Propaganda voor Haarlem. H.D.« H" Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT SITTERS v/dKAR WOENSDAG 20 JANUARI 1937 HAAELE M'S DAGBLAD Wat Haarlem's Bloei" daarvoor zal doen. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van den directeur van het bureau dat de stichting „Haarlem's Bloei" zal openen. Wij hebben geïnformeerd wat deze stichting zal doen om propaganda voor Haarlem te ma ken. Ons werd medegedeeld, dat reeds enkele commissies benoemd zijn, o.a. voor propagan da en vreemdelingenverkeer, waaronder be grepen is het ijveren voor vestiging in de stad. Aan de reizigers uit Indië, die met de booten te Genua en te Marseille aankomen, zal een boekje uitgereikt worden waarin aandacht ge vraagd wordt voor Haarlem en gewezen op de voordeelen die Haarlem als vestigingsplaats biedt Dit uitreiken van deze boekjes begint reeds de volgende week. Daarop vroegen wij: Zou er niet veel voor te zeggen zijn als „Haarlem's Bloei", natuur lijk met volledige medewerking en steun van het gemeentebestuur, iemand aanstelde die zich uitsluitend wijdde aan het maken van propaganda voor Haarlem, om daardoor te be werken dat zich hier meer gegoede ingezete nen vestigden. Het zou dan natuurlijk niet zoo moeten worden dat er een semi officieel hui zen-verhuurkantoor zou komen, maar de pro pagandist zou wel in contact moeten treden met de makelaars en huizenverhuurders om precies te weten wat er hier ter stede aan hui zen te huur of te koop is om daardoor in staat te zijn zooveel mogelijk aan de geopperde ver langens te gemoet te komen. Huur of verkoop der huizen zou natuurlijk moeten geschieden door tusschenkomst der thans bestaande bu reaux. Ook zou de propagandist precies moe ten weten welke gronden als bouwterrein te koop zijn om ook inlichtingen te kunnen geven aan personen die de voorkeur geven aan de be woning van een huis dat op hun eigen aan wijzing gebouwd is Het antwoord was: Dit denkbeeld heeft in derdaad veel aanlokkelijks. Uit de statistieken in Haarl. Dagblad bleek duidelijk, dat de ge middelde financieele draagkracht der inwo ners van Haarlem in de laatste jaren naar be neden gegaan is ook door andere oorzaken dan de economische crisis. Er zou daarom alles voor te zeggen zijn om de actie voor vestiging van meer financieel draagkrachtige inwoners van Haarlem stevig aan te pakken. Haarlem is een mooie stad die haar bewo ners veel aantrekkelijks kan bieden. Ongetwij feld zou iemand aan de bevordering van de vestiging te Haarlem een volle dagtaak heb ben, want het terrein waarop hij zich bewegen kar. is zeer groot. Hij zou moeten trachten met ieder, die een nieuwe woonplaats in ons land zoekt, in contact te komen om deze zoekenden te kunnen wijzen op hetgeen Haarlem kan aanbieden. Niet het minst op het. gebied van het onderwijs. Hij zou dus met alle onderwijsinrichtingen op de hoogte moeten zijn, omdat soms een detail de balans voor den man. die voor een keuze staat doet overslaan. Hetzelfde geldt voor veel andere dingen die van beteekenis zijn voor 't kiezen van een woonplaats, zoo als tarieven voor gas, water en electriciteit. Alles wat ten voordeele van Haarlem aange voerd kan worden moet in zoo'n geval ook ter tafel komen. Menschen die zich interes seeren voor toon eel en muziek moeten van den propagandist precies kunnen vernemen LEZING OVER ROME. Donderdagavond 21 Januari belegt het In stituut voor Arbeidersontwikkeling afd. Haar lem een lezing met lichtbeelden over het on derwerp: „De eeuwige stad Rome". De inlei der, de heer D. van Staveren, uit den Haag heeft Rome vele malen bezocht en een fraaie collectie lichtbeelden samengesteld. De bij eenkomst heeft plaats in het gebouw „De Nij verheid" aan de Jansstraat. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 21 Jan. Progr. 1: Hilversum I (Huizen) ProgT. 2: Hilversum n Progr. 3: 3.Keulen. Orkestmuziek tot 3.50 9.05 Tijdsein. Nieuws, Waterstandberichten. 9.20 Volksliederen 9.50 Diversen tot 10.50 11.20 Parijs Radio. Pooula1- concert door het om roeporkest olv. Pari Iatom.be 11.50 Mevr. Feuillée Billot: „Comment les reptiles pas sent l'hiver12.05 Causerie 12.35 Concert (vervolg) 1.05 Vlaamsch Brussel „In de witte Moriaenen is 't jongstig te versaemen". 1.15 Salonorkest 1.20 Gesproken dagblad van het NIR. 1.30 Het omroeporkest olv. Paul Gason 1.30 „In de witte Moriaenen" 2.Gramofoon- muziek. Verzoekprogramma 2.20 Diversen. 2.50 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 3.20 Keulen. Programma van de Deutschl. sender (Otto Dobrindt) 4.— London Regional. Or kest van Z.M. Kon. Luchtmacht olv L R P. ODonnell. 4.35 Het Macgibbon Strijkkwartet 4.50 Keulen. Liederen en dansen uit den tijd voor den 30 j. oorlog 5.20 Harmonie-orkest olv. Wilhelm Funk 6.20 Gramofoonmuziek. 7. Beromunster. Het omroeporkest olv. Paul Gason. 9.20 Boedapest. Gramofoonmuziek. 10.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het NIR. 10.35 Boedapest. Jazz-orkest Lajos Bohrandt en E. Weidinger. Uitzending uit Café New-York 11.25 Parijs Radio. Dans muziek door het Victor-Pascal-orkest. 11.50 Populair concert. Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag 8.40 Gramofoonplaat. 8.45 Gesproken dagblad van het NIR. 9. Parijs Radio. Padvinder programma. 9.50 10.20 Orgelconcert door Leonce de St. Mar tin. 10.35 London Regional. Korte Godsdienst oefening. 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 BB'C orkest van N. Ierland olv. P. Montgomery 12.05 Trocadero orkest olv. Alfred van Dam.1.35 Het Kutcher Strijk kwartet 2.20 Orgelconcert door Reginald Foort 2.50 Gramofoonmuziek 3.35 Droitwich. Het stedelijk orkest van Bournemouth olv. Richard Raustin 5.05 Gramofoonmuziek 5.35 Roy Fox en zijn orkest. 6.20 Nieuwsberichten 7.BBC orkest olv. Frank Bridge 8.De terugkomst van de The Air-Do-Wells" 9. „Shakespeare" 9.20 Weer- en nieuwsberichten 9.40 Fauré. Frank Mannheimer. piano. 10.05 Geoffrey Gandy draagt werken voor van Vaughan D. Traheme. 10.20 Korte Kerkdienst in St. Michael's Chester Square olv. R. Elliot 10.40 Pauze 10.45 London Regional. BBC. Dansorkest olv. Henry Hall. Progr. 5: S.007.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert. Beroemde organis ten. Sydney Torch. 1. Hot dog. 2. Hotter than ever. 3. Dance of the blue marionettes. Ha rold" Ramsay: 4. Popular Melodies. Eddy Dunstedter: 5. Song of the Islands 6. Aloha O". Reginald Dixon: 7. Blackpool Songmix- ture 8. Dixon Hits No. 3 Piano: 9. Foxtrot Medley 2 vleugels 10. Piano Medley. Charley Kunz 11. Truckin', send me, Gerry Moore. 8.00—12,— Diversen. welke mogelijkheden Haarlem als kunstcen trum biedt. Wie daaraan nog niet genoeg heeft moet kunnen vernemen welke con certen en voorstellingen hij dan nog te Am sterdam kan bijwonen in verband met de verbindingen met trein en tram. Amsterdammers die als forensen naar Haarlem wiilen trekken moeten ingelicht kunnen worden over de verbindingen, tarie ven, enz Er moet op gewezen worden wat de Haar lemmers kunnen genieten van de omgeving: bosch, duin en zee. Men ziet het: het terrein is onbegrensd. Maar.... zoo iets zou geld kosten. De di recteur van het bureau van Haarlem's Bloei krijgt, met de hulpkracht die hem ter zijde zal staan, zooveel ander werk te doen, dat hij het omvangrijke werk, dat van zoo'n propaganda het gevolg zou zijn, er onmoge lijk bij kan nemen. Bovendien zijn de fi nanciën van de stichting thans nog 'te be perkt om er nog een betaalde kracht bij aan te stellen. Als het gemeentebestuur van Haarlem iets voor zoo'n propagandist voor de vestiging zou voelen, zou het aanbeveling verdienen als de extra financieele lasten, dié van zoo'n aanstelling het gevolg zouden zijn, voor rekening der gemeente genomen wer den. Zelfs in een tijd van bezuiniging zou zoo'n uitgaaf voor de gemeente verantwoord zijn. want als er zich daardoor een 10-tal goede belastingbetalers te Haarlem zouden vestigen zijn de uitgaven voor het salaris al gedekt. En er kan, als alle officieele instan ties volledige medewerking verleenen, door zoo'n propagandist ongetwijfeld veel en veel meer bereikt worden. De aan te stellen man zou niet alleen moeten ijveren om meer be woners naar Haarlem te trekken, maar ook moeten trachten personen die nu te Haar lem wonen, maar die neiging toonen naar elders te willen vertrekken, te overreden die plannen op te geven door zoo mogelijk be staande bezwaren uit den weg te ruimen. Mij zijn zoo beslist onze zegsman ver schillende gevallen bekend van personen die nu uit Haarlem vertrokken waren, maar die met eenige welwillendheid voor onze stad behouden hadden kunnen worden. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt haar bal-masqué op 30 Januari a.s. in „Dreefzicht" in besloten kring. De jury bestaat uit mevr. De Meij en de heeren Vader en Van Tussen broek. Nieuwe leden (Overijselaren, Gelderschen of Drentenaren) welke voor 25 Januari a.s. worden ingeschreven kunnen nog aan dit festijn deelnemen. rijksstraatweg 16 HAARLEM-NOORD. TELEF 16726 „ana£ QK met garantie, pijn- vaunar loos trekken inbegr titüSLiST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd en Donderd. v. 7—9 u (Adv. Ingez. Med.) Iill[illllll!llll!ll!lllillllllllll!ll!lllllllllilllllllll AVONTUUR IN DEN EERSTEN SPOORTREIN. ERNST SICHLER. et was afschuwelijk warm in de cou pé. De zware gordijnen weerden de zon niet af. integendeel, zij ver gaai-den de zonnestralen en gaven haar hitte naar binnen door. Langzaam wag gelden de vier wagons door de vlakte; de vóóruit aangehaakte stoomketel op wielen schoot dikken rook in de blauwe lucht; alle tien minuten schreeuwde de fluit, lang en vertwijfeld. In de laatste wagon, het postrij- tuig, zaten maar 'n paar menschen. Daar had de conducteur de kaartjes van twee dol drieste jongelieden uit Graz van zijn con- trolemerk voorzien; in de volgende wagon zat een geestelijke. De tweede wagon, die met den naam „Columbus", was ledig; in de eer ste. vlak achter de machine, die in koperen letters den naam „Philadelphia" droeg, zat een gezelschap van vier personen; een echt paar uit Weenen, een reusachtige heer met stroogele baardcoteletten en 'n blauwgestip pelde n zijden doek over zijn borst, die dikke oigarillos rookte en en jong, stil meisje, dat met haar helderblauwe oogen van onder haar kapje keek en slechts zelden een woord meesprak. De echtgenoot der dame wischte dikke droppels transpiratie van zijn voorhoofd: „Wat is het hier heet! Bij zuik een vliegende vaart zal het toch koeler moeten zijn, zou ik denken. Maar daar zullen ze ook nog wel iets op vinden in dezen tijd, dat men in één dag van Weenen naar Brünn spoort". „Een Amerikaan moet al een patent geno- nomen hebben op een windmaker", zei de reus met een donderende stem en keek smel tend naar de jonge vrouw, die haar donkere oogen neersloeg. „Ja die Amerikanen! Ze staan voor niets. Toen ik twee jaar geleden in Amerika was. stond ik verstomd over den, ik zou haast zeggen, overijlden vooruitgang. De stad New-York, die in 't jaar *20 nog maar een dorp was, heeft nu misschien al wel vijftig duizend inwoners!" De jonge vrouw week op: „Bent u in Amerika ge weest?" „Ik heb zoowat de heele wereld bereisd", pochte de heer met de coteletten. De zwarte oogen staarden bewonderend: „Voor uw plezier?" ..Deels ook ten genoe gen van anderen" antwoordde hij. waarop de echtgenoot voorzichtig vroeg: „Zou ik mogen weten, welk beroep u "uitoefent?;' ~~MS griep dreigt'. v/yberT'°ls (Adv. Ingez. Med.) Engftlsche prae-historie en traditie. Voordracht van Mr. J. Foster Forbes voor de English Association. Voor de afdeeling Haarlem van de English Association heeft de heer J. Foster Forbes gisteravond in een der zalen van restaurant Brinkmann een lezing over Engelsche prae- historie en folklore gehouden. Mr. Forbes, die uitgebreide studies over prae-historie en folklore gemaakt heeft, gaf zijn toehoorders allereerst een indruk' van de vroegste periode der Britsche cultuur. Even als In andere deelen van Europa stond ook de oude Engelsche beschaving sterk onder invloed der Egyptenaren. De zonen van dit ondernemende en intellectueele volk aan den Boven-Nijl trokken de zee over. kwamen via Spanje in West-Europa terecht en streken o.a. aan de westzijde van Engeland en Ier land neer. De Egyptische invloed is terug te vinden in de steenen graftomben, die wat indeeling en gedachte aangaat overeen komst vertoonen met die der Egyptenaren. De vereering van de zon. bij de Egyptenaren in de godheid Ra gepersonifieerd, is even eens punt van overeenstemming. Een veel vuldig voorkomend symbool van de zon was de slang en de swastika. Hieraan knoopte spreker een beschouwing vast over de tegen stelling licht-duisternis, die zoo'n belang rijke plaats inneemt in de mythe der Euro- peesche volken. In Engeland wordt de zonne- vereering voortgezet in de -traditioneele plum-pudding, die met Kerstmis in de meeste gezinnen ter tafel verschijnt en in wezen het symbool van het,,licht in de duis ternis" is. Van de overblijfselen uit het steenen tijd perk liet Mr. Forbes een aantal interessante lichtbeelden zien. Zij betroffen de kolossale steenbouwsels, die tot tempels dienden en de prae^ historische terpen voor vergaderin gen en rechtspraken. Het begin van het ijze ren tijd,perk kan voor Engeland op pl.m. 1200 jaar voor Christus geschat worden. In deze periode zou het land door reuzen bevolkt ge weest zijn en Mr. Forbes' persoonlijke onder zoekingen hebben hem de overtuiging gege ven, dat deze veronderstelling inderdaad als juist moet worden aangenomen. De mensch uit het ijzeren tijdperk' v/as een hartstochte lijk krijgsman, hij gebruikte al een soort wagen en wist het paard aan zijn wil te on derwerpen. In het tweede deel van zijn lezing behan delde Mr Forbes een aantal der onsterfelijke Engelsche tradities, zooal-s daar zijn de aflos sing van de wacht voor Buckingham Palace, die iederen dag weer de belangstelling van vele honderden trekt, de vijfde November, de herdenkingsdag van Guy Fawkes' be rucht buskruitcomplot met de daaraan ver bonden bedelpartijen der Londensche straat jeugd, de modeparade bij de j aarlij ksche Wllliillll!llilllllllll!llllilllll]l;lllllllllllllllllil!llll!l!;illlllill!l!ll!llll'llll!!!H!ll!l!!llllll:li'l!l!!lill!lliril!llll:llll'llllillll!ir.llll!l „Ik heb van m'n leven wel veertig beroepen gehad", lachte de wereldreiziger, terwijl hij vuur sloeg. „Vóór alles ben ik levenskunste naar. Al het nieuwe trekt me aan, daarom reis ik ook met dezen spoortrein, ofschoon ik die manier van reizen reeds ken. Vier jaar geleden al, toen in Engeland bij Stockton de eerste proefritten werden gemaakt. De zaak is echter te gevaarlijk, er zit beslist geen toekomst in". De jonge vrouw keek nog altijd onafge wend naar den interessanten heer: wat had hij een energiek gezicht, wat 'n zïjde-achti- gen baard en hoe elegant die prachtige das! Jadat was een echte man van de we reld. Beslist een echte Don Juan! In het volgende halfuur gelukte het den wereldreiziger, door op het nu naar binnen schijnend zonlicht te wijzen, met de dame van zitplaats, in- de schaduwzijde van de coupé, te verwisselen. De echtgenoot vergat zijn jaloezie, daar het verrukkelijke meisje, tegen alle verwachting in, spraakzaam en vertrouwelijk was geworden. De man met de coteletten had zich voorgesteld: „De Piper- kiewics", en vertelde fluisterend de onder be- toovering gerakende jonge echtgenoote van zijn avonturen in Parijs, liet zijn blikken in de hare zinken en beroerde, zij het dan ook slechts met zijn vingertoppen, de hare, die uit de mitaines te voorschijn kwamen De echtgenoot vergat al gauw heelemaal naar zijn vrouw te kijken, bemerkte bevend, dat het meisje hoe langer hoe verwarder werd door zijn vleiende woorden en waagde het, eindelijk, toen de schemering begon te da len, na een vluggen blik links en rechts, haar naar Keulsch Water geurende hand te kus sen. Nu werd het geheel donker en koel, woei de wind door het portierraam. „Wil je je mantille hebben?" vroeg de echtgenoot, maar het antwoord van zijn vrouw klonk zacht: „Dankje, ik heb 't niet koud". De trein stop te, de wagens stooten op elkaar, olielampen flikkerden naar binnen en dra schommelde de trein weer verder. Plotseling voelde de jongeman een zachte, kleine hand, die de zijne streelde. Toen kon hij zich niet meer inhouden. Hij omvatte in 'i donker het hoofd van het meisje en sta melde in haar oor: „Ik heb je liefZij sprak geen woord. De wagon schommelde, kraakte, piepte en stootte geen woord sprak zij. maar haar lippen beroerden de zijne en zij vlijde zich vast tegen hem aan. „U weet niet. welk een indruk u op mij hebt gemaakt", fluisterde de reusachtige Pool de jonge echtgenoote toe. Sinds jaren heb ik geen vrouw leeren kennen, die zóó alle bekoorlijkheden in zich vereenigt als u". Geen woord, zij trachtte slechts haar hand uit zijn greep te bevrijden. „Ik heb op mijn reizen admirabele Engelsche vrouwen en lieftallige Francaises in de oogen geblikt, ik heb kleurige Japansche en ook Chineesche meisjes gekend, velen harer hebben mij lief gehad, mevrouw, maar u bent subliemer dan die allen. Ik heb het onmiddellijk geweten, toen ik u zag: Ik heb u lief, ik aanbid u!" Hij sloeg zijn arm om de leest der sldderen- cricketmatch Eton-Harrow, de meeting van de coachclub in Hydepark. In het bijzonder wijdde spreker de aandacht aan den impo- santen Tower met zijn even imposante be wakers, de beef-eaters afgeleid van het Fransche buffetier en Westminster Abbey, waar jaarlijks een schoone traditie wordt hoog gehouden, nl. die der Maunday-money. het verdeelen van geld onder de armen, het geen verleden jaar door Edward Vin per soonlijk geschiedde. De voorzitter, dr. F. P. van der Voorde heeft Mr. Forbes bij het begin van den avond met een kort woord ingeleid en hem na afloop in een bijzonder waardeerende speech voor zijn leerzame voordracht dank Luchtbescherming is onmogelijk. PERSONALIA De heer F. C. L. Erwieh te Haarlem slaag de voor het diploma voor Nederlandsche Han delscorrespondentie Mercurius. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank alhier zijn Dinsdag 19 Januari de volgende faillisse menten uitgesproken: J. W. Raatgever, pensionhouder, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht no. 24. Curator mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden. B. Hemmelder, koopman in stijfsel, wonende te Zaandam, Czarinastraat 36. Curator Mr. L. V. Hoog, wonende te Haarlem Mevr. A. J. J. Sangster, wed V. Loosjes, zonder beroep, wonende te Bloemendaal, Juli- analaan 32. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, wonende te Haarlem. Johan Roetman, sigarenfabrikant, wonende te Haarlem, Vosmaerstraat 87. Curator mr. F. M. Hagemeijer, wonende te Haarlem. F. Nagel, caféhouder, destijds te Amsterdam, thans wonende te Haarlem, Kruisweg 28. Curator mr. J. Deenik, wonende te Haarlem. N. H. Heere. handelsemployé, vroeger wo nende te Soerabaia, thans te Zaandam, Scha penpad no. 30. Curator mr. F. A. Davidson, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten, mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: J. Koper, metselaar, wonende te Zandvoort, Westerparkstraat 27. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. F. A. Beelen Jr., fruithandelaar, wonende te Haarlem. Wagenweg n. 118. Curatrice mevr. mr. E. A. J. Scheltema- Conradi. wonende te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van: H. Westmijze, behanger en stoffeerder, wonende te Purmerend. Curator mr. O. H. van Wijk. wonende te Heemstede. ALLE ARTIKELEN ZONDER VOORUITBETALING KINDERWAGENS 50 ct. per week 'IAARLEM SCHOTERWES l. TELEFOON. 106*3 SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) minimi ill® I® niiiiiiiiiiiiiiii de vrouw, drukte haar vast aan zich, kuste haar Op dit oogenblik knarsten de remmen, de wagons schokten en kletterden. .JBrünn, we zijn er", riep door het lawaai heen een stem, maar men kon niet onderscheiden aan wien zij toebehoorde Lichtschijnsel gluurde dooi de ramen, steeds langzamer ging de trein, rammelde, ratelde, schokte, stond stil. Men sprong op. uit de bagagerekken werden rol len en tasschen genomen, de reus haalde een waren lederen koffer en een valies naar be neden en fluisterde de kleine vrouw toe: „Waar gaat u logeeren, madame?" Haastig antwoordde zij„In de Leeuw", en nam haai man. die dezelfde vraag tot het jonge meisje gericht had. een gebloemde hoedendoos af. Het werd nu. door de stationslantaarns, hoe langer hoe lichter in de coupé. Men reikte elkaar met teedere blikken de hand. zei elkaar met nadruk „adieu en goed verblijf", toen trok de machine weer aan, floot lang en schril en de spoortrein zette zich lang zaam in beweging. Men wenkte elkaar nog maals vaarwel en dan reed het echtpaar weg. terwijl in tegenovergestelde richting de reus wegwandelde met het jonge meisje, dat hij beloofd had naar haar verblijf te bren gen. Tien minuten later hield de landauer voor het hotel stil. De waard begroette den heer en dame uit Weenen en ging hen voor om hen hun kamer op de eerste verdieping te toonen. Wat ziet hij er merkwaardig veran derd uit, dacht de jonge vrouw, voor zij de kaars uitblies. Wat is ze bleek, mompelde haar man, voor hij zich naar den wand toe draaide om te gaan slapen. Maar slapen de den ze geen van beiden. Den heelen nacht sliepen ze niet. Heel vroeg stond hij op, wasehte zich op z'n dooie gemak en nam de mooie, blauwe jas uit den koffer. „Trek je je lakenschen aan?" klonk de stem zijner vrouw, die nog te bed lag. „Ja, ik ga naar mijn vriend, den bankier, voor zaken. Hij is een zeer voor naam man". „Dat treft goed", zei zij, „ik wou tóch naar mijn nicht, de notarisvrouw. Voor ons déjeuner treffen wij elkaar dan weer hier, nietwaar?" Hij sprak geen woord meer, dronk zwijgend zijn chocolade uit, kuste haar vluchtig en was weg. Nauwelijks was hij weg. of zij sprong op. kleedde zich vlug en was óók weg. Bij den voornaamsten juwelier der stad kocht zij. voor al het geld. dat zij bezat, een heel bij zonder goud-geëmailleerd horloge en een pa relen ring, dien zij gisteravond was kwijt ge raakt, Zij had er niet het minste idee van, dat haar man bij den bankier een leening sloot, omdat zijn reisgeld, dat hij in een marokijnen zakje op zijn borst gedragen had, in den spoortrein verdwenen was. Precies om 12 uur zaten zij tegenover elkaar in de „Leeuw" aan de ham en eieren, rookvleesch. caviaar, flensjes en een flesch Gumpoldskirchneranno 1815. stootten eens aan en glimlachten moede, maar gelukkig. Sinds hun wittebroodsweken waren zij niet zoo teeder met elkaar geweest Klemmend betoog van ir. K. J. Hondius. In het Remonstrantenhuis hield ir. K. J. Hondius uit Rotterdam, hoofd bestuurslid van „Kerk en Vrede", gisteravond een causerie over het onderwerp: „Luchtbescherming". Spreker kwam daarin tot de con clusie, dat de propagandisten voor luchtbescherming, door een licht vaardig optimisme de verwachting wekken, alsof luchtbescherming in derdaad mogelijk is. terwijl deze zi. volkomen uitgesloten moet worden geacht. De voorzitter van de afdeeling Haarlem: van „Kerk en Vrede", ds. G. J. Duyvendak, opende de bijeenkomst door voor te gaan in het gebed. Vervolgens leidde hij den spreker met en kele woorden in. Ir, I-Iondius, aldus spr., zal ons vanavond leiden langs de paden van het brute oorlogsgeweld, waarvan hij ons de ver schrikkingen zal doen zien. Het Christendom heeft daartegen nog maar weinig succes, niet omdat het zelf slecht is, maar omdat de Christenen niet genoeg geloof en durf heb ben. Het is een hachelijke onderneming, aldus ir. Hondius, die daarna het woord kreeg, over luchtbescherming te spregen. en er de stem tegen te verheffen. Want sinds de re geering de luchtbescherming officieel heeft ter hand genomen, is er veel pro. en weinig contra vernomen. Maar in de vredesbewe ging is het geweten niet tot «wijgen gebracht. Wij zijn misschien dwazen in het oog van de wereld, zoo vervolgde spr.. maar niet in het oog van Hem, die het lot dezer wereld in handen heeft. Wij leven in een tijd. waarvan wij voe len. dat hij staat onder het stempel, dat Huizinga en andere philosofen hem opleg- genn: de leugenachtigheid. Bewust of onbe wust. uit deze leugenachtigheid zich ook in de propaganda voor de luchtbescherming. En het vermogen om leugen en waarheid te scheiden, is verloren gegaan. De bezwaren van de tegenstanders der luchtbescherming zijn tweeërlei: moreel en technisch. De moreele bezwaren zijn van verschillen den aard. In de eerste plaats komt men in opstand tegen de valsche gerustheid, welke door deze propaganda gesuggereerd wordt, en die in die propaganda een onvermijdelijk element is. Ook in de pers wordt die valsche gerustheid gestimuleerd. In officieele kringen maakt, men zich de mogelijkheid van beveiliging door luchtbe scherming maar al te graag wijs. De Ned. Vereen, voor Luchtbescherming houdt over al tentoonstelingen, waar deze valsche voor stelling van zaken versterkt .wordt. Men zou zich kunnen afvragen, of een ge organiseerde luchtbeschermingsdienst niet een klein deel van het leed zal kunnen ver zachten, dat door den luchtoorlog wordt ver oorzaakt. We staan hier voor een moeilijke keuze, aldus spr. 1 Want de luchtbescherming is, ondanks alle ontkenningenbezig zich militair te organi- seeren en zich in te schakelen in het mili taire systeem. Vooral uit militaire kringen wordt de luchtbescherming warm aanbevo len. De ware humaniteit staat slechts in een ver verwijderd verband met de luchtbescher- minigsgedachte. Door luchtbescherming te propageeren, doet men de gedachte ingang vinden, dat een oorlog onvermijdelijk is. Hier mee kan en wil „Kerk en Vrede" niet in stemmen. Een ander bezwaar komt bij bestudeering van het vraagstuk van de evacuatie der bur gerbevolking aan het licht. In luchtbescher mingskringen wordt het standpunt ingeno men, dat deze niet mag plaats" vinden, wan neer de oorlogsindustrie daardoor in het ge drang zou komen. Daaraan wordt de bevol king dus opgeofferd, en spr. vraagt zich af, waar dan de innerlijke waarde van de hu maniteit in de luchtbescherming blijft. Bovendien staat achter dit alles nog het winstbepag van enkele fabrikanten, welke hun beschermingsmiddelen op vaak walge lijke wijze propageeren. Doch ook de techniche bezwaren mogen zij niet uit het oog verliezen. De mogelijkheid van een deugdelijk waarschuwingssysteem kost den voorstanders veel hoofdbrekens. Deskundigen als de vliegers van Dijk. van Veenendaal en Viruly verklaarden, dat Ne derland nog geen veertig minuten breed is. Het is dus een kwestie van minuten en ki lometers. en een aanval op een zoo smal doel, moet volgens deze deskundigen, slagen. Luchtbescherming wordt door hen dan ook waardeloos geacht. De luchtbestrijding is geen civiele aange legenheid, Ook al. omdat- in geval van oorlog dc staat van beleg zal worden afgekondigd, en alle gezag dus in handen van de militaire autoriteiten zal komen. Bovendien is zij on bruikbaar, wanneer zij niet in het militaire apparaat is ingeschakeld. In de militaire litteratuur worden aan deze vraagstukken zeer optimistische beschou wingen gewijd. Doch sinds den wereldoorlog is de capaciteit van de luchtmacht meer dan duizendvoudig toegenomen, en wij kunnen ons van een komenden oorlog niet de flauw ste voorstelling maken. Spr. wees vervolgens op de tegenstelling tusschen de Nederlandsche en de buitenland- sche voorlichting. Hier wordt alles zoo gun stig mogelijk voorgesteld, doch in het buiten land durft men de waarheid onder oogen te zien. Het moreele efect van een luchtbombarde ment is zeer groot, Er ontstaat een ware pa niek. die elke tevoren georganiseerde actie onmogelijk maakt, Spr. was er zich tenslotte van bewust, niet volledig te zijn geweest. Zijn hoofddoel was echter, een waarschuwende stem 'te laten hooren tegen de geruststellende luchtbe- schermingspropaganda. Dit heeft wel dege lijk zin en het verzet is grooter, dan men wel gelooft. Onze taak is geen andere, zoo besloot ir. Hondius zijn rede. dan te volharden in de afwijzing van de lucntbeschtrming als systeem. Na de pauze was gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan door enkele perso nen gebruik werd gemaakt Een der bestuursleden, de heer B. D G Wardenburg dankte den heer Hondius voor zijn leerzame en onderhoudende causerie. PER FOKKER F.XVIII NAAR „JAN OOST" Zondagmorgen zal onze stadgenoot Jhr. Dr. J. C. Mollerus in het Rembrandt Theater zijn causerie over zijn vliegtocht heen en terug naar Ned. Oost Indië voortzetten. Ditmaal gaat het van Britsch Indië naar Nederlandsch Oost Indië. Het tweede en derde gedeelte van de film zal daarna vertoond en verklaard worden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7