Roosevelt aa n vaa rdt zi j n tweede ambtsperiode. Buitenlandsch overzicht Thijs IJs helpt de spinnende prinses Natuurlijke en kunstmatige grondstoffen De grondstoffenautarkie van Duitschland en Italië. DOX DERDAG 21 J A N U A R I 1937 HAARDE M'S D A G B L' A D 4 Kanker van het gebrek" moet verdwijnen. Ter inleiding van zijn tweede ambtsperiode heeft de president der Ver. Staten Roosevelt gisteren een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide te beloven, dat hij, wat hij den kanker der onrechtvaardigheid noemde, zou doen verdwijnen, den kanker, die gebrek ver oorzaakt, waar overvloed heerscht. FRANKLIN D. ROOSEVELT. Wij zijn vastbesloten, aldus de president verder, van iederen Amerikaanschen burger een onderwerp van belangstelling en zorg voor zijn land te maken. Onze ouders hebben de federale regeering in het leven geroepen met het doel het algemeene welzijn aan te moedi gen en voor het Amerikaansche volk de voor- deelen van de vrijheid te verwerven en van daag doen wij een beroep op dezelfde machten in deze regeering om dezelfde doeleinden te bereiken. Dë grondwet van 1787 heeft onze democratie niet machteloos gmaakt. De voor uitgang van het herstel is merkbaar, maar de nieuwe orde van zaken, die sedert 1933 bestaat beteekent, meer dan dat. Door nieuwe methodes te gebruiken voor de sociale recht vaardigheid hebben wij ons verbonden op de oude grondslagen een duurzamer bouw op te trekken tot een beter gebruik der komende geslachten. Onze voeten zijn op weg naar een duurzamen vooruitgang. Het bewijs voor onzen vooruitgang ligt niet in de vraag of wij nog meerderen toevoegen aan den overvloed van hen. die te weinig hebben. De traditioneele plechtigheden ter gelegen heid van de ambtsaanvaarding en de presi- dentieele boodschap werden bedorven door een neerstroomenden regen. De ambtenaren en de duizenden belangstellenden waren ten slotte „doorgeregend". Roosevelt had het voorstel afgewezen den eed af te leggen in het kapitool en hield zich aan de regelingen, die er op berekend waren, dat de eed buiten op het door den regen over stroomde podium zou worden afgelegd. Met •de vinger op de steeds grooter wordende •menigte wijzende, zeids Roosvelt: Wanneer deze menschen den regen kunnen verdragen, dan kan ik dat ook. Oosten riilv Von Neurath naar Weenen? De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath. zal naar Stefani meldt waarschijnlijk omstreeks midden Februari een bezoek aan Weenen brengen. België Regeering protesteert schrifte lijk in de kwestie-Degrelle. De kabinetsraad heeft het antwoord der Italiaansche regeering onderzocht op het mon deling protest der Belgische regeering met be trekking tot d'e aan Degrelle verleende ver gunning tot gebruik der Italiaansche radio zenders voor propaganda doeleinden. Daar het eerste protest geen resultaat had opgeleverd heeft de Belgische regeering nieuwe inlich tingen verzocht, die onbevredigend werden ge acht. De regeering heeft dan oök besloten een nieuw protest in te dienen, ditmaal schrifte lijk. Kort geleden heeft Degrelle medegedeeld, dat hij zich binnenkort naar Turijn zal be geven om het woord te voeren. Japan Minister Arita over Japan's buitenlandsche politiek. Bij de opening van het nieuwe parlement heeft de minister van buitenlandsche zaken, Arita. een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat de Japansche regeering nieuwe pogingen in het werk zal stellen om te komen tot een verbetering van de betrek kingen met Groot-Brittannië. De Japansch- Amerikaansche betrekkingen zijn den laat- sten tijd beter geworden. Japan wenscht geenszins een wedloop in vlootbewapening en hoopt, dat men zal komen tot het sluiten van een rechtvaardig en billijk vlootverdrag ter beperking en ter vervanging van de verdragen van Washington en Londen. Japan blijft ge hecht aan het niet-aanvalsbeginsel, maar ge voelt ernstige ongexustheid ten aanzien van de slagboomen in den internationalen han del. weshalve het aanbeveelt de kwestie der koloniale markten te doen behandelen door de mogendheden in den geest van het verdi'ag betreffende het Congobekken. Voortgaande zette Ax-ita uiteen, dat het Japansch-Duitsche verdrag ten doel heeft een vei'dediging tegen het internationale communisme. Japan is niet verder dan dit doel gebonden. Wat Chiixa betreft, Japan zal een politiek van onderhandelingen voeren, ondanks de om standigheid. dat de vroegere onderhandelin gen geen resultaten hebben opgeleverd. Met Rusland hoopt Japan de normale be trekkingen te kunnen handhaven en te kun nen komen tot een regeling van de geschil punten, die ttians met dit land bestaan (Reuter) Overeenkomst met Ned. Indië. Ten aanzien van Nederlandsch Indië heeft Arita in zijn redevoering o.a. het volgende gezegd: Door de bemid deling van de regeering van Neder landsch Indië en onze eigen regeering is een ovex-eenstemming tot stand ge bracht tusschen de scheepvaartonder nemingen der beide landen. Het slui ten van deze overeenkomst, welke een eisch van Nederlandsch Indië vormde, alvorens kon worden overgegaan tot handelsbesprekingen, baande den weg voor desbetreffende onderhandelingen, die met tastbare resultaten gevoerd zijn. Duitsch-Italiaansch front tegen het bolsjewisme. Drie punten van samenwerking. ROME, 20 Januaiï (Havas/A.N.P.) Goering heeft den Italiaanschen journalisten op Capri een onderhoud toegestaan, waarin hij ver- klaarde dat de Italiaansch-Duitsche vriend schap op ■drie essentieele punten berust: 1. Erkenning van dezelfde idealen en van dezelfde behoefte samen te werken om het hoofd te bieden aan het groote gevaar, dat in de wereld is geschapen door het bolsjewisme. 2. De beide naties kunnen niet toestaan, dat de vertegenwoordiger van het bolsjewisme zich in West Europa vestigt en zij zijn vastbesloten zich er tegen te verzetten. 3. De vx-iendschap, welke de laatste dagen bij het onthaal van Goering aan den dag is getreden. Goering betwistte, dat de Italiaansche regee ring zou hebben getracht de rijksregeering te beïnvloeden haar politiek tegenover Spanje op te geven. Turkije neemt maatregelen tegen de bedelarij. Duizend „onechte" blinden in Istamboel. De Turksche overheid heeft een grootsche actie op touw gezet tegen de bedelarij, die sinds eenigen tijd enorme afmetingen heeft genomen, vooral in de hoofdstad Istamboel. Hier is men namelijk een goed georganiseerd bedelaarsbedrijf op het spoor gekomen. Iedere bedelaar, die hierbij aangesloten was, kreeg een bepaalde wijk, waar hij zijn ..be roep" moest uitoefenen terwijl de niet-ge- oxganiseerden zonder uitzondering werden verdreven. Iederen avond brachten de bedelaars hun ontvangen giften naar de gemeenschappe lijke kas, waarna de leider zich met de uit- deelixig belastte. Ook het uitleexien van kin deren aan bedelende vrouwen was goed ge regeld. Voorts kwam .aan het daglicht dat er in Istamboel meer dan duizend „onechte" blinden rondliepen. Scheepsramp aan de Chineesche kust. Stoomboot op een lif geloopen. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai 20 Ja nuari: In den mist is op de Westrivier, ongeveer vijftig kilometer ten Zuiden van Kanton, een stoomboot op een rif geloopen en gezonken. Van de vier honderd opvarenden werden er twee honderd gered, de andere zijn om het leven gekomen of worden vermist. Marinesloep met 25 redders vergaan. Vreeselijk ongeluk bij het eiland Fehmarn. BERLIJN, 20 Jan. In een zwarexx sneeuwstorm is gisteren ten Westen van het eiland Fehmarn het marinevaar tuig „Welle", dat was uitgevaren om een zeilschip en een bergingsvaartuig te helpen, vergaan. De 25 opvarenden zijn omgekomen. De Britsche ambassadeur te Rome, sir Eric Drummond, heeft Dinsdag minister Eden of ficieel op de hoogte gebx-acht met de jongste gebeurtenissen te Rome. Gisteren heeft hij opnieuw een bezoek gebracht aan het Fo reign Office,, waar hij met de hooge functio narissen deresultaten van zijxi joxrgste be sprekingen met minister Ciano bespxak en hen zijn indrukken over de bespx-ekingen tus schen Mussolini en Goering uiteenzette. De Giornale d'Italia ontkent categorisch, dat sir Eric door de Italiaansche regeering zou zijn uitgenoodigd de Britsche regeering er van in kennis te brengen, dat de Italiaan sche regeering een herleving van het vier- mogeiidhedenpact wenschte. Italië, aldus Virginio Gayda, heeft geen enkel voornemen te spreken over een terugkeer van het vier- mogendheden pact. De tijd daartoe is voor bij. Hetzelfde kan z.i. gezegd worden van het z.g. Stresa front. In een nota van de Portugeesche aaxx de Britsche regeering wordt het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken verzocht den voorzitter van de non-mterventie-com- nxissie mede te deelen, dat Portugal zich niet kan vereenigen met de voorstellen tot con trole op de toegangswegen tot Spanje. De Por tugeesche regeering verklaart zich bex-eid zelf te zorgen voor de controle op deze we gen voor zoover deze over Portugeesch ge bied loopen, doch zij verzet zich tegen het denkbeeld deze controle op haar gebied te doen uitoefenen door vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden. Niettegenstaande deze tegenwerpingen hoopt men in Britsche officieele kringen toch een plan tot doeltreffende controle te kunnen opstellen. Men overweegt hierbij de moge lijkheid buiten de Poi'tugeesche kust een controle uit te oefenen. Vliegtuigen bombardeeren Madrid. Slachtoffers onder de burgerbevolking. Vijf rechtsche bombardementsvlieg tuigen, begeleid door twaalf jagers, hebben gisteren een aanval op Ma drid gedaan. Zes vrouwen en vijf kin deren werden gedood, 28 menschen min of meer ernstig gewond in de wijk" bij de brug van Villegas. In het geheel zouden er 20 Öooden en 80 gewonden zijn. Des avonds te half zes heeft het geschut van Franco het vuur op de stad heropend In de straten van het midden en het Zuiden der stad vielen talrijke granaten, waardoor gebouwen beschadigd werden. Radio Seviila deelde mede, dat hedenoch tend een mislukte aanval van de i-egeex-ings- troepen, welke bedoeld was de verdedigings linies bij Cerro de Los Angeles te doorbre ken. ontketend werd na een voorbereidend artillerievuur van eenige dagen. De aanval werd gesteund door tanks en artillerievuur en was een van de hevigsten, welke bij Ma drid zijn ontketeixd. In het gezicht van de vliegtuigen der rechtschen aldus dit be richt vluchtte de vijand in wanox-de en liet vele dooden en gewonden op het slag veld achter „De overwinning der rechtsche troepen was volkomen. Ook Radio Pontè Vedira spreekt tegen, dat Cerro de Los Angeles door de regeeringstroe- pen zou zijn bezet. De zender voegt hier aan toe, dat de rechtsche troepen daarentegen een overwinning hebben behaald door het afslaan vaii aanvallen, waaihij de regeering gebruik maakte van alle beschikbare troe pen. De operatie werd gesteund door Rus sische tanks en een vijftigtal gepantserde auto's. Verscheidene daarvan zijn den rechtschen troepen in handen gevallen. In paniekstemming hebben de regeerings- troepen zich teiaigge trok ken. De door hen verlaten stellingen werden direct door de rechtsche troepen in bezit genomen en ver sterkt. De overwinning was volkomen en on betwistbaar. Nog steeds verzet in Abessynië Troepen van Ras Desta omsingeld. Het Italiaansche Nieuwsburau Stefani meldt: Ras Desta wordt de laatste dagen met zijn „wanordellijke en zwervende benden" in het Westelijk gedeelte van Abessynië door de Ita liaansche colonnes achtervolgd en omsingeld. De operaties werden persoonlijk door den on derkoning gevolgd. Binnen enkele dagen zullen meer definitieve mededeelingen kunnen wor den gedaan. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Het wagentje staat stil en de prinses legt er haar kleed in. Je begi-ijpt, dat ze vei'baasd is, wanneer ze daar al die andere kleeden ziet, maar het arme kind wordt nog steeds door de tooverlist in be dwang gehouden en kan daarom geen woord uitbrengen. Daar komen al de andere dwergen aanzetten met hun voorraden. Al hooger en hooger wordt de stapel op het karretje en op het laatst roept Padde- kwist vroolijk uit„Nu zijn het er precies drieduizendzevenhonderd- tachtig! Waarde Prinses, stap in en rijd met ons mee'" De strijd om de grondstoffen is ten allen tijde een der voornaamste elementen van de imperialistische politiek geweest. Terwijl deze strijd vroeger gelijk stond met het stre ven naar nieuwe koloniën of de uitbreiding van het oude koloniale bezit is het thans minder te doen om territoriale doeleinden dan om de onafhankelijkheid der nationale economie van vreemde producten, om den overgang van de natuurlijke naar de kunst matige grondstoffen. Als vei'werkelijking van deze doelstelling heeft men zich de „opbouwende samenwer king in het belang van de vervanging der buitenlandsche grondstoffen" gedacht, die zoo juist als resultaat der Duitsch-Italiaan- sche besprekingen uit Berlijn gemeld werd Twee volken, die bij de vei'deeling van de wereld te laat gekomen waren, trachten het grondstofimonopolie van de oude koloniale landen door middel van synthetische proces sen beslissend te beïnvloeden. Waar het hier methodisch onderlegde volken met groote gaven betreft, is het niet twijfelachtig dat de onafhankelijkheid van de buitenlandsche grondstoffen belangrijke vorderingen maakt. Enkele pogingen om tot een samenwerking in de voorziening van grondstoffen te komen werden reeds gedaan. Op het gebied der textiel heeft men de we derzij dsche afhankelijkheid al lang erkend. Voor de Italiaansche „meïkwol" en de Duit sche „Wollustra" de nieuwe stoffen voor de kleedingindustrie, vervaardigd niet uit geïmporteerde wol en katoen maar uit langs chemischen weg in het binnenland gepro duceerde spinbare kaasstofvezels waren besprekingen tusschen de beide landen noo- dig, o.a. betreffende de patenten, teneinde te voorkomen, dat door concurrentie het sla gen van het px'oduct, dat de binnenlandsche marktautonomle moet verzekeren, in gevaar zou komen. Evenzeer bleek de Duitsch-Ita- liaansche samenwerking op het gebied der bauxit- en aluminixmindustrie, op het gebied der kleurstofindustrie en op het gebied der „witte electriciteit", het opwekkexi van drijf kracht tilt water, licht en warmte. Adolf Hitler heeft op- den Neurenberger Partijdag van 1936 de systematische verwer kelijking van een nationale grondstoffen autarkie aangekondigd. Deze wordt bepaald door de schaarschte aan buitenlandsche grondstoffen en de pogixigen daarvan onaf hankelijk te worden. Het daar aangenomen vierjarenplan moet de concentratie van alle krachten van het Duitsche volk verzekeren om „in vier jaren Duitschland volkomen on afhankelijk te maken van die stoffen uit het buitenland, die op de een of andere wijze door Duitsche vaardigheid, door de Duitsche chemie of machine-industrie of door den grond zelf verschaft kunnen worden". Met deze beslissing heeft het Duitsche Rijk oxider zifri nationaal-socialistische leiding de tot doisver gevolgde richtlijnen van zijn econo mische politiek verlaten en zich geheel in eigen natioixale economie teruggetrokken. Het Neurenberger besluit beteekent een fundamenteele verandering in Duitschland's economische politiek, welke de Führer in zijn Rijksdagrede van 23 Maart 1933 aldus ken schetste: „Wij weten, dat de geografische po sitie van het aan gx'ondstoffen arme Duitsch land een autarkische politiek voor ons land niet toelaat. Steeds weer dient herhaald te worden, dat de rijksregeering van niets zoo verwijderd staat als van „Exportfeindlich- keit". In denzelfden geest schreef in 1935 een "be kend Duitsch staathuishoudkundige „Wie thans een autarkische politiek wil voex-en den zin van de poging de noodige hoeveelheid grondstoffen door een Ex-satzproductie te ver- vaxigen (afgezien van de objectieve onmoge lijkheid daarvan) die overtreft nog de Brü- ningsche politiek der zelfverloochening toont daarbij een nog veel foutiever inzicht in de mentaliteit van het buitenland, dat nu weet met een definitief van den wereldhandel uit gesloten Duitschland te maken te hebben." Duitschland. dat in sterke mate aangewezen is op den invoer van grondstoffen, kan zich om twee redenen niet volledig „Ersatz" ver schaffend In de eerste plaats wegens de finan- ciee-ie moeilijkheden, die de verwerkelijking van het plan in den weg staan, ten tweede we gens gebrek aan de noodige „beginstoffen". De beste resultaten heeft de Duitsche autarkie- politiek op het gebied der stoffen voor drijf kracht. textielvezels en gummi opgeleverd. On danks de geweldige inspanning en kosten kon Duitschland in het jaar 1935 naar schatting uit eigen productie zijn gebrek aan eerstge noemde stoffen voor een derde deel dekken en zijn gebx-ek aan ruwe textielstoffen voor een vierde deel. De Duitsche kunstmatige gummi (Buna.) kon daarentegen maar voor een uiterst gering deel in de jaarlijksche behoefte van 65000 ton voox'zien. Men ziet, dat het streven naax- een „plan- matige" vorming der grondstoffenautarkie zijn natuurlijke grenzen heeft De uitbreiding dei- fabrieken voor Ersatz-stoffen eischt enorme sommen, die desondanks slechts in een miniem gedeelte der behoefte voorzien en bovendien hoogere prijzen tot gevolg hebben. Bestaat de fabricage van „Ersatz"stoffen zooals zoo nu en dan het geval is in de productie van nieuwe soorten waren met gunstige voorwaar den voor de toekomst dan is de vervaardiging van zulke waren absoluut gerechtvaardigd. Is echter de productie van Ersatz-stoffen het ge volg van dwang, dan gaat het gebruik van die artikelen gepaard met een daling van den levensstandaard, die des te grooter is, naar mate de structuur der productie-apparaten op het internationale verkeer ingesteld is. De verwerkeling van de politiek der natio nale autarkie zal echter niet alleen een achter uitgang in den levensstandaard van dé autar- kisch-georiën teerde landen beteeken en, maar ook noodlottig worden voor de gx'ondstoffen bezittende landen, die den zegen van hun over vloed spoedig in een vloek veranderd zien. Zoo wordt de natuurlijke grondstof door de autar kische politiek van de „grondstoflooze" landen aan een zware proef onderworpen. Het sterkst komt deze wijziging in de struc tuur der wereldeconomie tot uiting op het ge bied der ruwe textielstoffen. waar de „kunst vezel" een groot gevaar voor de Amerikaansche katoenproductie werd. De Duitsche kunstvezel industrie heeft in het jaar 1935 een half mil- lioen balen van deze kunstmatige grondstof op de binnenlandsche markt geworpen. Daar ter voorziening in de normale jaarlijksche be hoefte van de Duitsche bevolking tot dusver een millioen balen katoen noodzakelijk was, I beteekent de overgang van de natuurlijke naar de kunstmatige grondstof een halveering van Door Prof. Dr. ELEMER HANTOS, oud Hongaarsch Staatssecretaris. opmerkelijk is. dat de productie van de nieuwe vezels niet alleen in landen zonder grondstof basis maar zelfs in Engeland en Amerika plaats vindt. Dientengevolge is ook de wereld productie in de laatste jaren zeer sterk toege nomen. In 1931 werd precies drie millioen kilo gram kunstvezels geproduceerd, in 1933, toen het overheidsbevel tot de vervaardiging van kunstvezels in Duitschland en Italië nog niet ingezet was, bedroeg zij reeds het dubbele. In 1934 steeg zij liefst tot 32 millioen kilogram en voor 1935 werden cijfers tusschen 60 en 70 millioen genoemd. Gedurende korten tijd was Japan daarbij de voornaamste producent, doch ■dit land werd spoedig door Duitschland inge haald. dat met een productie van rond 70 mil lioen kilogram zooveel voortbracht, als in het jaar daarvoor de gezamenlijke productie aan kunstvezels bedroeg. Tot hoever de strategen van den autai'ki- schen productieoorlog willen gaan, in hoeverre het bij den strijd tusschen natuur en chemie aan de eene of de andere richting gelukken zal zich van het terrein meester te maken, het zijn open vraagstukken, die niet zonder dat de gemoederen in heftige beweging zullen raken, op te lossen zijn. (Nadruk verboden.) Fokker ontwerpt trans atlantisch vliegtuig. In 16 uur van New-York naar Amsterdam. De Fokkerfabrieken hebben volgens de Tel. een ontwerp gemaakt van een transatlantisch vliegtuig, geen vliegboo't, doch een gewoon landtoestel, voorzien van vijf motoren. Het bijzondere van dit nieuwe ontwerp is, dat mer er van is uitgegaan, dit vliegtuig een groote actie-radius te geven en 'bovenal de economie er een groote rol in te laten spelen. De snel heid is niet hooger dan die der tegenwoordige vliegtuigen. Hoofdzaak is, dat het toestel, naar men verwacht, van Amsterdam naar New York zal kunnen vliegen zonder tusschenlanding. Het biedt plaats aan 36 passagiers bij een dagvlucht, aan achttien passagiers die dan allen slaapgelegenheid hebben bij een nachtvlucht, terwijl gerekend is op vijf man bemanning. Volgens de berekeningen zou het traject Amsterdam—New York in zestien uur gevlogen kunnen worden. Over- de levering van dit nieuwe type zijn besprekingen ge- voei-d mei het buitenland, o.a. met Amerika, waar men volgens het blad de plannen met groote belangstelling heeft ontvangen. PARIJS—TOKIO. Dé Fransche vlieger'Doret, die wil -trach ten binnen 160 uur van Parijs naar Tokio te vliegen, is te Kaïro aangekomen. IfOBRAMMA 10.05— {dm totnutoe benoodigden katoenvoorraad. Zeer 110.20 .Weerbericht!, VRIJDAG 22 JANUARI 1937. HILVERSUM I, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 Gram.pl. 11.00 Declamatie. 11.20 Gra- mofoonpl. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en Gra- mofoonpl. 1.30 Het Omroeporkest. 4.00 Grampl. 4.10 Melody Circle. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram.pl. 5.45 De Flierefluiters en solist. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gram.pl. 7.00 Li teraire causerie. 7.20 Gram.pl. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Lezen in den Bijbel". 8.00 Piano recital. 8.30 Causerie over Tagore. 9.00 De Ram blers, C. Steyn's Accordeonorkest en solisten. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Avondwij ding. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.3012.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Bij- belsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest en Gx'am.pl. 2.00 Orgelconcert. 3.05 Gram.pl. 4.25 De KRO-Melodisten en solist. In de pauze: Gram.pl. en om 6.00 Land_ en Tuinbouwhalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Causei'ie „Kunst in het Kerkgebouw". 7.35 Reportage. 8.10 Pianoduetten en liedjes. 8.50 Gx-am.pl„ 9.15 KRO-orkest. 9.45 Solisten, R.K. Orat.-Vereeni- :ing en KRO-Symphonieorkest. 11.00 Berich ten A. N. P. 11.10 De KRO-Boys en solist. 11.45 12.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.40 Pianorecital. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC-Dansorkest. 1.35 Birminghamsch Philh. strijkorkest en solist, 2.20 Voor de scho len. 4.20 BBC-Midland-orkest en soliste. 5.35 Het Walker-Octet. 6.20 Berichten. 6.45 De „New English Singers". 7.20 Muzikale cause rie. 7.50 BBC-Harmonie-orkest. 8.20 Radiotoo- neel met muziek. 9.20 Berichten. 9.40 Actueele causerie. 10.00 BBC-orkest. 11.20 Jack Payne en-zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20; 8.20; 11.20; 12.35 en 1.20 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 Gram.pl. 2.50 Radiotooneel. 4.20 Ka mermuziek 5.50 Gram.pl. 6.05 Pianorecital, 6.50 Gram.pl. 9.05 Cabaret-programma. 11.201.05 Omroeporkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest. 6.30 Gram.pl. 7.50 Om- roepkwintet. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Literair-muzikaal pro- jramma. 6.20 Dresdensch Philh. orkest en so listen. 7.30 Voor Oud-Strijders. 9.50 Declamatie en solistenconcert. 10.2011.20 Farkas Miska's orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salon orkest, 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Fua Candrix' dansorkest. 6.20 Vioolrecital. 6.40 Pianorecital. 7.20 Gram.pi. 8.20 Het Lejeune-kwarlet. 8.55 Radxotooneel. 9.20 Symphonieorkest. 10.30— 11.20 Omroeporkest. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Klein orkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Accordeon- muziek. 5.50 Pianorecital. 6.35 Gram.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud-strijders. 9.25 Gram.pl. 10.30 Dito. 10.45—11,20 Zang en Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Cabai'et (Gr.pl.) 8.20 Omroeporkest. 9.50—11.20 Omroepkleinorkest (van

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6