15.000 padvinders naar ons land. Vleugelbreuk oorzaak van vliegramp. ROL doet ze verdwijnen! MIJNHARDT'S DONDERDAG 21 JANUARI 1937 HAARDE M'S D A G E II A D 3 Auto-personenvervoer nader geregeld. Reglement in Staatsblad verschenen. Wijziging wordt 15 Februari a.s. van kracht. Het reglement autovervoer perso nen, dat Woensdag in het Staatsblad is uitgegeven zal op 15 Februari a.s. in werking treden. Het bevat de alge- meene regelen voor het vervoer van personen met motorrijtuigen. De vergunningen voor de exploi tatie van motorbussen, welke thans door de Gedeputeerde Staten behan deld worden, zullen bij dit reglement binnen de competentie vallen van een speciale commissie, welke in 's Gravenhage zal zetelen en door de kroon zal worden benoemd. Evenals thans zal beroep op de Kroon van beslissingen van deze commissie mo gelijk zijn. Dit alles geldt voor motorbussen, welke geregelde diensten onder houden. Motorbussen, welke niet op gere gelde tijden rijden en dus niet in ge- noemde categorie vallen, worden door het reglement „toerbussen" ge noemd. Voor het exploiteeren daar van is vergunning noodig van den in specteur van de verkeers-inspectie, wanneer deze bussen het interlocale verkeer onderhouden. Wanneer zij binnen een gemeente blijven, is ver gunning van het gemeentebestuur noodig. Eveneens vergunning van het ge meentebestuur is noodig voor het exploiteeren van taxi s en huurauto's. De laatste regeling is dus een be vestiging van hetgeen reeds in de meeste groote gemeenten is bepaald. De vergiftiging te Spekholzerheide. Vergissing der smokkelaars? Methyl-alcohol in plaats van spiritus geleverd. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Bongaerts in verband met de gevallen van methyl-alcoholvergiftiging te Spekholzer heide hebben de ministers van financiën en gociale zaken het volgende geantwoord: Hoewel een justitieel onderzoek in deze zaak nog loopende is, kan worden medegedeeld, dat de plaats gehad hebbende vergiftiging moet worden toegeschreven aan het gebruik van alcoholische dranken, voor het meerendeel Jenever, waarin zich methyl-alcohol bevond. Zonder dat zulks is komen vast te staan, rijn er zekere aanwijzingen, dat de aange troffen methylalcohol over de Duitsche grens Nederland is binnen gesmokkeld en hier te lande bij het bereiden van verschillende dran ken is gebezigd. Aandacht verdient daarbij, dat eenigen tijd geleden een partij van veertig liter uit Duitschland gesmokkelde methyl alcohol in een in Limburg gelegen inspectie der belastingen aan de Duitsche grens is in beslag genomen. Verder zij opgemerkt, dat men in het on- derwerpelijke geval waarschijnlijk met een noodlottige vergissing heeft te doen gehad, hierin bestaande, dat aan^den caféhouder ge smokkelde methyl-alcohol is geleverd, ter wijl men meende gesmokkelde spiri tus te leveren. De kans op herhaling van een zoodanige vergissing is uiter aard, ook zonder ambtelijke maatregelen, op zich zelf niet groot. Overigens kan worden medegedeeld, dat de bestrijding van de grenssmokkelarij, in het bijzonder die van gedistilleerd, voortdurend met inspanning van alle krachten geschiedt. Evenwel zal het, zelfs indien het aantal der met de grensbewaking belaste ambtenaren werd verdubbeld, wel steeds uitgesloten blijven de smokkelarij in hoog belaste goederen ge heel te verhinderen. In aanmerking moet voorts worden genomen, dat de bestrijdinj van de smokkelarij in plaatsen als Kerkrade, waar, gelijk bekend is, de grens over geruimen afstand door een bewoonde straat loopt, op meer dan gewone moeilijkheden stuit. Niette min zullen voortaan in nog meer gevallen dan tot dusverre van de in beslag genomen partijen gesmokkeld gedistilleerd monsters worden genomen, ten einde op de aanwezig heid van methylalcohol te onderzoeken. Ook de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid en de betrokken keurings dienst van waren zullen aan deze zaak bijzon dere aandacht schenken. Dienstmeisje door electrischen stroom gedood. Toen Woensdagmiddag omstreeks vijf uur een inwoonster van Sassenheim haar huis binnentrad, trof zij tot haar ontsteltenis haar dienstbode bewusteloos op den grond lig gend aan. Een ontboden geneesheer consta teerde den dood Het meisje bleek in aanraking te zijn ge komen met een blanken, onder spanning staanden, draad van een schemerlampje, waardoor de electrische stroom haar door het lichaam was gegaan. BRANDSTICHTING. Woensdagmorgen heeft een brandje gewoed ten huize van zekeren J. L. te Eelde. Het vuur was door de politie spoedig bedwongen. In verband hiermee is 's middags door de rijks politie als verdacht van brandstichting de bewoner gearresteerd. Hij heeft bekend den brand te hebben gesticht. JEUGDIG ARBEIDER VAN STELLING GEVALLEN. Doodelijk ongeluk aan boord van de „Nieuw Amsterdam". Aan boord van het bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij in aanbouw liggende motorschip „Nieuw Amsterdam" is Woensdag avond de achttienjarige arbeider F. K. van een vijftiein meter hooge stelling naar beneden geslagen. De jongeman is naar het Havenzie kenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Aanbesteding overbrugging De A.N.W.B. meldt, dat 5 Februari a.s. te Haarlem zal worden aanbesteed het maken van een overbrugging ten behoeve van de krui sing van den Rijksweg no. 4 gedeelte Amster damSassenheim met de Hoofdvaart en de daarlangs gelegen hoofdwegen in den Haar- lemmermeerpoider. Deze overbrugging bestaat uit een laag ge legen brug over de Hoofdvaart voor het plaat selijk verkeer en een daarboven gelegen brug, welke deze vaart en de daarlangs gelegen we gen overspant, uitsluitend bestemd voor het verkeer over den autoweg. Beide kunstwerken worden gemaakt van gewapend beton en heb ben een gemeenschappelijke fundeering. De hooge brug heeft twee rijbanen ter breedte van 6 M., gescheiden door een ruim 2 M. hoogen wand. Aan weerszijden van de rij banen zijn verhoogingen aangebracht, breed 0.5 M. De lage brug heeft twee rijbanen elk breed 5 M., aan weerszijden waarvan aan de buiten zijde een 0.5 M. breede verhooging en aan den binnenkant een tusschenwand met een aan weerszijden verhoogd pad wordt aangebracht, elk breed 0.9 M. Het werk, waarvan de raming f 148.000 be draagt, moet uiterlijk twaalf maanden na den datum van aanvang zijn voltooid. Conclusie der deskundigen. 1936 recordjaar voor de Rijkstelefoon. Meer nieuwe aansluitingen dan ooit tevoren. De invoering van het gesprekkentarief voor de telefoon, met zijn lage grondabonnemen- ten ter vervanging van het zooveel hoogere klassentarief, met inbegrip van een bepaald aantal gesprekken per maand, deed in 1930 het aantal nieuwe telefoonaansluitingen met een sprong omhoog gaan. Het bereikte in dat jaar het voor Needrland ongekend hooge aan tal van 17294 nieuwe aansluitingen. Daarvoor was men steeds beneden de 10.000 gebleven. In de jaren 19301932 daalde als gevolg mede van de economische inzinking dit aan tal weer even snel. Het was in 1932 reeds te ruggevallen tot 12205. Nadien vond weder een langzame stijging plaats: 1933: 13120 nieuwe aansluitingen, 1934: 14457 nieuwe aansluitingen, 1935: 15517 nieuwe aansluitingen. Tengevolge van geleidelijk getroffen nut tige tariefsmaatregelen, van de langzame ver betering in de economische omstandigheden en van intensieve propaganda is in 1936 een totaal bereikt dat alle voorgaande jaren slaat, n.l. 19119 nieuwe aansluitingen. Dat de technische dienst zich beijvert om gelijken tred te houden met dezen immer was- senden stroom van aanvragen, bewijst het feit, dat door dezen dienst in 1936 in totaal 19062 nieuwe aansluitingen tot stand werden gebracht. De aanleg heeft dus vrijwel gelijken tred gehouden met de aanvraag. RVeiwormpjes huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Het rapport naar de oorzaak van de vlieg ramp bij Senlis, opgemaakt door den techni- schen dienst van het Fransche ministerie voor de luchtvaart met medewerking van den Pa- rijschen vertegenwoordiger van de K. L. M. den heer Mohr, is thans gereed. De conclusie luidt, dat een vleugel breuk in de lucht als oorzaak van den val van de PH. M. A. G. moet worden beschouwd. Wel is er een cylinder ge vonden, welke vondst, naar door som migen werd aangenomen, zou wijzen op een warmloopen van den motor, maar deze veronderstelling mist eiken grond, omdat is vastgesteld, dat deze cylinder als onderdeel in de cabine werd vervoerd. Over een motorische storing is nog niets bekend, omdat de motor nog niet geheel is uitgegraven. De officieele identificatie van de stoffelijke overblijfselen van de slachtoffers is Woens dagmiddag geschied. Naar men weet zijn de lijken van de vier slachtoffers in een chapelle ardente te Senlis opgebaard. Onmiddellijk na verkregen toestemming van de justitieele autoriteiten, zullen de overblijf selen van de slachtoffers naar Nederland wor den getransporteerd. Twee millioen K.G. kaas gekocht. Kaas-aankoopen voor plan-Deterding nu geëindigd. De „Producent" te Gouda, die de inkoopen van kaas heeft gedaan voor de uitvoering van het plan-Deterding. heeft zijn werkzaamhe den beëindigd. Naar de Tel. meldt is in totaal een hoeveelheid van twee millioen K.G. ge kocht. waarvoor ongeveer één millioen gulden is betaald. DE ERFPRINS EN ERFPRINSES VON WIED TERUG NAAR DUITSCHLAND. De erfprins en erfprinses von Wied zouden hedenmorgen naar Duitschland terugkeeren. 't Prinselijk paar heeft niet ten huize Doorn gelogeerd, doch vertoefde enkele dagen bij kennissen te Doorn. NIEUWE RICHTLIJNEN VOOR PLUIMVEE HOUDERS EN KONIJNENTEELT. De Koninklijke Nederlandsche vereeniging „Avicultura" zal haar 51ste pluimveetentoon stelling houden op 22, 23 en 24 Januari a.s., in de zalen van het dierentuinhoofdgebouw te 's Gravenhage. Het geheele tooneel van het dierentuingebouw is gereserveerd voor een de monstratie der nieuwe richtlijnen, welke -zoo wel de bedrijfspluimveehouderij als onze ko nijnenteelt hebben te volgen om zich beter aan de sterk gewijzigde economische wereld ver houdingen aan te passen. Bijzondere zorg is daarbij besteed aan de voedingsmiddelen voor pluimvee en aan een betere verwerking der konijnenpelsen, terwijl als nieuwe nevenvak ken, de champignoncultuur, de bijenteelt en zijdeteelt naar voren worden gebracht. Kosten levensonderhoud stijgen weinig. Het indexcijfer van de kosten van het le vensonderhoud van December 1936 bedraagt volgens mededeeling van het Bureau van de Statistiek te Amsterdam 133.4, tegen 132.0 in September (op de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100), of een stijging in het kwartaal met 1.0 pet. (van het cijfer van Sep tember). In November bedroeg het 133.9. of 1.4 pet. meer dan in S:ptember. Van November tot December is er derhalve een daling en wel met 0.4 pet. De cijfers (vóór den oorlog 100) over de maanden SeptemberDecember zijn: totale uitgaven, voeding September 1936 132.0 120.9 October 1936 133.5 123.5 November 1936 133.9 123.6 December 1936 133.4 122.1 Uit Haarlem's Dagblad van 1887 Ernstige verkeersongelukken. Eén doode, drie ernstig gewonden. Woensdagavond omstreeks kwart voor zeven wilde op de Stadhouderskade te Amsterdam een verpleegster van de Luthersche Diacones sen Inrichting per fiets de Frans Halsstraat uitrijden in de richting van het Rijksmuseum. Van dien kant kwam een auto en daar de ver pleegster geen teeken gaf, kon de chauffeur een botsing niet meer vermijden. Met een schedelbasisfractuur werd zij opgenomen en naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar zij korten tijd later is overleden. Weer een Borculoosch geneesheer verongelukt. Woensdagavond omstreeks half tien is op den Eibergschen weg een vrij ernstig auto ongeluk gebeurd. Dr. P. J. Andriessen, de op volger van den op 4 Januari zoo tragisch om het leven gekomen dr. G. P. Schey te Borculo, is tengevolge van de gladheid van den weg er was natte sneeuw gevallen, welke des avonds opvroor met zijn auto geslipt en tegen een boom terecht gekomen. Dr. Andries sen werd daarbij ernstig aan het gelaat ge wond en brak een been. Jongetje door achteruitrijdende auto aangereden. Woensdagavond omstreeks kwart voor zeven is een 7-jarige jongen C. G. toen hij op den hoek van de Sloepstraat en de Maststraat te Scheveningen aan het spelen was, onder een achteruitrijdende auto, bestuurd door den heer P. C. B. gekomen. Het ventje werd in zorgelijken toestand naar het Roode Kruis ziekenhuis overgebracht, wadr bleek, dat hij een linkerdij beenbreuk en een schedelbasisfractuur had opgeloopen. Vrachtauto op arbeiders ingereden. Een vrachtauto van de Nationaal Express te Utrecht heeft Woensdagmiddag bij het uitgaan van de fabriek van P. van Thiel en Zonen te Beek en Donk in de volte twee arbeiders aan gereden. Eén van hen, de 35-jarige gehuwde M. van der B., vader van tien kinderen, werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij in levens gevaar verkeert. Met het andere slachtoffer J. van den E„ die slechts lichte verwondingen opliep, werd hij het kantoor van de fabriek binnengedragen, waar hij op advies van den ijlings ontboden geneesheer van de H.H. Sacra menten der stervenden werd voorzien. Van der B. mag niet worden vervoerd. laxeer- ta bietten werken zacht en zeker1 DOOS 60 CT (Adv. Ingez. Med.) Voorloopige toezegging voor de Jamboree. Grootste contingent uit Britsche Rijk. leder zal zijn steentje bijdragen. Interessante gymnastiek-demonstratie te verwachten. Uit alle deelen van de wereld zijn de voorloopige inschrijvingen voor de Jamboree op het hoofdkwartier van De Nederlandsche Padvinders te 's-Gravenhage binnengekomen, en het blijkt, dat er een bijzondere be langstelling voor deze 5e wereld jam boree bestaat. Het grootste contin gent zal worden geleverd door het Britsche rijk, dat met 8000 padvin ders in Vogelenzang zal vertegen woordigd zijn. Deze achtduizend zul len komen uit alle deelen van het groote Britsche imperium. In Enge land bestaat voor dit contingent bij zondere belangstelling en reeds nu is aangekondigd, dat ouders en belang stellenden in extra booten naar Ne derland zullen komen, om de jambo ree te bezoeken. In een persconferentie heeft het bestuur van de stichting ..Wereldjamboree 1937" over deze aanstaande internationale gebeurtenis nadere mededeelingen gedaan, welke wij hieronder laten volgen. De Vereenigde Staten van Nöord-Amerika zegden toe met 1050 deelnemers te komen. Deze Amerikaansche vertegenwoordiging, zal alvorens naar Holland over te steken, eerst deelnemen aan de groote nationale jamboree, welke enkele weken voor de internationale in de omgeving van Washington zal worden gehouden. Onder meer brengt dit contingent een groot blokhuis mee. dat het centrum zal zijn van het Amerikaansche kamp. De boomen. welke voor dit blokhuis noodig zijn, worden per schip uit Amerika aangevoerd. Verwacht worden 2400 deelnemers uit Frankrijk. 500 uit Vlaanderen. 500 uit Dene marken, 400 uit Noorwegen. 400 uit Zweden enz. In totaal zullen er 15.000 buitenlandsche padvinders komen, terwijl uit Nederland 7000 a 8000 deelnemers de jamboree zullen bijwonen. Naast de voor ieder land karakteristieke kamp-aankleeding zullen ook de demonstra ties en tooneelvoorstellingen vele typische nationale gebruiken en gewoonten laten zien. De Schotten zullen er, gekleed in hun „kilts" met ..sporran". Hooglandsche dansen uitvoe ren op de muziek van hun doedelzakken. De Zwitsers zullen hun liederen zingen. De Hon garen, gehuld in hun groote mantels, zullen hun muziekkorpsen meebrengen en zullen ook nationale dansen uitvoeren Verwacht wordt dat de Denen een demonstratie gym nastiek zullen geven, zooals nog zelden in ons land vertoond is. In aller belangstelling zul len ongetwijfeld ook de Palestïjnen in hun burnoes en de Hindoes met hun hoofddoeken staan. Dat de belangstelling in het buiten land niet tot de padvinders beperkt blijft, blijkt wel uit de vele aanvra gen om logies, welke de commissaris voor logies: Mr. L. L. F. André de la Porte te Haarlem, reeds thans van niet-padvinders ontvangt. Teneinde aan deze aanvragen te voldoen heeft deze commissie een lijst van hotels en pensions in de omgeving van het Jamboree-terrein opgesteld, welke de aanvragers met de verdere inlichtin gen wordt toegezonden. De Nederlandsche welpen zullen een twee- daagsch bezoek aan de jamboree brengen. Zij zullen daar hun spelen demonstreeren en bij een van de kampvuren hun liedjes zin gen. Deze welpen, waarvan het aantal op 1500 a 2000 wordt geschat, zullen in Haar- lemsche scholen, welke hiertoe door het ge meentebestuur van Haarlem ter beschikking zijn gesteld, worden ingekwartierd. Enorm veel werk moet verzet. Het spreekt, dat gedurende den kamptijd enorm veel werk moet worden verzet. Ieder moet gevoed en gelegerd worden. De sanitaire- en gezondheidsdienst moet over voldoende personeel beschikken, om de hygiene in het kamp op een zoo hoog mogelijk peil te houden. Materialen moeten op den juisten tijd op de juiste plaats gebracht worden. Het theater moet zijn bediening hebben, de loketten vra gen hun personeel, de administratie van de tentenstad moet bijgehouden worden. Alle buitenlanders moeten met Nederland kennis maken. Tolken en gidsen zijn er bij tiental len noodig. Al deze diensten zullen voorname lijk worden uitgevoerd door de voortrekkers, die hier een prachtige gelegenheid vinden, hun devies „dient" in practijk te brengen. De voor trekkers worden in een afzonderlijk kamp ondergebracht, waar zij nu en dan even gele genheid hebben, uit te rusten van hun da', taak. Op het groote demonstratieterrein zullen naast de vele nationale dan sen en spelen ook groote demonstra ties van padvindersvaardigheden wor den gehouden, die door het massale zeker indruk op de toeschouwers zul len maken. Reeds thans zijn uitnoodi- gingen naar het buitenland verzon den, om in te schrijven voor den grooten internationalen padvinders zweefvliegwedstrijd met door padvin ders zelf vervaardigde zweefvliegtuig jes. Voorts zal er een tentoonstelling worden gehouden van door padvin ders zelf vervaardigde model-vliegtui gen, waarbij gevraagd is die vliegtuig modellen in te zenden, die in het land van herkomst gemaakt of gebruikt worden. In een „wereld theater", dat ook voor het publiek toegankelijk zal zijn, zullen voorstel lingen worden gegeven door groepen van alle deelnemende landen. Het derde onderdeel der afdeeling „verma kelijkheden" is het commissariaat „kamp vuren". Zooals reeds medegedeeld is, zullen de kampvuren voor het publiek worden ge houden in een groote duinpan, waaromheen het publiek amphitheatersgewijze wordt opge steld. Eén avond zal er echter op het de monstra tie terrein een groot „lichtspel" wor den gegeven door het Nederlandsche con tingent. Men heeft drie toegangen tot het Jambo ree-terrein en wel ten Zuiden en ten Noor den. waar parkeerterreinen zijn geprojecteerd, en een derden toegang in het Oosten, onmid dellijk bij het station Vogelenzang. Het marktterrein bevat een erstaurant voor pl.m. 3000 personen, het terrein is afgesloten door een rij winkels, 80 in getal. Daarbij be vindt zich een bankgebouw en een post kantoor. Het geheele kamp wordt verder van een te lefoonnet voorzien. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de organisatie van de jamboree steeds vooruit gaat. Iedere dag is een stap dichter bij de vol tooiing van het groote kamp, die zijn bekro ning zal vinden in den openingsdag, wanneer 23.000 jonge mannen uit alle hoeken van de wereld samengekomen in het kleine land aan de zee, juichend zullen toestormen op hun ouden grijzen leider, lord Baden Powell, die de padvinders-beweging schiep. Een halve eeuw geleden 21 Januari: Als een bijzonderheid in onzen tijd. zoo overvloedig aan sollicitanten bij ge legenheid van vacatures, ook bij de ma gistratuur, wordt medegedeeld, dat tot nog toe, voor de reeds 4 weken openge vallen, toch waarlijk niet te versmaden betrekking van griffier bij de rechtbank te Zierikzee, pas drie candidaten bij de leden van dat college zich aangemeld hebben. Hoe is het Geestmerambacht te helpen? Ruilverkaveling of aanleg van een weg? Mogelijkheden te Alkmaar besproken. De moeilijke economische toestand in het Geestmerambacht heeft reeds sinds geruimen tijd de aandacht van verschillende instanties. In de streek zelf gelooft men, dat door ruilverka veling en aanleg van een weg van St. Pancras naar Warmenhuizen veel gewonnen zal zijn. Deze kwesties zijn besproken in een heden te Alkmaar onder leiding van het lid van Ged. Staten den heer D. Kooiman, gehou den vergadering. Inleidingen ter zake werden gehouden door de heeren ir. F. P. Mesu, directeur van den cultuur-technischen dienst te Utrecht en ir. W. Fuhri Snethlage. directeur van den econo- misch-technologischen dienst van Noord-Hol land. Ir. Mesu. die de cultuur-technische maatre gelen besprak, stelde voorop, dat het van bui tengewoon belang is, dat getracht wordt ruime werkgelegenheid in het gebied te be houden. Indien zou moeten worden overge gaan tot exclusieve cultures en de overtollige arbeidskrachten zouden niet in te stichten industrieën kunnen worden opgevangen, dan zou dit een ramp voor de geheele streek be- teekenen. Wat betreft ruilverkaveling is men tot de conclusie gekomen, dat toepassing daarvan zonder radicale wijziging van het vaarten- en slootenstelsel niet die resultaten zal geven, welke elders door ruilverkaveling worden verkregen. Het aanleggen van een weg van St.-Pancras naar Warmenhuizen zal zeker ook nu reeds een gunstigen invloed uitoefenen op de waar de der perceelen aan weerszijden van en in de nabijheid van dezen weg gelegen. Hoewel dus de economische ligging van een aantal grondstukken gunstiger zal worden, worden de perceelen zelf niet gemakkelijker exploiteerbaar cn de bedrijven behouden hun ne versnipperde ligging. Is men van meening, dat de vroege aard appel- en koolteelt in het Geestmerambacht nog een toekomst heeft en de gulden dagen van weleer dus wellicht zullen terugkomen, dan is voor een dergelijken weg naar spr.'s meening vel te zeggen. Het aanleggen van een weg door dit terrein is echter duur. Is men van meening, dat getracht moet wor den de verkaveling in het Geestmerambacht zoodanig te maken, dat de omzetting der be drijven tot andere cultures mogelijk wordt, dan moet veel dieper in den bestaanden toe stand worden ingegrepen. Dan moet een groot deel van de bestaande slooten worden dicht- gewerkt. zoodat goede gemakkelijk Exploiteer- bare perceelen kunnen worden gevormd. De uitvoering van het plan is slechts moge lijk, indien een groot deel der eigenaren mede werking verleent. De gronden worden in hun oorspronkelijken toestand geschat door een taxatiecommissie. De eigenaren, die hun perceelen tot den ge- taxeerden prijs wenschen over te doen aan het uitvoerend lichaam verkrijgen een recht van verkoop op de nieuw gevormde kavels, even eens tegen taxatieprijs. Het spreekt vanzelf, dat, alvorens tot uit voering der plannen besloten zal worden, eerst een nauwkeurig plan met begrooting wordt opgemaakt. Indien daaruit mocht blijken, dat de waardevermeerdering der gronden minder is dan de totale kosten minus de arbeidsloonen, dan zal niet tot uitvoering der werken kunnen worden overgegaan, tenzij een lichaam gevon den wordt, dat dit verschil in den vorm van subsidie wenscht bij te passen. De totale oppervlakte gronden, welke in het Geestmerambacht voor herverkaveling in aan merking komt, bedraagt ongeveer 2500 H.A. Uitvoering van dit werk zal naar schatting aan een duizendtal arbeiders gedurende een vijftal jaren arbeid geven. Zij zal echter alleen tot stand komen, indien uit de streek zelf groote medewerking wordt ondervinden. Ir. W. Fuhri Snethlage zeide, dat bij alle plannen, die ten aanzien van het Geestmer ambacht worden voorbereid voorop zal moeten staan, dat men moet trachten den groven tuinbouw, en in het bijzonder de vroege aard appel- en sluitkoolteelt, in stand te houden. Zoo lang nog nipt met een aan zekerheid! grenzende waarschijnlijkheid moet worden aangenomen, dat deze cultuur voor langeren tijd aanmerkelijk zal moeten worden inge krompen, moet er met alle middelen naar ge streefd worden de kool- en aardappelteelt weer rendabel te maken en in zijn ouden om vang te herstellen en omgekeerd zal alles moeten worden nagelaten wat deze cultuur zou kunnen belemmeren. De ziektebestrijding zal op alle mogelijke wijzen krachtig ter hand moeten worden ge nomen. De belanghebbenden zullen op alle mogelijke wijzen moeten trachten den export weer mo gelijk te maken. Daar echter de vooruitzich ten voor den export, vooral ten aanzien van den grootsten afnemer. Duitschland, steeds ongunstiger worden, zal men er toch ernstig rekening mede moeten houden, dat de grove tuinbouw blijvend een veel kleineren omvang zal hebben dan hij tot nu toe nog heeft weten te behouden. Er zullen reeds nu plannen moe ten worden uitgewerkt en maatregelen moe ten worden genomen opdat, wanneer de ver andering van de cultuur op grooten schaal onvermijdelijk blijkt, men zoo goed mogelijk voorbereid is. Reeds nu zal moeten worden nagegaan, welke cultures in de plaats kun nen treden van kool- en aardappelteelt. Bij elk plan voor cultuurverandering zal tevens een oplossing gegeven moeten worden voor het moeilijkste probleem, dat dan naar voren komt, en zal moeten worden aangege ven wat met het bevolkingsoverschot zal moe ten geschieden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5