Nieuw pleidooi van Eden voor de niet-inmenging. Hef Duitsche Vierjarenplan. „Spanje voor de Spanjaarden Thijs IJs helpt de spinnende prinses WOENSDAG 20 JANUARI 1937 HAARDE M'S DAGBEAD Een vraag aan Duitschland. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft gisteravond in het Lager huis een groote redevoering uitgesproken over de buitenlandsche politiek, waarin hij met voldoening constateerde, hoe zeer het volk in Groot-Brittannië en in talrijke landen voor den vrede is. Negentienhonderdzevenendertig, zei spreker, zal een jaar zijn van uitermate moeilijke in ternationale problemen, maar ook een jaar van internationale kansen. Voortgaande sprak Eden over de verant woordelijkheid die op Groot-Brittannië rust op internationaal gebied, waarna hij overging tot bespreking van de Spaansche kwestie. In den internationalen toestand verduis tert Spanje alle overige gebeurtenissen. Of schoon het conflict met onverzwakte felheid voortwoedt, zijn toch de gevaren, dat Europa in een oorlog verwikkeld zou raken, hoewel niet- denkbeeldig, toch beslist beperkt. Eden zeide, dat de Britsche politiek zich verzet tegen interventie, dat, wanneer iemand gelooft, dat alleen tengevolge van dezen burgeroorloog een of andere buitenlandsche mo gendheid Spanje gedurende een gene ratie zal gaan beheerschen, zijn leven zal bepalen en zijn buitenlandsche politiek leiden, hij, Eden, er van over tuigd is. dat men zich vergist. Dit is het minst waarschijnlijke resultaat van dezen burgeroorlog en wel omdat wij ons, aldus spreker, energiek zou den verzetten tegen iedere gebeurte nis van dien aard en wij zouden niet de eenigen zijn. Tenzij iets geschiedt, dat in tegenspraak is met de geheele geschiedenis van Spanje, zal de algeheele massa en het trotsche Spaansche volk het minst verontwaardigd zijn op die volken, die net minst tusschenbeide zijn ge komen. De inmenging in Spanje is verkeerd, niet alleen uit menschelijk oogpunt, maar ook van politiek standpunt. Het is geen Britsch belang, dat Spanje een bijzonderen regeerings- vorm, hetzij een rechtschen hetzij een linkschen heeft. Toestaan, dat wij gaan deelnemen aan een kampioenschap van dezen aard, beteekent deel te nemen aan een oorlog van met elkaar strijdende ideologieën, welke wij veroordeelen. Het is aan het Spaansche volk en aan niemand anders een beslissing te nemen omtrent den regeeringsvorm in Spanje en daarom zullen wij voortgaan de inmenging van buiten af te ontmoedigen. Sprekende over de Engelsch-Italiaansche verklaring, zeide Eden: Er is geen woord, geen komma in de Italiaansche verklaring, die aan welke buitenlandsche mogendheid ook het recht zou kunnen geven, hoe haar regeering ook gekleurd moge zijn. te intervenieeren, in Spanje, welk deel ook. Na deze woorden keerde de minister weer terug tot de kwestie van de Britsche belan gen in Spanje en het Spaansche conflict, waarover hij zeide, dat deze belangen zijn: ten eerste het conflict niet buiten de grenzen van Spanje zelf te laten treden en ten tweede de politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Spanje te doen eerbiedigen. Sinds Blum het initiatief nam tot de niet- inmenging hebben alle deelen van de Britsche openbare meening dit principieel gesteund. Ook aan de vrijwilligers wijdde E-den enkele woorden, zeggende, dat de En- gelschen er naar gestreefd hebben het uitzenden van vrijwilligers, van welken kant ook, tegen te gaan. In dit verband noemde spreker het door het Fransche parlement aanvaardde wetsontwerp betreffende de vrijwilligers, zeggende: Wanneer alle regeeringen deze positie zouden gaan innemen, zou de toestand beter zijn, dan op dit oogenblik. Men heeft mij medegedeeld, dat de Duitsche en Italiaansche antwoorden in deze kwestie binnen enkele dagen zullen arriveeren. De aandacht van de Britsche regeering is de laat ste weken gevestigd op de ontwikkeling van de aanwerving in Groot-Brittannië onder ver schillende vormen. De ronselaars trachten jonge mannen aan te werven om te gaan strij den in Spanje en zoeken daarbij in het bijzon der diegenen, die vliegtuigen kunnen besturen. De regeering heeft zich op de hoogte ge steld van den juridischen toestand en de wet op deze zaken bekend gemaakt, waarbij zij verklaard heeft voornemens te zijn, haar in acht te doen nemen. De kwestie Marokko. Vervolgens besprak Eden den toestand ten aanzien van Marokko. Hij noemde in dit ver band de mededeeling van den Franschen ambassadeur van acht Januari betreffende beweerde bedrijvigheid, die, naar hij zeide, uiteraard ongerustheid had gewekt in Frank rijk o,p grond van zijn ligging tegenover Ma rokko en zijn verdragen. Men heeft toen den Britschen consul-ge neraal gevraagd rapport uit te brengen en ijn antwoorden die sindsdien ontvangen zijn, zijn van een over het algemeen geruststel lenden aard. Wat het vlootbezoek aangaat, zijn de rapporten nog niet geheel bestudeerd, maar zij zijn toch over het algemeen genist- stellend ten aanzien van het aan land zetten van Duitsche troepen. De regeering zal voort gaan den toestand in dit gebied nauwlettend waar te nemen, aangezien zij nauw betrok ken is bij een handhaving van den toestand in de SDaansche zone, zooals die bij de thans van kracht zijnde verdragen is vastgelegd. De Engelsch-Italiaansche verkla ring, aldus ging Eden voort, vormt noch een pact noch een verdrag, maar wij hopen, dat zij een einde maakt aan het hoofdstuk der ge spannen betrekkingen. Zij vormt geen teeken voor een afwijken van de Britsche politiek en vraagt ook geen enkele concessie van Engelschen kant. Ook brengt zij geenerlei wijziging met zich mede van welke der Britsche vriendschappen ook. Het staat echter buiten twijfel, dat deze ver klaring gediend heeft tot een kalmeering in de Middellandsche Zee. Eden merkte op. dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken de Engelsch-Ita liaansche verklaring warm toegejuicht heeft en dat ook andere landen, waarmede Enge land buitengewoon vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt, zooals Turkije. Zuid- Slavië, Griekenland en Egypte, met de ver klaring instemden. De meening van deze Middellandsche Zee-mogendheden is een goede maatstaf voor de beoordeeling der ver klaring. In de notawisseling werd de nadruk gelegd op de handhaving van de onschend baarheid van het Spaansche gebied. Vervolgens sprak Eden over den algemee- nen internationalen toestand, hij herinnerde er aan, dat het doel der Britsche regeering is te onderhandelen over een Europeesche regeling en over versterking van het gezag van den Volkenbond. Economische samenwerking en streven naar vrede moeten hand in hand gaan en aldus Eden wanneer wij deze taak op ons nemen, zijn er bepaalde dingen die wij niet aanvaarden: Wij aanvaarden niet de gedachte, dat Europa zou moeten kiezen tus- schen de dictatuur van links en die van rechts, wij aanvaarden niet, dat de democratieën haarden voor ver breeding van het communisme zijn (instemming)wij beschouwen haar meer als een tegengif tegen het com munisme. Wij wenschen Europa niet onder de standaarden van concur- reerende wereldbeschouwingen te zien: er is een betere weg. Tenslotte wijdde Eden woorden aan Duitschland. Een groot volk zoo zeide hij heeft het bewustzijn van het ras en het nationalisme opgevoerd tot een credo, dat wordt toegepast met denzelfden geestdrift, waarmede het wordt verkondigd. De wereld vraagt zich thans af, waartoe deze leerstellingen Duitsch land en ons allen moeten brengen. Europa verlangt dringend een ant woord op deze vraag, want het kan niet naar een steeds onzekerder toe- komts blijven afdrijven. Het staat aan de Duitsche machthebbers, in vloed uit te oefenen op de keuze, die niet alleen over het lot van Duitsch land, maar over dat van geheel Europa zal beslissen. Indien Duitschland samenwerking met de rest van Europa kiest, zal er niemand in En geland zijn, die het niet van ganscher harte zal helpen bij het uit den weg ruimen van misverstanden en het effenen van den weg naar vrede en welvaart. Wij kunnen aldus besloot Eden de wereld niet genezen met verdragen, noch met verheven woorden over den vrede: het is noodig. dat de wil tot samenwerking bestaat, dat die wil zich uit op zeer duidelijke wijze, dat de leer van de nationale afgeslotenheid wordt verlaten, dat men iederen Europee- schen staat aanvaardt als bevoegde partij bij de Europeesche regeling, dat het peil der bewapening verlaagd wordt tot hetgeen wer kelijk noodig is voor de verdediging, dat een internationaal organisme wordt aanvaard voor de regeling van conflicten. Wij zelf koesteren geen grooter verlangen dan met allen zonder onderscheid samen te werken. Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 tabl. - 70 cent zakjes van 2 tabl. - 10 cent (Adv. Ingez. Med.) Engeland Malcolm MacDonald over de Engeisch-Iersche besprekingen De minister voor de dominions, Malcolm MacDonald heeft in antwoord op verschillen de vragen in het Lagerhuis mededeelingen ge daan over de betrekkingen tusschen de Brit sche regeering en de regeering van den Ier- schen Vrijstaat. Hij zeide, dat Londen en Du blin besloten hebben de handelsovereenkomst, gesloten in het begin van 1936, waarbij de uit voer van Engelsche steenkool in overeenstem ming werd gebracht met den invoer van Iersch vee, met een jaar te verlengen. De vorige week hebben Malcolm MacDonald en De Valera te Londen besprekingen gevoerd, als gevolg waarvan thans eenige vraagstukken in studie zijn. Zoolang dat onderzoek niet ge ëindigd is, kan niet gezegd worden of de be sprekingen zullen worden voortgezet in de naaste toekomst. Sir Donald Ross, afgevaardigde van Ulster, zeide, dat de bevolking van Noord-Ierland de zekerheid wenschte te hebben, dat haar poli tieke toekomst in geen enkel opzicht bepaald zou worden door de onderhandelingen tus schen Londen en Dublin. MacDonald antwoordde hierop, dat de Brit sche regeering natuurlijk van meening was, dat elke wijziging in de betrekkingen tusschen de beide Iersche regeeringen de toestemming dezer regeeringen zou behoeven. Italië. Een Italiaansche meening over het onderhoud Goering Mussolini. Virgiiïo Gayda is de eerste, die in de „Gior- nale d'Italia" bijzonderheden mededeelt over de besprekingen tusschen Mussolini en Goe ring en over het Italiaansch-Duitsche a,nt- woord op de Britsche nota. De reis van Goering heeft volgens hem de kracht van het Duitsch-Italiaansche front ten aanzien van alle Europeesche vraagstuk ken bevestigd. Te Rome en te Berlijn blijft de buitenlandsche politiek, zooals Italië die voert, een richtsnoer. Andere overeenkom sten, waaraan door Italië wordt deelgenomen, bijvoorbeeld het accoord met Engeland, zijn daarmede niet in strijd. Integendeel: zij vor men met die politiek een eenheid. Het belangrijkste der besproken vraagstuk ken is het Spaansche vraagstuk, daarvoor kunnen de drie volgende hoofdbeginselen der Duitsch-Italiaansche politiek worden aan gegeven. 1. Een communistische regeering kan niet geduld worden. 2. De burgeroorlog moet beperkt blijven tot de oorspronkelijke na tionale elementen. 3. Men is bereid tot medewerking tot het behoud der neutraliteit aan iedere poging van goeden wil. Italië biedt Engeland zijn medewerking aan: als voorwaarde wordt slechts gesteld, dat de niet-inmenging algemeen wordt aanvaard en streng wordt toegepast. Italië aanvaardt het toezicht op de vrijwilligers, maar eischt, dat het toezicht ook geldt voor het maken van propaganda voor geldelijken steun. Bin nen twee dagen zal het Duitsch-Italiaansche antwoord gepubliceerd, worden. Een complex van ingrijpende maat regelen. Vele Ersatzproducten. Ook Denemarken door sneeuw stormen geteisterd. Uit, KOPENHAGENTengevolge van sneeuw stormen, welke reeds eenige dagen groote deelen van Denemarken teisterea, is thans op Jutland, Fuenen en Seeland vrijwel het ge heele spoorwegverkeer gestaakt. Een aantal treinen is blijven steken, o.a. de nachttrein uit Kopenhagen naar Aarhus en de Jutland expres op weg naar de hoofdstad. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Precies zooals ze verwacht hebben gaat alles in zijn werk. Het tooverwagentje komt met groote snelheid aanrijden en Thijs en Paddekwist springen er in. Vol trots kijken ze naar de groote hoe veelheid kleeden, die ze samen geweven hebben. Daar naderen ze het kasteel. Het prinsesje staat met een kleed in de armen te wachten en staart met verbazing naar het karretje, dat daar met Thijs en Paddekwist komt aanzetten. En ze zou nog verbaasder hebben ge keken, als ze even haar neus om het hoekje van het kasteel had gestoken, want daar stonden alle kabouters met hun voorraden kleeden te wachten 1 (Van een specialen G.P.D. verslaggever). Bijna een half jaar is nu verstreken, sedert het Vierjarenplan in Duitschland werd aan gekondigd. Duitschland getroost zich, terwille van een misschien nut-telooze economische onafhankelijkheid van het buitenland, een krachtsinspanning, die zware lasten legt op de gansohe bevolking, een krachtsinspanning welke ten doel heeft iets te bereiken, dat te voren nog door geen staat werd bex-eikt. Wij hebben onlangs, in verband met dit Vierjarenplan, melding gemaakt van de pe- troleumboringen langs onze Oostgrens. Wij hebben thans geprobeerd om het antwoord te vinden op de vraag, op welke wijze de door voering van het Vierjarenplan in het gewone dagelijksche leven in Duitschland aan den dat treedt. Eenige bezoeken aan Duitschland verschaf ten dit antwoord en al was het natuurlijk onmogelijk, een volledig beeld te krijgen van de gevolgen van 'dit grootsche economische ex periment. toch is ons wel gebleken, dat het Vierjarenplan zeer diep ingrijpt in den nor malen gang van zaken. Reeds'hebben de Nederlandsahe bladen dezer dagen eenige bijzonderheden gepubliceerd over de wijze, waarop Duitschland in zijn behoefte aan grondstoffen poogt te voorzien. Er wordt daarover niet zoo heel veel bekend, maar toch kunnen wij in aansluiting op het reeds gepu bliceerde nog eenige markante bijzonderhe den mededeelen. Tot de bedrijfstakken, die het meest onder gebrek aan grondstoffen hebben te lijden, be hoort wel de textielindustrie. In dit verband is van belang, dat de kunstwol Lanital, met de productie waarvan Italië gedurende de sanctie- pariode begon, in Duitschland een steeds hoogere vlucht neemt. Daarnaast bereikt men goede resultaten met de verwerking van het haar van konijnen etc. in wollen stoffen en het behoeft dus niet te verwonderen, dat er een grootscheepsche propaganda gemaakt wordt voor het fokken van dit onder „klein vee" gerangschikte dier. Ook de katoenin dustrie sukkelt met gebrek aan grondstoffen. Alle katoen moet immers worden geimpor- teerd. Men heeft echter in het Derde Rijk zeer goede resultaten weten te bereiken met Ersatzproducten, alsmede met de verwerking van oude stoffen en vodden, zoodat men er in slaagt, ook de katoenindustrie gaande te hou den. Zelfs bestaat er groote vraag naar Duit sche textielproducten. Rubber uit steenkool. Soms komt men door een toeval achter fei ten. die anders onbekend zouden zijn ge bleven. Zoo kregen wij op een van onze jongste uitstapjes naar West Duitschland een lekken autoband. Er rijden in het Derde Rijk dui zenden en duizenden automobielen en een toe rist vraagt zich nu eenmaal niet af. waar de bandén voor deze voertuigen vandaan komen. De reparateur, die onzen lekken band te plak ken kreeg, bekeek onze banden echter met op vallende bewondering en vroeg oogenblikke- lijk, of zulke banden in Holland nog te krijgen waren! Het antwoord luidde natuurlijk be vestigend en wij kregen daarna op onze beurt de mededeeling, dat men in Duitschland bui tengewoon geluk moet hebben, als men nog een stel ballonbanden op den kop wil tikken en dat dit zelfs vaak onmogelijk is, ook al is men bereid er dik voor te betalen. Het Vierjarenplan! zuchtte de repara teur. Als we maar koloniaal bezit hadden! voegde hij er wijsgeerig aan toe, om te beslui ten met de vraag, of we geen kans zagen hem een stel nieuwe banden te leveren, met zoete winst natuurlijk. Hij had nog wel oude banden om de Nederlandsche grens weer te berei ken Spoedig zal echter aan de rubberschaarschte in Duitschland een einde worden gemaakt. De Duitsche chemici hebben ook hier een Ersatz- product gevonden, de zoogenaamde Buna- rubber, die vervaardigd wordt van steenkolen en kalken die beter moet zijn dan na tuurrubber! Voordeelen van deze synthetische rubber zijn, dat zij niet onderhevig is aan de inwerking van olie, dat zij veel beter tegen hitte bestand is, dan gewone rubber en dat zij veel minder snel slijt. Een nadeel is alleen dat de Buna-rubber een beetje brokkeliger is. Weliswaar ligt momenteel de prijs van Buna-rubber nog hooger, dan die van na tuurrubber, maar dat komt, omdat men zich eerst thans op massaproductie gaat toeleg gen. Spoedig hoopt men het zoover te heb ben gebracht, dat Duitschland, dat aan kalk en steenkool geen gebrek heeft, zijn behoefte aan rubber geheel zonder import kan dek ken. Nu is rubber niet zulk een broodnoodig ar tikel als bijvoorbeeld brood. En nu mag het waar zijn, dat de Duitsche landbouw, die in 1922 nog maar 65 pet. van de behoefte aan landbouwproducten dekte. tegenwoordig voor 35 pet. in die behoefte voorziet, dit neemt toch niet weg, dat er nog steeds een aanzienlijke hoeveelheid graan uit het bui tenland geïmporteerd moet worden. Vandaar, dat de Reichsnahrstand van het Vierjarenplan speciale maatregelen heeft ge nomen om steeds in de graanbehoefte te voorzien en den import zooveel mogelijk te verkleinen Zoo is op de boeren een dringend beroep gedaan om meer graan te gaan pro- duceeren, dan tot nu toe het geval was. Te gelijkertijd is den boeren medegedeeld, dat het voortaan verboden is om tarwe en rogge te gebruiken als veevoeder, zooals gebruike lijk was. Ook aan pluimveehouders is verbo den om deze twee graansoortten als voedsel voor hun dieren te gebruiken. Om door deze maatregelen geen afbreuk te doen aan de pluimveeteelt, waardoor zooals gezegd een geweldige propaganda wordt gemaakt, wordt tegelijkertijd medegedeeld, dat pluimveehou ders voor zoover de voorraad strekt mais voor hun kippen en wat dies meer zij kunnen krijgen. In even sterke mate als aan brood, be staat natuurlijk in het Derde Rijk de behoef te aan boter en verschillende vetten. Boter, bak- en braadolie, reuzel, vet, plantenvet, margarine en slaolie werden tot nu toe in groote hoeveelheden uit het buitenland in gevoerd en dat kostte deviezen! Vandaar, dat men in den letterlijken zin des woords tot distributie is overgegaan, daarmede onwillekeurig herinneringen wak ker roepend aan de oorlogsjaren, toen er ook een tekort aan allerlei dingen bestond. Wie vandaag aan den dag een Duitschen krui denierswinkel of een zaak in zuivelproducten binnenstapt, krijgt er geen boter of vet. Alle winkeliers moeten namelijk klanten lijsten opmaken, waarop vermeld staat, wie klant is en hoeveel personen het gezin van dien klant omvat. Aan de hand van die klantenlijsten wordt sedert 1 Januari aan iederen winkelier een bepaalde hoeveelheid spek, vet, reuzel, boter margarine, planten vet en olie toebedeeld, En alleen als de win kelier u op de klantenlijst heeft staan, zal hij u een van deze ingrediënten verkoopen. Deze distributieregeling heeft reeds tot eigenaardige moeilijkheden geleid. Vele Duit- schers kochten wel hun plantenvet. hun spek of hun reuzel bij een winkelier, doch koch ten hun boter op de markt of in andere za ken. Vele winkeliers weigerden nu zulke per sonen op hun klantenlijsten te zetten voor de andere artikelen en verklaarden dit al leen te zullen doen, wanneer ook de boter in hun zaak werd gekocht. Dit had tot resultaat, dat verschillende mensehen geen boter konden krijgen en dit verschijnsel nam zulk een omvang aan, dat de autoriteiten, die met de doorvoering van het Vierjarenplan belast zijn bijzondere maatregelen hebben moeten nemen. Daarbij werd vastgesteld, dat men behalve voor het betrekken van spek, reuzel en vet, zich op twee klantenlijsten kan laten inschrijven, bijvoorbeeld bij den eenen winkelier voor boter en bij den andere voor plantenvet en olie. Ook de hotels en restaurants krijgen hun boter en vetten via de met de doo1"'nering van 't Vierjarenplan belaste instanties toege wezen. Het ligt echter voor de hand. dat deze ma nier van distributie tamelijk omslachtig en lastig is. In ieder geval is van het koopen van boter en vetten in onbeperkte hoeveel heden geen sprake meer in Duitschland! Roofbouw op Duitsche bosschen. In mindere mate, dan aan boter en brood wordt de behoefte aan hout gevoeld. Ook hier geldt echter al weer, dat hout geïmpor teerd moet worden en dat dit als een zeer ernstig bezwaar wordt gevoeld.. Om den houtimport in belangrijke mate te verminde ren, is onlangs door Goering bepaald, dat er in de Duitsche bosschen, die overheidsbezit waren 50 pet. meer gekapt moet worden, dan tot dusver gebruikelijk was. Thans kan daar aan worden toegevoegd dat deze maatregel ook geldt voor bosschen in particulier bezit. Tot nu toe kapte men zooveel als zonder schade voor de Duitsche bosschen mogelijk was. Nu wordt dat meer en het lijdt geen twijfel, of dit moet schadelijk werken op den Duitschen boschstand. Ook aan metalen bestaat een tekort. Alu minium pannen zijn vrijwel niet meer tte krijgen. Koper wordt niet meer gebruikt voor huishoudelijke artikelen, bij het bouwen van huizen wordt het gebruik van lood en zink, zooveel mogelijk beperkt, metalen deurknop pen woixica vervangen door andere, waarin geen metaal is gebruikt. Metaallegeeringen, waarin tin is verwerkt, zijn niet meer te krijgen. De Duitsche chemici hebben legee ringen ontdekt, die evengoed zijn en waarin geen tin zit. Men heeft een nieuw soort staal weten te vervaardigen, waardoor vernikkelen of verchromen overbodig wordt, want chroom en nikkel moeten ingevoerd worden. Ook hier is dus de uitwerking van het Vierjaren plan duidelijk zichtbaar. Er zijn echter ook buiten deze voorziening in grondstoffen in het Duitsche openbare le ven een paar merkwaardige feiten te consta- teeren. We noemen slechts de inzameling van aardappelschillen, de jacht op conserven blik] es en het fokken van varkens van stadswege, Daarover in een volgend artikeltje eenige bijzonderheden. RADSfl PV70EKAMMA DONDERDAG 21 JANUARI HILVERSUM I, 1875 M. AYRO-Uitzending. 8.— Gram.pl. 10.— Morgenwijding 10.15 On bekend. 10.30 Omroeporkest en Gram.pl. 12.30 Gram.pl. 1.30 Kovacs Lajos' orkest 2.Om roeporkest 3.— Naaicursus 3.45 Gxam.pl. 4.— Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Postzegel praatje. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 6.30 Sportpraatje 7.Voor de kinderen 7.05 AVRO Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.— Berichten ANP. Mede deelingen en Gram.pl. 8.15 Concertgebouw orkest en solist (In de pauze: Gram.pl. 10.20 „Amsterdam heeft grootsche plannen" (Gr. pl„ toespraken en reportage). 11.— Berichten ANP Hierna tot 12.— AVRO-Dansorkest. HILVERSUM II, 301 M. 8.00—9.15 KRO 10.— NCRV. 11— KRO. 2.00—12.— NCRV. 8.00—9.15 en 10.— Gram.pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur 12.15 KRO-Orkest en Gram.pl. 2. Handwerkles 3.00—3.45 Orgelspel 4.— Bijbel lezing. 5.— Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Radiotooneel voor de kinderen. 6.Cello en piano 6.45 Causerie 7.Berichten 7.15 Gram.pl. 7.45 Reportage 8.— Berichten ANIP 8.15 Oratorium-uitzending Mmv. solisten, het Deventer Chr. Gem. koor, verst. „Deven ter Strijkje". (Om 9.45 Gram.pl. en om 10. Berichten ANP.) 11.1512.Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Gram.pl. 12.10 BBC-Welsch or kest, en zang. 1.05 Sopraan en bariton. 1.35 J. Reynders' orkest. 2.20 Voor de scholen. 3.10 „Men talking", causerie. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth mmv. solist 5.05 Gram.pl. 5.35 Roy Fox en zijn Band 6.20 Berichten 6.40 Boekbespreking 7.— BBC-Orkest, mmv. so list. 8.— Revue-programma. 9.— Causerie over de ontwikkeling van het theater 9.20 Be richten 9.40 Pianovoordracht 10.05 Declama tie 10.29 Kerkdienst 10.40 Het Bridgewater- kwintet 11.20 BBC-Dansorkest 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.40 Gram.pl. 9.50 Orgelconcert 11.20 Omroeporkest 2.50 Gram.pl. 4.50 Zang. 5.20 Radiotooneel 8.20 Vocaal kwintet „Do Sol". 8.50 Programma gewijd aan het Engadin 10.20 Kamermuziek 11.2012.35 Pascal-dans- orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroeporkest 7.50 E. Börschel's orkest. 9.20 Volksliederenconcert 11.20 Fabrieksorkest 12.35 Omroepkleinorkest 3.20 Omroep-Amu- sementsorkest. 4.20 Viola en piano. 5.20 Or kestconcert. 6.20 Gram.pl. 7.30 Omroeporkest 9.5011.20 Landesorkest Gouw Württemberg Hohenzollern en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest en cabaret 1.30 Omroeporkest en cabaret 2.002.20 Gra- mofoonpl. 8.20 Omroepsymphonie orkest 10.30 —11.20 Gramofoonplaten BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest 1.30 Gram.pl. 1.50 Vioolrecital 2.10—2.20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Omroepkleinorkest. 7.35 Gram.- platen 8.20 Omroeporkest 10.30—11.20 Oude Muziek.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6