot 606.016 K.G. in 1935, dus tot bijna het viervoud! Er werden te Haarlem gedistribueerd 80.813 blikken rundvleesch en 35.865 blikken gehakt. Het aantal opgemaakte processen-verbaal bedroeg 89, waaronder niet minder dan 30 be trekking hebbende op overtreding van art. 35 der Vleeschkeuringswet. De winst gemaakt op de exploitatie van het slachthuis bedroeg f91.654,14 of 17 pet. van het kapitaal. Zooals hieruit blijkt, bedroeg de winst van dit bedrijf ruim f91.500. Naar aanleiding daarvan hebben de verschillende bij dén vleeschhandel betrokken vereen, zioh met het volgende adres tot den gemeenteraad ge wend: Aan den Raad der Gemeente Haarlem. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de Haarlemsche Slagers Patroons Vereeniging; de Haarlemsche Grossiers Vereeniging voor den Vleeschhandel voor Haarlem en Omstre ken, de R.K. Slagerspatroons Vereeniging St. Bavo, en de Haarlemsche Paardenslagersver- eeniging, alle gevestigd te Haarlem en ten deze domicilie kiezend bij de Haarlemsche Slagerspatroons Vereeniging, Nagtzaamstraat 18, Haarlem; dat zij hebben kennis genomen van het voordeelig saldo, door de exploitatie van het Openbaar Slachthuis te Haarlem opgeleverd; dat dit saldo, gelijik andere jaren eveneens geschiedt, in de Gemeentekas zal worden ge stort; dat dit voordeel wordt -behaald uit het' Ge meentelijk voorschrift om de slachtingen van vee op één plaats in de Gemeente te doen geschieden; dat deze centralisatie van slachtingen wordt voorgeschreven uit het oogpunt van Volksge zondheid en Openbare Veiligheid en tevens met het oog op een betere uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst; dat de Vleeschkeuringsdienst de uitvoering betreft van een sociale wet, n.L de vleesch- keuringswet, in het leven -geroepen ter be scherming der Volksgezondheid die door de Gemeente zoodanig wordt uitgevoerd dat deze ook voor haar winst afwerpt, wat geenszins in de bedoeling ligt van onze Regeering, die uit drukkelijk heeft verklaard, dat de uitvoering der Vleeschkeuringswet geen winsten voor de Gemeentekassen behoort af te werpen; dat door zoodanige exploitatie van het Open baar Slachthuis, de slagers veel meer bijdra gen in de algemeene bestuurskosten der Ge meente, dan welke andere middenstaradsvak- groep ook, wat een ongemotiveerden achter stand geeft op de andere vakgroepen of be drijven, betreffende den Middenstand; dat de slachthuistax-ieven een veel te zware last zijn gaan vormen op het toch reeds door de crisislasten zoo ernstig getroffen slagers- bedrijf. Reden waarom zij Uw Geacht College be leefd verzoeken de slachthuistarieven zooda nig te verlagen, dat de gemeente daaruit geen winst behoeft te trekken, wat geenszins aan gemerkt kan worden als oorzaak, waardoor de volksgezondheid wordt geschaad: 't welk doende enz. Haarlemsche Slagers Patroons Vereeniging. Haarlemsche Grossiers Vereeniging voor den Vleeschhandel voor Haarlem en Omstreken. R.K. Slagerspatroons Vereeniging „St. Bavo". Haarlemsche Paardenslagersvereeniging. ZICH IN ÏÏET HOL VAN DEN LEEUW GEWAAGD. Een 35-jarige varensgezel, gedomicilieex-d te Rotterdam, vervoegde zich Dinsdagmiddag half drie bij de Haarlemsche recherche om een inlichting. Het bleek, dat hij door de po litie te Zwolle in het Algemeen Politieblad gesignaleerd is als verdacht van diefstal door verbreking in het motorschip „Gruno" al daar. De man zal aan de Zwolsehe politie worden overgeleverd. VOOR MEER EN BOSCH EN BETHESDA SAREPTA. Maandagavond heeft het Chr. Gem. Koor „Haarlem" een uitvoering gegeven in de Kloppersingelkerk. Van de opbrengst is f 10 afgestaan aan Bethesda Sarepta en f 10 aan Meer en Bosch. Deze giften zijn natuurlijk dankbaar aan vaard. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 9/16 Berlijn 73 46 1/4 Parijs 8.52 5/8 Brussel 30.77 Va New-York 1.82 5/8 Amsterdam, 10.15 uur. PERSONALIA. De heer W. C. Smith behaalde het diploma in Engelsche handelseoxTespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen, de heer D. ter Haak het zelfde diploma voor Duitsche handelscorres pondentie. De Bilt voorspelt Zwakken tot matigen, later toenemen- den Zuidoostelijken tot Zuidwestelijken wind, tijdelijk opklarend, later wellicht weer neerslag, temperatuur om het vriespunt, later weer zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 777.6 nx.M. te -Hapax-anda. Laagste 732.9 m.M. te Vestmanoer. Het hooge drukgebied in het Noordoosten is slechts weinig afgenomen, en de vochtige luchtstroomen die boven de zeer koude lucht in de onderste luchtlagen doordringen brengen langzamex-hand over geheel buitschland sneeuw. De gisteren in het Westen vex'schenen daling heeft zich tot een diepe depressie bij Ierland ontwikkeld maar is nog voorafgegaaxi door een hooge drukrug die, na een oogenblik vorst in het Noordoosten van ons land. weer Westenwind brengt. In Scandinavië nam de vorst toe, in Polen en Oost-Duitschland bleef zij streng maar de Zuidooster storm heeft zich in beteekenis afnemend naar de Noörsche kust verplaatst. In Zuidwest Duitschland is zware regen gevallen. Frankrijk heeft opklarend weer met vrij lage ochtendtemperatuur. Ook in En geland was de ochtend onbewolkt met plaat selijk lichte vorst, maar ixx Ierland waait reeds een Zuidelijke storm exx daalt de barometer snel. In de Alpen valt nog sneeuw. Waarschijnlijk zal een nieuwe daling zich gedeeltelijk over de Golf van Biscaje uitbrei den en in verband met de hooge drukking in het Oosten den wixxd weer naar Zuidoost doen loopen, waarbij zoowel door opklaring als door transport eenige vorst hier te lande kan voor komen. Vex-moedelijk zal de depressie later weer ruimenden wind met dooi en neex-slag brengen. BAROMETERSTAND Vorige stand 751 m.M. Stand van heden 757 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANNOpticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 9.13 uur; n.m. 21.59 uur. Straxxd berijdbaar van 14.1520.00 xxur. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoesisiillende werking, haar ziekiekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is de bekende, van ouds geprezen akker's Abd'jisiroop het beproefde middel in griep-tijd. Overal verkrijgbaar. In flacons vanaf f 0.75 o-.* (Adv. IngeZ'-MedJ- Het voedselvraagstuk. Voedt U zich goed? Voor de Nederlaxxdsche vegetariërs- bond afd. Haarlem sprak gisteravond dr. J. G. Menken uit Amex-sfoort over „Het Voedselvraagstuk". Deze bijeen komst die druk 'bezocht was, werd ge houden in het gebouw Theosofia. Na een korte inleiding van den voorzitster der vereeniging mejuffr. J. Bothof f, nam Dr. Menken het woord. Spr. begon met op de ge weldige beteekenis van het voedsel te wijzen. Wij ontleenen aan het voedsel onze lichaams warmte en onze energie. Voornamelijk de vetten en koolhydraten leveren ons de energie terwijl eiwitten meer dienen voor den opbouw van verlox-en gegane lxdhaamsbestanddeelen. Spreker behandelde vervolgens verscheide ne ziekten zooals jicht, migraine en andere minder ernstige stoornissen, die bij verkeerde voeding kunnen optreden. Eexx volwassen man heeft per dag ongeveer 50 milligram vitamine C noodig. Deze krijgen we om. uit versche groenten en fruit. De zeer bekende vooi-jaaTsvermoeidheid is voor een groot deel te wijten aan een tekort aan vita minen C. Vitaminen A en B 1 en 2 vindt men voor namelijk in bladgx-oenteix, aardappelen en fruit. De vitamine D. die bij een tekort tot de gevreesde rachitis leidt, wordt in de huid ge vormd door de bestraling met zonlicht, 's Win ters kan men dit tekort aan zonlicht aanvul len door levertraan en door bestraling onder de hoogtezoix. Wanneer we alles wat ons orgaixisme noo dig heeft ixi de juiste hoeveelheid tot ons nemen, zullexi zeer vele ziekten kunnen wor den voorkomen. Dus veel versche groenten en fruit, niet te veel eieren, weinig vleesch en visch, geen spe- cex-ijexx en geen genotmiddelen en ge zult zich weldra geheel fit gevoelen. Dr. J. G. Menken besloot zijn buitengewoon leerrijke voordracht met te wijzen op de beteekenis vaxi de variatie en der smakelijke bereiding vaxx de spijzen. Hierna was gelegenheid tot vragen stellen. HAARLEMMERMEER NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. In het Boaz-lokaal te Hoofddorp zal Vrijdag avond 22 Jaxxuari a.s. weder een Evangelie samenkomst worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer G. D. van Prat- tenburg. Evangelist te Driebergen, met het onderwerp: Niets nieuws onder de zon. RINGDIJKBESTRATING. Het groote werk der bestrating van den Ringdijk om den Haarlemmermeerpolder, voor de verdere uitvoering waarvan voor 1937 78.000 beschikbaar werd gesteld, zal vermoe delijk dit jaar nagenoeg geheel zijxi beslag krijgen. Thans zijn aan de beurt de Benne- broekerdijk, de Cruquiusdijk en de Zwanen burger dijk. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Haarlemmermeer werden in het afgeloo- pen jaar 14 gevallen van roodvonk voor, die allen gunstig verliepen. Dlphtheritisgevallen kwamen niet voor. BLOEMENDAAL Christelijke Nationale W erkmansbond. 35e Jaarvergadering. De afdeeling Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond houdt op Maandag 25 Januari in het Jeugdhuis aan de Donkere laan haar 35e jaarvergadering. Naast het meer zakelijke gedeelte zal op dezen avond een feestelijk programma worden afgewerkt, waaraan o.a. medewerken het duo Bosch en George Latude (accordeon-virtuoos). BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. M. van HaasterMeskers, z. Ondertrouwd: A. A. A. P. J. van Tetering en G. M. M. Lamp. Getrouwd: A. L. Ziegler en A. Resch. Overleden: W. F. van den Broek, 73 j.; J. Langendijk, 80 j., weduwe van P. Schoen. BENNEBROEK TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Dinsdag vergaderde in het Vereenigingsge- bouw aan de Schoollaan de afd. Bennebroek van de R.K. Staatspartij ter vaststelling van de voorloopige candidateixlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer J. F. van Lierop, werd de vergadering geleid door den 2exx voorzitter den heer H. v. a. Reep. De volgende candidaten werden gesteld: mr. dr. Beaufort O.F.M., oud-minister Steenberghe, Chr. v. d. Bilt, Jac. Groen, A. J. Loerakker, E. J. L. Stumpel, J. E. van Eeden en mr. H. P. Marchant. De afd. besloot zich met het hoofdbestuur te wenden met verzoek te protesteeren tegen de achterstelling van katholieken bij benoemin gen. Besloten werd voorts om in samenwerking met andere vereenigingen een groote propa- gancla-avond te houden. Uit de opgaven vaxx het bestuur bleek dat de afdeeling groeiende is en thaxis 276 leden telt, waaronder 136 damesleden. HAARLEMMERLIEDE DE AANRIJDING OP DEN HAARLEMMER STRAATWEG. Oproeping van den aanrijder en getuigen. Zatex-dagavoxid 16 Januari j.l., te ongeveer 7.30 uur, is op den Haarlemmerstraatweg, tus- sohen Haarlem en Halfweg, ter hoogte van de Liedebrxxg, een motorrijder, terwijl hij naar links een zijweg „de hooge Liedebrug", wilde oprijden, door een achter hem komende auto aangeredexi, waardoor zijn linkerarm verbrij zeld is geworden. De motorrijder moest tenge volge daarvan in een Ziekenhuis worden op- geixomen. De burgemeester van Haarlemmerliede erx Spaanxwoude te Halfweg, geeft den autobe stuurder in zijn eigen belang in ernstige over- wegixx'g zich bij hem aan te melden én roept getuigen op, die in staat zijn omtrent deze aanrijding nadere gegevens te verstrekken. HEEMSTEDE DIEFSTAL. Dezer dagen werd aangifte bij de politie gedaan dat een ijzer hekwerk, dat stond om een bouwterrein aan den Heerenweg, spoor loos was verdwenen. Door de politie te Haarlem is aangehou den een zekere H. uit Haarlem die het ge- stolene op een haxxdwagen vexwoex-de. Tegen H, is proces-verbaal opgemaakt. RIJWIELDIEFSTAL. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van de vermissing van een heerenrijwiel, dat even onbeheerd had gestaan voor een winkel in de Zandvoortschelaan. (IIN/T IN IITTIMN. MUZIEK CONCERT DER H. O. V. Het programma van het jongste Dinsdag avondconcert bevatte niet meer dan twee nummers en had toch een aantal bezoekers aangelokt, dat voor een concert der Dixxsdag- avondserie een record beteekende. Die twee nummers, één vioolconcert en één symphonie. waren dan ook twee der beroemdste werken uit de geheele muziekliteratuur, en ik behoef nauwelijks te zeggen dat het werken van Beet hoven waren. Hun aantrekkingskracht toont zich steeds nog onverzwakt, welke pogingen om die te verzwakken of weg te redeneeren sommige corypheën der modex-nen ook mogen aangewend hebben. Als soliste in het concert voor viool en or kest trad de Duitsche violiste Maria Neuss op, die reeds in het vorige seizoen haar mede werking bij een uitvoering onzer H. O. V. ver leend zou hebben, maar toen wegens ziekte af moest zeggen. Het is betrekkelijk zeldzaam dat we een vrouw Beethoven's vioolconcert hooren vertolken. Het uitgesproken mannelijk karakter, dat Beethoven's genie in zijn wer ken opexxbaart, zal daarvan wel de oorzaak zijn. Het is zeker geen toeval, dat de zeer en kelen onder de mij bekende en tot muzikaal oordeel bevoegde personen, die Beethoven's vioolconcex-t niet bewoxxderen, juist vrouwen zijn. En het is zeker ook geen toeval dat Maria Neuss' vertolking in het Larghetto de schoon ste en meest bevredigende uitkomsten had. Immers, dit stuk heeft een week, haast vrou welijk karakter, dat ook uit de afsluitende formules der meeste er in voorkomende muzi kale periodes blijkt. En dit heerlijke Larghetto heeft de violiste bijkans volmaakt, diep ge voeld, innig en met- prachtigen toon gespeeld. Haar groote violistische eigenschappen kwa men ook in het eex-ste hoofdstuk en in het Rondo aan het licht. Maria ..euss is oudleei'linge van Carl Flesch, den meester, die door niemand minder dan Jacques Thibaud als „le plus grand pédagogue du moxxde" geroemd werd, en de suggestieve invloed van den magistralen Beethoven-vertol ker Flesch is ook in het spel van Maria Neuss te bespeuren. Maar tot dat magistrale ver- (Adv. Ingez. Med.) mocht zij zich niet op te werken. Haar voor dracht was dharxneerend, in vele détails voor treffelijk, maar miste groote lijn en kracht. De geheugenfout ixx haar eerste solo mag men haar niet te zwaar aanrekenen: zoo iets is wel beroemdereix gepasseerd. Zij bezorgde me eenige angstige oogenblikken, maar xxa eenige maten bleek gelukkig dat de soilste zich geheel hersteld had en met volkoixxexx beheerschiixg verder speelde. Met -betrekking tot de tempi nam zij nogal eenige vrijheden, die het aan Frits Schuurman exx het orkest niet altijd ge makkelijk maakten om een werkelijk sympho- xxisch geheel tot stand te brexx-gexx. Dit is dan ook niet gelukt, en er waren ook overigexxs in het orkest nogal wat onvolkomenheden. Ditzelfde was het geval bij de vertolking -der Vijfde Symphonie. Schuurmaxi dirigeerde le vendig doelbewust, maar de x-echte spanning wilde pas in de Finale komen. Vooral het An dante con moto ging me voorbij zonder veel indruk xia te laten. Uit het eerste Allegro mag de schoon-e uitvoering vaxx de hobo-solo niet oxxverxneld blijven. De Finale bracht een mooien climax, die de opgetogeixheid der hoor ders verwekte. Ook de soliste werd warm gehuldigd; zij ont ving bovendiexi fraaie bloenxexx. K. DE JONG. HET TOONEEL DE WEDSTRIJD VAN CREMER. BLANKE BALLAST De bekende tooneelvereeniging „Mxxtua Amieitia" uit Rotterdam trad gisteren op den derden wedstrijdavond voor de Cremerl-ede-n in den Stadsschouwburg op met Blanke Bal last van Leon Gordon. Schreven wij gisteren in onze kritiek over „Met St. Juttemis", dat bij zoo'n blijspel het vexiangen naar ouderwetsch tooneel met sterke 9peelscènes nu en dan bij ons boven kwam. in Blanke Ballast kregen wij volop, wat wij in de Engelsche stukken wel eens te veel missen, een en al tooneel en het geeft den spelers alle gelegenheid tot krachtig, forseh spel. Wel opmerkelijk is het verschil van karakter der tooneelstukken, welke uit Amerika en Engeland tot' oxxs komen. Geven de stukken uit Engeland voornamelijk milieu schildering, de Amerikaxxen brengen ons too neel van veel sterker gehalte. Ik behoef hier maar te herinnerexi aaix Anna Christie en Liefde onder de Olmen van Eugène O'Neill, aan mannen in het Wit vaix Sidxxey Kingsley en aan Het Voorste Legioen van Enxmet Lavery. Deze stukken hebben hun succes vooral te danken gehad aan de stex-ke speelscènes, welke ze bevatten. Maar meer nog dan deze stukken is Blanke Ballast eexx speeimexi van een ouderwetsch krachtig speelstxxk. De scènes a faire volgen elkaar op als in een drama van Sardou, en het geeft bovendien een milieu-schildering, welke wij bij Sardou maar al te vaak missen. Dit in de tropen spelend drama heeft iets be- nauwexids en beklemmends, dat niet nalaat indruk op het publiek te maker- Het is niet te ontkennen, dat het tooxxeel nu en dan robuust-, een enkelen keer zelfs grof is, maar het milieu leidt daar onwillekeurig toe. Planters op een rubber-plantage in Afrika zijn nu eenmaal ruwe kerels en als ze het niet zijn, worden zij het door de deprimeerende omgeving. Leoxi Gordon heeft dat met foi'sche pexxseelstreken geschilderd en hij heeft zich in dit stuk een knap tooneelschrijver getooxxd. Welk een voortreffelijke vondst was het niet, om ons de degeneratie van deze menschen in de tropen te toonen in de drie figuren, die el- kandei* opvolgen: de man, die terugkeert, de man, die komt en de maix. die Allan Langford vervangt. In de analogie van deze drie figuren toont Leon Gordon ons wel heel sterk den in vloed vaxx het demoraliseei'end leven voor den blaixke ixx de binnenlandeix van Afrika. Maar. dat deze Amerikaaxxsche schrijver ook teerder snai-eix weet aan te raken, heeft hij bewezen met de schildering van den dokter, die door dit stuk gaat als eexx waarlijk tragische, meelijwekkeixde figuxxr. Om dezen dokter voor al vergeven wij het hem, dat hij nu exx daix vooral in de tooneelen met Toxxdeleo op den rand van het melo-aramatische staat. Dat Blaxxke Ballast bij de Crenxerledexx suc ces zou hebben, was te verwachten. In dit stuk is geen sprake zooals in De Dienstknecht in het Huis en De Duivel van symboliek, het is alles reëel, sterk tooneel, dat recht op den maxx afgaat. En iix -de voorstelling van Mut.ua Amieitia kwam dit geheel tot zijn recht. Op de opvoering en het spel hopen wij uit voerig terug te komen in ons verslag vaix den wedstrijd, ïxa uitspraak van de jxiry. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2