Vliegtuig verliest een vleugel. Toestel nabij Parijs neergestort. Vier dooden bij de ramp. Dampo Grieperig-Verkouden? WOENSDAG 20 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Dinsdagmiddag tegen drie uur is het vliegtuig P. H. M. A. G., dat vroeger toebehoord had aan den vlieger Van der Leeuw, en dat door den chef-instructeur der Nat. Luchtvaart School, A. R. Somer, van Parijs naar Ypenburg zou worden gebracht, waaschijnlijk door het breken van een vleugel, in de vlakte van Mont l'Evèque, ongeveer vijftig kilometer van Parijs, neergestort. De vier inzittenden, de piloot, de heer Joachim Tissot, chef-mecanicien Hoeven en mecanicien Maltha, zijn om het leven gekomen. Toen omwonenden bij het wrak aankwamen, trof men daarin twee personen, van wie één reeds was overleden. De ander ademde nog even, doch overleed vrijwel terstond. Men heeft eenige uren gezocht naar de lijken der andere slacht offers en deze later op vrij grooten afstand van het toestel gevonden. Deze zijn er zeer waarschijnlijk bij den val uitgeslingerd of uitgesprongen. Arbeiders, die in de vlakte van Mont 1' Evèque op het veld aan het werk waren, hoorden om ongeveer 10 minuten voor drieën het geronk van een vliegtuigmotor. Direct daarop hoorden zij een hevig geraas en zagen zij het vliegtuig steil naar beneden duiken. Onmiddellijk begaven zij zich naar de plaats waar het toestel was neergekomen. De machine was volko men vernield en te midden der wrak stukken lagen de lichamen van de heeren Somer en Tissot. Eén van hen ademde nog even, doch overleed zeer spoedig. Onder leiding van de burgemeester en een kapitein der gendarmerie werd onmiddellijk het reddingswerk ter hand genomen, waarbij o.a. hulp ver leend werd door majoor Alain van het vliegveld Le Bourget. Temidden der verwrongen resten van het toestel bleken zich de lijken van de heeren Somer en Tissot te bevinden. De lijken der beide andere inzittenden werden pas enkele uren later gevonden op ongeveer 150 meter afstand van de plaats waar de machine was neerge komen. Tot op een afstand van 800 meter werden stukken van den rechtervleugel gevonden. Uit hetgeen ooggetuigen verhalen moet de conclusie getrokken worden, dat de ramp veroorzaakt is door het breken van een vleugel. Verschillende ooggetuigen althans vertellen, dat zij het toestel hebben zien neerstorten en dat zij duidelijk hebben waargenomen, hoe een der vleugels los van het vliegtuig in een eigen boog neerstort te. Van autoriteiten, die ter plaatse geweest zijn, vernamen wij bovendien, dat er geen sprake van is, dat de lij ken der slachtoffers verkoold zouden zijn. Het toestel is wel volkomen ver nield en vormt weliswaar niet meer dan een hoop verwrongen metaal, maar brand is niet ontstaan. Het terrein, waar het toestel is neergekomen, Is zeer moerassig en de overblijfselen zijn een flink eind in den grond gedrongen. Hieruit kan verklaard worden, dat, toen men de beide eerste lijken uit de verwoeste stuurhut bevrijd had, nog pogingen in het werk gesteld werden om onder de puinen ook de beide overige lij ken te vinden. Toen dit onmogelijk bleek is men verder gaan zoeken, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat deze beide slachtoffers tijdens den val uit hun zitplaatsen moeten zijn geslingerd, dan wel in wanhoop uit het val lende toestel moeten zijn gesprongen, aange zien men na veel moeite hun lijken op eenige honderden meters van het wrak in het moeras vond. De burgemeester van Senlis heeft zich, ver gezeld van den commandant der plaatselijke gendarmerie, terstond naai- de plaats van het onheil begeven. Hij gaf onmiddellijk opdracht alles in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk het stoffelijk overschot der slacht offers te bergen en over te brengen naar het ziekenhuis te Senlis. Dit is inmiddels geschied. Tevens gelastte hij de inmiddels ter plaatse aan gekomen onderprefect met de meeste zorg de papieren, die zich op de slachtoffers en in het toestel bevonden te verzamelen en onder de hoede der autoriteiten te plaatsen. Met lof- waardigen ijver heeft de gendarmerie van Senlis gewerkt aan de berging van de slacht offers. Het bleek echter al spoedig dat ook de vlugste berging' niet meer kon baten, aange zien de ongelukkigen op slag dood geweest moeten zijn. Groote verslagenheid op Ypenburg. Dat de ramp bij Senlis op het vligveld Ypen burg groote verslagenheid heeft veroorzaakt, spreekt vanzelf. Toen wij er Dinsdagavond aankwamen, wa ren aanwezig de heeren Reynders, Asjes en Nuesink. onderscheidenlijk gedelegeerd com missaris van de exploitatie maatschappij Ypen burg, instructeur van de Nationale Luchtvaart School en administrateur van de genoemde ex ploitatie maatschappij. Voortdurend rinkelden telefoons op verschil lende plaatsen en toch waren de heeren zoo bereidwillig ons een en ander mede te deeien. Van den heer Nuesink vernamen wij. dat de P.H.M.A.G. reeds enkele dagen op le Bourget stond. De heer Schmidt Crans, chef-instruc teur van de N1.S. had het toestel op het Pa- rijsche vliegveld laten staan, daartoe door een onbeteekenend motordefect genoodzaakt Per trein was hij naar ons land teruggekeerd. De N.L.S. had toen Maltha naar Parijs gestuurd om de reparatie te verrichten en later was „Janus" Hoeven hem nagereisd ter controle van de reparatie. Maandag was de heer A. R. Somer, vergezeld van den sportvlieger Tissot, naar Parijs ver trokken. om het toestel Dinsdag met de beide mecano's over te vliegen. Volgens het op Ypenburg ontvangen bericht, was het toestel Dinsdagmiddag 14.25 Holland- sche tijd gestart en omstreeks 14.45 neerge stort. De machine was een Iesmachine van de Na tionale Luchtvaartschool en door wijlen den heer M. A. G. van der Leeuw aan deze instel ling geschonken. Voorts deelde de heer Nuesink nog mede. dat men zich omstreeks 5 uur op Ypenburg ongerust begon te maken. De P.H.M.A.G. had er al moeten zijn. De lichten op het veld waren ontstoken. Men belde toen Waalhaven op en verzocht radiografische inlichtingen. Het is bij vragen gebleven: antwoord kwam er niet. De jobstijding kwam om 6 uur binnen. De heer Mohr. de Parijsche vertegenwoordiger van de K.L.M. deelde toen telefonisch mede. dat de P.H.M.A.G. gevallen was, dat 2 lijken gebor gen waren en geïdentificeerd waren als zijnde de stoffelijke overblijfselen van Somer en Tissot en dat de beide andere lijken niet te vinden waren. Omstreeks 8 uur belde de heer Mohr voor de tweede maal op. Hij bracht toen het bericht, dat ook de beide andere lijken gevonden waren. De overblijfselen van de vier slachtoffers zijn in een chapelle ardente te Senlis opgebaard. Het bestuur van het vliegveld Ypenburg heeft den heer Mohr verzocht een spoedig transport van de lijken der slachtoffers te bevorderen. GEESTELIJKE WEERBAARHEID Het kunstenaarscentrum voor geestelijke weerbaarheid zal op 13 Februari te Haarlem een regionale conferentie voor kunstenaars beleggen. Het onderwerp „geestelijke weer baarheid" zal op de verschillende conferenties worden ingeleid door mevr. Marianne Philips, ir. J. B. van Loghem en dr. G. Stuiveling, ter wijl het onderwerp „Kunstenaars en psychi sche werkelijkheid" door bekende psychologen aan de orde zal worden gesteld. Een vlug genome uitwendi ge genezing door 50 c(. - Doos 30 ct. (Adv. Ingez. Med.) De slachtoffers. A. R. Somer, 29 jaar oud, een uiterst bekwaam piloot, trad na zijn Soester- bergsche jaren in 1932 bij de N.L.S. op Waalhaven in dienst. Al spoedig werd hij aangesteld tot chef-instructeur op het vliegveld te Eindhoven. Sinds No vember van het afgeloopen jaar was hij als instructeur op het vliegveld Ypen burg werkzaam. Eiken Zondag gaf hij nog in Eindhoven les. De heer Somer was niet alleen bekend als een voortreffelijk bestuurder, maar ook zeer bemind wegens zijn prettige omgangsvormen. Hij was eerst twee jaar geleden gehuwd en laat een vrouw en een baby van 3 maanden achter. De heer Somer woonde te Stompwijk. De werktuigkundige „Janus" Hoeven heeft jarenlang voor Fokker gewerkt, waar hij 'zeer goed stond aangeschreven. Hij fungeerde als „international man"; d.w.z. dat hij belast was met het montee- ren van toestellen in het buitenland. Hij werkte o.a. in Turkije Polen, Zweden, Engeland en Frankrijk en heeft veel ge vlogen met ir. Grasé. Een toestel, door „Janus", zooals hij in de wandeling heette, goedgekeurd, was goed. Dat wist iedereen. Ongeveer 7 jaar werkte hij voor de Nationale Luchtvaart School eerst op Waalhaven en later op Ypenburg. Door zijn ondergeschikten werd hij op de handen gedragen. De overledene was 39 jaar oud, gehuwd en vader van 2 dochters. Hij woonde de laatste jaren te Rijswijk. Jaap Maltha was ongetrouwd en 20 jaar oud. Hij was een veelbelovend me canicien en naar Parijs gezonden om de machine, welke gisteren omlaag stortte, luchtwaardig te maken. De heer J. B. A. Tissot was pas uit Indië teruggekeerd, waar hij in de cul tures werkzaam was geweest. Evenals de bestuurder was de heer Tissot nog slechts korten tijd gehuwd. Hij was nog niet gebreveteerd, maar had al twee van de drie proeven met goed gevolg afgelegd en vloog al solo. De Vorstelijke Huwelijks geschenken. Bezichtiging tot 23 Januari a.s. opengesteld. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage brengt onder de aandacht van be langstellenden, dat de gelegenheid om de hu welijksgeschenken van Prinses Juliana en Prins Bernhard te bezichtigen in het paleis aan den Kneuterdijk, blijft opengesteld tot en met 23 Januari a.s., telkens van 10 tot 12 uur en van 1 tot 4 uur n.m. Het aantal bezoekers per dag blijft nog steeds zeer groot, zoodat er voortdurend een file van wachtenden aanwezig is, die vooral tusschen 2 en 3 uur n.m. zoo groot is, dat dan de ach tersten in de rij dikwijls niet meer voor 4 uur binnen kunnen zijn. Om teleurstelling te voorkomen wordt daar om, vooral aan bezoekers, die van buiten de gemeente komen, aangeraden om, zoo moge lijk, voor hun bezoek de morgenuren te kiezen en dan tijdig aanwezig te zijn. Bekneld in mengapparaat. Het slachtoffer bezweken. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur is in de stoom-zeepziederij „De Hamer" van de firma T. P. Viruly en Co. te Gouda een doodelijk ongeluk geschied. In een van de zeepketels was het mengappa raat in de zeepbrei vastgeloopen. Ten einde de storing te verhelpen, begaf de 34-jarige ar beider van V. zich in den ketel. Hierbij moet. hij vergeten hebben de machine, welke het apparaat in werking brengt, uit te schakelen, want toen hij de zeepbrei van den bodem had losgewerkt, kwam het apparaat in beweging en geraakte de man ernstig bekneld. Toen men den ongelukkige had bevrijd, bleek zijn toestand hopeloos. Tijdens zijn overbrenging naar het van Iterson-ziekenhuis is van V bezweken. Hij laat een vrouw en vier kinderen Waarom wordt de gulden gedrukt? Vragen over Egalisatiefonds. Zijn gestes in strijd met de vaderlandsche belangen geacht. "s-GRAVENHAGE. 19 Januari, r- Het Eer- ste-Kamerlid de heer Pollema, heeft de vol gende vragen tot den minister van Finan ciën gericht: 1. Wil de minister verklaren, waarom het Valuta-egalisatiefonds vrijwel voortdurend is en wordt aangewend, niet om den onge- wenschten invloed van bijzondere schomme lingen. zoowel veroorzaakt door verplaatsing van belangrijke kapitalen als speculatieve bewegingen, te voorkomen, maar om den koers van den gulden tegenover dien der buitenlandsche valuta's Kunstmatig to druk ken? 2. Kan de minister verduidelijken, waar om aldus dit fonds onder verantwoordelijk heid van den minister manoeuvreert op een wijze in flagranten strijd met de muntpoli- tiek der regeering vóór de z.g. devaluatie? 3. Wil de minister inlichtingen verstrek ken (en zoo ja, deze als antwoord op deze vraag geven) op welke gronden hij van mee ning is. dat het op den duur bovengenoemd fonds zal gelukken den gulden op lager ni veau dan voorheen te houden? 4. Heeft de minister overwogen, dat juist de stijging van vele goederenprijzen voor Ne derland met zijn invoersaldo een reden to meer is, in overeenstemming met de vroe gere regeeringspolitiek. den gedwongen val van den gulden niet zoo diep maar zoo .ge ring mogelijk te doen zijn en de huidige gestes van het valuta-egalisatiefonds dus met de Nederlandsche belangen in strijd zijn? 5 Is de minister niet van meening, dat het huidig streven van dit fonds met groote ver liezen voor dit fonds gepaard kan gaan, te meer daar de stijging der prijzen onzer In dische stapelproducten mede bevordert de tendenz van een stijgenden gulden, juist te genovergesteld aan wat het valuta-egalisatie fonds thans blijkbaar beoogt, zoodat door de manipulaties van dit fonds de geldvoor raad hier te lande noodgedwongen sterk wordt uitgezet? 6. Is de minister niet van meening, dat deze onnoodige vergrooting van den geld voorraad in de naaste toekomst een der voornaamste oorzaken zal kunnen worden van een door de regeering niet gewenschte binnenlandsche prijsstijging, waardoor de voordeelen van een natuurlijk niveau van den huidigen gulden zouden blijken te zijn opgeofferd aan het huidige streven van meergenoemd fonds, om te komen tot een lageren guldenkoers dan die door de natuur lijke omstandigheden geboden zou zijn? 7. Ls de minister er zich van bewust, dat op deze wijze de onder veel opoffering tot stand gekomen resultaten van de z.g. aan passingspolitiek in ernstig gevaar worden gebracht? Griep Influenza. M wat u noodig heeft om spoedig te herstellen, zijn 'n paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drogist. (Adv. ingez. Mea.t SCHILDERKUNST Kunst in Haarlem en daarbuiten. Van de exposanten op den Hollandschen Kunstenaarskring mogen, na het besprokene van de vorige week, nog enkele andere stuk ken onder de aandacht gebracht worden. De opmerking is reeds gemaakt dat er ditmaal veel werk van de beeldhouwkunst gemaakt werd en dat die in dit gezelschap meer van de picturale dan van de architectonische zijde gefêteerd is. Kunstenaars als onze stadgenoot Mari Andriessen, als Wezelaar en Wertheim komen daardoor in den Kring tot hun recht. Van den eersten is, naast een damesportret buste, wel die van Lodewijk van Deyssel op merkelijk door de raakheid waarmee die mach tige Caesarenkop geboetseerd werd. Dit mas sale stuk gips draagt in ieder détail tot een prachtige karakteristiek van den rustenden bedwinger van het Nederlandsch proza, bij. Anders, maar niet minder karakteristiek gaf Wezelaar den kop van den schilder Matthieu Wiegman in diens vergeestelijkte bewogen heid, terwijl Wertheim in het portret van den jongen Van Schendel en in dat van mej. Beets, naar zijn aard meer de verfijning eener aristo cratische beschaving bloot legt. Polet en Krop zijn daarnaast weer de krachtige vertegen woordigers van een nieuweren tijd, van een indrukmakend, breed samenvatten, waarin zie Krop's portret van den schilder Bouchaud en psychische karakteristiek evenzeer mo gelijk is. Van de schilders behoort hier mevr. Else Berg tot de sterkste figuren. Zoowel in de bei de portretten als in het „Kastanjeblad" neemt men een „Schwung" van schilderen waar, die bij deze schilderes natuurlijk is, en geen groot doenerij. Die natuurlijke expansiviteit mist men bij mej. Bieruma Oosting van wie ik ge loof dat men gelijk heeft zoo men haar kracht meer in het lineaire, in de teekening met het soms bijtende schrift zoekt. Schwarz geeft in een grooten bouquet met tulpen, in een pa pieren hulsel saamgehouden prachtige stukken kleur, doorgloeide fragmenten in een breed opgezet orchestraal stuk schilderkunst, waar in echter op andere gedeelten de spanning verslapte. Zijn stadsgezichten lijken mij kwa de droomen over de werkelijkheid waarbij noch de droom, noch de werkelijkheid wèl va ren. Van Maks trof mij een wandelend jong paar in de Champs-Elysées, zuiver getroffen in de sfeer dier voorjaarsche lichtwemeling der Ville Lumière. Moolhuizen is gezellig ouderwetsch in een avondstemming bij de Duinen, in zijn strand gezichten herleeft Jan Voerman's visie op MARIA PAULOWNA VAN SAKSEN-WEIMAR diens IJsellandschappen, maar door alles heen blijft Moolhuizen zich zelf, een niet luid spre kend dichter der elegie van Holland's land en luchten. Een gemoderniseerde ouderwetschig- heid is er aan hem, maar hij blijft van onzen bodem en is mij daardoor liever dan de bodem loosheid van Hordijk en Couwenberg, wier Europeesche gezindheid mij niet steeds vol doende critisch doorvoed lijkt en ons mis schien daarom niet imponeert. Tjerk Bottema, Buning, Colnot, Germ de Jong. Kuyten vor men dan de overige exposanten dezer ver- eeniging, van wier eigen leden wij ditmaal Van Herwijnen en Croïn missen. Tot het einde de zer maand blijft de tentoonstelling geopend. Voor wie het interesseert, zij genoteerd dat de expositie der divisionisten in Boymans, waaraan wij eenige notities gewijd hebben, as. Zondagmiddag sluit. Men kan echter nog deze geheele maand in Den Haag terecht, als men een kunstreisje maken wil. Daar is in het nieuwe gemeente museum reeds eenigen tijd een hoogst inte ressante expositie gaande van kunst en anti quiteiten. uit Haagsch familiebezit, waarbij zeer veel waardeloos op aesthetisch en histo risch gebied, door de inrichters voor den dag gehaald is. Door de feestelijke stemming der dagen, die aan het huwelijk onzer Prinses voorafgingen, is die expositie wellicht bij velen in het vergeetboek geraakt men exposeert zoo veel en zoo vaak en zoo overal, nietwaar! Maar niet alleen om de meer dan twee hon derd schilderijen die men uit Haagsch bezit mocht leenen moet de kunstliefhebber deze gelegenheid nog eens in zijn agenda van deze maand zetten. Niet om het aantal, maar om dat zooveel van het geëxposeerde weer, na 31 Januari, terugkeert naar de particuliere wo ningen en men ze dus niet zoo licht weerom- ziet, zij er hier de aandacht op gevestigd. Daar zijn Rembrandt's Ruysdael's, Van Goyen's bij, maar ook eenvoudiger zaken, die men zelden tegenkomt, of die nog geen naam hebben en toch opvallend goed zijn. Er is een groote Mu- rillo uit het particulier bezit van Hare Ma jesteit, de Koningin, die ook een vitrine vol fraaie miniaturen in bruikleen afstond. Maai er zijn vooral uit de 18e eeuw, opmerkelijke dingen als de La Fargues van de familie Mi- chiels van Verduynen, een zeer fijnkleurig schilderij van Jacobus Buys, een Stadspoort met omgeving door een onbekende, met die raadselachtige knapheid, waardoor een D. J. van der Laan lange jaren voor een Vermeer versleten werd. Om van de vele primitieven en zeventiende-eeuwers nu maar te zwijgen. Ook daaronder zouden talrijke boeiende producten aan te wijzen zijn. Maar laten wij tot slot een oogenblik stil staan bij de vitrine met minaturen van de Koningin. Hare collectie is wellicht de uitge breidste in ons land, waar voor die precieuse kleinkunst niet die groote belangstelling be staan heeft als voor de gewone schilderijen. Twintig jaar geleden heeft Frits Lugt over de verzameling van H. M. een alleraardigste en zeer gedocumenteerde studie geschreven, prachtig geïllustreerd en vol histoire anecdo- tique. De uitgevers (Van Kampen) hebben kort geleden den prijs van dat werkje, dat uiter aard geen goedkoop prulletje kon wezen, ik meen dat het zes gulden kostte ongeveer gehalveerd. Dat in twintig jaar zoo'n boekje nog niet uitverkocht was, bewijst de geringe belangstelling, voor deze toch zoo boeiende materie. Wij reproduceeren hierbij uit de tentoon gesteld miniaturen der koninklijke verzame ling dat subtiele portretje door den Engelsch- man Miles gemaakt van Koning Willem den Tweeden's schoonzuster, de lieftallige en schrandere Maria Paulowna van Saksen- Weimar. Het geeft slechts een proefje van de schatten die in die koninklijke vitrine thans te kijk liggen en die ons aanleiding zijn bij een volgende gelegenheid over de portret miniaturen der 18e en 19e eeuw eens wat uit voeriger te vertellen. Het is een onderhoudend j onderdeel der kunsthistorie. J. H. DE BOIS.J Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 188/ 20 Januari: UIT DEN GEMEENTERAAD. Naar aanleiding van het rapport van B. en W. op een uitspraak van den Raad, om vanwege de overheid een onderzoek in te stellen naar hetgeen gedaan kan worden om ongeregeldheden tijdens de kermis tegen te gaan. en op eenige adres sen van ingezetenen met verzoek om „beteugeling van het kermisvermaak", - in welk rapport het dagelijksch bestuur o.a. verklaart in dezen alles te verwach ten van den goeden geest der burgerij, er op wijst dat de laatste jaren het „ker misvermaak" toch reeds aanmerkelijk ingekrompen is door de beperkte toela ting van straatmuziek en straatkunste naars, en er eigenlijk geen ander doel treffend middel is als het vervroegen van het sluitingsuur van kermisinrich- tingen, trad de heer De Kanter in een uiteenzetting van de voordeelen hiervan. Straatkunstenaars doen geen kwaad, zij vermaken het publiek; hen te weren brengt weinig vermindering teweeg van gezegde ongeregeldheden. Neen, de in richtingen, „die in verband staan met de kermis" moeten, wat niet onbillijk is. vroegtijdiger gesloten. Ook dit punt wordt aangehouden. In een ander rapport van B. en W. op een rekest om de kermis te verplaatsen naar andere punten in de stad. geven zij het denkbeeld aan, om de keuze van die punten aan den Raad over te laten. Ook hiertegen had de heer De Kanter eenige bedenking hij wilde deze aan gelegenheid jaarlijks door den Raad ge regeld zien. opdat over elk deel der stad gelijkelijk de kermisvreugd en de na- deelen. die deze instelling voor sommige bewoners oplevert, verdeeld worden. Met dit denkbeeld vereenigde de Raad zich. Politieke propaganda met luchtballonnetjes. Voor de Arnhemsche rechtbank hebben Dinsdagmiddag drie Arnhemmers terecht ge staan wegens beleediging van een bevriend staatshoofd, waarbij op een niet-alledaagsche wijze anti-fascistische propaganda was ge maakt. Men liet n.l. bij westenwind ballonne tjes op, waaraan pamfletten waren bevestigd. Aan den eersten verdachte, den 36-jarigen opperman Th. L. uit Arnhem was ten laste gelegd, „dat hij in of omstreeks Augustus 1936 door bevestiging daarvan aan met een gas, lichter dan lucht, gevulde gummiballons en door het in de buitenlucht oplaten van een en ander bij Westenwind heeft verspreid, en om verspreid te worden in voorraad heeft gehad een aantal gedrukte pamfletten, waarin een beleediging voorkwam van het hoofd van den bevrienden staat Duitschland in diens hoeda nigheid, zulks terwijl hij wist of ernstige re den had om te vermoeden dat in dat geschrift zoodanige beleediging voorkwam. De verdachte bekende. Hij had vier tot vijf-, honderd van dergelijke ballonnetjes in samen werking met de medeverdachten S. en B. ge vuld met waterstof-gas en deze van het bal- con van zijn huis opgelaten. De subst. officier van Justitie, mr. Graaf van Limburg Stirum eischte een week ge vangenisstraf, evenals tegen den tweeden ver dachte, den 39-jarigen reiziger E. S. te Arnhem wegens het medehelpen aan het vullen en op laten der ballons. Tegen den derden verdach te, den 63-jarigen machine-bankwerker E. J. B. uit Arnhem, werd vrijspraak geëlscht wegens gebrek aan bewijs. Twee acteurs en twee actrices gewond Bij verkeersongeluk. Chauffeur van luxe-auto ziet tractor te laat. Acteur Baav loopt zware hoofdwonde op. Op den Hemweg bij Amsterdam, ter hoogte van de Mariahoeve. is Dinsdagmiddag tegen vijf uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij vier leden van het tooneelge- zelschap van Cees Laseur, dat op weg was naar Leeuwarden, zijn gewond. De acteur J. Baaij, wonende te Heemstede, was er het ergst aan toe. Hij is met zware hoofdwonden naar de Marastichting te Haarlem ver voerd. Zijn toestand was naar men ons hedenmorgen mededeelde, gunstig. Mevr. v. d. BoschSoesman, wqnende te Amsterdam, liep ontvellingen op. en eenige niet ernstige snij wonden. Zij is na in het Wil- helminagasthuis te zijn verbonden, naar huis gebracht. Mevr. Berha Westering—v. d. Erve kreeg schaafwonden aan beide beenen. Ook zij is in het Wilhelminagasthuis verbonden en naar haar woning vervoerd. De acteur Lucas Wen sing is eveneens licht gewond. Hij kon echter per taxi naar zijn woonplaats te Hilversum gaan. Het ongeluk is gebeurd doordat epn tractor via een oprit den Hemweg op wilde rijden. De chauffeur had zijn richtingwijzer uitstaan en wilde in de richting Amsterdam gaan. Bovendien gaf hij signalen. Van de zijde van de stad kwamen met vrij groote snelheid twee luxe-auto's aan, waarin zich het gezelschap Laseur bevond. De chauf feur van den voorsten wagen zag plotseling de tractor op den weg verschijnen. Hij remde zoo krachtig mogelijk, doch de tweede wagen kon niet zien, wat er voor den eersten op den weg gebeurde, remde niet tijdig, doch poogde nog links langs den eersten wagen en de trac tor te schieten. Dit gelukte echter niet en met een zwaren slag botste de auto tegen het achtergedeelte van de tractor. De eerste auto was tijdig tot staan gekomen, doch de chauf feur kon niet verhinderen, dat ook deze wa gen nog in lichte botsing met het zware voer tuig kwam. waardoor enkele ruiten braken. De tweede wagen was vrijwel geheel vernield. De acteur Baaij, die op de achterbank zat met mevr. v. d. Bosch-Soesman en mevr. Bertha Westerink-v. d. Erve. sloegen door de tus- schenruit. De chauffeur, van de auto werd licht gewond. In de eerste auto. waarvan de inzittenden met den schrik vrij kwamen, bevonden zich mevr. Dresselhuijs ,mej. Keezer en de acteurs G. Terstaeg en G. Schildt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5