^WEERBERICHT 1 3n 'uedefi Pwis in Nederland. wordi d&ae wee& de STER TABAK PUZZLE iexorgd MAANDAG 25 JANUARI 1937 H'A'AREEM'S DAGBCAD 1 De nieuwste bridgetelling. Wij hebben opnieuw een aantal stevige kaarten in handig formaat vervaardigd, waar op de jongste wijzigingen in de officieele tel lingen voor contractbrïdge zijn verwerkt. Wij stellen deze kaarten gaarne gratis beschikbaar voor onze abonnés bij afhaling aan ons kan toor Groote Houtstraat 93. Bij aanvraag na mens clubs kan een hoeveelheid van ten hoogste 25 kaarten worden verkregen. BLOEMENDAALSCH CHRISTELIJK GEMENGD KOOR Donderdag 28 Januari hoopt bovengenoemd koor een uitvoering te geven in de Julianakerk Kloosterstraat te Haarlem. Als solisten zullen medewerken: Lietje van Vliet, sopraan, Guus Max, alt, Willem Schans man, tenor, Lucien Louman, bas. De heer F. W. D. Milo (orgel) en het Klein Orkest der H. O. V. zullen voor de begeleiding zorg dragen. Dit is de eerste uitvoering van het koor, die door de Nederlandsche Christelijke Radio Ver- eeniging zal worden uitgezonden. HET PLAN VAN DEN ARBEID Bij de vertoonlng van „Ochtendgloren", een film over het Plan van den Arbeid, a.s. Woens dag vanwege den Haarlemschen Bestuurders Bond en de S. D. A. P., komt de voorzitter van het N. V. V. de heer E. Kupers, spreken over de actie voor het Plan van den Arbeid. DE CLUB DER GANGSTERS Vrijdag 29 Januari geeft het Ver. Rotter- damsch Hofstad-Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg te Haarlem de eerste voorstelling alhier van het geestige en spannende blijspel „De Club dei- Gangsters", in drie bedrijven door Laurence Gross en Edw. Childs Carpenter. De regie is van Bets Ranucci-Beckman. Vertaling: Jan C. van der Horst. WISSELKOERSEN AMSTERDAG 12.— uur Londen 8.95 5/8 Berlijn 73.411/4 Parijs 8.511/2 Brussel 30.75 1 2 Zwitserland 41.80 Kopenhagen 40.00 Stockholm 46.15 Oslo 45.00 New York 1.82 5/8 Praag 6.36 1/2 NED. VEREEN. VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Voor de komende jaarvergaderingen in lan delijk verband van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel zijn eenige voorstellen Ingediend. De afd. IJmuiden heeft den heer W. Kaste- Ujn, commies te IJmuiden, candidaat voor het bestuur gesteld. Voor de groep treinperso neel is de heer A. Drost, conducteur te Haarlem candidaat voor het bestuur gesteld en voor de groep personeel Centrale Werkplaats de heer W. H. Bouter, bankwerker te Haarlem. De groep trampersoneel heeft den heer F. M. Souwer, bankwerker bij de N. Z. H. candi daat voor het. landelijk bestuur gesteld en te vens het voorstel ingediend om er voor te ijveren dat conductrices bij de tramwegmaat schappijen worden vervangen door mannelijke krachten. „HAARLEM'S VROUWENKOOR". In de laatst gehouden ledenvergadering van 22 Januari is 't bestuur als 't volgt samenge steld: Mej. T. Noorman, voorzitster; mevr. B. Alofsen, penningmeesteresse en mevr. Sies- werda en mej. A. Daedy, bestuursleden. Daar de vorige secretaresse heeft bedankt is daar voor in de plaats gekomen: mej. M. C. van Maris. NED. HANDELSREIZIGERS- VEREENIGING „HERMES". Bovengenoemde vereeniging hield Donder dag 21 Januari haar algemeene j aarvergade ring in café-restaurant ,,'t Bolwerk". De voorzitter, de heer A. N. Zonneveld, ver welkomde de talrijke leden en vestigde de aandacht op den geest van optimisme, die zich langzamerhand baan breekt. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat de vereeniging 80 leden telt en dat het verga der bezoek voor uit is gegaan, waartoe lezingen veel bijgedragen hebben. Op 1 Januari waren slechts vier leden werk loos. De aftredende bestuursleden de heeren P. J. C. Dijken en G. Sonders, werden bij acclamatie herkozen. Eveneens werden de aftredende leden van het algemeen bestuur herkozen, terwijl in een propaganda-commissie, die in twee sub-com missies verdeeld zal worden, negen leden ge kozen werden. De verslagen der penningmeesters van de afdeeling, de P. C. en het St.-Nicolaasfeest, werden "goedgekeurd. De voorzitter van de P. C. de heer A. Siar- kenburg. ontvouwde een zeer belangrijk plan de campagne voor de werving van nieuwe le den in de eerste drie maanden. De bedoeling is het ledental minstens tot honderd te brengen bij de viering van het a.s. 121/2-jarig bestaan der vereeniging, AGENDA. Heden: MAANDAG 25 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Concert Rosa. Spier (harp» en George Robert (orgel). 8.15 uur. Florarxark 14: Vergadering van Obligatie houders' der Haarlemsche Schoolvereeniging, 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: ..Het meisje van buiten". 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Golem". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: .Amsterdam bij nacht". 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Pal-ace: „Wittebroodsweken". 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling ln ,."t Pa let". Bronsteeweg 21. 10—12 en 14—17 uur. DINSDAG 26 JANUARI Gebouw Theosofia: Ned. Vereen, voor Na tuurgeneeswijze. Lezing van arts. IJ. Hatte- ma. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1012 en 14—17 uur. De Bilt voorspelt: Meesi krachtigen Zuidoostelijken tot Oostelijken wind, aanvankelijk betrok ken tot zwaar bewolkt met sneeuw, over dag opklarend met weinig of geen neer slag. matige vorst des nachts, overdag lichte vorst. BAROMETERS TAND Hoogste 787.5 m_M. to Helsingfors. Laagste 724.3 m.M. te Vestmanoer. Het hooge drukgebied in het Oosten, waar van de kern over Finland is gelegen, houdt nog steeds stand. Het reikt nog van de Poolzee tot centraal- Europa. In het Noordelijk gedeelte (over Scan dinavië) is de lucht betrokken met matige tot lichte vorst, in het Zuidelijk gedeelte (de rand staten, centraal-Europa en Duitschland) is het helder met buitengewoon strenge tot strenge vorst. In het Westen houdt de Oceaandepres sie nog stand, al verliest zij tengevolge van den stijgenden barometer over de Britsche eilan den, haar invloed ln onze omgeving. Daaigebieden. welke Zuid-Noordwaarts trok ken, deden in het Noorden van ons land. de Noordelijke Noordzee en Denemarken, de wind tot stormkracht groeien. In Noord-Nederland viel hedenmorgen be vroren regen, terwijl in. het midden van ons land de regen op de boomen enz. tot een door zichtige ijslaag invroor. De wind is over onze omgeving Zuidoost tot Oost-, in het Noorden van ons land is de vorst reeds ingevallen en het is te wachten, dat ver dere daling van temperatuur (tot onder minus vijf graden Celcius) ook .in het overige gedeelte zal volgen. De sterke dalingen van den lucht druk m Frankrijk maken de kans op het in treden van een vorstperiode van be teekenis vrij groot. Aanvankelijk is eenige sneeuw te wach ten, later volgt opklaring met weinig of geen neerslag. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 753 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 2.29 uur; n.m. 14.52 uur, Strand berijdbaar van 7.3013.00 uur. Ph. Kok. In Den Haag, waar hij in den laatsten tijd woonde, is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer Ph. Kok, die vroeger alhier directeur was van de Haarlemsche Manége. De heer Philip Kok Sr. stamde uit een oud geslacht van paarden-vakimenschen. Hij werd in 1862 te Rotterdam geboren, in de nu prae- historische stalhouderij te Rotterdam, later als handelsstal verplaatst naar den Boezem singel (het gebouw"staat er nog, en herbergt nu de paarden der sleeperij „de Blauwe Ster"). Het bedrijf werd later overgebracht naar Arn hem en werd daar een der meest bekende en erkende handelsstallen onder den naam Jan Kok en Zonen De heer Kok kreeg zijn eerste opleiding in het eigenlijke manége-vak bij den heer Maas- sen aan de manége te Dordrecht, vertrok daarna naar de bekende beroepsschool te Bremen, waar bij onder leiding van zijn leer- Ph. Kok. meester AJfes spoedig tot een der besten be hoorde. Alfes zag den aanleg bij hem in het klassieke, en.zond hem naar Coradini in Ant werpen. om zich aan de dressures der hooge- schoolpaarden te wijd#» Na een jaar in En geland zich ingewerkt te hebben in handels gebruiken en de typische „sportieve" rijkunst kwam de heer Kok aan de manége te Rijssel en was korten tijd te Parijs werkzaam als instructeur. Maar ook Saumur en Weenen werden be zocht voor studie en om ervaring op te d'oen van de klassieke rijkunst. Van 1887 tot 1900 leidde de heer Kok de manége te Arnhem. Daarna was hij 17 jaar lang directeur der manége te Scheveningen. Hij kwam van 1914 tot 1918 weer in zijn oude zaak te Arnhem terug, die inmiddels dé N.V. v.h. Expl. Mij. v.h. J. Kok en Zoon geworden was en was directeur der afd. Haarlem van 1918—1928. Helaas moest hij toen door een hartlijden zijn geliefd beroep opgeven. 'De heer Kok, die hier voor de Expl. Mij. v.h. J. Kok en Zoon zijn neef Charles Kok op volgde, in de oorspronkelijk door Jhr. van Sminia gestichte manége in Den Hout, was ook in Haarlem in korten tijd zeer populair. Als leeraar bleef hij het degelijk rijles geven getrouw, waarbij hij het sportieve element niet verwaarloosde. Typisch was zijn internatio nale vermaardheid als instructeur. Meermalen stelde men aan zijn leerlingen, die in het buitenland in vreemde manéges reden, de vraag: U heeft zeker van den heer Philip Kok uit Holland les gehad? Zoo kenmerkend legde hij zijn stijl vast. Groote vermaardheid hadden de jaarlijk- sche caroussel-uitvoeringen onder zijn emi nente leiding, waarbij hij jammer genoeg uit te groote bescheidenheid, te kor» liet genieten van wat hij met zijn school- en vrijheidspaar den. door onuitputtelijk geduld en zachtheid bereikt had en waarbij tevens zijn groote liefde voor het paard bleek. De heer Kok was ook eenige jaren instruc teur van de landelijke rijvereeniging Kapitein v. d. Wel, welker leden zich zeer zeker met groote dankbaarheid zijn uitmuntende lessen zullen herinneren. Hoewel hij de laatste jaren niet meer ac tief werkzaam was, had toch alles op hip pisch gebied tot kort voor zijn dood zijn levendige belangstelling. Vele malen werd hem om raad en voorlichting gevraagd. De afbeelding geeft den heer Kok weer als Commandeur der Caroussel clubs, die mede werkten aan het Ruiterfeest op Kraantje Lek, ten bate van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. in 1927. De begrafenis zal plaats hebben morgen, Dinsdagmiddag, op Oud Eyk en Duinen te 's-Gravenhage. (Vertrek van het sterfhuis Laan Copes van Cattenburch 50, te 2 uur) Het noodlottig ongeval in Renswoude. In opdracht van den officier van justitie te Utrecht verzoekt de brigade-commandant der Koninklijke Marechaussee te Veenendaal, hen die iets van het ongeluk te Renswoude moch ten hebben gezien zich bij hem, of bij den veldwachter te Renswoude, te willen vervoegen. Tot dusver zijn geen getuigen van dit onge luk gevonden. De bij dit ongeluk om het leven gekomen 27-jarige P. F. J. Nieuwenhuys was vertegen woordiger van de firma Bruynzeelte Zaandam, en heeft vroeger te Haarlem gewoond. De be grafenis zal geschieden Dinsdag a.s. op het St. Adelbertus Kerkhof te Bloemendaal. BLOEMENDAAL De Bloemendaalsche Raad. De heer Luden treedt af als raadslid. Mr. dr. J. Luden. Naar wij vernemen heeft mr. dr. J. Luden in de besloten zitting van den gemeenteraad van Donderdag jJ. medegedeeld, dat hij met het bereiken van den 80-jarigen leeftijd zou aftreden als lid van den Raad. De heer Luden is gedurende 13 jaren lid van den Raad geweest en was ook al dien tijd voorzitter van de finanpieele commissie. Als opvolger van den heer Luden komt op de lijst van de Chr. Hist. Unie voor ir. J. Ouwehand, die een benoeming tot raadslid zal aanvaarden De heer Ouwehand deelde ons mede, dat mr. Luden veel voor de Christelijk Historische Unie en haar Bloemendaalsche afdeeling ge daan heeft. Trots zijn minder goede gezond heidstoestand en zijn veel omvattenden werk kring was de heer Luden ln 1923 bereid voor de Christelijik Historische Unie in den Bloe- mendaalschen raad zitting te nemen. Begaafd met een zeldzame scherpzinnigheid, bovenal op financieel gebied, heeft hij ook in deze functie belangrijk werk verricht. Zoowel in 1931 als in 1935 meende mr. Luden wegens zijn hoogen leeftijd geen zetel meer in den raad te moeten aanvaarden, maar de partij meen de. dat men hem, man van groot gezag, nog niet kon missen. Alleen op herhaald aandrin gen heeft mr. Luden toen weer een nieuwe candidatuur aanvaard. Het nieuwe raadslid ir. J. Ouwehand. De heer Ouwehand werd 5 Mei 1883 te Kat wijk geboren. In 1905 trad hij, na zijn studie voor electro-teohnisch ingenieur, in dienst bij de firma Hofstede Crull en Willink, te Hen gelo, welke in 1907 werd omgezet in de N.V. Heem af. De heer Ouwehand heeft daar alle trappen doorloopen, en werd in 1911 in de directie op genomen. In 1918 nam de heer Ouwehand afscheid van dit bedrijf, om zich zelfstandig te ves tigen. Hij heeft daarna veel werk verricht op electro-technisch gebied. Zoo was hij advi seur van verschillende gemeenten, terwijl hij ook thans nog werkzaam is voor het P. E. N. en verschillende andere officieele instellingen. In 1923 kwam ir. Ouwehand zich in Bloe mendaal vestigen, waar hij in het openbare leven verschillende functies bekleedt. Zoo is hij vice-voorzitter van het Curatorium van het Christelijk Lyceum, voorzitter van de Chr. Hist. Unie en ouderling van de Ned. Herv. Gemeente. Mr. Dr. J. Luden tachtig jaar. Hartelijk medeleven. Zaterdag j.l. vierde mr. dr. J. Luden een be kende en vooraanstaande figuur in onze ge meente, op zijn buiten „Koningshof" te Over veen, zijn tachtigsten verjaardag. Reeds in de vroege morgenuren bracht de post een groot aantal schriftelijke gelukwen- schen. Om elf uur kwamen het college van B. en W. en een groot aantal raadsleden den grijzen ju bilaris gelukwenschen. De burgemeester van Bloemendaal, Jhr. mr. C. J. A. den Tex hield een hartelijke toespraak, waarin hij de ver diensten van den jubilaris schetste. Vervol gens bood hij mr. Luden de gouden eerepen ning der gemeente Bloemendaal aan. De raadsleden lieten hun hun gelukwenschen van bloemen vergezeld gaan. Van drie tot vijf uur werd op „Koningshof' een receptie gehouden, waar vele vooraan staande personen uit onze gemeente den ja rige kwamen complimenteeren. Gedurende den ganschen dag kwam een stroom van schriftelijke en telegrafische ge lukwenschen en fraaie bloemstukken binnen. Ondanks zijn hoogen leeftijd vervult de heer Luden nog tal van vooraanstaande functies. De heer Luden had zitting in den gemeen teraad van Bloemendaal, voor de Chr. Hist. Unie, doch heeft daarvoor Donderdag j.l. in een gesloten Raadszitting bedankt. Als opvol ger is aangewezen ir. J. Ouwehand. HEEMSTEDE Straatbelasting. B. en W. handhaven hun voorstel tot invoering. Ir. J. Ouwehand. De heer Ouwehand staat bekend als een hoogst bekwaam en eerlijk, energiek en flink man, die het volle vertrouwen van hen, met wie hij moet samenwerken geniet. „Hij zal in den Raad onzer Gemeente stellig uitnemend werk verrichten", verklaarde mr. Luden in een intervieuw. „Juist dergelijke menschen, die daarenboven door hun werk midden in het volle zakenleven staan, moes ten wij meer hebben in onze vertegenwoordi gende colleges". K B. en W. schrijven aan den Raad o.a.: Van den heer Corn. L. Kwak, makelaar al hier, is ingekomen een adres, waarin den Raad verzocht wordt, ons voorstel inzake in voering eener straatbelasting niet aan te ne men. Het komt ons gewenscht voor. daar dit voor stel een der dekkingsmiddelen der begrooting beoogt aan te geven, omtrent dit adres een enkele opmerking te maken. Vooral mogen wij er op wijzen, hoewel ten overvloede, dat uit den aard der zaak de in voering van iedere nieuwe belasting of de ver hooging van bestaande belastingen bij be langhebbenden op bezwaren stuit. Wij behoe ven dan ook niet te zeggen, dat dergelijk! voorstellen slechts noode worden gedaan. In dien daartoe moet worden overgegaan behoo- ren de diverse belangen tegen elkaar afgewo gen te worden. Het eerste bezwaar van adressant betreft de zwaardere lasten voor de particulieren, die huizen kochten voor belegging, die door de slechte conjunctuur reeds zwaar gedrukt wor den en die juist hier kochten omdat geen straatbelasting wordt geheven. Wij betwijfelen het echter of dit laatste inderdaad doorslag gevend is. Verder wordt opgemerkt, dat kapi taalbezit altijd aan een groot risico onderwor pen is. Bij effectenbezit ziet men ook dat, wanneer de conjunctuur zeer slecht is en groote verliezen worden geleden, en de schat kist heeft behoefte aan versterking der mid delen, juist in dien tijd tot invoering van cou- poiibelasting wordt overgegaan. Of het leggen van een belasting op een be paald object onbillijk of onrechtvaardig' is, of dat het algemeen belang geschaad wordt door het invoeren daarvan, zijn vragen, die slechts kunnen worden beantwoord wanneer men be gint met a}le individueele belangen uit te schakelen en daarna het geheele belastingstel sel in een gemeente beschouwt. Bij die beschouwing moet men uiteraard en kele dingen in het oog houden, dat: lo. het billijk zou zijn. wanneer ieder zou bijdragen in elk onderdeel der gemeentehuis houding, waarvan hij een direct aanwijsbaar gebruik maakt of het genot heeft. Men vindt dit systeem b.v. bij het schoolgeld voor het L.O en voor het M.Obij het Havengeld, bij het innemen van gemeentegrond, wegens le ges en tot op zekere hoogte bij de Hondenbe lasting of bij de Vermakelijkheidsbelasting. 2e. zoolang de belastingen voor de algemee ne kosten nog laag zijn ,aan een doorgevoerde splitsing geen groote behoefte bestaat. 3e. zoodra de algemeene lasten belangrijk moeten worden verzwaard, uiteraard het eerst wordt overwogen of voor bijzondere aanwijs bare diensten een billijk recht kan worden ge vorderd. 4e. bij een straatbelasting zakelijk goed wordt belast, dat het voordeel heeft van een kostbare rioleering, straatverlichting en we- genonderhoud. 5e. bij een zeer billijk tarief de overheid zich niet kan inlaten met de persoonlijke draag kracht van den eigenaar. Eigendom op zich zelf duidt op welstand. Dat deze welstand wordt verkleind of zelfs negatief kan worden schuilt in andere burgerrechtelijke hande lingen van den eigenaar, doch stempelt de be lasting niet als onbillijk. 6e. bij een straatbelasting ook niet-ingezete- nen worden belast Ongeveer 1000 perceelen zijn eigendom van elders wonenden. Punt 2 van het advies behandelt de verzwa ring van lasten voor woningbouwvereeni- gingen. Er is geen aanleiding om hiervoor een ander standpunt in te nemen, dan voor gewone woningen. De juiste exploitatielasten behooren te blijken. Voor verschillende com plexen wordt in dit tekort door het Rijk bij gedragen. Als punt 3 wordt aangevoerd, dat de ver koop van vaste goederen wordt gestimuleerd door het feit, dat geen straatbelasting wordt geheven. Wij kunnen niet aannemen dat, wanneer er voor gewaakt wordt, dat deze be lasting niet te hoog wordt opgevoerd, deze een ernstige belemmering bij verkoop van vast goed zal opleveren. Bij huizen met een huur waarde van 1000— (de meeste huizen heb ben een veel lagere huurwaarde) oedraagt de belasting slechts 10.— en bij een huurwaar de van 500 slechts 5.—. Het verschil dat daardoor in de verkoopswaarde ontstaat is zoo gering, dat de belastingbedragen bij den ver koop geen rol zullen spelen. Toen bleek, dat de begrooting zonder belas- tingverhooging niet sluitend gemaakt kon worden, was, na toegepaste bezuinigingen, een eerste vraag welke belastingen daarvoor in aanmerking moesten komen Deze vraag is meermalen ernstig door ons overwogen en bezien uit een algemeen standpunt en niet van dat eener bepaalde groep van belangheb benden, terwijl ook de Financieele Commissie zich daarmede enkele malen heeft bezig ge houden. Tusschen ons college en de Financieele Commissie is overeenstemming verkregen om trent de in dit opzicht te treffen maatrege len. Evenals omtrent de vraag welke maat regelen achterwege kunnen blijven wanneer gelden beschikbaar komen. In dit opzicht heb ben wij u onze gewijzigde voorstellen in ons antwoord op het rapport van de Financieele Commissie medegedeeld. IEDERE GOEDE CPLOSJER ONTVANGT EEN PRIJS.' WAARONDER f. 50 0 0 AAN GELDPRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) Niet-aanvaarding van de straatbelasting zou het noodig maken, dat andere belastingen hooger geheven moeten worden, waarmede uit den aard der zaak weder belanghebbenden worden geschaad. Wij zien in dit laatste ook niet een algemeen gemeentebelang. Naar ons oordeel zal het adres daarom door u voor kennisgeving dienen te worden aange nomen. INSPECTEUR KEMPER MET PENSIOEN. De heer C. Kemper, inspecteur van politie alhier, heeft een tijd geleden wegens zijn ge zondheidstoestand een keuring aangevraagd. De uitslag daarva nwas, dat hij is afgekeurd en op een nader te bepalen tijdstip den politie dienst zal verlaten. De heer Kemper heeft ongeveer 25 jaar de functie van inspecteur bij het Heemsteedsche politiecorps vervuld. Daarvoor was hij o.a. te Haarlem werkzaam. TOONEELUITVOERING „DOOR EENDRACHT STERK". Voor een uitverkochte zaal gaf Zondagavond de R.K. tooneelvereeniging D. E. S. haar twee de seizoenuitvoering in het R.K. Vereenigings- 'ebouw. Voor dezen avond was als stuk gekozen „De lichte last", van Kees Spierings. In dit spel wordt weergegeven het leven van. den Ierschen havenarbeider Mathew Talbot die als gewoon havenarbeider als een heilige leefde. Barend Zandvliet is als zoovele havenar beiders aan den drank verslaafd, vergeet zijn moeder en zijn verloofde, om zich te verpoozen in de havenkroegen, waar hij zijn zuurver diende geld verbrast, tot na een woordenwis seling tusschen Jaap en Willem, beiden haven arbeiders, om het meisje van Barend, een ge vecht ontstaat, waarbij Jaap door een mes steek wordt gedood. Willem, die de daad uit zelfverdediging heeft verricht, wordt vrijgesproken, doch Ba rend, die zich de schuldige voelt, doordat hij in zijn beschonken toestand Jaap heeft opge hitst tot een aanval op Willem, voelt zich ver antwoordelijk voor de zorg voor de vrouw en de kinderen van het slachtoffer. Hij legt de gelofte af, niet meer te drinken en ontzegt zich alles om aan zijn belofte, de weduwe en de kinderen te verzorgen, te voldoen. Zelfs zijn meisje, waarvoor hij nu veel meer liefde heeft opgevat, offert hij aan dit besluit op. en als dan later zijn hulp niet meer zoo noodig is, spaart hij zooveel mogelijk, om daarvoor stu diebeurzen te geven voor het missiewerk. De rol van Barend was bij den heer J. Swin- kels in goede handen. Het eerste bedrijf in de havenkroeg is ontzettend gerekt, en zou zeker tot op de helft terug gebracht kunnen' wor den. "Het krijgt pas beteekenis als Barend daar als een dronkaard op het tooneel ver schijnt. Van dit oogenbiik- af is er contact tusschen zaal en tooneel. Nu liep het spel ook veel vlotter, ook in de volgende bedrijven. „Barend" bleef tot het eind toe het stuk dragen, en nog zelden hebben wij den heer Swinkels zoo zich in zijn spel zien geven, ook later, als hij ontdekt dat zijn meisje liefde heeft opgevat voor een ander. Annie Diependaal als „Roos" deed in spel niet veel onder voor „Barend" en deze beiden hebben in hoofdzaak het stuk doen slagen, ook al mag den heer Schelvis een woord van lof niet onthouden worden voor de vertolking van dronken Jaap, die het eerste bedrijf in hoofdzaak voor zijn rekening had, maar wat een ondankbaar werk was. doordat dit bedrijf in een te langzaam tempo gespeeld werd. Truus van Dijk was als moeder een goede figuur, terwijl de heer Pijlman als Willem, de havenarbeider vooral in de laatste 2 bedrijven heel goed spel te zien gaf. Ook de overige minder belangrijke rollen werden vrij goed vertolkt, zoodat het geheel een succes is geworden voor D. E, S„ Het pu bliek was vooral op het eind gul met applaus. Na afloop werd gedanst met muzikale me dewerking van de Heemsteedsche Jazzband. RAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Vrij dag 29 Januari 1937 des middags om 2 uur ten Raadhuize. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 23 December 1936. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling rente verstrekt kapitaal ge meente-bedrijven 4. Ruiling van grond bij de Beethovenlaan. 5. Voorstel inzake schoolvoeding. 6. Geldleening. 7. Begrotingswijziging 1936. 8. Behandeling begrooting voor 1937. Hier bij behooren de navolgende voordrachten: 11e Wijziging jaarwedderegeling ambte naren, Wijziging heffing opcenten personeele be lasting; Idem gemeentefondsbelasting Verordening' opcenten vermogensbelasting; Verordening heffing en invordering straat- belasting; Onderwijzend personeel. 6e Wijziging gas-, duinwater- en electrici- teitsverordening. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON B. en W. achten het gewenscht, wegens de toenemende werkzaamheden, verbonden aan de functie van Secretaris-Penningmeester van den gemeentelijken dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, de aan die functie verbonden bezoldiging van f 1000 per jaaj te verhoogen tot f 1200 per jaar. J

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2